SANSENDECORTE Spaarboekjes TANDVLOEISTOF NIEUWS Uil BEhGIE. BFiHVs van POPE^IfiGHE, aan Crediet Openingen. Loopende Rvkennigen (comptes-courants. Leeningen op Publieke Fondsen. Betaling inning van Handelseffecten. Leeningen op vaste Goederen. Betirshewerkingen. Bewaring van Titels. BUiTEHLflfiDSCH NIEUOIS. Tentoonstelling van Gent, Uitslagen van den Staatswedstrijd. Tentoonstelling van Gent. LAATSTE UITVINDING Treinbotsing te Kortrijk. APOTH-EEK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 21" September. HERB EH GKER MISSEN n MARKTPRIJZEN. Wetensweerdigheden. HOPPE. Gasthuisstraat, Poperinghe, Amerikaansche en andere Bureaus. Viatrassen, tapijten, linoleums. van FERRIS, COEVGET, BAERT Ci3 SCJIIAALSTRAAT, it, I^ope^ingSae. :i «so »/0 3.50 o/0 4.00 "/c Y° (Ui. l'osklicckxroliCHing TV 1Ï50. Donderdag ward te Bucarest de veron gelukte vlieger Vlaicu begraven. Drie vlie gers vlogen boven den lijkstoet. Prinses Sophie van Saxe-Weimar, 25 jaar, te Berlijn wonend, heeft zich met een revolverschot gezelfmoord omdat haar rang haar belette naar haar zin te trouwen. In de Staatsmijnen van den Congo zou men rijke g'oudvelden ontdekt hebben. Uit statistieken verleden week uitge geven, bleek dat het vliegen tot dan 336 slachtoffers heeft gemaakt. In Marokko hebben de Spaar.sche troe pen veel moeilijkheden de inboorlingen hebben nu een strijd op leven of dood tegen hen aangegaan. Het vredesverdrag tusschen Bulgarië en Turkye werd donderdag geteekend. Op de spoorlijn Cannes-Grasse in Fran krijk zijn dt ie rij tui een van den tram in een afgrond gestort. 18 Personen werden gedood en een 20 tal gekwetst. Op de Pyrenëen is reeds do eerste sneeuw gevallen. De Staatsraad in Frankrijk heeft het krediet goedgekeurd van 59.514.351 fr. ge stemd om de uitgaven der nieuwe militiewet te dekken. De oorlogschat moet in Duiischland met 40 miljoen mark in goud verhoogd wor den. In China werden eenige Japaneezeit gefolterd en vermoord. Japan eischte hier over verontschuldigingen. China heeft in alles toegestemd en daarmede is een oorlog tusschen die twee landen afgeweerd. De onderhandelingen der Bulgaren en Grieken met Turkije gaan goed vooruit. Te Soutons in Frankrijk speelde een 9 jarig meisje met vaders geweer en schoot haar 6 jarig broertje dood. Te Waremville brandde eene groote weverij af waar 350 werklieden gebezigd waren. Tijdens een herbergtwist werd te Was- quehal de 19 jarige Coemans door de vrouw van den herbergier J. Beuains, met een ha mer doodgeslegen. Sedert het ontstaan der cholera in Ser- vie vielen 1224 personen ziek ervan 370 genazen, 277 stierven en 577 zijn nog ziek. Koning Constantyn van Griekenland is opreis. Na Duitscbland bezocht hij Engeland en verblijft thans te Parijs. Het fransch staatsblad van dinsdag kondigt eene reeks maatregelen af die strek ken om het geheim der stemming te verze keren tot hiertoe was dit geheim in Frank rijk niet verzekerd. In een auto ongeluk tijdens de fransche legeroefeningen, werd de duitsche officier die de oefeningen volgde, erg gekwetst. De maalderij La Roubaisienne met zeven verdiepen, werd diDsdag nacht door brand vernield. De schade beloopt tot 1 mil joen negen honderd duizend franks. In Engeland schrijven vele dagbladen tegen het ontwerp van den tunnel onder het kanaal. De halssnoer van 3 miljoen werd dins dag morgen door een werkman, in eene beek teruggevonden. Men zal wellicht uit die zaak nooit wijs geraken. Men weel niet aUijil wal ei* kan gebeuren, daarom mag niemand pochen of bluffen op zijne gezondheid. Als men zich sterk waant en vrij van ziekte acht, kan men op een dag door een onvooi zien toeval omvergeworpen worden. Sterk u het lichaam tegen ziektegevaren, daartoe wordt Theo broma hoogst geprezen. Hetgeneest: flauw te van het bloed, krachteloosheid, bleeke kleuren, moeilijke en overtollige maand stonden, waterzucht, flerecijn, hartziekten verlamming, krachteloosheid en bevangen beid bij oude lieden, klieren, al ds gevolgen van drank, onstuimig leven dat alles wordt genezen door het gebruik van Theobroma krachtherstellund, verkloekend, lichaams vernieuwend geneesmiddel. Te Poperinghe apotheek MONTEYNE, op volger H. NÖTREDAME apotheek A. KES TELYN; te Yperen apotheek LIBOTTE. Zij zijn geldig Bij de heenreis, Zondags daarna of op Allerheiligen, in de treinen vertrekkende te 4 51 uur én te 6.10 uur bij de terugreis, in alle treinen tot den laatsten trein Maandags uit Gent. St Pieters. Die biljetten geven geen toegang tot de treinen, waarin geene maatschappij leden toegelaten worden, noch tot de internatio nale treinen. Biljetten aan verminderde prijzen zijn te verkrijgen in alle staties welke minstens op 50 kltn. afstand van Gent. Te Abeeïe kan men er verkrijgen voor 3.50 fr. Vertrek 'sZondags om 7 u. Te Vlamertinghe enz. zijn er ook te verkrijgen. Wanneer ge naar de Tentoonstelling gaat, laat niet na van het Pavilljoen te bezoeken waar het Trappistenbier der Abdij St Sixtus te Westvleteren verkocht wordt. liet is gelegen schuins over den ingang van de Watèrchule op hel plein der aan trekkelijkheden. Verleden week gaven wij gedeeltelijk de prachtige uitslagen door ons bisschoppelijk college behaald. In het Staatsblad van Donderdag verscheen het vervolg, en hier is de uitslag even schitterend. In de Rhetorica, 171 mededingers. In Fransche taal. 2e prijs, Dcmys Jozef van Crombeke. lil Vlaautselie taa!. Fereprijs, Denys Jozef van Crombeke. 3e eerv. verin, llassebroucq Hendr. Wyt- schaete. 113 Duhsciir taai. 4e acc. Denys JozefIe eerv. verm. Muyssen Valère van Proven. In de Vierde klasse, 205 meded. in FratiNelie taal. 3e acc. Meurisse Emiel van Kortrijk 3e eerv. verm. Avril Paul van Antwerpen 4e eerv. verm. Boone Albert van Poperinghe. In YAaniiische taal. Ie acc. Boone Albert van Poperinghe le eerv. verm. Ampen Marius van Poperin ghe. Deze prachtige uitslagen bewijzen dat ons college zijnen ouden roem wil voort blijven behouden. Aan Leeraars en Leerlingen, en bijzon derlijk aan M. Jozef Denys, onze beste ge- lukwenschen. Cliicorei s Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. KtttdNiiieiiws. Naar Congo. Zaterdag 27 dezer zal Eerw. Pater Paul van Merris to Antwerpen scheep gaan op de - Albertville Samen met EE. PP. Hemeryck en Moens is hij be stemd voor de zendingen in Opperkassaï. De reis daarhenen oioei ongeveer twee maan- deü duren een drietal weken op zee, dan met den ijzeren weg van Matadi tot aan Leopoldstad, vervolgens een einde wegs met de boot en het overige te voetMochten de ijverige zendelingen gave en gezond, op hunne besteming aankomen God gave dat. zij er talrijke jaren werk zaam zijn tot heil der zielen. Innige geluk- wenschen en een vurig gebed vergezellen onzen eerbeedweerdigen stadsgenoot, E. P. van Merris, op zijnen optocht, naar het verre Congoland Onderscheiding. De Melkerij Sint Bertiuus van Poperinghe komt in de wereld tentoonstelling van Gei t eene schitterende zegenpraal te b.-halen. In de bijzondere wedstrijd voor eetwaren op 10 September, heeft de keurraad met de beoordeeling der boter belast, aan de melke rij het groot. Eere-Diploma m! t Eeie-Kruis toegekend om reden der goede hoedanigheid harer producten Onze beste geluk wenschen aan den ieve- rigen Bestuurder, heer Camilie Delaleau. Belooning. Bij Koninklijk besluit van 30" Augustus 1913 is de burgerlijke de coratie verleend aait den heer Vincart Emile bediende der accijnzen van 1 st" klas te Po peringhe voor meer dau vijl'en twintig jaren dienst bij het bestuur van geldwezen. Onze bes e gelukwenschen. Paarden op hol.Twee paarden aan een ijdelen wagen gespannen, gingen maan dag namiddag op hol in de Wutoustraat De wagen werd gedeeltelijk verbrijzeld en dwong door het slepen de dieren tot stil stand. De hoppeplvk is op meest alle hofste den geëindigd en de vreemde plukkers zijn ten grooten deele reeds vertrokken. Gevecht. Ter herberg In het Geel huis" zaten zondag namiddag eenige vreem de plukkers, toen twee hunner, Verf.dllie Cyrille van Langemarck, en Verhaeghe Henri van Ichteghem in ruzie kwamen nopens een hemd die de eenen van den anderen gestolen had. Van woorden kwam men tot daden en weldra waren de mannen hard aan 't vechten een hunner makkers, zekere Broucke Jerome, was er ook bijgesle gen. Op het geroep van den herbergier kwam eengebuurom de vechters te schei den maar zij vielen alle drie erop en hij liep buiten, achtervolgd door de vreemdelingen. Buiten gekomen, begonnen de woeste kerels met steenen en al wat zij vonden al de rui ten der herberg 't Geelhuis aan stukken te slaan en vertrokken dan. De gendarmen die verwittigd waren ge weest, kwamen ter plaatse en vonden twee der kerels ter herberg bewoond door Désiré Ciaeys, Broueke was gevlucht. Verfaillie werd aangehouden en narr't ge vang gebracht. Op Verhaeghe vonden de gandarmen een dolk en namen hem af. Verscheidene dronkaa Hevige brand. Eene geweldige brand brak woensdag uit in den keuken van het duitsche gasthof «Het RheinlandDe pompiers waren onmachtig en het vuur deelde zich mede aai het prachtige Burgethuis en de standen der Patrons Patissiers en de sigarenfirma Gelder. Alle vier deze instellingen werdei geheel vernield en met veel moeite konnen de nabijgelegen gebouwen gevrijwaard blijven. De Tentoonstelling verliest hierdoor niet veel van hare waarde daar deze vier instel lingen toch meest verkoophuizen waren. De schade zal toch aanzienelijk zijn. Een bevoegd persoon raamt de schade op drie honderd tot vier honderd duizend frank. De oorzaak van den brand is on bekend Vlaamsche muziekplechtigheid. Zondag 21n, om 5 tire, in 't feestpaleis uitvoering van De Scheldevan Peter Benoit. 1500 uitvoerders. Naar de tentoonstelling van Gent. Bericht van wege het bestuur der Bel gische Staatsspoorwegen. Yan 17" Sep tember toekomende af, zijn pleiziertrein- biijetten 3e klasse voor Gent St Pieters verkrijgbaar tegen den prijs van fr 3,20 Die biljetten worden, zoolang de Wereldten toonstelling te Gent duurt,- algeleverd iedere week van Woensdag tot Vrijdag. TEGEN DEN li 1 Et KI O F 5 T )oor het gebtuik der: SIROOP tegen dei KINKHOEST van A. Monteyne, Apotheker, POPERINGHE, 'oet men aanstonds de stikhoeslen ver wijnen en verkrijgt men de volkoment genezing op zeer korten tijd. Prijs: i.6o fr. de flesch. Menigvuldige getuigschriften van allerbesten uitslag. Depot Apotheek NÖTREDAME, Markt, 18, Poperinghe. Groote De exprestrein dinsdag noen te Kortr ijk uit Parijs toekomend, wt-rdt op een slecht spoor geleidt, en liep op het vierde spoor, waar juist de trein stond die om 12j. 32 naar Audenaarde-Brussel moest vertrekken. De machinist had het gevaar te laat bemerkt, Hij deed zijn uiterste best om de remmen te sluiten en eene botsing te vermijden, doch 't was te laat. De trein uit Parijs botste met geweld op deu trein naar Audenaerde-Deu derleeuw. Een oorverdoovend gebots en gekraak weerklonk onder de spoorhalle, weldra gevolgd door het geroep en gejammer der reizigers. Deze werden in de wagons overhoop geslingerd en lagen onderen boven do banken aan 't jammeren en kermen. Het personeel der statie kwam dadelijk toegesneld en richtte den redinsgdienst in, geholpen door verscheidene reizigers, die er ongedeerd vanaf gekomen waren. De gekwetsten. Verscheidene reizigers waren gekwetst Zij werden uit da wagons in de wachtzalen geleid of gedragen, waar hun de beste zor gen toegediend werden door verscheidene geneesheeren, politieagenten, leden van het Rood-Kruis en bereidwillige personen. Geen echter waren erg gekwetst. Tusschen de gekwetsten zijn 1. De machinist, Arthur Opsomer, 36 j wonende te Audenaerde, 2. de stoker, Fre- derik Cnudde, 27 jaar, wonende te Auden aerde, 3. Mad. Caesaert-Docraene, Alphon- siusstraat, te Rousselare, en haar dochterke Fédeline, 11 1/2 jaar, 4. Achiel Hubert, 57 jaar, bureelbediende, te Kortrijk, 5. zijne vrouw, Marie-Leontine Destoop, 6. Gctavie Delplancke, Veemarkt, 86, te Kortrijk, 7. Jules Devos, beenhouwer, wonende te Staceghern, 8. Mad. Neyrinck-Delodder, Groote Markt., te Kortrijk, 10. Mal. Nys- Corryn, Leiestraat, te Kortrijk, 11. Mad. Gillon-Descamps, Veemarkt te Kortrijk, 12. Mad. Elvira Vandeput, Huidevetterstraat, 3, te Brussel, 13. M. Godfroid Sengier, wonen de Wandelingstraat, te Kortrijk, 14. Mad. Albers en haar zoon Sylvain, wonende te Kortrijk, 15. Roger Dobakker, zoon van loktor Debakker te Machelen, 10 Hendrik Verbeuren, beenhouwer te St-Andries-bij- Bruggo, 17. Cyriel D'hondt, van Ooteghem, 18. Victor Geeraert, Liverpoolstraat, 88, te Cureghem, 19. Pieter Decraene, veekoop man, te Ooteghem, 20. Achiel Sengier-Bouc- puey, van Kortrijk. De slachtoffers van Kortrijk werden per rijtuig huiswaarts gevoerd de andere kon nen na verzorging hunne reis voortzetten. De opschudding. In de stad was eerst het gerucht verspreid van eene groote ramp en talrijke nieuws gierigen stroomden naar de statie Alleen de personen, voorzien van reiskaarten, wer- len binnen gelaten. De nieuwsgierigen wer den spoedig gerust gesteld, entoen men in de stad vernam dat de botsing niet erg ge weest was, was de opschudding spoedig gestild. Een diefstal. Van de verwarring, die in de statie heerschte, heeft een laffe schurk gebruik gemaakt om den reiszak te stelen vau een der slachtoffers, uiad. Sengier-Boucquey, wonende te Kortrijk. Die reiszak hield eene som van 500 frank in. De schade De stoffelijke schade is niet zeer groot. Dt ruiten van den trein Audenaerde-Dender- leeuw zijn verbrijzeld, doch de wagons zijn slechts heel weinig beschadigd. De trein Parijs-Oost' nde kon met een half uur vertra ging de reis v oortzeteri de reizigers van dezen trein hadden slechts een schok geoeld. prachtige kindervoiluren, sloven en cui sinier e.n, In den Bazar der Galerij, bij EtieDne Moncarey-Sansen, Gasthuisstraat, 20, Poperinghe. Vrijen ingang. deze week alweer aangehouden en opge sloten. Voorzienige kerel! Op de hofste de van Henri Vancayzeele- Adriaeu, was zekere Decorte Georges van Gent aan 't ptuk- ken. Vrijdag morgen vertrok de kerel wijl de andere aan 't werk waren. Van een dezer had hij een baai mede, van een anderen een gansch nieuw kostuum en van een derde een zwarte panen broek. Men weet niet waar den kerel naartoe is. Familie Cinema Emile Lobeau- D'Hondt, Groote Markt, Poperinghe.We kelijks 3 vertooningen 's Zondags om 3 en 7 1/2 's avonds 's Maandags om 7 1/2 ure. Programma der week Eerste Deel1. Men vraagt een Sioker, komedie. 2. en 3. Staaigeheim, drama in 2 bedrijven. 4. De onbedachtheid van Baby, komiek. Tweede Deel5. Overste en onderhoo- rige, komedie. 6. De clown en de koorde- danser, drama. 7. Het oprichten eener kriigsbrug op den Rhijn, onderwijzend. 8. Het doorzicht van Casimir, komiek. Derde Deel 9. Dagblad Eclair, heden- daagsche gebeurtenis, 10 en 11. De schaduw van 't vèrledene, drama in 2 bedrijven 12. Contrail in de macht der vlooien, komiek. PIANOS Lucien OOR, en andere mer ken. 8EMEi:i:KM IHFYFA GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPA THEPHONES mei sa phier diamantjesbij Jcroom MATTHYS ZOYF.Y, Ooststrnat, '45, ItOLSSFLAItF. Westvleteren. Liederavond. Dins dag wordt er alhier een liederavond gegeven door de studenten. Veel schootte liederen zullen er gezongen worden, vaderlandsche, kluchtige, tweespraken in gezang. Tusschen iu, eene kortbondige rede nopens de VI. be weging en VI. grieven wordt er afgedopt. Vlamingen Westvleteraaars wij rekenen op uwe welwillende opkomst opdat ons feestje goed zou gelukken ons doel immers berei ken wij enkel en alleen dan wanneer gij alien tegenwoordig zijjt de zoete hoop koes terende eon verzettelijken namiddag door te brengen en zooveel mogelijk een of twee schoone VI liederen aan te leeren. lOCent worden gevraagd ornin te komen. In de zaal zelf zullen er liederenboekjes bevattend 100 liederen verkocht worden. Oatiizeclc. Moord. Nopens een gtschil over vechthanen, gerochten hier Zondag laatst, met de kermis rond 12 ure 's nachts, een bende jongelingen in ruzie, in de herberg De Zwatie De twist duurde voort tusshen Richard Tanghe en Karei Vervisesh. Rond 1 uur vonden voorbijgan gers Tanghe badend in zijn bloed. Een ge neesheer werd bijgeroepen, doch de gekwet ste, die eene messteek in de bil bekomen had, wilde geen zorgen ontvangen, sloeg en stampte naar den dokier en stierf zonder de naam van zijn moordenaar te hebben willen kenbaar maken. Vervisch werd 's ander daags aangehouden maar loochent hardnek kig Tanghe gestoken te hebben. Wanneer- zullen die droevige zeden van dat messentrekken uit ons volk kunnen ge roeid worden Feil «Ier nmigeiinnmlie<leii van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorci Vincart. Dépot bij gebr Delhaize A Moncarey-Sansen. In 1912 heeft België voor 74 tniljoei 460 duizend 572 fr. tolrechten ontvangen, betaald door vreemde landen voor het in voeren van hunne koopwaren. De landbriefdrager Gustaaf Polfliet, 27 jaar, van Kortrijk was met den tram mede- gegaan. Bij eene hofstede wilde hij ervan springen, viel, on werd het linkerbeen tegen den buik afgereden. - Een zatlap schoot zijne vrouw dood te Thuin. Drankmisbruik heeft altijd droevige gevolgen. De luchtreiziger Crombez werd als sapeur ingelijfd bij de genie te Antwerpen. Nestor Wilmart, de Spaar- en Lijfrentkas is, ingericht onder waarborg van den Staat Eenige groote banken hebben wel is waar met de valsche ob!igaiit's300 OÖO tot 500.000 fr. verloren, maar de Spaarkas verliest 1 miljoen 98.000 fr. Het doch terken der echtgenooten Wa- gemand, Papestraat, te Aalst, is verdronken in eene kuip.zeopzop het was 1 jaar oud. Te Brussel werd dezer dagen een ont vluchtte van Morxplas aangehouden, die daar onder een valschen naam leefde. De kerel moest echter voor zijn naam niet be schaamd zijn, want 'tis een echte baron, zoon van edele familie en die gansch in 't slechte gekeerd is. Te Sint Juliaan-bij-Langemarck is de landbouwerszoon Hendrik Soenen dinsdag namiddag door den bliksem gerocht al op 't veld aan 't werk zijnde. Hij stierf denzelf den avond zonder het bewustzijn herkregen te hebben. Do soldaat Do werd, zich in staat van dronkenschap bevindende, beeft Zondag nacht iu de kazern van Hasselt 250 ruiten verbrijzeld. Zekeren Torfs van Tongerloo zat terug- keerotide van Oosterioo-kermis, legde zich Zondag avond te Wt sterloo te slapen op de riggels van den tram. Hij werd het. hoofd en do beunen afgereden. Dat komt er van van dronken te zijn. Simonne Drouilles, oud 2 jaar en half, wier ouders wonende te Ath, de onvoor zichtigheid bedreven hadden ze alleen te laten, is Zondag achternoen verdronken in eene kuip regenwater. Felicien Michon, oud 80 jaar, dagloo- ner, weduwaar met kinders, trouwt te Hautmont met Josephine Lefebre, oud 79 jaar, weduwe met verscheidene kinders. De E. H. Vandamme, onderpastoor op St-Brice te Doornijk, is te Biaritz overleden aan de gevolgen van eenen va! op een reisje in de Pyrenëen. Hij was geboortig van Yp en 28 jaar oud. Victor Bartholomé, woonachtig te Fontaine l'Ëvêque. viel over 5 jaar van eene stelling en had sedert dien eene wonde in het platte van don rechter voet, die niet wil de genezen en grootelijks mishandde in het gaan. Die wonde is wonderbaar genezen te Lourdes, Zaterdag laatst. Eveline Devliegher, oud 17 jaar, doch ter van schipper Dornien Devliegher, van Gent aangedaan van tering en berecht, werd den 23 Oogst naar O tstakker gevoerd en zij is daar wonderbaar gen -zen voor de grot. De belgische vlieger, luitenant Gode- froid, viel di isdag te St Job, en is donder dag overleden. In Sint Gilles bij Dendermonde brand de een groot meubelmagazijn afden 22 jarige zoo:t werd bedolven onder een muur en brandde op. De auto-garage De Neef te Gent werd door brand in asch gelegd en 5 autos brand den erin de schade bedraagt 100.000 fr. --De milicianen der klas van 1913 zijn maandag en dinsdag onder de wapens gekomen, 'i Was een echte mobilisatie. De lichting van dit jaar beloopt schier het dubbel van de vorige jaren. Te Wetteren liep een goaderentraru in de Schelde. Geen ongelukken van personen waren te betreuren. SPORT. Voetbal. F. C. Poperinghe. Heden Zondag, om 3 ure, op den Kouter, algemeen entrainement voor alle spelers en liefhebbers. Kampioenaat van België. Uitslagen der le Afdeeting. F. C. Brugeois 2— Standard C. L. 0. Racing C. B. 1 C. S. Brugeois 3. R. C. Gent 0 Beerschot A. C. 1. Antwerp F. C. 3 Union S. G. 2. Leopold C. 0 Daring C. B. 4. C. S. Verviers 3. A. A. Gent 2. Andere matchen. F. C. Yper 1 F. C. Rousselare II 5. Vliegen. Olieslagers in Holland. Jan Olieslagers klopte deze week te Amsterdam het hollandsch hoogte re cord hij bracht het van 2050 meters op 2110 meters Uit Congo meldt men liet overlijden van E. P. Albert üryfroy, van het Orde der Rredikheeren. Hij was te Thourout geboren en nu een dertigtal jaren oud. De E. H. Ruyssen, bestuurder de Zusters van den HJozef te Oostende, ls maandag morgend aldaar overleden in den ouderdom van 46 jaar. POPERINGHE, van 14 lot 21 September. Geboorten. 205. Valère Catrycke z. v. Renè en Emma Qnaghebeur. 206. Valère Peel z. v. Elie en Reine Rousseau. 207. Bertha Mavaut d. v. Achille en Maria Vand-, poele. 208. Marguerite Sohier d. v. Theophile en Maria Vancaeyzeele. Overlijden. 173. Thery Bertha, 8 maanden, Goudenhoofdstraat. Huwelijk. Henri Verhille wed. van Louise De- langhe, schoenmaker met Juliana Annoot, weduwe van Alexander Quaghebeur, zonder beroep, beide te Poperinghe. 1 la 't Vosje, bij Charles Verfaillie, Vogelhoek. Jaarltjksche Kermis, '4 In het hopla»»;!, bij René MerleVede, Werfstraat. Konijn te verhollen, 55 Bn «Ie Sjier, bij Garcon Room, inwin inirmiiii mm mimi wmni miiiiiiwiiiu Dasdrcef. Men vraagt gen, de tegenwoordige hoofddeksels zullen Sterfgevallen. dragen. De lansiers zullen, in plaats van de c u 11 j, De E. H. Lefebvre, onderpastor te Dickebusch, schapska een lichten colbacA krijgen; ae is daar woensdag avond overleden in den ouderdom linietroepen zullen eene kepi krijgen, in van 51 jaar en 5 maanden hij was slechts eenige uren plaats van de ronde muts, en de kanonniers, j vroeger licht onpasselijk gewotden zeer waarschijnlijk, een helm. De gidsen en de jagers te pec-rd zullen, evei a;s de lansiers, met eene lans gewapend worden. F«tn ncreltlzogel van IO centie men. De Interparlementaire Uonferencie in Den Haag nam vrijdag een voorstel aan van professor Eichkofi (Duitscbland) ten voordeele vau een wereldtarief van 10 cen tiemen voor alle brieven, die niet meet wegen dan 20 grammen. Een nieuw hanig». Het ministerie van oorlog heeft beslist dat er te Hoogstrae- len een nieuw kamp zal gemaakt worden. De minister van oorlog vergezeld van de bevoegde overlieden, zal binnen eenige dagen de kwestie der piaats gaan onderzoeken. l»c Zwaluwen. In de verschillende streken van ons laud tnaken de zwaluwen zich voor hunne afreis gereed. Ondanks de zonnige dagen is dat een zeker bewijs dat de winter voor de deur staat. Ia 't noord westen van de Vereenigde-Staten heeft de vorst reeds zijne verschijning gedaan. Vette Vingers. De miljoenrijke Solvay van Brussel oud leerling van Broer- kens, die van hem een bekwaam ma" maakten en die nu zijnen rijkdom gebruik! om de katholieken te bevechten, heeft een half miljoen gegeven aan Vande Velde en een half miljoen aan Hymans om de bewe ging tegen do Schoolwet te bekos'igen. De Liberale en Socialiiische bladen zullen dus kunnen vetvingeren. Vhutuisclaccs» Frausclae B»elet^l«l- hciil.Over eenige maanden trad M. Hen- derickx van Antwerpen, een onzer gekende Vlaamschgezinde volksvertegenwoordiger in het huwelijk. Zooais maar natuurlijk is, kondigde hij zulks aan door middel van in 't Nederlandsch opgestelde brieven... Een brief kwam weer met de melding Refuse Ecrivez en francais» Geweigerd. Schrijft in 't fransch.) De brief was naar een waal- schen Volksvertegenwoordiger gezonden geweest en door hem op die wijze terugge stuurd. Dat was Fransche beleefdheid. Eenige maanden daarna, verloor bedoel de Waalsche volksvertegenwoordiger zijne schoonmoeder, en kondigde dit verlies aan door middel van in 't Fransch opgestelde doodsbrief en. Heusch antwoordde de hooger- bedoelde Vlaamschg<-zinde volksvertegen woordiger en zijne dame, in 't Fransch, dat zij den achtbaren heer X..., volksvertegen woordiger, en dozes dame, de betuiging aan boden hunner innige deelneming in 't smar- t.-Ljk verlies door hen onderstaan bij het overlijden hunnerbehuwdmoeder en moeder. Dit is Vlaamsche beleefdheid. Men beslisse wtdke van beide, de Fran sche beleefdheid of de Vlaamsche te, verkie zen is. KEiircliicg. Vaart leeggeloopen Dinsdag morgend, rond 11/2 ure, is in de gemeente Harehiesde dijk van ter hoogte van de koolmijn, doorgebroken. Al de straten en de omliggende velden werden overstroomd. Meer dan 3000 kubieke meters water zijn weg geloopen het kanaal is leeggeloopen öp eene lengte van 3 kilometers. De schade aan velden en huizen is aan zienlijk. Onmiddellijk werden de herstel lingswerken aangevangen. <5ftieieclc Berichten. Bij koninkl. besluit van 30 Dec. 1912 werden de perso nen, hierna vermeld, lid benoemd, voor een termijn van drie jaar, van het beschermings- comiteit voor het arrondissement Yper: MM. A. Debusscher, uurwerkmaker, Lan gemarck E. De Sagher, bijzondere ontvan ger, Yper J. Foicque, rustend onderwijzer, Poperinghe; A. Reynaert, notaris, Yper;] A. Vandamme, Vrederechter, Passchen- daeleL. Vanderghote, provinciaal inge nieur, Yper. Ontiei'liaige hijsfaiitl. Het bijzon der eereteeken van oud. Lijs. werd nog toege kend aan de volgende personen B Dehol- lander, Ghyverinchove J. Delie, Vlamer tinghe A. Dj Wancker, Ai veringhom J. Dezillie, Houtiiem (Veurne); G. Flamey, Yper K. Hassebroucq, Wytschaete Tu. Quartier, Vlamertinghe; C. Roffiaen, Moor slede F. Vaiinesie, Weesten, R. Verriest. Meessen J Feys, Vlamertinghe. Voor 's namiddags, werkvrouw kunnende koken. Vrij op Zon-en Feestdagen. Goed loon. Inlichtingen ten bur. dezer. m tille meid, wel handwerk kunnende, 20 U tot- 30 jaar oud, Goed loon. Inl. ten onzen bureele. Bakkersgast, 16 tol 18 jaar, te Belle (Fran krijk). Inlichtingen ten onzen bur. Bakkersgast reeds op stiel geweest zijnde, bij Familie Vandewynckcl, op de markt, te Loo Terstond te pachten De herberg 't Firmament, met paardenstal en uitweg en met eene schoone over dekte gaciboltr; :a, Elverdinghe kalsiede, dicht bij de statie, te Poperinghe. Zich te wenden bij G -broeders A. M. Rommens, brouwers, groote markt, 27, Poperinghe. De herberg De Vlaamsche Rhetorica bij de Statie, te Poperinghe, met stalling en iaml, dienstig voor alle bedrijf. Zich te wenden 80, Diksmuidestmat, Yper. Te Koop het kanaal, n tuikmachien, bij René Quaghebeur, smid O Veurnestraat, 'Poperinghe. Goede occasie-gasmolor van 4 peerden kracht in werking te zien bij Pierre Al- laeys Zonen, Werktuigkundige, Priester straat, Poperinghe. ondenkar en pypegale in goeden staat-, bij Maurice Hauwen, Veurnestraat, Pop. Een financieel blad meldt dat de groot ste scliuldeischer van Gent-Terneuzen 't is te zeggen het grootste slachoffer van Vrijlicitl (e Itoine. Wij meldden verleden week hoe onze Oostendsche en Gentsche katholieke turners te Rome de eereprijzen behaalden. Er waren te Rome 6000 turnes aanwezig, en men ging een stoet door stad houden. Maar dat was te veel voor de Vrij denkers van Rome en de stoet werd verboden. Op den weg van 't Vatikaan werden de Oostendsche turners door een hoop schoelies aangevallen. Onze vlaamsche jongens klop ten er ferm op en joegen de aanvallers op de vluchthun macaronikop zal nog lang gezwollen en in kleuren blijven. Schoone vrijheid te Rome Daar waar de vrijmetselarij hare handen aan steekt, daar is het uit met alle vrijheid. Al de grootste bladen spreken over onze Belgische turners en het belangrijk blad van Parijs, Le Matin, verklaart dat de oefe ningen en de houding van de Oostendsche maatschappij merkwaardig waren de Co> riere, het liberaal blad van Milanen, schrijft dat de Belgische turners felle knapen zijn die bewijs gegeven hebben van stalen wil ,en onberispelijke tuchtde Observatore Romano doet opmerken dat Belgie de kroon spant en mag als voorbeeld gegeven wor den de Temps, liet groot protestant blad van Parijs, merkt op dat de Oostendsche knapen, met hun bloote nek en armen, be wijs gegeven hebben van moed en kranig heid en het gespuis, dat de Oostenrijkers wilde te lijve gaan, op de vlucht gedreven hebben, enz., enz. Bij den terugkeer in Oostende, werden de wereldkampioenen onthaald als koningen door het volk, door de volksbonders en de maatschappijen. Gaat a. u. b. wal trager. Na het gevecht met de macaroni koppen vergezel den de soldaten onze OosR-mlenaars. Deze gingen zoo flink vooruit dat de officieren hen smeekend kwamen vragen al bun zweet afdrogen Grazzia, piano Gaat a. u. b eert beetje trager IIhikIcii og»! De minister van rechts wezen heeft, de agenten der openbare macht toegelaten de kwaaddoeners die gevaarlijk geoordeeld worden en die zij moeten aan houden, op amertkaansche wijze te. behande len. De agenten der rechterlijke policie zullen bijgevolg evenals de gendarmen, aan de kwaaddoeners het handen op - mogen bevelen, en in geval van ongehoorzaamheid gebruik van hunne wapens mogen maken. liet irecindelingenliezoek te («ent. Ziehier eene statistiek over de personen, die van i Apr.l tot 31 Augusti, minstens één nacht te Gent hebben doorge bracht April 2617; Mei 5177 Juni 6074; Juli 6417 Augusti 9ü6l hetzij te samen 29.346 personen. Me hoofddeksels in hel leger. Het is waarsciujnlijk da laatste maal dat onze troepen, voor de groote legeroefenin- JXIeng-elirLg-erL. Indien gij wilt veel moeite ontzien, heb orde in uwe zaken zet ieder ding op zijne plaats wanneet' gij uw werk moet staken. De zwaarste belastingen zijn die niet welke de Staat ons oplegthet zijn deze waarmede wij onze dommigheden betalen. Wie zelf niets te doen heeft, geeft anderen vaak 't meeste werk Er zijn heel wat woorden no >dig om weer goed te tnaken een ondoordacht uitgespro keu woord. Juffrouw Laura, heden nacht heb ik gedroomd, dat wij samen zouden trouwen Wel, dat doet me pleizier Werkelijk Zeker droomen is immers bedrog Duidelijk antwoord. Hé, JefWaar gaat gij naartoe met dien dikken stok Peet'Dingen heeft mij een beleedigenden brief geschreven ik ga daar op antwoorden Een herbergier van Wynckel werd als getuige te Gent opgeroepen. De Voorzitter vroeg hem Waar zat gij toen het feit in uwe her berg gebeurde Wel, menheere, ik zat achter rriijr.en toog... te kijken gelijk een uil op een kluit. precies gelijk gij daar nu zit!... Waar gebeurd. 't Gebeurde in eem gemeente niet ver van hier en nog zoo larg niet geleden. Dj gemeente had een veeprijs kamp gegeven, en uiterst tevreden over den grooten bijtal ging het inrichtingscoiniteit zich laten foti.grafeeren. De mannen hadden zich ops hilderachtige wijze voor eenen muur geplaatst, maar niet gelet op eene groote plakkaat. En als de portretten afgeleverd wierden kon men boven de hoofden van 't gezelschai in groote letters lezenTentoonstelling van vette beesten Aalst, 18 Sept. Markt vast, met verhooging van prijs. Hop van 1913, op levering October-November 150-152 1/2 fr. Poperinghe, 19 Sept. Markt zeer vast, ter oor- zake van den belangrijken aankoop welke de Duit- scliers in Cultuur doen. Groene hop 170 fr. en hooger volgens kwaliteitgewone hop 155 tot 100 frank. Boeschepe (lood der gemeente) 160-162 1/2 frank. Uit den vreemde. In Engeland valt de opbrengst veel minder uit dan men eerst schatte in plaats van 320.000 tot 340.000 centenaren zal men daar alleenlijk omtrent 280.000 centenaren van 100 pond bekomen. In Elzas, Hallertau (Beieren) en Bohemen valt de pluk zeer flauw de bop gaat te Saaz 275 tot 320 fr.; te Neurenberg, 190-290 frank. Tempeest-Lanteerns merk Het Hart, de besie, de zokmste voor landbou wers, voerlieden, enz te verkrijgen bij Etienne Moncarey-Sansen, Bazar der Galerij, Gasthuisstraat. Poperinghe. Deze lanteerns kunnen niet doodwaaien, noch ontploffen wanneer zij vallen. IC 1 N III 1 Cll Poperinghe, markt van den 19 Sept. Tarwe, 100 kil. 23,00-Rogge 18.00 - Haver 21,00 - Aardappelen, 100 k. 10,00 - Boter de kil. 3,30 a 3,40 Eieren de 25, 3,10 a 0,00. Yper, 13 Sept.Tarwe 19,50 a £0,00 rogge 16,50 a 17,00 haver 17,75 a 18,00; aardappelen 6,50 a7,00; boter 3,10 a 3,40; e erert 3,00 a 3 15 Kortrijk, 15 Sept.Witte tarwe 19.00 a 19,-50 roodo tarwe 18,00 a 19,50 rogge 17,00 k 17,50; haver 17,00 ét 17,50 paardeboonen 23,00 a 24,00; suikerijboonen 12 50 a 12,75 witte aardappelen 4,50 A 5,00 boter 3,20 a 3,60 eieren 3,20 a 3,30 koolzaadolie 72,00 lijnzaadolie 57,00; koolzaad 32.25|; lijnzaad 29,00; koolzaadkoeken 14,50; lijnzaadkoeken 19,00 a 20,50 sodanitraat 25,50 aramoniak- sulfaat 33,50 a 00,00 Veemarkt33 ossen, 0,85 a 1 09 131 veerzen 0,87 a 1,11 176 koeien 0,82 a 1,04 16 stieren, 0,83 a 1,03 Rousselaere. 16 Sept.Tarwe 19,00 a 17,50; id. roode 18,00 a 18,50; rogge 17,00 a 17,00; haver 17.50 a 18,00; boenen 22,50 a 23,00; aardappelen 6,50 a '7,50; boter 3,20 a 3,40; eieren 3,10 a 3.20; koolzaad olie 72,00; lijnolie 57.00; oude suikerijboo nen 13,00 a 14,00 id. gele 15,75 a 16,00. Anderlecht, 16 Sept.Verkensmarkt. Te koop 3,281prijs per kilo 0,93 a 1,13. Brussel. 16 Sept. Verkensmarkt. Te koop 349 prijs por kilo op voet, 1,10 A 1,20- Beurs van Brussel, 18 September. Belg. 3 p. c. s. 3p.c. 2s. 3 p. c. Annuit. 4 l/j 3 p. c. Gem.kred.4Vj 4 p. c. 3 p. c. 01 3 pc.'68 Buurtsp. 3p.c. Anderl. 1907 Antwerp. 1887 Antwerp. igo3 Brussel 1902 Brussel iqo5 7770 775o 77 DO 104 805o io3IO320 100 12450125 9775 9825 7d— 8325 84- 72 80 70 25 Brussel-Zeeh. 686yj5 Elsene 1908 Mechelen 1885 1891 1897 Gent 1896 68 5o 69 Luik 1853 101 10125 Luik 1897 68— 6775 Luik 1905 71 5o Oostende '98 63 5o 6375 Schaarb.1894 Schaarb.1897 6375 64 Verviers 1873 101 Doornik 1874 5o5o Congoleening Gaat. niet opreiszonderU te voorzien van een flescbje 'tls het eenigo produktdat oogenblikkelijkalle tandpijn geneest 1.50 Fr. in de apo theek NÖTREDAME, (opvolger van M. Monteynegroote markt, Poperinghe. Algemeenen De pot Canivet, apo theker, Doornijk. BIJ Bijzondere schoone en groote keus van Sloelcn, MrihSi'ii. listTalcis,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 2