Spaarboekjes aan TANDVLOEISTOF van P G P E I fi G H E, BUITEN LAJIDSGH WEU81S. NIEUWS UIT BEiiGlE. V B£ D D van MERRIS, CÖEV0ET, BAERT Cie feM.'lIA A 1 Mrr It A i V S\ n, I^opei-inglie. Crediet Openingen. Loopande Rakauingan comptes-courants. Lesningen »p Publieke Fondsea. Betaling inning van Handelseffecten Leeningen op vaste Goederen, Benrsbewerkingen. Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE- !n de Balkans. Dood van Graaf deSmet de Nayer. Tentoonstelling van Gent. LAATSTE UITVINDING S P R T. Uitslag van den Staatswedstrijd. Feesten en Vermakelijkheden, Notaris PERL, Donderdag BURGERSTANDEN VAN HOPPE. 25 Sept. 1913, MARKTPRIJZEN. aoaaj»i^.J«tWMhiMa^ on>'/0 3.50 4.00 "Ic awa—BWiBtiwriawg ■im&xaaMSB/tamcxtaMmm Bewaring van Titels. IVIcpliooii Posh'hei'kspekcniiig N° OO. I 750. mgm11 men moeten eenige opcentiemen meer stem men men stemme die Deze die zeker zijn van den typhus niet te krijgen, en die er deugd in hebben dat Poperinghe 50 jaar ten achtere blijve, deze kunnen lamenteeren over die opcentiemen en, bij do naaste stem ming, van hunnen neus inaken Verstandige lieden zullen goedkeuren en 't is om die verstandige lieden in te lichten dat deze ar tikel geschreven wierd. Moest men echter zulke groote bezwaren vinden, dat men de oplossing van het vraagstuk tot latere tijden uitstelle, toch is dat geen reden om niet voorloopig maatre gelen te nemen, cn in onze dichtbevolkte, arme gebuurten goed waler te geven. Daartoe zou men kunnen doen wat men over een zestal jaren te Brugge deed daar ook is het vraagstuk van heel de stad met goed water te gerieven nog onopgelost maar voorloopig heeft men, in de wijken waar meest werkvolk en armen wonen, ar- tesiaansche putten geboord die het gebuurte voorzien van goed water in overvloei. Zoo zou men, van nu af, in de Meessen- straat, eenen put boren gelijk in de melkerij daarop een windmolen zooals er een staal op bet magazijn van M. Georges Coevoet die windmolen zou gedurig pompen in eenen vergaarbak van een tiental hectoliters. Er- zou altijd water zijn en de menschen zouden niet moeten vechten om een paar seulen en 't water zou gezond zijn. De kost? Daaromtrent 5000 frank. Toekomende jaar zou men hetzelfde doen op de plaine later op den Keer van den Ommegang, enz. Met vijf of zes zulke potten zou het al 'gaan, en mits daarvan in tens een plan in te die nen, zou de Staat groote toelagen verleenen. Dat al zou toch de kwestie niet oplossen van eene algemeerie waterverspeidingde kwestie zal toch vroeg of laat te berde ko men. derzocht... en opgelost. liefst dus nog ze voor goed eens on- Frankrijk Auto in Vlam. Eene automobiel met Belgische tabak geladen reed in volle snelheid langs de baan naai' de statie van Hondschoote toe. Aan een omdraai sloeg de auto in eenc- gracht. Een gepensionneerde tolbeambte snelde ter hulp, denkende dat de inzittenden verpletterd waren. De smokkelaars aanzagen den man voor een tolbeambte, staken in der haast de baleD tabak in brand en vluchtten weg. De auto en do koopwaren werden totaal vernield. Chicorei s Van Tieghem - Dupont wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Donderdag begonnen in Frankrijk de groote legeroefeningen; 100,000 soldaten nemen er deel aan. - Te Budapest overleden 7 personen aan cholera. Te Parijs in de statie hield men twee rumeensche deserteurs aan die 2000 kim. af gelegd hadden onder een reizigerswagon vastgeklampt. Een Japaansche geneesheer heeft de micro >b der razernij ontdekt. Kon hij nu een goed geneesmiddel vinden. Eene amerikaansche torpedoboot gesprongen er waren twee dooden. In Frankrijk werd een meisje, bij het eten van een peer, zoodanig in de keel ge stoken, dat zij ervan stierf. Een stapeihuis is afgebrand te Amster dam. Het was opgevuld met,voor verschei dene miljoenen tabak, koffij en andere koloniale waren. Een duit'sche bestuurbare ballon, die te Heligoland oefeningen deed boven zee, werd door een onweder verrast en in zee ge worpen. Dei tien personen kwamen om. Frankrijk had deze week alweer erg door or.weders te lijden. A POTH E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, Er zijn nu weer moeilijkheden tusschen Servie en Montenegro opgerezen, aangaan de de nieuwe grenzen De eerste zitting van de turksch-bul- gaarsche onderhandelingen zal maandag plaats hebben. Men is in grondbegin tot ak koord datAndrinopel en Kirkilissa turksch zullen blijven Griekenland, dat bet traktaat van Lon den nog niet geteékend heeft, gaat nu recht- streeksche onderhandelingen met Turkije openen. Bulgarie laat reeds nieuwe bedreigin gen tegen Griekenland hooren en verduikt liet niet dat, eens zijne legersterkte hersteld, het opnieuw oorlog zal voeren en wel tegen Griekenland. En [talie is van zin het eiland Rhodes in te palmen. lien »ler natige»miiiilietlen van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépot bij gebr Delhaize Moncarey-Sansen De graaf Paul de Smet de Nayer, die sedert eenige maanden leed aan eene maag- en darmontsteking, is dinsdag avond, om l ure 20 overleden in zijn hotel, Weten- ■hapstraat, ie Brussel. België verliest in hem een groot burger en de katholieke partij een harer verdienste lijkste mannen. De heer graaf Paul de Smet de Nayer zoon van eenen der grootste nijveraars der stad Gent werd er geboren den i3 mei 1843. Hij werd de eerste maal gekozen als ka tholiek volksvertegenwoordiger voor het arrondissement Gent, den 8 juni 1880. Ik 1894, na het aftreden van minister Bsernaert, werd hij door onzea koning minister van geldwezen benoemd. Hij werd opvolgentlijk kabinelshoofd (den 25 februari 1890) en staatsminister benoemd den 24 ja nuari 1899, daags na zijn aftreden als hoofd van het ministerie. Bij het aftreden van het kabinet van den Peereboom, werd M. do Smet de Nayer door koning Leopold II den 5 augusti opnieuw benoemd tot hoofd van liet minii'terie Hij nam te gelijktijdig het hooge en gewichtige ambt waar au minister van geldwezen en van openbare werken. Bij vorstelijk besluit van 20 mei 1900 werd hij door koning Leopold If den adel lijken tijtel van graaf toegekend. 't Is voornaamlijk in dit laaiste tijdperk dat de heer de Smet de Naoyer eene groote werkzaamheid aan den dag legde. De lijkplechtigheden geschieden in den groot- sien eenvoud. Er hadden noch redevoeringen noch eerebewijzen plaats. De begraving had zaterdag plaats, met de teraardbestelling op het kerkhof te Oostak ker. ^(ailsnieiiws. Naar de tentoonstelling van Gent. Bericht van zoege hel bestuur der Bel gische Staatsspoorwegen. Van 17n Sep tember toekomende af, zijn pleiziertrein biljetten 3C klasse voor Gent St Pieters verkrijgbaar tegen den prijs van fr 3,20. Die biljetten worden, zoolang de Wereldten toonstelling te Gent duurt, afgeleverd iedere week van Woensdag tot Vrijdag. Zij zijn geldig B;j de heenreis, Zondags daarna of op Allerheiligen, in de treinen vertrekkende te 4 51 uur en te 6.10 uurbij de terugreis, in alie treinen tot den laatsten trein Maandags uit Gent St Pieters. Die -biljetten geven geen toegang tot ds treinen, waarin geene maatschappijleden toegelaten worden, noch tot de internatio nale treinen. Wanneer ge naar de Tentoonstelling gaat, laat niet na van het Pavilljoen te bezoeken waar het Trappistenbier der Abdij St Sixtus te Westvleteren verkocht wordt. Het is gelegen schuins over den ingang van de Waterchute op het plein der aan l rek kelijkheden De hoppeschaal zal zaterdag aan staande 20" September geopend worden. Aan dronkaards hadden wij deze week geen gebrek. Zondag in den vooravond reeds doorliepen er verscheidene al wagge lend de straten van stad. Onder ander zagpn wij eene jonge vrouw die weenend haren man smeekte inet haar huiswaarts te ko men.De zatlap stootte zijne vrouw weg, ant woordde op haar tranen .met bedreigingen en verwijtingen, en ging. maar voort met zijn weekloon te verdrinken. Vrouw en kinders konnen maar honger lijden! Wat scheelde hem dat als hij maar kon drinker Zulke menschen zijn erger dan beesten. Een dronkaard die van de wereld niet meer wist, werd maandag namiddag gevon den, slapend in de Valkestraat. De kerel werd opgenomen en tot ontnuchtering opge sloten. 't Was zekere Maurice Dendonker van Gentbrugge. Een pijnlijk tooneeltje greep ook plaats woensdag rond 5 1/2 ure namiddag in de Gasthuisstraat. Twee vreemdelingen kwa men uit de Pottes trant en gingen markt- waarts op de vrouw was smoordronken en viel opeens op het gaanpad bij het huis van M, René Coevoet.. De man wilde ze oprech ten, maar ziende dat er geen doen aan was. ging hij alleen voort. Al de inwoners der straatstonden weldra buiten en aanzagen dat vers geen slaping. Er werd hem voorgesteld in den amigo den nacht over te brengen, 't geen hij met liefde aanvaardde, maar, zegde hij, ik moet om 4 ure uitgelaten worden. Toen de agenten 's morgens rond 9 ure gingen óm hem uit te laten, stond hij als een verwilderde te tieren n aan do ijze ren staven te trekken. In zijne slaapplaats had hij alles aan stukken geslegen het bed uit den muur getrokken de planken in tukken geslegen de bedding in flarden gescheurd zijn zinken pot plat gestamp de ijzeren ooren losgerukteen ijzeren plaat der deur half opengebroken, in een woord alles vernield wat er in was. Om het bed uit len muur te trekken, waar het slevig aan vastgemaakt was, moet hij met ongehoorde macht en razernij zijn te wérke gegaan. Uit inlichtingen per telefoon te Lauwe ge nomen, bleek dat men meteen verdoolde te doen had, die reeds verscheidene malen in een krankzinnigengesticht moest opge sloten worden. Men liet hem dus vrij, op voorwaarde dat hij zou naar huis rijden. Hij beloofde het, maar trok naar Reningbelst, waar hij al weer zonder werk en slaping zat, en woens dag morgen om 4 ure al tieren rond de plaatse liep. Hij werd door den veldwachter aangehouden en seiïrns naar Popeiioghe gebracht, en van daar met den trein van 7 1/2 ure naar Lauwe gestuurd. Vooraleer uwe meubels, stoelen of beddens te koopen komt, zien naar deu Ba zar, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. De kiezerslijsten zijn voorloopig ge sloten als volgt Voor de Kamer1575 kiezers met 1 stem; Oil met 2 stemmen en 431 met 3 s'emmen ,- samen 2617 kiezers over 4090 stemmen beschikkend. Voorden Senaat en de Provintie 1237 kiezers met 1 stem 599 met 2 stemmen en 413 met 3 stemmen samen 2249 kiezers over 3074 stemmen be schikkend. Voor de Gemeente 1362 kie zer met 1 stem 378 met 2 stemmen, 189 met 3 stemmen en 231 met 4 stemmen sa men 2160 kiezers over 3609 stemmen be schikkend. Slagen. Een hoppeplukker in wer- ke te Westouter, is hier komen klacht doen dat hij op die gemeente, bij de herberg Het Hazenkasteel woensdag avond rond 5 ure. ferm afgeranseld is geweest door twee on bekende mannentwee Roeselareuaars denkt hij. Een onderzoek is ingesteld. Gevonden maandag op het Rekhof, een bankbriefje. Het berust bij het zoomje van Jules Druant Pottestraat, die het vond. Vreemde plukkers. Dit jaar zijn er hier ten politiebureele 2700 vreemde hoppe- plukkers ingeschreven. Eenige lijsten moe ten nog ingediend worden. Verleden jaar waren er 3100 vreemdelin gen en 2700 in 1911. Familie Cinema, Emile Lobeau- D'Hondt, Groote Markt, Poperinghe.We kelijks 3 vertoningen 's Zondags om 3 en 7 1/2 ureavonds; 's Maandags om 7 1/2 ure. Programma der week F Deel1. Het gasthof der Verliefden, Komedie. 2 en 3. De Geneesheer van het Garnizoen, drama in 2 deelen. 4 Moumou- uae is jaloei-sch, Komiek. 2° Deel 5. De Hoedenspeld, komiek. 6. Dagblad Eclair, Hedendaagsche Gebeur tenissen. 7. Arthème tooveraar, komiek. 8. De vlieg, Wetenschappelijk. Deze film is dezelfde niet van dezen die verleden jaar onder zelfden naam vertoond werd) 3® Deel9. 10 en 11. Hei geheim der geele Kamer, groot drama in 3 bedrijven. 12. Willy en de arme boer, komedie. Over tram en signaal geven Een lezer schrijft ons Maandagavond kwam ik van den trein van 8 1/2 ure. De tram kwam jeluk- Aan den Heer Butaye onze beste wenschen I Vper. Boetstraffelijke Rechtbank Onze lezers herinneren zich nog hoe op Vrijdag 8 Oogst de portemonnaiedit-fegge, Jeanne Tiossens, van Mcchelen, op de markt te Poperinghe, op heeterdaad betrapt en aangehouden werd. De vrouw was in ban- breuk en heeft ten andere nog eenige ver oordeelingen op haar boekje staan. Nu krijgt zij voor banbreuk, 2 maanden ge vang voor 3 porteinonnaie diefstallen, 3 maal 6 maanden, en 3 maal 26 fr. of 3 maal 8 dagen. Hare onmiddelijke aanhou ding wordt gevraagd De Jachtwachter rally had proces opge steld tegen Henri Devloo, beide van West vleteren. Da betichte wordt vrijgesproken. iMhheni. Schielijke dood. De genaamde Karei Ammeloot, veekoopman, wonende te BuIscamp-bij-Veurne, kwam woensdag van de markt to Brussel. Hij bad in een kompartiment van 2e klas plaats ge nomen. Tusschen de staties Tielten Pitthom Kreeg hij eene beroerte Hij werd afgezet te Pitthem', waar hij overleden is na de H. Olie ontvangen te hebben. Waarmede is Theobroma gemaald Thtobroma is samengesteld uit kruiden, die van ouderouds bekend zijn als bloedvei kloe kend, kracluherstellend en lichaamsver nieuwend. Daarbij zijn extracten en minerale stoffen gevoegd die als herstellingsmaterialen mo gen aanzien worden van zenuw en spieren- gestel. Welke zijn de uitwerksels va; Theobroma Van de eerste dagen dat men het gebruikt, wordi de bloedsomloop gemakkelijker, de ademhaling dieper en sterker, het gedacht helderder, het geheugen scherper, de zintui gen fijner. Het lichaam wordt krachtig, beter ge schikt tot den arbeid, en zoo haastig niet vermoeid. Welke lieden moeten Theobroma nemen 1 Gezonde lieden die moeten overwerken, lastigen arbeid verrichten of in ongezonde bedieningen bijzonder vatbaar zijn om be smettelijke ziekten te betrappen. 2. Al degenen die uit hoofde van hoofdar beid, verdriet, hoofdbreking, in eenen staat geesiestraagheid en algemeene moedeloos tieid gekomen zijn, en de noodzakelijkheid van een sterkend geneesmiddel gevoeleD. Zieke lieden, teringlijdens, zenuwlijders vermagerde, uitgemergelde lieden, al degene die krachteloos, afgemat, tendent rade zijn Waar kan men Theobrama krijgen In alle apotheken. Drij franken voor eene flesch en daarmede is men tien h veertien dagen goed en spaart men andere niedecijnen. Overal verzonden tegen fr. 3.15 in een postmandaat of in posttimbers. Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NOTREDAME apotheek A. KES TELYN; ie Yperen apotheek LIB0TTE. Afgrijselijk drama te Gent. Een dierentemmer door beren verscheurd In de aantrokkelijkhedden der Tentoon stelling, park, staat de diergaarde of me nagerie - Bostock, nabij de Kaïrostraat. Zondag avond deed de heer Dosy, bestuur der der menagerie, de beren hunne oefenin gen doen. Hij bevond zich in de kooi rnet 7 beren in tegenwoordigheid van eene menigte toeschouwers. Alios was goed afgeloopen tot omtrent 9 1/2 ure. Toen wilde de heer Dossy een der beren op een bankje doen zitten, zooals naar gewoonte De beer toonde zicli koppig de temmer bracht hem met zijn vorkje drie stekken toe De beer sprong op zijde en draaide achter den heer Dosy deze draaide zich om, otn liet dier in het oog te houden, doch door het g> j al te snelle zwenken en komen, struikelde ons achtergereden en gaf geen minste s.g-.h,jen vl(ll Schlelijfc spron hij 'ecllt, doch naai van aan Sint Jan s knusse tot op 5,d ai,dermaal uJlt e*plof, meters van de «drie koningen-. hen ka- TEGEN DEN BilKKUO F ST. )oor het gebtuik der: SIROOP legenden KINKHOEST van A. Monteyne, Apotheker, POPERINGHE, met men aanstonds de stikhoesten ver wijnen en verkrijgt men de volkomen genezing op zeer korten tijd. Prijs; i.6o fr. de flesch. Menigvuldige getuigschriften van allerbesten uitslag. Depot Apotheek NOTREDAME, Groote j Markt, 18, Poperjnghe. Over aaafslooze brieven. Wij herbalen wat wij reeds zoo dikwijls zegden, dat het onnoodig is ons naamlooze berichten of iets anders te zenden om over ie nemen. Wij lasschen die nooit in. Uit Westvlot- ren en Sint Jan-ter-Biezen kwa men ons twee brieven toe met postzegels erin. De postzegels mogen ten onzen bureele terug gehaald worden. treurig schouwspel eene dronken vrouw, die ziek van drinken te midden de straat te slapen ligt. Hoe pijnlijk Juist kwam een politie-agent voorbij die de dronkenlutle opnam, eerst op een stoel zette, en dan met medehulp van een toeschouwer, naar den amigo leidde en opsloot, Rond lOure'savonds werd zij er uit gelaten. Het was zekere Lu cie Maerten, 35 jaar oud, te Hazebrouck wonend. Diefstal. Zondag in de noenuur word in de herberg Willem Teil bij den heer Charles Deweerdt, uit de tooglade een porte-monnaie gestolen met 16 fr. erin. Da der onbekend. Overreden. Zondag avond rond 6 1/2 ure was het 5 jarig dochtertje van den herbergier Emile Ciinkemaiilie aan 't spe len op de straat bij haar huis, toon het omge worpen werd door den velorijder Floreni Debruyne van Clercken en aan liet hoofd ge kwetst door een stuik der pedaal. Er isech ter geen gevaar. Ruziemakers. Zondag avond, rond 9 1/2 ure, werd de politie verwittigd dooi een herbergier der Meessenslraat, dat er bij hem ruzie ontstaan was tusschen vreem de hoppeplukkei's. De politie ging er naartoe, tik ld er zekeren Crupel Frans van Yper aan die in volkomen staat van dronkenschap was en onderzocht do zakken van Bonte Achille, >ok van Yper, tegen wien eerstgenoemde ii ru.ie lag. Op Bonte vond men een dolkmes met ringel en tegen den drager van dit ver boden wapen werd proces opgesteld. Crupel ■lie erg bedronken was, werd naar den ami go-gebracht en tot 's anderdaags opgesloten E'en arme doolaar, Sedert een achttal dagen verbleef hier in eene herberg der stad, zekere Vauseveren Ivo, van Lauwe, man van rond de 55 jaar. Hij was gekomo voor den boppepluk maar zocht nooit geen werk, alhoewel bij den geheelen dag door rondreed op een velo die van geen banden voorzien was hij reed maar op de ijzeren wielen en was ook zoo van Kortiijk afge komen. Maandag nacht rond 1 ure, werd bij met zijn volo' door de nachtwakers ont moet hij had geen geld meer en vond nie- mion met twee peerden bespannen kwam uit de Meessenstraat en er ging onvermijde lijk eene botsing plaats grijpen, bad een voorbijganger den geleider niet loopen ver- witiigen." Daarover komen ons nog somwijlen klachten toe. Wij hopen dat het zal genoeg zijn er op te wijzen om wat meer opletten heid te verkrijgen van woge de iramgelei- ders. Alhoewel zij altijd in hun recht zijn wanneer zij in gevaarlijke draaien iemand of iets aan stukken rijden, moeien zij t.ocli menschlievc-nd genoeg zijn dit zooveel mo gelijk te vermijden. Eene Zeldzaamheid in de Gaaibol- dersgilde! In de groote bolling op Zon dag 13e Juli door de Maatschappij, De Ware Topbolders in het lokaal De vette Os werden 75 pelotons bollen gespeeld. In de kleine bolling, op Zondag 7 Sep tember, waren 102 pelotons. Dit record zal voorzeker niet gauw ge klopt worden. !£eniii£;lielst. Twist lussch"n hop- peplukhers. Zondag namiddag, ontstond er in de herberg Busseboom twist tus schen den genaamden Felix Vanneeke van Kortrijk, werkende bij de We Benoit De weerdt, en zijne vrorw. Vanneeke verdacht zijne vrouw betrekkingen te hebben met andere manspersonen. De twist werd hevi ger daar man en vrouw van weerskanten aanhangers kregen en voorzeker zou er erg gevochten geweest zijn ware het niet ge weest van de hardnekkige tussc'.ienkomst van onzen wakkeren veldwachter Reué Fa goo, die van in den namiddag tot in den nacht gansch alleen de twistzoekers wist te bemiddelen. Het schijnt dat de vrouw alge lijk eene ranseling zou gekregen hebben bij hare tehuiskomst. Jachlongeval. Zondag laatst waren eenige fransche heeren komen jagen op 't ge hucht Den Ouderdom Opeens trof eert schot, men weet niet. hoe, den chauffeur in het gelaat. Waarschijnlijk zal hij een oog verliezen en hij mag nog van geluk spreken op den slag niet gedood te zijn geweest. Hij werd aanstonds per automobiel terug naar Frankrijk gestuurd om zich te doen verzorgen, Oostvleicren. Ruzie. Zondag laatst werd er dansfeest gehouden op het gehucht «De Wippe», bij zekeren F. Deroo, In den Hert Eene menigte vreemde hop peplukkei's waren toegestroomd, wel 70 tot 100 zegt men. Alles liep er in 't begin goed van stapel, doch ongelukkiglijk kon zulks niet blijven duren. Rond 10 a 11 uren ontstond er twist om een nietige reden en weldra waren al de vreemdelingen 't akkoord en alle slach van wapens kwamen te voorschijn. Gelukkiglijk zijn er geen ongelukken te Betreuren alles is nog afgeloopen met be dreigingen, dank aan den moed van eenige jongelingen van de gebuurte die dat vreemd gespuis op de vlucht konden drijven. Woesten. Onze hartstochtelijke schotter-liethebber d'lieer René Verstraete, komt deze week driedubbel keizer uitgeroe pen te worden. Donderdag laatst deed hij te Reninghe zijn 10® schieting zonder ten minsten een vogel t.e krijgen, en nog geeft hij den moed niet op, want heden zondag, trekt hij op aar Oostvleteren. I)ie hcopt zal nooit vergaan Watou. Onderscheiding. Met genoegen melden wij dat M. Emille Butaye. onderwijzer, te Leuven met onderscheiding iju examen komt te gelukken als Leken leeraar, te Gent als BoomteeltKundige en ook als GrQenselteeltkundige. In de Panne ward een briefdrager aan houden die sudi-ri geruimen tijd verzeker- glerel andermaal uit en plofte neer. De onwillige beer sprong op den gevallen temmer toe en heet hem gruwelijk. De heer D issy verdedigde zich een oogenb'ik met reuzenkracht, In de kooi bleven de overige beren tamelijk rustig, uitgezonderd een, die insgelijks op den temmer sprong en hem herhaalde maal beet. Eene verschrikkelijke schrik ontstond de toeschouwers Builden, tierden, en vlucht ten langs alle kanten, en vrouwen vielen in bezwijming. De heer Dossy, zich overmand ziende, riep om hulp. Zijn dochtertje, dat dichtbij de kooi stond, gilde insgelijks om bijstand. De bedien den kwamen met lange vorken en revolvers toegesneld. Men schoot op den beer, die nog altoos mei de tanden zijn slachtoffer door ploegde en hem lappen vleesch van het lichaam rukte. De tweede beer, na den heer Dossy een paar malen gebeten te hebben, was van liet slachtoffer weggegaan, den bebloeden muil aflikkend. De vorken drongen diep in de huid en het vleesch van den eersten beer. De kogels drongen zeer diep in zijn lichaam Maar het woedende dier schudde zich eens, en viel toen weer op zijn slachtoffer aan. Akelig, ijzingwekkend was het om te aanschouwen. Midden de kooi, op den glad den plankenvloer, lag het half verscheurde en verhakkelde lichaam van den dierentem mer, dat nog enkel een bebloede vleesch- klompleek. Het bloed gulpte uit vreeselijke wonden aan het hoofd, de keel, de borst, de armen, en de beenen. De ongelukkige had niets menschelijks meer. De muil en de klauwen roodgeverfd door het bloed, was de misdadige beer het voor werp van verwoede aanvallen van het diens- personeel, dat hem deerlijk bestookte. Bij het ruiken van het warme menschenbloed gingen de overige beeren wild aan het grol len. Een lid van het dienstpersoneel, nam een heldhaftig besluit. Met eene vork en een revolver trad hij in de kooi en gelukte erin al de beeren in hun hok terug te krijgen. Op het gehuil en het geschreeuw kwam mevr. Dossy de tent binnengesneld. Toen zij bemerkte wat er met haar man gebeurd was, plofte zij bewusteloos ten gronde. Lang moest men werken om haar bij te brengen. Toen men bij M. Dossy kwam, was hij vreeselijk gesteld Hij hail diepe wonden aan den arm, de linkerbil en het hoofd. Al zijne kleuren waren van het lichaam gescheurd en heel zijn lijf was vol krabben waaruit liet bloed likte. Een heel stuk vleesch was uit de bil gescheurd. Op eene berrie werd het slachtoffer naar bet Roode Kruis gedragen en daar verzorgd doch hot blies weldra den laatsten adem uit. Intusschen waren de toeschouwers langs alle kanten door het park geloopen het schrikkelijk nieuws ver leilende. Het gerucht dat een leeuw uitgebroken was, verwekte in geheel de tentoonstelling een algemeene vlucht Iedereen liep binnen waar hij kon en er gebeurde veel schade. Dit was echter onwaar. De heer D 'Ssy was 42 jaar en te Parijs geboren. Rond bostock heerschte er veel beweging. Maandag morgen hebb n de bewakers dei menagerie den beer, die Dossy aanviel, afge maakt. Het was maar bij den 8sten kogel dat hij viel, otn niet meer op te staan. Dat schrikkelijk drama heeft eene onbe schrijflijke ontroering iu de stad verwekt. Chicorei Van Tieghem - Dupont. is zeer spaarzaam in 't gebruik. Op den trein tusschen Luxemburg en Sterpeninck, werden 3000 kiekens gestolen, uit Italië komend. Hoe de sioutmoedige dieven te werk gingen, weet men niet. de en audere brieven acinerhield Te Sint Andries bij Brugge sloeg de auto om van M Vincke van Roeselare. Zes der inzittenden bekwamen geenlotselalleen M. Vincke werd gekwetst. Een inbreker die ie Brussel op de agen ten revolverschoten loste, werd door deze ioodgeschoten. Strenge doch goede les. Later bleek dat men met een onnoozele te doen had. Tijdens eene wandeling vluchtten diDS- dag 28 soldaten die op de correctie zaten te Diest. Nabij Mechelen botsten twee velorijders op elkaar. Een ervan, aan het hoofd ge kwetst, S'ierf twee uren later. Te Marcinelle werd een ouderling ver moord in zijne woning gevonden. Diefstal dreef lot de moord. Te Thielt werd de 2 1/2 jarige Maria Simoens, al spelen, het hoofd ingestegen door een molenwiek. U nlen en liimiitgen. Zondag had te Bergen de hoofstad van de Borinage, de blijde intrede plaats van Ko ning Albert. Het feest was allerprachtigst en de stad kostelijk versierd Er wonen te Bergen 600 Vlamingen en deze hebben eene maatschappij gesticht, De Vooruitziende Vlamingen die onder- lingen bijstand tot doel he -ft. Zij was even als al de maatschappijen der stad officieel uitgenoodigd om mede de eere-hai.g te vor- meu. Wanneer de koninklijke beriien voor- iiijrf ed juichten deze lieden, in do eenige taal dat zij kennen hunne vlaamsche moeder taal het Staatshoofd toe met de kreten Leve de Koning Leve België Eene ploeg Walen viel de Vlamingen aan, scheurden de vlag van de vlaamsche maat schappij in stukken, en sloegen met vuisten en stokken op de vreedzame lieden. De priester-bestuurder der Vlaamsche maatschappij werd erg mishandeld en ge kwetst. Het ging eene algemeene en verwoede vechtpartij worden toen de politie tusschen kwam. Wij besluiten daaruit niet dat al de Walen onbeleefderikken zijn want in Bergen zelf werd deze handelwijze door do deftige be volking afgekeurd, maar wij hielden eraan dit over te drukken alleenlijk om te toonen dat men zich niet hoeft te storen over eenige onbedachte studentenkreten, voor wie studenten kent als men ziet hoeveel hevi ger onze waalsche broeders te werke gaan. Voetbal. Kampioenaat van België. Uitslagen der 1". Afdeeting. Union S. G. 2F. C. Brugeois 1. C. S. Brugeois 5 Leopold C. 0. Daring C. B. 4Beerschot A. C. 0. A. A. Gent 2 Standard C. L. 3 Antwerp F. C. 1 R. C. Gent 4. C. S. Verviers 4 Racing C. B. 2. Wieli-ijilen. Kramer's arm gebroken. De groote snelheids kampioen Frank Kramer, heeft zijnen rechteren arm gebroken al aan zijnen automobiel werken Kramer, die sinds elf jaren onafgebroken 't snelheidskampioen schap van Amerika won en thans weerom aan 't hoofd stond in de rangschikking, zal dus voor eenigen tijd aan 't koersen mogen waarwei zeggen. Jammer ge noeg. De bol d'or of 24 urenkoers van Parijs, werd Zondag voor de 8e maal gewonnen door Leon Geor- get met 910 kim., 2. Godivier op 94 toeren, 3. A. Vanderstuyft op 284 toeren, 4. Deloffre, 5. Eigeldin- ger, 6. Jaeck. Noodlottige stayerkoers. Zondag had te Keu len een 100 kim. koers plaats tusschen Guignard Scheuerman, Gunther en Stellbrinck. Opeens sprong de achterband der motocyclette van Lawson, de en- traineur van Guignard. Deze bemerkte het gevaar en reed boven. Lawson botste op Scheuerman en zijn entraineur Meinhold en alle drie deden eenen ver- schrikkelijken val. Zij werden naar het gasthuis over gebracht waar Lawson en Scheuerman weldra over laden. Meinhold is aan de beterhand 't was hij met wien Verbist aan zijn dood kwam, iets wat Meinhold dikwijls bedroefde. Vliegen. In Amsterdam legde Jan Olieslagers deze week prachtige vluchten af. De bloedige lijst is deze week weeral merkelijk vergroot. Te Santiago in Californie, werd luiten ar Love onder zijn toestel doodgepletterd. Een duitsche vlieger vloog donderdag over het manoeuverveid van Buckenbeuren (Pruisen), toen zijn toestel te midden van da menigte viel. Vier menschen werden door de draaiende schroef gedood en verscheide ne ander-en werden erg gekwetst. In Duitschland vielen twee vliegers dood. Een russische luchtvlieger voerde deze week dezelfde doudensprongen uit van Pe goud, maar tweemaal reekewijs. Toen wij over 14 dagen drukten Benevens zijne prijzen mag Poperinghe ook nog zijn deel in de ac- cessieten en de andere onderscheidingen verwachten waren wij niet gemist. En het bewijs ervan vonden wij dezen zaterdag morgen in liet Staatsblad dat den vol komen uitslag geeft in LATIJN en GRIEKSCH voor de twee klassen die aan den wedstrijd deelnamen de Rhetorika en de Vierde klasse. In de Rhetorica. Latijnsche taal171 mededingers), 10® prijs, Suffis Jerome van Poperinghe 12° prijs, Hassebroucq Hendrik van Wytschaefe. Verlating uit het Latijn, zonder woor denboek: 1° accessiet, Deianote Marcel van Proven eervolle vermelding, Muyssen Va- le -r van Proven. Grieksche taal: (150 mededingers), 5° prijs. Denys Jozef van Crombeke ~Ge prijs, Hassebroucq Hendrik. Vertaling uil het Griehsch le eervolle vermelding, Suffis Jerome2" eervolle verm., Dondeyne Jozef van Loo. In de Vierde klasse. Lalijnsche Thema .- (244 med.) 2° prijs, Meurisse Etniel van Kortrijk, 3e prijs, Am- pen Marius van Poperinghe, 4° i>rijs, De vos MauritS, id. 2e acc. Boone Albrecht, id., 4° acc. Tahon Maurits van Houthem. 1® eerv. verm. Bacquaert Audré van Poperin ghe, 2e eerv. verm. Bouciqué Gaston van Vlorckem, 5® eerv. verm. Avril Paul van Antwerpen en Ilaghebaert Daniel van El- verdinghe. Grieksche Thema (193 mededingers), le accessiet, Bóone Alb. van Pop iriaghe. Verder volgen nog een aantal benoemingen die wij later zullen mededeelen. Deze prachtige uitslag strekt de heeren Professors en Leerlingen ter eere en het is met genoegen dat wij aan allen onze besie gelukwenschen aanbieden. Gaaibolling. Crombeke. Op 14 September in het Lekkertje bij Désiré Deschrevel. 20 fr. prijzen 10 - 5 - 5. Inleg 65 cent. Begin om 3 ure stipt. De Belgen kampioenen der wereld. De kath. turnmaatschappij Ganda, van Gent, samen met de kath. maatschappij van Oostende zijn wereldkampioen uitgeroepen in de groote wederlandsche wedstrijden verleden week te Rome ingericht. De Belgen bekwamen het maximun der punten voor hunne puike en moeilijke oefeningen en hadden de gelukwenschen der jury. De petits Beiges zijn er altijd bij. Dit ondervon den deze week ook De Zweedsche zwemmers te Brussel. De beste zwemmers van Zweden doen eene omreis in Europa. Zijn gingen eerst naar Engeland en kenden er maar zegepralen. Maandag te Brussel wonnen de Brusseische zwem mers 4 koersen op 5 en wonnen den water-poiomatch met 11 goals tegen 1. 't Was de eerste match dien de Zweden verloren. Voor hunne eerste klopping was het een goede. Verloren Een jonge hond, met lange muil, ros haar, vier witte pooten eu langen staart. Goede belooning aan deze die item terug brengt bij Alph. Decraene, Poperinghe. Mcsï vraag! oor 's namiddags, werkvrouw kunnende koken. Vrij op Zon-en Feestdagen. Goed loon.,Inlichtingen ten bur dezer, (tiille meid, wel handwerk kunnende, 20 O tot 30 jaar oud, Goed loon. Inl. ten onzen bureele. akkersgast, 16 lot 18 jaar, te Belle (Fran krijk). Inlichtingen ten onzen bui'. Terstond te pekelt ten e herberg 'i Firmament, met paardenstal en uitweg en met eene scbuone over dekte gaaiboltr; Elverdinghe kalsiede, dicht bij de statie, te Poperinghe. Zich te wenden bij Gebroeders A. M. Rommens, biouwers, grooiq markt, 27, Poperinghe. e herberg De Vlaamsche Rhetorica bij de Statie, te Poperinghe, met stalling en land, dienstig voor alle bedrijf. Zich te wenden 80, Diksmuideslraat, Yper. Werkmanswoonst gelegen in de Veurne- straat, Poperinghe. Inlichtingen bij Henri Pyck, Elverdiughestraat, Poperinghe. Te lioop Stuikmachien, bij René Quaghebeur, smid Veurnestraat, Poperinghe. Goede occasie-gasmotor van 4 peerden kracht in werking te zien bij Pierre Al- iaeys Zonen, Werktuigkundige, Priester straat, Poperinghe. Hondenkar en pypegale in goeden staat, bij Maurice Hauwen, Veurnestraat, Pop. Studie van den te Rousbrugge. POPERINGHE, van 7 tot 14 September. Geboorten. 199. Germaine Depaemelaere d. v. Joseph en Gabrielle Destoop.200. Gerard Vermote z. v. René en Juliana Dequeker. 201. Jeanne D'amour d. v. Adolphe en Helena Merievede. 202. Achille De Gruyter z. v. Henri en Celesta Maerten. 203. - 204. Albert en Gilbert David zonen van Arthur en Hélène Beddeleem. Overlijdens. 172. Hosdey Marcelline, 5 maan den, Wijk K. Pareyn Arsenia, 86 jaar, zonder be roep, we van Auguste Permeke, Priesterstraat. Vlamertinghe, van 14 Oogst tot 4 Sept. Geboorten.Tydgat Maria.Vandemaele Ga briel. Barbery André. Bouton Maurice. Ver- haeghe Alicia. Madryl Maria. Overlijden. Deprince Cyrilie, 47 j., landwerken Huwelijk. Dejonge Camille, 25 jaar, ijzerwegbe- diende te Reninghelst met Nuyttens Zulma, 20 jaar, werkster te Vlamertinghe. Aalst, 9 Sept. Markt vastnieuw gewas, 140 fr. Ter markt waren er 22 balen verkocht aan 125 tot 155 fr. volgens kwaliteit. Brussel, 10 Sept. Markt vast. Koopers 142 1/2 fr.; verkoopers 145 fr., voor Aalst en voor Poperinghe. Neurenberq Beieren) 10 Sept. Handel vast met merkelijken opslag. Markthop, le kwal. 220-228 fr.; 2e kwal. 212-218 fr.: Hallertau le kwal. 237-262; 2e kwal. 218-231 fr. Antwerpen, 11 Sept. Markt vast. Aalst, hop van 1912 aan 115 fr.; nieuw gewas aan 142 I/2-145 fr. Poperinghe, hop van 1912 aan 110 fr. nieuw gewas aan 142 1/2 tot 145 frank. Poperinghe, 12 Sept. Markt prijshoudend, mei weinig zaken ter markt, doch veel vraag in culluur van wege aanwezige Duitsche handelaarsgroene hop 160 fr.; gewone hop 140-145 frank. Op Zondag 14" September, Herbergkermis en konijn te verboilen Iu «len Lijster, bij René Theris, Crombeke kalsiede. om 4 ure namiddag, Ier herberg Au Petit Café bewoond door Hri Ryon,ter marktplaats van Rousbrugge OVERSLAG van een nieuw gebouwd W O O I* BI LIS, dienstig tot het uitoefenen van alle bedrijven, met schuur, stallingen en afhankelijkheden, en 2 areu 5 centiaren grond en erve, bekend sectie A, nummer 467q staande eu gelegen ter gemeente Rousbrugge-Haring he, tegen de dorpplaats van Rousbrugge. Maar ingesteld .- 3000 fr. Alle inlichtingen te bekomen bij boven- genaamden Notaris Een stukje ouate doorweekt met op den zieken tand en de genezing is zeker en onmiddelijk. 1.50 Fr. in de apo theek NOTREDAME, (opvolger Van M. Monteyne), groote markt Poperinghe. Algemeenen De pot'-. Canivet, apo theker, Doornijk. Poperinghe, markt van den 12 Sept. Tarwe, 100 kil. 23,00- Rogge 18,00 - Haver 21,00 - Aardappelen, 100 k. 10,00- Boter de uil. 3,20 a 3,40 Eieren de 25, 3,00 a 0,00. Kortrijk, 8 Sept. Witte tarwe 20,00 a 20,50 roode tarwe 19,00 a 19.50 rogge 17,00 k 17,50; haver 17,00 17,50 paardeboonen 23,00 a 24,00; suikerijboonen 12,50 k 12,75 witte aardappelen 4,50 k 5,00 boter 3.20 a 3,10 eieren 2,85 a 3.00 koolzaadolie 71,50 lijnzaadolie 58,50; koolzaad 32 00; iijnzaad 39,00; .ooizaadkoeken 13,50; lijnzaadkoeken 19,00 20,00 sodanitraat 25,75 ammoniak- ulfaat, 33,80 a 00,00 Veemarkt21 ossen, 0,87 a 1.12 101 veerzen 0,90 a 1,14; 133 koeien 0,84 a 1,06 28 stieren, 0,85 a 1,05 Rousselaere, 9 Sept. Tarwe 19,00 a 19.50id. roode 18.00 a 18,50; rogge 16,50 i 17 00; haver 17.50 a 18,()0, boenen 22,00 23,00; aardappelen 7,00 a 8,00, boter 3,00 a 3,20; eieren 2,80 a 2,90koolzaad olie 71,50lijnolie 58 50; oude suikerijboo nen 12,75 a 13,00; id. gele 13,75 a 14,00. Anderlecht, 9 Sept.Verkensmarkt. Te koop 3,139; prijs per kilo 0,93 a 1,13.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 2