"NGHE OUDST EUWSBLAD VOOR DE BOERENKRIJG HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt üwa MEUBELS, Stoelen, Kmdervoituren, Gordijnen, Tapijten, in den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Te Koopen uit ter hand rrrmr,T„rT1T1|TM|||nn. r-'iriKiiiiiriirir'niimi-wriiiiiipianii nitii Zondag 17* November igi2. 5 Centiemen. 9e /aar. N Si. ANNOHCH Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens over'feenkoms: Eerste Taps, BoHtagen OB llerbergkei-iiissen mits betaling van 25 c". Alle Amioueen vooraf betaalbaar moeten vóór den ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperingbe Buitenland 4,611 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 1B, Poperinghe, Wekelijksche Almanak. November. Zon op, Zon ond. N o taris S YOEN, BACQUAEBT te Poperinghe en DE VOS, te W atou. 34 Popui. en 2 Wilgen Boomen Notaris CASSIEES Vrijdag December 1912, OPENBARE VERKOOPING ZAAILANDEN I) ONCK, te Veurne en PEEE, te Bousbrugge. Maandag 18 November 1912, Zeer Schoons Koopdag van Notaris EIE2EES, OPENBARE VERPACHTING op Vrijdag 22 November 1912, Notaris DE VOS, Donderdag 21 Nov. 1912, Openbare Verpachting Notaris VANUE LAN0ITTE. Donderdag 21 Nov. 1912, 1250Ö KKPKR8 eis §000 Hopoepersen te VLAMERTINGHE, bij de Statie. Op Donderdag 5 Dee. 1912, BOOMEN Notaris Haghebs.ert, Uit der hand te koopen, en groot Voornaam WOOWIIUI8 hop- en al anderen handel le Popedng'ite* Yperstraat, tegen de Groote Markt. Bewoor.d door Mme We Benoit Dcgryse. Voor alle inlichtingen zich te wenden bij den Notaris Van Uayzeele, te Rening helst, dienstig voor UIT TER HAND TE KOOPEN I °l>enin9 deP Kamers- OVER TE NEMEN Binnen de Kamer. Veranderingen in 't Ministerie. Iedereen Soldaat. Verklaring dsr Regeering rijn, A ROTH E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJIM, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. tassafes&j ■worden ingelijfd VRIJ DAG-NOEN Hel recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. DEPUTE NDSENAAB 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben r -tit aan Kostelooze inlrvssching van twee Herbei gfeesten. Bijzondere builen stat! 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers builen stad 1,60 binnen stad 1,00 **SP iihi 1 Zondag 17 Sol. van s. Livinus. s. Gregorius, bisschop. 7 u. 3 m. 3 u. 52 m. Maandag 18 s. Zacheus, Odo, Romanus. 7 5 3 51 Dinsdag 19 s. Elisabeth, Abdias. 7 7 3 50 Woensdag 20 s. Felix van Valois, Ociavius. 7 8 3 49 Donderdag 21 Maria Presentatie. 7 10 3 48 Vrijdag 22 s. Cecilia, Alphonsina. s. Clemens, Trudo, Adela. 7 11 3 47 Zaterdag 23 7 13 3 46 KANTOOR VAN DEN |d, <s&*ski&aKm Laatste Kwartier. Zaterdag 2 November, ten 3 ure 38 minuten 's morgens. Nieuwe Maan. Zaterdag 9 November, ten 2 ure 5 minuten 's morgens. Eerste Kwartier. Zaterdag 16 November, ten 10 ure 43 minuten 's avonds. Volle Maan. Zondag 24 November, ten 4 ure 12 minuten 's avonds. Studiën der Notarissen Vrijdag list November Uil o o 1 1)2 uur, op d'hofSteele van ML' Cyrilie Deweerdt, te Poperinghe Abeeie, Openbare Veiling van dienstig voor timmerlieden, wagenmakers, kloefkappers, enz. Tijd van betaling mits borg. Studie van den TE POPERINGHE. om 2 uren namiddag, te Poperinghe, op de Oroote Markt, ter eslaminet A la Maison de Viüe gehou den door den heer HonorLemahieu, in eene enkele zitting, van Gemeeiite i^operinglte, KOOP 1. Dicht bij de Groenestraat. Twee partien Zaailand, gelegen te Po peringhe, in den Hamhook, te samen groot '1 heet. 4 aren 30 cent., volgens kadaster sek- tie B, nummers 592 en 593. Gebiuikt door Honoré Truwant-Pyck, rnet recht van pacht tot 1 October 1917, aan 165 fr. 's jaars, boven de lasten. KOOP 2. Langs den Steenweg naar Wees ten. Eene partie Zaaüiuisl, gelegen te Pope ringhe, in den Hamhoek, groot 95 aren 11 cent. volgens titel en 92 areri 10 cent. vol-f gens kadaster, sektie B, nummer 514a. Gebruikt door den niedeverkooper Iïenri Deroo, met recht van pacht tot 1 October 1920 aan 130 fr. s'jaars boven de lasten. KOOP 3. Langs de Sappenleensiraat. Eene partie Zaailand, gelegen te Pope ringhe, in den Sint Jans HaghebaeNhoek, bekend bij kadaster sektie nummer 181, voor eene^rootto var, 62 aren 10 cent. Gebruikt door Livin Vandenberghe en kinders met reclit van pacht tot 1 October 1917, aan 100 fr. 's jaars, boven de lasten. KOOP 4. Langs den Steenweg naar Cassel. Eene partie Znai£an<9, gelegen te Pope ringhe, ia den Wipperhoek, groot volgens titel 38 aren 77 cent. en volgens kadaster sektie I, nummer 38c maar 33 aren 95 cent. Gebruikt door de Wed. Désiré Denys met recht van pacht tot 1 October 1914, aan 60 fr. 's jaars boven de lasten. Gciuccnte 1% atou. KOOP 5. Langs de Wulfhillestraat. Eene partie Zaailand, gelegen teWatou in den Wulflioihoek, groot volgens titel 45 aren 44 cent. en volgens kadaster sektie D, nummer 72 maar 33 aren 10 cent. Gebruikt door Honoré Declerck-Reniere, met recht van pacht tot 1 October 1919, aan 35 fr. 's jaars, boven de lasten. 16°Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR Studiën van de Notarissen om 1 ure zeer slipt namiddag, ter hofstede bewoond door Achïel Verbrug- ghe, te Leysele-Molenken, aan de Tram stalie, S«5 *iOOi»IL\T Wilgen, Korren, Hollanders, Klemmers, Eiken, Esschen, en zuivere harde Olmen. Vele dezer boomen hebben meer dan 2 meiers dikte. STUDIE VAN DEN TE HEN ING !IIi. van Onroerende Goederen, toebe- boorenóe aan het Armbestuur en de Kerk fabriek van Oostvleteren, en gelegen iu de gemeenten Oostvleteren, Hoogstade en Pellinchove voor oenen termijn van 9 jaren ingegaan met ln October laatst, om 2 1 ]2 ure namiddag, in het Gemeentehuis te Oostvleteren. De pachters' zonder onderscheid zullen moeten stellen goede en bekende borgen en stiptelijk gereed betalen 10 ten honderd van een jaar pacht om te voorzien ia de kosten en' rechten van verpachting. Kantoor van den TE WATOU. om 2 uren namiddag, te Watou, in het Gemeente-huis, der goederen toobehoorende aan de Kerkfa briek en bet Armbestuur der gemeente Watou, gelegen te Watou, Poperinghe en Winnezeelo. Al de pachters zijn gehouden borg te stel len en aanstonds te betalen voor kosten 10 van een jaar pachtprijs. Studie van den te Vlamertinghe. historisch tafereel uit de xviiff eeuw, DOOR Blemirik CONSCIENCE. Dan, over eenen hoop mutsaard klim mende, kwam hij onder het rieten dak op eene plaats, waar vele stroobusselen uitge spreid lagen. Zijt gij het, Jan P vroeg eene zwakke stem uit de diepste duisternis. Een lichte angstschreeuw sprong op uit Bruno's boezem een tranenvloed borst uit zijne oogen hij liep vooruit, viel in den diepen hoek der schuur geknield neder, boog het hoofd op de borst van degene die fesproken had, en riep met snijdende wan- oop «Vader, eerwaarde, ach, ik heb een' mensch vermoord III. Niemand had gedurende den akeligen nacht in het huis van den notaris kunnen slapen dit verstaat zich lichtelijk. Allen lagen verpletterd onder den schrik der benauwdheid de knecht alleen had eenige kalmte des gemoeds behouden. Hij was Bruno komen opzoeken, om hem bij zijne ouders te doen komen, en had het huis verlaten, om in het schaarhout nevens de dorpsbaan zich te verbergen en aldus den eenigen weg af te speiden, langswaar de soldaten uit-cte Arend de woning zijns mee sters konden bereiken. zijnde O. L. Vrouwdag, om 2 1)2 u. slipt, Aanzienlijke Verkooping van zuivere epiccas Langen tijd van betaling. De nacht ging eindigen reeds begon eene lichte tint het Oosten te verven nog een half uur, en de dag zou de duisternis ver vangen. Nu zat Bruno met zijnen vader en zijne moeder op eene bovenkamer. De vrouw lag met het hoofd op de tafel en stortte over vloedige tranen de notaris zat nevens haar en poogde haar te troosten. De jongeling, met den rug tegen den Stijl van een bed leunend, blikte strak ten gron de en scheen in wanhopige overweging ver zonken. Van tijd tot tijd liep er eene huive ring over zijne leden dan klemden zijne vuisten zich akelig te zanten, en zijne tan den kraakten hoorbaar. Eensklaps hief de vrouw het hoofd en luisterde sidderend op een ver gerucht. Daar zijn ze Daar zijn ze 1 gilde zij met de handen boven het hoofd. God, ik sterf van angst Gij bedriegt u, Maria, gij hoort niets, sprak de notaris met slecht verborgen angst. Laat ons hopen op Gods goedheid mis schien zal hot beter gaan dan wij vermee- nen. Zwijg. 0 zwijg, gij pijnigt mij zoo ijse- lijk Kreet, de bange vrouw. Waarom verbergt gij mij uwe eigene vrees Uw aan gezicht is bleek en gij beeftBruno is ver dwaald, hij is bijna zinneloos Ach. ik weet wel wat ons bedreigt. Was ik dezen morgen in de kerk niet Men zal ons martelen, ons vermoorden, onze woning tot den grond afbranden Maria, zuchtte de notaris, om Gods wil, ik bid u, vertrek van hier het is nog tijd. Vlucht naar eene andere gemeente. - Alleen U verlaten En honderd doo- den sterven in de onwetendheid van het lot TE LOO. om I ure stipt OPENBARE VENDITIE VAN 9-15 keopen zware l'opuilei'eiii te LOO, wassende langs den steenweg van Loo naar Reninghe. Gewone voorwaarden. STUDIE VAN DEN TE PRO VEN. de herberg 51 ET LiiHMIittTJlvi met 52 aren SO cent. erf en Zaailand, te C'rombcke, langs de kassei naar frove-l verpacht bij de jure. Inlichtingen bij den Notaris HAGHE8AERT te Proven. ze aanveerdde het en benoemde tevens generaal Michel tot grootlint der Kroon orde, hooge onderscheiding die hij wel ver diende, want binst den weinigen tijd dat hij 't ministerie van oorlog bestuurde bewees hij groote diensten. M. de Broqueville neemt de plaats van minister van oorlog. Minister wordend van oorlog, geeft M, de Broqueville zijn ontslag als minister van ijzeren wegen. In zijne plaats komt M. Vande Vyvere, nu minister van landbouw en openbare werken, waar hij, door zijn talent, van eer sten af zulke schitterende plaats innam. In de ijzerenwegen zal hij het niet min wel doen, dat is zeker. Als minister van landbouw en openbare werken volgt M. Helleputte, Staatsminister, op aan M. Vande Vyvere. Eindelijk wordt een nieuw ministerie ge maakt het ministerie van zeewezen, post en telegraaf. In een verslag aan den Koning da irover, bewijst M, de Broqueville dat deze splitsing aan eene noodwendigheid be antwoordt men wil meer en meer uitbrei ding geven aan ons zeewezen. Daarvoor moeten de wetten die de zeevaart regelen herzien worden. Post, telegraaf en telefoon zijn ook belangrijk genoeg om eenen afzon derlijken minister te hebben. Het ministerie van ijzeren wegen was overlast. M. Segers, volksvertegenwoordiger van Antwerpen, een der talentvolste en wel sprekendste mannen onzer Kamer, wordt minister van zeewezen, post en telegraaf. Een zoo, bij de opening de Kamers, biedt het ministerie zich aan, sterk en kloek uit- gerust, om nuttig en vaderlandsch werk te verrichten, gereed en bekwaam ook om het hoofd te bieden aan degenen, die tot schil en schande van het vaderland en de open bare ruste, de uitvoering van deze goede inzichten zouden willen belemmeren eu be letten.' Een zeer schoon l!en(eniersimis,j met stagie, verdere bouwgerieven en 1 are 76 centiaren grond en erve, volgens i.; da ter sectie F, nummer 709b, staande en gele gen te Poperinghe, in de Noordstraat, aldaar geteekend nummer 5. Zich le bevragen bij Notaris Cassiers te Poperinghe. Schoone en welingerichte Broawerij in volle werkzaamheid en 30 herbergen, gelegen in belangrijke gemeenten van West- Ylaanderen. Zich te bevragen ten bureeie van het blad M* O. P. rr 2468. Dinsdag werden de Kamers geopend. Alles iep af zonder veel beslag, alhoewel de soeia- Ui;n san reusacbtig«n stoet aangekon digd haddenhet slechte weder hield de betoogers t'huis en bitter weinig waren afgekomen. De Kamer zetelt onder voorzitterschap van M. De Winter, het oudste lid. MM. 't Kint en Emiel Goethals leggen eerstvereeren en'het werk door allen geleverd in den eed af. Zij volgen op, de eerste aan M. jhet opperste belang der natie, vruchtbaar te Leo De Lantsbeere, de tweede aan M. Beer- maken. (Langdurige toejuichingen rechts). naert. Beiden gebruiken de moedertaal, het„mm viaamsch. heid tot werkenverzekering der visschers stichting eener nationale maatschappij van goedkoope woningen wijzigingen aan de wet van 13 december 1889, in 't vooruitzicht van een langer schoolbezoek; handelspolicie; kredieten voor de handeldrijven! en de am bachtslieden en achterstallige intresten; herziening van titel I van boek I van het burgerlijk wetboek wijziging aan desamen- stelling der beroepskamei s en vermeerdering van liet personneel der gerechtshoven en van zekere rechtsbankenrechterlijke policie; landelijke policie; wet betrekkelijk den ge zondheidsdienst; samenstelling eener natio nale maatschappij van waterleiding. De legerhervorming. De mogelijke geschillen welke den vrede in andere de'elen van Europa zouden kunnen verstaren, leggen ons den plicht op ook het onze bij te dragen om dien vrede te besten digen, zooveel mogelijk, en uit te zien naar de meest doeltreffende middelen om dat doel te bereiken. De regeering, beseffende welke plicht op haar weegt, heeft een wetsontwerp bestu deerd, welk zij U zal voorleggen en waarin, maatregelen voorkomen, welke volgens hare meening van aard zijn om de onafhan kelijkheid en don vrede van ons land te vrijwaren. De schoolkwestie. Mijnheeren, de schoolkwestie was e«n dei- bijzonderste inzetten, van de laatste kiezin gen. De regeering denkt niet van onmiddellijk bepaalde voorstellen te moeten doen, doch zij zal er in den loop van dezen zittijd voor leggen. Haar ontwerp zal nameiijk strekken om do jeugd sterk te wapenen, dank aan een beroepsonderwijs in overeenstemming met de noodwendigheden der streken. De regeering oordeelt dat het verplichtend schoolgaan niet zou kunnen opgelegd wor den, indien de wot de vrijheid der ouders, der armen zoowel als der rijken, niet volle dig waarborgde, om voor hunne kinderen het onderwijs to kiezen dat hun past. De eerbied voor andermans overtuiging blijkt zoo overeenstemmend niet ons natio naal karakter te zijn, dat het tegensteekt te denken dat het akkoord op dezen grondslag niet zou kunnen gesloten worden, ten min- ste in de middens waar de liefde voor de vrijheid geen ijdel woord is. De regeering is overtuigd dat het Parle ment, met de mededeelingen, die de regee ring de eer heeft te doen, in overweging te nemen, tijdens dezen zittijd een werk zal verwezenüijken van aard om de partijen te Deze week, voor de opening der Kamers nog, had eene groote verandering plaats in het Ministerie. M. de generaal Michel, minister van oor log, gaf zijn ontslag. De redens waren 1. De gezondheidstoestand van generaal Michel die te wenschen laat. 2. Generaal Michel was niet geheel en gansch Takkoord met M. de Broqueville Beiden wilden alleman soldaat, omdat men niet verder kan. Maar M. de Broqueville begeerde deze groote hervorming zoo weinig zwaar mogelijk te maken. In grondbegin zal iedereen soldaat moe ten worden. Maar M. de Broqueville wil ook, zooveel mogelijk, de kosten beperken van de nieuwe legerinrichting. Generaal Michel begeerde vi el meer nieuwe regimen ten, nieuwe brigaden en divisies te maken, dus te veel nieuwe officieren, enz. M. de Broqueville zou dit willen vermijden, of ten minste maar juist, het noodige doen. Daarover, zegt men, ontstond verschil van gedachten tusschen M. de Broqueville en den generaal. Deze, ziende dat hij hem daar in niet ging kunnen verstaan met den opper- minister, zond zijn onstslag aan den Koning. mijns echtgenoots, van het lot mijns kinds Neen, mij verschrikt de dood nietik lijd en bezwijk bij de overtuiging, dat degenen, die ik bemin, met een schrikkelijk gevaar bedreigd zijn. O, vlucht beiden met mij Levert onze woning, al wat wij bezitten, aan hunne woede, aan hunne wraak maar redt uw leven, redt uw leven en het mijne N «Het kan niet zijn, Maria," zeide de notaris met neerslachtigheid. Onze afwe zigheid zou ons verraden wij zouden hunne wraak niet ontsnappen. Nu mogen wij nog hopen, dat zij niets ontdekken zullen. Zij wendden beiden met schrik het hoofd naar Bruno, wiens leden zij krampachtig hoorden kraken, terwijl een dor gegrol uit zijne keel opwelde. De jongeling ging tot den muur, greep het jachtgeweer, dat er nevens hing, spande den haan er van en, zoo tot zijne ouders naderende, zeide hij op somberen toon en met dwazen blik Ah, hunne onrechtvaardigheid zou zoo verre gaan, dat zij mijnen vader, mijne moeder zouden dooden En ik, ik zou laf fenoeg zijn om uit vrees, uit afschuw voor etgeen ik heb gedaan, uw leven op te offe ren Neen, vertrekt beiden van bier vlucht, ik wil het. Alleen zal ik hunne woede trotsen. Ik zal hun zeggen welnu, ja, ik ben het, ik, Bruno die den korporaal het hoofd insloeg maar bij dit woord zal een ander dwingeland voor mijne voeten storten, en, moet ik sterven, het zal zijn in eenen plas bloed, in het hatelijk bloed der vijanden mijns vaderlands.. IJselijk was hij onder het uiten dezer woorden, met koortsige stuiptrekking j wrong hij het geweer in de vuistzijne oogen schenen hem uit het hoofd te staan, Dan kiest de Kamer haar bureel. M. Schol- laert wordt als voorzitter aangewezen met TT,I 89 stemmen, M. Nerinox, 1' ondervoorz.it- Ult al ^at dezer dagen gezegden geschre- ter, 82; M. Harmignies, 2e ondervoorzitter, ^en we,r. 1S dus te besluiten dat de tijds 89; dan worden de secretarissen gekozen. omstandigheden de regeering verplichten Door de Kamer wordt eerst hulde ge-me;^r s0'datett te vragen, bracht aan de nagedachtenis der twee groote jj Te 9°r e n r}aa.r de algemeene meening dooden die de katholieke partij betreurt-ar MM. Leo De Lantsheere en Beernaert. Het bijzonderste feit van den dag moest de 't en is dus niet te verwonderen dat iedereen aandachtig luisterde toen M. de Broqueville, nu minister van oorlog, opstond om lozing ervan te geven. Wij geven er hier eenige uittreksels van e iedereen soldaat maar voor een kort tijdeke de oplossing die het meest in den smaak zou vallen, 't Zal voor iedereen gelijk zijn en, in geval van nood, zal Belgie dan mei: een aanzienlijk leger zijns onafhanke lijkheid kunnen helpen verdedigen. Die onafhankelijkheid, immers, wij moeten het niet wegsteken, loopt nu meer gevaar dan vroeger. Wij hebben 't bewezen en zullen er nog op terugkeeren. Van eenen anderen kant hebben bctrek- I kelijk kleine landekens gelijk de Balkan wat ze kannen, als ze Mijnheeren, Getrouw aan de gedragslijn verleden jaar jstaten getoond vastgesteld, wenscht de regeering den zittijd f te openen door verklaringen, dio haar van Niet dat we willen zeggen, dat wij, Bei aard schijnen aan ieder uwer de uitoefeningjfcen- moeten ''oon gelijk <le Balkanstaten, en vande parlementaire verantwoordelijkheid I®'30. val) OHZO twee gebuurs,_ Frankrijk of te vergemakkelijken. Maatschappelijke hervormingen. De verwezenlijking voortzettend van het programma over twee jaar door do troonrede geschetst, onderwerpen wij heden nog aan de mandatarissen der natie de wetsontwer pen betrekkelijk de volgende punten Maatschappelijke verzekering betrekkelijk den ouderdom, de ziekte en de onbekwaam- zijn aangezicht was bleek, zijne wangen beefden. Men zou gezegd hebben, dat de arme jongeling eensklaps met zinneloos heid, was geslagen geworden. Uit medelijden voor ons, Bruno, smeek te de notaris, vergroot onzen schrik niet. Verlaat dit wapen, blijf koel en wacht in Duitschland, te keere gaan. Dat ware eene uitzinnigheid, dio niemand in zijnen kop zal krijgen. Maar wo moeten hun kunnen zeggen Hoort een keer hier, dat ge ons moest pakken we zouden algelijk een leger ie beene brengen dat, gevoegd bij dit van uwen vijand, nogal van tel zou kunnen zijn. In alle geval, we zouden u hier, zelfs met onze eigene krachten, lange genoeg kunnen ophouden, opdat gij er geen profijt stilte den uitslag af Zie uwe moeder, och jj deed. Vol wanhoop en bitterheid n *-v-\ a rt.ii 1 aaT ii rt n ri ri an M t 'I a a n tta n Ka K R arme, gij doet haar den dood aan van be nauwdheid De jongeling stond sprakeloos te beven, met het oog op den haan van het geweer gevestigd. Het was alsof hij. in volle bewus teloosheid gedompeld, vergeten had waar hij zich bevond en wat er geschiedde. Bevend van angst, liet de moeder zich voor hem op de knieën vallen en, onder het storten van eenen tranenvloed de handen tot hem opstekende, kermde zij O, Bruno, mijn zoon, scheid uitleg dit wapen at, ik smeek u. Gij wilt dan nog meer bloed storten en eenen akeligen dood sterven Moeder, moeder lief, ik wil u redden, stamelde hij, terwijl hij met hevige ontroe ring haar van den grond ophief Mij redden herhaalde de vrouw. Kan de dood van haar eenig kind eene moeder redden Is zijn leven dan haar le ven niet P Bruno, Bruno, ik bezweer u bij mijne liefde tot u, word kalm, verlaat uw schrikkelijk besluit, Maar dan moeten wij altezamen door de handen der vreemde beulen sterven klaagde de jongeling in vertwijfeling. Altezamen sterven, herhaalde de -•rouw, het is toch beter, dan dat mijn kind alleen de wereld verlate. Arme moeder, zuchtte Bruno, terwijl hij, gedeeltelijk van den zonuwstornj ver lost, haar omhelsde. vergeef het mij. Er gebeurt ietsschrikkeljks in mijn binnenste: bet bloed bruitt mij door de aderen, de her sens gloeien mij in het hoofd... het gevoel onzer onmacht is mij eene hel..." Hij zag hoe de drift, die zijne woorden nog bezielde, zijne benauwde moeder beven hernam hij Maar wees gerust, moeder, ik zal mij stilhouden en, moet het zijn, ik zal vein zen, laf worden, kruipen voor het vreemd gebroed...» Hij ging tot den muur en meende het ge weer weder op zijne vorige plaats te han gen doch nu liet een bijna onvatbaar ge rucht zich beneden aan de achterdeur hooren. Bruno bleef met de hand aan het opge hangen geweer staan maar zijne moeder sprong naar hem toe en rukte hem van het wapen weg. Terwijl allen met onbeschrijfelijke be nauwdheid luisterden, hoorden zij de achter deur opengaan en iemand de trap opklim men. Ah, het is Jan zuchtte de notaris. Inderdaad, de oude knecht trad in de kamer. Hij was uitnemend bleek en scheen in al zijne leden te beven. Zij komen, zij komen 1 zeide hij met verkropte stemme. En dan. haastig tot Bruno gaande, trok hij hem in eenen hoek en sprak zeer stil in zijn oor Bruno, het oogenblik is gekomen toon, dat gij een man zijt. De honden hebben rondom den sterfput geloopen, het vlierhout vertreden en de aarde opgekrabd. Het lijk moet verder wegnog eenige minuten, en bij zoudt hebben, langs België te komen, om tijd te winnen. Ge zoudl er eerder bij ver liezen dan winnen. Dus, in uw eigon voor deel, blijft van onzen groud Op die wijze zullen wij, misschien, ge spaard blijven van den oorlog, waarin wij onze onafhankelijkheid en onze vrijheid zouden verliezen, iictgeen, voorzeker, liet grootste ongeluk ware, dal ons zou kunnen overkomen. In alle geval, in verschiilige gesprekken, zoo met burgers als met werklieden hebben we ondervonden dat de menschen liever iedereen soldaat zouden hebben dan twee zonen per familie. Dan zal 't voor iedereen gelijk zijn, zegt men. En de militaire kwestie zal voor goed opgelost zijn. Maar we herhalen 'tmen zou de solda ten maar juist den noodigen tijd mogen houden, om hunnen dienst te leeren en weer naar huis te zenden. Nu, we zullen welhaast weten, met zeker heid, hoe late het is. Maar van heden af zeggen wijNog lie ver alleman soldaat, dan te leven als Pruis of als Franschman. We zouden dan ook alleman soldaat heb ben en daarbij al de lasten dier landen moeten dragen en al de vrijheden moeten derven die we nu genieten. Lief en leed, we moeten er rekening van houden. We zeggen voor onze reden Liever onze jongens in Btdgië soldaat zien wonden, dan ze te moeten soldaat laten worden in Frankrijk of Duitschland, en ze dikwijls honderd uren van hun huis te zien sturen om zich daar fe laten dooden voor een land dat het hunne niet is. En dat zou boven ons hoofd hangen, moest België zijn eigen bestaan verliezen. Peisl op hetgene ons Belgie geworden was, toen het, in de jaren 1790, bij de Framche Republiek en daarna bij Napoleons keizerrijk ingelijfd werd. België werd uitgeplunderd, uitgezogen, van alles beroofd en zijne zonen door gansch Europa als kanonvioescn gesleurd Wat zou men al niet doen, om aan ons dierbaar, vrije vaderland, zulk lot te sparen Is alleman soldaat of daaromtrent, daarvoor noodig, ehwel, 't zij zoo Do opof fering zal nog kleiner zijn, in vergelijking van do rampen die een oorlog, op onzen grond gevoerd zou meêbrengeu. En dat men niet zegge wat kan het klei ne België, tegen de reuzen, Frankrijk en Duitschland, die het omringen. Als we een talrijk leger zuilen hebben, steunende op goede versterkingen, dan zul len Frankrijk en Duitschland zien dat zij, als ze malkaar in 't haar willen vliegen, daarvoor al België niet moeten rondkomen, inde hoop alzoo eerderen gemakkelijker bij malkander le geraken. Men moet hun de overtuiging geven dat ze, daardoor, eerder tijd zouden verliezen dan winnen, daar de kleine Belgen hen niet min moedig dan de Bulgaren, de Montes ogrijncn, da Ser viërs en de Grieken zouden verdedigen. Die Balkan-volkeren hebben getoond wat kleine landen kunnen, als ze willen, en voor eeno rechtveerdige zaak strijden. Laat ons zorgen om niet behandeld te worden als een overwonnen volk. God spare er ons van. Help u zelf, zoo helpe u God In de Maasvallei reisden deze week vier handelsreizigersper auto geheel de streek af, overal aanteekeningen opnemend. Na der inlichtingen bewezen dat het vier fran- sche officieren waren. Een maand gele den deden vijf duitsche officieren hetzelfde. In België bestaat geen wet die dit ken verbieden. Wat wil dit al zeggen Zou men niet peizen dat Franschen en Duitschers ons grondgebied reeds bestudeer den, juist afsof ze daar zouden moeien slag leveren de Sankulotten zijn hier. Gauw, help mij ik zal eene spade nemen, wij zullen hot in het elzenbosch begraven...» De jongeling ging tot zijne moeder en tot zijnen vader, omhelsde elk nog eens met ongemeene vurigheid, zeide hun, dat hij zich verbergen ging, en volgde den knecht met snelle stappen. Zie liepen tot den sterfput, trokken het lijk er uit en sleurden het bij overijling door eenen eikenkant in dc richting van het elzenbosch. Weinige oogenblikken daarna werd er hevig op de deur der woning van den nota ris gekloptmen riep van buiten, dat men in naam der Wet openen zou. De vrouw bleef op de bovenkamer, terwijl i!e notaris naar beneden ging om de poort te ontsluiten. Een dertigtal soldaten met bloote zwaar den drongen de benedenzaal binnen. Hunne blikken waren vol wraakzucht, on zij over laadden in het eerst den verschrikten nota ris met allerlei dreigende woorden doch hij met schijnbare koelheid vroeg hun in de Fransche taal wat zij begeerden! Simon-Brutus deed zijne mannen zwijgen, zette zich in eenen stoei en vroeg met stren ge stem Is hier gisterenavond of dezen nacht een Fransch soldaat gekomen Er is een soldaat gekomen, antwoord de de notaris. Om welk uur "Tusschen elf uren en middernacht, geloof ik. Wat kwam hij hier doen Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1