DE BOERENKRIJG van POPE^IflGHE van iVIERRIS, COEVOET, BAERT Cie SCIIIAALSTRAAT, 4>, Poperlnglie. Rekeningen. Loopt rule Leeningen rp Publieke Fondsen. Leeningen op vaste Goederen, B^ur. bewerkingen. Bewar'üg van Titels. Betaling inning vn Handelseffecten, Crediet Openingen. Spaarboekjes aan 3 en 3,5o p. TELEPHOON N' 66. BUlTENkANDSCH blEUOlS. WTJ7TQ 's meer aan te bevelen tegen LT111ld Bloedsgebrek Bleekzucht Ze-j soldeerd was geweest in vlam ouwztekten gebrek aan Eetlust, Uitputting echter overmeesterd en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. TentoonsteMing van Gent. E. Heer R. Verduyn, Op Zondag 20" Juli. EERSTEN TAP, Op Zondag 27 Juli, Feesten en Vermakelijkheden, Examen. Men vi*ai H' 1798) HOPPE. Tei'stond te paclif en M' Gl BUItGERSTANDEN VAN |(J Xe Koop MARKTPRIJZEN. comptes courants. dag, Godelievevaa Ghistel, gedramatiseerde legende in 7 bedrijven, door DrEug. vanOye. DonderdagTwee Moeders of de moord in de bloedige herberg, drama in 5 bedrijven, daarna, Het wachtwoord is snorken, blijspel in ren bedrijf. SmerenceWat blieft er u ma dame Ga eens naar de Apotheek, en vraag eeneflesch Theobroma, neem, daar3 frank. Is dat voor u, Madame - Ik vind u wel onbescheiden, meisje, mij dat te vragen - Madame moet dat niet kwalijk nemen, maar ik dacht er al verscheidene dagen op dat Madame er zoo flauw en krachteloos uit ziet en ik zjgde bij mijn eigen dat Madame eens Theobroma nam, zij zou rap genezen I zijn. Eli Marie Brouillet, ziekenoppaster in het verwereldlijkt hospitaal, te Angers, is aan gehouden voor kindermoord. Zij'heeft volle dige bekentenissen afgelegd. De mijnwerkers in Zuid Afrika hebben 't werk hervat. De Russische Doe ma is tot einde No vember na ir huis. - De vijandelijkheden op den Balkan tusschen de vijandige brooders duren voort, en de Turk probeert al, in dat troebel water te visschen. Hij is er leep genoeg voor, en ik zou 'took doeri, als ze me zoo geplunderd hadden. -- Dj BuRa'en d e zonder spreken de Ser- ben aangevallen hadden, moeten het duur bekoopen. Ruinenie is er op gevallen samen met Griekenland en Serbie en hebben ze duchte rammelingen toegebracht. De Turken hebben een deel van hun ontnomen goed t tug ingenomen en gaan op Andrinople toe. Nu schreeuwt Bulgarie luidop om vre de Dat zal bun leeren De hoogmoed is al tijd kwade raadgever. Te Villefratiebe heeft eene grauwvuur ontploffing negen mijnwerkers gedood. Te Strasbourg viel de vlieger Dietrichs dood. In eene. treinbotsing in Chili waren 1'2 dooden en 50 gekwetsten. In Londen is ook een doodgevallen. Een duitsche bestuurbare ballon werd door de wind opgenomen en gansch vernield Een soldaat werd gedood. Te Versailles deed de vlieger Bertin zoon proefnemingen tnef een nieuw toestel Hij had een passagier mede Op 30 meters hoogte plofte het stel neder en beide kwamen in de vlammen om. Men meldt uit Kongo dat de heer Ra rnaekers, die reeds 11 jaar in Afrika verbleef gedood werd en opieëten tijdens eenen op stand der Bachi-Lé'és, in Kassai. In eene steenbakkerij nabij Versailles is een cylinder gesprongen. Zeven werklie den gedood, waaronder vier belgen. Er waren nog 10 gekwetsten, waaronder belgen. Een tier aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépot bij gebr Delhaize Moncarey-Sansen «n Wipperhoek; 5. aan M. Emiel De myter, voor den Hellehoek enden Hipsheek. Na den 15 Juli worden geen nieuwe ledei meer aanveerd. - Onze kcimiis liep rustig af. Donkeren- Ommegang bracht alweer onzeglijk veel be ievaarders mede, en het weder bleef gunstig tot Maandag namiddag. Voor den opsluit kregen wij eene goede vlaag en eenige don- Ierslagen. - Erge val. Taffin Arthur, 22 jaar oud, onlangs getrouwd, steenbakker, keer de Vrijdag avond in den duister van zijn werk terug per velo, toen hij Dabij Elver- dinghe, met geweld op een boom stuikte. De jongen bleef bewusteloos liggen en werd foor voobijgangers opgenomen en in eene naburige hofstede gedragen. Rond 3 ure wam hij tot bewustzijn terug, sprong op zijn velo, reed huiswaarts en legde zich te bed. Hij moest niet meer opstaan want don derdag stierf hij. - Gevonden deze week een portemon- naie met 4 ft', erin en een met 3 fr. erin een veloplaat nr 81.460 deze voorwerpen be rusten ten polilie-bureele. Vrijdag mor gen werd in liet kantoor der belastingen een regenscherm gevonden terugha'en bij R. Maerien-Bocket, 49, Casselsiraat-,Bij C'h. Papegaai, Oasselstraat, ging een grooten rosten picard hond tehuis. officier vlieger wel ja, 't is voor mij, de dokter is hier geweest en hij zegde; Madame, ik kat u niet beters voor schrijven als Theobroma Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES TELYN te Yperen apotheek LIBOTTE. WhIoii. Voor 't Postkantoor hier wordt een kandidaatbriefdrager gevraagd. Yper. De aanbesteding voor het bouwen eener woning bij Dickebuschvijver had woensdag plaats. Het bestek bedroeg 17.143 fr. 93. Twee aanbiedingen waren toegekomen van M. Roose, 19.087 ft'.; van M. Mahieu, 19.200 fr. De beroepsschool Sint Joseph, komt in de tentoonstelling van Gent den Grooten Prijs met hoogste onderscheiding te behalen in de drie bijzonderste vakken der school schrijnwerk, drukkunst en snijden. Boetslaffelijke rechtbank. Voor slagen en verwondingen, Remi S naggho en "ievin Poissonier van Oostvleteren, elk 30 fr. of Hen dagen. Jeróme Tillie en Jules Mooren van Oostvleteren, werden bij wild stropen verrast door den jachtwachter Rom melaere. De eerste krijgt twee maal 100 fr of 8 dage en de tweede 50 fr. voorwaarde lijk. Amand Yandesteene, van Woesten 8 dage voor houden van waagspel. Karei Ghelein, van Poperinhe, twee maal 1 maand voor ontvreemdingen. Crouilteke. Brand in de kerk. Woensdag hadden de loodgieters bezig ge weest aan 't herstellen der dakingen, toen rond 4 ure eene balk onder het zink waar sloeg. I)it spoedig overmeesterd worden. Rond 9 1/2 ure echter, erbegon de brand en ditmaal mét meer geweld. Men verwit tigde per telefoon de pompiers van Proven Westvleteren, Rousbrugge, Poperinghe en Oostvleteren, wijl de parochianen de vlam men moedig bestreden. Mem kapte een gat in het dak en na eenigen tijd kon men de vlammen uitdooven. De schade is niet erg De pompiers van Poperinghe en Oostvlete de Vlamingen naar Poperinghe stroomen om daar den voorman der Vlaamsche Beweging) te vieren. Het feestberek doet eenen warmen oproep aan christen vlaamsche verbonden opdat zij talrijk hunne algemeene vergadering, die I er zal gehouden worden, zouden bijwonen en dan in dichte schaar aan den stoet en aan de feesten zouden deelnemen. Aan het Christen Vlaamsch verbond van Vlamertinghe wordt eene prachtige gelegen heid aangeboden om met den p >rsoon en met het werk van Deken De Bo in nadere voe ling te komen. Op heden, Zondag 20 Juli, om G ure,geef11 de E. H. Verharnrne, Voorzitter der Pope-| ringsche afdeeling van het Davidsfonds eene) voordracht over Deken Da Bo. Het feest zal opgeluisterd worden doorl zangen en dichten uit de werken van den revierden Vlaming. Dit feest weze een echte voorklank van de De Bofeesten. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, O I» V O L GERs II. rVOTRËDAlIE, Groote Markt. 18. POPERINGHE Velo verdwenen en teruggevonden. Een ieverige kermisvierder die maandag)ren hadden op tijds nog verwittigd geweest morgen heel vroeg naar hu-s ging, viel vanjdat men hun niet noodig had. Deze der drie zijn velo in de Noordstraat en bletf er liggen andere gemeenten waren seffens ter plaats slapen. Toen hij ontwaakte was zijn velogeloopen en hielpen om alles te vrijwaren verdwenen. Ken grappenmaker moest hem lyite - Reninghelst. Nieuwe ■llirTfthr Stadsnieuws. Nationale eestdagMaandag zal door gansch Belgie de verjaardag der troon beklimming van koning Leopold I gevierd worden. Te dezer gelegenheid zal plechtig te Poperinghe de Te Deum gezongen wo den op Zondag aans aande, 27n Juli. Evenals voor den lln Juli, feest der Vlamingen, doen wij een oproep tot alle Vlamingen, die allen goede Belgen zijn. om op Maandag aanstaande, 21nJuli, dag der nationale feesten, hunne huizen te bevlag gen. Bericht. Ter gelegenheid der natio nalefeesten zal het Postkantoor op 21 Juli van 12 ure afgesloten zijn. De uitreikingen van 13, 17 en van 19 uren zijn dan ook afgeschaft. Volksboekerij. In gevolge eene beslissing door het bestuur genomen, zullen geene boeken uitgeleend worden van af Oogst tot 'J J September meêbegreepen, om aan de Boekbewaarder de gelegenheid te geven alle boeken na te zien en in orde te brengen. Al de boeken moeten dus binnen zijn op Zondag 17 Oogsi. Daarom zal iemand ter boekerij zijn de eerste Zondagen van Oogst om die boeken te ontvangen. Wilt gij een geschenk, wanneer gij uw portret laat trekken, wendt U tot Ch. Beauprez, Ypefstr., Poperinghe.Zieannon. Hopbond van Poperinghe. Het bestuur van den hopbond verwittigt de loden, die begeeren de sulfermachienen te gebruiken, dat zij verplicht zijn in't begin dezer week hun naam aan te geven aan de volgende wijkmeesters1 M. Bené Lobeau, voor den Eekhoek, den Hamhoek en den Peselhoek 2 aan M. Henri Vancayzeele Adriaen, voor den Oosthoek en den Ede- waerthoek3. aan M. Felix. Van Caey- seele (Casselstraat) voor den Hagebaerlhoek (Si Jan en O L. Vrouw.) en voor het stads gedeelte; 4 aan M. Henri Quarfhebeur- Debergh ('Boonaart) voor de Lijssentlioek en medegenoemen hebben, want men vond hem terug in eene weide langs de Abeele kalsiede. Diefstal. Uit de schuur van Cons tant Mollet, landbouwer langs de Woesten kalsijde, werd dinsdag nacht eeu zak nitraat van 100 kilos gestolen. Oog uilgestoken. In de riemenfa- briek van Abeele werd de 17 jarige werk man I Ajaart, van den Steenakker, een oog uitge steken en gekwetst aan den neus door een spoel. Naar Gent. Heden Zondag begeeft zich ons stadsmuziek naar de tentoonstelling conG^mjL.nn„unoct -Qi2 CkTL iringk T>jP 1 PPp Vertrek uit Poperinghe om 6 u 10. Proost Mei vreugde vernamen wij dal Mgr de Bisschop van Brugge als nieuwen Broost van de Clylte benoemd heeft den Eerw. Heer Callewaert, onderpastoor van St Michiets te Rouselaere en gewezen onder pastoor van St Jans te Poperinghe. Wij verhopen dat God hem hier in Westvlaandrens Klein Zwitserland vreugdevolle jaren zal do?n overbrengen, en dat de Clytlenaars weldra hunnen nieuwen Proost zullen weten te waardeeren. De Poperinghenaar stuurt den nieu wen Proost der Clytte zijne rechtzinnige gelukwenschen. eenë belangrijke WeFgatfertiijf ptaaPsl Mijn heer de Baron Mazeman de Couihove, burg meester en Eerw. Heer Pastor waren er l^eghcrn. Sedert eenige dagen komt er allerlei droevig nieuws toe over de inwo ners van Isejhem en omliggende, die dees jaar en verleden jaar met hunne familie naar Canada vertrokken zijn. De uitwijke lingen zitten bijna allen zonder broodwm ning. De spaarpenningen, die eenigen bun oer meegenomen hadden, geraken er op de bittere armoede staat voor hunne deur. In eene meubelfabriek te Anderlecht werd het 21 jarig meisje Elisa Draps, dacty- lograaf die op haar trouwen stond, door eeu 44 jarige getrouwde bediende doodgeschoten. Deze schoot zich ook door den kop. Niemand had ooit betrekkingen tusschen de twee slachtoffers bemerkt. Te Kortrijk werd legen een herbergier proces opgemaakt omdat hij een ezel dien hij gekocht had voor 35 fr. slachtte en ver kocht voor koeivleesch. Te Moeskroen moesten de gendarmen een dief aanhouden. Deze bedreigde hun met een mes. Na de vereischte aanmaningen wilde de kerel de handen niet omhoog ste ken. De wachtmeester loste een revolver schot en de kerel doodelijk gewond, stierf na eenige uren. Les voor anderen. Een kindermoord werd ontdekt te Waesten. De ontaarde moeder, een meisje van Wytschaete is aangehouden. Te Poelcapelle werd een meisje onpas selijk al bij het vuur staan, zij viel erin en was dood eer iemand het zag. Te Jabeke viel een rijke engelsche dame uit den trein, men weet niet hoe. Haar lijk lag op de spoorlijn. Te Herseeuwe wilde een jonge brief drager op een ingangzijnden trein springen. Hij miste en werd in drieën gesneden. In Hasselt wei d door stortregens aan vruchten, hooi, boomgaarden en moestui nen onberekenbare schade aangebracht. Mad. Furnémont heeft eene vraag tot echtscheiding togen haren man, den gewe zen socialistischen volksvertegenwoordiger, ingediend. De kerel is echier in Belgie niet te vinden. Zondag werden onze vorsten te Luik, ter gelegenheid hunner blijde intrede in deze stad, op eene hartelijke, grootsche en prach tige wijze ontvangen. Iwynckel Maurice. Demazy Martha. Demey Go- delieve. Overlijdens. Defranck Jules, 15 d. Hoflack I Theophile 1 maand. Doize Anna, 6 maanden. j Duflou Gerard, 9 maanden. Coultenye Sylvie, 54 j jaar, huishoudster. Huwelijksbelofte. Lietaert Jean, landbouwer I met Desmedt Felicie, landbouwster, beide te Vlamer- tinghe. Huwelijken. Dumazij Gustave, 22 jaar, ovenwer- I ker met Van Elslandcr Maria, 20 jaar, kantwerkster, beide te Vlamertinghe. Desodt Raymond, 30 jaar, I voerman met Vankemmel Maria, 17 jaar, dienstmeid, 1 beide te Vlamertinghe. Principaal van het College. Ver'elen Zaterdag kwam om 11 uren in het col ege de blijde mare toe dat de E. H. R. Verduyn, onderpastoor te Ieperen, tot Brincipaal benoemd was. Het nieuws was even welkom bij de leer lingen als bij'de leeraars. Van den E. H. Ver- luyn mag waarlijk gezegd worden dat hij zijn leven sleet in het College. Te Brugge geboren in 1875 kwam hij naar Boperingbe als leeraar der 5e Latijn sche klasse in 1891 Hij was nog maar onderdiaken. Zijne lessen muntten uit doot grondigheid en klaarheid en alwie hem mocht aanhooren als leermeester weet nog op welke aangename wijze hij de droogste stoffen kon aan den man brengen. Na eenige jaren nam de geliefde leeraar het bestuur van het Vincentiusgenootschap op zich en boezemde aan de werkende leden een oprechte, christelijke liefde tot den arme in. In de talrijke plaatsen waar hij ging prediken werd zijn woord gretig aangehoord Het komt uit het hart, eenvoudig, klaar zaakrijk en vindt dadelijk den weg naar het hart. In Maart 1912 verliet hij het college om onderpastoor te worden op St Maartens te Ieperen, waar hij weldra hoog in achting stond bij de bevolking en bij zijne geestelijke overheid. Ter gelegenheid van zijne inhuldiging Dinsdag laatst hadden talrijke inwoners van Poperinge hun huis bevlagd. De P opening hen aar wenscht den E. H Principaal van harte welkom en lange jaren. f In liet Hoekje, bij Julien Lermytte, Statie-plein. I In (Ie Iti'UK'geMti'uat, bij Leonard De Kiere, Bruggestraat. Te verhollen 5 fr. 3 In St llicliiel. geg. door Emeric Depuydt, bij Renó Tempervilla, St Michielstraat. Groote Jaarlijksche Prijsbolling, In (Ie lloo^e bij Emile Arnaert, Grave, Westoutre-kals. Combat met de buitenbol, voor een ver sche hamme en 25 frank, 5 In (Ie Nieuwe Keizei, bij Désiré Clayes, Werfstraat. Gaaibolling. Crombeke. Op Zondag 17 Augusti, In le Hooge Zaag bij Désiré Wyileman. 50 Fr. prijzen. Inleg 65 cent.., terug 1 fr. Crombeke. Op Zondag 27 Juli, gege ven door de maatschappij Vlaanderen den Leeuw ter herberg Het. Lekkertje. Op- pervogel 10 fr. zijdvogels 5 fr. Inleg 65 cent. terug 1 fr. Inschrijving tot 3 ure. Beveren, dorp Rousbrugge. Op Zon dag 10 Oogst, in den Voerman bij René De- creus. Oppervogel 20 fr. zijdvozels 5 fr. Inleg 65 cent.; terug 1 fr. Inschrijving tot 3 ure. ïigt De Heer Pierre Lebbe, zoon van den Heer G. Lebbe heeft op voldoende wijze zijn der-1 derde exaam voor advokaal te Leuven1 afgeleid. De Heer Camiel Bosteen van Moerkerke| heeft zijn tweede exaam voor de candida- tuur in wetenschappen afgeleid, insgelijks te Leuven. Onze beste gelukwenschen. Jongen rond de 15 jaar, die ter trouwe is, voor knecht en winkel, bij Remi Monca- rey-SanseD, Veurnestraat Poperinghe. Bakkersknecht, 15 16 jaar, een weinig op stiel geweest zijnde, bij Ch. Sonneville, Belle Alle inlicht,ingeu bijj. B. Ilyon, bakker, S' Jan-ter-Biezen. Meid, kunnende melken, seffens, bij Mé- dard Vermeulen, Wateringstraat, Pope ringhe. aakwnarncmer, zoekt eenige groote en kleine kapitalen op eerste klasse hypotheek te plaatsen. S. P. I)., Agence Star. Strooiestraat, 22, Brussel. alven Gast bij Joseph Decrock, bliksla ger en velomaker te Beysele. Wanneerge naar de Tentoonstelling gaat,teKen*/oordig benevens de burgerlijke laat niet na van het Pavilljoen te bezoeken (geestelijke overheden en omtrent honderd waar het Trappistenbier der Abdij St Sixtus|twin,l8 werklieden en burgers, mannen en te Westvleteren verkocht wordt. 51e Men gel werk van DE POPERINGHENAAR HISTORISCH TAFEREEL UIT DE XVIII® EEUW, door Hendrik CONSCIENCE. Bruno Bruno riep Simon met eenen hatelijken spotlach, Brunozou mij redden Ongelukkige vader, was hij wreed genoeg om u dit te doen gelooven Ah. de val schaard! Kon hij mijn vleeseh vezel voor ve zei van mijne beenderen scheuren, hij dede het met wellust. Hij is mijn bloedvijand se dert zijne geboorte ik haat hem van de eerste maal dat ik hem zag. O, men heeft u bespot, vader men wilde zich verheugen in uwe droefheid, uwe smart verlengen door die ijdele hoop. Snoodaards laffe pijni- gers De grijsaard legde zijn hand op den mond zijns zoons en zeide met afschuw Simon, zwijg, gij lastert God Uwe woorden doen mij sidderen. ik zeg u, het is waar ik zelf heb Bruno bij den Generaal vergezeld. En hebt gij inderdaad gehoord, wat Bru no hem zeide r Ik trad niet binnen mijn liefdegevoel dreef mij onweerstaanbaar tot mijn kind Ën wie kan weten, vader, wat Bruno daar zegt en doet Ik, Simon hij smeekt om uwe genade; hij biedt al zijn lijden, al zijne verdiensten voor die enkele gunst. Het is gelegen schuins over den ingang van de Watèrchute op het plein der aan trekkelijkheden. Het Tooneelgezelschap Stips, dat hier nog na de kermisdagen gebleven is geniet nog steeds voort zijnen welverdienden tiijval. lederen avond stroomt het volk er naar toe, en somtijds is hunne schouwburg zaal te klein en is men verplicht volk te weigeren bij gebrek aan plaats. De Tooneelliefhebbers, zoo talrijk in onze stad, zullen ongetwijleld hunne liefhebberij naar hartelust hebben kunnen voldoen Moeielijke, echte karakterrollen hebben wij op eene overheerlijke wijze zien vertolken Noemen wij terloops de rol van den ouden in de klauw die van de dronkaard in Het kinderkleedje de oude baron en de titelrol in .- De kleine Lord de vader in Dit heeft mijnheer van boven gedaan de hoofdrol in Godelieve Vrouw Frochard in De twee Weezen, enz enz. Het getuigt van de ervarenheid en de kunde der spelers, wanneer wij dezelfde persoon, somtijds ver- schillige rollen die hemelbreed van elkander verschillen op eene meesterlijke wijze zien wedergeven. Wij wenschen nogmaals de Tooneeltroep Stips overal veel bijval, om zijne kunst en de deftigheid van zijn spel. Programma der aanstaande vertooningen Zondag 20 Juli 1913, Genoveva van Bra band, Paitzgravin van Trier, Ridderdrama in 7 bedrijven. Maandag, De Giftmeng- ster of het spook van Chetwyndpark, drama in 6 bedrijven, daarna, Wie brengt de pan terug, blijspel in een bedrijf. Dinsdag, Het Kinderkleedje, drama in een bedrijf, daarna, Dat heeft mijnheer van boven ge daan, blijspel in drie bedrijven. Woens- Maar is het mogelijk Ik heb zijnen va der doen doorschieten ik heb zijne moeder verstooten. Bruno moet het weten. Hij weet heten toch, hij wil u redden van den dood De gevangene, als overwonnen, liet het hoofd op de borst vallen en stuurde het oog ten gronde. Welhaast wierp hij zich op te gen de overtuiging van Bruno's edelmoed, die ondanks zijnen wil hem in den boezem zon k Het kan niet zijn, morde.hij. Ik heb den dood van Bruno als een langgewenscht geluk nagejaagd ik heb zijnen vader mij ne wraak opgeofferd ik heb hem overla den met ramp, ik bewaarde hem nog ver volging, lijden en dood En hij zou mij red den Is hij dan niet mensch als ik De vader greep de hand zijns zoons en zei de op stillen, plechtigen toon Simon, mijn arme zoon, gij hebt in de woe-theid uws levens de schoonste bloem uwer ziel verloren. Ach, het ongeloof heeft ude macht ontnomen om zulken edelmoed zulke bovenuienschelijke opoffering te besef fen, niet waar P En nochtans, een enkel woord is genoegzaam om alles te verkla ren Bruno is Christen Christen Christen morde Simon- Brutus met pijnlijke scherts. «Zoo belange loos is de beweegreden mijns vijands niet. Ah, ik begrijp wat het is Genoveva heeft zich herinnerd, dat zij mij eens beminde Genoveva beheerscht hem, zij wil mij red den. Gij bedriegt u, Simon, sprak de vader. Genoveva heeft bij Bruno voor u gebeden hij heeft hare smeekingen zoomin verhoord als de mijne, als die zijner moeder. Maar toen onze oude pastoor hem den gekruisten vrouwen. In die bijeenkomst heeft Mijnheer Bruts- aert, schrijver yan den Randbond te Brussel de voordeelen van de deelneming aan eene ziekengilde uiteengedaan. In eene overtui gende en boeiende taal zette hij de werklie den en de burgers aan om zich onverwijld te laten inschrijven als leden van de zieken gilde, die te Proven geheel in 't kort zal ingericht worden. Hij bewees dat den werk man met 4 centiemen per dag in te leggen er toe kan komen alle dringende nood af te weren, die de ziekten gewoonlijk mede brengen. Immers in geval van werkonbe kwaamheid kan hij zich alzoo eene schade vergoeding verzekeren van 1.50 fr. per werkdag gedurende de 3 eerste maanden ziekte en later 1 fr. De Heerspreker deed een beroep op de spaarzaamheid en de wilskracht van burgers en werklieden en hoopte dat de Provenaars het goede voorbeeld van bijna alle gemeen ten zullen navolgen hij wees op de gemeen te Boitshoucke, waar de ziekengilde 60 leden telt op 200 inwoners. Eindelijk bedankte Eerw. Heer Pastor den Heer Brutsaert voor zijne schoone en leer zame voordrachthij drukte de hoop uit dat de inwoners van Proven er veel nut zullen uit trekken. Hij verzekerde dat men zonder veel uitstel eene ziekengilde te Proven zal stichten voor het welzijn van het volk. Zuivere Koffie van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten chicorei Vincart bij doet. Dépót bij Delliaize gebr. Moncarey-Sansen.' Vlamertiiiglie. De Bo-avond. De feesten die op 24 Oogst in Poperinghe; zullen gegeven worden beloven eenen onge meenen bijval. Van alle kanten en uit alle streken zullen Jesus toonde, stervend nog om genade voor zijne vervolgers roepende, dan heeft Gods stemme Bruno getroffen. Moest de Generaal onverbiddelijk blijven, hij, dien gij u*mp bloedvijand noemt, zou treuren als waart gij hem een dierbare broeder Alzoo, Simon hef laster zijne goedheid niet meer Eene lange wijle tijds bleef de gevangeno in diepe overweging verslonden en schudde het hoofd, terwijl het woord Christen nog in stilte zijnen mond ontviel. De grijsaard drukte opnieuw zijne hand en vroeg met zoete teederheid Simon, zoo men u gei ade verleende, zoudt gij dan weigeren de bitterheid van mijn le- vev te verzachten P Zoudt gij niet tot betere gedachten pogen terug te keren Betere gedachten herhaalde Simon^ Niets op aarde kan mijne Repubiikeinsche overtuiging verzwakken De onbuigbare toon, waarop deze woor den gesproken waren, bedroefde den grij saard zichbaar evenwel, hij scheen deze smart te onderdrukken en hernam Het zij dan zoomaar gij zult dit woest en godddeloos leven verlaten, niet waar P Uwen armen vader nog eenige vreedzame dagen gunnen Met hem wonen en zijne laatste jaren zoet en troostend ma ken door uwe tegenwoordigheid In de Kempen p In Waldeghem vroeg Simon spijtig. O, het is mij onverschillig, zoo gij slechts met mij zijt, antwoordde de vader. Ik zal onze landerijen verkoopen wij zul len in eene andere screek gaan wonen, ja, al ware het zelfs in Frankrijk. Overal, waai mijne oogen u zien, zal ik gelukkig zijn. En, kon het zijn, dat de vre-ie onzes levens uw hart opende voor de waarheid, kon het SPORT. De Ronde van Frankrijk. 7® rit. Luclion Perpignan, 323 kim. Met het afgeven van Defraye, hebben al de rijders der Alcyon fabriek moeten ophouden, wat wel spijtig is. Onder deze waren Mottiat, Vandenberghe, AtamWu.A">e.,VQ,'^h£gQn--irnet 160 rijders, we zijn nu De uitslag van dezen rit was 1. Buysse, 2. Deman, op 12 minuten, 3. Tliys, op 1/2 minute, 4. Petit-Bre ton, 5. Garrigou, 6. Faber. Vanlerberghe van Lichtervelde moest het door een ongeval opgeven. 8" rit. Perpignan-Aix, 325 kim. 1. Garrigou, 2. Petitjean, 3. Faber, 4. Alavoine, 5 Petit-Breton, 6. Buysse, 7. Thys, 8. Éveraerts, al met weinig minuten verschil. 9" rit. Aix-Nice, 356 kim. In deze koers brak Buysse zijne stuurstang; moest eene smis opzoeken en 14 kim. te voet afleggen. Uit slag: 1. Lambot, 2. Deman, na 10 min., 3. Thys, na 5 min., 4. Petit-Breton, 5. Engel, 6. Garrigou, 7. Trousselier, 11. Spiessens, 19. Deman, 25. Buysse en Christophe. 109 rit. Nice-Grenoble, 333 kim. 32 rijders vertrekken. De uitslag is: 1. Faber, 2. Garrigou op 1 wiel, 3. Thys op 13 min., 4. Petit Breton, 5. Lambot, 6. Buysse, 7. Cantpari, 8. Ala voine en Spiessens. 17. Vandaele, 20. Deman. A tgemeene. klasseering na de 10e rit. 1. Thys in 134 uren 18', 2. Garrigou 37' meer, 3 Petit-Breton 24' meer, 4. Faber 1 uur meer, 5. Lam bert, 6. Buysse 2 uren meer, 7. Spiessens, 8. Engel Bij het begin der week was de markt wederom v^st geworden, zoodat op de woensdagbeurs te Brussel Aalst en Poperinghe 147 1/2 tot 150 frank noteerden. Sinds dien is de handel verslapt. Inderdaad de regen buien hebben de planten afgespoeld, en 't gebroed der bladluizen schijnt ten grooten deele verdwenen. Aalst, 17 Juli. Handel kalm: beschikbare waar 115-116 fr.; nieuw gewas 145-147 1/2 frank. Poperinghe, 18 Juli. Markt kalm. Nieuw gewas i&YWlgg !35 frank' Beschik- Huis met verdiep, gelegen in de Veurne straat, zeer geschikt voor bediende. Zich te wenden bij Remi Moncarey-Saosen Veur nestraat, Poperinghe. Priesterlijke benoemingen. Bisdom Brugge. De E H. Verduyn, onderpastoor in Sint-Martinus te Yper, is principaal benoemd van het kollegie te Po peringhe de E. H. De Rycker, gewezen, leeraar in het collegie te Meenen, is onder pastoor benoemd te Vyve-St-Elooi. De E. H. Van Merhaeghe, onderpastoor van Sint- Franciscus te Meenen, is pastoor benoemd van O. L Vrouw der Potterij te Brugge zijn onderpastoor benoemd te Meenen, in Sint-Franciscus, de E. H. De Ridder, onder pastoor te Cortemarck te Gortemarck, de E. H. De Poorter, onderpastoor te Oostroo sebeke te Oostroosabeke, de E H. Lanoyp, coadjutor te Beernem te Rousselare, in Sin'-Michiel. de E. H. De Roy, onderpastoor in Sint-Jacobs te Yper; in Sint-Jacobs, te Yper, de E. H. Beyne, leeraar in Sint-Leo te Brugge de E. H. Callewaert, onderpastoor in Sint-Michiel, te Rousselare, is proost benoemd te De Clytte, onder Reninghelst. eenen enkelen straal van daarboven ontvan gen, ik zou God danken, mijn kind zegenen en vol hoop de oogen sluiten in de armen van eenen welbeminden zoon Twee tranen, de eerste, die hij als man vergoten had rolden over Simons wangen. Hij bracht zijnen arm om den hals zijns vaders en zoende hem O. vader, zuchtte hij, wat is uwe liefde oneindig Alzoo. gij zoudt mijne repu biikeinsche overtuiging ongestoord in mij nen boez -m laten P Heb dank Wat gij mij vraagt, is moeilijk. Deze oorlog zal haast ten einde zijn Tot dan kan ik mijnen opge- legden last niet verzaken. Maar daarna, daarna zullen wij doen wat gij hebt gezegd En misschien, o vader, misschien zal uwe zoetste hoop toch gedeeltelijk zich ver wezenlijken Ik gevoel het, er is eene ledige plaats in mijn hart. iets ijdels, dat mij ver schrikt. Wellicht heeft de hoogmoed mij bedrogenAch, hoe het zij ik zal u alles opofferen mijne loopbaan in d« wereld, mijne toekomst, gedroomden roem. Mocht ik ten prijze van dit alles u de verledene droefheid doen vergeten De brouwer liet zich van de brits op de knieën ter aarde zakken, hief de handen aanbiddend in de hoogte en riep in ver dwaaldheid uit (i Dank, o God, dat Gij mijnen zoon mij wedergeeft i Ach, voltrek uw werk, verlicht zijn harthet is niet gansch verdorven, het bevat nog liefde De deur der gevangenis werd geopend de Oversie der wacht vertoonde zich op den dorpel en zride Nog een vierendeel uursMaak u bereid Het bevel is stellig: op slag van elf uren moet het vonnis worden uitgevoerd. POPERINGHE, van 13 tot 20 Juli. Geboorten. 162. Victorine Momerency d. v. Julien en Lucia Vandevoorde. 163. Magdalena Al- lewaert d. v. van Constant en Louisa Deraeve. 164. Michel Lermytte z. v. Charles en Maria Riem. 165. Leon Hauspie z. v. Cyrille en Anna Techel. 166. Jules Beernaert z. v. Georges en Maria Vermeu len. 167. Roger De Rycke z. v. Leo en Irma Quagebeur. 168. Joseph Hernaert z. v. Jerome en Maria Devoldere. Overlijdens. 148. Gruwier Fidelia, 81 j., zonder beroep, we van Pieter Vandooren, Wijk B. 149 Taffin Arthur, 22 jaar, steenbakker echtgenoot van Blanche Brabandts, Meesensiraat. 150. Verhaeghe Leon, 22 jaar, steenhouwer, echtgenoot van Margue rite Bonduwelle, Meessenstraat. Huwelijken. 54. Theophile Pyck, 35 jaar, land- werker te Vlamertinghe met Helena Merlevede, 32 j. werkvrouw te Poperinghe. 55. Georges Riem, 23 j. brandweerder te Brussel met Gabriella Desmytter 28 jaar, dienstmeid te Poperinghe. 56. Arthur De- nut, 50 jaar, voerman, wed. van Euialia Roose met Lucia Pareyn, 36 jaar, herbergierster, we van Renatus Vanderbeke, beide te Poperinghe. Huwelijksbeloften. Hubert Moyaert, handelaar met Marie Callens z. b. beide te Poperinghe. René Christlaen, schoenmaker te Armentiers, wed. van Leonie D'amour met Maria Bonduelle, buishoudster te Poperinghe, we van Henri Dehouck. Waiou, van 14 Juni tot 20 Juli. Geboorten. Camiel Decock. Gilbert Vande- velde.Georges Bécue. Joanna Lievois.Ge- rarda Dejonghe. Joseph Plancke. Louis Petyt. Urbain Besem. Albert Decaesteker. Oda Bus son. Bertha Bossaert. André Top. Antoinette Loones. Overlijden. Lermytte Karolus, wed. van Catha- rina Borthier, 76 jaar. Huwelijken. Jerome Stragier, tolbeambte te Meenen met Mathielde Debuyser te Watou. Cyriel Deroo met Magdalena Barra, beide te Watou Achiei Leys, tolbeambte te Comen met Maria Pin ceel te Watou. Achlel Beddeleem, landbouwer te Oostvleteren met Margarita Leurs, landbouwster te Watou. Tankeré René te Godewaersvelde met Margarita Heyman te Watou.Julien Coene, land bouwer te Stavele met Augusta Dequldt, landbouw ster te Watou. Vlamertinghe, van 12 Juni tot 17 Juli. Geboorten. Bouttery Maria. Lemaire Magda lene. Lietaert Maurice. Desmedt Gabrielie. Vankemmel Emma. Buydaert Maria. Vande achine om tabak te kerven, in goeden staat. Inlichtingen ten bureele dezer, oede occsLsie-gasmolor van 4 peerden kracht in werking te zien bij Pierre Al- -Uoya ,t-y.rmei}. Werktuigkundige, Priester- straat, Poperinghe. it ter hand te koopen Stoommaal- derij met vier koppels maalsteenen, blutoir, graanhuischer, haver cylinder en boonbreker, huis, stallingen en hovin gen toebehoorende aan de Wejl. Vanden- bussche, Poperinghe (bij de Statie). Onder het slaken van eenen akeligen schreeuw sprong de brouwer recht. Hij haalde met koortsigen angst zijn uurwerk uit en riep, het verwilderd oog bevend er op gevestigd houdende Oh, het is waar, wij waren verdwaald Nog een vier- ndeel uurs Ik loop, ik vlieg, ik keer weder En met deze woorden vluchtte hij den kerker uit en sprong door de verbaasde wachten op de straat. Ik had het wel gedacht, mompelde Simon-Brutus, zich op de brits nederzetten de, «zij kunnen mij uietsparen. Armevader!- De Overste der wacht sloot den kerker weder toe. Eene diepe stilte heerschte gedurende eenigen tijd in het wachthuis. Simon-Bruius zat roerloos met het hoofd in de handen... de minuten, die verliepen, schenen hem, eeuwen. Eindelijk, hij hoorde gerammel van sabels en een gerucht van behandelde geweren. De Overste trad met vier mannen in den kerker en zeide Het uur gaat slaan. Het is wel onge lukkig, kameraad Wij hebben medelijden met umaar zoo is het lot des oorlogs. Mank onze droeve zending door onderwer ping minder pijnlijk.» Bij deze woorden bood hij den gevangene eenen witten halsdoek aan en deed hem teeken, dat hij zich dien voor de oogen bin den zou. Maar Simon-Brutus wees hem met eenen stillen grimlach terug, en, opstaande om zijne wachten te volgen zeide hij. Gelooft gij dan, dat een soldaat der Fransche Republiek den dood niet in hèt aangezicht durft zien? Komt aan, ik zal Poperinghe, markt van den 18 Juli. Tarwe. 100 kil. 21.50 Rogge 17,50 - Haver 20,00 - Aardappelen, 100 k. 15,00 - Boter de kil. 2,90 a 0.00 Eieren de 25, 2,50 a 0,00. Yper, 12 Juli. Tarwe 20,50 a 21,00 rogge 17,00 a 17 50 Haver 20,00 a 21,00; aardappelen 9,00 a 10,0J boter 2,50 a 3,00; eieren 2,45 a 2 60 Kortrijk, 14 Juli. Witte tarwe 21,00 a 22,00 roode tarwe 20.00 a 21.00 rogge 17,00 a 17.50; haver 20,50 k 21,00 paardeboonen 23,00 k 24,00; suikerijbnonen 12,75 <i 13,00 witte aardappelen 11,00 11,50 boter 3,00 a 3,15 eieren 2,50 a 2,60 koolzaadolie 73,00 lijnzaadolie 59,00 koolzaad 32,50 lijnzaad 28,25 koolzaadkoeken 13,50; lijnzaadkoeken 18,00 a 19,00 sodanitraat -24,50 ammoniak- sulfaat 33,00 a 00,00 Veemarkt22 ossen, 0,80 a 1,00; 111 veerzen 0,84 a 1,08; 198 koeien 0,80 a 1,01 126 stieren, 0,77 a 1,00. Rousselaere, 15 Juli. Tarwe 20,00 a '20,50; id. roode 19,00 a 19,50; rogge 17,00 18,00haver 21,ü0 a 22,00boonen 22,50 23,50; aardajipelen 9,00 a 10,0; boter ,90 a 3,10; eieren 2,50 a 2,60 koolzaad olie 73.00lijnolie 59.00; oude suikerijboo- nen 12,75 a 13,00id. gele 14,00 a 14,50. Brussel, 15 Juli. Verkensmarkt. Te koop 279 prijs per kilo op voet, 1,10 A 1,20. Anderlecht, 15 Juli. Verkensmarkt. Te koop 2,519 prijs per kilo 0,96 a 1,16. zelf het teeken geven tot het lossen der ge weren.» Up dit oogenblik verscheen de brouwer in den kerker. Hij viel huilend aan den hals van zijnen zoon en riep als zinneloos tot de wachtten «Neen, neen, de Generaal is in den krijgsraad... Blijft, houdt op, men beraads laagt over zijn lot. Wacht, men zal komen, nog eenige minuten...» Hebt gij den Generaal gezien en ge sproken vroeg de Overste. Ach, neen,was het bewusteloos ant woord, hij is niet te sprekenhij beraamt, hij zal genade geven... maar straks, meteen, nu, op het oogenblik... De Overste veegde eenen traan van zijne wang, doch scheen wel onverbiddelijk tot het volvoeren van zijnen last besloten te hebben. Hij riep eenige andere mannen uit het wachthuis en deed hun teeken, dat zij den grijsaard uit den kerker zouden leiden. De brouwer, die het bemerkt had, liet zich kermend tegen de borst zijns zoons val len. Beiden wisselden eenige koortsige zoenen. Simon-Brutus sprak het laatste vaarwel en murmelde troos'ende woorden in zijns vaders oor. Dan maakte hij zelf zijne armen los en leverde hem over aan degeenen, die hem moesten beletten, het ijselijk too- neel van den dood zijns kinds bij te wonen. Simon-Brutus werd op de opene plaats gebr. cht, waar de strafuitvoering moest geschieden. Zijn ongelukkige vader stond bij de deur van het wachihuisen blik te bevend en van ongeduldig lijden trappe lend in de straat, die naar het Stadhuis leidde. Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 2