DE «BUG NIEUWS UIT BELGIË. BflflK van POPE^IfiGJKE, van MF.RRIS, CQEVÖET, BAERT Ciy P 0 P E H I N G H E Loopende TELEPHOON if 6G Rekeningen. Leeningen op Publieke Fondsen. Leeningen op vaste goederen Beursbewerkingen. Bewaring van Titels en inning van Handelseffecten. Crediet Openingen. Spaarboekjes aan 3 en 3.5o p. Van het OorSogsterrsin. (1798) Daniel BESAENH - UZEEL, S P O R T. A POTH E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Meng-elin gen. BIJ RGEftSTANPEN VAN Wotensvveerdigheden. HERBEHGKERMISSEIS Op 25 December (Kerstdag) •a®?» axutxn SCHAALgTRlAT, O, (comptes courants). Het peerd ijzer werd in den lijd aanzien als een voorbehoedmiddel tegen ziekte en betoovering. Men hong het buiten aan huizenen stallen.'Dat gebruik bestaat nog in Noord-Ameriba en sommige streken van Italië. Volgens Dr Da Surmont sterven er in Frankrijk jaarlijks ongeveer 88.000 kinders beneden de oude van een jaar. De tering rukt jaarlijks in Frankrijk rond de 35 000 volwassenen uit het leven. De Fransehe Republiek moet in het begin 1913 een nieuwen Voorzitter kiezen De tijd van M. Fallières is uit. Hij is het poslje moede en men is hem moede. De Duitsche rente is merkelijk afgele gen: De minister van geldwezen bestudeert midd Is nm ze op te jagen. De k uot-noogst is wonder gelukt in Brtizilië i, de koffij heeft min van de vorst geh- h-n dan gevreesd was. Van Tieghem - Dupont, is zo t :-paru'"iam in 't gebruik. -- Engü'sch t bl.al.tn bespreken de vraag, of de protestanische dominés niet goed zou den do n met niet to trouwen. Onder de Ri; al ii n ve en voorstaanders van het celibaat der dominés Lóón Bourgeois wordt genoemd als ernstig candidaat voor 't presidentschap van Frankrijk. Hij weigert aan deze aart vraag zijner pai tiigenooteu te beantwoorden, daar hij ziekelijk is. In Amerika loopen geruchten dat Roosevelt burgemeester zal worden van New-York. In Amsterdam zijn op 't oogenblik meer dan 3000 werktoozen in de diamant industrie. In Amerika is in eene ellendige kamer, waarin zij sedert vele jaren met hare 15 katten woonde, de 70jarige Mev. Octavie Friedrich, die over een vermogen van 21 millioen mark beschikte, dood gevonden. Mev. Friedrich was bekend om hare gierig heid en leidde een armzalig bestaan. Zij had nooit ander gezelschap dan hare katten. De dood is door koolgasvergiftiging ingetreden. Te Coürfcevoie bij Parijs, vond men een ouderling dood in zijn huizeken -, hij wasdöod van de koude. De man ging er door voor arm en in eene kas vond men voor meer dan 1 miljoen titels Hoe dwaas toch Men meldt dat de fransehe ministers Millerand en Poincaré zuilen aftreden. Dit ware voqr do fransehe natie een groot ver lies. Als minister van buitenlandsche zaken heeft Poincaré het gezag van Frankrijk in dert laatsten tijd aanmerkelijk weten te ver- hoogen. Te Chambery reed een auto door een kolom soldaten acht werden erg gekwetst In Engeland is de staking der bedienden van den spoorweg geëindigd. In eene botsing tusschen een sneltrein en een koopwarentrein te Catana in Italië waren 25 doodeu en 50 gekwetsten. Spanje komt strenge maatregelen te nemen tegen de cinema-vertooningen, Zuivere koffie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten chicorei Vincart bij doet. Dépót bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen Tusschen Turken en Grieken werden deze week eenigo slagen geleverd. In Londen zijn de mogendheden bijeen gekomen om tot vrede te geraken. Oostenrijk toont zich inschikkelijker zoodat het gevaar voor een algemeeneEuro- peesche ontwikkeling veel verminderd is. Memento's, Calendriers, almanakken voor 1913, Registers, enz. te verkrijgen ter drukkerij van dit blad. Stadsnieuw. Onze jonge soldaten. Zondag laatst worden de oefeningen door 35 jongelingen bijgewoond daar zijn dus elf nieuwe Dijge- komen. Yan Westvleteren Gruwier Maurice 't is dus zooals wij vroegen over veertien dagen Bouckenoghe heeft eenen maat. Van Reninghelst zijn er nog drie bijgeko men Cappoen Hitaire,'Beirnaert Richard, en Delannoy Florent. Rousbrugge heeft iru ook zijnen man Deschuytter Felix. Zal het daarbij blijven Voorzekers zal Felix wel meer dan eenen reisgezel vinden. Popgringhe heeft zes nieuwe geleverd 21eMen.gel werk van «DE POPERINGHENAAR HISTORISCH TAFEREEL UIT MS XVIII0 EEUW, DOOR SeUttidrik COA'SOUNdS. Er kwamen insgelijks oogenblikken, dat de zenuwstorm in hem scheen te bedaren dan hief hij oogen en handen hemelwaarts en riep in grievende galmen tot God om hulp, of hij trotste de bedreigingen der soldaten, naderde meer tot ben en riep op pijnlijken toon Yeva, mijn kind, mijn ongelukkig kind Gij, al wat mij overblijft op aarde, geschenk' des Heeren, mijn hoogmoed, mij ne vreugde, gij in de handen der barbaren Gij overgeleverd aan de goddelooze boosheid Onnoozel lam, wat willen de snoodaards met u God, God, ik sterf van angsten schrik En na een oogenbiik bewusteloos en als vernietigd nevens de baan zwijmelend voort gesukkeld te hebben, verhief hij weder zijne klagende stemme O, Yeva, Vevalief wees niet zoo benauwd, betrouw op God, die zijne martelaren steunt in het lijden. Ach. denk, dat d"r beulen goddeloosheid het onschuldig slachtoffer niet kan besmetten... AF -f het loochenen zijner eigene wan hoop hem nog hevigere pijnen lijden deed, wrong hij zijne leden ijsolijk ineen, scheurde zich de kieoderen van rouw en gilde met de handen in de hoogte Lammey Joseph, Merlevede Lucien, Rosseel Maurice, Noppe Camille,„Deceuninck Cyrille er: Bruneel Urbain. De volgende les zal gegeven worden op Zondag 29 December. Dat allen goed "p hunnen post wezen en dat de achterblijvers hun leven beteren. Op den eersten zondag van nieu vjaar- maand zullen geene oefeningen gedaan wor den om reden dut Sergeant Pinteion bij den Colonel moet gaan nieuwjaren en onze jon gelingen bij peter en meter. En it propos van nieuwjaar, een goede raad aan onze jonge soldaten Gij moet een hull' frankske van uw nieuwjaargeld sparen om een nuttig boekje te koopen, 't zal u zondag uiteen gedaan worden. Zoo lot zondag en dan totdeu derden zon dag, zijude 19 Jauuari 1913. -A Igemeene Vergadering der onderlin ge Pensioenkas La Belgique Prévoyante Op zondag laatst, 15 dezer, hielden De Vooruit ziende Poperinghetiaars afdeeling van La Belgique Prévoyante hunne aigemeene vergadering. Niettegenstaande veie leden, in belet waren, was de vergadering door een dertigtal leden bijgewoond. De Voorzitter opent de vergadering. Hij laat weten dat den Heer Vanden Broucke, provinciale bestuurder zich heeft doen verontschuldigen aan de vergadering geen deel te kunnen nemen. Vervolgens geeft hij het woord aan den gevlerden voordrachtgever den Heer Varendonck, leeraar te Gent. Met zijne gewone wel sprekendheid, zet deze in klare bewoordingen uiteen, waarom de maatschappij meer van naam dan van vorm veranderd is. Verders toont hij met stevige be wijzen, hoe het de maatschappij zal mogelijk zijn, aan hare leden een pensioen van 150 franken, voor het overige hunner dagen te verleenen, en dit voor gedu rende slechts 20 Jaar, één frank per maand 't zij 12 fr. 's jaar's, gestort te hebben. Een persoon dus die ge durende 20 Jaar, 10 fr. te maande, of 120 fr. 's jaars zoude gestort hebben, zoude een levenslang pensioen van 1500 fr. genieten. Is dit niet prachtig? Dank aan haar mutualisch stelsel, is het haar mogelijk zoo groot pensioen te geven. Hij wakkert de leden aan nog meer prograganda te maken, en in het toekomende vrienden en kennissen, zoowel als tegenstrevers, tot de vergadering mede te brengen, ten einde zij met meer kennis van zaken over onze pensioenkas zouden kunnen handelen. Na zijn grondig spreken, wordt de voordrachtgeVer door al de aanhoorders hevig toegejuicht. Na de vergadering heeft M. Varendonck zich vrij ter beschikking der leden gesteld, en heeft met ge noegen alle opwerpingen beantwoord en aan alle inlichtingen voldaan. Avondfeest van 't Muziek. Op Zon- Haf? laatst gaf het muziek tier Sapeurs-Pom- piers zijn jaarlijks avondfeest in de bovenzaal van den Katholieken Kring. Ais toonkundige maatschappij zoo stelt het muziek er roem op in zijne feesten veel kunstmuziek te laten genieten. Ditmaal is het feest, vooral onder dat opzicht, nogmaals ten volle gelukt. Kunstmuziek zijn de prachtige stukkei die door het muziekkorps, vroeger met zoo veel zorg aangeleerd, thans met zooveel juisheid uitgevoerd worden. Kunstmuziek zijn die prachtige zangen ons opgedischt door de geachte juffer Alice Foyer zij voerde ze oprecht meesterlijk uit Wij kennen de machtige zangster van verleden jaar, en het blijde handgeklap, bij het eerste optreden haar toegestuurd, getui gen genoeg dat zij bij het publiek, dat muziek en uitvoering naar waarde weet te schatten wolkom is. Kunstmuziek zijn ook de stukken en zan gen die de Heer Aerschodt ons op zijne bas viool liet hooren. Het innemend voorkomen van den kunstenaar en zijn prachtig en krachtig spel verwekken begeestering. Zijne zoete, o zoo lieve melodieën, die stil geheel stil wegsterven, bezitten nog kracht om eene gelieele zaal volk mede te slepen, geheel hooge en verre, de kunstwe reld in. Q muziek wat zijt gij schoon O kunst wat zijt gij machtig Om den boog niet altijd gespannen te hou den verkwikt ons een Antwerpsche zanger met eenige lichte, aangename liedjes en brengt zoo de toehoorders in geesiige stem ming. Een bijzonder woord van lof komt de hee ren Jules Cou wet en Catnille Lertnyte toe. Deze twee leden van het muziek leveren ook kunstig spel. Zij doen zich bewonderen en het gansche muziek en het bestuur vooral haalt eere om de kunst dier fijne muziek kenners. Mochten alle muziekanten zich op de kunst toeleggen als die leden, dan zou het Poperingsche stadsmuziek nog meer en steeds in kunstgehalte en roem stijgen. Almanak Hachette-Lebègue te beko men ten onzen bureele. In den Stadsscltouvohurg. De ver tooningen van Maandag, Dinsdag en Woens dag laatst door de Roeysche-Barbaristen gegeven voor een óver talrijk publiek, heb ben veel bijval genoten. De Maatschappij verdient lof voor hare verzorgde opvoering, en al de spelers in 't bijzonder voor hunne onvermoeibare en zoo dikwijls ongewaardeerde pogingen. Want alwie van zijne rusturen opoffert om, hoe weinig ook, mede te werken aan Volks- en eigene ontwikkeling door de kunst, ver- xamsmmmm Wee, wee mij, o God, dat ben Wee mij, dat het U behaagde mij een kind te geven, egnen engel van liefde en kuischheid Wée, wee, om voedsel te wor den voorgeworpen aan wangedrochten, door de hel uitgebraakt... De maagd bleef staan, hoezeer men haar ook voortstuwen wilde zij keerde zich om en riep op trooslenden toon Vader, ach, bedroef u zoo nietuwi stem doorboort mij het hart Bedaar, stil uw verbrijzeld gemoed. Laat ons met gelaten heid het bloedig kruis dragen Mijn kind, mijn dierbaar kind, gilde de schoolmeester, gij beseft uw akelig lot niet Ik besef het, antwoordde de maagd terwijl zij de soldaten van zich wegstiet, maar ik vrees het niet, vader. God heeft mij wil en moed gegeven er is iets, machti ger nog dan der beulen woestheid O. neen, neen, zuchtte de vader,wie kan u beschutten anders dan God Ah, riep de maagd met bitteren lach, wie mij bedmi beschutten zal, indien het grootste gevaar mij dreigt Dc dood De dood De dood herhaalde de onge lukkige vader, zich in nieuwe stuiptrekkin gen samen wringende. Tot eenige toevlucht e dood Daar het meisje met een soort van over heid en met zichtbare misachting de solda ten afkeerde, die haar wilde doen voortgaan, Ontstak de sergeant in hevige gramschap en gebood, dat men den ouden man met geweld en desnoods met slagen in de baan zou terugdrijven Een soldaat liep met opgeheven sabel tot den koster, vatte hem bij den arm en wilde dient uiets dan lof, om de moeite zelf, en de gebreken die men zou bespeuren zijn reeds verschoont door het gedacht aan de moeite en de goede wil. Een bijzonder bloempje nogthans voor beide straatjongensMeesterlijk! Nog een wensch ware er geen middel de rustpozen wat in te krimpen, om op een betamelijke!' uur gedaan te krijgen Wij zijn overtuigd van ja Do Maatschappij Langhoirs-Viotorinen zal op 13, 14 en 15 Januari 1913 opvoeren: De Brusselsche Straatzanger drama en het blijspel De Wachter verliest Kaarten zijn op voorhand te bekomen bij Maurits Benoot, Hondslraat, Poperinghe Het Davidsfonds.In de vergadering van het Hoofdbestuur, donderdag der ver leden week gehouden, werd gezegd dat thans in België 104 afdeelingen bestaan met 11.000 leden 7 afdeelingen zijn in wordin waaronder Poperinghe die reeds 126 loden telt. Die zich nog willen lid maken, zouden wel doen seffens hunnen naam op to geven. Het Liefdadig Avondfeest ten voor deele dér armen, wordt in 'i college, zooals gewoonte,gegeven op 2°Kerstdag,om 4 ure Buiten verscheidene muziekstukken cn koren,zullen opgevoerd worden Oei, mijn ooren, kluchtspel in 1 bedrijf van S. Eppen en Le docteur Oscarcomedie in 1 bedrijf van Antony Mars. Iedereen zou dit liefdadig werk moeten ondersteunen, elk volgens zijn vermogen. Schoone uitslag. In den laatsten prijskamp tot liet bedienen der plaatsen van nrnumeraris der Reclitstrecksche Belastin gen, is ouzo stadgenoot M. Omer S diier, zoon van den heer Jules Sohier, erin gelukt ile 3° plaats te bekomen op 441 mededingers Over dezen prachtigen uilslag bieden wij M. Omer Sohier alsook zijne ouders, onze beste gelukwenschen aan. Te verkrijgen alle slag van Gvtton op maat. met gespen en patten boven dc schoen haren en weistoren llaiKlsciiocnen ge naaid met kalfsvellen snoërs. Alle her stellingen worden gedaan aan handschoenen bij mij gekocht. —Onmogelijke concurrentie. Gareelmaker, Yperstraat, 21, Poperinghe. Ruzie.In de herberg De Peerden markt» onstond er zondag avond rond 9 ure, ruzie tusschen eenige jongelingen van den ik geboren Vogelhoek en andere van Stad. D-z werden buitengezet, en ecu hunner sloeg het raam der deur en de ruiten gausch in stukken. Wat later werd een der dochters een ge wel- pigen slag in het gezicht toegebracht. Overreden. Zekere Decrock, land bouwer, kwam dinsdag uit de Hoppescbaal met zijn peerd en wagen toen juist een auto voorbijreed. Het peerd verschrikte, liep vooruit en de geleider viel ouder zijn ge span. Hij bekwam gelukkigtijk geen' leed. Eerlijke vinder.Op de visschemarkt vond Sargier Juiten een geldbeugel rnet 309 fr. erin; hij droeg hum naar bet politie bu reel; de verliezer, weldra gekend, vernam met genoegen dat zijn ge;d in eerlijke han den ~was gevallen. Een solo-slim werd woensdag avond gespeeld in de herberg »H<t Stadhuis» door den haas heer Hor,oré Lemahieu. De medespelers waren herren Bataille Nestor, Desquand Emile en Lambrecht Edouard Bestolen, Vrouw Jules Demol, werd iiier vrijdag op de markt haar geldbeugel met 9 frank ontstolen. De aanbesteding van het brood uit te deelen door het Dischbestuur gedurende het jaar 1913, had Vrijdag laatst plaats, om 3 ure namiddag, in de Zaal van het Vrede gerecht. Hadden aangeboden 1. Yanhollebeke Arthur, 38 1)2 cent. het brood van 2 klgr. is aanbestedfer verklaard. 2. Beugnies Maurice, Debruyne .Jules en Georges Cyrille aan 41 cn". 3 Derynck Camille en Ver- donck Cyrille aan 41 cent. 4. Vaneecke Arthur aan 42 cent. 5 Delautre Adolpiie, Vandermeersch René en Vandenbunder René aan 42 cent. 6. Rabau Camille en Coucke Henri aan 44 cent Verleden jaar was Vaneecke Arthur aan- besteder aan 40 cent. Ik weel niet aiies, maar wat ik weet is dat de schoonste keus van MEUBELEN en STOELEN te vinden is, in den Bazar, bij Sansen - Dacorte, Poperinghe. Trouwe bediening genadige prijzen. Volledige keus van Sioven en Cuisinièren. In den Familie Cinema zullen deze week vier buitengewone vertooningen ge geven worden. Ter gelegenheid der Kerst feesten heeft de Bestuurder er aan gehouden iets bijzonders te vertooneri, dat de bewon dering van eenieder zal verwekken. Ongetwijfeld zal iedereen er aan houden een dezer prachtige vertooningen hij te wo nen, en op die wijze medehelpen om de buitengewone kosten te dekken, die de op voering van Voor zijnen Koning veroor zaken. Die film, 605 meters lang, is immers eene allerlaatste nieuwigheid, die thans in de groote steden den meesten bijval bekomt, en slechts legen hooge vergoeding kan ver kregen worden. Benevens dit komen nog allerhande prachtige tooneelen op. Vertooningen Zondag om 3 en 7 1)2 ure, Maandag en Woensdag Kerstdagook telkens om 7 1)2 ure. Da feesten van onze 'honderdjarige. Iu de vergadering der feestcommissie deze week gehouden werd besloten de 100° verjaardag der Wed. Boidin van den Bra- hanthoek, plechtig te vieren op 26 Januari 1913.Het muziek zal het oudje te gemoet gaan in rijtuig zal men haar rond stad voeren sedert, lang verlangt zij hem onder wreede bedreigingen voortstu wen maar de verdwaalde man bood eeni gen tegenstand, rukte zich los en ijlde naar zijn dochter, die men reeds een eind verder had gevoerd. Gausch verwoed sprong de soldaat den koster achterna, vatte hem voor de tweede maal, smeet hem op den grond en hief de sabel dreigend boven zijn hoofd Genoveva, die het zag, liet een snijdende angstschreeuw, duwde de verbaasde Fran- schen van zich weg. ijlde tot haren vader, greep de soldaat bij de schouders en rukte hem achterover in het zand. Even ras hief zij haren vader op. stelde zich voor hem, kruiste de armen op de borst en riep in goed Fransch tot hare geleiders, die allen kwamen toegeloopen Welaan, bloedzuchtige dwingelanden, komt, doorboort het hart eener dochter, die haren vader tegen uwe snoode aanvallen verdedigt! Wal aarzelt gij, laffe beulen, of beeft gij voor eene zwakke vrouw p Er was iels zoo majestatisch, zoo indruk wekkends in het schoon gelaat der .maagd, iets zoo grootsch in hare gloeiende oogen. dat de soldaten, als door vers!omdbeid gesla gen, elkander met vragende bewondering in de oogen blikten. Schoone vrouw morde de een, men zou zeggen dater Fransch bloed door haar hart stroomt Dat is er eene, die moed heeft- mom pelde de ander. Het is alsof ik het standbeeld der Repu bliek voor mijne oogen zag sta:m, riep de korporaal. Wat zou zij ontzaglijk schcTon zijn met de roode muts op het hoofd bemerkte Mucius-Scevola in vollen ernst. hierna en een maaltijd zal haar en hare familie aangeboden zijn. Er zal ook gezorgd worden dat geheet den Brabantlioek in feeste zij en mede viere. Door plaatsgebrek, zijn wij verplicht onzen raadsel prijskamp uit te stellen tot aanslaande week. Nieuwjaar kaartjes in gewonen druk, pracktdruk en steendruk, worden het rapst uitgevoerd Ion bureele van De Poperinghenaar. Abccle. De Liederavonden hier voor Zondag aangekondigd en te geven door I)e Vlaamsche Vrienden» van Poperinghe, zijn liet voorwerp aller gesprekken. Iedereen is reeds voorzien van zijne kaart om, 't zij ten 4 1)2 ure, 't zij ten 6 1)2 ure, eenige aange name vlaamsche liedjes te gaan aanhooren. De Vlaamsche Vrienden» worden met ongeduld verwacht. Eleni nglielït. Ontslag en benoe ming.M. Theophiel Thomas, die zijn ontslag gegeven heeft van oppermeester er> met nieuwjaar aftreedt, zal opgevolgd wor den door M. Richard Decanter-Baes. Crombeke.Overreden.Woensdag rond 4 3)4 ure 's avonds, kwam de koop- warentram van Westvleteren afgereden. Ter plaats, ora de Poperinghestraat in te rijden gekomen zijnde, Kwam op denzelfden oogenblik Leon rielantsheere van Westvle teren uit tegenovergestelde richting per velo gereden, die dacht nog den tijd te hebben ite tramlijn over te rijden en alzoo zijnen weg voort te zetten. Ongelukkig voor hem, de tram was te dicht bij en bet. machien stoot tegen achterwiel van zijnen velo, zoodanig, dat hij met geweld tegen den hofmuur van den heer Onderpastoor geworpen werd. Ilij bleef schier roerloos liggen. De tram stopte op 20 nieters afstand. Eenige personen kwamen toegeloopen die hem ter herberg De Tramstatie binnen droegen. Aanstonds werd getelephoneerd Daar de; heer geneesheer van Oostvleteren die op den koristen tijd mogelijk ter plaats was. Deze heer kon geen uitwendige wonden besta tigen en nat uurlijk ook geen uitspraak doen overdo gevolgen van den slag tégen den' hofmuur. Rond 7 ure 's avonds is het slachtoffer in gezelschap van den heer geneesheer, in ge sloten rijtuig naar huis gevoerd geweest. Zijn toestan l is erg maar niet doodelijk Chicorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Bloiisbriigge. Benoeming tot Vre derechter. Wij vernemen dat de heer Edward Ge hens, advokaat' te Brugge, komt benoemd te worden tot vrederechter van het kanton Rousbrugge flaringhe, in ver vanging van den heer De Bosschere. Dickclmscli. Doodelijke gevolgen. Verleden week meldden wij dat Marie Vanolme, weduwe Grimonprez, 45 jaar, aan den Café Francais de onvoorzichtigheid beging van den stoomtram te stappen voor dat deze stil ston t. Zij haperde met haai' kleed aan do roet tred de en werd onder den tram geslingerd. Haar linkerarm en heen werden letterlijk, afgesneden. Zij werd in de herberg gedragen waar een geneesheer van Yper haar kwam verzorgen. Zij werd met den tram naar Yper overgebracht, waar men aanstonds het heen afgezet, heeft. Het rechterbeen was ook vermorzeld. Het slacht offer, moeder van 4 kinderen is maandag avond in 't gasthuis overleden. <Do*tcm3e. Een vuurschip gezon ken. 10 Slachtoffers. Kei vuurschip Westhinder dat voor Oostende in zee ligt om bij nachte de zandbanken aan te duiden, werd zaterdag morgen ten 4 ure door een ander schip, tijdens een geweldig Onweder, ten gronde geboord zijne beman ning den tijd niet latende reddingsbooljes Htr-#?e te laten. De' bemanning bestond uit tien zeelieden, al le Oostendewonend en waarvan 7gehuwd. In Oostende verwekte deze ramp groote verslagenheid. De minister heeft zijne rouwdeelneming aan de familiën der slachtoffers laten go- worden en beloofd zo zooveel mogelijk te helpen. St-Mnud. De laatste oudstrijde van 1830 wil in België sterven. Deze is de heer Jan-Philippe Lavallée, geboren le St-Maud, sedert lange jaren wonende te Bar-lc-Duc. Lavallée zou nu gaarne naar zijn geboortedorp terugkeeren. daar zijn zoon over eenige maanden overleden is en hij in België wil sterven, zegt hij. D" Staat heeft den oud-strijder eene som van 200 fr. toegestaan voor zijne verhuiskosten en in de gemeente St-Maud worden toebereidselen gemaakt om zijne terugkomst schitterend te vieren. De Poperinghenaar is het meest ge vraagde blad der streek en het meest nieuws inhoudende. Abonneert U eraan met nieuwjaar. Slechts 2 00 fr. 'sjaars, dus ook 't goedkoopste. Het nieuwe wetsontwerp op de werk manspensioenen is deze week uilgedeeld geweest. Tusschen Rousselaré en Iseghem werd Victor Maes, van Iseghem, door den tram overreden; hij stierf aan zijne wonden. Te Rumpst-bij-Antworpen reed een auto in volle vlucht over een weg welke tnen aan 't herstellen was. De vier inzitten den werden eruit geworpen en het tuig aan brokken geslegen. De baron van Zuylen, 23 jaar oud, werd op den slag gedood jong vrouw de Wood stierf na eenige uren de gravin de Bassonpierre en de baron Goffinet, 32 jaar, werden erg gekwetst. Ida de Kerckove d'Exaerde, meter van den gouverneur van Oost-Vlaanderen is op haar 100 gegaan. Lijk een braaf mensch heeft zij eene plechtige mis doen zingen om God te bedanken en brood gedeeld aan de armen. Zij is jonge dochter en woont te Nevele. Er zijn wolven verschenen in de bos- schen der kanten van Sedan en Bouillon. i Is tien jaar dat er geene van die bloedhui den meer liepen in die streek. Clcscoi'ci Van Tieghem - Dupont, is altijd van beste produkten gemaakt. --In eene treinbotsing te Gent waren verscheidene gekwetsten. In Bergen werd door brand 60.000 fr. schade aangericht aan hot atheneum. Een 24 jarige kerel van Brugge die dagelijks zijn 64 jarigen vader afranselde, werd door deze, einde geduld, met een re volverschot doodelijk getroffen. Te Glieluvelt werd de zwijne koopman Emile Casier met zijn kar door den tram omvergereden. De man bekwatn geen leed, maar .zijn rijtuig was in splinters; de muil was ook ongedeerd. M. Woeste, onze achtbare staatsmi nister, werd maandag te Brussel door een tram omvergeworpen en gewoed. Er is echter geen vrees voor slechten afloop. Bij 't kuisdien van een revol ver schoot een löjarige kerel te Diest zich dood. ÖKIilCHfBT. Deze week zullen de kwijtschriften voor het jaar 1913 bij meest al de abonnenten aangeboden worden. Wij vragen dat zij zoo goed zouden zijn deze bij de eerste aanbieding te betalen ten einde ons alle nuttelooze kosten té besparen Uitslagen van Zondag. 1° Afd. C. S. Brugge 6 F. C. Luik 1. Standard C. L. 2 F. C. Brugge 0. Daring C. B. 3 Union S. G. 0 Racing C. B. 5 Excelsior S C. 0 Beerschot A. 0.4 R. C. Gent I C. S. Verviers 5 Antwerp F. C. 1. 2e Afd. F. C. Brugge 1 C. S. Brugge 2 V. G. Oostende 4 S. V. Blankenb. 1 A. S. Oostende 0 S. V. Rousselare2 S. C. Kortrijk 1 F. C. Koru ijk 0. 3° Afd. F. C. Iiousselare 1 S. C Kortrijk 3 verwaarloozen opdat de officiereu, onder officieren, sergeanten, korporaals, zoo spoe dig mogelijk voldoende Vlaamsen loeren oin met hunne ondergeschikten in die taal te kunnen spreken over alles wat dun krijgs dienst betreft. Leergangen van Vlaamsche taal moeten daarom dadelijk ingericht worden. ijhina^élirahoiiursiiciiiéu. Van den 1 Januari aanstaande zullea do prijzen d ir 5 daagsche abonnementen op de Belgische spoorwegen bepaald zijn als volgt; 35 fr. in voorbehouden eerste klas, in plaats van 30.75 fr.; 23 fr. in tweede klas. in plaats van 20 50 fr. en 13 fr. in derde klas, in plaats van 11.75 frank. Een schoolopziener, eene klas bezoekende, sprak r over de vogels. Toen de kleine hem voldoende geantwoord hadden op zijne vragen, betrekkelijk de vleugels, dc poolen, de pluimen, rnz. der vo gels, stelde hij de volgende vraag Wie kan mij nu zeggen wat een vogel kan doen dat ik niet kan. Do man verwachte dat men zou geant woord hebben vliegen doch hij was bedrogen een kleine guit stak den vinger op, en werd tot. antwoorden uitgenoodigd. Eieren leggen mijnheer zegde de kleine, hoogmoedig. BIDDAGEN DER WEEK. Zondag te CrombekeMaandag te Vla- uier tinghe. msemi-fnermx- Mmnummnwi ruw* «tiiiiWii 'iMiiiwiit^iiiiifii'iiiii'iuw n Da sergeant glimlachte met welwillend- heid.en zeide tot Genoveva Goed zoo zien wij het gaarn. Gij zijt eene moedige vrouw. Uwe gedachte over ons is niet gunstig maar gij bedriegt u, schoone dochter een Republikein is toch niet tot zoover monster of beul. dat hij eene waardi ge maagd alsu zou hinderen. Integendeel, hij zal u zelfs al die onrechtvaardige scheld woorden vergeven. Kom, volg ons zonder tegenstand uit eerbied tot u zullen wij uwen vader met vrede laten De maagd sloeg hare beide armen om den hals haars vaders en murmulde hem eenige zoete woorden in het oor. Toen zij hem los liet, om het bevel des sergeants te gehoor zamen. sprongen de tranen als beken over hare wangen, en zij begon luidop te snikken en te weenen. De koster stapte niet verre van haar ne vens den weg en hield de handen voor de oogen. Stilzwijgend naderde de troep de afspan ning de Arend. Genoveva veegde de tranen van hare wangen en sloeg met hijgende borst den blik naar de herberg, waar zij wist, dat Simon Brutus haar verwachte zij scheen zich zelve tot den strijd aan te wakkeren en zich tot tegenstand te berei den. De schildwacht hield den koster terug, daar hij achter zijne dochter de afspanning wilde ingaan Wanneer hij de deur na liet verdwijnen van zijn kind zag toevallen, hui verde hij van angstige ontseltenis. Duizen den redachten om ten akeligste vlotten hem door het hoofd van tijd tot tijd ontvloog- hem zelfs een schreeuw, alsof hij voor zijne verbijsterde oogen schikkelijke verschijnselen jzag ontstaan. POPERINGHE, van 8 tot 15 Deoombor. Geboortsn.298. André Vermeulen, z. v. Jules en en Leonia DeraniaUdt. 299. Leona Delbaere, d. v. Emile en Emma Derieire. 300. Jerome Delbaere, z. v. Maurice en Maria Techel. '301. Gerard De- houck, z. v. Camille en Rachel Vandermarliere.—302. Camille Buseyne, z. v. Aloise en Magdalena Lermytte. Overlijdens. 207. Pyck Marcel, 4 maanden, Wijk E. Slruye Amelie, 80 jaar, zonder beroep, weduwe van Benoit Goemaere, Wijk K. I Huwelijksbeloften. Cyrille Merlevede, zwijnen- a n ai L TT, p r, „u. i i slachter met Eveline Liebert, naaister, belde le Pope- a. O. Meen en O r. e I operingne l. Bjnghe.GustaveThoor, weduwaar van Irma Decreus, In Meenen werd Poperinghe verslegen j tramwerker met Eugenia Artoisj weduwe van Arthur mot 'I 1 Hot is lip hacks en mml-kcmmr Je K-laeys, leurster, beide te Poperinghe. Remi Panne- met 3-1. liet is iu oacKs en goai-uet per ie koecke. me,sersrast met Maria Clabai wijten dat niet. meer goals tegen Poperinghe gemaakt werden. Na eenige minuten spel moest een onzer spelers het plein ver laten, gekwetst door het ruw spel van den Meenenschen centerhalf. Later werd deze door den scheidsrechter buiten spel gezet. De match S V. Rouselare F. C. Poperinghe die heden moest gespeeld wor den, is uitgesteld tot 5 Januari. Op 22n-25n-29n Deombcr op het Kouter- plein, algemeen entrainement zeif voor de liefhebbers die geen lid van den F. G. P. zijn. De zesdagenkoers te Brussel is vrijdag avond begonnen.— Ruit-Fogler wonnen die in Amerika. Twee vliegers gedood. De eugelscbe zee-officier Parke ste-g zondag te Londen op met een passagier Hij viel en beide bleven op den slag dood. IIWUII1» lilW WI— llllllliHIMIllBHI limillHIMilMIMMUlWIM—IIIH ilUWllllll Mill !h' nieuwe wet op de herbergen. In alle herbergfen mag men nu sterke dranken verkoopen maar hiervoor moet men toch de patent van 15 fr. betalen. a>e graanoogst. Volgens de inlich tingen van het In rei nationaal Landbouwge- «sticlit van Rome,-zal de graanoogst van dees jaar zeer voldoende zijn. Voor de tarwe is er 6.4 t. h. vermeerdering tegen 1911 voor de rogge, 22.21 h. voor de gersi/5.7 t. h. voor de haver, 21.4 t. h. Er zal dus over den zomer van 1912 niet mogen geklaagd wor den. B'liigclschc spiocnen teZeebrng go. Eenige weken geleden meldden wij dat duitsche en wat later, fransehe officie ren geheel de Maasvallei doorreisd hadden, overal aanteekeningeh nemend. Weet men, voegt een militair blad erbij, dat onze engelsciie vrienden hierin ook niet zijn te kort gebleven Uit zekere bron ver nemen wij dat op 11 Juni 1.1. door engelscht officieren, eene volledige berkenmngstocht werd gedaan rond Zeebrugge Wat mag dit al beduiden. Arme vrieiui, wat scheelt er? Ik ban zonder couragie, zonder macht of kracht, zonder adem, het minste werk vermoeid mij. Karei, jongen, gij lijdt aan neurasthe nie. Ik weet het wel, do dokter heeft het mij gezegd hij zegtge moet distractiën nemen; neemt dit, neemt dat; maar nieis helpt. Wilt gij genezen? Ja, parbleu (Jewel, gaat bij uwen apotheker en vraagt hem eene fiesch Theobroma; 't is een wonderbare krachthersteller van liet zenuwgestel, gebruikt, het juist gelijk of dat het in de explicatie te lezen staat, en binnen eene maand zijt gij een ander mensch. Zoo gezeid, zoo gedaan. Te Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES TELYN te Yperen apotheek LI80TTE. Het Vlaamseh ïu loet Liever. M. de Broqueville, minister van oorlog, heeft een omzendbrief onderteekend waarin hij de generaais-krijgsoversten, bataljon- en kompagnie-bevelhebbors aanspoort niets te wmstmmmmtmmmmÊsmmÊamsmtmÊÊam Eensklaps, door wanhoop dwalend, sprong hij naar de deur en wilde ze opener doch du schildwacht rukte hem met barsche woorden er van weg en richtte de gevelde bajonet op zijne borst, om hem het naderen te beletten. Als bewusteloos van zijnen toestand, liet de arme koster zich op de knieën zakken en kroop, om barmhartigheid smeekende, door het zand naar den schildwacht. Met de han den biddend opgeheven, kermde hij in grie vende galmen om zijn kind te mogen vol gen. Na vruchteloos in bedreigingen te zijn uitgevallen, gieep de schildwacht den onge- luk'kigen man bij den kraag, sleepte hem tol bij den overkant der baan en wierp hem .daar neder. Zich oprichtende, ging de koster, als ver pletterd onder het gewicht -ijuer smart met het hoofd tegen eenen boom staan weenen. Lenigen tod daarna verliet hij deze plaats en stapte haastig, ofschoon wankelend, in de richting naar het dorp. Men zou gez°gd lu bben, dat zijn verwar le geest hem eene laatste hulp had aangewezen en dat hij nu spoe l maakte om deze hulp te gaan inroepen. Onderwijl werd Genoveva voor Simon- Brutus gebracht. De sergeant leidde haar te midden der kamer, groette zijnen Overste en verdween Terwijl de maagd met de oogen ten gron de daar staan bleef, ging Simon-Brutus tot de deur en draaide het slot vast. Deze geheimzinnige voorzorg deed de maagd van benauwdheid en verontwaardi ging sidderen Zij rich;te het hoofd met fier heid op wierp een bliksemenden oogslag op den Overste en sprak Ik weet niet welk het lot is, dat gij mij koecke, metsersgast met Maria Clabau, kantwerkster, beide te Poperinghe. Dickebijsch, van 2ü November tot 18 December. Geboorten. Depoorter Febronie. Six Valere, Sciieldeman Maurice. Blonune Rosa. Doom Maria. Vatidamme Laura. Overlijden. Van Elslande Auguste, 47 jaar, echt genoot van Vandersype Lucie. Vlamertinghe, van 15 Nov. tot 18 Dec. Geboorten. Dedrie Charles. Gouwy Ray- monda. Torrez Maria. Lout Martha. Overlijdens. Deman Gerard, 10 maanden. Janssens Emile, 65 Jaar, kostganger. Vanlede Ida, 2 jaar. Declercq Vincent-Leopold 72 jaar maalders- gast. Huwelijken.Pattyn Alois, 33 jaar, landbouwer le Gheiuwe met Ampe Magdalena, 28 jaar, landbouwster te Vlamertinghe. Lemaire Henri, 22 jaar, landwer- ker te Kemmel met Devos Maria, 21 jaar, werkster te Vlamertinghe. Bouttery Jules, 24 jaar, metser met Jacques Maria, 18 jaar, dienstmeid, beide te Vlamertinghe. hiir—mrcrr WK. mmssaaststsm Op Zondag 22" December. Jaariijtsche Kermis 8 Bn de Kon, bij AiméTheüen, St Jan-ter-Biezen. 18 Ais fjisscoii, bij Arthur Schmidt, Ypersiraat. 3 lis de SrSirijawerberij, bij Cyrille Merlevede, Waioustraat. 4 In Je Voorstad, bij René Couwet, Proven-kals. 5 In don voermttii, bij Liev. Danrieel(Vits«)Elverdinghe-ka!s. In Wittciifrssss, bij René L' fever, Bellestraat. 5 Asi Chcval de ISg'onze, bij Alidor liecat, Kerkstraat, H A Ssiint André, bij Lé.qiold Berat. Casseistraat. tï 3es den Hro^en Taik, bij Henri Rappelet, Woesten-kals. 1(1 Isa de 1 (ooge Stud, bij Gustave Debyser, Doornstraat. 1 8 In den LijHtcr, bij René Thoris, Crombeke-kals. 82 £<i de Filutaire, bij de Wed. Vanhollebeke, Yperstraat. 13 An iFiaailboiirg', bij de Bomme Vanhee, Doornstraat. 84 S ia de Galgestraat, bij Aehille Pyck, Yper-kals. 8 5 A ha Fabriqnc, bij Charles Vandevoorde, Groote markt. Lustig, rustig veel vermaak en goê bier is er te vinden in 't Fabriekje alhier. Voor treffelijke lieden en geburen zal ik tappen tot twaalf uren voor de jonge tot negen, d'ouderlingen tot tien en hebt ge uw buikje niet vol, den zondag alleen komt dan nog eens allen den maandag bijeen. Jaarlijksche Combat met de Vloerbol, 8<» In ilc lih»h, bij W° V. d. marlit-re en kinders, Casselstr. PRIJSKAMP OP DEN BILJARD. Poperinghe. Op 22 December, A la Cour de Commercebij Daniel Demarey, bij do Stat-iè. Prijzen: 15-10-6-4-2 Fr.; meeste serie 2 Fr.;nameeste serie 1 Fr. Inleg 60 cent. voorbewaartmaar ik bid u, Mijnheer, ge loof heter mocht soms in den boezem eener zwakke vrouw nver moed verbórgen liggen lan in het het hart der mannen, die vluch ten voor uwe dwingelandij Simon-Brutus bleef verbaasd voor de deur staan, terwijl hij met bewondering op de maagd blikte, die hem door haren stouten logslag ontstelde. Trotsch en statig, met bleek gelaat en bevende wangen stond zij daar, schoon en indrukwekkend, als het marmeren beeld een Grieksche heldinne. Hij naderde tot haar en zeide Veva, waarom schrikt gij van mij ■Vaant gij dan, dat Simon u halen deed om u kwaad te doen Zet u neder, Veva, en wees gerust. Tenzij gij zelve het wilt, zal u geen kwaad geschieden... Ilij bracht eenen zetel bij de maagd cn vatte haar hand, als om haar tot zitten aan te manen. liet geweld, waarmede zij hem hare hand mrtrukte, en de blik van verontwa trdiging, lien zij hem to -riep, deden hem verschieten m kwetsten hem zijn hoogmoed zeer diep. Siuderend van spijt, verwijderde luj zicli eenigzins van haar, zette zich neder en sprak op verstoorden toon Het schijnt, dat gij mij vergrammen wiltNochtans, Citoyenne. vergeet niet, dat gij in mijne macht zijt. Vreest gij, dat de leeuw u zou kunnen bijten, zoo terg hem niet Mag ik ik weten waarom ik zoo balda dig door uwe soldaten uit mijne woning werd gerukt vroeg het meisje, zonder op zijne bedreiging te letten. - Zeg Mijnheer, wat eischt gij van mij? Vat is uw inzicht?» Nadruk voorbeljouden. Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1912 | | pagina 2