NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, STOVEN, Stoors,Gordijnen,Tapijten, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Zondag 16Maart igi3. 5 Centiemen. g* [aari\fr 16. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris BA C Q TJA ER T, Overslag: Vrüdag 21 Maart 1913, WEIDE en ZAAILANDEN Vrijdag 28 Maart 1913, Donderdag 27 Maart 1913, Notaris CAS SIER S, Maandag, 24 Maart 1913. Op Dinsdag 2a Maart 1913, SCHOON ALAM N I t?TQ is meer aaü bevelen tegen IN 1 1 O Bloedsgebrek Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting on alle Ziekten door overiast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. n. Notaris VANDE LAN0ITTE, Op Maandag 24 Maart 1913, van 10 000 Hoppepersen en fl£>00 Kepers, eene goede partie ZAAILAND Hovenierhof en Woonhuis, TE POPERINGHE. Vande Lanoilte, te Vlamertinghe, en Bacquaert, te Poperinghe. Op Dinsdag 25 Maart 1913, SSOO Kepers en lO.OOÜ HOPPEPERSEN, Notaris PIETERS, OPEN HAKE VERKOOPING Instel. Woensdag 26 Maart 1913, Overslag, Woensdag 9 April 1913, Notaris P E E E Donderdag 3 April 1913, ONROERENDE GOEDEREN De Biecht. Een Biddag in Amerika. De nieuwe Burgemeester van Westoutre. De feesten voor Deken De Bo te Poperinghe. JAARKRANS. FEBRUARI Drie gewichtige aanhoudingen. Nestor Wilmart aangehouden. mJuHU worden ingelijfd Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. m ptmiffiBEmn 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Ilerbergfoesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Wekelijksche Almanak.Maart. Zon op, Zon ond. Zondag 16 Palm-Zondags. Eusebia, Palmyra. 5 u. 57 m. 5 u 48 m. Maandag 17 s. Gertrudis, Patricius. 5 55 5 49 Dinsdag 18 s. Gahriël, Aurelia 5 53 5 51 Woensdag 19 s Joseph. Josephina 5 51 5 53 Donderdag 20 Witte- -Donderdag. 5 48 5 55 Vrijdag 21 Góeden-Vrijdag. De Lente begint. 5 46 5 56 Za terdag 22 Basilius, Angelina. 5 44 5 58 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Zaterdag 8 Maart, ten O ure 22 minuten 's morgens. Zaterdag 15 Maart, ten 8 ure 58 minuten 's avonds. Zaterdag 22 Maart, ten 11 ure 56 minuten 's morgens. Zaterdag 29 Maart, ten 12 ure 58 minuten 's namiddags. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. om 3 ure, Ier herberg Hotel d'Anvers, te Poperinghevan 10 Heet. 74 Aren 50 Cent. allerbeste TE POPERINGHE, langs de Westoutre-t alsijde, bij d'herherg «De Hoek van Vrede gekadastreerd sect'e G, num. 991a. 991b, 990, 989, 988a, 340, 347h 838a, 837, 839, 843a, 844a, 845a. 979a, 977 en 978. Al gebruikt door M. Jérome Adriaen, tot 1 October 1913 Volgens affiche met plan verdeeld in 15 koopen, iii^eNlelil al* %olgt Koop 1 en 2, 3 ha. 11 a. 80 weide 1 1800 fr. Koop 3, 59 a80 land 1 750 fr. Koop 4, 77 a. 60 land 3050 fr. Koop 5, 18 a. 50 land 600 fr. Koop 6, 73 a. 40 land 3300 fr. Koop 7. 1 h. 24 a. 70 land 4800 fr. Koop 8, 9 en 10, 1 ha. 38 a. 20 land 5700 fr Koop 11, 32 a. 90 land 1100 fr. Xoop 12, 43 a. 80 land 1800 fr. Koop 13 52 a 70 land 1 900 fr. Koop 14 en 15 1 h. 41 a 10 land 5550 fr. Voor verdere inlichtingen zie affichen met plan. II. Om uit gemeenzaamheid te scheiden. in een enkele zitting, om 3 uren zeer stipt namiddagter her berg A la maison de Ville bewoond door M Honoré Lema'neu-Rouseré,- Groote Markt, te Poperinghe. Krachtens vonnis van den rechtbank van eersten aanleg zitting houdende te Yper, ten overstaan van den heer Vrederechter van 't kanton Poperinghe, OPENBARE VERKOOPING VAN het volgend onroerend goed. Sta<l l'opcringlic, Yper straat, tegen de Statie. Een Woonhui* mei Keliuur, Stal lingen en verdere gerieflijkheden, alsmede volgens meting 10 aren 12 cent en volgens kadaster, sektie E. nummers 509d en 509f, 10 aren 25 cent. grond en erve. Gebruikt het huis door .Jufv Fanny Alle- mon, medeverkoopster, zonde» pach'en een deel van den hof door M. Daniël Sabbe, mits 100 frs 's jaars. l)e titels, plan en veilingsvoorwaarden berusten ten inzage der liefhebbers ter studie van den Notaris Ita4'<|ua<*i*l. III. om 1 uur zeer stipt namiddag ten sterftiuize van Vrouw Rosalie Dewickere, Weduwe Amandus Cornette, Valkestraat. nr 20, te POPERINGHE, openbare verkoo- ping van Stoelen, zetels, coulissetafel en andere, kassen, 3 ledikanten met ressorts, lavabo, commoden, spiegels, kaders, beelden en va zen, kandelaars, stoven eu toebehoorten matrassen, hoofdeind»n, oorkussens, sar- gien ei lakei s, tapijten, stoors en gordijnen piatte en diepe tellooien, soepekommen, saucieren, jatten, karaffen, glazen, tinnen lepels en voiketten. messen, zout- en peper- vaten, bier- en melkkannen ijzer potten en pannen, mooren, marmijten. seulen, waschkuipen, staiden. 3 waterstukken, gontiere, en alle verdere mobilaire voor werpen zich aldaar bevindende. Al met comptant geld. STUDIE VAN DEN TE POPERINGHE. Ri.t Sterfgeval. erops'aande. gelegen te Popetinghe nevens stad. groot 16 aren volgens titel en 15 aren 80 cent., vo'gens kadaster sektie C, nummer 1065a)2. Gebruikt zonder recht van pacht tot 1 Oc tober 1913 in drie gedeeltens, 't eene door L"uis Verdonck aan 25 frs, 't andere door René Rahaut aan 15 frs, en 't overige door Dominique Logie aan 15 frs al bij de jare, vrij van lasten. lio»|> 3. Langs de Veurneslraat. in stad. Eeri Woonhui* met verdere gebouwen en de erve daarmedegaande, groot 1 are 11 cent., volgens kadaster sektie F, nummer 168\, staande en gelegen te Poperinghe, in de Veurneslraat. Laatst bewoond door de Wed. Alois Te- neur-Benoot, thans ledig. In eene enkele zitting, om 2 uren namiddag, te Poperinghe, in de Casselstraatter estaminet In de nieuwe Lelie gehouden door den medeverkooper Frangois Ver- waerde-Teneur De titels van eigendom en veilingsvoor waarden berusten ten kantore van den Notaris Cassiers voornoemd. II. om een uur namiddag, te Poperinghe, in deWatoustraat. ter woonst van den heer Tneophile Timperman-Bettens, Openiiare Vcrkooping van voor Plafonneerders en Metsers, Mobilaire Voorwerpen en eene HANDKAR in goeden staat. Alles met gereed geld en verhoog van den 10n penning. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, O I* VOLG lü II Gronte Markt. 18 POPERINGHE STUDIE VAN DEN te Vlamprtinghe. zijnde 2n Paaschdag, om 212 ure stipt, MU'i-kit eei'dige Verkuoping extra schoone en zuivere epiceas, te VLAMERTINGHE, bij de Statie Openbare Verkooping van gelegen en openbaarlijk te koopen Gemeente POPERINGHE hoep I. Langs de Gervelgat- of Peselslraat. Enne partie Zaailand, gelegen te Pope ringhe, in den Hamhoek, groot 42 aren 41 cent. volgens litel en 40 aren 80 cent. volgens kadaster sektie B, nummer 704. Gebruikt, door Oamille Vancayzeele-Pat- tyn, zonder i echt van pacht tot 1 October 1913, aan 75 fr. 's jaars. boven de lasten. Koop 4 Dicht bij de Kon- of Kouter straat. Een llovcuicrhof met lustgebouw Studiën der Notarissen om 2 ure zeer stipt namiddag, te POPERINGHE. op de landingen der herberg Het Doolhofbij Alfons Creus, Aanzienlijke Verhooping van zuiver epiceas, versch gekapt, van alle lang den en dikten, verdeeld in klassen en in koopen ten gerieve van eenieder. Gewone voorwaarden en met tijd van betaling tot 1 October aanstaande, mits goede borg. De koopers die komptant betalen zullen 2 Va °)o afslag genieten op hunne principale koopprijs. STUDIE VAN DEN TE RENINGHE. ter herberg De Lente te Noordschote, In het Gemeentehuis te Noordschote. telkens om 2 ure stipt namiddag, van Een gerieflijk VI oonhuis, een onlangs nieuwgebouwd Magazijn dienstig voor alle nijverheid, te Noordschote op de plaats. En verders 7 welcekalante llei-lii-rgcn, Itouu£i*Mii<l*'ii, Woonhuizen, Zaailanden en Weiden te Noordscho te, Kenirghe, Merckem eu Zuydschote. 1)2 °)o Iiistelpremie. Studie van den te Rousbrugge-Haringhe om 3 ure namiddag in het Gemeentehuis te STAVELE, openbare \erpachting van toebehoorende aan het Bureel van Weldaad en de Kerkfabriek van Stavele. gelegen te Stavele, Beveren, Proven. Rousbrugge Haringhe, Crombeke en Westvleteren. Onder gewone voorwaarden. 't Is Paschen en biechtetijd. Wij Katholieken, weten hoe heil/aam de biecht is, hoe troostend, hoe brinoedigeud en hoe noodig. Veel lieden die niet tot den katholieken godsdienst behooren, zijn ook vol bewonde ring voor de biecht. De fransche goddelooze Voltaire, de/e wilde geene andere dienstboden, als zulke die te biechten gingen. - De biecht, zei hij, 't is de krachtigste teugel tegen verdoken misdaden." Zelfde Voltair-e noemde verder de biecht, eene onvergelijkelijke instel ling Jan-Jaak Rousseau, een tijdgenoot van Voltaire, en bijna even goddeloos als hij, deze ook sprak over de biecht met de groot ste bewondering. De protestant Erniel Laville zegt Wie sloeg er geenen bentjdensweerdi- gen oogslag op den biechtstoel der katho lieken Wie verlangde niet, onder de nijpende wroeging des gewetens in de onzekerheid der vergiffenis, een woord in Christus naam te hooren verklaren Ga in erede; uwe zonden zijn u vergeven Een Anglikaan sctireef over de biecht Ware in een katholiek land de biecht- wet goed onderhouden, men zou zich de vraag mogen stellen, welke andere wetten tegen het kwaad, in dat land nog zouden noodig zijn De ReichlsbotPeen duilsch protestenGch blad, schreef over de biecht, nu eenigen tijd geleden Wij protestanten, wij hebben de biechte noodig gelijk brood. Veel protestanten verlangen om zich te ontlasten, en voelen eene onweerstaanbare neiging tot de biecht. Duizenden zouden willen hunne gewonde ziel heelen, hun rampzalig ver- leden willen uitwisschen met bloedige tranen maar het woord van vergiffenis gekomen over de lippen eens gezalfden. de zekerheid der verzoening ontbreekt hun. Aan wien zal een niet katholieke vader zijnen zoon toevertrouwen, die met gebro ken vleugelen terugkeert uit het verre land der zonde Waar vinden wij protes tanten, het huis van den Goeden'Samari taan. die wijn en olie gieten zal op onze wonden Binst die 3 dagen sneeuwen en huilen en buisschen kreeg ik het onnoozel gedacht van 'ne keer mijn hoofd buiten te steken en in 't ge/elschap van eenen jongeren priester een u.tstapje te doen naar de naaste huizen van het dorp, alzoo zoo verre of van mijn broêr Emiel's huis tot aan Sint Bertens kerke. (100 stappen.) I) >od eenvoudi dacht ik, en hoegenaamd geen gevaar Zoo, onze zware overschoen aangetrok ken, onze haren fraks en onze haren mutsen opgezet, neêr tegen den wind. Vader Sulli van vóóren, ik achter. En nu zoetjes vooruit al tassenop Gods genade Voor eenige stappen zagen wij nog het gebouw van de pastorie en de kerke en geen ongevallen. Maar allicht de fijne sneeuw vulde mijn oogen toe en de wind sneed mijn asem af. En nu stond ik daar blind en asemloos rond te draaien en te tassen en te sukkelen. En 't was Zeg. Vader Sullivan, 'k en zie niet meer, en 'k en heb geen asem hue is met 11 En alle twee, vervaard, trachtten wij onze stappen weer te vinden raar de pastorie. En ja, toen t'huis gebleven en niet meer uitgeke ken tot dat het Madame Storme bliefde een einde to stellen aan hare kwae perten. Hoe keken wij verwonderd toen wij 's anderdaags nuchtend's zagen hoe wij een naar gevaar ontkomen hadden want, had den wij twee, drie stappen verder gegletst al naar de pastorie onzen weg aftassen, wij hadden gestapt in eene nog zachte sneeuw- drijft van 11 voeten hoog en hadden er nooit levende uitgerocht, maar daar steen- dood blijven liggen. 's Anderdaags, den Donderdag, was onze voorraad bijna uitde schaprae en hield niet veel meer in van bedied. En met half ijdele magen, trokken wij er van door met den vasten w il van onze magen op den trein te wreken, in'ri'boop levende, van daar locb eenen maaltijd te krijgen die aan de rebben ging houden. Helaas, niet te doen wij waren nog eens wreed teleurgesteld. De ongenadige gatqou wist ons beleefdelijk te zeggen dat wij maar mochten eten als al de reizigers van San-Francisco hunne bekomste zouden ge kregen hebben Zoodus de brokkelingen en den overschot voor onze uitgehongerde en kraaiende magen. In 't latijn ware dat tarde venientibus ossa Tot slot mag ik wel zeggen Menschen, blijft maar In uw lief Vlaanderen, waar gij, naar van kerk en priesters, in vuile teugen het zoele geluk kunt genieten van God's zegen eu hulp in uwe stichtende biddagen en waar, zonder veel stuik of stoot, gij en uwe kinders den weg kunt volgen die u in 't stille leidt in eer en deugd naar God en de hemelsche zaligheid. In den Heere, Uwen toegenegen J. M. Delbove, pbr. Volgend verhaal kwam ons toe van een onzer abon- nenten uit Noord-Amerika, de E. H. J. Delbove, gebo ren te Poperinghe, maar sedert vele jaren vertrokken. Wij deelen het onze Lezers mede 't bewijst dat een Poperinghenaar lang zijne taal onthoudt. ROCHESTER, N. Y. Waar dat 't vliegen wil. Mijnheer de Uitgever, Ik belet dat gij van tijd tot tijd in uw blad de daten geeft van de biddagen in het gebuurte. Dit loffelijk gebruik doet mij peinzen op eenen geheel raren biddag dien ik 'ne keer bijgewoond heb in eenen wiuter binst de 18 jaar dat ik stond in den staat van Nebraska. 't Was in een klein vernukkeld ijzerweg- dorpje, Sidney genaamd alzoo 120 mijlen, gauw zeggen 40 uren van mijn huis, langs den grooten weg van New-York door Chi cago, naar San-Francisco in Californie. 't Was koud, koud dat de honden greins- den en Zondag. En 't sneeuwde en sneeuwde maar altijd van een einde in Van die fijne, fijne sneeuw die om zeggens door uw vel kerft en uwe neuzegateu stopt. En koud genoeg om uw bloed in uw aders te doen stijven. En wind die u den asem afsnijdt Zulk eenen storm noemen wij hier bliz zard en ge moet er eens in geweest heb ben om het gevaar ervan te verstaan. En 't stormt alzoo gewoonlijk 3 dagen lang. Daar in Sidney toegereden, vonden wij alles geblokkeerd. De menschen en wislen noch waaruit noch waarin zij waren ge vangen gelijk in eene traap Nutteloos te zeggen dat wij, de eenige 3 hulppriesters voor den aanstaanden biddag, bermliertig blijde waren als wij, na menigvuldige krom me sprongen en andere diergelijke malheu ren. de deure van de pastorie voor ons zagen opengaan. Maar, dien Zondag avond, d'opening van den biddag, geen enkele ziel in de kerk, noch erbij noch omtrent, tenzij ons gedrieën en de pastor en 't meissen. En zoo ging het ook den geheelen Maandag en Dijssendag Geen één mensche te zien of te hooren. Ai wie het hadde durven wagen om zijn hoofd uit te steken en naar de kerke te komen had het waarschijnelijk met de dood moeten bekoopen. De ingeboren Amerikaanders verstaan dat nogal wel, en zullen zich niet gauw op weg begeven in een van onze blizzards Al leenlijk dutsen van vreemdelingen, gelijk wij, die weinig nog of niets vari zulke ver vaarlijke sneeuwstormen weten, zullen die waaghalzerie aangaan van den storm te trotseeren. ..geweest zijn en meermaals, vol hertzeer, een nieuwen bouw aangelegd hebben. Nu ook heft de leeuwerik op en zijn zang bepaald zich niet meer bij een Zi Zwier maar hij rijst, zoo hoog, tot hij versmel met den blauwen hemel en hij steekt eti roll en gorgelt en tiereliert en giet zijn zang, die perelend over de velcjen rolt. De meezen zijn van 't kwaad bezeten, 't krielt er van en de kleintjes tieren Pi- pi-tjes, pi-pi-tjes en tie groote Piepe- kei, piep e- kei maar eens dat ze kwaad zijn, dan slaan ze dubbel en raoorelen Pi-pi-pi-tjes ofPie-pie-pie-kei De gersrul, die onnoozele pleun, met zijn arm dibbe-liedje, zit ook al op de takken der kroon-spillen zijn weemoedig deuntje af te lappen Tjiere-tjiere-tjiere-tjiere trui trul-trul-trul. O, ware 't nu niet van die maarte- maand, die over de halve deur loert. Warden Oom. Z. E. H. DEKEN DE BO. Het staat dus vast dat Deken De Bo op Zondag 21n Oogst plechtig herdacht wordt. Wij zullen onze lezers op de hoogte hou den van de toebereidselen. Tot hiertoe staat er nog niets bepaald. Na paschen zullen wij een uitgebreide levensbeschrijving mededee- len. Voor het ^ogenblik geven wij zijn por tret, benevens zijne algemeene beteekenis. li. Uit Januari geboren, erft diens ondeug den en zet ze gewoonlijk voort tot half-wege zijn bestaan. Nu en dan geeft hij een schoo- nen dag, maar veel belokene, triestige dagen, met grauwe lucht, vol leelijke drijf- wclken, die een mensche op de zenuwen werken. Maar toch, als het opsteekt en vriest, dan kan Februari heerlijk zijn, maar terzelfder tijde moorddadig, wanihij ranselt het jonge koren af, dat het sensie loos staat en soms voortkwijnt, heel zijn bestaan door, tot den oogst. In gezapig weder begint het groen te ver knippen, nieuwe stalen schieten uit de vructiten en de jonge lissen leggen een blijde tinte op den akker. Het schiet-loof heft uit den krop, bleek- teer-groende donker-groene klaverijen vullen bij der oog en 't steenfruit staat vol gezwollene botten, met rozen top-spleetjes. Van halfwege de maand in gewone jaren, begint de wind zijne rol te spelen. Hij roe felt over de velden. Hij sleept en zweept, zwemt en klimt, klaagt en steent, vezelt en schuifelt. Hij kan wroedzot zijn, katje spe len, dood liggen als een geleerd hondje, of een valsch katiejong en dan op een oogen- blik, met een tuimelette of twee en soms met een enkelen bokke-sprong, de boomen schudden, dal ze piepen en kraken. 't Land begint te drogen, vol wit-be- kransde borstjes en de boeren wareeren door de velden, tastend met handen en voeten, of het al tamelijk zou gaan om vlaschaard» en haverland te bewerken. Er begint leven en doening te komen Op de droge landen sjouwen de peerden al aan den ploeg en ze neien naar malkailr, al zij sprongen maken. De eksters vinden dat weèr al heel treffe lijk en ze droomen van al de ketters. Ze zetten uit op scherpe lucht, gekuischt en gewasschen, op hun uiterste-pijke-best en ze vechten, in gala-kostuim, om hnn teilamatooike bijna zoo erg dan wij, manne-menschen, dat al nogtans op rie- sche van ze door een ander pret-inaker van een ekster-man afgenomen te worden. He laas wat ziet men al niet in de wereld Ha die eksters, ze schetteren en wipsteer- ten, tak af, tak op en ze bijten in de takken dat er de brokken aan hangen. Ja, konden ze moorden en steken en schieten, ze zouden het doen, om-der-wille van een wispelturig ding. Ja, ze zouden 'tai zoowel dan gij en ik. Doch een ernstige ekster maakt weinig feest van loopen en verkeeren, die zoekt een deftig vrouwtje en tegen einde kortemaand staat zijn nest te wiegewagen in de toppen der populieren en ze laten zij de jonge snui ten boeren. Deze meten alle slag van prul len uit. In hunne onervarenheid bouwen ze op een appelaar en soms al in eene doorn-haag en ze zijn maar geleerd als ze naar de school De Bo was een geleerde. Jaar op jaar arbeidde hij geduldig aan zijn reuzenwerk Westvlaamsch Idioticon. Het is een uitgebreid woordenboek waarin 28318 vlaamsche woorden staan welke nog in geen enkel woordenboek waren opgenomen. De Bo heeft ze uit den mond van het volk vernomen. Hij schreef eene vlaamsche spraakkunst die herhaalde malen herdrukt werd. Voor zijne leerlingen zond hij een diepgrondige studie over Horatius' Ars poëtica in het licht, onder den titel L'Epitre aux Pisons. Hij bestudeerde en kende de kruidkunde, stelde de wetenschappelijke taal in verband met de volkstaal in zijn tweede groot werk Iiruidicoor denhoek. De Bo was een dichter. Van 1851 tot 1873 was hij de vorst der leeraars en gedurende dien tijd heeft hij de letterkundige vermaardheid van het college 'te Brugge, waar hij werkzaam was, niet weinig verhoogd. Niet ééne plechtigheid in dit gesticht, of De Bo dichtte er op, en de dichter werd altijd gedreven door de liefde tot zijne leerlingen, de liefde tot Vlaanderen, de liefde tot de Kerk. De gedichten van dien meester werden later in een bundel uitgegeven onder den eenvoudigen naam van Gedichten. De Bo was een volksschrijver. Voor de talrijke lezers van het nu niet meer bestaande weekblad Rond den Heerd schreef hij menigvuldige bijdragen die zeer in den smaak van 't volk vielen. Daaronder valt vooral te vermelden De Pastor van Quaelhemeene vlaamsche bewerking van L. Veutllot's Ce que c'est qu'un curé. De Bo was een voorbeeldige priester. Als pastoor was hij alleszins ook een waardig man. Te Elverdinghe was hij de bevrediger en hij herstelde er wat door de langdurige ziekte van zijn voorganger in verval geraakt was. Hij verzamelde al de schoonste gebeden die hij vinden kon en zoo ontstond het welbekende kerkboek het Gulden Wierookvateerst na den dood van De Bo uitgegeven. Nadat hij twee jaar te Ruiselede gestaan had werd hij tot deken benoemd te Poperin ghe (1882). Helaas! deze geleerde, ootmoe dige en ieverige priester, die nog tot zoo veel on zoo groot werk in staat scheen, droeg reeds in zich de kwaal die hem zou ten grave sleuren Hij kwam naar hierom te lijden en te sterven. Hij overleed den 25n Oogst 1885. Zijne milddadigheid ging zoo ver dat hij geen geld genoeg bezat om zijne begraving te be talen. M. Jules VANDROMME, Burgemeester van Westoutre, er geboren den 3 November 1865. Mijnheer Jules Vandromme, wiens portret hierboven afgeschets staat, werd verleden week tot Burgemeester der gemeente Westoutre benoemd. Deze benoeming is welgekomen en 't moet niemand verwonderen onze nieuwe Bur gemeester is immers dienstveerdig en minzaam in zijnen handel met zijnen 'even- mensch zijne bekwaamheid en zijn gezond oordeel zal hij geerne ten dienste stellen van zijne medeburgers. De nederigheid en de rechtschapenheid zijn het kenmerk, de stempel van zijn edel karakter. De Poperinghenaar wenscht den jon gen Burgemeester oprecht geluk opdat hij lange jaren zoude mogen werken tot den bloei en het welvaren zijner geboorteplaats. Nestor Wilmart te Reims gevat. De anarchist Lacombe te Parijs gevan gen. De miljoenendief Gauthier geknipt. In Septemher 1885 brachten de vrienden en bewonderaars van De Bo op een plechtig feest te Thie.lt, hulde aan de gedachtenis van den afgestorvene. In 1912 was het 25 jaren geleden dat ter eere van Deken De Bo op het stedelijk Kerk hof te I'operiDghe een praalgraaf ingewijd werd. Deze gelegenheid neemt het Davids fonds te baat om, met de medehulp van allen den schranderen geleerde, den lieven dichter, den gevierden volksschrijver, den voorbeeldigen priester, te herdenken en to vereeren. Clii«orei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Eene aanhouding waaraan men zich niet meer verwachtte is deze van Nestor Wil mart. Dit nieuws werd Dinsdag bliksemsnel te Brussel verspreid. Hoe Wilmart werd aangehouden. Op 22 October laatst, dus 11 dagen na zijne vlucht, kwam te Laon een heer toe die onder den naam van Dubois eene kamer huurde in een hotel der stad. Hij gaf zich uit als handelsreiziger en was zeer minzaam van karakter, 's Avonds speelde hij met de kaart met de verbruikers, doch antwoordde nooit veel als men hem ondervroeg. Zijne geheimzinnige handelingen werden opgemerkt en M. Reynault, kommissaris in de statie van Laon noodigde Wilmart uit zich Zondag laatsleden te zijnen bureele aan te bieden. Wilmart echter vertrok naar Reims; hij werd achtervolgd en in het hotel waar hij afgestapt was, ging een der agenten Dinsdag opeens bij hem en zegdeGij zijt Nestor Wilmart, van BrusselIk begrijp u niet, was het antwoord. Gij vergist u Ik had het verwacht, hernam de policiebediende, maar doe uwe col eens uit, dan kunnen wij oordeelen. Moest ik mij bedriegen, dan ver zoek ik u mij te willen verontschuldigen In de persoonbescbrijving stond dat hij een lidteeken in den hals droeg. Nestor wilde zijn col niet af doen, doch werd aangehou den. Nestor Wilmart had een klein buitengoedje gekocht te Festieux, nabij Laon, en deed aldaar op het huidig oogenblik herstellingen uitvoeren. Wanneer hij naar het bureel van het kommissariaat te Reims was geleid, werd hij aldaar onderhoord. Hij loochende eerst, doch weldra door vragen overstelpt, bekende hij Nestor Wil mart te zijn. Hij heeft verzocht zoo spoedig mogelijk naar Belgie te worden gebracht, verklaren de aan de pleegvormen der uitlevering te verzaken. Nauwkeurig onderzoek werd gedaan in de kamer die Wilmart in het hotel'betrok. Een reiszak met eene zekere hoeveelheid papie ren werd aangeslagen. In vrijheid onder geleide. Het was 8 ure 30 's morgens, toen de beruchte Nestor aangehouden werd en naar het parket overgebracht. Doch daar er geen regelmatig aanhoudingsmandaat bestond, was het gerecht verplicht Nestor terug iu vrijheid te stellen en hem te doen bewaken. Het is alzoo dat de meester-af truggelaar den ganschen voormiddag de stad Reims kon rondwandelen, op de hielen gevolgd door drie policieopzieners en dat men hem met de policiemen rustig zag ontbijten in een van de grootste hotels der stad. Het parket van Reims verwittigde midde lerwijl den prokureur-generaal en het par ket van Brussel. De algemeene veiligheid van Parijs stuurde een harer opzieners met het aanhoudingsmandaat naar Reims. Dinsdag namiddag om 5 ure werd Nestor in het gevang opgesloten. De onderzoeksrechter De Vos is onver wijld naar Reims vertrokken om de over brenging van den gevangene naar Brussel te bespoedigen. In zijn onderhoor hield Nestor staande dat hij geen de minste aftruggelarij gepleegd had. Is er een tekort in de rekeningen ge vonden, dan is zulks eene missing van de bedienden, zegde hij. Clitaorci s Van Tieghem - Dupont, is atijd van beste produkten gemaakt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1