OMBLAD VOOR P9PERIKGHE El QiSTR HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Bedden, Matrassen. Kassen, Stoors, Gordijnen, Linoleums, bij Sansen-Oeoorte, Poperinghe. 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel 10 e Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 en. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-nokn ingezonden worden. ÜISCHRIJVIKGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperiiighe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.—September. Zon op, Zon ond. Te Koop. Notaris VAN ZANTV00RDE, Openbare Verkoop!ng van H U I Z E SM LANDE E !M N Donderdag INSTEL Donderdag 25 Sept.10!, VERBLIJF: Donderdag 9 October 25 Sept. 1913, w O O IVHÜI§, Maandag 29 Sept. 1913, OPENBARE VERKOÜPiNG VAN Notaris VAN CAYZEELE, Op Maandag 29 Sept. 1913, Alle lobilaire Voorwerpen Notaris GASSIER S, Maandag 29 Sopt. 1913, Notaris Haghebaert, Dinsdag 30 September 1913 K OO PDAG VAN Menagiegoederen, Landsallaam en Vruchten Notaris PAUL LAUWERS, op Maandag 6 October 1913, Opvoeding. Naar aanleiding eener Prijsvraag. Vaa Maten es Gewichten. Een feit van beteekenis. Over bietjes. Vlaamsche Belangen. Waalsche deugden. Od. DEMARÉ. Wl 17 TQ iSï moer aan te keve!en *egen het Davidsfonds. üopverbond van het land van Poperinghe 1913. Tentoonstellingen van Hop. Hop, Zondag 21September igiS. pe /aar. N 43. word™ ingelijfd Het reclil, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Koste!oozo inlassching van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 III III IHIIMBWMWi Zondag 21 s. Matheus, apostel. 5 u. 28 m. 5 o. 44 m Maandag 22 s. Mauritius, Phocas, Emméranus. 5 30 5 42 Dinsdag 23 s. Linus, Thecia. 5 32 5 39 Woensdag 24 s. Gerardus. Dominia, Geofridus. 5 33 5 36 Donderdag 25 s. Euphrosirie, Cleophas, Firminus. 5 34 5 34 Vrijdag 26 s. Jusiina, Senator. 5 36 5 32 Zaterdag 27 s. Florentinus, Casmas en Damianus. 5 37 5 30 Nieuice Maan. Ea ste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kicartier. Zondag Maandag Dinsdag Dinsdag 7 September, 15 September, 23 September, 30 September, ten ten ten ten ure 06 ure 46 ure 30 ure 57 minuten minuten minuten minuten 's namiddags 's namid lags 's namiddags 's morgens. Drie schoone familierijtuigen (Breaks), rijk gegarniord; twee met 4 plaatsen en een met 6 plaatsen binnen de geleider onder'<kap. Bij Aug. Salomé, Pottest.,-.Poperinghe. Studie van den Wapenplaats, 6, GENT. te THIELT te BEVEREN op Yzer. Studie van den Notaris PEEL, te Rousbrugge. De Notaris Van Zantvoorde, te Gent, daartoe in echte benoemdzal tor tus- schenkomst van den Notaris Van Daele, te Thielt, en ten overstaan van den lieer Vrcdei echter des kantons Thielt, open- baarlijk verkoopenmet gewin van 1)2 °)0 instelpenning Gemeente THIELT. Eerste Koop. Een Huis met grooten Hof en Serre te Thielt, Hoogstraat, groot 11 aren. Verhuurd mi's 650 frs sjaars aan M. Joseph Cornelis tot 1 November 1913. Tweede Kgop. Vijf Huizen te Thielt, in hefTScheytstraat- je, groot te samen 3 aren 80 centiaren. Ieder huis verhuur rl aan 6 f per maand. Derde Koop. Vier huizen te Thielt, in het Scheytstraat- je, groot te samen 2 aren 60 centiaren. Ieder huis verhuurd aan 5 per maand. Gemeente ItLTLKLA op Yzer. Vierde Koop. Eene partij Land te Begeren op Yzer, Eykhoek, grout 1 heclare 31 aren 90 centia ren, palende aan M. A. de Boessaert-Behae- ghelen kinders, vrouw We Ch. Joye-Tibaux, Leouie Laioy en Edmond Tofe. Vijfde Koop. Eene partij Land te Beveren op Yzer, Eykhoek, groot 93 aren50 ceniiaren, palen de aan den steenweg van Beveren op St.avele, liet Weldadigheidsbureel van Alveringhera, Julien Cornelis-Vanhee en da weduwe en kinders De Smedt-Heusele. Zesde Koop. Eene partij Land te Beveren op Yzer, Eykhoek, groot 42 aren 50 centiaren, palen de aan voormelden steenv.eg de weduwe en kinders René De Smedi-Heusele, M. Heuri Claeyssens. Juffer Raphael de Spot Daubri- cour. Koopen 4. 5 en 6, verhuurd aan M. Ju lien Cornelis- Vanher, brouwer te Slavele, aan 300 frs 's jaars boven de contribution. Ziidagen telkens om 2 1)2 uren juist namiddag in het Vredegerechtte Thielt. 1)2 iiisf<»l|>4>giiii9i;s te winnen. om 4 ure namiddag, ter herberg Au Petit Café bewoond door Hri Ryon.tsr marktplaats van Rousbrugge «\EltSL\t; van een nieuw gebouwd dienstig tot het uitoefenen van alle bedrijven, met schuur, stallingen en afhankelijkheden, en 2 aren 5 centiaren grond en erve, bekend sectie a, nummer 467q staande en gelegen ter gemeente Rousbrugge-Haringhe, tegen de dorpplaats van Rousbrugge. Maar ingesteld 3000 fr. Alle inlichtingen te bekomen bij boven- genaarnden Notaris i*eel. Studie van den Notaris Bacquaert, TE POPERINGHE. Bij uitscheiding van bedrijf. om 1 uur zeer stipt namiddag, ter hofstede gebruikt, door Siew Aloïs VVer- quin en zusters, langs te Wulfhilleslraat, tv g>OBsLKL\<.HIL, A. - 2 Wagens, voiture, keernrnachien, ploegs, eegden en verder landsalaam. B - 8 Melkkoeien, 3 Veerzen, 4 Kalvers, 10 Looperzwijns. Tijd van betaling rniis borg. Studie van den TE RENINGHELST. door sterfgeval. om 1 uur namiddagten sier f huize van M. MASStN, brigadier der douanen, U- IIENI1VGIIELST, dorp, Openbare Verkooping van waaronder Prachtige Ledekante, Kassen, Stoelen, Cuisinièren, enz. Volledige Tafelservitie, enz. Allerhande Boekwerken ten dienste van tolbeambten, enz. enz., alles in goeden staat. De koopsommen, boven den 10" penning en de bespreken comptant te betalen. iwiwiawaiui aw tm «mi mmwmm «iiiwjiiiiM jiMiimw* STUDIE VAN DEN te Poperinghe. om 2 uren namiddag TE it E Y i i\ IIE L S T, langs den steenweg naar J^ocre, ter hof stede gebi'uikt door de We Angelus Bryon, OPENBARE VERKOOPING VAN 30 Aren Reefrapen, 45 Ireii Aardappels, verdeeld in koopen t'eiks gerieve. Alsmede een kernmaehien, kern enkeL. alam, twee windmolens, snijmachien, tv ee kleerkassen, schapra, eene groote hoeveel heid brandhout, enz. enz. Op gewonen tijd van betaling voor de koopen boven de 20 fr. mits goede en welbekende borg. De 10" penning en bespreken gereed betaalbaar. eens zijn. Moeder mag de kleinen niet toe-1 delstok en wilden ook de vlag verscheuren. 'Daarin werden ze gelukkig belet door onze vrienden, die door een 30-tal politieagenten moedia werden verdedigd. Welheer Pestrée mag tevreden zijn Zijn felle gallische haan heeft eene overwin ning behaald, die alle vroegere heldendaden van de Vlaamsche Leeuw, zelfs den slag van Groeninghe, in de schaduw stelt. FAUST. steken dat vader hun geweigerd heeft, en vader mag ze niet verontschuldigen als moe der het noodig acht te straffen, want dan breekt de eene af, hetgeen de andere, soms met veel moeite, tracht op te bouwen. En wat zouden de kinderen om vaders berisping geven, als ze toch weten dat moeder hun verschoonen zal In de opvoeding mag men met geene Blinde opvoeding te werk gaan, want dan komt men zoover, de kinderen te beder ven en een bedorven kind is doorgaans een slecht kind en de ouders, die hunne kinde ren het meest bederven, zijn juist degenen die later 't meest verdriet van hunne kinde ren hebben. De ouderszouden hungeluk moeten vinden in de opvoeding hunner kinderen, en ze aan geene vreemde handen toevertrouwen. Hoe veel arme scliaapkens zijn er niet. die aan dienstboden overgeleverd zijn, en maar bij moeder eens mogen komen als zij haar niet te veel last zullen aandoen?! Er zijn moeders, die hare kinderen voor niets meer aanzien dan voor een pop, die ze kleeden en opsmuk ken om er op straat of op bezoek mee te praten. Wij christelijke moeders, wij zullen dat anders verstaan eu ons beste werk maken van de opvoeding onzer kinderen. Onze kinderen bij ons... zoo veel en zoo dicht mogelijk. Wij zullen er alles voor kunnen opofferen om ons gansch toe te wijden aan het schoonste en het edelste dat er in de wereld is Het moederschap. Niets mag ons te veel zijn ais het geldt het geluk onzer kleinen. En wie beier dan moeder zal de hartjes kranen vormen, en hun van kinds Vygoede leeren Maar zij moet gansch het vertrouwen en de liefde barer kinderen trachten te winnen, en ais het zijn moet kind kunnen zijn met hare kinderen Het is zoo troostend als een kind in later jaren een zoete herinnering van vader en i moeder heeft, en het is het aandenken aan dien braven vader en die goede moeder, die het altijd aan zijne plichten zal doen getrouw blijven. Maria Denys Studie van den TE PROVEN. om 2 ure na noen, ten huize van Sr Pietcr AmioIIié, te PROVEN, langs de Reninghedreve, Studie van den T'YPER. Leest Raas Gnimoiiiloiiok, van Hendrik Conscience die bij eene eenige weken in De Poperinghenaarals mengelwerk verschijnt. 2eMengelwerk vau (DE POPERINGHENAAR» IA STEL MET PREMIE ten 2 uren zeer stipt nanoen, ter herberg - Au Lion Beige -, gehouden door d'heer Yauderschelden.to Oostvleteren, van Geiuecatc YY estvletereu. Compernollehoehlangs de Crayestraal, Eenigen Koop. - Een HOFSTEDEKEN met zijne gebouwen inhoudende 3 hectaren, 06 aren, 65 centiaren, gekadastreerd sectie E, nummers 554, 555. 556, 558, 559, 600, 601, 597, 598, 008. 609 en 553a, Gebruikt zonder pachtrecht door Livinus Beernaert, aan 432 franken 'sjaars, boven de lasten. Het Vlaamsche familiebladje de Ster schreef kort geleden een prijsraadsel uit Hoe de kinderen op te voeden Tusschen de vele antwoorden, die daaiop inkwamen geeft het blad het volgende mooie artikeltje in't bijzonder in overweging. Het is moeillijk te bepalen welke methode van opvoeding de bes'e is hc-t hangt van het karakter der kinderen af, doch in het algemeen zal er met goedheid he't meest te winnen zijn. Een kind, al is het nog zoo klein, verstaat reeds zoo go *d moeders vrien delijke laai, en het kan soms nog niet loopen of niet spreken, maar toch zal het lachen als het lief en zoetjes aangesproken wordt. De goedheid is in de opvoeding hoogst aan te prijzen, en heeft men soms te doen met wederspar.nige of koppige karakters, och, me dunkt dat men dan met goedheid zoo'n kopje nog zou breken. Is men verplicht tot strengheid over te gaan, dan moet liet nog eerder eene strenge goedheid zijn. Ongeluk kig wordt het «streng zijn soms zoo ver- k erd opgevat. Da ouders zijn streng o, ze roepen en tieren van 's morgens tot 's avonds, en soms legen zoo'n kleine kinderkens nog, en nomen voor opvoedingsmethode niet de strengheid, maar de brutaliteit. Daar is hoegenaamd niets mee te winnen, en er zal van hunne kinderen niets te maken zijn dan barsche brutale menschen. Er komen oogenbilkken dat het noodig is de kinderen te berispen, maar zal hun hartje dan niet meer geraakt zijn, als men hun op zachte wijze hunne fauten voor oogen legt En als men gewoonlijk zacht en goedig met de kinderen omgaat, moet men niet ver van de gewone goedheid afwijken om zich eens streng te toonen, en gewoon aan moeders zachtaardigheid, zullen de kinderen des te meer getroffen zijn door een verdiend streng woord. In zulke oogenblikken moeten de ouders het jegens hunne kinderen volkomen Toen de Vlamingen in een concert onlangs in de tentoonstelling te Gent, tijdens de rustpoos, den Vlaamschen Leeuw aan hef ten, waren al de 'fransche-belgische dag bladen het eens om die lomperikken van fiamingasten hun onbeschoft gedrag te verwijten... Durven Vlaamsch zingen te GentBedenkt dat eens. Wat te Bergen gebeurde werd gemeld in het algemeen meer. verslag der feesten zonder Op het congresivan de Christen Onder wijzers sprak heer hoogleeraar Godfried Kurth. Eu die geboren Waal, die voor twee jaar beloofde Nederlandsch te leeren, hield er een redevoering in., 't Nederlandsch. Eu hij getuigde dat hij nu ondervonden had wat het is voor de Vlaamingen een vreemde taal te moeten leeren om iets te zijn in hun eigen land. Hij gaf lekker keitj es aan de be ruchte haantjes, wanneer zoo iets komt van wege een man als Kurth, die een der groot ste mannen is die België nu noemen kan hebben die woorden zeer groote waarde. Men noemt dat een feit. 4'hicoi*i>i Van Tieghern - Dupont, is zeer spaarzaam in 't gebruik. Een abonnement uit Bergen zendt ons volgende regelen. I)e Walen hebben de beleefdheid, da ridderlijkheid, den mannenmoed, kortom al le deugden in pacht. Daarom schiet er voor de Vlamingen niels meer over. Wie nog zou twijfelen aan dit geloofspunt der vereerders van de roode vlag met den haan leze de vol gende geschiedenis. (1) Ik was er ooggetui ge van. Zondag, 7« dezer, bij de gelegenheid der blijde intrede van Zijne Majesteit den Koning te Bergen, waren al de wettig erkende maat schappijn™ langs den doortocht geschaard, om hunnen Vorst te huldigen. In deze stad hebben de Eerw. P. Capucienon omtrent al de Vlamingen vereenigd in alle slag van godsdienstige en maatschappelijke werken De vooruitziende Vlamingen eene maat schappij van ouderlingen bijstand was dus ook op haren post, om geestdriftig Leve de Koning te roepen. Wanneer echter ons wakker troepje Vlamingen over de Groote Markt trok, dan deed hun ieeuwenvaandel de waalsche vechthaantjes opstuiven vanjy ii i i woede. Met honderden begonnen ze te hui- VQiKSDOoKBnj VSfl len Coehons a bas les Flaminds a bas la Calotte Crapule Dat waren de zachtste der verfijnde liefelijkheden die onze vrienden naar het hoofd kregen. Kalm en deftig gin gen ze hunnen weg voort, uit volle borst roependeLeve de Koning leve België Dat konden de Walen niet verkroppen.! Misschien duizend in getal vielen zede 15' VLAMINGEN op het lijf, braken den vaan- PAR VENDS DOOR Uit Nieuwe Wegen Ja, zei ze kroonhalzend, we kunnen zooveel als gelijk wie van stad, en zouden voor niemand den duim leggen. Wij hebben maar die dochter en zien naar geene kosten. De kalanten koutten mee, en gaven haar overschot van gelijk. Ais 't paste dat de dochter in den winkel kwam, was 'tnog een ander paar mouwen. Het jong wierd beboft en bestoft dat ze er van gloeide. En is dat uw dochter vroegen ze dan met eene gebaarde verwondering Wel Heere z'is gegroeid en grootKn gaat ze nog naa>- scbole, bah neen z' zeker Maar ze doet, maar ze doet, ze mag leeren zoolang als ze wil, tot heur achttien jaar Ge weet zeker dat ze in 't pensionnaat van de Noterdameis te Beerlom Ha zei eon gebuurvrouwe, 't is zeker daar dat Nuyttens nviske is 't Heeft er gi weest, 't heeft er geweest riep Madam meteen misprijzend lachje. Nu, nu niet meer, 't was er te kostelijk Zoo Die menschen willen te hooge vliegen Zij kunnen daar niet tegen. Peis je dat het geen geld kost. madam 't Zijn maar de geheele rijke die daar thuis liggen en vele van 't vreemde, engelsche, duitsche, niet waar, Flora Pas eenige weken geleden kwam de wak kere Heer Knudde van Walou ons een woord houden over den bieënkweek. Deze die opgekomen waren weten nog genoeg hoe aangenaam eivgowtliig.die avond is geweest. Zie, het ging daar zoo onder ons Menigeen stond verstomd te luisteren naar al hetgeen de redenaaar wist uiteen te zetten, en op geruimd en welgezind Irok men heen. Op Zondag 28 dezer, dus de laatste Zon dag der maand, komt de Heer Knuddeal tijd even gedienstig, nog eene les geven over den bieënkweek. Vrije toegang wordt ver leend aan alwie daar over iets begeert te hooren. Met recht mag gezegd worden dat niemand zich daar zal tegensteken. Over bie tjes is men nooit uitverteld, en hoe meer men daarover hoort, hoe meer belang men erin stelt. Zeker, zoo sommige lieden dit diertje wat naderbij kenden, dan zou men niet meer hooren van die wreede slachtingen, waar het arm bietje gevangen wordt in suikerpot ten om dan ofwel in ovens verbrand ofwel met kokend water gedood te worden. Alwie dus iets nieuws hooren wil en eeni ge aangename stonden begeert over te bren gen kome af naar deze les gegeven in het lo kaal van den Katholieken Kringom 4 i/2 ure. E eens te meer dat ons volk gretig uitziet naar goede lezing omdat daar gezonde kost wordt opgediend. Ziellier, onder meer, wat onlangs de Straal daarover schreef Het is, op onze dagen, een onbetwist baar feit dat eenieder die eenig onderwijs genoten heeft, begeert te lezen. Overbodig zou het wezen hier te spreken van dag- of weekbladen, zij zijn immers overal ver spreid en geen dorpke, hoe klein ook,is er te vinden in ons ontwikkeld Belgie of er worden dagbladen gelezen. Hier is er en kel sprake van het lez n van boeken, le zing die van dag tot dag toeneemt. Vroeg of laat wanneer de gelegenheid zich voordoet, zal men aan den zucht, om schoone- boeken te lezen, voldoen. Onder hpt volk begint de wensch naar ontspan ningslectuur, en ook naar vakboeken, al moer en meer door te dringen, en zelfs op den buiten, in groote gemeenten, vindt men weetgierigen of brave lieden die ver lekkerd zijn op schoon^, hartroerende boeken. Dank zij den ondernemingsgeest van katholieke instellingen, kan het voik zijnen leeslust, naar harte, voldoen. Gelijk er ne- vens iedere kerk, in ons katholiek België, eene katholieke school bestaat, zoo moet daar ook een katholieke volksboekerij opgericht worden. De leering en ontwik- keling in de school genoten, moet, in den huiselijken kring door de boekerij vol- tooid en onderhouden worden. Boekerijen, druk bezocht, verwekken veel goeds en beletten ook veel kwaad, omdat zij het volk, op goedkoope wijze, stichtende, schoone en aangename boeken kunnen bezorgen. De boekerij zal opnieuw geopend worden op Woensdag 24 dezer en zooals voorheen aan het publiek de gelegenheid geven zich boeken te verschaffen den Zondag van 11 tot 12 ure en den Woensdag van 9 tot 10 u. Eene nieuwe boekenlijst is opgemaakt waarin de boeken geschikt zijn volgens de stof welke zij behandelen en dit tot meerder gemak der lezers. Evenwel wordt hunne aandacht hierop getrokken, dat nu twee reeksen bestaan Reeks A van vlaamsche boeken en Reeks B van boeken in vreemde talen. De lezer die een boek verlangt zal dus moeten en het nummer van het boek en de reeks aanduiden. Die boekenlijst zal verkocht worden tor Boekerij zelf, den Zondag en den Woensdag, en ook iiij den drukker V. Sansen. E. 111 Vj 1 O Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PUIEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, O S» V O L GEK: H. ^OTREDAME, Groote Markt. 18. POPERINGHE. (1) Onze lezers weten zeker we! dat de Walen onzen Vlaamschen Leeuw niet dan met leede oogen bezien. Zij wilden ook een symbool, een toeken voor hun strijd. En na lang zoeken hebben ze 't eindelijk gevonden een haan. Waar vele kiekens loopen is een liaan noodig dat zal wel de uitleg zijn. Ja 't, mama, muilde het meiske met eenverkepte zeemtonge. En ze leeren daar bijzonder wel, bab belde Madam voort. Lijk nu, onze Flora spreekt heur fransch lijk heur vlaamsch, ge zoudt 't moeten hooren, 'k geloof zelf dat ze 't beter kan. Maar toch En ze leert wel P Lijk een advokaat En al die fleeuwsche fleer streelde niet weinig de dochter, ze had trouwens een snoertje van heur moertjeeen danig preusch dingen te wege. Nu, 't verwonderde geen een en alle twee, moeder en dochter vonden zienlijk smake in zoo'n Hauwen zeever en verblend door hun hoogmoed, aanveerdden ze voor klinkende munte en snoven geneerig op den wierook dien men kwistig ter hunner eere en opperste voldoe ning brandde. Dat die menschen alzoo bestonden wierd allicht door geheel de stad en tot in het omliggende geweten. Daar hadden ze hun deun in met dat voort te vertellen, altijd blij van te mogen derschen op het koren van een ander en in meer dan een huisgezin rond meer dan eene tafel wierden Madam Staal en heur dochter dubbel en drie ver daan en versiegen. Voor Jan voelden ze nog een greintje compassie hij was trouwens de duts en de zakkedrager die, naar hun klaps, mee woonde en bachten den bezem stond Een bijzonder kn<p jong was die Flora niet. Heur sneliigheid was verre te zoeken. Ze keek tamelijk berloe en was daar >ij nog grauw van veile Madam had dit met alle middels zoeken te verhelpen, dokteurs ge raadpleegd, het schaap bestreken en gewas- schen met zalven en zeepen. Maar 't eene noch het andere 't wilde niet weg en op een laatste, moest ze haar getroosten met het gedacht dat die fouten zeker zouden uit groeien Niettemin bleef de kleine in moe ders oogen een wonderschoon kind, zoodanig dat ze meende het bij iedereen te mogen beboffen. Liefst had ze dat de menschen daar eerst van begonnen, maar ais 't niet zeere genoeg kwam gaf ze zelf pap in den mond en door heur tale verraadde gedurig het gedacht en de begeerte van in die mee ning aangemoedigd en versterkt te mogen zijn. De menschen waren zoo goedwillig van daarin toe te geven en zededen haar zooveel te liever dit genoegen, daar ze er achterna een keer hertelijk mee konden lachen. Geen kalant ol hij vroeg zoo van ver aan naar de dochter. En hoe gaat 't nog met Flora, Madam Een voislegen vrouwm-nsch, ze is zoo groot als ik, en kloek Ja. 'k heb ze over een paar dagen gezien, 't Wordteen fraai snelle dochter. Hier trilde de gevoelige snar van Madam's overblazen hoogmoed. Sa, deed ze kroppend en rechtte haar uitspannend lijf Ge moet ook zeggen dat ze 't van geen honden deelt Vier jaar deed Flora de kostschool. Ze leerde er de manieren van de groote wereld en vele prutserijen en complementen, die ze alzoo wei had kunnen missen. Up het and- re had haar geest maar weinig pak. Ze sprak een arm goraadbraakt pensionnatefransch en wilde daarbij zoodanig den toon navooi- zen, dat ze de -• r haast of zoo goed niet meer kon uitkrijgen en ze iederen keer in heur kele bleef no telen. Korts na nieuwjaar opende het Davids fonds ie Poperinghe eene boekerij Daar werden vlaamsche boeken kosteloos, boe ken in vreemde talc mits eene kleine vergel ding, uitgeleend. Of dit in den smaak viel va« het volk valt niet te betwijfelen. In den beginne kon men zich alleenlijk N Zondags boeken verschaffen, doch tiet getal lezers nam zoo rap loe dat men genoodzaakt werd een tweede dag erbij te voegen, zijnde den Woensdag. De pogingen der inrichters werden rijke lijk beloond. Binnen die enkele maanden werden meer dan 250 lezers ingeschreven en bij de 1800 boeken uitgeleend. Dit bevestigt Zondag 28 September, te Crombeke, Knechtenscbool te Proven, Jongelingenkring te Reninghelst, Oud Gemeentehuis; te Vlamertinghe, Knechtenschool te Westouter, Gemeentehuis. Maandag 29 September, te Watou, Gildezaal. Dinsdag 30 September, te Elverdinghe, Het Zaagsken. Vrijdag 3 October tot Zondag 5 October, en de heerlijkheid van het weldoende zomer- weere. Maar nu, neen, 't was dat niet meer Ze gingen alleenlijk nog om gezien en be wonderd te zijn en de oogen uit te steken van 't klein volk, aan geheel de stad te toogen dat ze schoone kleeren hadden, zwaar goudewerk en blinkende gesteenten droegen en rijke, menschen waren. Eer ze van huis Voortgingen, monsterde ma dam heuren Jan van kop tot teene en daar was altijd iets te veel of te ietter een j geetachtig zijn of wilt ge niet Dat was nu van 't danig fransch spre ken wist Madam. Als ze nu meenden dat do dochter tend™ geleerd was. wierd het huis van onder tot boven gekamd en gekuischt nieuw papier aan do muren, versche verwe aan deuren en ramen en een salon met kostelijke meubels en een schoone piano ingespannen. Flora zelve bad alles nagezien en uitgesteken wat er noodig was, en hoe het moest geschikt zijn. Ze iiad er een handje van Jan Staal liet ze begaan, hij wilde zijn vrouwe niet dweersdrtjven en noch min zijn dochter, waarvan hij ook onzeglijk veel hield. Hij zag al die veranderingen en nieuwigheden meteen spijtig oog binnenkomen, en hij was blij en gerust als al dat vreemd volk van metsenaars, schilders en timmermans voor goed uit zijn huis trok en zij huns gedriën zonder verdere stoornisse weer alleene bleven. 'sZondags gingen ze altijd wandelen en de menschen bleven staan om hen na te kijken Madam opgesnakt lijk eene baronesse, zwel lend van glorie en de dochter gekleed lijk de rijkste juffer van stad, danig kloek en streusch, bij zooverre dat de wandelaars ze met een schimpend lachje afmaten en Jan die zweette van dragen aan zijne gouden keten, die hij, wel of kwalijk, moest aan steken iederen keer dat iiij met zijn madam uitzette. De eerste jaren van hun huwelijk, ver langde hij altijd naar die wandelingen, hij samen met zijn vrouwe en kind, ze gingen dan waarlijk eu eigenlijk voor de wandelin- ge, voor do aangenaamheid van den buiten en om in de koele veldlucht te zijn, om te' soorte achtten ze te leege en bij de hooge genieten dweers door van dien blijden Zon-1 klasse, daar gerochten'ze natuurlijk niet dag en hun herte op te halen in het genot binnen. 's voormiddags alleen, Gewestelijke Tentoonstellingen van in liet Volkshuis, Yperstraat, te Poperinghe. Al de tentoongestelde baaltjes zijn op de spijker genomen door twee bestuurleden. Vrije ingang voor iedereen. Zoo stond het in het huis van Jan Staal. II. Flora 1 riep Jan, Flora breng mij den stempel mee uit het schot Wanneer de dochter weg was kwam ma dam Staal haastig in 't plaatske geslefferd waar Jan mot schrijven ophield. .Jan, zei ze half kwaad, half mistroos tig, Jan, zeg mi.i toch is dat toch zoo ver- knoopgat dat gaapte, zi.jn strek die opschoof of een haar dat op zijne mouwe lag. Dan was ze viesgezind en 't gebeurde ook van bitsig te zeggen Gij zijt een vuilvelGe zijt te weinig preusch op uw zeiven. Waarom knapt ge u niet beter op En dan loech hij De menschen beletten dat toch niet, ze moeten al te vele naar u zien Madam hield er nu ook meer van in stad te slenteren, te lande was er trouwens te weinig voik te beene. Bij alle toogvensters bleven ze hangen en kijken naar de modezaken, linten en strik ken, houden en stoffen. Jan deed maar altijd om weg, maar bij dat hij zeikom of is 't nu genoeg of we gaan ze gingen als ze hunne oonen en hunne goeste vol hadden Hij was altijd blij als de avond naderde, dan kreeg hij zijn voiJe vrijheid en ging met zijn vrienden eene partij bollen in 't gebuurte 's Avonds als Jan weg was bleven madam en hare dochter alleene. Ze hadden met nie mand geen gemeens, het volk van hunne Watte 'k Heb liet u voor het minst ai honderd keers gevraagd dat ge zoudt zeggen Flore I Weeral, zei itij met een verveelden lach. Ge weet, ik gewen mij niet gauw aan veranderingen en bijzonderlijk aan zulke. Is dat nu zoo een groot last voor u Dat is daar juiste nmt op peizen... geen kwaewiilewerk. Ge weet dat ze 't ook liever hoort, Aila 't is wel, zei hij met een zucht, 'k zal mijn beste doen om te onthouden en hij stond recht te wege. Blijf zitten, zei ze, 'k moet u nog iets zeggen, 't is wat bijzonders en wantrou wig in den gang ziende, stak ze stille de deur tegenaan. Ge weetdat madam Latour Zondag komt met de dochter en den zoon Hij jaknikte. Ze naderde nog wat en dan vertrouwelijker Ge weet zeker ook dat die gasten er fijn vooren zitten, he, Jan en ze wreef don duim over heur vingers als van te zeggen 't zijn rijke smouters. Bail deed hij en schokschouderde. Alzoo... (Wordt voortgezet.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1