HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD P0PER1NGHE verschijnende den Zaterdag OMSTREKEN, namiddag. GE BOERENKRIJG Men vraagt Kapitalen Koopt uwe MEUBELS, Stoeien, Stoors,Gordijnen,Tapijten, Linoleums, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe Prijskamp voor Kweekvee 5 Centiemen. ANNONCEN volgens overeenkomst Eerste Taps, Bollingen ea Iierbergkerifiissea Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperïiïghs Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt ziin, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Mei. Zon op, Zon ond. Notaris DE GRA VB, InstelMaandag 19 Mei Overslag: Maandag 9 Juni 1913, Openbare Verkooping van Instel: Maandag 19 Mei OverslagMaandag 2 Juni Notaris BACQÜAERT, Uit der hand te koopen Een allergerieflijkst Woonhuis HUIS RABAU-VANTHOLL UITVERKOOP van al de Koopwaren. Noodkreet uit Mongolië. De talen in België. i8i3 - iqi3. 1Ö9 Jaar onafhankelijkheid?... Uit Ons Vaandel. OP DONDERDAG 22 MEI Verdeeling der Prijskampen. Veeprijskamp te Yper. BlllTENIiAHDSCH filEUdlS. II. MOTEEDAME, fliEUWS UIT BEkGlE. essi9« i-*m~: Zondag 18Mei igi3. pe [aar. N 25. Den drukregel 40 e. Hsrfraaida Annoncers worden ingelijfd sits betaling vaii 2§ c:1. V RIJDAO-NOKN Het recht, annoncen oj artikels ie weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Herbergiers bobben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herborgfeesten. Bijzondere buiten siad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag 18 Maandag 19 Dinsdag £0 Woensdag 21 Donderdag 22 Vrijdag 23 Zaterdag 24 Nieuwe Maan. Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. II. Drijvuldigheid. s. Felix van Cant. s. Ivo, Prudentiana. s. Bernardus, Irma. s. Felix, cap., ltisberga, Consiantina. H. Sacramentsdag, s. Émiiius, Eswinde. s. Desiderius, Emelia, Julia. Maria h. Christen, s. Donatianus, Joanna. 3 u. 52 m. 7 u 27 m. 3 51 7 29 3 50 7 30 3 48 7 31 3 47 7 32 3 45 7 34 3 44 7 36 Dinsdag G Mei, ten 8 ure 21 minuten 's morgens. Dinsdag 13 Mei, ten 11 ure 45 minuten 's morgens. Dinsdag 20 Mei, ten 7 ure 18 minuten 's morgens. Woensndag 28 Mei, ten 0 ure 4 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN Te Ghyverinchove. OPEN BARE VERKOOPI NG Gemeente STAVELE, Dorpplaats, Koop Een. Schoon, welgelegen en sterkgebcuwd WoonhniH dienstig voor herberg en allen handelbedrijf met voor grond, ingangp: ort, magazijnen, remisie en stallingen en groote hoving, hebbende eene oppervlakte van 11 aren 04 cent. en eene fyqade van 16m90 in de Vaartstraat. Aanslag mei de getdtelling. Koop Twee. Schoon perceel Bouw- grond ter noordzijde van koop een, groot 4 aren 51 cent. en een facade van 6m95. Ontnidclclijk in genollreding. 12 instelpremie te winnen. telkens om 3 ure namiddag, te Stavele, tor herberg van Aloïse Looten, Vaartstraat, Chlcorei s Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Studie van den Notaris DONCK, TE VETJRNE. STA» V»a fiUVE, In de Noordstraat, bij de Tramstatie, E enige Koop. Een schoon en groot Handelshuis, dienstig voor allen handel zeer voordeelig gelegen in de nabijheid der Tramstilstand en der groote markt thans dienende voor winkel in kruidenierswaren, hebbende ver scheidene beneden- en bovenplaatsen, maga zijnen en remisen mede 12 aren 63 cent 40/100 erf onderbebouwde grond achter plaats en hoving wijk H, nummer 204n en deel van nummer 204a/2. In gebruike van Jufvrouw Celestina Cailliau. Aanslag met 1 Juli 1913. ZSltlngeii telkens om S uren stipt namiddag, in liet Hotel du Nord - bij Vrouw We Reynaert te Veurne. 1)2 °)o instelpenning te winnen. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, in de Yperstraat n" 94, met uitgangpoort in de Vaikestraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen- Decorte. A lie inlichtingen Ie bekomen bij voor noemden Notaris SïaccgsmeH. SCHOONE HOEVEELHEID Zuiver Eiken Hoppetrekkers van alle lengten, aan genadige prijzen te koop bij Fistile Ti'atwsint (Block) bij de Statie te Poperinghe. op zeer goede Hypotheek. Zich te begeven bij Ml Slaerguaei'l, Notaris te Poperinghe. 8», Kijselstraat, «2, te YI'ER. uit oorzaak van vertrek met, 20 p%verlies Sedert 10 Mei 1913, verkoopt liet huis Rabau- Vantholl, bekend alles ter trouw te leveren, in twee maanden, al zijne waren uit, namelijk Merceriëu, laken siofïen, ga ren, lacets, zeepen, hemdkiagen, balsdoeken, onderrokken, hemden, onderbroeken, blou- sen, kousen, halve kousen, saietten, hand schoenen, knopen, corsets, sjals, vareusen, neusdoeken, gordijnen, tafeldoeken en -dwa len, enz., enz. BERICHT. De maatschappij der Vereenig de Haar kampers laat weten dat vanaf Maandag 2 Juni aur/slaancfe, de prijs voor het scheren zal gebracht zijn op 15 cenliemem bij de Coiffeurs en 10 cen tiemen bij de Barbiers. Het Syndikaat. rang, noch ouderdom, in den poel der ergste ellenden. De vader drinkt alleen, maar niet alléén ondergaat hij daarvan de droeve gevolgen. Zij, die zich op lief dad i gheidsgebied verdien- stig maken kunnen getuigen hoe zwaar do beproevingen zijn dier ochtgenooten, wier man dient in 't leger van Koning Aicool. Maar ook zij, de Opvoeder en de Onder wijzer, zij kunnen maar al te wel bestatigeu, hoe loodzwaar de uitwerking van vaders drankzucht drukt op de onschuldige kinde ren. En zij, de Qeneesheeren en de Liefde zusters, die zoo dikwijls aan de kinderwieg reroepen zijn, zij kunnen ook bestatigen hoe waar de veelzeggende spreuk van een Hol landsch geneesheer is Het pijnlijks- gevolg der drinkgewoonten is het lijden der kinderen», zelfs dAar waar de ouders nog niet als volslagen dronkaards bekend staan. Wat al vrede, wat al gezondheid, wat a! huiselijk genot en wat al welvaart zou er thans niet heerschen, had men over 100 jaar, samen met Napoleon's heerschappij ook de slavernij van Koning Alcool afgeschud Daarom Ouders, Priesters, Opvoeders en Onderwijzers en gij allen, die de kinderen bemint, helpt allen het alcoolgevaar bestrij den in en buiten uwen eigen kring, opdat toch ons christen Viaamsch Yolk geheej onafhankelijk zou staan tot meerder roem en welvaart van ons Vaderland. Uitslagen der volkstelling. Wij ontvangen de volledige uitslagen der volkstelling van 1910 onder oogpunt der gesproken talen. Deze uitslagen bewijzen de verbazende levenskracht van het Vlaamsche volk en 't overwicht van de Vlaamsche taal op de Fransche in ons land Sprekende enkel Viaamsch 3,220.662 Sprekende enkel Fransch 2,833,334 Enkel Duitsch 31,415 Fransch en Viaamsch 871,288 De drie nationale talen 52,547 Fransch en Duitsch 74,993 Viaamsch en Duitsch 8,652 Geen der drie talen 330,893 Mgr 42»Mengelwerk van DE POPERINGHENAAR1: 1798) historisch tafereel dit de xviiie eeuw, door HcmSi-ili CONSCIENCE. Des sergeants gelaat versomberde in diepe bedenking. Wij hebben allerstrengst bevel om de poort voor niemand te ontsluiten, morde hij gij zoudt mij zeer verplichten, Zuster, zoo gij van deze reis wildet afzien. Het is mij onmogelijk, Citoyen ik heb insgelijks Oversten, wien ik gehoorzaam heid verschuldigd ben. En daarenboven is het bevel van den Generaal niet voldoende Is het niet uitdrukkelijk genoeg D&ar, zie, gelief het nog eens te lezen De Overste nam het schrift, bezag met aandacht handteeken en zegel, en las met luider stemme, terwijl hij de bijstaande soldaten scheen te raadplegen Laisser on t passer librement les Citoyennes Seeurs de t' Hópital pnrtout oii elles se présenteront. Partout Dit is insgelijks de poortWelaan, volgt mij, ik zal de poort openen. Zult gij lang uitblijven, Zuster En komt gij langs hier weder in de stad Ik zou mijne mannen er van verwit tig-en, opdat zij u niet nutteloos laten wachten. De arme vrouw, die wij bezoeken moe ten, woont bijna een uur van hier, ant Dit jaar herdenker: wij, met andere staten van Europa, liet lOOjarig bestaan der onaf- h.'-nkelijkheid. Het is 100 jaar geleden dat, dank aan den veldslag van Leipzig, onze voorvaderen het juk van Napoleon afwierpen. Dan verblaken zij de Fransche boeien waarin zij sedert zoolang gekluisterd waren. Dan voelden zij zich weer vrij. Hel is onbetwistbaar een heugelijk feit, waarvan de beteekenis niet te onderschat ten, noch te verkleinen is. Maar nu dat men jubelt over de ontsla- ving, nu doet zich de vraag op Werd ons volk in 1813 waarlijk vrij? Vrij in den vol len zin des woord liet is waar, wij werden van Napoleon bevrijd, doch een niet minder machtige alleenheerscher verdrukt ons volk en doet het zuchten onder evenzware slavenboeien. Is Koning Aicool niet een onbarmharti ger, wreeder en onmeedoogeuloozer heer- scher dan Napoleon? Napoleon ontzag noch man, noch jongeling. Vader en zoon moesten zijne legerscharen aanvullen, docli Dij spaart minstens vrouw en kinderen. Hij, tyran Alcool, hij eischt ze echter allen op. Hij stort man en vrouw, zonen en doch ters, zonder onderscheid van stand, noch woordde Genoveva. Ik vermeen, dat wij binnen de twee uren zullen kunnen terug zijn. En gij durft zoo alleen met uwe gezellin door de diepste duisternis langs de eenzame baan? Ik bewonderuwen moed, Zuster; vreest gij niet dat eenigen dezer Brigands u zouden kunnen aanvallen De Brigands zullen zich zoo dicht bij Herenthals niet wagen en, hoe hetzij, God zal waken over ons, omdat wij barmhartig heid plegen in Zijnen naam. Het zijn schoone woorden, inderdaad, bemerkte de sergeant, maar zou er een twaalftal Fransche geweren bij waren, ik zou er meer geloof aau hechten... Nu, goede reis, Zuster, dat u geen kwaad geschiede. Bij uwe terugkomst roep gij tot den schild wacht Soeurs.de Chariïé. Dat zal ons het woord zijn om u te herkennen. Na eenige dankzeggingen verliet Geno veva en hare nichte Kaat de poort der stad, en schoten met haastige stappen in de duisternis weg. Zij bleven eene lange wijl zonder spreken en spoeden zich met ongemeen snellen gang over de baan, totdat eindelijk zuster Kaat het niet meer volhouden kon en staan bleef terwijl zij tot Genoveva zeide Nichte. nichte, ik ben ten einde Laat ons toch wat rustenGij loopt, dat ik nauwe lijks ademhalen kan. Ach, Kaat lief, smeekte Genoveva, om Gods wil, laat ons spoed maken wij zijn ten achteren o»p het gestelde uur Put sterkte en moed uit de gedachte, dat het leven van ongelukkige martelaars het loon onzer vermoeidheid kan worden. Ja, ja, antwoordde de Zuster, gansch buiten adem, het onmogelijke kan nie- Bertnyn, apostolische vikaris van West-Mongoiië doet een dringenden oproep tot de katholieke Vlamingen ten voordeele zijner duizende weeskinderen. Dringend is de nood waarin hij zich be vindt. Leest de dringende bede van den moe digen bisschop-zendeling Ik kom nogeens aan uw berinhertig bertdeChineesche weezekens aanbevelen. Ik heb 3000 weezen en ware het niet dat er zeer veel sterven, bijna de twee derden, dan had ik er 8000 tot 9000 De arme schepsel- kens worden ons zeer dikwijls in zeer ellen dige staat toegebrachthalf vervrozen, ver in-and, verwurgd, been of arm afgebeten door de honden en zwijnen opgehaald uit den grond waar ze levend begraven werden. Eiken dag komen er andere wezen bin nen. Onze christenen, hoe arm ook, hebben er 452 aangenomen als hun eigen kinderen ik moet die menschen op tijd wat helpen... Het werk der H. Kindsheid kan mij slechts 28,000 fr. per jaar geven ik zou wel 80000 fr. van noode hebben. Zonder bijzondere hulp der Vlamingen zal ik dat schoon werk moeten staken. Het is nochtans hartverscheurend die arme kinderen aan hun lot te moeten over laten zij die van hun eigen ouders zelf ver laten zijn en al kermend hunne smeekende handjes tot ons uitreiken ais om te bidden dat we zouden hunne ziel redden en bun lichaam ontrukken aan do muil der honden en zwijnen. Hoeveel menschen zouden niet kunnen het geen onze zeer arme christenen doen een kindje onderhouden. Een klein kind of ouder kind, 24 fr. of 48 fr. per jaareen klein kind of ouder kind 2 fr. of 4 fr. per maand een klein kind 0.50 fr. of 1 fr. per week een klein kind of ouder kind 0,07 fr. of 0,14 fr. per dag. Ik stel die kleine kinderen aan ais beschermers hunner weldoeners. De overgrootvader van een Chineeschen priester dien ik hier gewijd heb, is op zijn stefbed uitgenoodigd geweest door honderden engelkens, blinkend van glorie, om met hen naar dien schoonen hemel te gaan welke hij hun verschaft had met ze te doopen. De man had lange jaren rondgeloopen 0111 kindjes te doopen. Er is haast bij. Alle giften, zelfs de min ste, zijn uitersi welkom A LEO NS BERM YN, Bisschop in Mongolië Ortns Alle giften te zenden aan Eerw. lieer Scherpereel, leeraar in St-Jan Berch- mans gesticht, A velg hem. Ciueorol Van Tieghem - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. nicht lief, de boomen vernemen waarom wij arm geven Totaal 7,423,784 Tusschen de personnen die verscheidene talen spreken verklaarden het meest zich te bedienen van liet Viaamsch 611,531; 349,969 van het Fransch 45.980 van het Duitsch. Als men nu de vlamingen, die verkaarden het meest Fransch te gebruiken, zegge de verfrar.schte ho igere standen, zelfs bij de enkel Franschsprekenden inrekent, dan komt men tot een bedrag van 3,183,303 of 42.88 0/0 tegen 3.832.693 (of 51.62 0/0enkel of meestentijds Vlaamschspreken- den. Tusschen de 330.893 geen enkel der natio nale talen sprekenden, telt men de kinderen beneden de 2 jaar, waarvan men bijna de twee derden van Vlaamschen oorsprong mag aanzien. Het is de eerste maal dat men aan de meertalingen de vraag heeft gesteld welke taal spreekt gij het meest Indien de ver- franschte bureelratten hebben gedacht dat ze met het stellen van die vraag de Vlamin gen gingen wurgen, dan zijn ze daarmee ellendig door de mand gevallen, zooals uit de bovenstaande opgaven ten overvloede blijkt. In verouding vermindert zelfs het Fransch spreken in ons land, terwijl het Viaamsch spreken toeneemt. Ziehier het procent der In 1900 In 1910. Enkel Fransch sprekenden, 38.47 38.17 Viaamsch 42.17 43.38 Viaamsch en Fransch 11.97 11.74 (Een goed en gelukkig huwelijk kunnen de jonge meisjes blij te gemoet zien als zij kloek en wel te pas ziju, blozen en een gezond uitzicht toonen. Dit verschaft ods zeker het gebruik van 2 of 3 flesschen Theobroma van 3 fr. Beproeft om overtuigd io zijn. Te Poperinghe apotheek M0NTEYNF., op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES-j TELYN te Yperen apotheek LIB0TTE. Een woord te onthouden door u, Ouders der miiitianen enookdooru te herinneren, thans, aan de jongens die uwe kinderen zijn, en ben te herinneren morgenwan neer zij zullen soldaat wezen. Eu dat woord Luistert Soldaten die wetens en willens in de garnizoenstad den soldatenkring voorbij- loopen, loopentien tegen een, het' gevaar in den muil en hun ongeluk in. Ouders stelt van tijd tot tijd aan uwe kinders de vraag Gaat gij nog naar den Soldatenkring Luidt het antwoord neen, ziet toe dan wat gij doet, zoo gij uwe jongens wilt behoeden. Ja, vrienden, dat leerden wij grondig, na jaren ondervindingen wat men er ook tegen inbrenge, ik weet wat ik zeg. Zoo spreekt in Ons Vaandel, een Krijgs- aalmoesenier. ïsIAYOS Lucien OOR, en andere mer ken. SPI? F It SB A C IS IF, N Si N s GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPATIIEP 110NES met sa- phier diamantjes hij .lerouiti MATTIIYS ZONEN, OoHt^trant, '<t5, ilOl'SSiiLAIU'1. Vereenigde Veeboiiden van Poperinghe. van rood vliiamscli ras, (II. Sacramentsdag,) op de Kleine Markt, te Poperinghe, te 9 1/2 uren voormiddag. I. I6 Prijskamp Stieren zonder tanden 2" Prijskamp Stieren met 2 tanden Op de Zwijnenmarkt, (bijden Vetten Os 9 mededingers. 4 mededingers. Op de Kleine Markt. 3C Prijsk. Veerzen zonder tanden 13 mededingers. 5C Prijsk.Veerzen met4 of ötanden14 mededingers. 7e Prijsk. Bekalfde Koeien 14 mededingers. III. in de Reninghelststraat. 4e Prijsk. Veerzen met 2 tanden 23 mededingers. IV. In de Boescheepstraat. Prijsk. Melkkoeien 32 mededingers. Prijsk.Voor het schoonste en het meeste getal tentoongestelde dieren 3 ten minste a) Van eenen stal, bestaande uit 12 runderen. b) Van eenen stal, bestaande uit min dan 12 runderen. Deze laatste prijskamp heeft plaats, na al de andere, rechtvoor de herberg St Omaars. De dieren moeten ten 9 1)2 uren stipt op de plaats van den prijskamp zijn. Met wordt vriendelijk verzocht, van 9 uren tot 's noens, met geen rijtuigen te rijden door de Kleine Marktvan aan de Roodestraai tot aan den hoek der Hond straat. De leden van de vereenigde veebonden van Poperinghe hebben ook de gelegenheid te kunnen deelnemen aan den grooten prijs kamp van Rood Vlaarnsch Kweekvee, die te Yper plaats heeft op Zaterdag 24 Mei, op de Koeimarkt, om 9 1/2 ure voormiddag. le Prijskamp: stieren zonder tanden; 12 prijzen ter weerde van 300 fr. 28 prijs kamp: stieren mot 2 tanden; 8 prijzen ter weerde van 150 fr. 3e prijskampslieren met vier tanden of meer; 8 prijzen ter weer de van 150 fr. 4e prijskamp: veerzen zonder tanden; 8 prijzen ter weerde van 150 fr. 5° prijskamp: veerzen met 2 tan den 10 prijzen ter weerde van 250 fr. 6e prijskamp: veetzen met 4 tanden; 6 prij zen ter weerde van 125 fr. 76 prijskamp: veerzen met 0 tanden; 6 prijzen ter weerde van 125 fr.8e prijskamp: koeien; 30 prijzen ter weerde van 750 frank. Z. H. de Paus leest weer de H. Mis. Verwacht wordt, dat in 1914 de hei ligverklaring zal plaats hebben van de reeds vroeger zalig verklaarde Maagd van Orleans, Jeanne d' Arc. De rechtbank van Parijs heeft de echtscheiding uitgesproken tusschen de baronnes de Vaughan en den heer Durieu. De barones de Vaughan was gehuwd met den heer Durieu, den 18 augusti 1910. Zaterdag nacht zijn, lusschen Drama en Buk 2 bulgaarsche militaire treinen opeen gereden er zijn 100 dooderi en 300 gekwet sten. De dagbladcorrespondenten van 't Eu charistisch congres op Malta prijzen als om strijd het voorbeeldig Katholieke leven der bewoners van dat eiland. De leidster der kiesrechtvrouwen, Annie Kenney, is te Londen gevangen genomen, onder beschuldiging van aanzet ting tot allerlei misdrijven. De opstandelingen hebben op do spoor baan van den Mexicaansellen staat bij middel van dynamiet een trein doen springen, die regeeringstrcepen vervoerde. Meer dan '200 soldaten kwamen erbij om het leven. De waarde der kunstverzamelingen van Pierpont Morgan is officieel geschat op 50 miljoen dolars. mand doen, al mocht men den hemel er door verdienen Spreek stiller, zelve mogen niet hier zijn. Kom, ik zal u den uwen stap vellichten De twee vrouwen gingen weder voort. Een weinig verder hoorde zuster Kaat eensklaps iets ritselen tusschen het gebla derte van den eikekant nevens de weg. Zij bleef sidderend staan. Wat hebt gij, nicht pvroeg Genoveva. Gij beeft Ziet gij iets P Ach, wie kan er iets zien in die akelige donkerheid. zuch'te Kaat. Ik hoor daar in den kant de takken verroeren Ik ben benauwd, vervaard (i Is het anders niet antwoordde Geno veva, hare gezellin voorttrekkende. Kom. het is de wind, die door de gebladerte schiet. Zij ringen weder eene lange wijl, totdat Kaat het gevaar genoeg verwijderd achtte en vrijer ademhalen kon. Dan zeide zij Gij zijt dus van niets vervaard, gij Veva? Zoo het eens een man, een struikroover ware geweest Zoo hij ons hadde aange daan Welnu, nicht lief, ik hadde u en mij verdedigd. Meent gij dit inderdaad Zijt gij dan geene vrouw gelijk de anderen' En wat kunnen toch twee arme dochters tegen eenen man, die gewapend is? a Ziet gij, Kaat, ik ben eene vrouw gelijk al de anderen maar het werk, dat ik mij voorgesteld heb te volbrengen, eischt man- nenslimheid en mannenmoed. Ik hoop dat God mij het een en het ander zal vergunnen Een enkel man zou mij niet doen beven ik draag ook wapens over mij...» Hemelzuchtte Kaat met afschrik. Nauwelijks had zij dit gezegd, of Zuster Kaat sloeg haar do armen om den hals en Gij zoudt bloed kunnen vergieten Ik zou liet eenen verdoofden schreeuw, daar zij veeleer den dood aanvaarden. De goeden, do zwakken zouden daa al tijd liet hoofd onder den voet der boozen en der dwingelanden moeten nederleggen Zonder verdediging, alsof slaaf zijn en eeuwig lijden hun lot ware vroeg Geno veva met verontwaardiging. Ah, de man nen roemen op hunnen moed en er zijn er waarlijk, die God begaafd heeft met ziels kracht en dapperheid maar, nichte Kaat, zoo het getal der lafaards niet grooter was dan het getal der moedigen, zou de boosheid zoo dikwijls ongestraft de Godheid kunnen hoonen en de menschheid vertrappen P Oh. ware ik een man, en waren de anderen mij gelijk Mijn geboortegrond zou zijne dwin gelanden verslinden. Maar de mannen, Kaat? De meesten zijn baatzuchtig terwijl de eenen het kwaad bestrijden, zoeken de anderen in het kwaad hun voordeel.. Deze redeneering scheen Zuster Kaat zoo vreemd en zoo onbegrijpelijk, dat zij geene aanmerking er op maakte en stilzwijgend aan den arm harer gezellin door de duister nis voortstapte. Na eenigen tijd vroeg zij Maar. Veva, zijn wij er nog niet Ik stort schier neder van vermoeidheid. Gij moet het beter weten dan ik, ver mits gij het zijt, die mij leiden moet. Is Neêrbeul nog verre Nog eenige boogschoten. Indien het zoo donker niet ware, wij zouden de eerste hui zen reeds zien. Zoo Waarom verwittigt gij mij niet Ik moet opletten en aandacht geven. Wij zullen nu langzaam gaan. sprakeloos met den vinger in de duisternis vooruitwees. Wat ziet gij vroeg Genoveva met ontsteltenis. Daar, in de gracht, eene zwarte scha duw, die beweegt, een' man Uit de gracht, klommen terzelfder tijd de stille tonen van een volkslied, alsof deze een herkenningsteeken waren. Inderdaad, Genoveva zeide tot hare gezcllinne Wees gerustdie man wacht op mijne komst Volg mij, zij zijn daar l)e maagd zong insgelijks met ingehou- dende stem eenige tonen van het lied. De man sprong de gracht uitzij sing hem te gemoet en zeide, terwijl zij hem met drift de handen drukte O. Jan, goede vriend, alles staat gun- tig. Ik heb hem gezien en gesproken hij zit gevangen bij de Koepoortde sergeant der wacht zal mij binnenlaten. Indien gij moedige mannen met u hebt, hij is gered! Op een boogschoot van hier liggen er vijftig verborgen in het scharhout, ant woordde Jan de knecht met blijdschap. Oil, Veva, mochten wij eens gelukken Onzen goeden Bruno uit de handen der bloedhonden verlossen Twijfel niet,sprak de maagd met vast betrouwen. God is met ons Hij heeft het mij reedsvzoo zichtbaar betoond! Nu eerst en vooral mijne nicht in veiligheid gesteld op die voorwaarde alleen heeft zij toege stemd om mij te volgen. Zij zal hier herberg vragen bij eenen pachter van haar klooster, en daar verborgen blijvenNu, goede nichte, wijs ons de hoeve. Zuivere koffie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten chicorei Vincart bij doet. Dépét bij Delliaizegebr. Moncarey-Sansen. Een lijkstoet uit Zwitserland naar Baden is aan de grens aangehouden. De doodkist, de kransen en de zakken van de treurenden bleken gevuld met... sacharine. In New-York loopt op 't oogenblik de grootste automobiel der wereld 7 M. lang, en 3 M. breed 't voertuig beeft nog meer kracht dan een locomotief van een goede rentrein. In de ver. Staten is er één telefoon op de 17 inwoners in Europa 1 op de... J21. In het hutje der 103jarige weduwe Van Dyk in Friesland, ontstond brand het arme oudje kwam in de vlammen om. De haven van Rotterdam is met eene gemeene werkstaking bedreigd, nopens loonkwestie. De wet ten voordeele der stemrecht- vrouwen, werd in de engclsche kamer ver worpen met 266 stemmen tegen 219. Te Londen brandde de prachtige Siote Catharina kerk afschade 500,000 frank. In Spanje viel een cirk in waar 2000 menschen in zatener waren 2 dooden en 12 doodelijk gekwetsten. Een fransche landbouwer had 10 bank noten van 100 fr. in eene ladi gelegd; de muizen knaagden ze op. Men heeft deze week voor liet eerst per draadlooze telegraaf, telegrammen ge wisseld tusschen "Washington en de Eifel- toren van Parijsde afstand bedraagt 6000 kim. Donderdag is te Bethune oDthoofd de genaamde Edward Fromont, oud 35 jaar, boerenwerkman, te Sameon, die ter dood veroordeeld werd voor moord op een meisje van 10 jaar. Koning Manuel van Portugal is ver loofd met prinses Augusta-Victoria van Hohenzollern. De vredesvoorwaarden zijn op komst 't Europeesch concert is in de beste stem ming. Aan de Grieksche kunst zijn al de vuurtorens weer ontstoken. In den oorlog hadden de Bulgaren 30.000 dooden en 53.500 gekwetsson. De Turken hadden 120.000 dooden en gekwet sten. Naar uit Salonika wordt gemeld, heeft Bulgarije 100 pet. invoerrecht geheven van koopwaren, afkomstig uit Servië en.;. Griekenland. Van je vrienden moet je 't hebben. De Servische regeering vraagt 30 ge- neesheeren uil het buitenland, tor bestrijding van besmettelijke ziekten. Er zijn acht kandidaten voor den troon van liet thans vrije Albanië, waaronder, zegt men, Theodoor Roosevelt, gewezen voorzit ter der Vereenigde-Staten, MTÜTQ 's meer aan beve^en tegen li 1 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépöt: Apotheek, A. M9NTEYNE, O B» V L ii F II s Groote Markt. 18. POPERINGHE. Zeldzaamheid. Drie heeren Somi- naristen van O. L. V. parochie ontvingen op denzelfden dag, te weten op Zaterdag 17 Mei, te Brugge, de II. Priesterwijding. Op drie aehlerelkander volgende dagen zullen zij ook hunne eere-mis doen in O. L. V. Kerk de heer Karei Devos, zoon van M. René Devos-Rouseré, den Maandag 19 Mei, om 101)2 ure; de heer Auguste Benoot, zoon van M. René Benoot-Wetsteen, den Kaat sloeg een voetpad in en bracht hen welhaast voor een boerenhuis, waar zij aan klopte. Na eenige woorden gewisseld te hebben met den pachter, die aan een boven» venster was verschenen, werd zij binnenge laten en wenschte hare nicht een goeden uitslag. Zoo haast de deur weder gesloten was, keerde Jan ter linkerzijde van het huis en vatte de hand van Genoveva, tot haar zeg gende Kern nu spoedig en zeg mij, wat wij moeten doen om in onze poging te ge lukken. Ik heb onderweg op alles nagedacht, antwoordde de maagd De gevangenis van Bruno raakt bijna aan de poortdienvol gens hoeven wij niet verre de stad in te gaan. God zelf 'heeft het zoo geschikt. Ik weet wat ik roepen moet, opdat men de poort ontsluite. Ziehier wat gij te doen hebtgij nadert met uwe mannen tot op eenige boogschoten van de stad dan doet gij ze in de duisternis langs den grond krui pen tot tegen de vesting. Ik ga alleen voor uit, ik doe de poort openen maar daarom verroert gij u toch niet, want do poort mocht weder gesloten worden, eer gij ze kunt bereiken. Ik zal den Overste doen ge- looven, dat wij van iets geschrikt hebben en dat mijne zuster nog achter is. Terwijl hij naar haar zal staan uitzien, zal ik roe pen Zuster AnnZuster AnnDit zal u het woord zijn om op te staan, de poort binnen te stroomen, het wachthuis in te nemen en de gevangenen te verlossen... Het overige hangt af van do onversaagdheid uwer mannen. Nadruk voorbehouden. i Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1