MiEUNSBUÜ KOOR POPEWNGHE Ël OMSTREKEN, IE «Mi 1 HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, STOVEN, Stoors, Gordijnen, Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Zondag 2U Maart igi3. MiUQHQEH WEIDE en ZAAILANDEN Notaris BA BRT, Notaris PIETERS, JAARKRANS. 5 Centiemen. Eerste laps, Bolihigen en öerbergkerniissen mits betaling van 25 c". INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,66 fr Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Zon op, Zon ond. Notaris BA CQ ÜAER T, Al de Meubelen, Menagiegoederen, Wij= nes ea alamen, zich aldaar bevindende. InstelVrijdag 7 Maart OverslagVrijdag 21 Maart 1913, Op Dinsdag 4 Maart 1913, Openbare Verkooping van Donderdag 6 Maai t 1913, Nota-is VAK CAYZEELE, Vrijdag 7 Maart 1913, ZAAILAND en WAAIGRAS Notaris VANDE LAN0ITTE, OVERSLAGDinsdag 4 Maart 1913. OPENBARE VERKOOPING leubelen en Wmkelgerief te poperinghe. Maandag 3 Maart 1913, Op Maandag 3 Maart 1913, De vrouwen moeten ook stemmen. Warden Oom's Jaarkrans JANUARI De bende Bonnet Harde woorden. A PQTH EEK - D ROGERIJ A. KESTELiJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Ooriogstoebereidseien en oorlogsgeruchten. pe laar. Nr 14. Oen drukregel 40 c. Heinaaide Annoncen o 1 geus overeenkornsI worden ingelijfd Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den V RIJDAG-NOEN ingezonden worden. Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlasscliing vaji twee Herborgfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 De plakbrieven die bij mij gedrukt ziin, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Wekeüjksche Almanak.Maart. Zopdag 2 Lcetere. s. Carolus, 6 u. 28 m. 5 24 m. Maandag 3 s. Cunegonda, Camilla. 6 26 5 25 Dinsdag 4 s. Gasimirus, Lucius. 6 24 5 27 Woensdag 5 s. Oliva, Theophilus. 6 22 5 29 Donderdag 6 s. Coleta, Fridolinus. 6 19 5 31 Vrijdag 7 s. Félicita, Thomas van Aquinen. 0 17 5 33 Zaterdag 8 s. Philemon, Joannes de Deo. 6 15 5 34 Nieuwe Maan. Eei ste Ktoai -tier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Zaterdag 8 Maart, ten O ure 22 minuten 's morgens. Zaterdag 15 Maart, ten 8 ure 58 minuten 's avonds. Zaterdag 22 Maart, ten 11 ure 56 minuten 's morgens. Zaterdag 29 Maart, ten 12 ure 58 minuten 's namiddags. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. ï7 Dinsdag 4 Maart 1913, om O u. 's morgtns ten sterf huize van M. Louis fimpen-Decorte, litpi'iiliai'C VerLoopingen van Voor nadere in lichtingen zie de plakbrieven. Met tusschenkomst van den Notaris VAN EECKE, te Boesinghe. 13. om 3 ure, ter herberg Hotel d'Anvers, te Poperinghevan 10 Heet. 74 Aren 50 Cent. allerbeste TE POPERINGHE, langs do Westoutre-l.aisijde, bij d'herberg De Hoek van Vrede gekadastreerd sectie G, num 091a 991b, 990, 989. 088a, 340, 347h 838a, 837, 839. 813a, 844a, 845a. 979a, 977 en 978. Al gebruikt door M. Jérome Adriaen, tot 1 October 1913 Volgens affiche met plan verdeeld in 15 hoepen. 1)2 Instelpremie Burgerlijke Godshuizen van Yper. om. 2 ure zeer slipt namiddag, 852 8ioog»«ii Sparren «II 2S (40»|H*II StlMlIiOIl, 1 lüik «li 8 5 rianl^oeneii, in het Hoogeziekenbosch te ZILLEBEKE, bij Het Pappotje D«ior 't ambt van Mter S*. Laiittcrü, Notaris te Yper. Tijd van betaling mits goede borg. KANTOOR VAN DEN TE D1XUMDB. om 1 ure namiddag TE HOUTHULST, langs de Vossedreef, in het bosch van den heer Euaène Delnoote. Koopdag; van ïdioone EIKEN- en LiJSTEBOOMEN, LARIXEN, PLANT SOENEN en eece groote hoeveelheid SPARREN dienstig voor tabak en hoppe, liggers, schui vers, midden- en andere kepers. Studie van den TE REA ING HELST. in ééne zitting om 2 ure stipt namiddag, in de verkoop zaal voor notarissen, ter herberg 't Stad huis Groote Markt, te Poperinghe, Openbare verkooping van Gemeente WEST0UTRE, Dorpplaats. 1° Een Woonhuis, met 1 are 65 cent. erf, bekend bij kadaster sektie C, num. 24b. Gebruikt door de We Henri Dewitte, tot 1 Mei 1913 2° Eene Schuur met 1 are 80 cent. erf sektie P, num. 486m)2, gelegen in de Blauwe- poortestraat. Gebruikt door de We H Dewitte, tot 1 Oc tober 1913. aan25 fr. 's jaars boven de lasten. 3° Eeneo SJof groot 2 aren 84 cent.sek tie B, num. 48öl)2, langst de Blauwepoorte- straat. Gebruikt door M Em Croes. tot 1 Octo ber 1913, aan 10 fr. 's jaars, vrij van lasten. Studie van den TE RENINGHE. Openbare Verkooping van TE RENINGHE. STUDIE VAN DEN te Vlamertinghe. De Notaris Victor PIETERS, ter verblijf plaats van Reninghe, zal op de hierna bepaalde zitdagen, openbaar te koop bie den de volgende onroerende goederen. Gemeente Reninghe. Eerste Lot. 1 Hectare 21 aren 70 cent. Zaah,and, bekend bij kadaster wijk C, nr 31a Verdeeld in 2 koopen. Boomprijs 10 frs. Maar ingesteld 4H00 Jr. Tweede Lot. 83 Aren 80 cent. allerbest Maaigras bekend bij kadaster wijk E, nr245B Verdeeld in 2 koopen. Maar ingesteld 3000 fr. Deze beide loten zijn in pacht gehouden door M. Jules Wullepit te Reninghe, tot ln October 1918, mits 250 fr. 's jaars boven de lasten. telkens 'un 3 ure stipt namiddag, ter herberg Dan Hert bij J. Merlevede, 1e Reninghe. Voor alle inlichtingen zich te begeven ter studie van den Notaris Pieters voornoemd. Door uilscheiding. van om 2 ure namiddag, ten huize van Julie Thevelin, O.L.V.kruisstr. Met gereed geld en 10 °)0 voor kosten. Door 7 ambt van den Deurwaarder Vujlstcltc. om 2 ure en half zeer stipt namiddag Merkweerdige Verkooping van Io.öoo Hoppeperseo en ïooo Kepors, TE VLAMERTINGHE bij de Statieop 'Ie landing van J. Debeer. mamemmaaummmmmmmitimmmmm ;en zeggen dat zij gekomen zijn om alles te 31eMenjelwet'k va DE PÖPERINGHENAAR vermoorden, wat tegenstand durft bieden jvan Parijs is bet bevel gezonden, dat de 'gansche Kempen binnen acht dagen moeten zuivergeveegd of platgebrand zijn. Zulke vliegende legers zijn uit verscbillige steden i bet Kempenland ingetogen. Het is gedaan, Den dag van heden zij n er velen die ook aan do vrouwen het kiesrecht willen toe kennen. Hebben zij gelijk of ongelijk? 't Is waar, de liberalen willen er niet 'van hoo- ren ze krijgen kiekenvleesch als men er van spreekt, omdat ze vreezen, en misschien met reden, dat, eens de vrouwen kiezers, de geuzen voor goed om zeep zijn. Maar die weerstand der liberalen is voor ons geene reden om het vrouwvolk van de stembus te houden, eens dat men kan be wijzen dat het vrouw en stemrecht redelijk en rechtvaardig is. Eene vrouw kan koningin of keizerin worden 1 Zie eens hoe knap Wilhelmina Holland bestuurt. Eene jonge princes is aartshertogin in Luxemburg. Koningin Victoria heeft bijna een halve eeuw lang over het uitgebreid Engelsch kiezerrijk ge regeerd. Was de groote keizerin Maria- Theresia geene vrouw Waarom dan zou eene vrouw niet be kwaam zijn om voor Kamer of gemeente raad te stemmen Coomans, in zijn leven volksvertegen woordiger. maakte reeds volgende beden kingen vóór 40 jaren. De boerenknechten en de daglooners, zoo sprak hij. genieten algemeen stemrecht, en hunne meesteressen, die meer verstand hebben en die vrijer zijn, blijven er van verstoken Dit is aartsdom en belachelijk. Ik ken vrouwen, weduwen en jonge dochters, die met veel beleid handelshuizen besturen met honderd mannelijke bedienden, en die geen enkel woord te zeggen hebben in de verkiezingen, waar hunue onderho< - rigen het hooge woord voèren en alles be slissen. Hoeveel fatniliën zijn aan een oppassende moeder hun fortuin, hun geluk, hun goeden naam verschuldigd Met duizenden zijn ze te tellen. Het hoofd en het hart is bij het zwakke geslacht zoo goed als bij het sterke en ik dens niet dat de vrouwen, wierden zij tot het stemrecht toegelaten, meer politieke en andere dwaasheden zouden begaan dan wij. Zoo sprak Coomans zaliger. Wie zal zeggen dat hij ongelijk had Is het ook niet dwaas en onbezonnen en gaapt het niet lijk nen oven, dat de mannen alles en de vrouwen niets zouden te zegden hebben in het politiek recht. Betalen de vrouwen zoowel geene belas tingen als de mannen, en hoewel het bij geboorterecht, aan de mannen toegelaten is de broek te dragen, moeten zij toch de pretentie niet hebben, de vrouwen onopge merkt op het schab te willen zetten. Laat ons, zonder een voorbeeld te nemen aan de sufl'ragctten van Londen, die met een groep van 180 duizend te gelijk het boelije dooreen willen zetten, kalm en def tig ons kiesrecht vooruit zetten, enkel en alleen omdat het volgens billijkheid en recht ons toekomt, en dat wij onder veel opzicht, zoowel in sociale als huishoudkun dige zaken in staat zijn vele mannen letter lijk den baard af te doen. Femina. Chicorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Wij denken onze Lezers aangenaam te zijn met hun maandelijks een stukje van Warden Oom's Jaar krans te lezen te geven. Velen zullen ons vragen Wie is dat, Warden Oom Warden Oom, met zijn echten naam Edward Ver meulen, is nu gemeenteontvanger te Hooglede. Hij is een boerenzoon cn hij heeft geboerd tot zijn 35e jaar. (In Ons Volk de schoonste vlaamsche illustratie, verscheen verleden week een prachtig portret van hem. Zijn werken zijn uit het volk en voor het volk. Zijn manier van beschrijven, zoo natuurlijk, zet ons alles voor als zage men het voor zich gebeuren. Die de laatste vergadering van het Davidsfonds hier te Poperinghe bijwoonde, heeft zijne kunst kunnen genieten. Voorzeker zal zijnen Jaarkrans al onze Lezets aanstaan. Wij zullen «Januari», «Februari» en «Maart» alle drie in dezen maand geven alle 2 weken, om zoo den achterstel in te halen. i. Januari moet tien zomersche dagen leveren - dat is vast en iedereen weet dat. Hij mag die leveren bij botten van twee, drie, vier te reek, met tusschenpozen van regen of winterweêr, ofwel in eene enkele reeks maar toch tien moeten er komen. Beziet eens goed de zon in Januari. O dat is dezelfde niet meer van in December. Dan hong ze daar, als 't haar beliefde voor eenige stonden uit te kijken, dan hong ze daar, als een eendelijk beneveld oog, vol weêmoedige mijmering. Beziet ze nu. De weêmoed is gaan vlie gen ze pinkt en lonkt, ze lacht en zit vol doenden levenslustze flikkert al, alsof ze heuren haal nam, met de bedreiging: - Wacht maar - LaQij ja, wfj moeten wachten. Februari, de maand der koeiwaohters en Maart, de maand der kwade meiden, die hunne rok ken uitschudden, moeten eersi weg en deur zijn, vooraleer de zou a.1 heur stralen zal gescherpt of geslepen hebben. Maar toch, er komt herleving De hotten beginnen te blekken op de hoornen en bij zonneweér schijnen de populieren met ver gulde topeindjes te staan. De vogels ontwaken, vooral de meerlaans, leeuwerikken en koolpijpen. 't Krijzelt door eens, den meerlaan man te hooren slaan naar zijn liefje, want nu loopt hij nog in de boonen, zorgeloos en laat Boergonje waaien. Hoort hem slaan Tjok Tjok-tjok, tjok. tjök-tjok-tjok-tjok-tjok, tjok-tjok. Ginder, tenden den boomgaard, uit den grond der elzen-hage, klinkt het antwoord Ting, Tin-iin Tin-tin-tin- tin-tin. Ting. Ting en roef. 1 Met zotte vlugge vervoegen ze malkaar, in de toppen der doorn-ha ig, slaan den steert op en neêr en rispen weg, al zottebollen, de lucht in, op speelreis. De koolpijpe zingt al. 't Is een snêteraar- tje, maar z'is de eerste en haar liedje is dan ook. zóósehnon en 't verknipt en verjongt een mensch Nu is men betinreld om heur doe ning af te suóeperen en ze te zien rond- wareren in de hagen en de hout-leggen, op zoek reeds achter bouw-grond. Op 't einde der maand, bij zonne-weêr, heft de leeuwerik al op. maar zingen doet hij nog niét. Hij beft en zweeft, als om zijne vlerken te beproeven en Zi zwier doet hij, zwemt een eindje verder, lost nog een Zi zi zwier - en duikelt in de rogge of do klaver't is nog een veertien dagen te vroeg. Heel het veld geeft voort den winter uit. Hier en daar ligt nog eene streep versleten loof en tusschen de rogge en terwe-stuk ken, waarover men nog een muisje kan zien drillen, ligt het winter-werk nat en weiend, waar de stalmest zijne ooren tusschen de de schellen uitsteekt en 't veld ligt eenzaam, verlaten. Doch al de kleine voorboodjes van de naderende lent, hoe klein ze wezen, zijn toch voldo-nie, om een blijde note door de eentoonigheid der winter dagen te slingeren en zij doen ons voelen, heel ons wezen door- en-door, dat er iets op handen is, eene werking die omwenteling zal teweeg bren gen, eene weldoende werking, die ons ver rukt, die ons nieuw en krachtig bloed hij-zet, onze zenuwen doet spelen en in ons 't verlangen doet ontslaan naar meer en meer, naar de luimige lente en den vasten zomer. Warden Oom. 1798) historisch tafereel uit de xviiie eeuw, Sïcmlrik door CONSCIENCE. Welnu, baas Moulemans, vroeg Bru no hem treurig «ie hand drukkende, welk slecht nieuws brengt gij ons P Het moet voorwaar ernstig zijn, dat gij, die niets te vreezen hebt, het dorp verlaat Mijn huis is tot den grond afgebrand zuchtte de brouwer Uw huis De brouwerij Heeft uw zoon dan het vuur in zijns vaders steken P Het is ongehoord Ach, hij is schuldig genoeg, beticht hem Bruno er is geene hoop meer Bruno stond sedert eene wijl als vernie tigd hij scheen op des brouwers woorden niet te luisteren en wione zich in sombere wanhoop de armen nevens het lichaam. Zeshonderd mompelde hij. Paar denvolk. kanonnen M at gedaan D-nkt gij, baas Meulemans, dat zij ons hier zouden kómen zoeken Mijn zoon heeft het mij gezegd. (i Uw zoon P Is .Simon met hen Ik hem ontmoet,, d'-n Generaal door het dorp leidende Van Edward Vermeulen zijn verschenen, buiten tal van verzen en schetsen, uitgegeven in Nieuwe Wf.geS, Biekorf, Ons Volk Ontwaakt, Hoogstudent, Van onzen tijd, bij Palmer Putman, De Landbouwer, De Stem uit het Vaderland, enz. enz.: Herwording, roman, bij Gallet, te Rousselaere, 1911. Trimards, roman, bij Vcrhelst, te Oostende, 1912. Beide romans bekroond met den prijs van Bra bant, toegekend door den Oouwraad van Brabant voor 1912. Zuivere koffie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten chicorei Vincart bij doet. Dópöt bij Delhaizegobr. Moncarey-Sansen. voor het Assisenhof te Parijs. Woensdag namiddag om 1 ure 30 liep het laatste pleidooi af waarna het woord ver leend werd aan de betichten, waarvan er eenigen de goedertierenheid van de gezwoor- nen afsmeekten. Om 2 ure 30 begon de lezing van de 383 vragen, waarop de gezwoornen te antwoor den hebben. Na de lezing stuurde de voor zitter tot de juryleden de gebruikelijke aan bevelingen. Ten 3 ure 10 trokken de gezwoornen zich terug in de zaal der beraadslagingen. Men hoopte dat de uitspraak in den avond zou plaats hebben doch dit kon enkel zeer laat zjjn De beraadslagingen der gezwoornen geëndigd zijnde, werd het antwoord, door hen op deze vragen gegeven, bekend ge maakt. Het had tot gevolg de hierna vermel de veroordeelingen, die door het Hof werden uitgesproken. Om 2 ure 's nachts kwam een eetmaal en bier voor de gezwoornen aan. Wat het pu bhek betreft, het nam de spijshuizen stor menderhand in om versterkingen te bekomen Men kwam twee vrouwen aan te houden die men voor zinneloos aanzag, en die naar de beschuldigden wilden gaan om hun vergif toe te werpen, ten einde zij zich zouden kunnen zelfmoorden. De spanning' der gemoederen onder het publiek rees ten toppunt en men vroeg el kander angstig af, hoeveel hoofden men zou doen vallen. DE UITSPRAAK. -8 ter dood veroordeelden. Om 4 ure 15 van donderdag morgen had de jury zijne lange beraadslagingen, die niet min dan 12 uren geduurd hebben, geëindigd. Om 6 ure heeft het Hof zich teruggetrokken om eveneens te beraadslagen. Het keerde terug in de zaal om 8 ure en dan sprak de voorzitter onder dondscho stilte het volgende schrikkelijk vonnis uit Dieudonné, Callemin, Monier en Soudy zijn alle vier to' dood veroordeeld! Carrouy en Medge tot levenslangen dwangarbeid De Bou en Belaert. elk tot 10 jaren opslui ting; Kilbatcliiche en Poyr tot 5 jaar op sluiting; Deitweiler en Belony tot 4 jaar gevang Gauzy en Jourdan tot 18 maauden Reinard tot 1 jaar. Rodriguez, de vrouwen Montiesquo, sctioot's en Leclërcq zijn vrijgesproken. Callemin heeft verklaard dat Dieudonné onschuldig is en niet in de Ordenerstraat geweest is. Hij zegde Garnier en ik, heb ben den kassier Gaby aangevallen. Ik heb aan den prokureur der republiek geschre- ven. Meester Moreau-Gaefferi heeft akte ge- j vraagd der verklaring door Callemin afge legd.' De kosten van het proces i Wil men weten hoeveel de registratie van het justiciepaleis betaald heeft aan de 236 getuigen in het proces der bende Bonnot, getuigen, die gekomen zijn uit do vier boe ken van Frankrijk en ook uit België en Hol land? Heel juist 10,070 fr. 20. Zelfmoord van Carrouy. Toen de gevangen terug naar hunne cel geleid waren, bleven de bewakers eenigen tijd bij hen. Carrouy zegde aan den zijnen Ik ben gelaten in mijn lot, laat mij gerust". De bewaker sloot de deur en vertrok. Eenige stonden later hoorde hij gekerm uit de cel komen. Hij riep eenige collegas bij en zij drongen in de cel. Daar vonden zij den handiet stervend op zijn bed uitgestrekt. Zijn gelaat was vreeselijk verwrongen on de lippen waren bedekt met bloedig schuim. Een geneesheer werd bijgeroepen, maar niets kon helpen de bandiet stierf na kor ten tijd. Hij had een pakje vergift ingeno men die in een vinger zijner handschoenen verborgen zat. In de menigvuldige pleidooien tot verde diging der bandieten, werden veel prachtige woorden uitgesproken, maar geen toch behield harde woorden zooals bet pleidooi van advokaat Zóvaès, verdediger van Carrouy. Deze woorden zijn belangrijk genoeg om ze te onthouden. M. Zévaès, vroeger een der leiders der socialistische partij, herinnerde de leemten ontstaan in de fransche sociale organisatie. Hij somde al de namen op der groote revo- lutionnairen, en riep uit Zijn wij niet allen medeplichtig aan de daden door deze mannen bedreven. Hebben wij aan het biddende volk niet gezegdAchter den hemel dien gij aan roept, zijn er maar hersenschimmen achter de drijvende wolken, is er niets. M. Zévaès heeft dan ook herinnerd hoe men in Frankrijk, sinds jaren, alle geloofs gevoelen tracht uit te roeien, en alle hoop op latere belooning en leven. Men hee/t, vervolgde hij, in den hemel de lichten uitgedoofd die het geweten der menschen verlichttemen heeft het ge loof door de wetenschap willen vervan gen Maar men is er niet in gelukt. Is het te verwonderen alsdan dal iemand die naar een ideaal smacht, zooals Carrouy, zich door de anarchie laat misleiden, dAe aanveerdt dat elk mag leven gelijk hij het goedvindt. En om te eindigen bekende de socialis tische advokaat Deze bij wien wij het geloof en de vrees der goddelijke straf ontworteld hebben, hebben willen hun leven leven. Na zooveel andere, veroordeelt M. Zévaès dus de ongodsdienstigheid die de grondsteen zelf der zedelijkheid vernield heeft En, het vonnis van M. Zévaès veroordeelt tevens alle goddeloozen en socialisten die de ware ellenden van het volk vergeten om dit tegen wat meest troosten kan op te ruien. Het gerecht zal nu deze kwaaddoeners beletten nog iemand te schaden. Het vonnis zal echter de schrikkelijke en onvermijdelij ke gevolgen van de offlcieele godloochening niet doen verdwijnen Morgen, zooals nu, zullen er mannen zijn bij wien het geloof en de 'vrees der goddelijke straf ontworteld werd en door de schuld der zoogezegde volksgeleiders die het volk ophitsen, zuilen die mannen hun leven leven willen zooals Bonnot, Garnier, Callemin, Monier en Car rouy. De woorden van M. Zévaès hebben in Frankrijk veel ophef verwekt. Moehten zij overal diep doen nadenken De sohiaten zijn vermoeid woniric doen ZÜ 'lebb n een ganschen nacht gegaan Er blijft u dienvolge* s waarschijnlijk nog wat tijd tot het ni-men van een besluitdoch niet met die onmenschelijklieid. Het vuur, spoed onderwerpt u, vraagt genade, dat uwe woning verslond, is door den windje vlucht van hier op Gods geleide eene op de brouwerij gedreven Mijn zoon en zijne aildere keus is er niet. Fransche gezel h n heben het pogen te blus-! hen pijnlijke spotlach verkrampte Bruno's schen alles was nutteloos,. Maar daarnm '.JT'daat, terwijl hij met het oog ten gronde ben ik zoo overhaastig niet tot u gekomen. Ikhebeeneschrikkelketijdingu te melden Zoe. wat kan er schrikkelijker zijn dan hetgeen wij w< ten De brouwer antwoordde met neerslachtig heid Ons dorp is vol Fransche soldaten, wel zeshondero, nvt kannonen en mannen te S ten ten voordeele der dwingelandij! Neen, paard. Een Generaal voert hen aan. Er zijn 'neen Sterven, vallen, maar toch eerst ook er ook eenigen onder, die Vlaamsch speken.1 booswichten nedervellen en vuig bloed zien Zij noemen hun leger eene colonne mobile, vlieten.. in bedenking wegzonk. Vraagt genade mompelde hij met akelig keelgeluid, knielt neder voor de vreemde dwingelanden, voor de moorde naars van al wie u dierbaar zijn... ziet af van de rechtvaardige wraak weigert uw sb oed aan uw vaderland en gaat h<»t vergie- Hij keerde zich tot zijnen knecht en sprak .lan. geef het teeken, roep onze gezellen te z am 1 De knecht bracht den hoorn aan do lippen en zond eenige lange tonen naar alle kan ten over het woud. Akelig en doodsch waren de holle klanken des hoorns zij weergalm den over den heuvel en tusschen het ge boomte als het gehuil van een lijdend dier. Terzelfder tijd richtte Bruno zijne stappen naar de breedere helling des heuvels, gewis de verga-terplaats, welke hij zijnen makkers in geval van bijeenroeping had aangewezen. Nauwelijks stond hij daar, of van alle zij den kwamen jonge boeren, zelfs ook bejaar de landlieden, met het geweer in den arm uit, het loover gedrongen Hun getal was veel aanzienlijker dan den vorigen dag na eene wijl tijds kon men er ten minste tach tig tellen, en nog eenigen naderden in de verte. Karei uit de Leeuw greep Bruno's hand, en, ze met blijdschap drukkende, sprak hij, terwijl hij de gewapende gezellen scheen laan te wijzen Welnu, Bruno, zwelt u het hart niet van moed Nu zijn er geweren genoeg on der ons wij hebben poi der en lood in over vloed. Onze makkers hebben dezen nacht de dorpen afgeloopen en goede hulp medege bracht alle oogenblikken komen er nog gewapende lotelingen uit de omliggende gemeenten. Dat ze nu maar verschijnen, de snoode Sankulotten 1 Wij zullen hun- too nen, dat indien geheel huropa voor hunnen hoogmoed zwicht, de Kempische boeren toch wel kogel tegen kogel duiven stellen. Het spotten met de verdrukte Belgen zal hun vergaan, wanneer elke boom, elke struik het lood op hen zal spuwen, alsof de stomme natuur zelve zich opwierp legen vreemd gebroed. Oh, ware het spel al aan den gang Zoo wij maar seffens naar het dorp trok ken Wij zijn sterk genoeg om de Fran- schen te verjagen. Bruno stuurde eenen bitteren glimlach in de oogen van zijnen dapperen gezel en zeide Houdt u stil, Kareiik heb slecht nieuws Dan teeken doende, dat men dichter tot hem zou naderen, sprak hij dus tot de ge zeilen, die rondom hem zich schaarden Vrienden, luistert met koelen bloede op hetgeen ik u melden ga. Dezen morgen, bij het aanbreken van den dag. zijn er zeshon derd soldaten in Waideghem verschenen zij hebben kanonnen en paardenvolk, en zijn aangevoerd door een Generaal. Zij ko men om ons te vangen of te oooden. Ik weet, dat zij zich voorstellen, heden nog onze schuilplaats aan te vallen... Vrienden, er is weinig tijd neemt een besluit, eer het te laat woroe. Eenigen der aanhoorders verbleekten, sommigen aanschouwden malkander in wanhoop, anderen zagen sprakeloos ten gronde. Laat ons (Jieper het land invluchten, zeide er een Ja, laat ons naar het Nederbosch wij ken, dan zuilen de Sankulotten ons niet vinden, sprak een ander. Karei uit de Leeuw wrong zijn geweer krampachtig in de vuist en riep God zeshonderd soldaten tegen eenige arme boeren het is te veel Gezellen, ik zal u helpen beslissen zeide Bruno met koelheid. Wat ik van u wil weten, is niet, welke andere schuil- In Frankrijk hebben de ministers van oorlog en geldwezen Maandag gevraagd dat de Staat 72 miljoen frank uitgaven zou mogen doen, op vijf jaren te verdeelen, voor de inrichting van nieuwe kampen, het bouwen van bestuur bare luchtballen, het koopen van peerden en nieuwe kanonnen. In Engeland. Men verzekert dat het nieuw programma van vloot.bouw het op stapel zetten voorziet van 5 dreadnoghts, er niet inbegrepen dezen door do Maleische Staten aangeboden. In Duitschland zou het uitvoeren der nieuwe voorstellen voor het vermeerderen der krijgslasten eene leening veroorzaken van 450 miljoen mark. De Duitschers hebbon te Roebaais een groot getal peerden gekocht. In de laatste dagen werden niet minder dan 30 wagons peerden, dienstig voor de Duitsche ruiterij, naar Duitschland verzonden. Van een anderen kant wordt er verzekerd dat sedert verscheidene weken tp Maubeuge aan de fransch-belgischc grens, eene groote hoeveelheid engelschun krijgsvoorraad ver plaats gij vermeent te moeten kiezen Weet, dat zulke kleine legers het gansche Kempen- land doorkruisen het is dus onwaarschijn lijk, dat wij aan der dwingelanden opzoe king zouden ontsnappen. Er is nog één middel tot redding het is geen middel, dat u behagen kan, uwe tegenwoordigheid in deze plaats bewijst het. Evenwel de dood de onfeilbare dood is ook bitter. Dat degenen, die zul ken hopeloozen strijd niet wagen dur ven, hunne wapens en hunnen krijgsvoor raad aan anderen overlaten dat zij naar Waideghem gaan en zich onderwerpen. Ik wil voor niemand verantwoordelijk blijven ik wil niemand, die den dood vreest, naar de slachtbank leiden... >i En zoo wij naar Waideghem gaan en onze onderwerping doen P vroeg een zeer jong loteling. Dan krijgt gij een vreemd geweer in de hand, bulderde Karei uit de Leeuw, de knecht der dwingelanden moet gij worden en op ons moet gij schieten, en dé woning uwer landgenooten, uwer vrienden, uwer ouders moet gij verbranden, en de kerken van uwen God moet gij schenden De jonge loteling schudde het hoofd en mompelde op somberen toon Nog liever sterven ALen stonden radeloos voor Bruno en zagen hem ondervragend aan. Maar gij Bruno, wat zult gij doen riep Karei. Indien mijne vrienden tot de onderwer ping overhellen, ik zou toch in mijn eerste besluit volharden, antwoordde de jonge ling. In mijn hart ligt meer dan in het uwe de zucht naar wraak ik moet vreem delingen dooden het is mij een plicht. Ble- ve ik alleen, ik zou mij versteken in een bosch, wegkruipen in eenen kuil als een schadelijk dier, en op gunstige tijden mijn hol verlaten, om met mijn geweer op loer te liggen en de vijanden van mijnen God en van mijn vaderland naar het leven te staan. Zij gebruiken tegen een ongelukkig volk liet recht van den sterkste welnu, ik zou tegen hen het recht van den zwakste ge bruiken list, voorzichtigheid en rustelooze wraakzucht. En zoo de meesten onzer u getrouw wil den volgen vroeg Karei weder. In dit geval zouden wij nog hetzelfde doen wij zouden de vrouwen en kinderen, alsook de ongewapende mannen, zoo veel mogelijk in het diepste des wouds zich doen verspreidden, verre van hier, dat zij niet onder het onmiddelijk bereik dor vijanden kunnen vallen. Wij van onzen kant zouden den Zandheuvel verlaten en ons gaan ver bergen langs de baan, die van Waideghem naar hier leidtwij zouden het vreemde le ger inwachten en gedeeltlijk laten voorbij gaan. In hunne dichte gelederen zouden wij elk eenen man uiikiozen en op oen gegeven teeken tachtig vreemdelingen nedervellen. Konden wij dan niet langer met voordeel uit deze hinderlaag blijven strijden, ieder van ons zou zich in het diepe van het bosch door de vlucht redden, om al tezamen ons in eene op voorhand aangewezene plaats weder te vereenigen. Dagelijks zouden wij zulke aanvallen doen onze vijanden vergezel len waar ze gaan, ons aan hunne zijden hechten als onzichtbare spoken, en dooden, timmer dooden, totdat de kogel der dwinge landen ook den laatste van ons hebbe neer geveld. Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet). wy-.- AIMIi" I

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1