NIETS N B H BUlTENiiANDSCH jilHUölS. NIEUWS UIT BEIiGlE. BM J4K van POPEHIKOHE, van 1V1ERRIS, COEVOET, BAERT Cie 8CHAAL8TRAAT, 6, I»opei-inglie. Loopende Rekeningen. Leeningen op Publieke Fondsen. Leeningen op vaste Goederen, Benrsbewerkingen. Bewaring van Titels. Volksboekerij van het Davidsfonds te Poperinghe. Crediet Openingen. Spaarboekjes aan 3 en 3,5o p. TELEPHOGN Nr 66. Tooneel. taiel BEBAENE - UZEEL, HOPPE. Beweging van den Burgerstand in 191»; BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 19" Januari. EERSTEN TAP, Te Koop Jaariijk sche Kermis HERBERGKER MlsSEN Mengeling-en. 26 Vraagt plaats Tei*stond le p&seJifceo 0 D De Aotaris VAS CAYZEELE, Notaris BOSSAERT, Vrijdag 31 Januari 1913, comptes courants. overheden deel nemen, alsook eenige leden der feestcommissie en anderen. Die er nog wil bijkomen geve zijnen naam op aan M Catrycke Henri. De inschrijvingsprijs is slechts drie frank, alles inbegrepen.) Na het feestmaal zal het stadsbestuur de honderdjarige haar portret en eenen prach- tigen zetel schenken. Eindelijk 's avonds is er feeste in 'tgebuur te. De bewoners van den Brabanthoek zul len de straten versieren en de plechtigheden sluiten met verlichting en vuvrwerk. Onnoo- dig te zeggen dat er daar op de gezondheid van vrouw Boidin menig pintje le drinken is. In een woord het belooft eene prachtige feeste te zijn. De bewoners der Cassel-, Noord-, Gast huis-, Vlamingstraat, Kleine Markt, Boe- schepestraat eu O. L. Vrouw Kruise worden verzocht hunne huizen te bevlaggen, Zondag laatsleden opende het Davidsfouds hier te Poperinghe in het Volkshuis, Yper- straat, eene Volksboekerij. Dees aangaande zijn er sommige inwoners der stad die meenen dat het alleenlijk voor deleden van het Davidsfonds is. Neen toch, iedereen mag daar een boek ter lezing vra gen, hetwelk hem kosteloos zal uitgeleend worden. Edoch, om aan iedereen de gelegen heid te geven daar gezonde lectuur te vinden, zelfs in vreemde talen, zoo zal binnen kort aan het publiek eene nieuwe lijst boeken medegedeeld worden naar den eisch des lezers. Daar het Davidsfonds alleenlijk toelage schenkt voor de vlaamsche boeken, is met) genoodzaakt voor de boeken in vreemde talen 5 centiemen per uitgeleend boekdeel te doen betalen. Zondag aanstaande, zal men in De Poperinghenaar als bijvoegsel eene eerste lijst van uitsluitelijk vlaamsche boeken ontvangen, waarbij het reglement of ver ordening der boekerij. Men gelieve die boekenlijst te bewaren en het reglement aandachtig te lezen om alzoo alle moeilijk heden te voorkomen. Later zal eene nieuwe lijst medegedeeld worden, doch in de eerste zal men reeds een schoone keus hebben. En nu iets dat zeer pratiek is. In de verordening onder Art. 5 leest men het volgendewie zelf komt of andere personen om boeken stuurt wordt ver zocht een onderteekend briefje af te geven met de nummers van de gevraagde boekdeelen zulke briefjes zijn te verkrij gen in het lokaal. Het is goed meer dan een boekdeel aan te duiden enz. Ziehier een model ItcNlcIhricfje, Dit geteekend briefje 1"/' bewijst dat de lezer, tusschen de verlangde werken, dit ontvangen heeft, welken nummer niet doorgehaald, 2°/ dient ook tot ontlasting van verantwoordelijkheid voor de boeken die tot de klasse V behooren. Betaling inning v" Handelseffecten vraagt of de blinde soldaat haar broeder is, antwoordt zij ontkennend, maar voegt er tevens dit naïeve woord bij dat geen ander zou gevonden hebben sedert hij ongelukkig is, gevoel ik wel dat ik zijne zuster riiet benIs het mogelijk eene teederer en treffender bekentenis te vinden Voor wat Baas Gansendonck betreft, 't is insgelijks eene Kempische geschiedenis, door den schrijver naar de natuur geteekend en waar hij den waard uit Het Keizershof bij wien Conscience drie maan den gewoond had, afschildert. De hoogmoed van dien dorpeling, die meent dat alles hem toegelaten is en den droom koestert zijne dochter met den landheer te huwen, is uitmuntend weêrgegeven. Conscience die zijne tooneelen voorstelt in die on navolgbare taal des harten, munt overigens uit in die landelijke zedenverhalen, omdat hij het huiselijke leven onzer heidebewoners en vlaamsche boeren be studeerd heeft, omdat hij beter dan eenig ander hunne gewoonten, hun geloof, hunne vooroordeelen en hun ne dwalingen kent, omdat hij daarenboven de natuur weet te beschrijven met eene kleurenpracht, eene woordenkeus en rijkdom, welke door geen ander vlaamsche schrijver geëvenaard is, en door geen enkel romanschrijver, in geene enkele taal overtroffen werd. Voorzeker zal de schouwburgzaal den 10" en 11" Februari aanstaande veel te klein zijn. Ontvangt, Mijnheer de Opsteller, met mijnen voor- afgaanden dank, mijne vriendelijke groetenissen. Een Kunstminnaar. opgebouwd. Hij leerde ons de pracht en de grootschheid ervan zien en begrijpen. Van een geheel anderen aard was het tweede onderwerp maar even aantrekke lijk, even kunstig weergegeven met pracht platen, met een schoon en roerend sermoen- tje zoo de E. H. Principaal Delbaere uit Veurne zijne aanspraak noemde. Aan beide Eerweerde Heeren onzen besten dank en tot wederziens wij verhopen nog meer zulke avonden. Dank ook aan de jonkheden en de heeren ijie ons feest met hunne tegenwoordigheid hebben vereerd. U vooral roepen wij toe Tot weerziens niet in een toekomend feest, maar op onze wekelijksche ver gaderingen. Alles wil nu hooger op alles slaat de baan in naar meer ontwikkeling, naar deug delijker vorming. Waarom blinkt er geen straaltje van dat nieuwe licht in onzen kring? Jonkheden en mannen van goeden wil, dendijk gevuld die ons van elkander scheidt? De tpekomst hoort der jonkheid Meer eenheid, warmer voeling, geestdriftiger ge meenzaamheid en in eendracht gaan wij op uaar het ware, het goede en het schoone. De leute breektnieuwe bloei moet en zal er komen. H. Bericht. Er wordt ter kennis ge-f Wat peist gij van die vredesonderhan- bracht dat de landbouwers eigenaars of delingen tusschen Turkije en de Balkansia- ten vroeg Trees. Nummer N ummer IN ummer b. v. 19 135 enz. enz. 206 De verordeningen der boekerij kennen de, is het onder mijne verantwoordelijkheid dat ik de hierbovengemelde boeken in lezing verlang te ontvangen. Leesbaar Handteeken Adres Hoe dus gehandeld Ziehier een gemak kelijk middel. t'Huis overziet men de boe kenlijst en vindt een boek naar het gedacht men plaatst het nummer op een bladj papier. Als wanneer men eenige nummers heeft dan komt men naar het lokaal, neemt een bestelbriefje, vult het in volgens de ver eischten en alles is klaar. Het is goed meer dan een boekdeel aan le duidenomdat het boekdeel welke men begeert reeds aan een ander kan uitgeleend zijn. In het lokaal zal er ook eene boekenlijst ter inzage zijn van het publiek. Wil men dan met het ontvangen boekdeel een bestel briefje meenemen om het voor den volgen den keer te huis op te maken, het staat vrij te handelen naar beliefte. De aandacht der lezers wordt bijzonder geroepen op art. 3, 6 en 7. Onthoudt dus goed De boekerij is toe gankelijk voor iedereen, alle Zondagen van li tot 12 ure. In 't begin van deze week hadden wij het fenoegen de vertooning bij te wonen in den tadsschouwburg, gegeven door de maat schappij Langhoirs-Victorinen Men voerde op De Brusselsche Straat zanger van Julius Hoste en De Wachter verliest - van H. Van Peene. Wij bekennen het vlakafZelden kregen wij eene vertooning op onzen Stadsschouw burg die zoo goed verzorgd was tot in hare kleinste bijzonderheden. De Figuratie, die nog al dikwijls slecht gaat en daardoor het stuk in waarde doet verliezen en er de gang van verlamt, was uiterst wel verzorgd en bracht daardoor veel bij om het stuk te verheffen en het gunstig te stemmen. 't Zelfde mag gezegd worden van den zang, die, alhoewel moeilijk, wel van stapel liep. Men bemerkte dat er veel welgevolgde herhalingen hadden plaats gehad en dat men geene moeite ontzien had om eene puike vertooning te geven, 't Gene waarin men opperbest gelukt is. De maatschappij weze dank gezegd om hare moeite en hulde gebracht om hare welgelukte vertooning. Wij ontvangen het volgende schrijven Poperinghe, den 16 Februari 1913. Mijnheer de Opsteller van «De Poperinohenaar», ln uw geëerd biad van 12" dezer, lees ik dat de aloud gekende Maatschappij Roeysche - Barbaris tenin Februari twee vertooningen zal geven op Maandag 10" en Dinsdag 11" van «De Lotelino», tooneelspel, en «Baas Gansendonck», zedenschets, beide van onzen wereldberoemden vlaamschen schrij ver Hendrik Conscience. Ik zal de ontleding niet beproeven van de Loteling, dier algemeen bekende naïeve geschiedenis, het een voudigste en misschien het beste van Conscience's zedenverhalen. De liefde tusschen Jan en Trien is beschreven met het diepste gevoel, met eene menigte bijzonderheden, uiterst fijn en keurig, waarvan men vruchteloos de weerga zoeken zou in eenig ander werk. ik wil slechts een woord aanhalen, maar het is verrukkend wanneer de bestuurder der infirmerie aan Trien In Londen worden de vredesvoorwaar den nog altijd besproken, maar men geraakt niet t'akkoord. De turksche schatkist is ledig. Nieuwe gevaren rijzen opOostenrijk- Servië zijn aan het twisten, alsook Rumenie- Bulgarie. Te Carlstadt in Zweden zonk een kind door het ijsde broeder, moeder en vader die het kind ter hulp wilden verdronken allen. In Rusland staan vier groote petrol torens in brand. De Ohiostroom in Amerika, is buiten zijne oevers; 3000 personen zijn erdoor uil hunne woningen gedreven. In Chicago zijn nu bijzondere agenten in dienst om de automobielbandieten te achtervolgen en ongenadig neer te schieten. In China werden 38 melaatschen in een put geworpen en verbrand. Chicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Z. H. de Paus ontving bij den aanvang van het nieuwe jaar geluk wensclten van de meeste Staatshoofden, o. m. van keizer Wilhelm, den Turkschen Sultan, den ko ning van Noorwegen, en den Koning van Montenegro. Nu in Servië door de veroveringen het aantal katholieke onderdanen aanzienlijk vermeerderd is, bestaat het plan een concor daat met Rome te sluiten ten einde de posi tie te regelen der katholieke in het verover de gebied en in geheel Servië. Te Londen worden op het oogenblik 77061 menschen in armhuizen verzorgd en 33231 aan huis bedeeld, in het geheel 24 4 per duizend inwoners. De ellende eener we reldstad De gouverneur van den Noord-Ameri- kaanschen Staat Nebraska zal een wetsont werp indienen, strekkende om 't huwelijk te verbieden aan physiek of geestelijk gedege nereerden. Het aantal ongevallen op de straten te Londen is ditjaar zoo groot geweest als nooit te voren, hetgeen in hoofdzaak is te wijten aan de automobielen. De toestand van lord Hardinge, den onderkoning van Indië, die het slachof- fer werd van een bomaanslag, gaat met den dag vooruit. De inschrijving van de slachtoffers van de Titanic heeft, zooals thans blijkt, meer den 1 miljoen opgebracht. De Chineesche Regeering heelt een manifest uitgevaardigd over de opiumkwes tie, waarin zij verklaart dat de opium een groot kwaad is geweest voor het land en nieuwe krachtige maatregelen moeten ge nomen worden om dit kwaad te bestrijden In een gevecht in Marokko hadden de franschen 12 dooden en 60 gekwetsten de verliezen der Marokkan beloopen van 400 tot 500 dooden. In de fransche gemeente Violay werd een 3 jarig kindje door drie honden ver scheurd en gedeeltelijk opgeëten. De wereldgraanvoortbrenst over de wereld wordt voor 1912 op 3 miljard 369 miljoen bushuls geschat. 1 Bushel is om trent 36 liters. De laatste omnibus door p°erden ge trokken te Parijs werd deze week door auto bussen vervangen. In de weverij Dubar en Declercq te Roebaais ontstond woensdag een heffge brand die voor 400.000 fr. schade aanrichtte. Eerste geiiectdkiiiiilige les. Over de bloedarmoede. Als het getal roode bloedkorrelijes te klein is tegenover de andere bestanddeelen van het bloed, ont staat anémie of bloedarmoede. De zieken zijn bleek, krachteloos, rap buiten adem en seffens afgemaatzij zijn zwaarmoedig en slijten een recht ongelukkig leven. Er be staat nu een uiterst werkzaam geneesmiddel tegen de bloedarmoede, namelijk de Theo- broma, die door zijne wetenschappelijke bestanddeelen rechtstreeks in ons bloed de roode bloedkorrelijes verwekt en de zwakste lieden verkwiktTheobroma geeft aan bleeke menschen de schoone kleur terug van de gezonde jeugd, verkloekt dezenuweti, verrijkt de hersenen en waarborgt ons eene bloeiende gezondheid. Te Poperinghe apotheek MONTEYNE. op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES TELYN te Yperen apotheek LI80TTE. Stadsnieuws. Het feestje van Zondag in den Jon gelingskring. Wat prachtige avond Zondag laatst in den JongeliugskririgHoe aangenaam en leerrijk, alles wat wij er te hooren en te zien kregeo. Uitleg en verkla ringen over die uitgelezen zichten werden ons gegeven door den E. II. Vuylsteke, duidelijk en bevattelijk voor eenieder. De Eerweerde Spreker voerde ons mede door de lucht, land uit land iu en hield ons staan in ieder streek bij de vermaardste werken in den loop der' eeuwen door het vernuft en den noesten arbeid der volkeren Gemeene handelwijze. Tijdens de vertooningen dinsdag en woensdag in onzen stadsschouwburg, vond oen kerel er zijn pleizier in, door 't uitstrooien van zeker poeder, de personen te doen hoesten binst een der schoonste akten. Spijtig dat men zulke gemeene kerels niet kan knippen om ze loon naar werken te geven. Verbeteringen te doen. De ramp onlangs te Meenen gebeurd geeft stof tot nadenken. Moest ooit dergelijke oploop in onzen stadsschouwburg plaats hebben, hoe veel ongelukken zouden er niet gebeuren. Nu de stad besloten heeft nieuwe gebouwen voor het hop persen te zetten, zou er mis schien ook eens eraan kunnen gedacht worden ter zelfder tijde eenige noodige maatregelen te nemen otn het publiek dat onzen schouwburg bezoekt, meer gerustheid te geven. Velen durven er niet gaan uit vrees voor ongelukken en inderdaad ieder een moet bekennen dat heter zeer gevaarlijk is. 't Is altijd best op tijd te zorgen. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, O I» V O L li E K H. NOTREDAME, Groote Markt. 18. POPERINGHE. Bij 7 Davidsfonds.—Het Davidsfonds hield woensdag avondom 6 uren, zijn eerste vergadering. De uitnoodiging werd goed be antwoord. Er waren ten minste 125 toehoor ders in de zaal. Eerst gaf de Voorzitter 'n paar mededee- lingen waaronder de volgende Het Davids fonds mag zich verheugen over 145 inschrij vers. De eerste voordracht van Dr Brutsaert wordt uitgesteld tot October, eerst moet er gezorgd worden voor het aanschaffen van een toestel voor lichtbeelden. Daarna de voordracht. De spreker was E. H. Iserbyt, princepaal van 't College van Nieupoort, een knappe heer in 't voordrach ten geven. Hij girg ons spreken over zijn reis in 't Oosten. Hij deed het zoowel, zoo eenvoudig, zoo gemoedelijk en zoo boeiend, dat al de toehoorders twee uren aan een stuk gretig toegeluisterd hebben. Heel zijn reis, van af Marseille waar hij uitzette op de Etoile tot in Palestina over Egypte en van Palestina langs Constan- tinopel, Athene, de eilanden Rhodes en Malta en de italiaansche zeekust. Heel het Oosten met zijn volk, zijn pracht en zijn zon, liet hij voor onze oogen ulijden in schoone helklare lichtbeelden. Waarheid't Was alsof we die reis zelf deden. Gaandeweg wist hij veel stichtends te vertellen over Palestina, dat vol herinneringen is aan Christus en veel leerijks over de Oostersche B< schaving. Kortom, een genotvolle avond, waarover de toehoorders uiterst tevreden waren. Een goed begin, voorwaar. De moordpoging ten pluktijde ge pleegd op den Cf. O. II hoek, voor de boetstraffelijke rechtbank van Yper. Tijdens den laalsten pluktijd, miek de ge naamde Vandenbossche Cyrille, geboortig van Meulebeke, maar zonder vaste woonst, kennis mot zekere Irma Biebauw, van Thielt, vrouw van Wynkels Georges, maar die van haar man gescheiden leefde. Beide plukten op het hof van M. Remi Quaghe- bour. Yandenbossche wilde naar Amerika vertrekken, maar de vrouw wilde hem niet volgen. Hierover verbitterd kwam de man op maandag avond 16 september naar Poperinghe stad en kocht er een revolver en 50 kardoezen, 's Anderdaags morgens rond 5 1/2 ure, bij 't aanvangen van 't werk, naderde hij de vrouw Biebauw, en op drie stappen afstand loste hij twee schoten op haar. Door een gelukkig toeval werd de vrouw niet gerocht en kon vluchten. Hierop nam Vandenbossche insgelijks de vlucht eenige schoten in de lucht lossend om deze te bedreigen die hem wilden aanhouden. Eenige dagen voor deze gebeurtenis, had hij reeds de vrouw geslagen. Vandenbossche werd door de gendarmerie aangehouden en te Yper opgesloten. Hij wordt nu veroor deeld tot 3 maanden en 100 fr., tot 2 maal 8 dagen en 6 maanden. Zijne onmiddelijke aanhouding werd bevolen. In de duivententoonslellinggehou den te Yper, zondag Jaast, door Adolphe Didier, groote rffarkt behaalde mijnheel Valère Gythiel, van Poperinghe, de volgen de prijzen le prijs met ouden geschelpten duiver 4e prijs met ouden geschelpen dui ver le eervollemelding met jongen blauwen duiverle prijs, een prachtig diploma, voor den schoonsten ouden duiver in alle caté- goriën. Vernielers. In het kapelletje dat staat eenige stappen buiten stad langs de Crombeke kalsiede, werd zondag nacht het i-aam der deur ingestuikt. Vandaar werd binnen gedrongen en de 1 ronk opengebro ken Men weet niet of er geld in was. Proces werd Zondag avond opgemaakt tegen een velorijder die zonder licht de Noordstraat doorreed. De bloeiende handboogmaalschappij Willem-Teil, die boven de 110 leden telt houdt heden Zondag haren jaarlijkschen feestdag, bestaande, zooals gewoonte, in uithaling van den Heer René Devos, Hoofd man bijwonen der Hoogmis; bezoek bij den heer Benoit Minne, eere-voorzitter en om 1 ure, banket, in het lokaal West- vlaanderen Aan vermaak zal voorzeker geen gebrek zijn. De uitslag van onzen raadselprijs kamp geven wij aanstaande week. Aangename uren kan men wekelijks slijten in den Familie-Cinema van Emiel Lobeau, groote markt, te Poperinghe. We kelijks die vertooningenden Zondag om 3 1)2 en 7 1)2 ure, en den Maandag om houders van één of meer stieren die voor den springdienst in 't jaar 1913 bestemd zijn, gehouden zijn deze nu aan te geven ten bn- reele van het Sekretariaat der stad, met aanduiding van hun signalement, hunnen ouderdom hun ras en in voorkomend geval, de door de stier in de provinciale prijskam pen van 1912 bekomen onderscheidingen. iioiikNclmi', De Werkstaking Dagelijks hebben alhier in de Gilde en in het. lokaal der socialisten vergaderingen der werkstakers plaats. Ondanks de honderhan delingen van M. den burgemeester met het syndikaat der fabriekanten, is het geschil nog niet kunnen opgelost worden. M. Golfs volksvertegenwoordiger van Brussel, heeft tegen de stad Brussel een geding ingespannen tot betaling van 100 duizend frank schadevergoeding, voor de mishandelingen die hij, in den laatsten kiezingstijd, ondergaan heeft. Te Deurne was een meisje aan 't wan delen met haar vriend, toen zij door een ouden vriend met een revolver doodelijk gewond werd. Te Kortrijk is een telegram toegeko men meldende dat M. Albert Van Tomme, zoon van M. den advokaat Ernest Van Tomme, in Congo gedood werd in eene jacht, door een buffel. Het slachtoffer was ongeveer 35 jaar oud, en rechter te Ko- binda. Te Brussel wordt heden eene groote beioogirig gehouden om te vragen dat in bet leger het vlaarosch de plaats bekome waarop het recht heeft. De burgemeester van St-,lans-Molen beek heeft, op zijne beurt, in de trams, het dragen van hoedspelden zonder punthozer verboden, omdat de hoedspelden een besten dig gevaar zijn voor de geburen van degenen die ze dragen. Te Brussel is een bond opgericht om de cinema's en bioscopen te brengen op hoo ger zedelijk peil. Te Luik, waar in 1905 met zoon reusachtig succes eene wereldtentoonstel ling werd gehouden, wil men in 1920 weer een tentoonstelling houden. Maar thans geeft zij aanleiding tot oneenigheid, want Antwerpen, dat sedert 1894 geen wereld tentoonstelling had, meent er beslag op te mogen leggen. Voor Gents tentoonstelling zullen geene bijzondere postzegels gemaakt, worden. Te verkrijgen alle slag van Geiten op maat, met gespen en patten boven de schoen haren en weisteren In iideteliocnen ge naaid met, kalfsvellen snoers Alle her stellingen worden gedaan aan handschoenen bij mij gekocht..—Onmogelijke concurrentie. Gareelmaker, Yperstraat, 21, Poperinghe Wel, da's precies gelijk bij ons, zei To ria. Als er daar iemand van vrede spreekt, 't is altijd die, welke den stoofhaak niet vast heeft Een tier nangeiiaaiuhrilen van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. BIDDAGEN DER WEEK. Zondag te Gereken Vrijdag te Zuyd- choote. D D t ANTWERPEN, 16 Januari. Markt prijshoudend. Aalst, beschikbare waar 105- 107 1/2 fr.; Poperinghe, beschikbare waar, 91 -92 1/2 frank. AALST, 16 Januari. De markt biijfl zeer vast, met onveranderde prijzen. Hop van 1912, zeer kleine voorraad, 105- 107 1/2 fr.; aanstaande gewas (1913) 92 1/2 frank. POPERINGHE, 17 Januari. Deze week betaalde men in cultuur voor stadshop 95 fr., en voor parochie- hop 90-92 1/2 fr. Inden handel noteert Poperinghe (stadslood) 91 - 93 fr., en nieuw gewas (1913) 87 1/2 - 90 frank. Op de buitenlandsche markten is de stemming der markt vastdoch in Bohemen en in Elzas is er geen voorraad meer in cultuurIn Engeland houden de planters zich terug aan den huldigen prijs. SPORT. Football. De match F, C. Rousselare F. C. Meenen, zondag laatst hier gespeeld liep af met een drawn elk'elftal miek. een goal. Rousselare geheel in 't begin op corner, en Meenen geheel op het einde. De match word hard betwist en Meenen miste meer dan eene schoone gelegenheid. De match zal heden herbegonnen worden op den terrein van den F. C. Kortrijk. Wielr^jdcn. De Zesdagen-koers van Berlijn werd gewonnen door Clarck-Hill. De Zesdagen-koers van Parijs, Maan dag avond begonnen, heeft ongemeen veel bijval. Door ongeval moest Van Houwaert tweomaa! van maat veranderen De- badts eerst en dan de italiaan Verri moesten het door val opgeven. Dan reed Cyriel met Schneider, doch dit al koste hem drie ron den achterstel. Zijn nu aan den kop 1. Brocco-BerthetDupié-Lapize Geor- gei.-Peir-Breton Godivier-Cruppela- rit Fog er-Gou let Moran-RootWirtu-Cot- trel, met 3,008 kilometers 630 meters, op 99 uren (oud record van New-York 2,953 kilometers)9. Heusghem-Oliveri en de gebroeders Charon, op 1 toer; 11. Pou- chois-Beyl, op 2 toeren 12. VanFIouwaert- Schneider, op 3 toeren 13. Germain-Leo nard, op 4 toeren. 7 1)2 ure. PIANOS Lucien OOR, en andere mer ken. Allerhande SPREEKMACHIE- NEN: GR A MO PHONES en ZONO PHO NES met naaktenPATIIEPHONES met saphier diamantjesbij Jeroom 1IATTI1YK ZONEN, Oostalraat, 25, ROISSELAKE. Rousbrugge. Intredingen door geboor te 26 mannen en 19 vrouwen, door vestiging 37 mannen en 38 vrouwen in 't geheel 120. Uittredingen door sterfgeval 16 mannen en 20 vrouwen, door vertrek 46 mannen en 50 vrouwenin 't geheel 132. Winst 1 man verlies 13 vrouwen. Bevolking op 31 December, 971 mannen 1002 vrouwen, samen 1973. Proven. Intr. door geboorte 27 m. en 23 vr door vestiging 35 m. en 36 vr.; in 't geheel 121. Uittr. door sterfgeval 21 m en 14 vr., door vertrek 30 m. en 46 vr.; in 't geheel 111. Winst 11 m.; verlies 1 vr Reninghe. Intr. door geboorte 18 m. en 22 vr., door vestiging 63 m. en 42 vr.; in 't geheel 145. Uittr. door sterfgeval 29 m. en 24 vr.. door vertrek 81 m. en 58 vr.; in 't geheel 192. Westvleteren. Intr. door geboorte 26 m. en 25 vr., door vestiging 36 m. en 36 vr.; in't geheel 123. Uittr. door sterfgeval 16 m. en 9 vr., door vertrek 36 m en 27 vr.; in 't geheel 88. Aangroeiing der bevolking 35 personen. Crombeke. In 1912 waren er 33 ge boorten, 16 sterfgevallen en 8 huwelijken. Zuivere koflie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten chicorei Vincart bij doet. Dépót bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen. POPERINGHE, van 12 tot 19 Januari. Geboorten. 8. Leon Leupe, z. v. Maurice en Joanne Vermote..9. Hilaire Lahaye, z. v. Nestor en Maria Vanden Berghe. 10. Raphael Ghesquiere, z. v. Theophile en Irma Bouton.11. Felix Verhulst, z. v. Camille en Zoé Donclie. 12. Raphael Sirnoen, z. v. Jerome en Lucia Decoriinck. Overlijdens. 7. Lermyte Jerome, 3 maanden, Wijk E. 8. Kiecken Clemence, 80 jaar, zonder be roep, echtgenoote van Cecilius Bouttez, Hondstraat 9. Bouve Rosalie, 68 jaar, kantwerkster, echtge noote van Henri Vanhove, wijk L. 10. Vanspranghe Emma, 47 jaar, kantwerkster, echtgenoote van Seve- rin Pannekoecke, Wijk G. li. Degeest Leonie, 69 jaar, zonder beroep, echtgenoote van joannes Soenen, Wijk C. 12. Berat Henri, 83 jaar, zonder beroep, weduwaar van Clemence Vandewalle, Boescliepe- straat. Huwelijken. 3. Gustave Thoor, 45 jaar, dagloo ner, weduwaar van Irma Decreus met Eugenie Artois, 47 jaar, leurster, weduwe van Arthur jClaeys, beide te Poperinghe. 4. Maurice Rommens, 42 jaar, brouwer met Helene Delfosse, 38 jaar, bijzondere, beide te Poperinghe.5. Emile Venet, 33 j., landw. te Boeschepe met Valerie Questroy, 21 jaar, zonder beroep te Poperinghe. 6. Emeric De Puydt, 22 jaar, jaar, schoenmaker, met Georgine D'Amour, 30 jaar, dienstmeid, beide te Poperinghe. 7. Remi Questroy, 24 jaar, landbouwer met Gabrielle Messiaen, 24 jaar, zonder beroep, beide te Poperinghe.8. Julien Taffin, 20 jaar, fabriekwerker met Maria Handtpoorter, 26 jaar, kantwerkster, beide te Poperinghe. 9. Joseph Desmytter, 28 jaar, hoefsmid met Helena Vandermar- liere, 28 jaar, zonder beroep, beide te Poperinghe. Huwelijksbeloften.Camille Loncke, landwerker met Maria Ozeei, werkvrouw, be de te Poperinghe. Medard Deswarte, wagenmaker met Germaine Pattyn, werkvrouw, beide te Poperinghe. Eugène Leupe, timmerman met Zoé Bruneel, dienstmeid, beide te Poperinghe. Abel Deprez, dienstknecht te Pope ringhe met Gabrielle Roetynck, werkster te Watou. I A la Ville «l«> l'oporin^lio, Break en tilbury te verknopen. Inl. ten onzen bureele. oodkar om met de hand te steken en hond er onder te spannen, gansch nieuw, door sterfgeval, te koop bij Vandrornine, bakker, te Berth en. Schoone vitmen-etalage, 2 meters lang, zoo goed als nieuw.Inl. ten bur. dezer. Hoeveelheid kepers,hoppepersen,timmer hout, stakietstaken, brandhout, gele gen bij de herberg Ma campagne be woond door Jules Baes, Woesten. Voortko mende van de b'atike taiilie "de 8 gemeten». Zeer gemakkelijk vervoer. Kleinen Landbou verswagen in goeden staat te verkoopen.inl. ten bur, dezer. ieuwen Kamion met nieuwe opgezette kap, kunnende dienen voor poney, te koop bij M. Julien Ciabau, Ghyverinehove- Aboele. Bij Georges Carton Poperinghe 800 Duil- sche en 1500 witte hoppe zagers. bij Petrus Ryckewaert, Hondstraat In St Sei»a»ti«as», bij Ach Huys-Denecker, ABEELE. S fiii Itritania, bij Jules Vanriftuwenbnyze, Yperstraat. 4 In deii Yuurinolcn, bij Henri Steverlynck, Abeele-kals. 5 In die Aïciiuc Uiige, bij Edmond Deprez, Vogelhoek. A la Slat ion, bij de Wed. Allemon. bij de Statie. 9 In «Sb bij Re ré Botthez, Westvleteren-kals. H Sm "i Neerhof, bij Alois D. witte, Casselstraat. An Café cTAi-lon, bij Benoit Christiaen, Yperstraat lO Sn de Slad Nice, bij Camille Cl evs, Yperstraat. ia Bm 't Fort, S.aaYsIe lijdingen. Vrijdag werd als voorzitter der fran sche R<-publiek gek zen M. Poincaré m t 483 stemmen tegen 295 aan M. Pams. Paras was de man der Combisten die in Frankrijk beginnen achteruit te boeren. Slad IlrMMNcl (IJMI5) Leening van 422,500,000, 141" Trekking. 15 Jan. 1913. De bijzonderste prijzen werden gewonnen door de volgende nummers S. 159577 N. 2 uitkeerbaar met fr. 500,000 S. 119499 N.10 id. 2,500 S. 159520 N. 8 id. 1,000 S. 24442 N. 9 en S. 99189 N. 11 500 De verstandige mensch zwijgt als hij teveel te zeggen heeft. bij Achille Pyck' io Fr, te verhollen, In de Galgetilranf, Vlamertiughe-kals Op het strand roept een vreemdeling naar eenen voorbijgaanden priester Gij vuile kalote. De geestelijke keert zich om en zegt kalm Maar, vriend lief, gij zelf zijt het die vuil zijt Waarom dat Welvermits gij zeebaden komt ne men om u te wasschen i MARKTPRIJZEN. Poperinghe, markt van den 17 Jan. Tarwe, 100 kil. 20.00- Rogge 18,00 - Haver 20,00 - Aardappelen, 100 k. 7,50- Boter d' kil 3,40 a 0,00, Eieren de 25. 3.15 a 0,00 Yper, 11 Jan. Tarwe 19.75 a 20,00 rogge 17,00 a 18 00 haver 20,75 a 22.00 aardappelen 5,50 a 6.00 boter 3,30 a 3,50 eieren 2,60 a 3,12. Rousselaere, 14 Jan. Tarwe 19,50 a 20.00; id. roode 18,50 a. 20,00; rogge 17,00 17,50haver 20,50 a 21,50; boonen 22,00 a'23,00; aardappelen 6,00 a 6,50; boter 3,20 a 3,40; eieren 2,80 a 3,12 koolzaad olie 67,00; lijnolie 55,50; oude suikerijboo- uen 13 00 a 14,50; id. gele 15,50 a 15,75 Kortrijk, 13 Jan. Witte tarwe 19,00 19,50; roode tarwe 18,00 a 18,50; rogge 17,00 a 17,50; haver 21,00 a 21,50 paardeboonen 23,00 a 24,00; suikerijboonen 13.00 a 13,25 wiite aardappelen 4,25 a 4,50 boter 3,20 a 3,30 eieren 2,50 a 3.00 koolzaadolie 65,00 lijnzaadolie 54.00; koolzaad 3100; lijnzaad 28,00; koolzaadkoeken 14,00; lijnzaadkoeken 21,00 22,00 sodanitraat 28.25 ammoniak- sulfaat 37,50 a 00,00 Veemarkt22 ossen, 0,78 a 1,03; 139 veerzen 0,81 a 1,05; I99 koeien 0,78 a 1,01 36 stieren, 0,78 a 0,99 Anderlecht, 14 Jan. Verkensmark t. Te koop 3032 prijs per kilo 1,05 a 1,22. Brussel, 14 Jan. Verkensmarkt. Te koop 320prijs per kilo op voet, 1,15 a 1,25. j ongeling 16 jaar vraagt plaais voor knecht J te Poperinghe Inl. ten bureele dezer. vras-ijgl Mei* ij Valère Staessen, in den Franschen Soldaat, Poperinghe, goede bekwame knechten, halve knechten en leergasten. Goed gedrag is v reischt. Goeden loop. Aanstonds Deftig meisje, voor het kleer maken aan te ltwren. Kost on inwoon, bij Jules Üobbelaere, Timmerman, Zonnebeke (bij Yper). (i choenmakersgasten en halve gasten wor- O den altijd gevraagd in do Cordonnerte Universelle36', rue du Collége, Dunker- qiie France. Goed loon naar verdiensten en verzekerd werk. Kost en inwoon. Betaling naar beliefte per week of per maand, m per occasie te koopen, afroomer Me- loite, van 300 liters. Inl. ten onzen bureele. e'welgekende Herberg »De Kruisstraat», te Proven, met hof' en zaailand. Voor voorwaarden zich ie begeven ter brouwerij Feys-Callewaert, te Rousbrugge. Onlangs nieuwgebouwde Herberg, met poort, peerdenstal, hovenierhof eu om trent. 4 gemeten en 1 vierendeel land, gele gen te Poperinghe. Voor alle inlichtingen zich te begeven bij N. Bataille-Moncarey, brouwer te Poperinghe, erberg Bclle-vue te Watou-plaats. Inlichtingen bij MmeRyspeertbrouwerij te Poperinghe. te Reninghelst, met tusschenkomst van den te Kortrijk, zal op om 1 ure namiddag, ter estaminet La Cour de Commerce bij Achille Ampen, Rekbofstraat. 12 In Transvaal, bij Henri Ooghe, Bruggestraat 111 In Si (jierard, bij Julien Couttenier, Casselstraat. I I In «le ant', bij Jér. Verhaeghe-Verstraete, Casselstr. 15 In den Oinlen Ilnzcmind, bij Jules Heze, Boeschepestraat. 16 in de Violelie, bij Alois Decorte, Keer v. d. Ommegang, j S 7 Au Café, bij Auguste Lertnytte, St Janskruisstraat 15 In den Snoek, bij Eugène Liebert, Yperstraat. 16 Sn IVcdorin, bij Jules Brabandts, Meessenstraat. 241 ln den Werkman, bij Auguste Vandecasteele, Veurnestraat. SI ln St Blnliert, bij Auguste Debyser, Veurnestraat. 22 In «le Ni«»uwe Zwaluw, bij Henri Vandeputte, Watoustraat. 'iii A l'liiiver», bij Justin Ghelein, Yperstraat, 24 In «le Landing;, bij Emile Feys, Bruggestraat. 25 In den 4a«iu«l Fezanl, bij Jules Couwet, Veurnestraat. bewoond door Mr Charles Ghillebaert, is Poperinghe, Meessenstraat, DEFINITiEVELUK TE VERKOOPEN: Slad Pitperinglie. Koopen 1 tot en met 6. Eene Schuur en afzonderlijke poort of Magazijn met 80 a 30 c bebouwden gr>>nd en tuin, zeer ge schikt voor Bouwqronden gelegen langst de Meessenstraat, nabij de statie. Verpachtden tuin aan Frederic Laheye, en Henri Druant tot Ociober 1915, mits 310 fr. 's ja ars, boven de lasten de poort of magazijn, Cyrille Lebori, voor 3, 6 of 9 jaren, ingegaan 1 Januari 1912, mits 60 fr. 's jaars, boven de lasten de noorderhelft der schuur aan Louis Samyn en Camille De- vos tot 31 Juli 1912, mits '56 fr. 's jaars, las ten begrepen. Aan de overige helft der schuur, handslag met de geldtelling. Boomprijs op koop 3. 330 fr. In massa ingesteld 11,175 fr. Koop 7. 69 a. 30 c. Zaailand, sektie E, nummer 417a, Maar ingesteld 3600 fr. Koop 8. 94 a. 4t) c. Zaailand, sektie E, nummer 413a. Beide langs de Ouderdotnskassie en ver pacht aan Charles Ghillebaert tot 1 October 1918, mits 340 fr. 's jaars, boven de lasten. Ingesteld 3200 fr. Koop 9 Eene Weide, groot 1 h. 64 a. 50 c sektie G, nummers 730, 731, 732 en 733a, langst den gravier »De Lyssecatsiraat.» Verpacht aan Charles Guillebaert, tot 1 October 1920, mits 300 fr. 's jaars, boren de lasten. Slechts ingesteld 7200 fr. Koop 10. 53 a 10 c. Zaailand, sektie G, nummers 705, 706, 7o7, bij d'herberg Den Jager Verpacht aan Jules Laconie tot 1 October- 1917, mits 100 fr. 's jaars, boven, dr lasten. Slechts ingesteld 2150 fr. Koop 11. 44 a. 40 c. Zaailand, secktie G, nummer 553. Verpacht aan FrCapoen, tot 1 October 1919, mits 80 fr. 's jaars, boven de lasten. Ingesteld 1700 fr. Koop 12. 50 a. 60 c. Zaailand, sektie E, nummer 184, nabij d'Yperkassie. Verpacht aan René Quaghebeur, tot 1 Oc tober 1918, mits 85 fr. 's jaars, boven de lasten. Slechls ingesteld 2000 fr. Koop 13. 83 aZaailandsektie E, nummer 212, nabij Stad en d'Yperkassie. Verpacht aan Em. Depoers, tot; 1 October 1913, mits 160 fr. 's jaars boven de lasten. lngesteül 5450 fr. Koopen 14, 15 en 16. Eene Hofstede, langst de kassie naarElverdinghe, groot 5 h. 71 a. 5 c. Verpacht aan Prosper Vercruysse, tot 1 October 1918, mits 1050 fr. 's jaars boven de lasten eu d'assurance premie. Buomprijs. 200 fr. Slechts ingesteld 24,000 fr. Koop 17. Een voornaam Woonhuis en groot Hnppemagazijn, met 4 a. 20 c. erf, in d'Yperstraat. Laatst bewoond door M" W' Bl De Gryse. Handslag met de geldtelling. Slechts ingesteld 18,000 fr. (Icmccule Wesloutrc, Koop 18 tot en met 22. Eens Hofstede, groot 7 h. 9 a. 91 c. Verpacht aan René Legrand tot 1 October 1913, mits 975 fr 's jaars boven de lasten en d'assurance premie. Boomprijs, 1450 fr. Ingesteld 29 800 fr. Gcineeiito Iteningli«d»«l, Koop 23. 1 h. 16 a. 10 c. Zaailand sektie A, nummers 364 on 365. Verpacht aan Charles Dejongho tot 1 Oc tober 1919, aan 200 fr. 's jaars, boven de lasten. Slechts ingesteld, 3000 fr. Koopen 21 tot, en met 30. Eene Hofste de, groot 21 h. 82 a. 85 c. Verpacht aan de We Désiré Spenninck tot 1 October 1921, mits 3000 fr. 's jaars, boven de lasten en d'assurance premie. Boomprijs, 1060 fr. Slechts ingesteld 70,000 fr.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 2