SANSEN DECORTE Stoven Cuisinièren, BÜlTEfiltflÜDSCH J0EÜÏÏ1S. NIEUWS UIT BEkGlE. De Poperinghenaar. APOTHEEK-DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Wetensweerdighederu Ze drinken hem.,. Mengelingen. Abonneert U aan t Is 't grootste en 't goedkoopste der streek. HOPPE. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 10 November. Jaarlijksclie Kermis - HERBERGKER MISSEN DEN BAZAR l\mdeP\toiiUFen. ■saaBaswE —«■I De vroegere Sultan Abdul Hamid, naar Conetantinopel overgebracht, blijf! daar orn aan de beraadslagingen over den oorlog deel te nemen. Het schijnt dat men hem nog noodig heeft. Overal waar de Turken voorbijgekomen waren, vond het Servisch leger lijken van mannen, vrouwen en kinderen, op de wreed ste wijze verminkt, en jonge meisjes met afgesneden borsien. Men heeft talrijke lijken van mannen aan boomer, gebonden, levend verbrand gevonden men heeft zelfs een man gevonden die door de Turksche onmenschen levend aan een spit gebraden was Overal stipt men onmenscheiijke wreedheden door de Turken gepleegd. In het Bulgaarsch leger is een meisje van edel familie dat vecht'met de soldaten. In den slag Lulo-Burgas hadden de Bulgaren 4000 dooden en 20.000 gewonden. In Krirk-Kilisse worden 7000 Bulgaren ge- woud en veel gedood. De Turken versterken en bezatten nu Constantinople. Zij zouden bereid zijn daar te vechten tot den laatsten man. De Bulgaren zijn zegevierend ia Andri- nople getreden de'Grieken hebben Saloni ka veroverd dit zijn de twee laatste groote tijdingen. Engeland brengt zijne vloot op oorlogs voet. Het drieverbond Duitschland, Ilalie en Oostenrijk komt niet overeen met het ver bond Frankrijk, Engeland en Rusland no pens de manier waarop de Balkanstaten hunne veroverde landstreken willen verdoe len. Nu gaat alles nog in't vriendelijke maar 't kan verergen. M. Poiticaro verklaarde in eer, rede te Nantes, dat de volken bereid moeten zijn op aile gobeurteiijkheden en vooral hun ge- heelen plicht jegens het vaderland aanvaar den op straffe van het gevaar (ot verval te geraken. Daar broeit toch iets onder de groote mogendheden. Die bijzonder in hunnen schik zijn over de wending door den oorlog genomen, zijn de fransehen. Turkije had sedert eenige jaren do her vorming van zijn leger, forten en vernieu wing van kanonnen en alle oorlogsmaterieel toevertrouwd aan den duitschen maarschalk von der Glotz. Deze bad dus de officier» op geleid en bij de. duitsche kanon tien gieterij Krupp alle bestellingen gedaan. Van een anderen kant, meest alle prinsen en vele officieren dor Balkanstaten deden hunne militaire opvoeding in Frankrijk en al de kanonnen komen uit de fransehe gie terij Creusot. De verloopen gebeurtenissen hebben be wezen dat officieren en materieel der Bal kanstaten ver boven de Turksche officieren en kanonnen komen. Zelf de Duitschers be kennen het. En de Franschmannen zijn er niet weinig fier op En met recht. CIsieorei Van Tieghem - Dupont, is zoer spaarzaam in 't gebruik. Bij La Rocheile, Frankrijk, botsten twee schepen op elkaar. De Arana zonk in twee minuten. Van de 27 leden der be manning verdronken er achttien. In Duitschland werd een kleermaker onthoofd die zijn 4jarig zoontje eene messteek toegebracht en vervolgens opgehangen had. Volgens een Engelsch blad is er sprake van, dat iu den loop der parlementaire zit tingsperiode weer de kwestie van een tunnel onder 't Nauw van Calais zal ter sprake ge bracht worden, daar in den loop van den tijd de tegenwerpingen, die in 1883 legen het plan van een tunnel gemaakt werden, niet streek houdend zijn gebleken. De Paus heeft 10.000 frank's gezonden aan den bisschop van Cebu, (Philippijnen) voor de slachtoffers der aardbeving. Moderne moordenaars zijn de auto's; in de straten van Londen zijn in de laatste kwartalen niet minder dan 118 menschen door auto's gedood. De Engelsclte kiesrachtvrouwen gaai 'n optocht ondernemen van Edinburg naar Londen en zullen gemiddeld 10 K. M. per dag afleggenMuziek en groote trom voorop Het Hoofdkwartier van het Heilsleger te Amsterdam is ten deele verbrand. De 18jarige Clementine Mahieu die te Roebaais op zijn Bebelsch leefde met de 70jarige Alf. Dejaegher, en deze nu wilde verlaten om met een jongeling te trouwen, werd door Dejaegher met eene bijl doodge slagen. CSiicorei s Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Te Rijssel botste een auto op een pijler. De inzittenden werden ten gronde geslin gerd en een ervan bleef op den slag dood. In de vleeschmarkt te Halle in Duitsch land, is eene hondenvleeschhouwerij geo pend die veel te doen heeft. Bij de Deensche Kamer is thans door de regeering een grondwetsherzieningsont- werp ingediend. De regeering stelt o.a. voor aan vrouwen zoowel het actieve als passieve kiesrecht te geven. Z. IJ. Paus Pius X heeft op de terrei nen van het Vaticaan, dus builen het bereik der Ilaiiaatische wetten, schoollokalen laten inrichten dielOOOkinderen bevatten kunnen. Het Italiaansch gouvernement had op het einde van September 458 millioen uitge geven voor den oorlog in Tripolitaniën 386 millioen voor het leger en 72 voor de vloot. De mode van cigaretten te smooren komt straf op bij 't vrouwvolk iu Engeland. Eene duitsche doktores heeft van haar bloed in bet lichaam van eene bloedarmoe dige vrouw laten overzetten en deze aldus van eene zekere dood gered. In eene mijn in Spanje brak de keien van een opbaalhak deze viel tien arbeiders vermorzelend. Te Alicante in Spanje reed een auto in zee; de 9 inzittenden verdronken. De dochter van Mad Steinheii, kort na de vrijspraak harcr moeder met een Italiaansche kunstschilder getrouwd, wil terug Martha Steinheii worden. Zjj heeft een proces tot echtscheiding ingespannen. In de Vereeoigue-Staten van Amerika werd M. Wilson voorzitter gekozen met eene groote meerderheid van stemmen op Taft en Roosevelt. De nieuwe voorzitter is een tegen- strijder der trusts. In Holland is nu eene beweging op han den om deze die willen trouwen te verplich ten zich aan een voorafgaand geneeskundig onderzoek te onderwerpen. Geen slecht gedacht. W r UTQ is meer aan te bevelen tegen IN!JM O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. ds doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. fóONÏEYNE. O P V O 8, G E K II Ui OrF 16 IEI 2%mifi3 Groote Markt. 18, POPERINGHE. Kiitiï^niruwK. €m ij Lu ut nei-gens ^rooter ken» %in«i«,m tan SPKIA,GOFISFliïi!%' voor St tiuarten SS Kiklaa», «tan Mj SAVSEA-DECORTE, U> l'iifii'riti^liu. Ste/ottkt «Iiiiuuue nrapzijnen. Herstellingen in Sint Ber/ens kerk. In Sint Bertens kerk heeft men deze week het plaksel van ren pilaar en van een deel eener boog afgekapt ©m de natuur en hoedanigheid vau het'steen te onderzoeken. Ook het gewelf zal bezien worden. Bouwmeester Caretto, zal dan een plan opmaken der herstellingswerken die zouden aangebracht worden. Men zou willen de muren afkappen en bet gewelf met planken bekleeden, gelij in O. L. V. kerk gedaan werd. Het Nijverheidseeneteeken van 2» klas werd bij kon. besl. toegekend aan Louis Caron, pottenbakker Maurice Handpoorte, daglooner Jos. Logie, handwerker, Louisa Roeye, fabriekwerkster Jules Vandamme, schoenmaker. De Prijsuitdeeling in 'l Volkshuis. Verleden zondag heeft, het Gemeentebestuur de belooningen uiigereikt door de leerlin gen van ons College in deu algemeenen wedstrijd gewonnen. Het Stadsbestuur was goed vertegenwoor digd. De Hoeren Felix Kommens, Jozef Pie- ters, Jerome Suffys, Jozef Denys hebben hun prijzen ontvangen uit de handen van hun vader de heer Alfons Debusschere uit de handen van zijn broeder. De achtbare heer Burgemeester liet uit schijnen hoe groot de zegepraal van ons col lege is als men vergelijkt wat andere onder wijsinrichtingen met een dubbel, ja drie- en viervoudig getal leerlingen maar bekomen. In welgepaste woorden sprak hij de leerlin gen moed in om te volharden en wenschte hun, alsmede hun ouders en meesters harte lijk geluk. De Eerw. Hoer Principaal nam vervolgens het woord en weerlegde een voor een de opwerpingen die door sommige welweters, ondanks dien schitterenden uitslag waarop geen enkel gesticht roemen mag, tegen ons bloeiend college gedaan. Ik wist, waarlijk niet dat het mogelijk was zooveel dwaasheden uit te kramen. Nu. 'tis niet te verwonderen 't gaat altijd best om te klappenals men niets van den toe stand kent. Mijnheer de Principaal maakte er kort spel mee, tot leute en vermaak van al de aanwezigen. D m bedankte hij het Gemeen tebestuur, de Muziekmaatschappij, de aan wezige vreemdelingen en met een helmende BrabatiQomie werd de plechtigheid be sloten. Talrijke huizen op den doortocht, vooral in de Gasthuisstraat waren bevlagd. Wij wenschen aan onze werkzame studen ten en hun verkleefde meesters nog meer zulke uitslagen. Zie marktprijzen enz op Bijvoegsel. Aan onze Raadselvricnden laten wij weten dat wij Zondag aanstaande de reeks onzer raadselprijskampen zullen beginnen." Wij hopen dat deze even veel bijval zullen genieten als verleden jaar. Schoone prij zen zullen to winnen zijn. Zuivere knflle van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend,als men de helft Trappisten ehicorei Vincart bij doet. Dépót bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen. Werkongeval. Bij 't manoeuvreeren Zondag hier in den tramdepot, werd de stoker Vermeersch van Steenkerke, de knië bijna verpletterd tusschen twee buffers van een wagon. Hij zal acht dagen onbe kwaam tot werken zijn. Dieven. Over 14 dagen werd de heer Ëm. Herman, controleur wonend in den tramdepot, zes konijnen ontstolen. Dit gebeurde den Zondag nacht. Nu Zondag laatst, rond 12 1)2 ure 's nachts, ging Maurice Lava, die nachtdienst had gedaan, teweeg huiswaarts toen hij plots voor een kerel stond die hem een slag op het hoofd toebracht, ten gronde wierp en de vlucht nam. Voorzeker was dit alweer een inbreker die het op kiekens of konijnen gemunt had en gestoord werd. Met de winteravonden zullen de nachtwachters een goed oog in 't zeil moeten houden om dieven en lawijdma- kers kees te houden. Poging tot inbraak. Wijl Emile David en zijne vrouw, wonend in de herberg 't Boldarshof in de Veurnestraat, dins dag avond naar een feestje waren, hoorde de vrouw die 't huis wachtte, rond 9 3)4 ure duidelijk stappen tot bij de achterdeur van den keuken. In de keuken iigt eene elektrie- ke draad aan eene bel in den werkwinkel verbonden. Met deze bel te doen klinken, werd de indringer op de vlucht gedreven, 's Anderdaags zag men de sporen der in braak maar niets was gestolen. De blijvende bijval welke de Familie- Cinema van Emile Lobeau, op de groote markt to Poperinghe, altijd geniet, h wijst voldoende dat de talrijke toeschouwers wekelijks over de prachtige voorgestelde tafereelen te v red en zijn. Wekelijks drie vortooningen de Zondag om 3 1)2 en 7 1^2 urede Maandag om 7 1)2 ure. Schielijke dood. Een pijnlijk geval deed zich Woensdag morgen voor in liet ge zin Auguste Ozeel-Deschodt, wonend ter herberg Sint Jozef langs de Westvlete- ren kalsiede. De zoon Edouard, 29 jaar oud, ging Dinsdag avond goed en gezond to bed. Toen men's morgens ging om hem te ont waken vond mende jongen dood. Hij lag in zijn bed juist lijk hij erin gegaan was Geen minste spoor van geweld of beweging was te zien. Gasverduislering.Woensdag avond, eenige minuten voor 9 ure, was men in aile gezinnen verwonderd de gaz te zien verduis teren. Overal werd naar don compteur ge- loopen en waar liet kluite-gaz is, geld ingestoken maar het hielp niet; de/.e ver duistering duurde echter maar 4 tot 5 min. J. Caenen werd een vensterluik afgerukt en eenige ruiten gebroken bij M. Priem werd het slag dec vensterluiken afgerukt. De voerman had veel moeite om met de boomen weg te geraken. Bij de - Roeijsche Barbaristen. Deze week hield deze bloeiende tooneelmaat- maatschappij op hare beurt haren jaarlijk- schen feestdag, bestaande uit wandeling de Zondag; Concert-vertoming de Maandag; bolling en dansfeest de Dinsdag. Oprechte vroolijkheki hcerschte er de drie dagen, bewijzend hoe alle leden elkaar genegen zijn. In de concert-vertooning kwamen ver- scheide nummers voor die ten zeerste in den smaak der talrijke aanwezigen vielen en wanneer onder het uitvoeren als slot van een Vlaamsch Volkslied, op het tooneel het prachtig omlijste afbeeldsel van Hendrik Conscience uitgesteld werd, kwamen luide handgeklap en warme toejuichingen dit be groeten. Dit was wel het schoonste slot dat een tooneelmaatschappij voor -een feest ge ven kon en dit toont dat ook de Roeijsche- Barbaristen willen medewerken inet onze andere tooneelmaatschappijen om den Vlaatnschen strijd to strijden en de Vlaam- sche zaak vooruit te helpen, zooveel en overal waar het in hunne macht is. Ons Volk begint te verstaan dat de Vla mingen in bun recht zijn als zij vragen om op gelijken voet gesteld te worden als hunne waalsche broeders en meer vragen zij niet 't Is nu aan de tooneelmaatschappijen bij zonderlijk onze taal te doen beminnen, onze schrijvers te doen kennen om zoo ons Vlaamsche Volk hooger op te brengen. En daarvoor moet door alle Vlamingen gewrocht worden om alle Vlaamsche gtie ven te doen kennen, aan te doen verdwijnen. In onzen stadsschouwburg wordt op Maandag 16, Dinsdag 17 en Woensdag 18 December door de tooneelmaatschappij Roeysche-Barbaristen uitgevoerd, het beroemd drama De licee Straatjongens gevolgd door het blijspel Schrik van Sol- 'dalen. Kaarten zijn op voorhand te be- bomen bij de Wed. Th. Vanelslande, Yper- straat. Vergadering van den Geitenbond. Vandago Zondag 10 November in 't Volk huis om 2 1)2 ure, groote vergadering voor alle werkende leden van den Geitenbond.-— Geitenboertjes, opgepast klagen en te De oorzaak ervan was dat in «ie werk huizen te Yper eene riem afgeloopen was, en de pomp die de gaz naar Poperinge zendt, eenige minuten niet werkte. Lastige kerel. Voor een nietige reden werd René Derycke, landbouwer, vrijdag namiddag langs de Elyerdinghe- kalsiede aangerand door zekeren Cornette, peerden handelaar te Yper. Derycke werd term gestampt en geslagen en verscheidene tanden uit den mond geslagen. De reden was deze Cornette bad zijn zweep verloren en beweerde dat Derycke deze gevonden had, 't geen onwaar was Boetstraffelijke rechtbank van Yper. Camille Malesys die op een Zondag avond, in de Potteslraat Maurice Clabau eene meessteek in de zijde toebracht van 7 cent. diep, komt hiervoor veroordeeld te worden tot 7 maanden en 50 fr. Malesys werd eenige dagen na het gebeurde aange houden en moei nu zijne straf uitdoen, Ingestuikl. Vrijdag avond kwam de voerman van een houtkoopman der stad met een lading hoornen de I'OTtestraat uit gereden, in verdubbelden stap, ont te ge makkelijker de klem op te geraken. De lange boomen draaiden niet op tijds en botsten roet geweld tegen de vensterramen en de muur der beenhouwerij Jules Caenen en van den winkel van Maurice Priem. Bij p. •oven Liederavond.Op Zondag 3 November gaven De Vlaamsche Vrien den van Poperinghe eenen prachtigen liederavond te Proven. Reeds een half uur vóór den aanvang was de zaal proppensvolruim 400 personen waren aanwezig, waaronder de Geestelijke en Wereldlijke Overheden der gemeente. Door de prachtige keus en de keurige ca luimige uitvoering der verschillende num mers hebben die Vrienden niet alleen de moeilijksten bevredigd, maar zelfs aller verwachting overtroffen. De liederen, waaronder alleen-, twee- en samenzang, werden afgewisseld door luimige eu ernstige aanspraken, waaronder vooral de belangrijke voordracht door Meester Km iel De Keirsgieter o»'er de Vlaamsche beweging. In gloedvolle taal schetste hij den oor sprong van de edele pogingen tot ver werving van ons recht op taalgebied. Ilij begroette terloops de groote Vlaamsche mannest Van Maerlant en Conscience, die al hunne talenten aan de heropbeuring der Vlaamsche taal wijdden. Hij bewees dat onze Vlaamsche vaderen voortleven in de bestaande groote werken eu in den gods dienstzin hunner afstammelingen. Hij toon de hoe de Vlamingen van heden zich weerdig moeten toonen van hunne voorvaderen en hoe aij moeten strijden om onze Moedertaal recht te doen verwerven op allerlei gebied zoowel als de Fransehe taal. Die voordracht, welke ruim een half uur duurde, werd met veel belangstelling aan hoord en met daverend handgeklap begroet. Het feest eindigde met het lied De Vlaamsche Leeuw door al de aanwe/.iger met geestdrift medegezongen. Iedereen verliet de zaai opgeruimd van geest en met den wensch van nog wel eens zulk avondfeest te mogen genieten. Onzen hertel ijk sten dank aan de inrich ters en aan de medewerkers van dit schoon feest. Hcniis^hidst. Nieuw Gasthuis. Het Gemeentebestuur heeft een ontwerp op gemaakt voor het bouwen van een gasthuis voor ouderlingen ea een weezen gesticht Het weezengesticht zal langs voren en het oudenmannenhuis langs achter opgericht worden. Croat Lekts Brand ontstond vrijdag morgen rond 4 1)2 ure op het gehucht De Leeuwerik in het huis bewoond door Ch. Dacoene. Iedereen kent het voorzeker 't is hot huis met een groot Christusbeeld aan den gevel. Huis, schuur en stallingen, alles werd vernield. De gevels bleven staan en het kruis werd niet beschadigd. In het huis zijn alle meubels en menagegerief opgebrand. In de schuur, gebruikt door da W" Regheere, waren 1500 schoven rogge, 3 zakken haver en schuuralaam. Alles is vernield. De ge bouwen hoorden toe aan M. Clayssoone van Rousbrugge. Alles is verzekerd. llerckem-IVoordi-icilaote. Onge val.Zaterdag namiddag wierd onze streek voor de derde maal, sedert een maand, in opschudding gebracht. Sedert luttele dagen bespeurden de weide- bewakers dat er een jaarling, toebehoorende aan Verfaillie van Oostvleteren, teekens van dolheid gaf. Zaterdag laatst waren zij er in gelukt 't beest te vangen doch op eens brak het los, en 't liep weer de Noot dschoot- sehe broeken in. Alsdan namen Verfaillie en Depuydt elk een geweer en, gevolgd door vele personen, vervolgden zij het woostedier. Weldra kregen zij het orider schoten na eenige losbrandingen viel het in een gracht Iedereen riep bun toe 't is dood, t is dood - en zij naderden met spoed. Maar Verfaillie, een der wapendragers, gaf geen acht op deze woorden, en de onkundige ja ger loste nog een schot met 't ongelukkig gevolg dat hij Jerome Meersseman van Nooraschote, in volle zijde trof. De arme jongeling sloeg de armen molenwiekend in de luchten hij viel in bezwijming ten gronde. Iedereen liep hem ter hulp en de onvrij willige dader weende bittere tranen Doctor Vandernoortele van Merckem was spoedig ter plaats en men bracht den ongelukki- gen gekwetste naar 't Merc.kemsch gasthuis over, waar hij door de liefdevolle zusters zat verzorgd worden. IlouMSclare. Erge val. De scbildersgast M. Boeckaert, 65 jaar, was met twee zijner gasten, Arthur Soenen, 38 jaar en Eugeen Degryse, 19 jaar, aan 't schilderen van 't gewelf der Bank-Rousse- lare-Thielt, toen de stelling brak de drie mannen van de hoogte van 8 meiers vielen. Soenen, die met de lenden op d« trapleuning terecht gekomen was werd met gebroken ruggraat opgenomen. M. Boeckaert was ook erg gekwetstzijn linkervoet was let terlijk afgesneden cn hing nog slechts met eeltige vezels aan het been. Da schildersgast Degryse had slechts lichte verwondingen bekomen en is na verpleging kunnen huis waarts keeren. De kamers gaan dinsdag open. Alles schijnt rustig te zullen af'oopen. Te Wervick kwam vrouw Craenter op een kar gezeten door tiaar zoon geleid, aan gereden. Het peerd ging op hol, de vrouw viel, werd 300 meters ver medegesleejit en ijselijk gekwetst opgenomen. Zij stierf na ksrte stonden. Te Ceurne werd vrouw Holvoet die Allerheiligen morgen alleen tehuis was, door twee bandieten aangevallen, vastge bonden en met dood bedreigd. De kerels vluchtten met liet geld door Holvoet in Frankrijk gewonnen. 't Z Ifde gebeurde Zondag avond rond 9 ure te Wevèlghom met vrouw Vermant. De bandieten stolen er 30 fr. Te Schilde bots'e een auto tegen het gaanpad en klonk om. Een der inzittenden werd gedood, de andere erg gekwetst, 't Voorzichtigste is niet te rap rijden. In eene herberg te Mechelen rochten 2 mannen in zuzie. Het 16 jarig meisje des huizes, dat ziek was, stierf Van schrik. Valsche zilverstukken van 2 frank ziji, in omloop gebracht met de beeltenis vari Leopold II en van koning Albert. Te Kerk hove is overleden M. Jan Bap- tiste Van Steenbrugge, in den ouderdom van 100 jaar eu 4 maanden. In Augusti laatst werd zijn eeuwfeest met veel luister gevierd. De regeering zal bij de heropening der Kamers een krediet van 12 miljoen frank vragen om onmiddelijk te gebruiken voor de herinrichting der bewapening en der ka zerneering. Te Berthen bij Leuven, werd de bees tenkoopman Ausloos woensdag morgend vermoord gevonden op eenige stappen van zijne woning. De man was in den vroegen morgen vertrokken naar de markt van Diest en had 3000 fr. op zich. Het geld was verdwenen. Te Ingelmunster boog zich een piocheur uit het poriel van een ingang zijnde trein Het portel, dat slecht gesloten was, ging open eri de man viel, bleef met den voet haperen en werd 500 meters medegesleept. Hij werd met ijselijk verminkt gelaal en verscheidene ribben'gebroken, stervend op genomen. Te Moerbeke-Waas weigeren libera! bazen werk aan de personen, die hunne binders naar katholieke scholen zenden <4 die deel nroken van eeuen katholieken ou derlingen bijstand. Blauwe, breede ver draagzaamheid. Bij Koninklijk besluit wordt de heer Henri Dequecker tot burgemeester der ge meente Ghyveriuchove Benoemd. De Wereldtentoonstelling te Gent be looft werkelijk grootsch te worden. Van 20 lande», is reeds de medewerking verzekerd. De provinciale raad van Brabandt heeft beslist eene leening van 1 millioen voor het bouwen van werkmanshuizen aan te gaan. Da Belgische spiegelfabriekeu ontvan gen aanzienlijke bestellingen uit Engeland, Canada en Australiën en de glasblazerijen uit China, Japoniën en Engeland. Er is ernstig spraak in ons land een ministerie van zeewezen iu ta richten, 't geen ons getal ministeries op elf zou bren gen. Dinsdag zijn uit Brussel naar de Bal kanstaten vertrokken drie geneesheeren, een apotheker, vier oppasters en zes oppas sers. Deze personen gaan, op eigen kosten, de gekwetsten van den oorlog op de slag velden bezorgen. Een beenhouwer van Cachtein die eene koei geslacht had die aan kool leetl, en eene kleine kwetsuur aan de hand droeg, is na drie dagen in schrikkelijke pijnen gestorven. ific zaak Wiliiinid. Zelden had het gerecht in Belgie een zoo ingewikkelde zaak te onderzoeken. Een echte doolhof. Valsche loten komen toe hoopen en pakken. Men heeft er reeds zoowat 53,000 ontvangen. Nestor Wilmart heeft er 70 tot 75,000 in omloop gebracht, terwijl het kapitaal Gent- Terneuzen er in werkelijkheid slechts 15,071 omvat. Donderdag worden te Brussel vier aan houdingen gedaan waaronder de wissel agent Hainblenne en de bestuurder der lioerale Chronique als uitgevers van valsche weerden, Ele siiiekoveiiM en gjlaNbliizi-i'ijeii ■dt den iSorintige zouden voorzeker na eene week moeten stilleggen indien de sta king der koolmijners moest uitbarsten. In de nijverheid immers hangt het eene vak af "an het andere en zonder kolen kan geene fabriek voort werken. Zoo ook in het men- jsehelijk lichaam kunnen geene organen hunne werkzaamheden verrichten indien er geen bloed van goede hoedanigheid voor handen is. Het bloed is voor de levensverrichtingen als do kolen zijn voor de stoomtuigen. En is het bloed zwak of flauw, het leven is ook gebrekkig. Met Theobroma te nemen ver kloekt men het bloed en werkt men tot het bekomen eener bestendige gezondheid. In alle apotheken, Gent, Burgstraat, 38, De Moor. 3 frank de flesch. Te Poperinghn apoiheek IV10NTEYNE, op volger H. N0TREDAME; apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek LIBÖTTE. Eene vrouw rechter. In Austra-, lië is thans eene vrouw tot recher bij het beroepshof van Melbourne benoemd liet is miss Isaacs, dochter van een raadsheer van het oppergerechtshof, gewezen minister van justice, 't fs zonder Twijfel da eenige vrouw die tot nu toe deel maakt van een gerechts hof. B>c grooiiifiMlhtmaiif dierwereld. Men heeft in de Kaapkolonie e««n diamant ontdekt die 1.649 karaat weegt, De koste lijke, steen heeft den vorm van een ei, waar van men -een uiteinde zou afgesneden heb ben. Het is do grootste diamant der wereld, nu dat men de Cullinan gekloven heeft. Landmeters onderzoek. De Gouverneur vau West-Vlaanderen brengt ter kennis dat het aanstaande onderzoek dei- kandidaten dio verlangen het diploma van landmeter te bekomen, za) plaats hebben in de tweede helft der maand December aan staande. Verstrooid zij». Men moet wel verstrooid zijn om een brief met geldwaar den zonder adres in de postbus te werpen. Welnu, in het verslag van het Bestuur der Posterijen van Frankrijk, wordt vermeld dat meer dan 2000 personen niet alleen voor een bri'-f met geld vergaten het adres op den omslag te schrijven, maar dat die brie ven en omslagen niet de minste aanduiding droegen om ze aan den verzender terug t« sturen. Het Postbestuur won daar door niet min dan 200000 fr. Ze drinken hem vroeg en ze drinken hem laat, Ze drinken genoeg en te veel met de maat. Ze drinken hem licht en ze drinken hem sterk, Verdrinken hun plicht en do zorg van hun werk Ze drinken in vreugd en ze drinken in smert, Verdrinken hun jeugd en hun vreugdevol hert, Ze drinken in druk en ze drinken in rouw. Verdrinken 't geluk ook van kind en vrouw, Ze drinken hem koud en ze drinken hem warm, Zo drinken zich oud en ze drinken zich arm. Ze drinken zich ziek en ze drinken zich dol, Wesvleteren, van 1 September tot 31 October. Geboorten. Huyghe Germain. Desmytter Au- gustin.Dccrock Martha.Barbier Camlel.Vasseur Angelina.—Rubben Firmin.Thores Maria.Dieu- saert Maurice. Vandc-velde Alice. Bulckaert Mar tha. Pacco Maurice. Overlijdens. Deschuytter Adolplie. Minne Ca- miel. Temperville Frederic. Catteeuw Justin. Deschuytter Désiré, 71 jaar, herbergier, echtgenoot van Dumon Rosalie. Huwelijken.Sticker Achiel, 31 Jaar, landbouwer te Reninghe met Leroy Elisa, 29 jaar, landbouwster te Westvleteren. Delplace Jules, 32 jaar, landwerker te Poperinglie met Geeraert Leonie, 34 jaar, land werkster te Westvleteren.—Depuydt Maurice, 23 jaar, leurder te Dixmude inet Inion Irma, 19 jaar, land werkster te Westvleteren. Proven, van 15 tot 31 October. Geboorten.Demey Gerard.Desclirevel Maurice. Overlijden.Caveel Serapliin, 78 jaar, ongehuwd. Huwelijken.Lemahleu Camille met Top Marie, beide te Proven.— Boury Jerome van Crombeke met Top Gabrielle van Proven. Weg met den drank I Onthouders houdt vol SPORT. Fooibail. Te Poperinghe heden Zondag om 2 3)4, Oji het terrein van den Kouter, match met de militairen van Yper. Dit bericht dient tot uitnoodiging aan alle spelers. Allen worden verzocht te komen en hunn«; twee maillots mede te brengen. Vergadering om 2 1)2 ure. Uitslagen van Zondag laatst. le Afd. C. S. Brugeois 0 R. C. Gent 0. Daring C. B. 5 F. O. Brugeois 0. Excelsior S. G. 1 Antwerp F. C. 3. Beerschot A. C. 1 Racing C. B. 1. F. C. Liégcois 0 Union S G. 3. G. S. Verviers 6 Standard C. L. I. |2e Afd. F C. Brugeois 1 S. C. Kortrijk 3 C. S. Brugeois 2 F C. Rousselare 1. A. S. Oostende 0V. G Oostende 3. S. V. Rousseiareö F. C. Kortrijk 1. 3e Afd. F. C. Roussel. 2 S. C. Meenen 3 F. C, Kortrijk 1 S. V. Rousselare 1. Te Brugge wordi heden Zondag de match Brugge-Brussel gespeeld voor den beker van Baron Ruzette. BIDDAGEN DER WEEK. Zondag ie BoesingheWoensdag te Po peringhe in 't college Vrijdag te Proven. i'rtmlerlijke SH-noemiiigen. Bisdom Brugge. Mgr de Bisschop heeft benoemd Pastor te Wynckel-St-Elooi, eerw. heer Deiputte, pastor te Zandvoorde (Oostende), eerw. heer Dalle, onderpaster te Couckelaere. Smert en ondervinding zijn de beste, maar ook de strengste .leermeesters. De zwijger weet meer waarom hij zwijgt dan de spieker waarom hij spreekt. De kunst van spreken kan men aanieeren, deze van zwijgen nooit. Velen wenschen hun leven te verlangen, om te kunnen doen 't geen waarmede het verkort wordt. Men kan iemands genegenheid verwerven met hem eenen dienst te vragen. Zelfkennis. Photograaf. En du, me vrouw, een vriendelijk gezicht zetten, asje blieft. Mevrouw. Wel zeker I Een vriendelijk gezicht... dan zegt mijn man alweer dat liet aan mij niet lijkt. Slappe tijd. Mie. Zoo, Kee Hoe gaat het tegenwoordig Kee. Slapjes, mensch. Slechte tijden Als mijn man geen muziek kende, zoudei we armoede lijden. Haar man is orgel draaier I) BezienswaardigZeg eens ventje, is er hier in 't dorp nog iets bijzonders te zien Ja, Stevens de slachter, kan zijn ooren bewegen en Mietje Savaene heeft een mou stache. De bloedige lijst. Te Chartres is de fransehe vlieger Maréchal, 22 jaar oud, doodgevallen. Te Wittenberg ploften twee duitsche officiers ten gronde met een tweedekker en bleven op den slag dood. Pouliquen, Franschman, is te Parijs 6 m. 29 s. onder water gebleven. Dat is een wereldrekord. Het vroeger bestaande rekord was 4 m. 46 s. Tempeest Lanteerns, merk Het Hart, de besie, de zekerste voor landbou wers, voerlieden, enz. te verkrijgen bij Sansen-Decor te. Poperinghe Deze lanteerns kunnen niet dood waaien, noch ontploffen wanneer zij vallen. V fc BRUSSEL, 6 Nov. Ter oorzake van de kalme stemming der markt van Londen en Neurenberg is onze hopmarkt ook rustigde verhandelingen zijn niet belangrijk. Heden noteert Aalst 92 1/2 - 95 fr., en Poperinghe (stadslood) 87 1/2 - 95 fr. AALST, 7 Nov. Handel vast. Koopers aan 95 97 1/2 fr., verkoopers 100 fr. POPERINGHE, 8 Nov. Deze week betaalde men in cultuur 85-90 fr., volgens kwaliteit; voor aanstaande gewas (1913) bood men 85 - 87 1/2 fr. Heden schijnt er wat vraag te zijn voor den vreem de. Men biedt nog 85 - 90 fr. voor gewone waar. 90-90 fr. voor groene hop, die zeldzaam wordt. POPERINGHE, van 3 tot 10 November. Geboorten. 268. Henri Devos, z. v. René en Eudoxie Brion. 269. Maria Bamelis, d. v. Arthur en Luciana Cappelaere. 270. Alice Cayzeele, d. v Henri en Helena Inion. 271. Michel Jacob, z. v Achille en Marie Caron, Overlijdens. 178. Ackaert Blanche, 12 1/2 jaar, gehuisvest te Watou, gehucht Sint Jan-ter-Biezen. 179. Clabau Emma, 42 jaar, kantwerkster, echtge noote van Achille Debruyne, Wijk K. 180. Debyser Camille, 6 maanden, Valkenberg. 181. Verhaeghe Maurice, 27 jaar, ongehuwd, trambediende, Potte' straat.182. Temperville Marguerite, 2 1/2 maanden Sint Michielstraat. 183. OzecI Edouard, 29 jaar, ongehuwd, zonder beroep, Wijk B.184. Decock Julienne, 32 jaar, herbergierster, echtgenoote van Emile Deprez, Wijk L, gehucht Sint Jan-ter-Biezen Huwelijken.61. Julien Suffys, 25 jaar, daglooner met Margarita De Puydt, 19 jaar, kantwerkster, beide te Poperinghe. 62. Camille Vercruysse, 28 jaar, landbouwer met Magdalena Lobeau, 23 jaar, zonder beroep, beide te Poperinghe. Huwelijksbeloften.Maurice Clabau, metser met Maria Pannekoecke, kantwerkster, beide te Poperin ghe. Henri Mahieu, lattensplijter met Philoinena Lahousse, naaister, beide te Poperinghe. Auguste Hollevoet, aardewerker te Eerneghem met Zoë Vier- straete, werkvrouw te Poperinghe.-- Rem! Top, onder brigadier der douanen te Poperinghe met Irma Adam, zonder beroep te Houthem. Reninghelst, van 7 tot 31 October. Geboorten.—Verdonck Gerard.—Deconinck Made leine. Boudry Ivonne. Butaye Zulma. Bouw Bertha. Debaene Agnes. Cornette Georges. Faes Daniel. Delestrez Rachel. Overlijden.Marie Vanspranghe, 27 jaar, weduwe van Henri Lahaye. Huwelijk. Henri Vandersype, landwerker te Re ninghe met Madeleine Vanhoutte, dienstmeid te Rous brugge. Rousbrugge, van 16 tot 31 October. Geboortf.n.Liefooghc Cyrille.Delanote André. Meeuw Nestor.Christiaen Gerarda. Overlijdens. Lehoucke Raymond, 78 jaar, onge huwd.Couvreur Daniel, 3 maanden.Caron Flavie, 79 jaar, weduwe van Désiré Allaert. Huwelijlsbeloften.Verbiest Pieter van Oostende met Bryon Magdalene van Rousbrugge. Vanden- broucke Theophile van Rousbrugge met Dewitte Flavie van Hoogstade. Huwelijk. Gruwez Henri van Proven met Alder- welreldt Eugenie van Rousbrugge. Chicorei Van Tieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. g lm sS-s-sï tsock bij Henri Bouw, 3eb «le. kSeiBie liij Arthur Ouraet, van Vrede, Westou ter-kalsiede. S4a<3e, bij de Statie. il Ba de El ja m! Huns jï, bij do wed. Deheegher, Yperstraat. -8 in de lirooii, bij Maur. Vaudevoorde gareejnjak, Valkest. 5 in «Jen Nieuwe» Keiseel, bij Désiré laeys, Werfstraat. dt Sas den S'isgeS, bij dc kinder? Pareyn, Pottestraat. V An Café du Centre, bij Mugène Coene, Yperstraat. 8 In Victoria, bij/1 milo Clinkenmaillie, Gasselstraat. In de liomHtraat, bij Emile Decorte, Komstraat. ftl B:ü 't I^okomoticf'. bij Arthur Deunt, bij de Statie. Si li ui St dekast iaaie, bij Henri Degruytter, Hondstraat. fSt lis «ie Stad lla-ssg-g-e, bij Emma Suffys, Veurnestraat. Sn den Witten ÏBcrt, bij René Malbrancke, Westvleteren-kals. 14 Iss de Lelie, bij Hector Benoot, Veurnestraat. 15 Au Café itoyal, bij lie mi Battheu, Yperstraat. f6 Au Pare St Georg/es, bij August» Merleved", Reningheist-kais. fi? Au Café Itoyai, bij de wed. Watteyne, Waföustraat. 18 Au Faubourg, bij Rich. Clabau- fheetcii, Doornstraat. 81? Isa «Een Walviseh, bij Elie Muyüaert, Casselstraat. Stl 1» Jeanne «CAre, bij Sené D lava. Pottestraat-. 588 Asa Corate de Flnndre, bij Charles Dewaehter, Casselstraat. 5J5S Bn de Nieuwe Herberg, bij René Beddeleom, Crombeke-kals. In «ie liioei', bij Cyrille Bonduwelle, Meessénstraat. 2-i In "t VlaiiiiiNrh ttscriiuis, bij Adolf D'Amour, Rek hofstraat. 5£5 fin den Gouden Arend. bij Henri Gouwy, Groote Markt, 36 in 't Abceltje, bij Félix Bortier, Casselstraat. 2? In «9e Stad Gent, bij G. Vandenbussche-Riem, Yperstraat. SS In °t Hozendnl, bij P. Vermeulen (bijg. Stoppe) Veurnest. 86 In «ie Voorstad, bij Camille Maet, Elveudinghe-kals. itfi A 9a Viile de Vier, bij Camille Milleville, Meessrnstraat. Sn St 'flnrttnos, bij Honoré Vanneste, ABEELE. ssssai Nutteloos bet linnen te verslijten met bet in stulfben te wrijven, of scheikundige mengsels te gebruiken. Be Sunliybt doet bet werb £ebeel alléén. Het is niet noodig meer den wascb te l;o- lfenbij zal b<-rei. ni§d zijn en L n zal veel lan&er duren. bij Bijzondere schoone en groote Stoos's en Gordijnen

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2