VOOR POPEfiilGHE EN OMSTREKEN, DE BOERENKRIJG HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Men vraagt Kapitalen Koopt uwe MEÜSELS, Stoelen, Stoors, Gordijnen, Tapijten, Linoleums, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. MOBILAIRE Voorwerpen. BUITENBARDSCH NMS. 5 Centiemen. 9e aarN ANNONCEN Den drukregel 10 c. Hernaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Boilingen en Herbcrgkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-nokn ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperingbe Op grondgebied van Poperingbe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeïd in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Mei. Zon op, Zon ond. Notaris DE GR A VE, OPENBARE VERKOOPING Instel: Maandag 19 Mei OverslagMaandag 9 Juni BACQUAERT CASSiERS, Wei- Zaai- en Hovenierlanden, VRIJDAG 16 MEI 4913 BACQUAERT, te Poperinghe en THI8AUT, te Cassel. Woensdag 7 Donderdag 8ftn Mei 1'13 OPENBARE VERKOOPING Dinsdag 6 Mei 1913, OPENBARE VERKOOPING VAN Mobilaire Voorwerpen en Nieuwe KOOPWAREN M II7TQ ,s meer aan te bevelen tegen IN I Li 1 Bloedsgebrek. Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Hl. IVOTREDAME, Oyer Uurtabels. EENE ZEER GOEDE HOFSTEDE TE POPERINGHE. Notaris RA CQ UA ER E, Vrijdag 16 Mei 4913, KOOPDAG VAN ALAMEN Uit der liand te koopen Een allergerieflijkst Woonhuis op zeer goede Hypotheek. v MEI. SCHOONE HOEVEELHEID Zuiver Eiken Hoppetrekkers 1798) Naredens. 11 Zondag 4Mei 1913. worderrsngelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Ilerbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad t,00 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 4 5 6 7 8 9 10 Exaüdi. s. Monica. s. Angelus, Irena. s. Jan in d'Olie, Judith. s. Gustavus, Stanislas, Valerianus. s. Michiels openbaring. s. Macharius verheffing. s. Gordiamjs, Job. Vig. 4 u. 4 4 4 4 4 4 14 m. 7 u. 2 m. 13 7 8 11 7 9 9 7 11 7 7 13 5 7 14 4 7 17 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Dinsdag 6 Mei, ten 8 ure 24 minuten 's morgens. Dinsdag 1.4 Mei, ten 11 ure 45 minuten 's morgens. Dinsdag 20 Mei. ten 7 ure 18 minuten 's morgens. Woensndag 28 Mei, ten 0 ure 4 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN Te Ghyverinchove Gemeente STAVELE, Dorpplaats, Koop Een. Schoon, welgelegen en sterkgebouwd AVooti!» ui» dienstig voor herberg eri ailen handetbedrijf met voor grond, ingangpoort, magazijnen, remisie en stallingen en gi oote hoving, hebbende eene oppen lakte van 11 aren 64 cent. en eenej Lcade van 16mi'0 in de Vaartsfr iat. A anslag met de getdtelling Knop Twee. Schoon perceel Rouw gnuiil tor noordzijde van koop een, groot 4 aren 51 cent. en een facade van 6m95. Onmiddelijh in genotlrcding. 12 instelpremie te winnen. telkens om 3 ure namiddag te Stavéle, ter herberg van Aloïse Lonten, Vaarlstraat. Studiën van de Notarissen TE POPERINGHE. te scheiden. Om uit gemeenzaamheid Openbare Verkooping van EEN RCKTtMIEROimte Koop 6. Langs de West outre kalsijde bij den Hoek van Vrede Eene Hofstede, bestaande uit woonhuis met schuur, stallin gen, lioppekeet en verdere afbangelijkheden, alsmede 3 heet. 26 aren onder bebouwden grond, hof. weideen zaailand 'teenen blokke, bekend bij kadaster sectie G, nummers972b, 974a, 975c, 97Gg. 976h, 976i. 97ök en 976l. Gebruikt zoo onder koop 8 zal gezeid worden. Koop 7. Bij 't voorgaande. Drij percceFn Zaailand, te samen groot 1 heet. 67 aren 20 cent... bekend bij kadaster sectie G, nummers 982, 986 en 987. Gebruikt, zoo onder den koop hierna zal gezeid worden. Koop 8. Langs den keizei der Lijsspcat- straal Vier aaneenhoudende partijen Zaai land, bekend bij kadaster sectie G, nummers 856a. 857a, 858a en 801, voor eene geza- menilijke grootte van 1 heet. 3 aren 10 cent. De koopen 6. 7 en 8 maken te samen eene Hofstede uit, groot 5 heet. 96 arpn 30 cent., gebruikt door de echtgenooten Henri Pat- tyn en Julie Vanlaeresvoor 3, 6 of 9 j iren ngegaan den 1 October 1012, mits 875 fr. s jaars boven de lasten en de verzekerings premie. iM'iiigen %Uda£ Studiën der Notarissen en volgenden dag noodig zijnde, telkensom 9 1)2 UREN ZEER STiPT "S MOR GENS, ter herberg Au Nouvel Aigledür Groote Markt te van dat zot kunstenaartje van een vogeltje en kwaad gedaan hebben aan de... socialistiche J In Vlaanderen Vlaamsch. 't woont ginder aan de achterdeur opdejpartij. Meer dan een socialist verklaart dat I vreugde hebben wij bestati"d dat koning baarnoothutten, in zoo een Ji- f doeningje hy er genoeg van heeft. Albert toen hij te Gent de Tentoonstelling de voortskomendb van 't kasteel DE L0VIE te Poperingbe, bestaande narnentlijk in Meubels voor salon, eet- en speelzalen bureelen, slaapkamers in keerzelaren, iepen acajou en eiken hout, stoelen en zetelsJgloeiendezon Louis XV, garnituren style empire, matris sen, groote tapijten, printen en schilderijen, pendulen, schouwgarniture, biljart en speel tafels, prachtige horloge, ouderwetsöhe vazen en kommen; veel z»er schoon koper- tin- porselein- kristal- en glaswerk; epz. enz. Al met gereed geld. van een nestje en 't zingt dat 't klinkt, hoort toch Terretji terretji. lerrelji-lerretji. tjiron- tjiron - ijiron, tjétjefieuw-tjéljètje- fieuw, tjé Ijê, trutrütrutru trutrutrutru, titiron -. O 't en is nooit moè noch 't ein den en 't droomt van alle ketters om binst den noenestond te tieren. Hier, daar, ginder, overal krielt het van kruipende benden kruiers en ze zingen dat het galmt, jaloersch om boven te schetteren ze zingen van groote nood en bleeke dood, van arme moeder en Albehoeder en nog vele andere natuurlijke en bovennatuur lijke dingen. Nu schijveren de kloeke landsche jongens, blootvoete, met de hemdemouwen opgerold en den halsband open, in de blankende zon met de schaaf door de zomervruchen. O t is vliegen dat ze doen en overal waar ze voorbij zijn, ligt het kruid te sparken in de Ze zijn in hun weer, 't werk 'J om 3 uren zeer stipt namiddag ter hei berg A la Maison de Ville, bewoond dom- HonorLemahieu-Iiouse Groote Markt, te Poperinghe. Voor alle inlichtingen zich te begeven Studie van den Notaris DE VOS, TE WATOU. Bij uilscheiding van bedrijf. om 1 ure namiddagten huize van den heer Gaston Toussaert, te Watou-Aceél", krachtens to luting verleend door het schepen kollegie van Watou den 24 de» maand A pril, schuift, ze zien lucht door de verlaanheid en ze worden dronken van wildheid Hoort ;e toch lachen en spo'ten met t vrouw olk, dat ginder verder in den vla schaard ligthoort ze kraaien en luidkeel de goz.ngen achtertingelen. O die zotten Kijkt de vlinders lomp - wiegewagend vluchten voor de ranke zwaluwen, die glet- sen al over de vruchten, zwemmen den grond, tuimeletten maken al over de schouders der brakers en schavers, de kop pen van't kruipende vrouwvolk scheern en weg-duivelen al lachen Spritesprieuw, spritesprieuw t Is misschien schelden ook. Wie weet En dan de Mei-avonden. O wonderbare schoonheid der Mei-val-avonden, wanneer de meerlaan in 'i uiterste topke der popu- Iiers, den stervenden dag en de ondergaande zon wild vaarwel door de ruimte toeslin- gertwanneer de nachtegaal, in 't eenzaam boschje, den stilkomend, plechtigen nacht verlangend begroet, wanneer de muggen, in dansende, draaiende zwarmen over de vruchten hangen, wanneer de straffe geuren der bloemen en jonge vruchten, met verdub belde prikkeling de lucht Het grootste blad der wereld York Herald schrijft Zonder liet te willen, hebben de opsto kers der belgische algemeene werksta- king-aan het publiek den grootsten dienst bewezen. Zij hebben bewezen dat men eene algemeene werkstaking niet moet vreezen. Deze werkstaking is uitgebrand omdat de stakers geenszins goesting hadden zich te zelfmoorden door ontbeeringen. 't Is daarom dat de zoogezeido groote betooging enkel een grooten fiasco geweest is. Da liberale Journal de Liège zegt dat deze parade aan de werklieden 20 millioen frank gekost heeft, Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, O I» V O I. G E K Groote Markt. 18. POPERINGHE. New 'is gaan innuldigen, in het vlaapasch begroet werd en in het vlaamsch geantwoord heeft. Zoo moet het zijn verleden jaar te Antwer pen had de konning ter gelegenheid der ConSciencefeesten reeds onze volkstaal als officieele taal gebezigd. Verleden weck beloofden wij als bijvoeg sel te geven deze week, de uurtabel onzer verscbillige tramlijnen. Over de nieuwe uren zijn talrijke klachten bij het Bestuur toege komen, en wij vernemen uit zekere bron dat de uurtabels met einde Mei merkelijke ver beteringen zullen ondergaan. Wij zullen dus wachten,jen dan ons bijvoegsel uitgeven. alsmede Koop 1In de Valkestraat n° 20. Een Renteniershuis met 2 aren 32 cent. grond en hoving, bekend bij kadaster sectie F, num mer 422a. Zijnde het sterfhuis van wijlen vrouw Ro salie Dewickère. wed6 Amand Cornette Handslag »net de getdtelling Koop 2. Langs de Kom- en Couterstra ten. Eene happende partij land diener de voor Hoving grbot volgens kadaster sectie C, num mers 1054b en 1056m, 27 aren 80 centiaren Gebruikt gedeeltelijk door Jerome Lelieur, mits 10 fr. 's jaars, vrij van lasten, tot 1 Oc tober aanstaande en 't overig in regie. Koop 3. Langs de keiweg van St Sixlus bij 't Abeelhof. Eene partij Gras met Hoppe keet en Bakoven erop s aande alsmede eene partij Zaailand, te samen groot 99 aren 30 c Gebruikt door de kinders Cornet! e-La.zoo- re, zonder pacht, mits 150 fr. 's jaars Boven de lasten, vallende telken 1 October. Boomprijs 1008 fr. Koop 4. Langs de Beleedstraatbij de herberg De CommerceEene partij Zaai land, groot volgens kadaster sectie I), num mer 530a. 17 aren 30 cent. Gebruikt door M. Pieter De/rancq- Top, zender pacht, aan 60 fr. 's jaars, vrij van lasten, vallende telken 1 October. Koop 5. Eene partij Zaailand, houdende aan den voorgaanden koop, bekend bij ka daster spetie D, nummer 531, voor eene groot te van 59 aren 60 cent. Gebruikt door zelfden Defrancq-Top. zonder pacht, mits 80 fr 's jaars boven de lasten, vallende insgelijks den 1 October. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. om 10 ure 's morgens «A la Maison de Commerce bij M j Jules Vanderbeke-Gesquiere, te POPERINGHE, bij de Groote Markt. E.N ftOQP ^y.r AIATLrö,n Igntttixc. i rv jaxnk-al Brochen, oorringen, bracelets, knoopen, kams, pprte-monnaies, enz. Alle slag van speelgoed. Met gereed geld en verhoog van 10 D de lucht door trekkeD, 20 goede mouters waarvan verscheideneJ wanneer de zon, schuilend in lichte, door- Wanende nevels, bloft-rood en mat, vol OMDCUei-l ar, ctiU; r ~0p7;rl|f Idoor 't groene veld te dolen, in de eenzaam heid en er onder, op en rondom ons, God in zijne werken te aanschouwen en hem te aanbidden in die veropenbaring Zijner schoonheid, wijsheid, macht en oneindige liefde. Ik en krachtiger Met gereed geld. li. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, in de Yperstraat n" 94, met uitgangpoort in de Valkeslraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen- Decorte. Alle inlichtingen te bekomen bij voor noemden Notaris ISacquacH. Zich te begeven bij Mv ISaeqiiaert, Notaris te Poperinghe. JAARKRANS van alle lengten, aan genadige prijzen te koop bij l'lmilc Trim ant Block bij de Statie te Poperinghe. 40e Men gel werk van DE POPERINGHENAAR HISTORISCH TAFEREEL UIT DE XVIIle EEUW, DOOR Hendri I. 0\MCIEti'CE. Ah. Simon, zoo ik uwaanbood verwerp dan zult gij Ie m morgen doen dooden, niet waar P Zijn lijden zal een oogenblik duren bij zal gevalien zijn voor geloof en vader land hij zal de gloriekroon der martelaren daarboven ontvangen Maar zoo ik uw verlangen toestemde, hij ?ou toch sterven langzaam, van liefdesmart, van zielepijn Hij zou niet door het Jood der dwingelanden zijn getroffen maar ik, zijne vrien Anne, die hij meer bemint dan het leven, ik zou hem gedood hebben ik zou de moordpriem des verraads door zijnen boezem hebben gejaagd Neen, neen. gij zijt een beul, gij moogt dooden en martelen het is uwe zending Hij sterve door uwe wreedheid, niet door mijne laffe ontrouw. Op zulke voorwaarde wil ik zijne tfena le niet zij zou hem doen sterven en mij onteeren Van gramschap en schaamte bevend, bulderde de Oversie mi t lub'er s emme Verwaarde hut is dus zóó, dat gij mijne goedheid erkent p Ik zou u kunnen doen vangen, mij wreken over uwe hoonende vermetelheid maar er is niets gemeens meer tusschen ons Ik ken u niet Bij deze woorden stiet hij Geuoveva achter uit en keerdezich. met eene ijselijke uitdruk king op het gelaat, tot te moeder, zeggende Ga. vertrek van bier ik ben onver biddelijk De k -gei zal uwen zoon voor zijne dweepzucht straffen. Hoop niet meer want, kon bet zijn. en kon ik er toe helpen, hij slierve tweemaal Met eenen akelieen noodkreet stortte de verpletterde moeder op den vloer der ka mer. Terwijl Genoveva en de non tot baar sprongen om haar hulp te brengen ontsloot Simen-Brutus eene deur en verdween uit het vertrek Op de hulpkreten der non trad de korpo raal, die reeds was teruggekeerd en voor liet. huis in de straat stond, de kamer binnen en haalde water en azijn, of leende den vrouwen eenigen anderen bijstand Nauwelijks had de moeder weder de oogen geopend, of bij de deur, langswaar Simon-Brutus was heengegaan, verscheen een ander krijgsman, die bevel bracht om de vrouwen onmiddelijk zonder eenigen uitstel te doen vertrekken. Kr was geen middel om dit gebod te we- derstaan de korporaal ondersteunde de halfdoode moeder tot bij de poort des huizes en wenschte haar met medelijdende woorden een deelnemend vaarwel. Gansch vernietigd scheen de rampzalige moeder; zij hing sprakeloos en slap op de. armen van Genoveva cn op den schouder der nonne, die van wederzijde haar onder steunden. De lijdende vrouwen sukkelden weeriend voort door de straten, die hen tot het Begijnenhof moesten terugleiden. Zij hadden bijna dit gesticht bereikt, toen Genoveva voor de eerste maal eenige woor den sprak Zij zeide met ingehouden stem me bij het oor der moeder Haar naam alleen verrukt de ziel. Mei maand van blad en bloem en hel gezang en blij gegons en zot geronk. Mei 1 de kermis-maand, de feeste-maand, de dronken-makende maand. De zonnestralen spetteren uit een scherp- blauwen hemel over 't jonge groen, het veie golvende koren, de bonte weiden, de preut sche, ruischende boomen, De witte zomer-vleggen tinsen de zon stelen al heur stralen voor een stond, slaan donker uit, om weêr te verwitten en spele varen in processie, weg. 't Is al zoo jong en al zoo frisch en al zoo verrukkelijk schoon 't Wasemt al zoo'n pakkenden, dronken- makenden geur uit en'tgrijpt den mensch al en heel't is al zoo wonderbaar en loo- verachtig, dat onze ziel, zelfs zonder iets te ontleden, paart met de ziel der ons omge vende dingen en dronken wordt van geluk. Over de velden hangt de leeuwerik te gorgelen, in de elshagen zit de meerlaan te tie relieren, in den boomgaardzitdevink teslaan en 'therelke is toegekomen, 'therelke Wij herrineren ook dat sedert ln Mei, een trein uit Poperinghe vertrekt naar Brussel om 7.52 ure 's morgens. De trein van 7.26 ure voor Ieper-Rousselare-Brugge blijft ook voortbestaan. Cliieorei Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. De opening. Zaterdag namiddag, om 2 1/2 ure werd de Wereldtentoonstelling van Gent geopend. - i j 'HH. MM. koning Albert, koningin Èlisa- ben nooit iets gevonden, da zoeter H prins Leopold vereerden tger op de ziele werkt, dat meeri)jc 1 M j olf'icieele inhuldigingsplechtigheid met bij brengt, cm sterk en zuiver van t leven tehunne hoo .e tegenwoordigheid. Wanhoop nog niet. De booswicht heeft gezegd, dat God de macht niet heeft om ons te helpen hij lastertwij zullen het zien! Mocht Jan onze vrienden ontdekken en in tijds terugkeeren 1 Mocht hij gelukken in zijne poging. Alles is nog met verloren moeder. Misschien zal ik het wonderwerk doen dat de beul ten prijze van eer en leven ons wilde verknopen. De hemel verlichte mi.jnen geest Hij versterke mijn hart.. Misschien zal eene zwakke maagd den ar- men martelaar nog redden De droeve moeder wierp eenen stervenden 'oogslag op Genoveva, en liet zich als ge voelloos en zonder te antwoorden binnen het Begijnenhof leiden. IX. Bij eene der poorten van Herenthals,4die men de Koepoort heette en welke nu ver dwenen is, hadden de Franschen eene bur gerwoning ingenomen. De voorkamer er van had men een dertigtal soldaten tot wachthuis gegeven, om den ingang der stad te bewaken Ten einde de wachten te sparen, of misschien bij gebrek aan doel matigere vertrekken, had men de gekwetste boeren in de achterzaal dezes huizes op stroo nedergelegd. Du middeldeur der zaal kwam in de wachtkamer uit, zoodat de soldaten de gevangenen onophoudend kon den zien. Het was nacht en zoo uitnemend donker in de straten, dat men op eenige stappen verre zelfs de huizen niet kon zien. De meeste soldaten der wacht slippen op stoelen, of lagen met den ransidzak onder het hoofd ten gronde Vijf of zes zaten bij eene tafel en speelden met de kaart. I)è genieten, om, spijts het stil, vaag-wpetrioe dig gevoel, dat alle scheiding voorafgaat, met vaste zekerheid en volkomenbetróu wen, de dood en de eeuwigheid in 't gemoet te zien, dien heimnisvollen overgang, die ons brengen moet, uit deze nog geringe veropen baring van Gods volmaaktheden, tot de schoonheid en klaarheid van het Eeuwig licht en zijne Voikomene glorie. Warden Oom. Zuivere koffie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten chicorei Vincart bij doet. Dépöt, bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen. dat 't Is van de algemeene werkstaking we willen spreken. Nu dat 't werk overal is hernomen komen van rcchls en links getuigenissen ^en beken tenissen. Veel socialistische wer klieden zien nu dat ze leelijk bij het. vuur gezet werden. Zij ver loren voor millicenen frank daghuren en bekwamen niets. Zij keeren hen tegen hunne kopstukken Een beetje van ten alle kanten uit het Wa> lenland verneemt men dat aanleiders en roede volksvertegenwoordigers door hun eigen volk uitgejouwd en uitgeschuifeld werden. De algemeene werkstaking zal voel I:i de t ntoonstelling zelf is nog veel werk door de algemeene werkstaking werden vele toezendingen niet gedaan, maar nu gaat al les rap vooruit en zal alles binnen korte da gen voltooid zijn. De bloemententoonstelling. De bloemententoonstelling van 1913 is de uitgebreidste, welke tot heden gehouden is. De tentoonstelling bevat prachtige verza melingen, bestaande uit duizenden planten die de prachtigste verscheidenheid aanbie- sergeant stond recht en wandelde met stille treden over en u eder door de kamer, van tijd tot tijd buitengaande, om den schild wacht tot waakzaamheid aan tj manen, of totde sla .pstede der gevangenen naderen de, om te zien of alles daar nog stil en vei lig bleef In de zaal, waar de gekwetste boeren lagen, brandde geen licht; maar de Jamp der wachtkamer vervulde haar middelste gedeelte met eenen Hauwen schemer, die toeliet de gevangenen in twijfelachtigen om trek te onderscheiden Een twaalftal menschen met hoofd, arm of been in bebloede doeken gewonden, lagen er op stroo gelegerd. Eenigen zaten half rechtop met de handen voor de oogen, an deren blikten sirak en dwaas in de donkere ruimte. Eene doodsche stilte heerschte tusschen deze ongelukkiger!men zou gewaand heb ben, eenen hoop lijken te zien, hadde de brandende pijn hunner wonden aan twee of drie dezer arme lieden niet bij poozen eenige grievende klachten ontrukt en de stilte gebroken, om ze nog akeliger te maken. Bruno zat in den versten hoek met den rug tegen den muur; het hoofd hing hem loodzwaar op de borst, zijne armen lagen ontspannen op zijne knieën. Men zou niet hebben kunnen zien, of hij waakte of sliep; want zijne Oogen waren half geopend, doch zoo beweegloos en zoo stijf in het stroo ge vestigd, dat niets in hem een overblijfsel van aandacht of van leven kwam verraden. Zoo zat de rampzalige jongeling reeds uren en uren lang zonder de minste bewe ging te hebben gedaan Op al wat hem was gezegd geworden, op troostende woorden of den van kleuren en vormen, kleurt en geurt om het meest en om het liefst. Azalea's Mof lis van Japan, sneeuwwitte Hortensia's, fuch sia's van Holland, reusachtige varens van NieuwZeeland,zeldzame planten van Nieuw' Holland de rijke verzamelingen jaarplan ten van den wereldberoemden Vilmorin van Parijs, de araucaria's van Hartman van Sint-Amandsberg, de buitengewone verza rneling azalea's van Vervaet, van Zwijnaar de, en nog veel meer, alles om ter mooist om ter zeldzaamst, om ter schitterendst. En dat alles geschikt en gesorteerd op eene wij ze, die getuigt van den smaak en de kunde der inrichters. De floraliën, waarvan men min of meer de mislukking vreesde, uit oorzaak de soci alistische werkstaking, hebben eenen onge loof lij ken bijval. Zondag werden de Floraliën door (30.000 menschen bezocht. Heden Zondag is het de laatste dag dat zij open zijn. op hoonende bedreigingen, had hij niet ge antwoord. of slechts door eenen lijdzamen blik zijne onverschilligheid betuigd. Al de gevangenen, zoowel de gekwetsten, die zich hier in het wachthuis, bevonden, als de anderen, die omtrent de Markt opge sloten zaten, wisten, dat zij veroordeeld waren om bij het opstaan der zonne voor den kop te worden geschoten Het vonnis was hun met zijne woesie beweegredenen voorgele/en geworden. Misschien dat veien der gevangen dien nacht in angst en in groote benauwdheid doorbrachten, en treurend droomden van het jonge leven, van het geboortedorp, van ouders, vrienden en vriendinnen, die zij voor eeuwig gingen verlaten. De vrees der doods, wanneer hij langzaam en zichtbaar nadert is de mensch zoo natuurlijk, dat de allermoedigste deze ingeboren zucht tot Ifbehoud niet gansch onderdrukken kan. De zekerheid des aanstaanden doods was echter de reden van Bruno's verslagenheid niet. Zijn eigen vonnis had hij vergeten ergere slangen woelden hem om het hart Zijn vader vermoord, zijne moeder en zijne vriendinne totasch verbrand, zijn geboorte land in slavernij gedompeld, ongeloof en goddeloosheid zegevierend Alles was dus voor hem verloren en hij mocht ster ven want op de aarde had men alles ver nietigd, wat hij beminde hij zag niets ter wereld meer, dan wat hij haatte en ver foeide... In zijn overmatig ongeluk dronk hij met spotten'den wellust aan den kelk des lijdens Hij had zich afgezonderd van al wat hem omringde, en men mocht wanen, dat hij met zinneloosheid was geslagen Maar. ter wijl hij daar zwijgend en beweegloos tegen lingelaiiil, De ijsbergen in de A tlan- tische Oceaan. Volgens berichten te Queenslown toegekomen heeft het stoom schip Virginian dat zich naar Liverpool begeeft, acht groote ijsbergen bemerkt, en is door een ijsberg gevaren bijna op dezelfde plaats waar de 'Litanie gezonken is. De ijsbergen drijven in de richting van liet Zuiden _op den weg der transatlantische schepen en belemmeren de scheepsvaart vooral daar er op dit oogenblik een dikke mist op de zee neergekomen lloll and. In Juni' aanstaande zullen de kiezingen plaats hebben. Men vreesde dat de rechtsche parlijen katholieken, aDti-re-, volutionnairenen christelijk-historischen tot geen overeenkomst zouden komen ora geza menlijk verbond te sluiten tegen de linksche partijen liberalen, vrijzinnigen en socialis ten. Maar spijts de stokken in 't wiel gesteken door de linksche partijen, is het verbond op nieuw geslolen en hebben de christelijk- historischen zich aangesloten met de rech terzijde. Nu de rechterzijde eensgezind is, gaat zij met moed den strijd beginnen. De strijd zal bijzonderlijk loopen over de schoolkwestie. De rechterzijde wil voiko mene gelijkheid der scholen, zoowel open bare als vrije. China. Berichten uit China melden dat de nieuwe Chineesche republiek met de grootste binneulandsclie moeilijkheden aan 't worstelen is. In het binnenland gaan al de oude mis bruiken hunnen gang. Veel mandarijnen persen voort het geld uit den zak van hunne onderdanen en weige ren de belastingen aan het middenbestuur te voofzriier uur icjiuum/n uj/v.vm om hunne streek van China af te scheuren. Mongolië.en Mandchoerië hebben dit spel begonnen en andere streken krijgen lust om dit voorbeeld na te volgen. Om deze wanorde te doen eindigen is bet middenbestuur onmachtig. Moet die toestand nog eenigen tijd duren, ia plaats van eene Chineesche republiek, zullen wij vijf of zes nieuwe rijken of republieken tellen. Z. H. de Paus betert voort, in goede voorwaarden. De hoest is bijna verdwenen. Dr Henry Newell te Boston in Amerika beweert een serum tegen kanker te hebben gevonden, dat bij proefnemingen in 600 ge vallen verassende uitslagen heeft gegeven. In een treinbotsing in Bombay, waren 28 dooden en 16 gekwetsen. Kardinaal Vincent Vanutelli woonde Zondag te Parijs de godsdienstige feesten van Ozanam's honderdsten geboortedag bij. In Tripoli zou nu volkomen vrede heertchen. In de woning eener overleden oude vrouw, nabij Francfort, vondt men dertien kinderlijkjes. In Rusland zonk een onderzeesche boot. Na 9 uren werken kon men ze opha len en de 28 mannen redden, 't Is de eerste maal dat men hierin gelukt. In een hevig gevecht in Marokko had den de franschen 18 dooden en 41 gekwet sten. Van den Balkanoorlog verneemt men dat alle gevechten ophouden en dat alles doet hopen dat de vrede zal gesloten zijn. Tusschen Oostenrijk en Montenegro echter zijn alle moeilijkheden nog niet ver dwenen. den muur zat en starend in het stroo blikte, bleef zijne ziel wakend en schetste hem op nieuw de ijselijke rampen voor, die hem en de zijnen hadden getroffen. Dit alles dreef hem in levende tafereelen voor de oogen, zoo klaar en zoo helder, alsof het nogmaals metterdaad geschiedde. Zoo hoorde hij de soldaten op den hof zijner woning vuur geven, hij zag een aan tal kogels zijns vaders lichaam doorboren hij zag het bloed hem ontvlieten hij sidder de van woede en wanhoop, daar hij liet lijk zijns vaders in den vuilen sterfput werpen zag. Eensklaps echter voerde zijne verbeel ding hem naar Herenthals en voor het huis waar hij zijne moeder en Genoveva gelaten had. Dé vlammen slingerden hemelhoog boven de straten, alles kraakte, huilde en kermde rondom hem maar tusschen al die geruchten, tusschen dien akeligen storm van noodkreten onderscheidde hij de stem zijner moeder, de stem van Genoveva. Zij riepen om redding en wierpen zijnen naam als eenen laatsten hulpschreeuw met de vlammen in de hoogte... en hij, hij kon binnen de muren der brandende woning zien hoe zijne, moeder en Genoveva in den vuurgloed met hangende haren rondliepen, elkander in wanhoop omhelsden en, met den blik ten hemel, onder het instortend gebouw werden verpletterd...! Deze en nog andere schriktooneelen too ver de zijne wreede verbeelding hem voor het verbijs terd gezicht, om eenige oogenbiikken daar na de vertooning zijner rampen opnieuw te beginnen. Nadruk voorbehouden, (Wordt voortgezet.) Cliieorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1