NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, Hofstedeken HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Stoors, Gordijnen, Tapijten, Linoleums, In den Bazar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Woonhuis met Koetspoort Zondag 20n Juli 1913. 5 Centiemen. 9e Jaar. N* 34. ANNONCEN Den drukregel 10 c Herhaalde Annoncen Eerste Taps, Bollingen en lierbergkermissen mits betaling van 25 c\ Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied vau Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 1,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen éóns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—Juli. Zon op, Zon ond. Notaris BA CQ A ER T, Den Maandag "21 Juli 1913 Wulfhullestraat, te POPERINGHE, VRUCHTEN 01' STAM Den Dinsdag "22 Juli 1913 Uit der hand te koopen Een allergerieflijkst Woonhuis Deurwaarder Arthur DECRA, Dinsdag 22 en Woensdag 23 Juli 1913,! Notaris DEVOS, Vrijdag "25 Juli 1913, Openbare Verkooping IN EENE ZITTING Gemeente WATOL, langst den gravier genaamd -Warandestraat". BACQUAERT te Poperinghe en CAMERLYNCKte Passchendale TE RENINGIIELST, INSTEL Vrijdag 25 JgH OVERSLAG 8 Oogst 1913 Notaris Haghebaert, Op Dinsdag, Uiterhand te koopen of te pachten BROOD- EN SUIKERBAKKER!j '29 juli 1913, Meuyen en OPENBARE VERIO HIRING Dorp Abeele op Boeschepe» een groot en er iell ijk ta BACQUAERT, te Poperinghe en BOGAERT, te Hazebrouck, OVERSLAG: Vrijdag 1 Oogst 1913 Seffens over te nemen. 4/2 Geniet Koorn, - 480 blokken Hoppe; - Haver, Rogge, Beetrapen, Aardappels, enz bij de Weduwe DELPLACE, Woesten kalsijde, POPERINGHE. Vrijdag 25 Juli 1913, De Bo als Taalkundige. Naar Katanga. Nuttig en Aangenaam. Militielichting van 1914. volgens overeenkomst. worden ingelijfd Hel recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. i mtmmm 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag 20 s. Margaretha, Elias. 3 u. 54 m. 7 n 43 in. Maandag 21 s. Praxides, Victor, Daniël. 3 55 7 42 Dinsdag 22 s. Maria-Magdalena. 3 56 7 41 Woensdag 23 s. Liborius, Rcmiula. 3 58 7 40 Donderdag 24 s. Christina, Nicetas. 3 59 7 39 Vrijdag 25 s. Jacobus, apostel, Clodesindis. 4 0 7 38 Zaterdag 26 s. Anna, Exuperia. 4 1 7 36 Nieuwe Maan. Eet s/e Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Vrijdag 4 Juli, ten 5 ure 6 minuten 's morgens. Donderdag 10 Juli, ten 9 ure 37 minuten 's avonds. Vrijdag 18 Juli, ten G ure G minuten 's morgens. Zaterdag 26 Juli, ten 9 ure 59 minuten 's morgens. STUDIE VAN DEN te Poperinghe. I om 2 ure namiddag. 1er hofslede van Sr Alois Werquin, langs de openbare VËRKOOPJNG van 7 HECTAREN koorn en haver gewonen tijd van betaling mits borg. y om 2 uren zeer slipt namiddag, ter herberg In de Vlaamsche Rethorika bewoond door de Wed. Beele-Desseyn, bij de Statie TE POPERINGHE, en ten haren verzoeke, OPENBARE YERKOOPING van 't geene volgt 30 herbergstoelen en andere, 5 herberg» tafels, 1 ronde tafel, 1 dubbele tafel, grooten spiegel, groote herbergstove, keukenstove, toog en buffet, eene groote hoeveelheid, pinte-kapper- en druppelglazen vuurpotten, koperen verleekbak. koberen msr-mito-. tinnen kannen, stoopen en pintedeksels; 3 quinquets, horloge, 3 bedbakken wanof een met ressort, 1 matras, 1 groote kleer- kasen deel hooi en strooieene hoeveel heid brandhout; allerhande alaam, enz. enz. Al met gereed geld. III met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, ip de Yperstraat p° 94, tnet uitgangpoort in de V'alkestraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis A.mpen- Peporte. Alle inlichtingen te bekomen bij voor noemden Notaris Itaequat'i'l. Studie van te Rousbrugge-Haringhe. telkens om 1 ure juist namiddag. ter hotstede bewoond door de gebroeders Keirsebilck, langs de Uilgatstraatte PROVEN, Groote Venditie van Menagiegoederen, Kuip- en Keernallaam, BEEST1A LEN waaronder 2 Peerden, 8 bekalfde Koeien, 5 Jaarlingen. 5 Kalvers, ÏOZwjjns, Zeug met jongen, en 12 hectaren Vruchten op stam. Tijd van betaling mits borg voor de koopen boven de 20 franks. N.B. De Vruchten zullen den 2" dag verkocht zijn. in Studie van den TE WAT'OU. om 4 uren namiddag de ie verkoopen herberg - De Nieuwe Landingbewoond door Henri Maerten, TE W ATOl doendlijk zijnde, van de volgende onroerende goederen Koop een Een onlangs nieuwgebouwd WOONHUIS ten dienste van Herberg genaamd In de Nieuwe Landing met vaute, kelder en grooten werkwinkel, als mede 3 aren 50 centiaren grond en erve. In gebruik gehouden door den v.erhoo- per Henri Maerten lot 1 October 1913. Koop twee. Eep zeer goed betimmerd HOESTEDEKEN met woonhui?, wagen kot, 2 schuren, 'stallingen eh hqppekeet, alsmede 25 aren 92 centiaren grond van gebouwen, zaailand en weide daarin ede- gaande. In pacht gehouden door Omer Gheeraert, tol 1 October' 1910, mits 15') frs 'sjaars boven de lasten, Alle inlichtingen bij voornoemden Notaris. Studiën der Notarissen Openbare Verkooping van een zeer wel gelegen langs de Belfroidstraat keizel Verdeeld in S koopen als volgt 1 De Gebouwen met 10 a. 35 cent grond en hof. sectie E nummers 767b 767c en 763b Gebruikt door Hinri Struye. Hand slag met de geldtelling. 2. Eene goede Weide, groot 1 heet. 8 a. 60 cent., sectie e nummer 790a. En 3. Eene allerbeste partie Zaailand, groot 86 a. 20 cent., sectie E numra. 284a. Koopen 2 en 3 gebruikt door Achiel La- gache, tot 1 October 1917, aan 283 franks 'sjaars, boven de lasten. om 3 uren zeer stipt namiddag, ter herberg - A la Cour de Commerce bij Charles Ghillebaert, Meesse'nstraat, te Pope ringhe. tl2.oIo fnstelpremie. Inlichtingen te verkrijgen bij gemelde Notarissen. Studie van den TE PRO VEN. yjt oorzaak van vertrek. eene zeer wel bekaiante te POPERINGHE, Noordstraat, N° 14, Oven op kolen, naar Jt laatste stejst Qnmiddelijke ingemt.treding. N°77, te Poperinghe? ZLih- ïpersrraat, Door uitscheiding van bedrijf Op Dinsdag ÜO Juli 1013, Men moet eerst lange jaren dit werk onder houden hebben om te begrijpen wat een schat van wetenswaardigheden daarin bijeenge bracht zijn. Eenige voorbeelden. Gij doet een schoonen baaiaard zullen de Westvlamingen zeggen, wanneer gij een lukslag doet De uitgestrektheid langs den Yzer tot aan Dixmude met weiden bedekt heether nesse Lampernesse schijnt haren naam daaraan te ontleenen t. t. z. de hernesse van de lammeren. 'sZomers hoort men spreken van paters op de velden. In het Idioticon vindt gij dat pater hier beteekeut een strooien mantel waarmede de landbouwers erwten en hooi voor regenvlagen beschermen. Weet gij wat het is rekkebeenen De Bo zegtuit alle krachten loopen of gaan. Kent gij het woord teutelijk - Dat be- teekend lastig, moeilijk. Een zieke is dik wijls teutelijk. Hebt gij nog honron spreken van een zurkelhoofd Dat is iemand die alles zegt wat hij weet. 1/ tdagen alc^us Iteeten de zes laatste en de ze? eergte dagen van 't jaar. Weet gij waarom 'f Slaat het Idi ticon open, en daar zult gij het volgende 1 zen. De bijgeloovig- lieid van 't volk bewe rt uit iedqr dezer twaalf dagen, het weder yan iedere maand van het volgende jaar te voorspellen. Name lijk als het schoon weder is op den 26 De cember zou het ook schoon weder zfjn gedurende geheel de m: a,nd Januari; is het slecht weder op den 27 December, dan zou het heel de maand Februari slecht weder zijn enz... Hei Idioticon Is eene ware goudmijn voor al wie de volksspreuken, volkswoorden en volksgebruiken wil verst <an, Alles sanqen genomen schreef De Bo 18 ja ren aar; gijn standaardwerk dat in 1873 ver scheen. Sedert dat De Ba zijn Idioticon uitgaf, steldep anderen ook Idiotica op. Alzoo b. v. bestaat er een voor het land van .Waas, een voor Antwerpen enz. Volgens aller getuige nis is De Bo's verre het beste en het volle-, 'lij236'bitjif dit werK zijn ïêv'ensa batü en zijn onvergankelijke roemx 't Vervolgt. openbare verkooping van om 4 ure namiddag Ier herberg De Vink te Watou-Abeele, Ijl ('ene zitting van Een WOONH UJjS staande op grond der kerkfabriek van den Abeele, langs de kassie van Poperinghe naar Steen voorde., Laatst bewoond dooi;. Francis Samvn en thans ledig. Aanslag, met de geldtel ling. BIJ FALING. Openbare Verkooping van ten diepste koophandel en al ander bedrijven TE POPERINGHE. ter herberg Ville. de DunkerqueWatoustraat, te Poperinghe, hewoond door de Wed. Henri Bccorte. van Studiën der Notarissen om 3 uren zeer slipt, ter herberg 't Stadhuis groote markt te Poperinghe van Gemeenten Poperinghe en Westvleteren, bij de Coppemolle LOTEN 1 tot en met 7. Eene schoone en goede HolWtcdo groot 17 hectaren 3Q aren 60 centiaren. Bqomprijs 2000 fr Gebruikt tot 1 October 1919, door M. Bru no Cornette mits 2200 fr. 's jaars boven de lasten en de verzekeringspremie. Ingesteld 53 800 frs. Gemeente Watou, bij den Pauw. LOT 8. Een IIofc(e«lckt>ti 't eenen blokke, groot 4 hectaren 73 aren 20 cent Gebruikt door M. Dukeyne-Decrock tot 1 October 1915, mits 475 fr. 'sjaars boven de lasten. Ingesteld 24.100 frs. Gemeente Stavele, Oosthoek. LOT 9. Eene partij illttaigras sectie .A, nugimer 493, groot 78 aren. Gebruikt tot 1 October 1017, door M. Ah'is Gaucquie mits 100 fr. s jaars, boven de lasten. Ingesteld 31 000 frs. De Notaris CASSIEIIS, ter verblijf plaats van Poperinghe daartoe in rechte benoemd, zal tem verzoeke van Ml' Albert BIEBUYCK, advokaat te Yper als curator der faling, ten overstaan van den Heer Vre derechter van 't kanton Poperinghe, open baarlijk te koop bidden Stad Poperinghe. Veurnestraat. E enigen Koop. Een grooten gerieflijk WOQNHfJIS met kpetspoorf. stalling, werk- en bergplaatsen, verdere afhangelijkheden en volgens kadas ter sectie F nummers 182g en 182h, 5 a-en 45 cent. grond, koer en hof, staande en gelegen te Poperinghe, in de Yeurnestraat, palende oost de kipders Augustin - Henri Ghillebaert, nog oost en zuid de wed. Henri Staelen-Labaere, op gemeene muren, nog zuid gezegde straat, west Benoit en Theo- phile Leeuwerck, op gemeene muren en noord M. Marcel Vaudecasteele-Vamke, gedeeltelijk op half dijk. Onvergeld bewoond lot 1 October 1913, door den gefaald en Jules Carton-David. l'Ynigv Zitdag om 2 uren namiddag, te PoperiDghe, op de Groote Markt, in de verkoopzaal van de Notarissen ter estaminet A la Maison de Ville bewoond door d'heer Honoré Lamahieu-Rouseré. De titels van eigendom en veilingsvoor waarden berusten ten kantore van den Notaris ('asslcrs voornoemd. Vermogen van Opbod. Volgons art. 5.05 der wet van 18n April 1851, zal iedereen het recht hebben binnen de 15 dagen na de toewijzing, een opbod te doen van ten minsten 1/10 van den princf palen overslagprijs, welk opbod moet ge daan worden bij exploit van deurwaarder beteekend aan den Notaris die de toewijzing zal gedaan hebben en bekend gemaakt aan den Curator en aan den Kooper. En ten gevolge van zulk danig opbod zou de toewijzing voer iedereen moeten nergaan worden ten verzoeke van den Curator zon dor verdere bemachtiging, door zelfden Notaris en op de zelfde wij/.e als de eerste om dezen keer definitief te worden. m. De Bo's gedichten zouden niet voldoende zijn om zijn naam onsterfelijk te maken Maar hij heeft meer gedaan. Hij heeft voor de Vlaa'msche taalkunde een onvergankelijk gedenkteeken opgericht met zijn reuzenwerk IdioticonDat is een woordenboek waarin men a^l de woorden vindt die eigen zjjn aan het Westvla,amsch en in de andere woordenboeken niet staan. Een Westvlaming spreekt niet als een Oostvlaming, niet als een Antwerpenaar, niet als Amsterdammer. Westvlaamsch Oostylaamsch, Antwerps, Hollandsch zijn allemaal tongvallen of dialekten van de ééne en dezelfde taal hot Nederlandsch Doch het verschil onder de dialekten ligt niet alleen i,n de uitspraak. Elke streek heeft een overvloed van woorden en uitdrukkin jen die elders niet gekend zijn of andere jeteekenissen hebben. Boven dip verschillende plaatselijke preekwjjzen staat de ééne algemeene uit spraak, in alle goede scholen aangeleerd, en door alwie schoolging evenwel verstaan in al de gewesten waar Nederlandschspreken- den wonen. D,ie uitspraak vergemakkelijkt het verkeer met vreemdelingen, en daarom ook, is elke plichtgetrouw leermeester ge houden zijn knapen met de algemeene uit-(opgedolven, spraak vertrouwd te maken. Doch De Ba was werkzaam gebied der uitspraak, maar wel op het ge bied vaD den woordenschat. In 1865 begon te Leiden de uitgave van het Woordenboek der Nederlandsche taal, een reuzenwerk dat alleen oen heele boeke rij uitmaakt en boven de 500 fr. kost. Het gedacht van den opstelraad was al de woor den op te nemen die, gelijk in welk gewest, in zwang zijn. Maar om de plaatselijke woorden en wendingen op te nemen was het noodig dat men ze aan de opstellers liet kennen. Dit was voorat het geval voor het Westvlaamsch d. i. voor den tongv-al ge sproken in Fransch-Ylaanderen en in West- Vlaanderen. De Bo. sloeg de hand aan 't werk, of liever hij herbegon een werk waaraan hij jaren lang zijne vrije uren gedurende zijn semina rie en leerlaarschap besteed had.' Hij heeft vooral uit twee bronnen geput, deels uit oude boeken, deels uit den mond van het volk. De Bo had een dertigtal medewerkers, waaronder de voornaamste Guido Gezelle. De vrucht van dpn arbeid was zijn West vlaamsch Idioticon waarin vergaderd en uitgeleid staan en met allerlei spreuken ver sierd acht en twintig duizend drie honderd en achttien Vlaamsche woorden, één voor één uit den mond des volks vernomen DeBo heeft alles gerangschikt, alles bij de andere taal vergeleken, alles gewikt, gewogen gelijk iu de goudschaale, geschreven en herschre- in. Rhodesia - Buluwayo. - De Matapas. De Victoria - Watervallen. Rhodesia, over 20 jaar nog onbekend, is nu reeds met nijverige stadjes en bloeiende dorpjes bezet. Cecil Rhodes was de man die er de Britsche vlagge plantte en de hoop koes terde vroeger dan de Belgen in Katanga en Oost-Gongo te wezen. Zoo meende hij zijn droom te verwezentlijken eene engelsche bezitting te maken dwars door Afrika van zuid tot noord. Maar hij had zond' r den waard gerekend en vroeger dan hij vermocht zelf te doen, hadden de Belgen Katanga en Oost-Congo bezet en zoo zij i plan verijdeld. Lang nog hoopte hij zijn gedacht uit te voeren en En geland op te stoken zijn plan desnoods met geweld door te drijven Maar eerst de Trans- vaalsche oorloig waarvan hij ook de bijzon derste opstoker was, en dan zijn haastige dood hebben hem belet dat kwaad door te werk m. Hij is de stichter van Rhodesia. Man van ijzerqn karakter, sluw, machtig rijk en door zijn lijkdom zeer invloedrijk, zette hij al zijne middelen in gebruik om deze nieuwe streek tot vooruitgang te brengen en lang zaam zijn veroveringsplan door te drijven. Zoo was hij de bewerker van de stichting der Spoorwegmaatschappijen, die langzaam de weg gebaand hebben van zuid naar noord, de stichter der steden Buluwayo, Salisbury, enz., de inrichter der inwijking van blanke Kolonisten en Mijnwerkers die nu de streek bevolken en verrijken. En zoo telt Rhodesia reeds meer dan honderdduizend zielen blanke bevolking, en deze groeit aan van dag tot dag. Rijke mijnen zijn er ontgind, goud, tin, koper, kolen enz., in groote hoeveelheid groote veekweekerijen, tabak- planterijen bloeien over de streek en alles niet op het (spreekt er van rijkdom en weelde. Zeker zijn er nog onmetelijke uitgestrektheden onbe woond en onbebouwd, maar de ontwikke ling dezer streek is pas begonnen en er blijft plaats voor de miljoenen menschen die in de toekomende jaren uit het overbevolkte Euro pa zullen gedreven worden door gebrek aan werk en broodwinning. Dat is Rhodesia, waar wij onze reis voort zettende inkomen, nadat wij het Betchuana- land of 't land der <i wacht een beetjes zijn doorgetrokken. Eenzamer en meer beboseïht is de streek dan de Transvaler vlakten maar nog is de natuur er prachtig schoon, dezonne heerlijk, de streke rijk, vragende naar uitbating. En nu komen wij lot Buluwayo Deze stad is de hoofdplaats van Rhodesia. Zij telt ver scheidene duizenden inwoners en moet goed op een Amerikaansch nieuwgebouwd stadje lijken Breede aardelanen met winkels en hotelhuizen hezoomd, doorkruisen elkander. Beweging en leven maken deze wegen le vendig en aantrekkelijk Groote struiscbe mannen, met door Afrika's zonne verbruinde gezichten, opgestroopte mouwen, slijkbanden om de beenen, en een breed vilten hoed op het hoofd, zijn overal in beweging, geven bevelen aan halfgekleede zwarten, voeren ossenwagens door tien tot twintig ossen be spannen, of zijn aan 't meten, zagen, tim meren en dat in een haaste als waren ze bezeten. Blanke darnon zijn op wandel om ven, nagezien en voor den druk verbeterd. in de .winkels liunne noodwendigheden te Duizenden woorden heeft hij heringevoerd, lorderen of hunne kinderen terschool te gaan onze taal verjongd en verrijkt tot groote bat.'afhalen, endoor hunnesneeuwwittetoiletten van onze letterkundigen. |en veelgeklenrde zonneschermen verleven Men meene nu niet dat het Idioticon zoo-Jdigen zij het schouwspel dat het stadje ons als andere verklarende woordenboeken een I biedt. Een dierentuin, een muzeum, het droge opeenstapeling zij van woordenuitleg, [standbeeld van Rhodes, eenige prachtige hoeven zijn de eenige merkwaardigheden het bezoeken waard. Doch op 6 uren van hier zijn wondere heuvels. Het zijn de Mato- pos, en op de hoogstgelegen heuvels, het graf van Cécil Rhodes en het standbeeld op gericht ter herdenking der 256 gesneuvelden van den Matabelen oorlog van 1896. Deze heuvels zijn het bezoeken waard. Een rijweg berijbaar met karren en automobielen geleidt er naar toe. Een hotel wacht u aan Rhodes dam Rhodes park en hoeve zijn aan dien dam gelegen en door het opgehouden water van dien dam bevochtigd en vruchtbaar ge maakt. Hier was Rhodes verblijfplaats en deze plaats heeft hij aan Rhodesia geschon ken die het nu als nationaal park behoudt. De wel onderhouden hovingen, de bloem- parken, de weiden waar zebras en alle slach van antilopen, buffels en giraffen lijk in 't wilde leven, de goede onderhouden velden zijn reeds iets prachtig voor den bezoeker, maar niet te yergelijken bij de wilde maje steit die de Matopoh'euvels zelve ons bieden. Geen penne kan de woestheid dier steile heuvels beschrijven. Geen dichter zou de woorden vinden om er u het wonderbare van te zingen. Machtig groote rotsen van alle vormen, steenen, keien als kaartkasteelen daor machtige Titanskinderen in ondenkelij ke vormen opeengestapeld. Hier en daar boomen en heesters in ue kloven gegroeid, dan rotamuren hoog en steil, diepe kloven, koepelvormige kopjes en van de hooge plaat sen de schoonste vergezichten over eene on metelijke streek, die men droomen kan. Onwillekeurig denkt men aan 't lied der Transvaalsche Boeren als ze hun streek be zingen Kent gij dat land zoo schaarsch bezocht En toch zoo heerlijk schoon, Waar de natuur haar wond'ren wrocht En prachtig spreidt ten toon. Nog andere raerkweerdighederi zijn ten toon gespreid in deze streek. Men vindt er de bouwvallen van Zinabwe, waarvan men den ouderdom op een dertigtal eeuwen schat. Ja, voor deze die den tijd en den rijkdom bezitten en zich in Europa vervelen, zijn er h;A>- iCir'-tpnVciAf ijl -v aangenaamst en raar, en de natuur in al hare pracht kunnen bewonderen. Vertrekken wij nu van Buluwayo naar de Victoria Watervallen. Deze zijn op een dag en een nacht spoorreis van eerstgenoemde stad. Aan deze zijde van den Zambezi stroom de statie van Victoria-Falls, aan de andere zijde, op omtrent een uur afstand, het stadje Livingstone. Victoria-Falls bestaat enkel uit eene statie, een eerste klas hotel en eeni ge huizen van regeeringsbedienden. Men is er enkel op eenige minuten van de prachtig ste watervallen die bestaan met recht het achtste wonder der wereld genoemd. Van uren en uren wijd hoort men hun gedruis, vau uren en uren ver ziet men hunne damp- kolommen, gesohilderd met al de kleuren van den regenboog aan den gezichteinder rijzen, en als men nadert vermeerdert het gedruis en ziet men meer en nieuwe regen bogen verschijnen, de eene laag, de andere hoog, en weldra bemerkt men, sterk afste kend op het goudgele gras der hoogvlakten, de gro ne boorden van den machtigen Zam bezi-stroom. En nu weet het oog niet meer wat eerst bewondereu en staart men te gelijk naar de Main-Cataract dat is de Hoofd waterval naar de Boiling Pot dat is de Kokende Ketel de Paim-grove of Palm-groefen de diepe geul waar de gevallen wateren zich tusschen rotsen hun woest schuimend en bruisschend eenen weg banen. Wat onvergetelijk schouwspel en verder boven de Main-Cataract afschei dende van de Divils-drift of Duivelsche drift het Livingstone eiland, het eiland zoo genoemd naar de beroemde ontdekkings reiziger Livingstone, die den Zam bezi-stroom afvarende, op dat eiland landde, en zijn haren voelde te berge rijzen toen hij den over- grooten kuil zag waar hij met zijne mederei zigers placht het leven te laten. En recht over het Livingstone eiland, aan den ande ren kant der geul het Regenbosch zoo genaamd om des wille dat het in die plaats altijd regent, dag en nacht, regen voortko mend van den damp gemaakt door het vallen en uiteenspatten des massas water, 400 voet diep, van den twaalf honderd meters bree- den stroom, en door zijn woest bruisschend voortrollen in de nauwe onmetelijk diepe geul waar zijn water dan voortstroomt. En onder de watervallen hebben 's men- schens handen een ander meesterstuk gemaakt, een meesterstuk dat een wonder is van stoute kunst. Het is de brug waarover de trein de Zambezi overschreidt, brug gelegd over een afgrond van 360 voet diep en rond de 250 meters breed. En al over de brug rijdend heeft de reiziger een gezicht van de Main-Cataract ziet hij eens de Kokende Ketel en staart hij bevangen naar de diepe geul waar het water machtig ruischt en die hij overschreidt. En de denkers, al voorbij rijdend, bepein zen het werk der beschaving die langzaam de verste streken overweldigt en die verre streken zoo dicht van de beschaafde wereld brengen. En zoo onder 's menschens stoute hand ontsluieren zich langzaam al de geheimen al de natuurwonderen die zoolang verdoken zijn gebleven en 't geene men altijd noemde Het geheimzinnig zwarte land en het blanke ras gaat voort met het veroveren der natuur en hare kostbaarheden, het nut tige gebruikende, het schoone bewonderende en oniwekkende wat vroeger sliop. En om zijn gedachte te staven, ziet denker weldra verrijzen 't stadje Livingstone eene echte landbouwstad, hoofdstad van Noord-Rhodesia en middenpunt vande groot ste veok weeken derstreek. Daar ziet hij mal sehe weiden door vette kudden gegraasd door 's menschens hand met boomen beplant enfusschen die boomen lieve huisjes, wonin gen der gelukkige boeren die in deze rijke I vallei leven. doodsch eentonige streek waar vroeger niets dan buffels leefden is niet meer. Gerucht en beweging heerschen er, machienen ronken, ossen loeien, honden blaffen, en bovenal hoort men hier en daar een stemme rijzen het is een lied dat opklimt naar boven en getuigt van 't ontwaken eener nieuwe streek die de streek der toekomst wezen zal. Vervolgt. Onze stadsgenoot M. Maurice Vermeersch, wien wij in onzen naam en in die onzer Lezers bedanken voor zijn aantrekkelijk reisver haal, vertrekt op Vrijdag aanstaande naar Southampton in Engeland, om aldaar den Za terdag 26" dezer voor do derde maal naar onzen Kongo af te reizen. Hij begeeft zich als landbouwoverste van 1* klas ten dienste van den Belgischen Staat naar Zuid-Katan- ga, waar ook zijn broeder Michel verblijft en zijn broeder Arihur, over drie weken ver trokken, verblijven zal. Alle drie zijn er voor den landbouw. M. Maurice Vermeersch verbleef reeds 6 volle jaren in onze zwarte kolonie en wist door onvermoeibaar en on verschokken zwoe gen en werken de bewondering en de gene genheid zijner oversten te verwerven. Hij vertrekt alweer voor vier jaar. Wij wenschen hem goede reis nu, en goe de gezondheid giüder om later in 't Vader land loon naar werken te kunnen genieten. Uit Kongoland kwamen ons deze week twee zichtkaarten toe van aldaar verblijven de stadsgenooten. De eerste van M. Remi Quaghebeur, in Boma verblijvend en de tweede uit de Stanley-Falls streek verzon den door Eerw. P. A. Lefebvre. Beide schrijven dat zij steeds met genoegen in De Poperinghenaar het nieuws der ver re geboortestreek lezen en zich altijd in goe de gezondheid bevinden. Wij vernemen dit met genoegen en wen schen dat de gezondheid nun nooit te kort blijve. PIANOS Lu.cien OOR, enanclere mer- AOHIEKE A S met naaldenPATII EP HUN es mei su- phier diamantjes bij Jcioom 1 IA TT H A'S ZONEN, Ooststraat, 25, ISOISS E LA It E. Aan alwie iets begeert te weten nopens de bietjes is eene beste gelegenheid gegeven. Op heden Zondag 20 Juli, komt de wak kere heer Knudde van Watou het een en ander mededeelen over dit zoo nuttig diertje. Niet zooveel een voordracht zal hij houden maar eerder eene les geven, waar hij ons nader zal bekend maken met dit voorbeel dig insect, en tevens de manier aanleeren dit zoo goed mogelijk te behandelen De bieteelers zullen er zonder twijfel nog veel bij leeren en wie geen bieman is, ja zelf, deze die weinige genegenheid voelen voor 't bietje, zullen er zich bekeeren. Hoe meer volk dus boe beter. De ingang in vrij.- Zaal van den Katholieken Kring, om 4 1/2 ure. Cliicorei s Van Tieghem - Dupont, wordt in allo kruidenierswinkels verkocht. Lijst der ingeschreven jongelingen onzer Stad. 1 Allemon Julien 56 Gryson Maurice 2 Baron Camille 57 HauspLe Maurice 3 Beddeleem Maur. 58 Herman Joseph 4 Benoot Joseph 59 Hosdey Julien 5 Blarickaert Ernest 60 Jacob Constant 6 Bouduelle Maurice 61 Ingelbeen Adelson Bossaert Maurice 62 Kesteloot Valère 8 Boudeweel Arthur63 Kesteman Maurice 0 Brabandts Alidor 64 KinoFirmin 10 Bruneel Urbain 65 Labaye Joseph 1 Bruynooghe Joseph66 Lambrecht Joseph 12 Buseyne Elie 67 Lammey Joseph 13 Carpentier Maurice68 Lebbe Etienne 14 Claeys Julien 69 Lebbe Nestor 15 Coevoet Auguste 70 Lescornez Julien 16 Colaert Daniël 17 Cornette Julien 8 Crousel Albert 19 Debert Jeróme 20 Deboo Julien 21 Debruyne Gregoire76 Logie Michel 22 Debruyne Maurice77 Mareco Firmin 71 Leupe Cyrille 72 Leys Maurice 73 Lietaert Nestor 74 Lobeau Medard 75 Lobelle Remi 23 üebyzer Jules 24 Decae Marcel 25 Declerck Camille 26 Declerck Henri 27 Decock Georges 28 Decoker Felix 29 Decrock Medard 30 Dehaudt Maurice 31 Dehondt Gaston 32 Dehouck Julien 33 Delanghe Emile 34 Del piere Valère 35 Deman Hector 36 Denut Germain 37 Depuydt Julien 38 Deroo Valère 39 Derycke Maurice 40 Desagher Marcel 41 De vos Georges 42 Devos Paul 78 Merlevede Lucien 79 Metsu Camille 80 Milleville Joseph 81 Moncarey René 82 Ooghe Julien 83 Parmentier Achilla 84 I'ieters Joseph 85 Pittellioen Firmin 86 Provo Valère 87 Quaghebeur Julien 88 Riem Marcel 89 Seys Henri 90 Sohier Georges 91 Sohier Leon 92 Struye Maurice 93 Thoor Julien 94 Tillie Camille 95 Vancayzeele Remi 96 Vandenbruwane Jos. En ja, wakker is de streek geworden, de 97 Vandermarliere Jer. 43 Dewancker Gaston98 Vandermeersch Ern. 44 Dewancker Jeróme99 Vanderschaele Fir. 45 Dewancker NestorlOO Vandenwinckel Art. 46 Dewulf Gustave 101 Vandenwynckel Cyr 47 Dullou Elie 102 Van Eecke Omer 48 Fays Camille 103 Vanhouckc Dan. 49 Galliaerde Alphon 104 Vansteene Firmin 50 Garcy Etienne 105 Vercruysse Omer 51 Geldof Cyrille 106 Vercruysse Remi 52 Godderis Gaston 107 Verhaeghe Jer. 53 Goemaere Nestor 108 Vermeulen Méd. 54 Gokelaere Remi 109 Vermote Firmin 55 Goudenhooft Maur.110 Verstraete Cam.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1