SANSEN DECORTE Spaarboekjes MEUBELS NIETS SULFER K, R, Beste Merk M H' D NIEUWS UIT BEliGIE. BUITENMJÏDSCtf fllEÜOIS. Matrassen, tapijten, linoleums. BflflK POPEHI^GHE, van MERRIS, COEVGET, BAERT Cie 8CIIAALSTRAAT, O, I'opcringlie. aan Crediet Openingen. Loopende Rekeningen 1 Comptes-Courants. Leeningen op Publieke Fondsen. Betaling inning van Handelseffecten Leeningen op vaste Goederen. Benrsbewerkingen. Bewaring van Titels. Adv. Dosfel. Dr. Aug. Borms. Dr. Ernest Claes. Jozef Van den Berghe. APOTHEEK-DROGERIJ Naar Katanga, A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. II. NOTREDAMG Schikkingen voor de De Boftesten, Aan de Maatschappijen van Poperinge. BURGERSTANDEN VAN HOPPE. iN 'T PARADIJS, POPERINGHE, VERKOOPT MEN VOOR HOPPE. Op Zondag 17" Augustus. HER HE HGKEmi SsEN Feesten en Vermakelijkheden, aagt Men vi'i K E H. Berat, Pastor (e Varssenaere. Wetensweerdigheden. Verloren Terstond te poeliteii Te Koop Gasthuisstraat, Poperinghe, Stoors en Gordijnen :t ©o 3.5© I.OO Tcl«'|»liooii 1 i'oslrlierltKi'rlieiiing .V r%i" i?5». In eene instorting eener steengroeve in Portugal, werden 13 werklieden gedood. Duilsche soldaten hebben hunne gewe ren afgevuurd op den franschen vlieger Janois, die de grens overvloog, doch troffen hem niet. De vrede is gesloten nu zullen de Balkan- staten oen congres beleggen, om het even wicht voorgoed te verzekeren. Dat „voor goed" mag wel eens onderstreept worden Al de mogendheden bevelen aan de Turken Andrinopel te verlaten. Deze bezet ten de stad en zeggen tr te zullen blijven zij weten toch det geen der mogendheden zo hun zal gaan ontnemen. Poperinghe mag het als eene grenzelooze eer aanzien den grootsten aller Vlaamsche sprekers te mogen ontvangen. Het is de man der studenten. Een werker als geenen er zijn. Van in zijne studiejaren stichtte hij Jong Dietschland een letter kundig tijdschrift. Op dit oogenblik is hij de nieuwe leider in de studentenbeweging, een ware opvolger van Rod en bach. Als spreker en ah schrijver heeft hij. reeds de vuurproef onderslaan. Van hem mag Vlaanderen veel verwachten. Geen der sprekers is op Poperinghe en omliggende gemeenten zoo goed gekend als Dr. Borms, leeraar aan het Atheneum van Antwerpen. Dr. Borms is een echt tJOnbeeld van rechtzinnigheid, gulhertigheid en on baatzuchtige Vlaamsche overtuiging. Dr. Borms is een man uit één stuk, uit één overtuiging, onvermoeibare voorvechter in onze Vlaamsche sirijdersrangen. Wij hoorden hem in Poperinghe en in Watou verleden September als hij ons sprak over den volksschrijver H. Conscience. In den geest volgden wij hem, met be langstelling, op zijne tochten door Fransch- Vlaanderen waar hij, aan het hoofd van zijnen kring Pro Westlandia, 't oude Vlaamsche slambewustzijn wakker schudde. Wij vangden met gretigheid naar zijne stem die als eene noodklok klonk in'de vergaderzalen, in de gelagkamers of in open lucht. Altijd blijft er iets van wat er op zijn hart ligt, van de lic-fde tot eigen grond en Vlaamsche moedertaal. Ook deze spreker is op Poperinghe wel bekend. Wij hadden het genoegen hem op een kunstfeest in den Kath. Kring te hooren Hoe overtuigend klonk er zijne stem. Het is alsof onze verontweerdiging nu nog stijgt als wij denken op de verkrachting die ons ras ondergaat, op de misbruiken waarvan wij do slachtoffers zijn. Zoo schoon heeft de Heer l)r. Claes ons alles voor oogen gelegd. Dr. Claes is schrijver aan het Kath. Vlaamsch secretariaat, de instelling die met den Katholieken Vlaamschen Landsbond waarvan het afhangt, het meest gedaan heeft en doet om de grieven der Vlamingen te herstellen. Met den Heer Dr Borms zal de Heer Dr. Claes het woord richten tot de menigte van op de markt. Wij verlangen er naar. Gaarne zouden wij over al de redenaars die in Poperinghe het woord zullen voeren iets zeggen. Jammer genoeg, de plaats ont breekt ons. Maar over Jozef Van den Berghe zwijgen, dat lüiön,ejj_w.ii.f If'Jlü'AG Rousselaere, Vlaamsche strijder en een der beste sprekers van West-Vlaanderen Over eenige jaren speelden de studenten hier in den Kath. Kring De verlooren zoon Dit bijbelspel is van hem. Het wordt heel het Vlaamsche land door op alle tooneelen opgevoerd. Hoe schoon is Jozef Van deri Berghe ais hij, vol vuur en vlam, met wijdeen kracht volle gebaren, zijn grijpend woord, in schoo- ne en sierlijke taal door de feestzaal gooit Ja, hij is de hooggeprezen en overal gegeerde redenaar, die zijn edel talent kwistig teD dienst stelt voor de goede zaak. Hel is in de vergadering van 2 ure in de groote zaal van ons nieuw stadhuis dat Jozef Van den Berghe zal spreken. Alhoewel deze vergadering belegd is door het Christen Vlaamsch verbond, wordt iedereen er toe uitgenoodigd. Zij alleen zullen missen die van deze schoone gelegenheid, om Vlaan derens beste sprekers van dichtbij te leeren kennen, geen gebruik zullen maken. En dan wat aandoening voor dezen die voor de eers'e maal den voet op Kongolee- schen bodem zetten 1 Met. wat eerbied zien zij naar de oudere veteranen niet op En die gedachten die welmen in hun geest Is dat dan 't grooter Vaderland, is dat de streek (ioor ons Volk gewennen, door onze mede broeders tot de beschaving geopend Eu di prachtige zonne, die blauwe lucht, ginder ver die bergen En dio milde natuur, dai donkergroen der wouden, die lieve beken Is dat dan het land tot wiens vooruitgan wij ons zullen offeren En men ziot rond, de huizen, magazijnen hotels netjes opgeschikt, getimmerd lancs l reede lanen. Ginder op die hoogte het poli- tie-kamp. Flinke mannen die zwarte solda ten Langs de spoorbaan de statiegebouwen, de douanen. Maar daar, een gefluit,, en de trein rolt voort. Nu naar Eiisabethstad. Door't dichte woud, hier en daar een open pRk in 't bosch een vlei zooals de Boeren de open onbe boschte valleien noemen. Wat verder de heuvels van Mokambo met woest uitzicht) dan Tehinssrida of Belle f mtaine. 't Is de eerste post van kolonisten een klein dorpje waar nu eenige bclgische boerenfamilies leven. Pas over een goed jaar gesticht is er reeds eene goede vooruitgang te bespeuren huizen zijn gebouwd, eene kerk en pastorij ingericht, prachtige groenselhoven en boom aarden aangelegd. Wat verder is Nieuw dorp, tweede dorp van kolonisten. Voorui en wij vl:egen de Musosochi-rivier voorbij de statie van zelfden naam en komen aan Welgelegen. Deze plaats is ook gereed ge maakt om later kolonisten te ontvangen doch tot nu toe zijn slechts een of twee hui zen gebouwd. Weer verder, en wij stoppen in de statie van M'Baya, rijden dan de kalk mijnen voorbij, de Munama-hoeve en ziehie: ons te Eiisabethstad. Wonder Hier in 't woud is een stad opgerezen Men vrijft zich de oogen ongeloovig Is het mogelijk Waar over een koppel jaren enkel een woud stond, rijst nu een allerliefst stadje. De we gen breed en recht, de lanen prachtig Stadsnieuws. Studiereis. De Aalsierscho Studie kring ingericht in den Hoppebond komt op 18 Augusii raar Popereringhe een bezoek brengen aan onze hoppe velden. BenoemingM. Jerome S'iffyvan Poperinghe, komt door het stads n stuur benoemd te worden als bediende van 't Se cretariaat op ons stadhuis. Ontloopen. Ten poliliobu' eeie al hier kwam deze week de mare toe uit Meix- plas, dat Constant Lava van Poperinghe, aldaar opgesloten, op 7" Oogst weggevlucht is. VolksboekerijIn gevolge eene be slissing door het bestuur genomen, zullen geene boeken uitgele rad worden lol 21 Sep tember meèbegrepen om a-n do Boekbe waarder de gelegenheid te geven alle boe ken na te zien en in orde te brengen. Al de boeken moeten binnen zijn op Zon dig 17 Oogst. Daarom zal iemand ter boe kerij zijn lieden Zondag nog om die breken te ontvangen, Welverdiende belooning. De me d lie van 1" klas komt verleend le worden aan M. Jules Dumelia, voor 35j ;ar trouwen dienst bij M. Camille Dupont. Onze beste gelukwenschen. De hoppepluk zal dit jaar rond 30 dezer maand beginnen. Tijdens het onweder van zaterdag na middag, drong de bliksem binnen in en keu ken van de herherg. De Kalkzakbij Emile Suffys. De huisgenooten die daai waren liepen verschrikt buiten. De onge noode gast vertrok evenwel zonder schade aan te richten, een sterken geur van sulfer in het huis verspreidend. Op de tramlijn. Zondag laatst was de Philharmonie met een aantal leden naar De Panne gegaan per bijzonderen tram. Bij den terugkeer kwam de zwaargeladen tram den neerdaal der Veurnestraat afgereden en belommerd door de boomen uit 't woud op't zelfde oogenblik kwam den tram overgebleven. De huizen net als villas inge richt, omringd van bloemhoven, de maga zijnen druk bezocht en wel voorzien van waren overdekte markt, kerk, justicie- paleis, prachtig lokaal voor de Club niets ontbreekt. En de straten krioelen van 't volk, en wagens en velos rijden voorbij, overal drukke beweging, overal haast, over al werk en gerucht. Ja, tot dat is ons volk bekwaam geweestin twee jaar tijds heeft het die stad gemaakt en nu wonen er in Eiisabethstad, die de hoofdst.id van Katanga is, twaalf tot veertienhonderd blanken, waarvan meer dan een derde gedeelte vrou wen en kinderen, en bij de 6000 zwarten die eene stad hebben voor hen alleen aan de oostzijde van de blanke stad gelagen. Op twee uren van hier is een ander dorp. Het is De Ster zoo genoemd naar de rij ke kopermijnen die er bestaan en waaraan vroeger de naam gegeven werd.van Congo „f. „M 1 -l i ---■ want de ondekking der mijnen hebben een overgrooten invloed gehad om de openin en de beschaving der streek te verhaasten Hier in De Ster rijzen reeds de schouwen der kopergieterijen Hier reeds is het werk der mijnen ingericht en die plaatsen bezoe kende, ziet men er de kiem van vooruitgang die nu machtig groeien zal en de streek in eene rijke nijverheidss'reek, ons Walenland gelijk, herscheppen zal. M. Vermecrsch die uit Belgisch Katanga. - Eiisabethstad. Verlaten wij dus Livingstone en reizen wij voort door Noord-Rhodesia. Langzamerhand wordt de streek meer beboscht, de doornboo- men maken plaats voor knoeslige boomen en gekromd en getakt kreupelhout. Hier en daar in eene vallei nog een dorpje, dichtbij eenige tenten van mijnzoekers of nieuwko- mehngen, wat muilezels, wat kiekens, een kudde vee. Na een goeden dag spoorreis rijden wij de Kafué voorbij. De Kafué is eene breedde rivier die eene rijke vallei besproeit Veel kolonisten wonen en boeren erka toenplanterijen zijn er sedert eenige jaren ingericht. liet vee iukt er goed, maïs wordt er in groote hoeveelheden geteeld en naar Katanga uitgevoerd. Eene brug meer dan 500 meters lang, is voor den trein over de rivier gemaakt. Deze rivier in tegensteUing van de Zambezistroom, levert geen belang stelling op voor wat de natuurwonderen aangaat, 't Is een machtige vloed die lang zaam zijn dikke slijkwateren door eene lage vruchtbare vallei voert, zonder bruisschen, zender hobbelen en schobbelen over rotsen en spleten. Horden wild buitengewoon tal rijk leven in deze vallei die een paradijs voor de jagers is genoemd. Eenige uren verder rijden wij Lusaka voorbfj, 't is de laatste post waar vee geteel-l word na Lusaka zulien wij niets meer ontmoeten als dichte bosschen, hier en daar eene halte voor den trein en dan Broken-Hill, waar kopermijnen zijn en Bwana-Mokubwa, een Regeeringspost. De streek is hier uiterst eentonig geworden, de dichte schaduw der bosschen is de plaats waar de Tsé-tséviieg in meester heerschtgeen vee kan nog in die wouden zijn gefoktzonder vee. weinig kans van gelukken voor de kolonisten,*en bijgevolg blijft de streek wild en onbewoond. Enkel bij tijd zullen de mijnuitbatingen wat leven schenken aan deze streek die, evenals Katanga, rijk is aan kopermijnen. Nu naderen wij vlug de grens, en pas deze overschreden, verschijnt voor onze oogen 't dorpje Sakania. Hoera stijgt het uit onze borst, 't is 't wapperen der Belgische vlag die ons zoo geestdriftig maakt. Hoe rap ge voelt men zich weer te huis docr 't ontmoe ten der landgenooten die 't dorpje bewonen. Hoe welkom is men er nietVragen, ant woorden rollen van de lippen onvermoeid. De gulle lach, ons ras eigen, zweeft over de gezichten en rap is de kennis met de nieuwe vrienden gemaakt, a&n de eerste herbergta fel de gereedste, onder 't klinken der glazen gevuld met schuimenden bruinen. Jopstand. Frank rijk. 1Iet Kopergeld. Het Staatsblad deelt de wet mede, gestemd door Kamer en Senaat, welke besluit dat de stuk ken van 10 en 5 centiemen in brons en de stukken van 25 centiemen in nikkel zullen worden ingetrokken en vervangen door stukken in nikkel van 25 centiemen, 10 en 5 centiemen, die in het midden zullen door boord zijn. Er wordt nu een prijskamp uitgeschreven voor de type der nieuwe munt. Volgens berichten uit Portugal zou daar spoedig een opstand der Koningsgezin- den te wachten zijn. De voorbereidende maatregelen in Lissabon en Oporto zouden zoo ver gevorderd zijn dat het oogenblik daar is om handelend op te treden. Naar aanleiding van de Grieksche zegepralen zullen twee postzegelseriën wor den uitgegeven ter verheerlijking van de Helleensohe overwinningen. Te Londen hebben Zondag in het Hyde Park 50 000 niet strijdlustige kiesrechtvrou wen een reuzenmeeting gehouden. Met noemt ze de tamme suffragettes". Dertig duizend olifantstanden zijn u 1911 uit den Congo naar Europa vervoerd. De kleinste rtcruut van Frankrijk is zekere Ptliau van Blois. Het ventje is 'lm20 groot en 25 kilos zwaar. De statieoverste van Verdun, die bin nen eenige dagen op pensioen ging, wen door den trein in twee gereden. De hertogin Adelaide van Luxemburg zou verloofd zijn met prins Hendrik van Beieren, 29 jaar. Bebel, de beruchte hoofdman dei socialistische partij in Duitschland. is woens dag overleden te Passing, in Zwitserland, waar hij eene gezondheidskuur volgde. Eene wolspinnerij brandde af te Tovin in Engeland schade 2 miljoen 1200 werk lieden staan zonder werk. Te Wasquelial sloeg een mandenmaker. Eraile Vandesteene, 43 jaar, dinsdag i acht zijne 17 jarige dochter dood meteen hamer, wijl het meisje sliëp, stak vervolgens hei huis in brand, en hing zich op. Gebeurs konnen de brand blusschen en ontdekten de twee lijken. Men kent de redens dezer dub bele misdaad niet. Bernadette Soubirous komt door Z. H. Paus Pius Xgelukzalig verklaard te worden. De duitsche vlieger Roseier en zijn leeringStephanzijn maandagmorgen, tijdens een vliegtocht te Bruck, gevallen. Beiden werden gedood. Wilt gij een geschenk, wanneer gij uw portret laat trekken, wendt U tot. Ch Beauprez, Yperstr., I'operingtie Zieannon. In China heerscht er maar voortdurend hier om 8 3/4 naar Crombeke vertrekt de Yperstraat, de markt opgereden. De machinisten die het gevaar bemerkten, kon nen op tijds stoppen om eene botsing te vermijden. - Vrouwenruzie. De Pottestra&t werd deze week herhaalde malen in rep en roer gezet door vrouwen die aan T kijven en 't vechten gingen. Zulkeruziekomtveelal voort uit misplaat ste jaloersscheid en kwaadsprekerij. Vele personen zouden beter op hun zeiven letten dan geheele dagen kwaad te stoken en te vertellen. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputtin en alle Ziekten door overlast veroorzaakt dan <le VERSTERKENDE PILLEN Prijs 3,00 fr. de doos van 100. O l' V OLTiEIt s Groote Markt. 18 POPERINGHE. Yper. Boetstraffelijke rechtbank. Gaston Haelewyn van Woesten, werd betrapt door den jachtwachter Petit, wijl hij op land bij zijn huis op loer lag en een karabijn van caliber 6 bij zich had. Haiewyn verklaart dat hij er was om de vogels te verschrikken die zijnen oogst verwoestten. Hij werd vrijgesproken. Amand Vande steene van Woesten, aangehouden, wordt beticht van erge gewelddaden op verschilli ge minderjarige kinderen. Alhoewel van verzachtende omstandigheden genietend, de betichte, waarvoor de bespreking met ge sloten deuren geschiedt, wordt veroordeeld tot 11 maal 6 maanden, 't zij 66 maanden gevang en het openbaar ministerie vraagt zijne onmiddeiijke aanhouding. IHekehiiscli. De inhuldiging van het vaandel de VijveVwacht, welke' Zon dag plaats had werd plechtig gevierd. De stoet gevormd uit talrijke «Jonge Wachten» en de Muzieken van Kemmel en- Voorme- zeele, doortrok de beviagae siraten, al spe lend en zingend, naar de kerk. In eene prachtige aanspraak, toonde de E. H. Du jardin, onderpastoor te Yper, in zoo schoone woorden aan de talrijke jongelingen daar tegenwoordig, hoe zij God en Vaderland moeten beminnen, beweesdat zij hiervoor eerst en meest moeten zorgen zelf te deugen en toonde wat God en het Vaderland van hen, jongelingen, verwachten. Welke groote waarheden werden in die aanspraak niet uiteengezet, ook miek zij diepen indruk op al de aanwezigen. Na de plechtigheid der Vaandelwijding, trok de stoet voort tot op de speelplaats dei school. Daar nam de Volksredenaar M Beceiaere van Thourout, het woord. Gloedvol en over tuigend kwamen de woorden uit een over uigd hert. Zooals het piste op eene verga dering van Jonge Wachten, was het hier eene strijdrede, lot de jongeii gen gericht om ze op te wekken en aan te manen altijd en overal moed genoeg te hebben ons geloof, onze priesters, onze zeden te verdedigen Overal dringen onze vijanden binnen. Eer roovende en onzedige klap wordt door hen op treins, trams en herbergen uitgekraamd. Wij mogen dat niet dulden, wij moeien ons neral rechten en toonen dat wi| ook kunnen spreken. Wij mogen ons niet tot zwijgen gedwongen denken, omdat den eerien of anderen grootspreker met met ons zou la chen. Wij moeten ons altijd en overal verdedigen. Als de tegenstrevers alles in t werk stellen, wij moeten onzen plicht doen en ons doen gelden. De tijd is voorbij dat de katholieken zich gedwee lieten afranselen. Wij moeten kunnen bidden maar desnoods ook kunnen kloppen. De prachtige redevoering werd door handgeklap menigmaal onderbroken en be groet. Mocht zij vruchtten dragen, en aan me nigen soms den mond openen, als 't noodig is, 't ware voorzeker voor den spreker de schoonste belooning. De E, H. Pastoor, de fijne spreker die wij reeds vroeger hoorden, sprak dan eenige woorden van dank uit, in 't fransch voor de Vrienden van Komen, in 't vlaamsch voor de anderen, en sloot dit deel der feest mei een warmen oproep tot alle jongelingen om de raad der sprekers te volgen. Vervolgens zette hij iedereen aan om neg eenige uren in eerlijk 'verzet over fe brengen, welk raad dan ook seff ns gevolgd werd. Dickebusclt heeft zondag eenen schoonen dag beleefd. Dat de Jongelingen die er tegen woordig waren soms overdenken wat hun daar gezegd werd en het toepassen. Cliieoi-ei s Van Tieghem - Dupont, wordt in allo kruidenierswinkels verkocht, Pütii ein. De Verbiest feesten. Zondag hebben de feesten tot verheerlijking der nagedachtenis van Pater Verbiest, den hineeschen mandarin, te Pitthem met allen uisteren begunstigd door een heerlijk weder plaats gehad. Zij werden vereerd met de tegenwoordigheid van Mgr Waffelaert, bis- -chop van Brugge de heeren Vande Vyvere en Poulet, ministersJanssens de Bisthoven, ouverneur van West-Viaanderen baron Ruzette, senator een aantal volksvertegen woordigers en menigvuldige andere overhe heden en voorname personen. Eene kantate, gedicht van E. H. Blondeel, getoonzet door M. J. Valkenaere, werd op voortrelfelijke wijze uitgevoerd door 500 jongelieden en intuschen Had men het stand beeld van Pater Verbist onthuld, die in zijne kleeding van mandarijn en in zittende hou- ling afgebeeld is. Verschillige redevoerin gen werden te dezer gelegenheid uitgespro ken. Eindelijk werd na de overgaaf van hei standbeeld aan'tgemeentebestuur,eene kün kende Brabanqonne gespeeld. Vervol tens had in het dorp een festival plaats, dai er veel beweging deed heerschen. Zuivere koHic van Brazilië of elders wordt bijzonderlijk uitmuntend als men de helft Trappisten chicoréi Vincart bij doet. Dépöt bij Delhaizegebr. Moncarey-Sansen Een koffijhuisbediende te Brussel viel over afval van groenten, met zijn hoofd op den boord van het gaanpad. Hij overleed na 3 uren. Te Erondegem werd een man door een auto de twee beenen afgereden. Een kerel van Meulebeke kwam dins dag naar Ingelmunster, waar zijne vrouw woont, van wie hij gescheiden leeft, en loste er vier revolverschoten op die niet troffen. De kerel werd aangehouden. Een dui'sche heer en zijne vrouw, die te Antwerpen een broeder kwamen bezoe ken, waren zondag avond op wandel Opeens kieeg de vrouw een aanval van val lende ziekte, en viel, juist zoo een tram voorbijreed. De wielen reden haar den hals door en toen de tram voorbij was, zag met het lijk op get gaanpad liggen en het hoof< tusschen de riggeis Schrikkelijk. De echtgenoot, die getuige was, moest wegge leid worden. ,De vlieger Levasseur, van Rotterdam komend, kwam Zaterdag morgen te Oosten de aan, en vloog dan terug op, Parijswaarts Eene brusselsche maatschappij die zon dag per boot een pleziertochtje afgelegd had maar Neder-over-Hembeek, si end voor den terugkeer, op een houten stelsel, de boot af te wachten. Opeens viel dit in en vijfi i personen vielen 't water in. Allen kot nen geiukkiglijk gered worden. Jan Olieslagers zal terug beginnen vliegen. Te Emelghem vieren de cchtgenooien Van Compernolle-N'oliet, deze week hun diamanten bruiloft. Groote hagelsteenen hebben tijdens het van zaterdag laatst erge schade aangebracht aan den oogst en bijzonderlijk aan de tabak planterijen in de omstreken van Dadizeele en Moorslede. Een steenkapper van Marcke, zonk in een in eene straat van Moeskroen en was dood, Te Moen werd een jonge hoeveknecht en zijn peerd doodgereden door den trein op 't oogenblik dat zij den open ijzerwegba- reel overstapten. Maandag morgend had eene gazontplof- fing plaats in het gazgesticht van Brugge l>o lilas van lilflfl. De milicianen der verschillende kategm iesder lilas van 1913 zullen de 15 en 16 september aanstaande onder de wapens geroepen worden. De datum waarop de milicianen der klas van iOll, die tot de bijzondere regimenien behooren, terug naar huis zullen gezonden worden, is nog niet vastgesteld. lie jaclit. Er wordt gemeld dat de jacht op het klein wild den zaterdag 30 augustus zal geopend worden, en op groot wild, den zaterdag 20 september. Men ver wacht deze week nog de afkondiging van het ministerieel besluit in het Staatsblad. Beste Cirage voor meubels, in den meubelwinkel van Sansen-Decorte, Pope- inghe, vanaf 50 cent. het. doosje. Het bezoek aan het graf van De Bo Om 9.30 vergadert het Davidsfonds met de andere maatschappijen op de Bertenplaats. Vandaar optocht naar 't kerkhof. Op het praalgraf van De Bo, dat voor de omstandigheid zal versierd worden, zal eene kleine plechtigheid plaatsgrijpen. Onder andere zal de voor zitter van het Davidsfonds een bloemenschoof neerleggen op De Bo's eerezuil. Na 5 minuten, geza mi nlijke terugkeer naar de kerk. De maatschappijen gelieven na den terugkeer hun vaandel onmiddelijk te zenden naar de feestzaal van het stadhuis waar men ze rond het verhoog zal scha ren. Het ware zoo schoon zoo er geen enkel vaandel ontbrake. Men gelieve dus in de kerk geene vaandels mee te nemen. Z. D. Hoogw. Mgr de Bisschop officiéél op de De Bofeesten vertegenwoordigd Mgr de Bisschop heeft aan het inrichtingscomiteit laten weten dat hij den Z. E. H. Kanunnik J. Mahieu ter gelegenheid van de De Bofeesten naar Poperinge afvaardigt. Het inrichtingscomiteit bedankt Zijne Hoogwaardig heid voor de vereerende medewerking. De Oudstudentenbond van St Lodewijkscoliege te Brugge, waar De Bo 23 jaar leeraar was zal vertegen woordigd zijn door den Heer Schramme. II ngo Verriesifeesten. Bijzon dere schikkingen der treinen. Wié naar deze feisten ga, lette op 't volgtrade De trein die uit K< rtrijk vertrekt om 9.25 noudt heden Zondag stil te Vichte en laai toe op tijds te komen voor alie vergaderin gen. Het is dus voldoende te Poperinghe te vertrekken om 7.52 ure. POPERINGHE, van 10 tot 17 Augustus. Geboorten. 181. Paula Notredame d. v. Hilaire en Adriennc Delfosse. 182. Nestor De Byser z. v. Aloise en Sidonia Vanrobaeys. 183. Agnes Bour- gois d. v. Ernest en Juliana D'Arras. 184. Camille Charle z. v. van Jerome en Julie Suffys. Overlijden. 157. Lysy Leo, 73 jaar, boefsmid, wed. van Barbara Aengloo en echtgenoot van Louise Verhaeghe, Wijk L.158. Hector Beun, 25 jaar, schilder, echtgenoot van Louise Saesen. Huwelijksbeloften. Achille Haelewyn, landbou wer te Poperinghe met Louisa Fieu, z. b. te West- vleteren. - Renon Vercnocke, postbeambte met Gabriella Folcque, z. b., beide te Poperinghe. Henri Verhille, schoenmaker met Julie Annoot, z. b., beide te Poperinghe. Huwelijken. 61. René Christiaen, 50 jaar, schoen maker te Armentières (Fr) wed. van Leonie D'Amour met Maria Bonduelle, 44 jaar, huishoudster te Pope ringhe we van Henri Dehouk. 62. Emile Deprez, bandgebruiker en herbergier te Poperinghe, wed. van Juliana Decock met Magdalena Swaels, 30 jaar, werk vrouw te Poperinghe, voorgaandelijk te Watou, we van Jules Dochy. Vlamertinghe, van 17 Juli tot 14- Oogst. Geboorten. Gruwier Albert. Billiau Irma. Deman Emma. Veys Frans. Hennebel André. Barroo Henri. Vlaemynck Jules. Overlijdens. Noliet Reuii, 20 jaar, landbouwer, Flahou Virginie, 72 jaar, kostgangster. - Knockaert Honoré, 70 jaar, landwerker. Rommens Henri, 78 aar, zonder beroep. Vankemmel Camille, 5 m. Huwelijken. Lietaert Joannes, 32 jaar, landb. met Desmet Felicie, 29 jaar, landbouwster, beide te Vlamertinghe. Duflouck Camille, 23 jaar, mijn werker met Desmarey Maria, 21 jaar, kantwerkster, beide te Vlamertinghe. SPORT. in Te Verviers werd Emiel Beer, bestuur der van een cinema, doodgeschoten door ze kere Jcgau van Parijs, wiens vrouw en kind bij Beer in woonden, niettegenstaande Jegau verbod. Een camion-auto dinsdag avond uit Frank-ijk komend langs de Barakken, te Meeoen, werd door de tolbeamten achter volgd, doorliep geheel de grens tot tegen Kortrijk en verdween langs Meenen Arme vriendwat scheelt er Ik ben zonder couragie, zonder macht of kracht, zonder adem, het minste werk vermoeit mij Karei, jongen, gij lijdt aan neurasthe nie. Ik weet het wel de dokter heeft het mij gezegd hij zegt ge moet distracliën ne men neemt dit, neemt datmaar niets helpt. Wilt gij genezen Ja, parbleu He welga bij uwen apotheker en vraagt hem een flesch Theobroma't is een wonderbare geneeshersteller van het ze nuwgestel, gebruikt het juist gelijk of dat het in de explicatie te lezen siaat, en binnen eene maand zijt gij een ander mensch. Zoo ge zei d, zoo gedaan. TaPoperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES- TELYN; te Yperen apotheek LIB0TTE. Phot. Matton; Proven. Aalst, 12 Augusti, Markt kalm. veel afslag: Nieuwe oogst (1912) 147 1/2 tot 150 fr.; in de hoptui- nen heeft de plantengroei veel verbeterd. Poperinghe, 14 Augusti. Handel kalm. In cultuur biedt men voor stadshop 145 fr.; voor parochiehop 135 tot 140 frank. Het weder is niet ongunstig ge weest voor het knoppen der hoppe. Volgens den be richtgever van Le Petil Journal du Brasseur zou de hopoogst in België van 50.000 tot 60.000 centenaren van 100 pond bedragen. Hier en daar boort men van roode spin en koperbrand, die nog veel schade zou den kunnen doen. Londen, 12 Augusti. De markt is hier zeer vast, alhoewel men bericht uit de Engelsche hopstreken dat er wat verbetering is in de lioptuinen. De plant heeft nog altijd warmte noodig om wat rapper te knoppen de pluktijd zal wel later beginnen dan voorgaande jaren. De ronde van Belgie voor onafhanke- lijken. 4e rit, Marche Namen, 250 kim 1. Chabard, 2. Noëi, 3. Buysse, 4. Despotin 5. Thewis, 6. Halleau, 7. Cassiers, al groep. Deze rit miek 22 slachtoffers. 5e rit, Namen-Oostende, 258 klin. Deze rit werd dinsdag gereden. Het is de langst- van de ronde. Te Wevelghem werd de rijder Deboeck door een automobiel gevat en ijse lijk gekwetsthij was den schedel gekloven en zijn hersens lagen bloot. Zijn toestand is heel bedenkelijk. De uilslag was 1. Chabard, 2. Lefere, Coilignon, 4- Noël, 5. Vermandei, 6 Buysse 7. Oroli, allen wiel in wiel. Algemeenc klasseering. De vijfde rit heeft den doorslag gegeven aan de algemee ne klasseering, die nu om zoo te zeggen vast staat. Noël staat voorop met 16 punten en wint negen punten op zijnen dichtsten te genstrever Cassiers, die zelf dertien punten wint op den derde, Vermandel. Deze heeft acht punten winst op Buysse. 6" rit. Oostende-Antwerpen. 1. Noël 2. Buysse, 3. Cassiers, 4. Van Eycken. velodroom van leopoldsbrug. Buysse won hier een 80 kim. koers voor Vanlerberghe, Thys, Fastré in deze orde. petit-bretonvertelde aan een fransch dagblad, zij meerToen Detraye heT opgaf kwam Thys aan hef hoofd. Ik denk nochtans niet dat deze de beste man was, maar wel Marcel Buysse die tegenover mij veel partijdigheid heeft getoond. Buysse is een ware kam pioen maar er ontbreekt hem nog veel om de kampi oen te zijn. Hij heeft krachtige beenen en beklimt del Maitschnmii hoogste bergen met indrukwekkende lichtheid. Maar j - - wat hem ontbreekt is het hoofd. Hij treedt voorwaarts, i en stampt zonder zijn kans te berekennen. Indien Buysse zijn tegenstrevers bestudeerde en hun krachten berekende, kon het schier onmogelijk zijn hen te over winnen Ken <lcr aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépöt bij gebr Delhaize Moncarev-Sansen. Dniveiihond - Poperinghe. Uitstag van den Prijskamp uit CRI EL. van 10 Augusti 1913 Wind Zuid- West. 478)364 Duiven los om 0,37 ure. Aan komst eerste duif om 9,06,43 ure laatste om 9,16,43 ure. Snelheid eerste 11,91 60 in aatste 915,43 m. per minuut. Afstand 177,860 km. 1 Priem M. 1 p. 2 Silvert G. 2 p. 3 Delava Cam. 4 id. 2 p. 5 Dupont René 6 Baes H. 2 p. 7 Devos Remi 2 p. 8 Merievede Cam. 3 p. 9. Messiaen Am. 10 Dave G. 2 p. 11 Vaudervoorde Cam. 3 p. 12 Baes H. 1 p. 13 Devos Remi 2 p. 14 Delava Cam. 15 Techel Alph. 16 Debyser Kin. 1 p. 17 Vande voorde C. 2 p. 18 Gelein J. 19 Vande- voorde C. 2 p. 20 Fache N.M. 2 p. 21 Devos Just. 2 j>. 22 id. 1 p. 2.3 Lava Adr. 1 p. 24 Baes H. 1 p. 25 Ciabau Leon 1 p 26 Gelein Justin 1 p 27 De byser Em 1 p. 28 Silvert Gust. 1 p. 29 Sansen Em. 1 p. 30 Vanden Berghe H. 1 p. 31 Devos J. 1 p. 32 Devos If 33 Onraedt Cyr. 1 p. 34 Deschodt Elie. 35 Vallaeys Alph. 36 Verhaeghe Em. 37 Ciabau Leon 3 p. 38 Arnez Arth. 39 Vandevoorde C. 40 Hannebouw M 41 Delava Cam 42 Vanden Berghe H 43 Derynck Cam. 14 Beun L Lietaert J. 46 Delava C. 47 Dupont R 48 Vanden Berghe H. 49 üe^os R-raé 1 In Mint Si\lc Molen, bij de Wed. P. Dewancker, St Sixtestraat. Te verhollen een geite (schotter), 8 konijnen, i haan en 5 pouliën. 2 Au Nouveau bij Ferdinand Ciabau, a ss n ge, Statie-plein. Combat bolling, it A la ville de Florene, bij René Seynave, Buescliepestraat. Combat met Blinde Vinken voor alle liefhebbers, van 6 tot 7 ure, 4 In den Keizer, bij Achille Papegaai, Boeschepestraat. Gaaibolling. Crombeke. Op Zondag 17 Augusti, In Up _LLia to 7mq hii XlAsira Wvileman. 50 Fr. prijzen. Inleg 65 cent., terug 1 fr. Poperinghe. Op Zondag 7 September 1913, ter herberg - De Vette Os be woond.door Emile Creus. gegeven door de De Ware Topbolders 60 fr. Prijzen: 25 - 12.50- 5 Vooruit 25 fr. Inleg 65 centiemen, terug 1 fr. Inschrijving van 1 tot 3 ure. Flesschenschieting. Abeele. Op Zondag 17 Oogst, In St Sebastien, bij A. Huys-Denecker. 125 fr. prijzen als volgt verdeeld 35, 25, 20, 18, 15, 10 en 2 st. van 5 fr te verl. onder de nietwinnenrie. Inleg 2.50 per man. In schrijving van 2 tot 3 ure. Schieting aan de Pers. St-Jan-ter-Biezen. Op Zondag 17" Oogst. 220 fr prijzen, als volgt verdeeld 30, 15, 15, 10, 10 en 20 geprimeerde van 7 fr. Inleg 6 50 terug 5 fr. Inschrij ving tot 2 1/2 ure, in de Wagenmakerij bij R. Lievois. Baanbolling. Zondag 24 Aug. 50-30 20-15 10-8- Itileg 1 fr. per pe- Oostcappel Vijfweg. om 3 ure, 160 fr prijzen 7 6 en vier van 5 fr. leton. eid, kunnende melken, seffens, bij Mé- 45 dard Vermeulen, Wateringstraat, Pope ringhe. Znukwnni'neuiei', zoekt eenige groote en kleine kapitalen op eerste klasse hypotheek te plaatsen. S. P. D., Agence Star, Strooiestraat, 22, Brussel. indermeid, seffens. Inlichtingen ten onze bureele. midsgast, bij Louis Demey, Winnezeele Noord eid, 25 tot 35 jaar, bij Salome René, hotel St Eloi, Abeele. Maandag had te Varssenaere de plechtige inhuldiging plaats van den E. H. Berat, als pastoor onzer parochie. De straten waar de stoet moest voorbij trekken waren algemeen versierdoveral vlaggen en opschriften, waarin eerbiedige genegenheid den nieuwen herder toesprak. Al de maatschappijen der gemeente hadden er ook aangehouden aan den schoonen stoet deel te nemen, die E. H. Berat met kerkelijke en wereldlijke over heid ter kerke bracht, waar de plechtige aanstelling geschiedde. correctie Maandag nacht zijn de kostgangers van het correctie- en tuchthuis van Vilvoorde, per bijzonderen trein, naar Diest overgebracht. Strenge voorzorgen waren genomen en de gevange nen werden door een groot getal gendarmen bewaakt. 50 Devos Justin. 51 Dupont René. 52 Labaere Ach. 53 Dupont René. 54 Meiievede Cam. 55 Dupont René. 56 id. 57 Fache N.M. 58 id. 591 Hannebouw M. Overduiven. 1 Dupont René. 2I)ela va Cam. 3 Vandevoorde Cam. Priesterlijke benociiiiii^eii. Bisdom Brugge. I)e E. H Verduyri.| principaal van het coliegie le Poperinghe is Ojiziener benoemd van het vrije iagei onderwijs van de dekenij Poperinghe (oostei gedeelte). Zwarte lederen vest, op Dinsdag 111 Oogst, door Emile Bondunile, gaande van de uielkerij van Westvleteren op den weg van Ciombeke, op 400 in. der melkerij. legen belooning terugdragen. Mertg-eling-en. De eerste liefde is 't paradijs des levens, een droom vol poëzie, de geboorte van hoop-| volle verwachtingen, het graf der kindsheid, de brug naar de smarten van het leven. Karei Schabelle, soldaat onder 't zesde linieregiment 2e bataillon, stond de wacin aan den ingang van het Museum, en hij had voor consigne gekregen dat hij niemand binnen mocht laten die niet eerst zijnen pa- rajdu in de voorplaats afgegeven had Uwen paraplu vroeg Karei aan allen die wilden binnengaan. 'k En heb geenen mee zeiden velen Dan komt gij hier niet binnen zei Karei al die hier binnen willen, moeten eerst hunnen paraplu in de voorplaats zet ten Maar wij hebben geenen paraplu mee. Haait er eenen, zei Karei Prachtige kindervoituren, sloven en cui-1 sinièren, In den Bazar der Galerij, bij Etienne Moncarey-Sansen, Gasthuisstraat', f 20, Poperinghe. Vrijen ingang. erberg-afspanning De Zwaan te Sta- vele. goed gelegen op den hoek der markt, dienstig voor allen handel. Alle inlichtingen bij M. Bonte te Sta vele. e herberg De Vlaamsche Rhetorica bij de Statie, te Poperinghe, met stalling en land, dienstig voor alle bedrijf. Zich te wenden SO, Diksmuideslraat, Yper. Goede occasie-gasmotor van 4 peerden kracht in werking te zien bij Pierre Al- laeys Zonen, Werktuigkundige, Priester straat, Poperinghe. BIJ Bijzondere schoone en groote keus van

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 2