NIEUWSBLAD VOOR POPERINGHE EN OMSTREKEN, HET NOTARIËEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag- namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Bedden, Matrassen. Kassen, Stoors, Gordijnen, Linoleums, bij Sansen-Decorte, Poperinghe. Uitmuntends Wijnen NIETS Zondag I2li October igi3. 9faarNr 46. ANNONCEN Den drukregel 10 e Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkermissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeïd in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Notaris Bacquaert, OPENBARE VERPACHTING Den Vrijdag 24 October 1913 Bleester IWONSTERLEET, Op Di nsdag 4 November 1913 Merkweerdigen Koopdag van Hl Iioopen Bnomen PAR VEN VS Notaris PAUL LAUWERS, opMaandag 20 October 1913, STAD YPER. Belangrijke Openbare Verknoping van op Donderdag 23 en Vrijdag 24 Oct. 1913, 0|> Maandag 20 October, JOSEPH IN DQTHAN Volksontwikkeling. De Waterkwestie. J, Poperinge of Poperinghe. De Stielman. Moord worden ingelijfd Het recht, annoncen oj artikels te weigeren is voorbehouden. DE POPERIHGHHIAAR 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van twee Herbergf'oesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Wekelijksche Almanak.—Oct, Zon Op, Zon ond. Zondag 12 s. Wilfridus, Maximilian us, Sal vina. 6 u. 2 m. 4 u -57 m. Maandag 13 s. Eduardus, Geraldus. 6 3 4 55 Dinsdag 14 s. DonalianusCalixtus. 6 5 4 53 Woensdag 15 s. Theresia, Debora. 6 7 4 50 Donderdag 16 s. Seraphinus. Galius. 6 9 4 48 Vrijdag 17 s. Hidwigis, Hibrion. 6 11) 4 46 Zaterdag 18 s. Lucas, evang. Justus. 6 12 4 44 Eerste Kwartier. Dinsdag 7 October, ten 1 ure 46 minuten 's morgens Volle Maan. - Woensdag 15 ten 6 ure 7 minuten 's morgens Laatste Kwartier. Woensdag 22 ten 10 ure 53 minuten 's avonds Nieuwe Maan. Woensdag 29 ten 2 ure 29 minuten 's namiddags Hen weet niet nat er kan hciircn, daarom mag niemand pochen of bluffen op zijne gezondheid. Als men zich sterk waant en vrij ian ziekte acht, kan men op een dag dooi' een onvoorzien toeval omverworpen worden. Sterk u het lichaam tegen ziektegevaren, daartoe wordt Theo- broma hoogst gepieken. Het genet s',:flauw- 1e van het bloed, krachteloosheid, bleeke kleuren, moeilijke en overtollige maand stonden, waterzucht, f erecijn, hartziekten, verlamming, krachteloosheid bevangenheid bij oude iieben, klieren, al de gevolgen van diank, onstuimig leven dat alles wordt ge nezen door liet gebruiken van Theobr ma, krachtlierstellend, verkloekend, lichaams- vernieuwend henresmiddel. Te Poperinghe apotheek M0NTEYNE, op volger H. N0TREDAME apotheek A. KES- TELYN: te Yporen apotheek LIB0TTE. g|J!| Tempeest-Lanteerns merk Het Hart, VH^pde beste, de zekerste voor iandbou- Attr wers, voerlieden, enz. te verkrijgen bij Etienne Nloncarey-Sansen, Bazar der Galerij, Gasthuisstraat, Poperinghe. Deze lanteerns kunnen niet doodwaaien, noch ontploffen wanneer zij vallen. Studie van den TE POPERINGHE. voor 9 jaren, ingaande met 1" October 1914, van Lanti^ocdci'tiii., te Poperinghe. Toebehoorende aan de Kerkfabriek van Sint-Jan, zelfder stad. om 3 ure slipt, ter herberg - A la petite Cantine bij Charles Dewickere, Sint-Jans Kruisstraat., te Poperinghe. Studie van Notaris le Ilondschoote. om 1 ure namiddag zeer stipt, op de hofstede van Jerome Candaele, bij den Haghedooren te Oosteappel, waarinOlmen waarvan verscheidene 2 meters overtreffen Esschen, Populieren, Wilgen en een Els, dienstig voor alle ambachten. Gemakkelijk vervoer. Zes maanden tijd van betaling mits borg. "Vergadering A la Maison Neuve bij Berioit Buseyne. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. M0NTEYNE, OPVOLG E It II. KOTRËDAME, Oroote Markt. 18. POPERINGHE. 5eMentrel werk van DE POPERINGHENAAR Jamaar. dat duurt nu al dagen lang. Ge hebt geen moed, ge.zijt zoo sioorachtig ge worden Ge peist dat, zei ze, 'k heb niets, ge heel zeker. De gebuurs hadden het ook al in de gaten dat er iets haperde met Madam Staal Voor de eenen was ze ziek voor de anderen had ze verdriet. Dagen gingen achter dagen en de welgemoedheid van Madam Staal keerde nog altijd niet weer Ze wrocht voort in de keuken, ze beging den winkel maar klappen of lachen zat er niet meer in. Ze had al een Zondag overschikkeld van uit te gaan. iets dat ze voor tijd nooit liet zonder groote en bijzondere redens. Wat moest daar onder zitt«n P Zekeren dag, zonderdat ze iets vooraf wis ten, kregen ze bezoek van Mijnheer Latour. Hij scheen gejaagd en vroeg om Mijnheer Jean te spreken, voor eene zake van groote aangeiegendheid, zei hij. Jan was niet thuis. Het speet hem zienlijk. Hij bleef nog al redelijk lang'met Madam alleen en vetrok rond de noen zonder vol strekt iets te willen aanveerden Waniieer Jan 's avonds inkwam, vertel de Madam het bezoek van Mijnheer La- tour Raad eens waarvoor hij kwam zei ze Toch nóóit om onze dochter voor zijn zoon Neen om geld. Om geld Wat had hij geld van doen Voor zijn handel. Hij zit in groote za- Studie van den TY P E R I. overslag ten 2 uren zeer slipt nanoen, ter hei berg Au Lion Beige gehouden door d'heer Vaudersctjelden,te Oostvleteren, van (ieiiH'cnlc VA egtvleteren. Compernollehói k, langs de Oranjestraat, Eenigen Koop. - Een HOFSTEDEKEN met zijne gebouwen inhoudende 3 hectaren, 06 aren, 65 centiaren, gekadastreerd sectie E, nummers 554, 555. 556. 558, 559, 600, 601, 597, 598, 008 609 en 553a. Gebruikt zónder pachtrecht, door Livinus Beernaert, aan 432 franken 'sjaals, boven delasten Ingesteld 14650 franken. II. op flesschen en op vaten, om luw slip-' nami'lduff- in de CAFÉ DU SULTAN, Groote Markt, 33, óp verzoek der Algemeene Stapelhuizen, van Brussel. Bordeaux op flesschen. 194 flesschen St-Etnilion St-Estèphe St-Julien Ponlet-Canet Margaux Larose (étampé) La Tour de Mons (étampé) Chéteau Lafite étampé Witte. Wijnen. Haut Sauternes Vouvray Rhin Niersteiner Mosetle Zeltinger Verschillige. 125 flesschen Porto Royale rouge Mascat de Frontignan Champagne de diverses marques. Bourgogne op flesschen. Aan alle liefhebbers van Hoogere Tooneelkunst. in de nieuwe feestzaal van Sint-Amands-Coltegie te Hoi-lrijk, wordt opgevoerd het meesterstuk van JOOST VAN DEN VONDEL, koning onzer tooneeldichters, door het wijdbefaamd Vondel-Tooneel uit Amsterdam. Decors en kleedijen door Nederlandsche meesters in 't vak. Begin om 5 uren stipt. Einde met 8 uren. PBIJZEN Familiekaart, voorbehouden rang, genummerd, 15 fr. voor 5 personen. Persoonlijke kaart, voorb. rang, genummerd, 4 fr. Persoonlijke kaart, eerste rang, genummerd, 2 fr. Persoonlijke kaart, tweede rang, ongenummerd, 1 fr. Voor alle inLchtingen Vlaamsch Huis, Groeninghe- straat, Kortrijk. Spreekdraden 143, 201 en 204. Tekstboekjes te bekomen in het Vlaamsch Huis, tegen 0,60 centiemen. gedurende een jaar valt, beletten to verdam- winter naartoe geweest en "k heb Vervolg aanslaande week. Antwoord van den schrijver der arti kelen over de waterkwestie aan den brief wisselaar van verleden week 1. Dank aan het belang dat gij stelt in mijne voorstellen en om den steun dien gij geeft aan mijno bemerkingen nopens het onderhouden der grachten die het vuil water moeten wegleiden. Hierop kan niet genoeg gelet worden als dit water geen val heeft, verpest het niet enkel lucht in het gebuurte, maar het besmet nog op onherstelbare wijze de grondlaag waaruit onzesteenputten water trekken. Zal de gezondheidcommissie ook niet eens, de'saangaande, verantwoor- lelijkheden vaststellen 2. Toelichtingen geef ik hier, met liefde, voor zoo veel ik kan immers nauwe raming der kosten zou een ondernemer van openbare werken of vakman alleen kunnen geven ik ben onbevoegd. Voor 't overige, ziehier, meen ik, wat iedereen zal gerust stellen aangaande de hoeveelheid water die men .verwachte». a£g> met niijn eerst® oytwy-p pen of in den grond te zinken of weg te loopen, zoo zou het 70 centimeters hoog staan. Zeker, in natte jaren is het veel meer: verleden jaar was het 99 centimeters in clrooge jaren is het wat min door den band i! hei 70 centimeters. Welnu, het stroomgebied van de Vleter- beek, (ot aan den Boonaart, beslaat 2300 hectaren, weze23 millioen vierkante meters: op geheel die oppervlakte valt er dus per jaar 23.000 000 X 0.70 16,100.000 kub. met. Wij hebb 'U gezien dat een derde daarvan ónmiddelijk naar de beek stroomt, ware inner dan 5.36G.00O kubiekmeters. 't Is danig veel, maar de cijfering is juist er worde opgemerkt dat wij geen rekening houden van het andere derde deel water dat ijl den grond dringt en langzamerhand toch door bronnen grootendeels iu de beek ge raakt. Wij hebben de behoefte der stedelijke be volking van Poperinghe breed gesciiat op 350 kubiekmeters daags, dat is omtrent (28.000 kubiekmeters 's jaars: zoo blijkt het dat de Vleterbcek jaarlijks ruim een en veertigmaal zooveel water wegleidt als dat er noodig is om Poperinghe rijkelijk te gerieven Daarom mogen wij weeldig zijn, en al de mindere regens, deze die geen centimeter per dag hoogte geven, laten gaan zij zou- jjen dienen om de vaart door te spoelen en te vernieuwen van water, zooals het nu gaat. Enkel de groote regenvlagen, deze die ge- luw bergwater aanspoelen, zouden wij ge bruiken, en er zou nog overvloed zijn. Want sedert ln October van verleden jaar tot '30n September laatst, geven de groote regenvla gen, al te zamen, 34 centimeters, dat is na genoeg de helft van een middelmatig jaar dus nog twintigmaal meer dan er noodig is. Dit ingezien, stelden wij voor, aan den Boonaart eene sluis te maken die zou open staan in gewonen tijd het water zou om- 139 f267 135 101 109 113 62 134 flesschen 157 110 v 119 138 240 1908 1906 j 7 1904 1906 1906 1897 1908 1883 1904 1906 1902 1900 1904 1902 Dit eerste ontwerp stelde voor een vijver te maken tusschen de Watoukalsijde en den steenweg naar Crombeke, en er water in te brengen van de Vleterbeek. Zie dit blad, September laatst. Zou de beek water genoeg geven Men zou denken van neen, als men onze vaart, soms weken lang, half droog en zonder stroorning zietmaar iedereen weet ook dat er, na eene goede regenvlaag, ongelooflijk veel water door onze stad trekt. Kan men de hoeveelheid water die op een jaar door Poperinghe vloeit niet schatten of meten "Voor stroomen met gestadigen loop, als Maas en Schelde, kent men hoeveel water er op eene bepaalde plaats en in eenen bepaalden tijd voorbij trekt. Maar met onze vaart is het al of niets nu eens lange stilstand, dan vloed. Toch moet al het water, buiten het geval van overstrooming, door de sluizen aan de Speikom men zou daar moeten de breedte en hoogte der ope ning der sluizen meten, en de snelheid van den stroom op eiken dag, zelfs uur per uur, waarnemen 't is schier onmoge ijk, en, alleszins zulke berekening bestaat niet, wij kunnen er dus geen staat op maken. Er blijft nog over te zoeken hoeveel water er, tot op zekere plaats, in de bek komt dit kunnen wij nagenoeg zeggen. Hoort Wat gebeurt er met het water dat valt, als T regent Een derde deel verdampt en keert weder inde lucht; een derde deel dringt in den Al deze wijnen kunnen kosteloos geproefd worden grond en wordt er in opgehouden om later raat. 93 pi. vriidnir 9a Ortnhpr lom nm i ait putten en bronnen uit te wellen; :een derde deel vloeit op de oppervlakte naar beken en rivieren. Als ik zeg een derde deel, is dat breed te nemen, min of meer maar dat doet niels gij zult zien dat het op geen sardijntje aan komt Hoeveel water vajt er op een jaar in onze streek?— Middelmatig70 centimeters hoog 'tis te zeggen, moest men het water, dat 197 flesschen Pommard 1904 218 Volnay 1906 167 Cortoji 1906 235 Clos de Vougeot 1904 180 Richebourg 1906 200 Chambertin 1906 72 Romanée 1902 217 Nuits St-Georges 1906 147 Clos du Roy Wijnen op vaten. 1904 1 stuk St-Emilion 1911 1/2 St-Emilion 1/2 Pontet-Canet 1911 3/4 Ponlet-Canet 1906 3/2 Pommard 1911 1/2 Chambertin 1911 2/2 Haut Sauternes 1908 irent heel 't jaar loopen zooals nu slechts na .roote regens, en als het eerste water, het uilste eens doorgespoeld is, zou men desluis oedoen 't water zou er rijzen en wegloopen door groote buizen, langs vroeger bepaalden 6 -4, tempvallei va» 'ie Hiypsbeek vijver geworden.- Het is dus klaar, meen ik, dat er, mits dit ontwerp, nooit eene schaarschte van water zou te vreezen zijn te Poperinghe. Deze berekening heeft, u, Vriend briefwisse laar, misschien wat droog geschenen maar gij hebt nauwkeuriger uitleg begeerd dat zal u leer.-n eenen boer zijae kunsten afvra gen. Toekomende week zoeken wij de ge gevens om aan vaklieden de kosten van de ze onderneming te laten uitrekenen. piaiyos Lucien OOR, en andere mer ken. sriii:i:i«aia< iiil.Mi.Y s GRAMOPHONES en ZONOPliONES met naaldenPA TIIEPHONES met sa- phier diamantjesbij Jcroom AIATTHYS ZOYLY. Ooststrant, «5, HOLSSLLAItL. heel veel geleerd. School en Leeraars verdienen de warmste aanbeveling. Teekenen is in alle stielen onmisbaar, 't. Is daarbij een zeer aangenaam tijdverdrijf, 't Ontwikkelt hert en geest. Teekenen leert goed opmerken, dus goed vorm, verhouding, kleur enz. zien. 't Ontwikkelt schoonheidsgevoel, goede smaak en gezond oordeel, Verzacht die ruwe zeden. In een woord toekeren is een vormend vak, van de grootste aangelegenheid in de opvoeding der kinders. Dat weldenkende ouders dat eens goed overwegen, en ongetwijfeld zullen zij hunne kinderen vroeg en lange jaren ter teeken- school sturen. Veel. heel veel is er te winnen en hoegenaamd niels te verliezen. De teekenschool beginl Dinsdag aanstaan de, 14 dezer. De lessen zullen gegeven wor den door de ievervolle Professors Janssens, bouwkunde,) en Veraoneman, r/atuurtee- kenen,enz. De kreet weze 's Winters naar de tee- kenschool Mter Butaye, Teekenleeraar te Watou Een der aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Üépöt, bij gebr Delhaize Moncarey-SanseD op Donderdag 23 en Vrijdag 24 October 1913, om 1 uur stipt namiddag, au Café du SULTAN, 33, Groote Markt, Yper. De te koop gestelde wijnen zijn gewaarborgd zuiver op ontleding. Aan gekende en solvable koopers drij maanden krediet, met 10 verhooging voor onkosten. Cliieorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht ken en heeft geheel in 't kort zware be'a- lingen te vereffenen Waarom moest hij naar hier komen Ge waart zijn beste vriend, zei hij. Dank-je voor 'i complement, hij heeft veel goedheid, en hoeveel vroeg hij alzoo wel Twintig duizend franks, na een jaar uit te keeren aan vijf ten honderd. Twintig duizend ('ranks 'tis al dat ge hoort. Neen, ne n, st.ront-afflirens, zei Jan. 'k Ben blij dat ik niet thuis was. Hij komt overmorgeu weer Dat hij maar zeere daar blijft, hij krijgt geen cent,, 'k Zal hem antwoorden. Zoudt gij iets geven Ge moet het weten, zei ze onverschil lig. 't Verwonderde hem straf dat ze zoo wei nig partij trok voor Latour. Over eenige we ken had ze hem ingezwolgen Lal our keerde niet weer, maar ze hoorden vier dagen later dat hij verpoeft was met eene schuld van driehonderd duizend franks. 'k Was 't lijk ingegeven riep Jan. Ziet ge hoe 't die kerels gaat met al hunne schoone manieren; wat min complementen en wat meer kluiien. daar zouden ze verder mee komen We zullen nu voorzeker den apotheker niet meer zien Dat was een doorn uit zijn voet Daarmee bleven de Latours voor goed builen en wier den algauw vergeten III Madam Staal beterde alsaan nog niet, en het nleef geduren met haar Het wierd zelfs zoover te komen dat ze vermeed in den win kel te gaan en beur dochter voorecstak om in den keuken te mogen blijven, 't Gebeur- Hij is onmisbaar in de maatschappij. Elk vakman mug dus fier zijn op zijnen stand, maar hij moet zich, in gelijk welken stiel, door bekwaamheid en kunst trachten (e on derscheiden, zooveel mogelijk volmaken. En met welke middelen Ze zijn zoo talrijk. 1. Hij moet het vakblad van zijnen stiel regelmatig en inet vee! aandacht lezen. Hij Deme er nota's uit op afzonderlijke schrijf boeken. Hij zal pa korte jaren een kortbon- digen schat vakkennissen bezitten, ais hij die van tijd tot tijd overleest. 2. Steeds werke hij met moed en veel op lettendheid. Dus de gedachien niet op het duivenhok of bij het rijwiel, maar gansch op het werk. 3. De lange winteravonden niet bezigen om romans te lezen, die loopen allemaal toch op het zelfde uitMietje zegt Pietje en Pietje zegt Mietje en ze trouwin te gare Daar komt er weinig goeds van, weinig aarde aan den dijk. Gaat liever ter teekenschool Poperinghe is goed ingericht, 'k Spreek bij ondervii ding 'k ben er immers nen heelen Wat moet men schrijven 't Is alle twee goed. Poperinge is geen Vlaamsche vertaling van Poperinghe. zooals Boesinge o >k geen vertaling is van B esinglie. 't Is doodeenvoudig de toepassing van een regel betrekkelijk de spelling der Vlaamsche plaatsnamen. Wat zegt die regel Dat men de Vlaamsche plaatsnamen mag spellen volgens de spelling welke wij vol gen voor alle woorden die geert eigennamen zijn. Wij schrijven eene beke die krom is en daarom ook A'rombeke. Wij spreken van eene nieuwe haven (poort) en schrijven Nieuw poort, niet Nieupoort en Crombeke. Wa' doet ?rij da» mat de namen waarvan gij de beteekenis niet kent Wij spellen eenvoudig die woorden gelijk alsof het geen eigennamen waren. De Fran- scbe klank ou nous) wordt in 't vlaamsch gespeld oe (toe); na een tweeklank ver dubbelt men de s niet krui-s-en in een open lettergreep zet men nooit maar eene a Volgens die algemeene spelregels schrijven wij Roe-S-ela-reen niet Rousselare of Rous- selaere. Die oude schrijfwijze steunde op de oude spelling en hield rekening met het Westvlaamsoh. Volgens dienzelfden regel zijn veel nutte- looze letters weggevallen. Zoo bijvoorbeeld de h in Tielt, in Gent, Ghentin Brugge Brugghe) in Poperinge. Die spelling wordt voorgestaan door leden der Koninklijke Vlaamsche Academie en ge bruikt door tal van belangrijke inrichtingen die betrekkingen hebben met veel verschil lende gemeenten van 'tland. Op mijn tafel ligt het Jaarboek van het Davids fonds voor 1886: de nieuwe spelling wordt er op da plaatsnamen toegepast. Daarnevens vind ik den Bode van Averbode nieuwe spelling, voor al de namen. De opschriften op de sta tiën geven dikwijls de twee vormen. In 'I Fransch gebruikt men altijd de oude schrijfwijze, in 't vlaamsch mag men nieuwe gebruiken, en zoo is het te verstaan dat sommigen zeggen Poperinge is' Vlaamsch, en Poperinghe is Fransch. Juis ter ware het te.spreken'als volgtPoperin ge is Vlaamsch, Poperinghe is Vlaamsch en Fransch Zal die regel op alle eigennamen de be staande sp' Hing toe te passen er door ge raken Ik weet het niet. Doch 't is best mogelijk. Volgens mij is er voordeed aan en geen na deel. Voordeel, zeg ik, want die Vlaamsch kan, weet dan seffens hoe hij alle plaatsna men moet schrijven. Met de nieuwe spelling toe te passen schrijf ik zonder aarzelen Wa- regem, Kaprijke, Kortemark, Dadizeele, mmmmmmmmmsmmmm* iff JtiasBEfs? er veel, Vladsloo, Herzeele, Woes ten, Bikschote en al wal ge wilt. Volg ik de oude spelling dan zal Ik wel eens moeten nazien vooraleer ik weet of Caprijckc, Waereghem, Bix- schote enz. juist geschreven zijn. Is er geen nadeel aan Ik geloof het niet. Een ernstig geleerde weet wel dat hij om de beteekenrs van een woord, gelijk welk op te sporen, niet den huidigen vorm, maar wel den alloroudsten vorm moet nemen. Wilden de voorstanders van een schrijf wijze die rekening houdt met de beteekenis der woorden gevolghoudend zijn dan moeten zij spellen, niet Poperinghe maar Purpur- ningahem. Overigens de vorm Poperinge Opdendrinck, Poperinga bi. 6.staat reeds be kend van in de Xlle eeuw. Waarom volgt dan Diet iedereen de nieu we spelling Omdat de regel niet door alle gezagheb bende taalgeleerden aangenomen wordt, omdat hij in de spraakkunsten nog niet slaat en omdat wij gewoon zijn de aardrijkskun dige namen te lezen in F'ransche atlassen, waar de oude spelling onzer dorpsnamen be waard blijft. Stilaan toch, vooral wat de meest beken de namen betreft, geraakt de regel in voege. Wie spelt er nu nog Aelst, buiten sommige Aaistenaars zelf Hoe moeten wij.nu schrijven? Zooals'gij wilt. En hoe zult gij schrijven Zoo als ik wil. Al wat oud is, is niet slechtal wat nii uw is, is niet uit den booze. Er werd, door de Vlaamsche Academie geloof ik, een commissie ingesteld om de schrijfwijze de.r Vlaamsche plaatsnamen vast te stellen. Sinds jaren hoorden wij van die commissie niet meer. Wie weet of zij niet uiteengegaan is onverrichter zake. De zaak is dus niet uitgemaakt, zij is twij felachtig. Waar twijfel bestaat móet vrij heid van denkwijze zijn. Roept gij Leve Poperinghe-mel-eene- hik zal gaarne in mijn handen klappen en roepen Bravo roep ik aan mijnen kant Leve P opening hé-zonder-h dan lióop ik dat gij mij niet zult steenigen. Zonderha. Cliieorci Van Tieghem - Dupont, is zoer spaarzaam in 't gebruik. m'iju.n— de dat men haar verraste, droomend alleene bij een meubel in den salon of beslommerd kijkend door het venster in den hof. Jan be- begon er schromelijk mee in te zitten, hij had aardige, benauwelijke voorgevoelens, maar hij stak ze geweldig uit zijn hoofd en loech dan zijn zeiven uit. Onnnozelaar die ik ben, suisde hij, 't zal entwat van niet zijn Het docht hem altijd dat ze in de stad met die zake bezig waren. Geheel zeker dat de gebuurs daar iets van wisten. Zij en hadden toch ook geen zand in hun oogen en moesten zien en vo- len dat er bij .Jan's wijf iets uit den haak was In het eerste had de een of de andere nog een keer gevraagd hoe 't ging niet de vrou we en of ze al weer op de beenen was. Maar zij en heeft riooit beddelijk ge weest, zei Jan. Ha 'k had het zoo hooren zeggen. Ze kan maar moeilijk weg 't Is waar, ze is te veel vermoeid nog 't Betert al stillekens, een prulle, zei hij om zijn zeiven moed 1e geven. Men dierf niet verder aandringen, Zou hij altijd hetzelfde moeten zeggen Neen toch, want op de duur vroeg men er hem niet meer naar, zelfs zijne beste vrien den niet. Ze durven zeker niet uit kieschheid, peisde Jan en dan kwam er in hem eene on machtige woede eene ra ende zucht om er zelf van te beginnen, maar een aardig gp- voelen weerhield hem en met den beste wil le van de wereld e' lukie hem nooit. Vier maanden waren achter den rug se dert het laaiste bezoek van de Latour's. Se dert drie weken had Madam Staal geen stap meer buiten de de zulle gezet, tenzij den Zondag om haastig naar eene kleine 'misse te gaan. Jan had haar gezeid van een dokter te raadplegen, maar zij wilde er al geen kan ten van hooren. 'k Ben niet ziek, zeg ik, ge ziet dat ik wel kan eten en drinken, waarom zou ik moeten gaan Niettemin ging Jan zelve den dokter ont bieden en hij kwam Ze wilde bijkans heur tonge niet uitsteken en loech den man vierkant uit. De goó lucht en veel beweging zei hij. —'Wat peist gij er van P vroeg Jan als ze alleene waren en keek hem erg bekommerd in 't wezen. Hij stak onbeslecht de schouders op Ze heeft een kop, morde hij. Ge moet ze dwin gen. Den volgenden Zondag was het feeste in de stad pp een uurtje van daar. Madam had er nog niet eens van gesproken, alsof ze er plat gerust, in was en nochtans 't gold iets bijzonders dat in iange jaren niet meer zou te ziene zijn en machiig veel volk ging aan trekken. We gaan er naar toe, zei Jan beslist, ons gedrien. Ge hebt me nog niet eens gevraagd als ik goeste heb zei Madam koele, lijk ge stoord omdat hij haar zoo meesterhaftig toe sprak. Zoudt go kunnen weigeren, nu dat ik u een plezier vraag, bad hij. 'k Ho altijd, altijd uw gedacht moeten doen, en ge zoudt me dit genoegen weigeren Ze scheen de redelijkheid van zijn eisch te begrijpen en nikte met liet hoofd. 't Was zoo. Den Zondag gingen ze er alle drie op uit. Jan gezind lijk n haze omdat hij ze toch eindelijk meegekregen had. Uit ei gen beweging had hij zijne wipkazakke Moord Dit onheilspellend woord heeft nogmaals de gemoederen van ons zoo stille Poperinghe in beweging gebracht. Het was dus niet genoeg dat Nieuwjaar dag 1913 in bloedige letters aangeteekend stond, Poperinghe moest nog gruwelijker daden tellen. En zeggen dat wij nogmaals dezen moord aan koning alcool mogen danken. O die drank I Beziet de ellendigen. Hunne hersenen zijn verdoofd, hun drift naar geld is aangevuurd en hunne edele gevoelens vernietigd. Ja, drank, gij zijt waarlijk machtig! Gij geeft moed. Nooit zouden die twee lafaards hunne prooi hebben kunnen verscheui'en als wMde en ongetemde dieren, zonder de kracht dia zij van u kregen. Nooit zouden zij zoo hunnen wil hebben kunnen plooien om zich uit de maatschappij te verbannen zonder uwe machtige hulp. Geld moesten zij hebben, geld om hunnen driftigen dorst te voldoen. O die rampzaligen.Zij denken er niet aan dat zij zich zelven verdoemen, dat zij hunne de toekomst, voor de voeten trappen. Zij denken er riiet aan dat vrouw en kinderen armoede zulleq lijden en een deel der schande zullen dragen die hun voorhoofd zal prenten. Neen, de drank maakt hun sterk en het holle van den nacht geeft hun de gelegenheid liet leven van hunnen evenmensch in eenen razenden aanval te ontnemen en zijn lijk weg te slepen om te verduiken. Hoe afschu welijk. De ellendige drank toch O gij, die den drank tot uwen afgod maakt, gij voor wie druppel of pint het hoogste genot is, trekt toch uwe oogen open, wees toch eens klaarziende. Leeren zulke voorvallen U dan niets. Schande, oneer, gevang, armoede en dood, aangedaan en zijne gouden keten, omdat hij peisde van er zijne vrouwe plezier mee te doen. Ze mieken den doorgang te voete en keerden weer met den trein. In stad hadden ze verschillende kennissen bezocht en Ma dam Staal had overal gedaan en gesproken lijk overlijd. Dat was een onzeggelijke troost voor Jan, en al zijne muDenesten en kom mernissen van vroeger had hij nu in eens vergeten Hij twijfelde er niet aan. 't was nu voor goed en voor altijd zooniet de gehee- ie genezing, ten minste een aanzienlijke be ternis, die vrorg of iaat op een goed einde moest uitloopen. Thuis gekomen bestatigde Jan dat een gauwdief ergens in den drom van 't volk zijne gouden keten gelijmd had, maar zijne blijdschap was zoo groot dat hij er hem niet eens spijtig over gevoelde, 't Frgste van al, meende hij, was dat pr zijn nickelen liorio- gie bij hing en dat medeen gaan schuifelen was. Ken oud dingen, maar dat juiste de ure wees en nooit geen minute sleepte, Geheel den avond bleef Madam Staal in dezelfde gemoedelijke stemming, ze vroeg en zei en was ongemeen welgemutst. Ais Jan erg verwonderd liet hooren dat zijne gouden keten op de feest gebleven was, had ze een onverschiliende lach. Als ge geen hebt, ge moet geen dragön, zei ze. Jan verstónd er hem niet aan. Vroeger zou ze daar een beslag zonder einde over gemaakt hebben en nu, 't was haar met ruzie de moeite weerd dat ze er op sprak. Hij ook, in de gewone omstandighe den, zou om die koele onverschilligheid van harentwege schromelijk geergerd geweest zijn, maar nu maakte ze hem zot en blij en hij zocht niet de doorgronden van waar de aardigheid mocht komen. En Zondag trekken wc er weer op los, jubelde hij, naar een ander geweste, doet 't niet, F'iora Ze waren 't eens, alle drie en sedert vele weken voor den eersten keer, voelde Jan zijn geest van kommer vrij en zijn gemoed ver smoord in een overwelling 'van zoete, heil zame vrede. Ongelukkiglijk die blijdschap zou van zoo korten duur zijn. 's Anderdaags was Madam droefgeestiger en moedeioozer dan ooit. Door een on uitlegbaren weerbots was de ge- steltenisse van gister gekeerd lijk een zak. liet scheen dat die kortstondige herleving in haar geestesvermogen eene volsiagene uitputting en ontzenuwing had te weeg ge bracht. Zij zat in haren zetel duffig en sen- tieloos met moeden blik in heur gebluschte oogen. Ge zi.it ziek, zei Jan, die zelve geheel onthulst was. 'k En doe, zei ze, maar 'k ben danig moe. - Zet u wat buiten in den hof, 't is hier zoo beloken. 'k Ben hier wel, zei ze, laat mij hier. 't Was al late in de voornoene eer Jan weggerocht en ten vier en half kwam hij ai weer naar huis, angstig om te weten hos 't zijn vrouwe stelde, 's Middags had ze niet goëten en van den geheelen tijd geen voet in den winkel gezet. De volgende dagen ging het wel zoo slecht. Ze trok haar van langs om min van het huis houden aan en ging van langs om noóder in den winkel. Ze wierd menscheschuw. I Nadruk voorbehouden. Wordt voortgezet

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 5