NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, Landdag-Optocht DE BOFEESTEN 24 OOGST. - Cantate-Lichtstoet. Hofstedeken OE BOERENKRIJG verschijnende den Zaterdag namiddag. HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Meubelen en Herberggerief i Zondag 2?n Tuli igi3. 5 Centiemen. ANNONCES Den drukregel 40 c, Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Boliingcn en Herbergkermissen mits betaling van 25 c". Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bniten grondgebied van Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 1,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak,— JuIi»Augusti. Zon op, Zon ond. BACQUAERT te Poperinghe en_jgeer Notaris BACQUAERT, Uit der hand te koopen Een allergerieflijkst Woonhuis BACQUAERT, te Poperinghe en B0GAERT, te Hazebrouck, OVERSLAG: Vrijdag 1 Oogst 1913 Den Vrijdag 25 Juli 1913, CAMERlYNCKte Passchendale TE RENTNGIIELST, OVERSLAG Vrijdag 8 Oogst 1913, De nieuwe schoolwet Notaris Haghebaert, Deurwaarder J. HANNEBOUW, Op Dinsdag, 29 Juli 1913, OPENBARE VERKOOPING Dorp Abeele op Boeschepe, Uiterhaud ts koopen of te pachten BROOD- EN SUIKERBAKKERIJ 1798) De Bo ais Pastoor. Landbouwbelangen. Typhuskoortsen. pe Jaar, N35. worden ingelijfd Hel recht, annoncen 0/ artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 mm Zondag 27 s. Pantaleon, Nathalia. 4 c 3 m. 7 li 35 tn. Maandag 28 s. Beatrice, Nazaiius, Innocentius, Victor. 4 4 7 33 Dinsdag 29 s. Martha, Seraphina. 4 6 7 31 Woensdag 30 s Abdon, Sennen. 4 7 7 30 Donderdag 31 s. Ignatius van Loyola. 4 9 7 29 Vrijdag 1 s. Pieters-bandeii. Raoul. 4 10 7 27 Zaterdag 2 s. Alphonsus de Liguori. Aflaat Portioncula. 4 11 7 26 Nieuwe Maan. Za'erdag 2 Augusti, ten 12 ure 58 minuten Eerste Kwartier. Zaterdag 9 Augusti, ten 4 ure 3 minuten Volle Maan. Zaterdag ld Augusli, ten 8 ure 27 minuten Laatste Kwartier. Maandag 25 Augusti, ten 0 ure 18 minuten Zondag 31 Augusti, ten 8 ure 38 minuten Nieuwe Maan. 's namiddags, 's morgens, 's avonds, 's morgens, 's avonds. Studiën der Notarissen hebben het recht aan den Staat te zeggen ge wilt,gij dat ik mijn kinders onderwijze? STUDIE VAN DEN te Poperinghe, met Magazijnen, Paardenstal en 5 aren 15 centiaren grond en hof, te Poperinghe, in de Yperstraat n" 94, met uitgangpoort in de Vaikestraat, dienstig tot allen handel. Laatst gebruikt door M. Louis Ampen- Decorte. Alle inlichtingen te bekomen bij voor noemden Notaris Baequnerl. Studiën der Notarissen om 3 uren zeer stipt, ter herberg 't Stadhuis groote markt te Poperinghe van Gemeenten Poperinghe en Westvleteren, bij de Coppernolle. LOTEN 1 tot en met 7. Eene schoone en goede Hofstede groot 17 hectaren 30 aren 60 centiaren. Boomprijs 2000 fr. Gebruikt tot 1 October 1919, door M. Bru no Cornette mits 2200 fr. 's jaars boven de lasten en de verzekeringspremie. Ingesteld 53.800 frs. Gemeente Watou, bij den Pauw. LOT 8. Een ISoistedeken 't eenen blokke, groot 4 hectaren 73 aren 20 cent. Gebruikt door M. Dukeyne-Decrock tot 1 October 1915, mits 475 fr. 'sjaars boven de lasten. Ingesteld 24.100 frs. Gemeente Stavele, Oosthoek. LOT 9. Eene partij Hsmigrus sectie A, nummer 493, groot 78 aren. Gebruikt tot 1 October 1917, door M. Alois Gaucquie mits 100 fr. 's jaars, boven de lasten. Ingesteld 3100 frs. Vermogen van Opbod. om 3 1/2 uren namiddag, te Poperinghe,ter estaminet -Het Stadhuis-, in du verkoopzaal der Notarissen, De Notaris CASSIERS, te Poperinghe, ten overslaan van den Heer Vrederechter van 't kanton, Heeft ter oorzaak van Failliet, ten ver zoeke der Curators de Heeren Albert BiE- BUYCK en Robert GLORIE, beide advokaten te Yper, OPENBAARLIJ K TOEGEWEZEN mits 8500 fr. aan dl Heer Maur. Vande- voorde-Timperville, metser te Poperinghe. Stad Poperinghe. Veurnestraat. Eenigen Koop. Een groot en gerieflijk WOONHUIS met koetspoort, stalling, werk- en bergplaatsen, verdere afhangelijkheden en volgens kadas ter sectie F nummers 182 en 182h, 5 aren 45 cent. grond, koer en hof. Onvergeld bewoond tot 1 October 1013, door den gefaalden Jules Carton-David. NOTA. Volgens art. 565 der wet van 18° April 1851, zal iedereen het recht hebben binnen de 15 dagen na de toewijzing, een opbod te doen van ten minsten 1/10 van den princi palen overslagprijs, wélk opbod nrout ge daan worden bij exploit van deurwaarder beteekend aan dén Notaris die de toewijzing' zal gedaan hebben en bekend gemaakt aan den Curator en aan den Kooper. En ten gevolge van zulkdanig opbod zou de toewijzing voor iedereen moeten Uergaan worden ten verzoeke van de Curators zon der verdere bomachtiging, door zelfden Notaris en op de zelfde wijze als de eerste om dezen koer definitief te worden. i Zeer welMaar 't zal zijn om de ziel vau mijne kinders niet bedorven te zien in scho len waar men de godsdienst beslastert of waar men van geen godsdienst spreekt, 'k Wil voor mijn kinders eene school waar ze godsdienstig opgebracht worden. Niemand kan dat recht, die vrijheid aan de ouders ontzeggen Van daar, dat nevens de verplichting die de Staat oplegt ook de vrijheid bestaat die aan (le ouders toekomt, en die de Staat, wil hij onpartijdig handelen, aanvoerden moetanders is er zieledwang in 't spel, is er krenking van geweten, en die dwang en die krenking zijn de ouverdraaglijkste die bestaan de liberalen hebben t ondervonden van 1879 tot 1884. Wat moet de Staat nu doen om in dien zin de vrijheid der ouders te eerbiedigen Maken dat er overal scholen zijn waar de katholieke ouders in volle gerustheid hunne kinders mogen naartoe zenden. Scholen maken kost geld. Scholen onder houden nog meer De katholieken hebben, geheel het laud door, vrije scholen gebouwd en, dooréén genomen, zij voldoen, in 't Vlaamsche land bijzonderlijk, aan alle nood wendigheden. Maar, in de groote steden en in 't Waalsche land zijn de vrije scholen in onvoldoend getal, want daar is een perk en paal aan de mildheid der katholieken, hoe edelmoedig deze ook huane beurs open zetten. Daaruit komt dan ook dat in die groote steden en in 't Walenland het getal vrije scholen onvoldoende is en dat vele ouders hunne kinders tegen wil en dank moeten zenden naar scholen die hun geen 't minste vertrouwen inboezemen, te weten, I de gemeentescholen die vet betaald zijn uit Hot voornaamste punt dat ia de school weïj de gemeentekassen en mild ondersteund opgenomen werd, is do verplichting voor' zijn door Staat en Provincie, de ouders hunne kinders naar school te De vrije scholen kunnen wel is waar ook zenden, 't Is voor een meerder welzijn dat- aangenomen worden door de gemeenten en de Staat zulken maatregel voorgeschreven' genieten dan dezelfde voordeelen als de ge- Openbare Vcrkooping; van een zeer wel gelegen langs de Belfroidstraat keizei Verdeeld in 3 koopen als volgt 1De Gebouwen met 10 a. 35 cent grond! cn hof. sectie E nummers 767b 767c en 768b Gebruikt door Ihnri Struye. Hand slag met de geldtelling. Ingesteld1325 fr. 2. Eene goede Weide, groot 1 heet. 8 a". 60 cent., sectie e nummer 790a. Ingesteld,5375 En 3. Eene allerbesle partie Zaailand', groot 86 a. 20 cent., sectie E numm. 284a, Ingesteld4650 fr Koopen 2 en 3 gebruikt door Ac hiel iW- gache, tot 1 October 1917, aan 283 franks 'sjaars, boven de lasten! om 3 uren zeer stipt namiddag, ter herberg - A ia Cour de Commerce bij CharlëS Ghillebaert, Meessonstraat, te Pope ringhe. Inlichtingen te verkrijgen bij gemelde Notarissen. heeft. 't Kan misschien aardig schijnen Maai we beleven een tijd dat sommige dingen, die over enkele jaren nog onmogelijk hadden- kunnen in de zeden dringen, van lieverlee. Studie van den TE PRO VEN. Seffens over te nemen. 4/2 Geniet Koorn, - 450 blokken Hoppe; - Haver, Rogge, Beetrapen, Aardappels, enz. bij de Weduwe DELPLACE, Woesten kalsijde, POPERINGHE. Kantoor van den TE POPERINGHE. Door uit scheiding van bedrijf. Op ItiiiMlag 'itt Juli ttili't, OPENBARE VKRKOOP1NG VAN ter herberg - a la Ville de Dunkerque Watoustraat, te Poperinghe, bewoond door de Wed. Henri Decorte. om 4 ure namiddag ter herberg De Vink te Watou-Abeele, in eene zitting van Een WOONH UIS staande op grond der kerkfabriek van den Abeele, langs de kassie van Poperinghe naar Steenvoorde. Laatst bewoond door Francis Samyn en thans ledig. Aanslag met de geldtel ling. Uit oorzaak van vertrek. 52e Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR eene zeer wel bekolante te POPERINGHE, Noordstraat, N° 14. Oven op Loten, naar 't laatste stelsel. Onm iddelijke ingenoltreding Zich te begeven bij den Notaris Bne- «juaei-t, Yperstraat, N°77, te Poperinghe. historisch tafereel uit de xviiie eeuw, DOOR Hendrik CONSCIENCE. Eensklaps ontvloog hem een schreeuw, zoo zonderling snijdend en toch zoo blij, dat hij tot de opene plaats herklonk en de wach ten met verbaasdheid sloeg. De brouwer was met opgeheven armen vooruitgesprongen en ijlde eenen man te ge- moet, die uit de verte in vollen draf en hij gend tot hem kwam geJoopun. Bruno. Brunoriep hij, gauw, gauw, of het is te iaat Maar Bruno stormde hem sprakeloos voorbij, vloog door het wachthuis op de opene plaats en liep tot de wachten, die reeds in het gelid stonden en slechts het bevel van den veroordeelde zei ven afwacht ten, om hem een tiental kogels door der boezem te jagen. Houdt op Houd op r iep Bruno, de Generaal schenkt hem gvnade Met deze woorden reikte hij een geschre ven bevel tot den Overste maar op hetzelf de oogenblik viel zijn gezicht in de oogen van Simon-Brutus plaats en viel bijna stervend aan den hals zijns zoons Deze leunde als vermorzeld tegen den (muur hij scheen de tegenwoordigheid zijns vaders niet te bemerken, en sprak in ver dwaaldheid tot zich zeiven Bruno Bruno heef mij gered XII Het was des anderen daags omtrent den noen, Eene doodsche stilte heerschte over de stad men hoorde slechts het weergalmend gedonuer der kanonnen, het gehuil van het moorddadig ijzer en het gekletter der vens terglazen, die door het springen van obits of hom werden verbrijzeld (1). Geen enkel burger was er in de straat te bespeuren alle deuren waren gesloten. Men kon vermoeden, dat de inwoners, bij een naderend doodsgevaar met schrik bevangen, zich in hunne kelders hadden verborgen, zoowel om niet door het geschut te worden getroffen, als om na de beslissing van den strijd aan de wraak der overwinnaars te ontsnappen. Ter uitzondering van eenige vendels ston den de patriotten hoven de wallen, om eiken aanval des vijands te wederstaan en af te keeren. Zij hadden loopgrachten in den grond gedolven, en hielden zich in deze schuil voor de kanonsballen, die onophoude lijk over hunne hoofden ter stad aaiMieerd wopden. .Trrmwroiis,.man „is.er nyjj^Jin htyjinp. tegenstfflgp.rs en enkel dooi' den, gewend gerocht de vrijheid/Staat 'ondersteund worden.' Ge voéTf den meentescholen. Maar de gemeenten zijn vrij ze aan te nemen of niet. en zoo gebeurt het dat de vrije katholieke scholen in de steden of de gemeenten waar liberalen of socialisten aan 't hoofd zijn. geen onderstand ontvangen invlogen. (I) Brussel, 29ste brumaire. Vijf kolonnen onzer troepen hebben den 24sten dezer de stad Diest om- i. ringden 5,400 Rebellen er In opgesloten. Vele artillerie, Beiden werden doodsbleek. Bruno Kcor- van Mneslricht en AAechelen aangekomen, is geschikt de zich om en vluchtte door het wachthuis dtn de stad in brand te schieten. Men meent, dat nie- weg in de straat. Irnand van de muitelingen het zal ontsnappen. De oude brouwer verscheen op de opene (Gazette van Antwerpen, Decadi lOdefrimaire, jaar7.) lengskens aan waarmede onze iandsgenooten zoo geschermd en hoogopgeloopen hebben sedert 't jaar 30, te ontlasen vau de misbruiken waartoe zij aanleiding gaf. Een voorbeeld zal die be wering' staven op tastbare wijze. Op econo misch gebied schiep de vrijheid van doen en laten het kapitalism, in zijn slechtsten en engsten zin beschouwd, 't is te zeggen in de beteekenis van het misbruik dat de bazen deden van hunne overmacht om met de arbeiders te handelen volgens goeddunken, zonder rekening aan iemand te moeten geven van de wijze waarop zij met de werklieden omgingen. Die vrijheid werd gekortvlerkt door de sociale wetten omdat zij wezenlijk op een ouverdraaglijken en onmenscMijken dwang uitliep, 'k Geve daar een voorbeeld dat best doet uitschijnen hoe de wetgever met recht en reden lusschenkwam om de misbruiken van de vrijheid te beteugelen. Mogen wij 't zelfde niet zeggen van de vrijheid die aan de ouders toelaat te beschik ken naar beliefte over hunne kinders in een geval waar de toekomst van deze kinders op 't spel staat De ouders zouden dus de, vrijheid mogen behouden hunne kinders onwetende te laten of niet Neen Hier kan geen spraak zijn van oprechte vrijheid Het kind is als de werkman. Hei heeft recht op de bescherming van de openbare besturen en waar de zorge der ouders te kort schiet, zoowel op zedelijk als op stof - lijk gebied, mag de Staat tusschenkonien, om te voorzien in de zorg loosheid der ouders. Yan eenen anderen kant mag die verplich ting op haar eigen niet bestaan zonder zekere waarborgen die de ouders van hunnentwege het recht hebben te eischen, waarborgen die de wijze betreffen waarop de ouders hunne kinders willen onderwezen zien. Want de ouders hebben zielelast en zij alléén dragen de verantwoordlij kheid ervan. Katholieke ouders moeten hunne kinders in den katho lieken godsdienst kunnen opbrengen en zij Daar zij geen grof geschut bezaten en de Franschen met inzicht buiten het bereik van het schot der geweren hieven, konden de boeren den vijand geene de minste schade toebrengen, en zagen zich tot een ontmoe digende werkeloosheid veroordeeld. Wanneer zij ter vlucht eenen blik in de verte over de omliggende velden en geberg ten wierpen, sidderden de meesten bij de overtuiging, dat er geene hoop op zegepraal meer overbleef Hoe verre het hoog ook dra gen mocht, overal scheen de grond overdekt met de krielende menigte der vijanden, die, in dichte scharen geschikt, nederdaalde in de diepten, zich verlengde over de vlakten, opklom over de hoogten en zoo de stad in eenen ontzaglijken muur van staal en ijzer omsloot. Üp de Markt,'langs de huizen, die door hunne ligging tegen het geschut des vijands beveiligd waren, stonden de overige vendels van het leger der patriotten. Bruno wandelde daar met langzame stap pen heen en weder zijn gelaat was droef en neerslachtig. Bijwijlen morde hij spijtig in zich zeiven en stampte met ongeduld op den grond, alsof eene onderdrukte gramschap hem ontstelde. Bij de Waldeghemsche hende stond Karei uit de Leeuw, met het hoofd op de borst ten gronde blikkende en gansch moedeloos. De/elfde sombere stilte heerschte onder de duizenden mannen, die zich op de Markt en in de aanaplende straten hielden geschaard. Buiten eenig gemor tegen de onbegrijpelijke werkloosheid van den Generaal de Roumi- roir, hoorde men er niets dan liet getrappel van eenzam dravende ruiters, die voor eene groote herberg op de markt stilhielden, om minderachtigen toestand waarin de vrije set olen daardoor verkeeren. Is dit recht- veerdig 't Is grootendeels om te voorzien in dien minderachtigen toestand en aan de vrije scholen evenveel rechien toe te kennen als aan de anderen dat de nieuwe schoolwet uitgeveerdigd werd. Nemo. IV. Den 24 Juli 1873, 't zelfde jaar van het verschijnen van zijn Idioticon, werd De Bo ingehuldigd als pastoor te Elverdinge. Ziet hier wat een oude Fllverdingenaar die De Bo van bij gekend heeft over hem schrijft Als Mijnheer De Bo hier toekwam, betee- kende de parochie niets meer, alles was om zeepe door Pastoor Vermeulen die oud en ziek was. Ehwel, 't mag tot zijne eere gezeid worden in korten tijd was de parochie vernieuwd, alles herleefde in de kerke. Hij was toch zoo geern gezien niemand had durven een woordje kwaad van hem spreken. - Ook mag hij met recht troost der armen genoemd worden, want hij gaf al weg wat hij had, hij hadde honger geleden om te kunnen geven. Met zulk een pastoor was Elverdinge een hemel. Veleu hebben gekreschen, en allen waren spijtig als hij moest weggaan." Hoe zeer De Bo te Elverdinge gegeerd was, blijkt onder ander hieruit dat zijn portret daar nog in veel oude families op de schouw prijkt. Wanneer Pastoor De Bo naar de bosschen ging, kwam hij altijd te huis met goheele armvollen wilde planten, alle soorten van gershuttenhij bracht ook alle slag van beesten meê die kropen en vlogen vlinders, rupsen, vlinderpoppen en daar van maakte hij een museum in zijn voorplaats. De men- jschen wisten dat, en van zoohaast ze ietsj raars vonden droegen ze 't naar Mr den Pastoor die hun zei, gelijk in den ouden tijd God loon 't je. Hij hield ook veel van oude boeken, ker- keboeken en almanakken waar er spreuken op stonden. Uit de oude kerkeboeken schreef De Bo de schoonste gebeden over, verzamelde er van links en rechts, schikte, stelde ver band, bracht eenheid, en de vrucht van dezen nieuwen arbeid was het alomgeprezen kerkboek 't Gulden Wierookvat Uit hetgeen gij hierboven gelezen hebt kunt gij reeds besluiten dat Pastoor De Bo een liefhebber was van bloemen en gewassen; ook zantte hij even gaarne kruiden als woorden. Hij teekende zorgvuldig de namen op die 't volk aan de kruiden geeft, nevens de wetenschappelijke namen der kruiden. Hij bezat een prachtig kruidboek of verza meling van gedroogde en gerangschikte planten. In den hof en in den vijver van het kasteel te Elverdinge kweekte hij allerhande zeldzame gewassen. Hetgeen hij over krui den en planten geschreven of aangeteekend had, werd bijeenverzameld door een andere kruidliefhebber E. H Samyn, en zoo ver scheen het tweede wetenschappelijk werk van deo geleerden Do Bo zijn Kruidwoor denboek een kostbare bijdrage voor de wetenschappelijke taal. Hij had de bloemen zoo lief dat hij moei- ijk kon dulden dat zijn hovenier sommige kruiden uit zijn hof verbande. Voor hem bestond er geen onkruid. De bloemen waren voor hem de sterren van den aardbodem, zooals de sterren van het firmament hem de bloemen van hierboven schenen te zijn. Voor zijn dcopkiud dichtte hij het volgende: Sterren en bloemenAlfonsken mijn kind Sterren en bloemen! 'k heb ze altijd bemind. Sterren en bloemen ik wierd een oud man, Sterren en bloemen! 'kenzweegernooitvan. Sterren zijn bloemen in 't blauw firmament Bloemen zijn sterren op de aarde in de lent, Sterren van hier en de bloemen van daar, Sterren en bloemen weerspiegelen malkaar. Bloemen in 't groene bevloeren den grond Van het paleis dat de Schepper ons jont Stggren behangen deyaute daarvan, Labnp^ri z;;o hooge, Ten kan „niemand aan, Bloemen doorbloeien het zomergetij, Maar met den winter ver welkeren zij Sterren verschijnen als de avondbeê luidt, Maar met den uchtend gaan ze altemaaluit... Den 27 September 1881 werd hij pastoor benoemd te Ruiselede. Daar vond hij als onderpastoor een vau zijn oudleerlingen den E. H. Flameer. Over den tijd dat De Bo pas toor was te Ruiselede schrijft deze het vol gende De Bo 1 't ww "1 Lento er was en dat herte wasomkransd met eenvoudige godvruchtigheid, priesterlijken iever, uit- gebreide wetenschap, onwankelbare zoet- aardigheid, broederlijke genegenheid, vaderlijke bezorgdheid. 't Vervolgt. berichten te brengen of bevelen te ontvan gen. Uit deze herberg traden op dit oogenblik eenige Oversten, die in aller haast tot de vendels gingen Even spoedig verlieten de kapiteins hunne benden en begaven zich van alle kanten naar de herberg des Generaals de Roumi- roir. Zijn gelaat droeg insgelijks den stempel van verdriet en mismoed Bijwijlen schudde hij wanhopig het hoofd, terwijl hij zijn oog op een blad papier geves tigd 'hield dat waarschijnlijk zeer shchte tijdingen bevatte. Zoo haast hij zich door de geroepene kapiteins omringd zag, sprak hij op moede- loozen toon Vrienden onze vaderlandsche zaak ver keert in groot gevaar. Ik weet niet, wat te beslissen; ik durf'alieen niet beschikken over het leven van zoovele moedige mannen. Geeft mij uwen raad. Wij hoopten met recht, dat het bezit eener vesting ons sterk zou maken en de steden zelve ten voordeele van 's lands onafhankelijkheid zou doen opstaan maar de vijand, ons inzicht al te vroeg doorgrondende, heeftal zijne krachten saam geraapt om ons te verpletten. Twee dagen zijn hem toereikend geweest om een ontzettend leger rondom Diest te vergaderen. Alle oogenhiikken wordt hij door nieuwe hulpbenden versterkthet aankomen van allerlei troepen en oorlogstuig duurt onver- broken voort Op het doen van uitvallen mogen wij niet meer steunen. Wij verliezen er nutteloos onze moedigste gezellen bij, en daarenboven, de vijand is reeds zoo machtig in het veld. dat w ij onmogelijk tegen hem kunnen staan. Langs eenen anderen kant bid ik u in overweging te nemen, dat de Geld te verdienen Er is nu op dezen oogenblik geld te ver dienen, veel geld, voor de boeren die... rap zijn. Wfj hebben tot hiertoe eenen zeer slechten zomer, gedurig regenen. Zonder twijfel zal de aardappelplaag wel dra hare verschijning doen misschien is ze al hier of daar waargenomen. 't Is nu de tijd om de aardappels met bor- deleeschen pap te besproeien. De landbou wers die het zullen doen zullen er wel bij varen, dat weet elkeen het besproeien is altijd goed, maar vooral in jaren zooals dit. Het kan de opbrengst met de helft of met de drie vierden vermeerderen. Maar er mag uiet meer gewacht worden Handen uit de mouwen Op tomaten werkt het besproeien even voortreffelijk a!s op aardappelen Cliieorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. mondbehoeften in Diest volstrekt ontbreken geene twee dagen kunnen wij het nog vol houden, zonder dat de honger ons onweer staanbaar ter stad uitdrijve. En luistert, welke tijdingen men uit de hoofdstad meldt Brussel, 14ie brumaire7d8 jaar der Fransche Republiek, een en onverdeelbaar. Gisteren cn eergisteren zijn hier eenige escadrons Huzaren en verscheidene ko lonnen Infanterie aangekomen. Wij ver wachten nog de Huzaren van Chambo- rent die van Parijs komen, als ook een regiment Jagers te paard uit het leger van Mentz. Men verneemt insgelijks, dat de weg van Parijs herwaarts overdekt is met troepen en A rtillerie, welke het Direc torium naar Belgenland doet optrekken, om met den opstand der Brigands een einde te maken. Verder zijn er vele kolon nen Nationale Garden uit Rijssel, Douai en andere bijgelegene, plaatsen van Fran krijk op onze grenzen aangekomen. - Gij ziet het, vrienden, er is geene uit komst aan gansch Frankrijk schijnt om Diest samen te willen loopen, om ons onder de overmacht te doen bezwijken. Mijne gedachte is, dat wij deze stad moeten verla ten... en dewijl wij. zonder gevaar van verpletterd te worden, dit bij dag niet kun nen beproeven, zou het voordeeligste zijn, dunkt mij. des avonds of des nachts, in de duisternis, bij verassing door den vijand te breeken en in de bosschen ons te begeven. Weet iemand beteren raad, ik zal hem met dankbaarheid ontvangen. Een dof gemor van spijt en beklemde woede ontstond onder de kapiteins, doch Al de geneesheeren zijn het eens om te verklaren dat de besmetting der typhus- en typhusaardige koortsen voortzet door het water. Dus drinkt geen rauw water in tijden van heerschende typhus beter nog, drinkt nooit geen ongekookt water daar waar het water uit ondiepe putten komt, zooals het te Poperinghe algemeen het geval is. Het schijnt dat de politie de stadspompen van een onzer wijken gesloten heeftheel wijs ge handeld Maar wat zullen de bewoners van dat gebuurte dan drinken Water bij eenen gebuur gehaald Opgelet want het gevaar is even groot. Het water koken is de eenig- ste maar zekere waarborg. Moesten wij nu wat verder zoeken naar de oorzaken van het bezoedelen der water putten, zoo kwamen wij uit op zware ver antwoordelijkheden van zekere eigenaars, en het is hoog tijd dat het stadsbestuur die eige naars belette zoo te... mooschen, 't is 't echte woord Immers de putten die nu bezoedeld zijn, zullen eeuwig verdacht moeten blijven pompt het water af, kuischt den put zooveel gij wiltomdat het water onzer ondiepe putten voortkomt uit de opperste grondlaag en dat deze grondlaag juist besmet is, daarom zijn die putten te dempen, kortweg. En nieuwe maken op eenige stappen daar van? Verloren werk, aaDgezien de grondlaag waarin gij die putten maakt, besmet is en blijft. Wat dan gedaan Kan men geen groote middels gebruiken noch zich groote onkosten getroosten, ik bedoel eene algemeene waterleiding, men kan ten minste de regels doen toepassen der gezondheidsleer, dat is goedkoop, en beletten dat een gebuur door nalatigheid, slordigheid, gierigheid gansch een gebuurte verpeste Eenige voorbeelden elkeen drage ervan weg wat hem belieft. Vroegertijds bestond er van aan het Poor- tegat tot aan de Meessenstraat tusschen den IJzerweg en de Yperstraat een waterloop heel breed, die moet bij het kadaster bekend zijn daarin liep voorheen al het vuil water van vele huizén van Yper- en Meessenstraat, en van daar verder. Nu is die waterloop ge dempt. Hoe? Door wien? Elke aanpaler heeft ingepalmd. En waar loopt het vuil wa ter Het zinkt in den grond en besmet de grondlaag waaruit onze steenpuiten wa ter trekken Een groot deel van het bebouwde deel van St Jans parochie voert het vuil water weg langs den dijk die loopt langs de Brug- gestraat en van daar over den Kouter - - langs wierd een huis cu en de duiker onaér nei ligt te hoog dus heeft die waterloop geen val meer, het vuil water blijft staan, parfumeert het gebuurte, en bederft den grond waaruit drinkbaar water sijpelt in onze steenpuiten Zekere stadsbewoners kweeken konijnen, geiten, dat is nog 't minste, maar ook een geheel geboerte dat eenen mestput ver- eischtdie mestput besmet de naburige wa terputten en geheel de grondlaag, zoodat het nutteloos is de putten te doen zuiveren 't kwaad zit in den grond. Maakt dan maar processen een oordeel van het tribunaal zal dat kwaad niet kunnen herstellen. Enz. Enz. Laat nu al de lieden spreken die door eenen gebuur hunne erve zien be schadigen, daar hun waterput ongebruik- baar wordtvele kleine burgers of pachters van huizen zijn machteloos voor dit misbruik dat men te Poperinghe onbeschaamd het water verpest. Dat de bevoegde Overheid strenge maatregels neme en toepasse 't is hoog tijd want onze meening is dat de helft der waterputten te Poperinghe zouden moe ten gevuld worden, moest men hun water aan een grondig onderzoek laten onderwer pen. Een der aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépot bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. niemand antwoordde rechtstreeks op des Generaals vraag. Bruno, met de armen op de borst gekruist, stond te beven, als hadde Koorts hem aange grepen. Mijn eigen hart zegt mij, hoe pijnlijk u het gevoel onzer onmacht moet zijn zuchtte de Generaal Hadden wij slechts eenige kannonen, misschien ware er nog eenige kans om tijd te wiünen en op onder stand te wachten... Bruno deed eenen stap vooruit en sprak met eene stem, die van hevige ontroering getuigde Kanonnen, Generaal Er staan tien ka nonnen op den Allerheiligenberg. Deze batterij beheerschtdegansche stad zijspuwt sedert dezen morgen vernieling en dood over ons zij is de sleuter van de macht onzer vijanden. Welnu, dragen onze gewe ren niét verre genoeg, laat ons tot den vijand loopen en hem zoo nader komen, dat onze bajonetten lang genoeg worden tot de wraak. Indien wij durven zijn, wat wij vóór vier dagen nog waren, dan zullen wij de kanonnen op den Allerheiligenberg gaan halen... Ja, ja, hij heeft gelijk riepen de aan hoorders. Winnen of bezwijken, wij moeten strijden de werkelijkheid vermoordt ons Het is eene gevaarlijke onderneming, bemerkte de Generaal. Daartoe is veel moed en onverschrokkenheid noodig. Ik twijfel in den toestand, waarin wij ons be vinden, of onze mannen wel met de ver- leischte vermetelheid eenen bijna zekeren dood zouden te gemoed loopen. De minste aarzeling ware ons aller verlies. Nadruk voorbeljoudsn. Wordt voortgezet

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1