NltuwSBLAD VOOR POPERINGHE EK OMSTREKEN, HET NOTAR1ËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, STOVEN, Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe, 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde An noneen JEersto Taps, Hellingen 8K Berbergkerinissen siits betalisig van 25 c\ Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van 11 a a 0% Op grondgebied van PoperingSie Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris MASURRRJL, Op Donderdag 2 Jan. 1913, ongeveer 200 koopen gevelde SPARREN Notaris CASS/K7CS. Maandag 23 December 1912 j Vrijdag 27 December 1912, Op Maandag 6 Januari 1913, Notaris JBA CQ U A ER R, Donderdag 26 Dec. 1912, 1SOO Kepers, lOOö Hoppepersen Vrijdag 10 Januari 1913, B o a <c ss rri a, s, i se Maandag 23 December 1912 Op Maandag 13 Jan. 1913, Notaris De Tavernier, Donderdag 26 Dec. 1912, Kepers, Sparren Brandhout Vrijdag 10 Januari 1913, Donderdag 26 Dee. 1912, SCHOONE SPARREN Dinsdag 14 Januari 1913, Notaris VANOE LAN0ITTE. Donderdag 26 Dec. 1912, 2ooo Kepers en 4ooo Hoppepersen ItOSCHTAILLIEN, PLANTSOENEN BOOMEN. Woensdag 8 Januari 1913, Donderdag 26 Dec. 1912, DONCKte Veurne en BUSSCHAERT Donderdag 9 Januari 1913, Olmen, Hollanders Eiken. 19. NOTREDAHE', Kerstnacht. Verloren Geluk. Rechtmatige eisehen Nopens Een open Brief BUITENliflflDSGg filEUOjS. p< [aar. N- 4. volgens overeenkomsi. worden ingelijfd m rnrmEESm ft 5* V AsV m. v •V.Jj Het recht, annoncen or artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. D<j Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeestsn. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,Gü Herbergiers buiten stad 1,69 binnen stad 1,09 Wekelijksche Almanak. December. Zon op, Zon ond. Zondag 22 s. Virginia, 7 u. 45 m. 3 u. 38 m. Maandag 23 s. Servulus, Victoria. 7 46 3 39 Dinsdag 24 s. Emilie, Delphina. Vigelic. 7 46 3 39 Woensdag 25 Ki BH BS f4 T S> A G s. Eugenia. 7 47 3 40 Donderdag 26 2e Kerstdag s. Stephanus. 7 47 3 40 Vrijdag 27 s Jan, apostel en evangelist. 7 47 3 41 Zaterdag 28 II11. Onnooznle Kinderen. 7 48 3 42 Laatste Kwartier. Zondag 1 D.oeraber, ten 11 ure 5 minuten 's morgens Nieuwe Maan. Zondag 8 December, ten 5 ure 7 minuten 's avonds. Eersie Kwartier. Maandag 10 December, ten f Volle Maan. Dinsdag 24 December, ten 4 Laatste Kwartier. Maandag 30 December, ten ----rirr"""TT n ui iimiiiiiiiim ■■■muiiiiiiiiw mi111li n. imi Kaliioiieke Vlaanmeiic Lezing. -- Katholieke Vlamicgea steunt, uwe Kat holieke Vlaamsche pers 't Is broodnoodig, vooral nu er zooveel gedaan wordt om de slechte pers ingang te doen vinden. Vóór een goed jaar kwam het geillustreerd Weekblad Ons Volk tot stand. Het bloeit boven ieders verwachting, omdat het in alle Katholieke huishouders begint in te dringen. Maar het moet nog verder komen; nog meer abonnementen, en het wordt nog beter en schooner Tri Ons Volk is veel te leeren er is goede, aangrijpende lezing in, en de platen zijn talrijk en prachtig. Binnen kort begint een buitengewoon boeiend roman. Wie nu inschrijft voor 't komende jaar, krijgt het gratis tot Nieuwjaar. Men schrijft in ton onzen bureele waar proefnummers kosteloos te krijgen zijn. (frs 5.75 per jaar.) Kantoor van den Notaris VERMAS7 TH WÜLttóHINGHEM. ure 6 minuten 's avonds, ure 30 minuten 's morgens, ure 12 minuten 's avonds. STUDIE VAN DEN Ti? STADEN. zijnde daags na nieuwjaar om 12 ure 's middags, te Staden, (warande), Buitengewoone Venditie van zooals Kepers, Staken, Hangers voor tabakstel- lingen, Hoppepersen, en Tabakschuivers, Stop- en Haagpersen, Verdunning en Snoei. Groot gemak van vervoer door de nabij heid van den gravier. Gewone voorwaarden en langen tijd van betaling mits borg door al de hoopers ten aanveerden van voornoemden notaris ^larturecl. Studie van den TE POPERINGHE. in eene enkele ziltling, om 3 u. stipt namiddagte Leysele-dorp, aan de Tramstatie, ter herberg van Guida Hoste en ten overstaan van den heer Vre derechter van het kanton Veurne Openbare Verkooping van GEMEENTE LEYSELE KOOP 1. ISiais zijnde winkel van schupwaren en ijzerwaren en erf, groot 3 a. 78 cent., wijk Moieken, aan de Tramstatie. KOOP 2. lloefMittiM, huis en erf, pa lende aan voorgaande, groot 3 aren 12 cent. Beide gebruikt door Elodie De Croos, we duwe Remi Dequeker, te weten koop 1 tot 1 Februari 1913 en koop 2 tot de geldtel ling. wsêtmmswmmKammum.MMUMiJuuiuMMMBmmmmttsstm Koninklijk Gesticht van Meessen. om i ure stipt namiddag, in het Starbosch, en daarna in a'herberg De strooien Liaan te Wytschaete, Juariijksclie Koopiiag door 't ambt van den Notaris THEVELIN, te Meessen, van 1° 300 zware Sparren en Larixen voorls- komeude van eene partij bosch blanke taillie gekapt deelmakende van het Slarbosch, verdeeld in koopen t'elks gerieve. 2° 5 Eiken, 291 extra schoone Plantsoenen en 2 heet. 82 aren Taillie staande in het Star bosch en het Capellinebosch te Wytschaete. De boschwachter Auguste DenTurckte Wytschaete zal de koopen aan de liefhebbers aanwijzen. De eiken, plantsoenen en taillie moeten op voorhand bezichtigd worden Vergadering aan Koop 1 der Sparren ■in hel Starbosch om 1 ure slipt. Ieder ICooper is verplicht goede borg te stellen. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. 8. Tweeden Kerstdag, om 1 ure namiddag, in de bosschen van Me vrouw de douairière Tack-van Elslande, eigenares te Yper, bij d'hofstedo van d'heer Jules Lobeau-Delbaeré, langs de Westvleteren kalsiede, te POPERINGHE, Ojienhisre Verkooping van van alle slag, verdeeld in koopen t'elkens gerieve, alsmede VMMM5 Sparrebondcls, en 2 lioojien Itenkeiiboonien. De vergadering en verborging in d'her berg St Joseph, bij August Ózeel, langs de Westvleteren halsiede. Tijd van betaling mits goede borg. IS. om 2 ure, ter herberg In de Kleine Cantine bij St Jans kerk te Poperinghe, Openbare Verkooping van 4 heet. 67 aren 80 cent. genaamd - Dn elf gemeten met 268 plant soenen en 48 populieren en eiken boomen, te Poperinghe, bij do herbergen Den Drogen tak en Sc Joseph». De boomen moeten op voorhand nagezien zijn. M. Benoit Abeele, bosch wachter te Crom- beke is gelast de bosschen aan te toonon. Tijd van betaling ?nits borg. om 2 uren zeer stipt namiddag, te Poperinghe, in de Vlamingstraat, ter zaal van 'i Vredegerecht. Ten verzoeke der Burgerlijke Godshuizen der stad Poperinghe. Openbare Verkooping van I. De Tailic en 5J1I4 Plantsoenen slaande op de bosschen genaamd De zes gemeet-n Casseldreve en Water loop aile drie gelegen te Poperinghe, te samen groot 3 heet. 57 aren 50 cent. SS. 1 b. 58 a. 40 c. Taillie en IMant- «oenboseli zijnde Den Tapmeerrsch gelegen te Poperinghe, om blank gekapt te worden. III. ^par-retleintaeiing voortkomen de van de bosschen genaamd De 6 vieren deel en De verbrande viergemeten al gelegen te Poperinghe, te samen groot 1 h. 69 a. 40 c.verdeeld in koopen aan te duiden door de boschgarde Charles Deprez. IV. Boomen. Te Watou-Abeele, 46 koopen iepen staande op de weide ge bruikt door Victor Haghedooren. Te Poperinghe, A. 10 koopen iepen staande op de verbran de hofstede gebruikt door Aug. Deialeau. B. 8 koopen iepen staande op de hofweide der hofstede gebruikt door Is.Vandenberghe. C. 41 koopen eiken, populieren, wilgen, en beuken, waaronder verscheidene van meer dan 2 meters dikte staande in gemelde boscli Den Tapmeersch En D. 10 koopen iepen en eiken staande op den bilek en de vloge, gebruikt door Hen ri Quaghebeur-Debergh, (bij den Boonaert). Op gewonen tijd van betaling voor de koopers die den 10n penning gereed vol doen en goede welbekende borg stellen. NOTA Al de te verkoopen houtten moe ten op voorhand nagezien worden. Studie van den Notaris PARRET, te Zonnebeke. I. om 12 ure 's middags, OEEAIIAEIi: VERKOOI»IAG in een bosch genoemd - De Hooge Stukken» te Zonnebeke, op 1)2 kilom. afstand van de statie dicht de Polygouebosschen, van A. 250 langstammige Larixen, hebbende eennn gemiddelden omtrek van 75 cent. tot lm30, dienstig voor pompeboomen, tabak en hoppestellingen. B. 25 Populieren van lm30 tot lm70 omtrek C. 30 Beukenboomen, insgelijks van lm30 tot 1™70 omtrek. D. Een aantal Abeelen- Esschen- en Iepen Boomen van allerhande dikten en dienstig voor timmerlieden en wagenmakers. Eindelijk 75 aren goede Taillie, wassende te Zonnebeke, langs de Foreststraat, dicht de herberg De Ilarpe Gewone voorwaarden en tijd van beta ling mits borg. II. om 12 ure 's middags, in den AMONT en andere bosschen, ge legen bij de Polygone te Zonnebeke, Openbare Verkooping van a) 200 Koopen zware en taaie sparren, dienstig voor hoppepersen, tabakhangers, liggers en kepers b) 50 koopen sparren, voortkomende van verdunning, dienstig voor vlake en hage- persen en staakjes c) 50 zware en zeer lange Larixen dj 2 hectargn sterke taillie in koopen. Gewone voorwaarden en tijd van betaling mits borg. KANTOOR VAN I)EN te Poelcapelle. om 1 ure stipt namiddag, te Langetnarck, Vrijbosch, in de bosschen van Mme Van Berieden, Jaarlijkschc Venditie van als 100 Koopen Sparren van 30 tot 70 c. dikte, waaronder 25 koopen Eindkepers 3000 Zware Stop- en Hommelpersen 5 Koopen Larixen Hommelstaken 5 Koopen Larixen Middel kepers 5 Koopen Eiken Lattepersen en afgekapte Plantsoenen 45 Koopen Taillie in Rameien 1500 Eiken Snoekbusschen 1200 drooge Sparresluiten 2000 Sparrebusschen 10 Koopen Blokken Roding. Gewone Voorwaarden. KANTOOR VAN DEN Notaris BAERT, TE DIXUMDE. I. STUDIE VAN DEN No taris REED te Rousbrugge-Haringhe. I. om 10 ure voormiddag, ter gehoorzaal van den heer Vrederechter te Rousbrugge-Haringhe, OVERSLA In VA\ s A. Gemeente Rousbrugge-Haringhe. 1./ Een IS oonliuSs met 3 aren 20 cent. grond en hot, tegen de dorpplaats van Rous- brugge. Thans onbewoond. Maar ingesteld 1000 fr. 2/ Eene nieuwgebouwde Schuur met 3 aren 15 cent. grond en hof daarmedegaan- de, tegen de dorpplaats van Rousbrugge. Maar ingesteld 1600 fr. B. Gemeente Stavele. 3/ Een Ilofetcdek«n *met woonhuis, schuur en stallingen, en volgens kadaster sectie B, nummers 500, 501, 502 en 503, 96 aren 80 cent. bebouwde grond. hof. boom. gaard en zaailand. Niet ingesteld. zijnde 2e Kerstdag, om 1 ure namiddag, te HOUTHULST, bij de Eenzaamheid in de bosschen van Mma We Maes- Van Damme, grondeigena res te Merckem, Jaarlifksche koopdag van dienstig voor stop- en hagepersen, hoppe persen, dillpersen, tabakhangers en liggers enz. Verders groote hoeveelheid Sparrebusschen. II. om 1 ure stipt namiddag te Houthulst, in het bosch van M. Cort- vriendt, grondeigenaar te Brussel, GBOOTE KOOPDAG VA A (75 Koopen eiken- en elzen taillie en droge sparren in rameien (6000 stop- en haagpersen; 50 koopen hoppepersen, tuin- en diltpersen 35 koopen schoone kepers 30 koopen larixen, van 0m30 tot 0m75 dikte 50 koopen brandhout 1 koop populieren boomen enz... enz... Studie van den te Vlamertinghe. zijnde 2de Kerstdag, om 2 ure en half zeer stipt namiddag Openbare Verkoopinp; van te VLAMERTINGHE. bij de Statie. Langen tijd van betaling mits borg. Gebruikt door Basile Rousseeuw en Jules Deweerdt, mits 200 fr. 's jaars boven de lasteD. II. .Merkwecrdige Venditie van om 2 ure namiddag, ter herberg-brouwerij St Jacob» bewoond M. Louis Eeuwaert, ter dorpplaats van Crombeke, zal Meester Gaston PEEL, Notaris ter verblijfplaats van Rousbrugge- Haringhe, overgaan tot de openbare ver kooping van Gemeente Crombeke. Koop I.De taillie van 7 jaren, wassende op de partie bosch, genaamd De 10 lijnen groot 1 Ha. 47 ar. 80 ca. Met 123 getee- kende plantsoenen. Koop II. De taillie van 7 jaren, op de partie bosch genaamd De 4 lijnen van Charles groot 62 ar. 40 ca. Met 64 ge- teekende plantsoenen. Koop III. De taillie, oud 7 jaren, van de pariie bosch genaamd De 8 lijnen groot 1 Ha. 11 ar. 20 ca. Met 91 plantsoenen. Koop IV. De taillie, oud 7 jaren, van de partie bosch genaamd Den grooten Kat- teput groot 70 ar. Met 60 plantsoenen. Iioop V. De taillie, oud 7 jaren, van de partie bosch genaamd »Tyteca's 2 gemeten groot 90 ar. 20 ca. Met 95 plantsoenen. Gemeente Westvleteren. Koop VI. De taillie, oud 7 jaren, van de partie bosch genaamd Wouterghems 4 gemeten groot 1 Ha. 59 ar. 10 ca, Met 201 plantsoenen. Koop VII. De taillie, oud 6 jaren, van de partie bosch genaamd De Tibbe groot 4 Ha. 59 ar. 80 ca. Met 293 plantsoenen. Boomen in de Tibbe. 4 Eiken en 5 Populieren van 1 m. 90 cm. tot 2 m. 20 cm. Gewone voorwaarden en tijd van beta- mits goede borg. om 1 ure namiddag, OPENBARE VERKOOPING I Op de koer van Camille MIN0T, Boeschepe- straat, te Poperinghe, van 515 Nieuwe Dankest van 3,20 lengte, f«© ui Dsiisitberd, 20 in 3/4, 7 Waterstuk ken, eene schoone hoeveel heid rood laken, verscheidene Dutten* en Nlatlriers enz. Verdeeld in koopen t'elks gerieve zonder verhooging van kosten. Elk zegge het voorts. Studiën der Notarissen TE MOESKROEN. om 2 ure stipt namiddag, tel' hofstede bewoond door M. Achiel Ameloot te Leysele, (op 5 minuten afstand der tramstatie) Koopdag van 55 koopen zeer schoone ■H1IIM1BI HkillI MMMPM—WHillMillBHiFi MiruTD is meer aan te bevelen tegen li 1 H 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemem dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, OPVOLGER: Groote Markt. 18, POPERINGHE. Hoe schoon en treffend was toch de eerste kerstnacht, toen voor de eerste maal de woorden Heil en Vrede aan allen die van goeden wil zijn, bij 't lijdend menschdorn weerklonken De aarde was in onrust, ongelukkig zij had den weg verlaten haar door Gods hand getoond zij dwaalde te midden der duister nissen van ongeloof en bederf. Diep, zeer diep was 't menschdorn vervallen en ver laagd allen soakten naar hulp en troost, en daar op eens verscheen de ster, de lang voorzegde Hemelsbode, en dan hoorde men ook de stem des Hemels Heil en vrede, voor alwie 't goede wil En zij, die goed van wil waren, begaven zich naar 't nederig stalleken en aanbaden, verwonderd en verrukt, den trooster, den verlosser. Maar zij, wiens ziel het kwade wilde, zij hoorden die troostende stemme niet of be grepen hare taal nietgeene straal der zon, hoe schitterend ook, dringt door een mod derig water. Daar nochtans, te Bethleëm, moest 't menschdorn gansch herleven daar zou de mensch, zoo laag gevallen en mis vormd, alweer het meesterstuk van Gods Almacht wordenHeil en vrede Maar ziet, te midden der gebeden en dankzeggingen, die van Bethleëm ten he mel stegen, hoorde men ook een vloek 't Was de stem des kwaads Weg met den Heiland 1 Hij mag of zal op aarde niet heer- schen En toch. Hij die in de Hemelen heerscht en eens de aarde schiep, Hij moet hier heerschen of wij missen heil en vrede. De stem des Hemels was steeds waarheid. Zoo zagen wij negentien eeuwen lang per sonen en volkeren den Zaligmaker aanbid den, maar ook vervolgen steeds nog, zoo als eens te Bethleëm, schittert de Bode Gods, het licht der Ster, de Roomsche Kerk. Vervolgd, verdrukt, gedoopt in bloed, gehaat, bespot, gelasterd, bemind, verde digd, zij is er steeds, en wie zich rond haar scharen, en wie haar licht aanschouwen en volgen, vinden immer bij haar en door haar het oude Heil en Vrede En wie haar licht verstoot, dwaalt rond in angst en duisternis, in onrust, in lijden. Dit was bij de eerste Kerstnacht, dit zal altijd zoo zijn Heil eigVrede voor al wie 't goede wil KERSTVERHAAL. Mamaatje. De blanke vingeren hielden op de toetsen te beroeren, de jonge vrouw in het licht zomertoilet aan de piano boog het hoofd naar achteren en de groote blauwe oogen zagen het kind vragend aan. Als uit een droom ontwaakte ze. Ze was bezield, betooverd door haar spel, had haar hert uitgestort in één jubelkreet van geluk. O, dat hot altijd zoo blijven mocht, dat geluk van haar met man en kind Een gloed van blijdschap straalde haar zoontje uit hare oogen tegen hij ging vleiend bij zijne moeder staan en vroeg Mama, speel dat nog eens Neen, lieveling, nu niet rneer. Waarom niet drong het kind aan. 't Was zoo schoon De jonge moeder trok het kind op haren schoot en kuste het. Mijn jongen, mijn lieve jongen Vragend zog het knaapje-haar aan. Gaat ge dan meê spelen, inarna Mevrouw Hellingsons nam den vierjari gen Henny bij de hand en samen liepen zij den tuin in. Mama, zegde Henny opeens, ik heb dezen nacht, gedroomd dat ik in den hemel was en dat gij er erg om weendet. Hebt ge dat gedroomd Henny Ja, mama en 't was er zoo schoon Zou 't nog lang duren, eer ik daar ben Henny, riep de jonge moeder smerte- lijk uit. Dat zal nog lang duren, zoo lang eerst moet go heel lang leven voor uw papa en uw mama, en heel oud worden. En een gesmoorde snik zegde het overige. Ze drukte haar kind hartstochtelijk tegen zich aan en de knaap was verwonderd over de heete tranen, die op zijne hand vielen. Maar, mama, zoudt ge werkelijk be droefd zijn, als ik naar den hemel ging Lieveling zult ge daar nu niet meer over spreken Als ge naar den hemel gaat, moet ge papa en mama verlaten, en dan kunt ge nooit, nooit meer terugkomen. Dan zijt gedood 't Was er toch zoo schoon zegde het knaapje peiqzend en de groote oogen zagen starend voor zich als zagen ze op eene on bestemde plaats nog eens den droom van den nacht. Toen gingen ze samen zitten op eene tuin bank er. met bange oogen zag de moeder steeds naar haar kind, als vreesde ze het nu reeds te zien opnemen en meèvoeren naar omhoog, naar den hemel. En toen eindelijk de vader kwam en haar in de droefgeestige, mijmerende oogen zag, die anders zoo vroolijk schitterden, nam hij haar hoofd lusschen zijne handen en kuste de bange vraag uit hare oogen weg. En gearmd liepen ze naar huis, het kind, hun kind, vooruitioopend, spelend met den grooten hond. 't Liep'tegen Kerstfeest. In eene kleine gezellige huiskamer zat een jong echtpaar in zwaren rouw. Gisteren was hij no.g bij ons, zegde de jonge vrouw en hare lippen trilden. Gisteren, herhaalde haar echtgenoot langzaam, ais begreep hij niet wat dat woord fceteekende. Toen zag hij lang naar het bleeke gezicht zijner gade en verwonderde zich over hare kalmte, zij, de moeder, die nog geen enkelen traan gelaten had over den dood van haar kind. Maar dat ze leed, onuitsprekelijk veel, zag hij aan haar brandende oogen, die vol smert naar een portret met een klein kin derkopje aan den muur zagen. Zullen we eens gaan vroeg ze, en steunend op den arm van haar man liep ze naar de kinderkamer en trok het gordijntje weg van een blauw bedje. Opeens gaf ze een gil vol ontzetting, 't Was of ze nu eens begreep dat liet dood was, dood, haar kind. En haar overkropt moederhert, dat nu geen moederhert wezen zou, snikte ze uit in de armen van den vader. Toen zag ze zich plotseling weer, dien dag in den tuin met haar zoontje, en weer dreunden de woorden van het kind in haar gemoed Mama, zoudt ge werkelijk bedroefd zijn, als ik naar den hemel ging Toen heeft ze begrepen dat haar kind ge lukkiger was, dan het op aarde zijn zou, en zij drukte een langen innigen kus op den mond van haar dooden lieveling. Twee dagen later werd het weggedragen het overschot van wat ééns blij, jong leven was. Weer zaten de bedroefde ouders, die hun oudergeluk weg hadden moeten geven aan den onvermurwbaren dood, in de huiska mer waar nu niet meer een vroolijk kiuder- stemmeke de gezelligheid der kamer ver meerderde. Met bevende handen en starren blik zat de jonge vrouw kindergoed te naaien voor den kerstboom. In het salon stond de boom reeds vol gouden appelen en kransen. Telkens wierp mevrouw Hellingsons een blik op den boom en eene rilling ging haar door de leden, toen ze dacht aan 't vorige jaar, hoe haar kind er bij had gestaan met een van geiuk stralend gezichtje. Zien die groote oogen toch niet moè naar den kerstboom, fluisterde haarman; toe laat ze niet weenen En ze onderdrukte een snik, den laatsten voor vandaag. Den volgenden dag prijkte de kerstboom met honderden lichtjes en een groot aantal arme kleinen stonden er rondom. Mevrouw Hellingsons stond aan den arm van haren echtgenoot in de andere kamer en zag met moede oogen naar de gezichtjes. En ze voelde iets door hare leden gaan, als eene lichte trilling, van weten wat ze voor taan doen moest, van opleven uit hare droefheid. Toen zag ze een traan glinsteren uit het oog van den vader. Ze voelde ineens eene groote machteloosheid dat leed niet te kun nen stillen, dat leed over de dood En alsof ze plotseling begreep wat het vermag ande ren gelukkig te zien, voerde zij hem te mid den der kinderen en wijzend op de stralende gezichtjes, fluisderde ze, vol teederheid Is dit geen geluk Een <ler aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. De zoo verdienstelijkevereeniging "Mili tia van Leuven, heeft het volgende ver toogschrift in omloop gebracht, om aan de volksvertegenwoordigers van het Vlaamsche Land te sturen Het Vlaamsche volk vraagt eerbiedig en dringend, dat door de wet of reglementen aan onze soldaten, gedurende den krijgs dienst, volledigen eerbied en vrijwaring van hunne godsdienstige en zedelijke rechten en belangen worden verzekerd. Het Vlaamsche volk vraagt en eischt namelijk 1° De Heeren Aalmoezeniers, zoowel als de officieren met wie zij in graad gelijk staan, zullen ten allen tijde vrijen ingang in al de krijgslokalen hebben. 2° De leerlingen der regimentscholen zullen, des zondags in korps ter kerke geleid worden, om de mis bij te wonen Op schrif telijke aanvraag der ouuers of voogd kunnen de leerlingen daarvan ontslagen worden. 3° 's Zondags, om 6 ure, kunnen de solda ten de kazernen verlaten om hunne gods dienstige plichten te vervullen. 4° De zedeloosheid, ontuchtige liederen en gesprekken, alsook de verspreiding van zedelooze boeken, geschriften en dagbladen, de aanhitsing tot ontucht onder welken vorm ook, in de kamers en de kazernen, zullen ten strengste volgens de wet gestraft worden. 5° De kennis der vlaamsche en fransche taal wordt vereischt van al de legeroversten, te beginnen met de graad van onderofficier, van de krijgsdoktoors en aalmoezeniers. 6° De onderrichtingen en voorschrfiten zullen gegeven worden in 't vlaamsch aan de vlaamsche soldaten alsook aan de vlaam sche leerlingen der krijgsschoolin'tfrausch aan de waalsche soldaten alsook aan de waalsche leerlingen der krijgsschool. Het Vlaamsche volk durft verhopen, dat, nu het zoo talrijke zijner zonen ten dienste van het Vaderland moet stellen, en het grootste deel der onkosten voor de nieuwe bewapening zal te dragen hebben, ruen rechten en plichten op gelijken voet zou weten te brengen. Alle katholieke ouders zullen voorzeker dit vertoogschrift ondersteunen, en het is te hopen dat de Kamer er voldoening zal aan geven. Onze gekozenen mogen zich met geene enkele beloften meer laten paaien zij moeten die rechtmatige eisehen in de wet zelve doen schrijven. Van wegens den Vlaamschen arrondisse mentshond van Yper, werden dergelijke ver toogschriften in Poperinghe rondgestuurd en verwierven vele handteekens. Geen een katholieke vader zou dit mogen lafen en voor wie nog willen teekenen, ligt een vertoogschrift in den Katholieken Kring. ons over 14 dagen door een groepje huis vaders toegezonden en hier overgedrukt, werden wij verleden week persoonlijk aan gevallen. Zulke aanvallen laten ons totaal onver schillig. De brief in ons blad opgenomen werd druk besproken en iedereen verstond goed welke herbergen erin zijn bedoeld. Dat verre het grootste getal der herber giers treffelijk zijn, weten wij geheel wel, en wij hebben, met dien brief over te nemen, dezeD, noch hunne dochters geenszins wil len noch kunnen kwetsen. Allo treffelijke herbergiers vinden ook dat het doodnoodig is de andere streng te bewaken. Dat er over den brief mistevredenen zijn, wisten wij te voren er zijn gevallen waar men de waarheid niet geern hoort, want 't spreekwoord zegt Die 'l schoentje pastdie trekt het aan, en te Poperinghe zegt men Die niet besnol en is, 'n moei zijnen neus niet vagen. In eene mijnramp in Duitschland kwa men vijftig mijnwerkers om. Een peiiballon, opgelaten door het observatorium van Pavia, in Italië, is op 37.000 meters hoogte gestegen, het hoogste punt tot hiertoe bereikt. Amerika kocht in 1911-1912 voor 80 miljoen kunstwerken aan Europa. Bij St Etienne werden zes spoorweg werklieden door een trein doodgereden. Te Genève Jieeft 'n mekaniker een vliegende rijwiel uitgevonden. Het toestel is zeer ingenieus uitgevonden, de vliegtoe stellen worden door de pedallen iu beweging gebracht. De schroeven zijn links en rechts van het rijwiel geplaatst. De uitvinder heefteen zoo groot vertrou wen in zijn toestel, dat hij het al in verschei dene landen heeft laten brevetteeren. In Frankrijk neemt 't bijgeloof op ongehoorde wijze toe; in Parijsche bladen krioelt het van advertentie's van waarzeg sters en kaartenlegsters. En die lieden worden bezocht en geraad pleegd door menschen die voor verstandig willen doorgaan, zoo verstandig zelfs, dat zij in God niet meer gelooven, maar wel in eene eenvoudige kaartenlegster Arm vervallen volk Vader Dinnerach van Tourkonjen heeft 23 kinders. Wij wenschen hem geiuk met zijn schoon huisgezin Hij is Vlaming van geboorte en oud Belgisch soldaat van 1870. De Argentijnsche Republiek heeft een goed boerejaar. Tarwe, haver, lijnzaad zijn gelukt, de veekweek gaat wol. Argentina komt rijke. nsaac i im>.iwimirirrwmw— ownagi mi im f nmnnnmy«m«nn» n mnw—WMatfaaiieMCaii'wmiiai'fc'HBii

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 1