NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, DE BOERENKRIJG Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Stoors, Gordijnen, Tapijten, Linoleums, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, PopERirvoiiE. HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. r NIETS Zondag jt5" Tuni igi3. 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel 40 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en llerbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris CA SSIERS, Op Woensdag 18 Juni 1913, MAAIGR AZEN Maandag Notaris BA CQÜAERT, 23 Juni 1913, Uit der hand te koopen Een allergerieflijkst Woonhuis 1913, Vrijdag 27 Juni 1913, FIJN BEERDEN HOOI Notaris PIETERS Op Donderdag 26 Juni 1913, Qewone Jaarlijksche Verkooping van M A AIGRAS. Notaris PEEE Woensdag 25 Juni 1913, GOEDE MAAIGRAZEN Donderdag 26 Juni Notaris S Y O E N Op Maandag 30 Juni 1913, te POLLINCHOVÉ, Fintele, M A AIGR AZE1% Notaris Haghebaert, Maandag 23 Juni 1913, 'T MAAIGRAS Mijn pelgrimstocht Lourdes. naar Notaris DE GR A VE, Donderdag 26 Juni 1913, F K OïNTl H W IN ÏN ËL De werken aan Vaart te Hollebeke. Hendrik COASCIENCE. aeitenbond van Poperïng worden ingelijfd Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. DE POPEMGHESAAB 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Jü Wekelijksche Almanak.Juni. Zon op, Zon ond. Zondag 15 s. Modestus, Vitua. 3 u 30 m. 7 n 57 Maandag 16 s. Joannes Fr. Regis, Ludgardis, Julitta. 3 30 7 57 Dinsdag 17 s. Adolphus, Alena, Reynerius. 3 30 7 58 Woensdag 18 s. Flavianus, Marcellianus. 3 30 7 58 Donderdag 19 s. Juliana, Gervatius en Protasius. 3 30 7 - 58 Vrijdag 20 s. Svlverius, Florentina. Aloysius de Gonzaga. 3 30 7 58 Zaterdag 21 s. 3 30 7 59 Nieuwe Maan. Woensdag 4 Juni, ten 7 ure 57 minuten 's avonds. Eerste Kwartier. Woensdag 11 Juni, ten 4 ure 37 minuten 's avonds. Volle Maan. Woensndag 18 Juni, ten 5 ure 54 minuten 's avonds. Laatste Kwartier. Donderdag 26 Juni, ten 5 ure 41 minuten 's avonds. Studie van den TE POPERINGHE. om een uur namiddag Greote %7i»rkoo|»ing- van TE H ESTOETKE, op "25 hectaren eigendommen van den Heer Pierre D groote, na M de graaf de B- thu- ne-Sudy en M. Benen) V! de greaf de Dies- bach M L Behaphel Mme We Duflour-Van- hou er, de Vrouw V\ e Désiré Damhre-Debur- g'ave, en de Heereu B. D -witte en O Rnuseré. Verdeeld in hunne gewonelijke koopen. Tijd van betaling mits goede en bettende borg De ÏO* penning en bespreken gereed betaalbaar De vergadering 'óór de verkooping hei berg - Het Peenhof of Neerplaats ter STUDIE VAN DEN te Poperinghe. I. om 2 uren zeer stipt namiddag Openbare Verkooping van 1-4- IICO-TAtlCN mnniwiuiw ■wassende in 't park van 't kasteel - De Lovie TE POPERINGHE. Verdeeld in koopen 't elks gerieve. Voor de aanwijzing der koopen zich te begeveii bij Henri Gythiélin 't kasteel. Vergadering en verborging ter herberg De Bankenlinde bij 't kasteel. Tijd van betaling mils goede borg. II. met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, in de Yperstraat n° 94, met uitgangpoort in de Valkestraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen Decorte. Alle inlichtingen te bekomen bij voor noemden Notaris lta<'(|iiaerl. om 4 ure namidtiaqter dorpplaats van B' veren- Yser, in do herberg De Zwaan bewoond door de Be Leop- ld Acuut Openbare Verkooping tan tSJI Hectaren 15 ren Gelegen te BEVEREN-YSER. Tijd van betaling tot. 1 November 1913. III. om 4 ure namiddagter herberg De Zwaan - bewoond door M. Jules üepeser ter dnrnpltMjjf -»■ f" r-s 1» Hectaren 15 Aren wassende te Beveren op de 16 gemeten en te Stavele op - de 28 gemeten Tijd van betaling tot 1 November 1913. Studie van den TE RENINGHE. om 4 ure stipt namiddag te Iteningiie. bij Désiré Merlevede-Sampers Cliieorei Van Tieghem - Dupont ts zeer spaarzaam in 't gebruik. 46e Mengelwerk vau «DE P0PER1NGHENAAR STUDIE VAN DEN te Rousbrugge- Haring he. om 5 uren namiddagter herberg Le Café Beige bewoond door Vrouw We Henri Verbrigqhe. ter dorpplaats van WETSYI.ETEKEV Openbare Verkooping van 9 Hectaren wassende te WV-stvUteren. op. de par'iën ge naamd - De acht ge neten De vette wei de - en andere. Tijd van betaling tot 1 Januari 1914 II. Kantoor van den TE LOO. f\VYi I Ï/Pf ter herberg bewoond door Camille Breyne OPENBARE VERPACHTING van OP STAM Gewone Voorwaarden. De verpachting zal maar beginnen na deze van 't Amarijmje. Studie van den TE PRO VEN. om 4 u> e nanoene te Beveren. In't Gouden Onbevlekte Hoofd, bij Camül Fagno. Jaarlijletehe K<)0|tilag van der 28 Gemeten ie B> - EREN. Langen h/d van betaliny mits goede borgstelling Den 19 Mei laatstleden hadden wij het geluk van de Bruss-lsche bedevaart te ver voegen, die ens met een dag verblijf te Parijs tot het vermaard heiligdom van Lourdes bracht. Onzen dag te Parijs begon met eene Hei lige Mis met algemeene Communie in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Zegepraal. Den indruk die men daar geniet, kan 's men- scüetis hert beter genieten dan vermonden alwie de meesterlijke beschrijving van Mgr de Ségur gelezen heeft zal wel daarin ver- het nuik 'der' Parijsche bevolking ai-_>ef gekeilde'*"h beste bewijs van. s ,-Wmcu om vrij hooger op te stijgen, Wat doet het deugd aan 't hert van in het letterlijk overmeesterd door den glans van midden der groote wereldstad waar zooveel STUDIE VAN DEN Te Ghyverinchove. om 3 ure namiddag ter herberg van Alf Mahieu le Oostcappel, INSTEL met winst, van 1)2 °/0 premie. Gemeente BEVEREN a/Y, ter dorpplaats van Oostcappel, goede en welgekalante met Woonhuis, Stalling, Erve en aanhoo- righeden, groot 2 aren 17 cent., sectie D num. 233b. Gebruikt door Rich. Lebbe, tot 1 Oct. 1913 is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt dan de VERSTERKENDE PILLEN Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE O I* VOLG E II H. AOTREDAME Groote Markt. 18. POPERINGHE. geleek veeleer aan lieden, die ter kermis gingen, dan aan krijgslieden, die op het slagveld den dood of de overwinning gingen zoek sen. den namiddag kwamen wij gave en gezond I in 't gezegende Lourdes toe waar Maria ons allen wachtie, want zij had immers gevraagd dat vele bedevaarders hier zouden komen Alrap waren wij in onze gasthoven geplaatst door de zorgen van het agentschap Francois van Brussel, dat, tusschen haakjes gezegd, er een handje van heeft Doch onze kamers spraken lot ons herte niet en rap moesten wij er uit naar de Grot, want daar wachtte ons Maria Toen men in de verte de Basiliek met de Rozenkranskerk ontwaart, de onstuimige Gave die bruischend en schuimend hare waters over rotsblok ken en steenen heenrolt, dan verheft zich van zelf ons arm en groot menschenhert en zingend komt het uit het klokkengespel en uit het diepste van ons zelf Ave Maria Eindelijk de lang verwachte GrotAan den voet dier grootsche bergen, achter u de bruischende Gave, in het hout op de helling des bergs geplant, de kleine vogelenschaar oie alleer. de stilte onderbreken met het geknetier der brandende keersen, daar bidt het lijdend menschenhert zooals het nergens bidden kan want voor u staat het beeld der op de zelfde plaats waar eens Maria aan Bernadette. het nederig kind, tot achitien maal toe verscheen met de handei vol genaden, en wie er wil vrage er maar I Li'-ve Moeder, ik dank U, voor h- onb'kend t-e.'verie en voor den troo-t. iiie Gij rnij da rgaaft aan Uw Grotdat mi n hert jube.e e U /.onder ophouden love, nooii vOiprezene en reine Maagd Dan naar de dry kerken waar* an de wan den letterlijk ged >ken zijn onder de Ex-vo- tos van kostelijk maimer, prachtige vanen en standaarden die, welsprekender dan a woorden, eene onbetwistbare getuigenis olijven van Maria's weldaden De Rozenki ans kerk is gebouwd op de hoogte der grond, statig en grootsch, be kroond door de Basiliek die op den achter grond op de heling des bergs gebouwd is met eene stoutmoedigheid die aan waanzin grenst; de onderaardsche kerk is juist onder de Basiliekalle ririj spreken van een grootsch ontworpen plan dat maar daar alleen kon verwe/entlijkt worden Gedurende de week werden er acht won- £f£.£iaallen.,zal er Cliché Photo. Antony. Reeds verscheidene malen spraken wij over deze werken en heden geven wij er een paar zichtjes van. 't Eerste stelt de brug voor zooals zij in het begin dezer week was. nadat men de steenen leuning afgebroken had, omdat men voor zag dat zij ging invallen. De twee steunders waarop de brug rust zjjn reusachtige gemet selde blokken die 12 meters diep in de grond zitten. De rechter pijler was zaterdag lm 60 in de grond gezakt en zondag was hij 30 centimeters geborsten aan de voet's avonds was die borst reeds 60 centimeters groot. Dinsdag morgen viel de brug gedeeltelijk in. Men ziet op de 2e prent, hoe de steunders geborsten zijn, en welk deel inviel. Het huis dat men hier ziet, is thans onbewoond. Overal zijn de muren gebarsten en men ver wacht zich elk oogenblik aan zijne instor ting. De brug was 108 m. lang en scheen nooit te kunnen begeven. Veel volk is deze week deze ramp komen nazien. Men rekent de schade op ongeveer een miüoen. bederf huist, zooveel Glorie aan God, zoo veel hulde aan Maria te zien geven Want na het ontbijt vertrokken wij naar de Basiliek van het Heilig Hert op den martelaarsberg, waar wij om tien ure de plechtige Hoogmis hoorden met uitstelling van het Heilig Sacrament Toen men daar op 't hoogste punt van Parijs die prachtige Basiliek ziet prijken waarin ieder christen mensch een steen heeft steken, dan vloeit het vlaamsch hert van vreugde over, en luider dan ooit zingt het uit ons hert Christus overwint, Christus heerscht, Christus gebiedt 1 In den namiddag alvorens te vertrekken, hadden wij de voldoening de kerk van Onze Lieve Vrouw van Parijs te bezoeken, dien prachtigen tempel wiens gewelven zoo dik wijls trilden onder het machtige woord der grootste redenaars, wiens koor zoo dikwijls getuige was van de zalving der Fransche ioningen; dit alles getuigt van Frankrijks grootsch verleden en men vraagt zich zelf af hoe zóó een volk zóó laag kan vallen De katholieke godsdienst heeft. Frankrijk zooals alle katholieke landen, groot en vrij gemaakt, en zijne verwijdering van dit zelfde Geloof en Zedeleer die er het eerste gevolg van is moet het onvermijdelijk ten onder brengen Droevig Frankrijk en nochtans Maria be mint U 1 's Avonds uit Parijs vertrokken kwamen wij in den vroegen morgen toe te Bordeaux, de stad waar meer wijn is of GeloofGeheel vroeg hoorden wij er de Heilige Mis in eene kerk die getuigt van de grootste verlatenheid enFransch onderhoudIn het begin van Maria's reinheid Wat de wonderen van Lourdes kenmerkt, dat is die eenvoudigheid waarmede zij ge beuren, zij doorstralen allen van die zelfde nederigheid van deze die eens door den en gel Gabriel gegroet werd en zich de dienst maagd des Heeren noemde Welke les voor onzen hoogmoed, ons verlangen naar eer en schitterende plaat sen In die gevoelens brachten wij de vijf dagen te Lourdes over tot dat het oogenblik aanbrak dat den trein ons weg voerde onder een laatsten groet aan de. Onbevlekte en een ot wederziens door allen geroepen 1 Ave Maria. L. Kindt-Hauteceur. Yper, 9 Juni 1913. voor zijne gezellen heen- en wederliep Mannen, ik ruik buspoederdaar zijn ze 1 Wij staan vooraan, wij zullen den dans beginnen. Een S.mkulot of tien is niette Eene wijl liet de Veldheer de uitspatting veel voor mijals ieder er zooveel neemt van hoop en strijdlust voortduren. Wel haast echter zond hij eenige Oversten in de baan teruj, om overal de grootste stilte te bevelen hij deed z<4fs het geluid van trom petten en trommels ophouden. Het gerucht verging allengskens. totdat de beveldratrers de achterhoede d-s legers hadden bereikt. Men hoorde niets meer dan de treden der benden op den grond alles werd stil. Zoo ging men omtrent een half uur met haastige stappen. Eensklaps bleef de bende ruiters, die het dan zulien er maar weinig overschieten... De Veldheer stond bij den boord der vlakteen zag meteenen verrekijker naarIgehoor/aamheid. 1798) historisch tafereel uit de xviiis eeuw, DOOR Bruno bracht zijne mannen in de baan, op de plaats, welke hem door eenen Overste te paard werd a mgewezen. De andere ven dels schikten zich insgelijks met merkbare regelmaat achter de Wuldeghemsche man- nen. Deiuiterij bevond zich omtrent in het, leger vooruit was, in den weg staan. De moeten waarnemen. Wij zijn I I Zondag ln Juni waren talrijke leden van den Geitenbond 200 in getal welgezind en vol hope, naar 't Volkshuis gekomen, ten einde den uitslag te vernemen van den Gei tenprijskamp alhier gehouden op Woensdag 28en Mei. Allen wierden naar verdiensten beloond,1 en na vele goe woorden en raden van den Heer Proost, zoo verlieten zij de zaal zeggende Welke schoone rechtveerdige en welge schikte prijsdeelingen niemand de ijdel- hands vertrekken moet!! 't Is wel! zeer wel Emerenee Wat blieft er u mada me Ga eens naar de Apotheek, en vraag eene flesch Theobroma. neem, daar 3 frank Is dat voor u, Madame? Ik vind u wel onbescheiden, meisje, mij dat te vragen Madame moet dat niet kwalijk nemen, maar ik dacht er al verscheidene dagen op, dat Madame er zo.) flauw en krachteloos uit ziet en ik zegde bij mijn eigen dat Madame eens Theobroma nam, zij zou rap genezen zijn. Eh wel ja, 't is voor mij, de dokter is hier geweest en hij zegde Madame, ik kan u niets beters voor schrijven als Theobroma Te Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN te Yperen apotheek L1B0TTE. Over 14 dagen wierd er geschreven en Poperinghe bekomen, slechts met 12 geitjes gedrukt dat de vooruitgang sedert het jaar en 4 bokken 91.50 fr. 1910 onzeggelijk groot is. Welnu, om zulks Schoone uitslag, voorwaar! Hertelijken te bewijzen zullen wij aanhalen welke prij- proficiat aan allen orize leden die bekroond zen onzen Geitenbond bekomen heeft in den I en beloond geweest zijn voor al hunne moei- prijskamp te Yper gehouden op 31en Mei te en zorgen! Een bijzonder woord van lof laatstleden, voor geheel't arrondissement aan Achille Hennebel, Honoré Polley, Aimé Yper-Puperinghe. Er waren ter prijskamp Bortier en de Wwe Devloo! geen andere geiten dan deze die in plaatse- Laat ons verhopen, ter jaren, te kunnen lijke prijskampen de eerste prijzen behaald optrekken met 30 geitjes, echte prijsbeesten, hadden, 20 gemeenten hadden daar van ten einde, gelijk Boesinghe, naar huis te hunne beste uitgelezenste geitjes naartoe I komen met 300 fr.* gezonden, prachtige geiten, herten gelijkDank aan allen die medegeholpen hebben fijn van ponten en haar, lang van hals en tot den goeden uitval vau onzen Prijskamp; klein van kop... 100, 200 tot 250 zulke geit- de wijkmeesters bijzonderlijk, verdienen on- jes waren er te zien. Poperinghe heeft zijn zen welgemeenden dank... en deze dan die deel! Ziehier; ons gevoerd hebben naar Yper?! We be- GEITEN ZONDER HOORNS. danken ze voor hunne dienstveerdigheid en Prijsk.Geiten met of zonder tanden, liefde tot den werkman en in de baan terugreed Komt, spoed gemaaktDe vijand moet ons bemerkt hebben zijne benden loopen te wapen. Wij mogen ons in de nauwe baan niet laten verassen Gaat tot alle vendel des legers, verwittigd onze lieden, dat men strijden gaat Beveelt stilte, kalmte en den vijand. ic Het is eene kolonne mobile, zeidehij tot de Oversten, die hem hadden gevolgd, waarschijnlijk dezelfde, die Herenthals in brand gestoken heeft, want ik zie er jagers te paard bij en kanonnen Zouden wij deze kolonne pogen voorbij te geraken, of zou het voordeeliger zijn, haar slag te leveren Ik geloof, Generaal, antwoordde een der Oversten, dat wij deze gelegenheid midden des legers V anneer allen uit het bosch in de baan geraakt waren, kwam de Generaal de Rou miroir met de Oversten van zijnen Staf achter de bende van Bruno staan, waar reeds eenige ti ommelaars en trompetters waren vergaderd. Hij gebood aan een twin tigtal ruiters, die hij Aad doen roepen, dat zij op tweehonderd stappen vooruit zouden blijven, om vlijtig uit te zien en het leger voor alle verassing te behoeden. Het teeken tot het vertrek werd gegeven trommels en trompetten braken los het leger stapte voorwaarts. Önmiddelijk verhief zich boven elke rij een aanvoerend gezangmen juichte, men riep. men schreeuwde, men jubelde met uitgelatenheid Het geschal der trompetten, het geroff-1 der trommels, hoe machtig ook, moest onderdoen voor het reusachtig ge- druisch der stemmen. Deze wolk menschen Generaal bemerkte heten hield het oog met verrassing naar dien kant gericht Een der ruiters kwam in vollen draf in de baan teruggereden Bij den Veldheer genaderd zijnde, sprak hij Generaal, ginds is eene uitgestrekte vlakte. In de verte zien wij vele vuren roo- ken en soldaten dooreenkrielen. Er is ook paardenvolk bij het is eene vliegende ko lonne Misschien zijn er meer de soldaten beslaan vvel twee Bunders grond D Veldheer deed Bruno teeken, dat hij zijne mannen zou doen staan al de vendels drongen dichterbij malkaar, doch hielden insgelijks stil. Terwijl reed de Generaal met eenigen zijner Stafoverten en met den ruiter vooruit en gingen door eigene oogen de legerplaats des vijands bespieden. Karei uit de Leeuw wreef zich de handen en mompelde met blijdschap, terwijl hij sterker dan ij wij zullen voorde eerste maal in het open veld strijden, en. krijgen wij de overwinning, zooals te denken is, onze mannen zullen uit deze zegepraal eenen oneindigen moed putten. Dan eerst zullen zij soldaat geworden zijn in den vollen zin des woords. Het is eene onmiskenbare gunst des hemels, dat wij op onze baan de colonne mobile aantreffen, die te Herenthals de snoodste wreedheden heeft gepleegd. God zelf levert de beulen aan onze wraak 1 En wat is uw gevoelen vroeg de Generaal aan de andere Oversten. Den vijand ontwijken of strijden De Oversten gaven hunnen paarden de spoor en reden nevens de verschillende benden, om de bevelen des Generaals aan ieder mede te deelen maar, ofschoon zij de diepste stilte geboden, nauwelijks was de blijde tijding door eenige vendels bekend er steeg een donderende zeg-schreeuw de hoogte. Het gansche leger oegon te zingen en te juichenmen drukte elkander handen, men stuurde allerlei aanmoedigen de uitroepingen van het eene vendel naar het andere, totdat eindelijk 't gejubel eenen meer verstaanbaren vorm aannam en zamen smolt in eenen enkelen roep Vooruit, vooruit, voor God en vader land Eene spijtige uitdrukking versomberde des Veldheers gelaat, daar hij zijne bevelen miskend zag evenwel, hij schudde onmid dellijk het hoofd en glimlachte, alsof het gejuich van strijdlust en onversaagdheid, dat tegen zijnen dank uit de harten zijner mannen opsteeg, hem over hunne vergetel heid der tucht vertroostte. V "«««WC 15e prijs; Jules Depoorter 31" prijsWwe Oreel Leontine Caroen en Jules Goeman elk 4 f. BOKKEN. le Prijsk.Bokken met 4 of 6 tanden. 7e prijs: Charles Salomé 11 fr. Eene premie aan Serafijn Christiaen 3 fr. Prijsk.Bokken met 8 tanden (volsch.) 8e prijsCharles Salomé 10 fr. 10e prijs: Serafijn Christiaen 8 fr. Op de 1350 fr. welke op 't stadhuis onder de 20 gemeenten wierden uitgedeeld, heeft 4e prijs; Honoré Polley 10 fr. 16c prijs: Aimé Bortier 4 fr. 2C Prijsk.: Geiten met 4 of 6 tanden. 4e prijs: Achille Hennebel 10 fr. lle prijsWwe Benjamin Devloo 7 fr. 20e prijs: Jules Vermeulen en Camille Gesquiere elk 4 fr Tot ter jaren, Geitenboeren en -boerinne- I tjesGoe zorge voor uwe lieve betjes en goe I chance Zuivere koffie van Brazilië of elders I wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten chicorei Vincart bij doet. Dépöt bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen. loren van u hangt de overwinning afInam aanvang; al schietend, doch met Alzoo, doet uwen plicht! [schijnbare kalmte naderden de beide slag- Brunostond sprakeloos met het gloeiende lorden nog dichter tot elkander, en meenige oog in de baan gericht; zijne neusgaten I kogel trof zijn doel... waren ongemeen verbreed en hij hijgde Eensklaps onsloot de middelschaar der zichtbaar, terwijl hij met koortsig ongeduld iFranschen haren schoot en ontdekte vier of in kanonnen, die te gelijk losborsten en eenen hagel schroot onder de verraste patriotten braakten. Van Bruno's bende vielen wel Bruno's gelaat I twintig man niet minder was de vernieling onder eenige andere vendels. De jonge kapitein antwoordde met som-I De boeren bleven staan en schenen te bere stemme op des Generaals aanbeveling aarzelen onmiddellijk losten de kanonnen Welnu, laatonsgaan. De grond brandt Ivoor de tweede maal hunne moorddadige zijn zwaard in de vuist wrong en de voeten verroerde, als snakte hij naar het bevel om vooruitte gaan. Karei uit de Leeuwhoe moedig zelf, aanschouwde met bewondering. onder mijne voeten. Verlies het roode kruis niei uit het oog. Generaal Waar gij het ziet, daar stroomt het bloed bij plassen Op het bevel des Generaal gaven trommels en hoorns het teeken tot het verirek Een nieuwe gejuich van het gansche leger begroette dit vroolijk sein. De Franschen hadden het schallend ge rucht van in den beginne gehoord. Zij ins gelijks waren blijde, dat zij onderweg onverwachts den vijand aantroffen, en zij hadden zich in allerhaast gemaakt. Vóóraleer de boeren de vlakte bereikten, waren republikeinsche soldaten reeds tot op de helft van den afstand genaderd. De twee legers waren niet verre meer Tot Bruno gaande, sprak hij tot hem op Strijden Slag leveren antwoordden I diep doordrongen toon allen met blijdschap. I Kapitein, wij gaan slag leveren in het Een geluid van trommels klonk uit de jopen veld. Zoo ik u de voorhoede toever- verte hun tegen. |trouwde, het is, omdat ik op uwe onver De Generaal bracht weder den verrekij-jsaagheid steun. Uwe mannen zullen de ker voor zijn oog en zeide önmiddelijk totjeerste kogels des vijajids ontvangen. Indien zijne gezellen, terwijl hij zijn paard omkeerde I gijlieden aarzelt of wijkt, dan is alles ver lading. Een stuk schroot had het paard des Veld heers neergeveld hij had zicht sterk be zeerd en was gansch bedwelmd. Het oogenblik was beslissend nog eenige minuten, en de derde ontploffing des ge- scbuts hadde waarschijnlijk het gansche leger der boeren in verwarring gebracht. BrunoBrunoriep Karei uit de Leeuw. De kapitein verstond den akeligen nood- strijdvaardig I kreet zijns vriends. Hij sprong voor zijne mannen, hief het zwaard in de hoogte en schreeuwde in machtige galmen Met gevelde bajonettenVooruit VooruitVoor God en vaderland Een zelfde roep steeg op uit het gansche leger der patriotten al de vendels liepen vooruit en wierpen zich als een rollende van elkaar verwijderd... Beide dreven met ontplooide benden over het plein vooruit, en, ofschoon een kanonsbal of een kogel stroom tegen de slagorde des vijands. misschien wel de voorste gelederen des vijands zou hebben bereikt, geen enkel schot werd er gelost. Het krijgsgejuich der patriotten had insgelijks opgehouden eene doodsche stilte heerschte over de vlakte. Eindelijk het vuur Nadruk voorbehouden, (Wordt voortgezet.) Prachtige kindervoituren, sloven en cui- sinièren, In den Bazar der Galerij, bij [Etienne Moncarey-Sansen, Gasthuisstraat, 20, Poperinghe. Vrijen ingang. wem

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1