Spaarboekjes aan ÊflflK van POPERIfiGHE, Betaling inning van Handelseffecten, Leeningen op vaste Goederen. Benrsbewerkingen. Bewaring van Titels. van BUITEKMRDSCH fllEUttlS. Nationale Prijskamp van Hop te Gent. APOTH EEK- D ROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Schrikkelijke misdaad te Poperinghe. Een man doodgestampt LAATSTE UITVINDING NIEUWS UIT BELGIE. BURGERSTANDEN VAN Op Zondag 12" October. Jaariijksche Herbergkermis. HE n/UJh GKKii ttfSSEiM Xe Koop MARKTPRIJZEN. van P/1ERRIS, COEVOET, BAERT Cic 8C1IAALSTRAAT, Popei-lnglie. oo r»o 4)4) o/o Crediet Openingen. Loopende Rekeningen Comptes-Courants. Leeningen op Publieke Fondsen. Tclcplioou 4)4). 175». FamiHe Cinema Etnile Lobeau- D Hondt, Groote Markt, Poperinghe.We kelijks 3 vertooningen 's Zondags om 3 en 7 1/2 's avonds 's Maandags om 7 1/2 ure. Programma der week Eerste Deel 1 De ruchtbaarheid heeft iets goeds, komedie. 2 en 3 Heldhaftige aan val onder Napoleon Ie, drama in 2 bedrijven4. Gavrocho beeldhouwer om te lachen, komiek Tweede Deel5 Het zeelied, gevoelige komedie. 6 Pe wilde kat'.enjacht, weten schappelijk. 7. De geest der dingen komiek, 8 Dagblad Eclair, hedendaagsche gebeurt Derde Deel: 9, 10 en 11. Haar «l«» l'rrgillViii*, drama in 3 bedrijven. 13. Pe'.roii le-zoekt eere plaa s, komiek. ziedaar wat dezen wacht die hunne ziel aan den drankduivel geven. O, mocht dit droevig geval toch eens voor goed het gevaar van den drank bij sommigen doen inzien 1 Houdt gij aan uwe gezondheid en aan die van uwe kinders, vlucht den drank. Houdt gij aan uwe eer en uwe we»rdig- heid, houdt gij aan uw geluk, vlucht den drank, want dit is da prooi waarop de drankduivel steedjs loert. Zoudt gij u zeivan willen omwikkelen, zoudt gij eene sport booger willen klimmen op de ladder der maa'schappij, vlucht, vluc ht dan nogmaals den drank want hij is de hinderpaal dien gij eerst zult ontmoeten en moeilijkst zult overwinnen. fn Poperinghe wordt er veel gedronken 't Is jammer, maar 't is zoo Moeten er dan nog treuriger voor vallen gebeuren opdat de overhei 1 ems heilzame maatregelen zoude nemen Beter kon er toch niet gewrocht worden in hei voordeel van iedereen. In Popeiinghe zijn er 348 heibergen, da' is 1 herberg op 7 mannen. Is dat niet schrik kelijk En zeggen dat er nog alle dage nieuwe uit den grond rijzen. Het zijn voor het minst genomen zooveel aangelegheden tot drinken. Mocht men eens, in gemeen overleg, de iierbergiers aan het hoofd, want het is och hun groot voordeel, paal en perk stellen aan het steeds vermenigvuldigen der herbergen. Het ware een eerste stap ter veredeling van ons volk. Hat ware misschien een eerste middel om de treurige voorvallen tegen te gaan als deze, waarover Poperinghe, spijtig genoeg, beroemd komt. Met de nieuwe wet der belastingen op het inkomen in Amerika, zal Mme Frederic Gourtland jaarlijks 1.225,000 frank betalen In Holland maakt men nu vierkante stuivers met ronde hoeken. In Mexico werd een kerql veroordeeld tot 150 jaar gevang. In Brazilië zijn twee schepen op elkaar gebotsteen ervan is gezonken. Men spreekt van 30 dooden De voorzitter der fransche republiek deed eene omreis in Spanje en werd er prachtig ontvangen. In de Balkanen wordt steeds gevochten tusschen de vroegere bondsgenoten. In het Feestpaleis van de Wereldtentoon stelling te Gent, wordt er van 12n tot den 21n October eene nationale prijskamp voor hop gehouden, namelijk voor het verzorgd ste plukken en het schoonste drogen op zijn Duitsch. De hopbonden van het Land van Pope ringhe stellen er 406 baaltjes ten toon, het Land van Aalst-Brabant 263 baaltjes, de streek van Ertvelde2 baaltjes. Sedert 1910 is er veel verbetering in het plukken en het drogen, doch dat bemerkt men beter in de Aalsersche hop dan in de Poperingsche dat is misschien hieraan te wijten dat het plukken daar in de kleine cultuur door eigen volk geschiedt, en hier integendeel wordt dit werk in de meerdere cultuur het meest door vreemdelingen ge daan. De hop der afdeeling vreemde hopsoor ten en nieuwe Belgische variteiten werd gekeurd door MM. Damiens, brouwer te BrusselDubois, brouwer te Lebbeke Rose- leth, hophandelaar te Hekelgem Eeman, hophandelaar te AalstBrutsaert, hophan delaar te Watou, E. H. DeJaegher, bestuur der van het Hopverbond te Poperinghe en R. Pauwels, lanclbouwingenieur te Yper. Hier werd er een eereprijs toegekend aan Henri Boeket van Poperinghe voor zijne Précoce aan L. Van Droogenbroeck van Capelle Brabant) voor zijn Hallertau en P. Reyniers van Aalst voor zijn Zaai- linghop. lie hop van de stad Poperinghe 152 baal tjes werd gekeurd door MM. C. Brutsaert, R. Pauwels, M. De Baene en E. H. DeJae- gher. Voor de hop der omliggende dorpen was M. Maurice Lebbe aan den voormelden jury toegevoegd. Bekomt een eereprijs Henri Boeket. Bekomen een eersten prijs (gemerkt A): H. Cappelaere, We Beddeleem, Cesar Ghee- raert, Philip Lozie en Aug. Merievede-De- haudt van Popeiinghe René Vanden- bussche van Staveie August Lefebvre van Proven Achiel Faes van Watou Cyriel Jacob, Gustaaf Six en Emiel Ver- cruysse van Reninghelst. Allen met Buvrin- sche of zoogezegde Duitsche hop. De tweede prijzen (gemerkt B), de derde prijzen (gemerkt C) en de naprijzen (ge merkt Dzullen we maar te naaste week knnnen mededeelen. Maandag zullen er meer dan 200 leden van het Hopverbond eene studiereis naar Gent doen. Aide deelnemers moeten voor 6 uren in de statie zijn. Te 10 uren, in de tentoonstelling, zal M Miserez eene voordracht geven over de Belgische hop. Daarna gezamenlijk bezoek aan het He dendaags modeldorp, bijzonderlijk belang wekkend voor alle landbouwers. Deze uitslag werd ons per expres mede gedeeld door E. H. De Jaegher, toen de keuring daaromtrent gedaan was. Waar schijnlijk is hij nog onvolledig voor de eerste prijzen. Al de tentoongestelde hop werd gekocht aan 180 fr. door M. Charles Delfosse, van Poperinghe, die ook reeds de hop kocht der tentoonstelling van Poperinghe, bewijs dal M. Delfosse niet alleenlijk de pogingen tot verbeteren onzer hopsoorten goedkeuit maar ook nog wil aanmoedigen door onder steuning. Wanneer ge naar de Tentoonstelling gaat, laat niet na van het Pavilljoen te bezoeken waar het Trappistenbier der Abdij St Sixtus te Westvleteren verkocht wordt. Hel is gelegen schuins over den ingang van de Watèrchule op het plein der aan trekkelijkheden. Men vindt zijn lijk verdoken bij een strooschelf, slechts den derden dag na de moord. Photo Beauprez Op deze plaat, voor «De Poperinghenaargetrokken, ziet men de plaats waar het lijk ligt onder eene witte sprei verdoken en door de politie en gendarmen bewaakt. Het kruisje duidt aan de plaats waar den maandag morgen de plastron en de klak van het slachtoffer gevonden werd en waar de Woensdag nog verklonterd bloed lag. Een ijselijke misdaad werd bier woensdag morgen ontdekt. In omstandigheden tot nu toe onbekend, hebben twee werklieden, bij wie de drank alle menschengevoelen moet weggenomen hebben, een werkgezel letterlijk het hoofd ingestampt en dan hun slachtoffer, na zijne zakken onderzocht te hebben, weggesleept en verborgen achter eenen schelf. Men staat verstomd als men het bedenkt, dat menschen door den drank zoo kunnen verbeest worden. Welke les voor die drinkers die wekelijks de helft en soms meer van hun loon in de herbergen verteren, vrouw en kindereD met slagen en verwijtingen begroeten als zij tehuis komen al ze dikwijls nog in de groot ste armoede latend. Mochten die drinkers toch na zulke schrikkelijke voorbeelden de oogen openen Maar laat ons liet verbaal dezer akelige misdaad beginnen Een lijk ontdekt. Woensdag rond 111/2 ure, werd de heei Politie-Kommissaris, op zijn bureel per tele foon verwittigd door den Heer Nestor Lahaye. dat men op het land van M. Alfons Schaballie, recht over de herberg A la briquetterie langs de Abeele kalsijde, 5 minuten gaans over 't Zwijnland, een lijk kwam te ontdekken, verdoken achter eeD strooschelf die op een dertigtal meters slechts der kalsiede staat. Hoe men het lijk ontdekte. Aan het werk zijnde op het veld, op 50 meters afstand van het land waarop gemelden schelf staat, zag Omer Vercruysse, zoon der We Vercruysse, wonend in de Cas- selstraat, woensdag morgen rond 9 ure, bij den schelf een man liggen die scheen te slapen. Hij dacht dat het een dronkaard was en gaf er in 't begin geen verder acht op. Daar de slaper rond 11 ure daar nog lag en nog geen minste beweging had gemaakt, gerecht de jongen wantrouwig, en ging et-ns zieD. Met ontsteltenis bestatigde bij dat het een lijk was dat daar lag, met het ge zicht geheel gekneusd en in bleed en bijna onkennelijk. De jongen riep op zijn oom, die met hem aan 't werk was, en juist kwam daar per velo voorbijgereden Nestor Verschave zwijnslachter. Deze liep ook ter plaatse en na het lijk gezien te hebben, spoedde hij zich per velo naar het Zwijnland en verhaalde er welke akelige ontdekking zij juist kwa men te doen. Na zelf ter plaatse de zaak te hebben gaan bestatigen, kwam M Nestor Lahaye seffens huiswaarts en verwittigde psr telefoon de politiekommissaris. Ter plaatse. Zoodra de politiekommissaris dit vernam deed hij door werklieden der stad het zie kenbed halen naar het gasthuis, en begaf zich ter plaatse. Het nieuws was middeler wijl reeds wat verspreid en veel volk uit de buurt was reeds rond het lijk toegeloopen 't Was rond J2uur toen de politiekom missaris aankwam. Het lijk tag nog in de zelfde houding het lag op de rechterzijde op zijds de vum met de voeten naar de kal sijde en het hoofd in het stroo en de aarde geduwd. De doode had oude zondagkleede ren aan en een paar rekker bottienen klak of hoed vond men niet en plastron en col waren ook verdwenen. Het zager een ouderachtige man uit vom middelbare gestal te. Toen de heer kommissaris het lijk om keerde wij waren er toen ook reeds bij verscheen een afgrijselijk gezicht, maar toch kon men den doode herkennen het was Charles Cammu, 61 jaar oud. ongehuwd en hoeveknecht bij de' kinders Ch. Dekervel, langs de Abeele kalsijde, waar hij inwoonde. De neus was ingeduwd en half open, eene groote wonde doorsneed de rechterwang onder het oog, en kin en mond waren geheel gekneusd de oogen zag men niet. Ver- klompt bloed kleefde op het gezicht en gaf er een aangrijpend uitzicht aan. De hals en wangen waren opgezwollen en reeds gansch blauw. De kleederen waren langs de linker zijde gansch bemodderd, alsook de handen, en de vest was op geheel de linkerschouder met bloed doortrokken, treken dat het slachtoffer vooraleer tot daar te zijn gedra gen of gesleept geweest, eenigen tijd in de modder en in een bloedplas moest' hebben gelegen. De rechterbroekzak was uitgetrok ken, en in de linkerbroekzak zat een onlangs nieuwen porte-monnaie met dobbel over slaande sloteen slot was afgescheurd en zat erin met zes centstukken; geen ander gdd was nog te vinden. Geen sporen van gewei 1 waren in den grond te zien, zoodat •ie man reeds dood moest zijn toen men hein daar bacht. Op de plaats waar zijn hoof') met geweld in de aarde was geduwd, was de grond doordrongen van bloed. Dr De Wulf, ter plaatse geroepen, deed de eerste bestatigingen en verklaarde dat de man lang dood moest zijn. Er werd be sloten het lijk te laten liggen tot de komst \an het parket dat per telegram verwittigd werd. Een witte sprei werd over het lijk geworpen en de gendarmen en agenten, hielden de altijd toekomende toeschouwers op afstand op de kalsijde. De menschen uit de buurt, over deze ont dekking ontsteld, toonden ons op het gaan pad langs de kalsiede, op een 70 tal meters van den schelf, een plaats waar men dan nog verklonterd bloed zag en waar, volgens hun verklaren, den maandag morgen een plastron en eene klak waren opgeraapt ge weest. Deze plaats is op onze plaat door een x aangeduid Velen geloofden dat de ongelukkige Cam mu door een auto was gedood en dan weg gesleept geweest, maar dit scheen niet aanneembaar. Anderen verklaarden eene schrikkelijke misdaad voor handen te heb ben, maar de menschen weigerden te ge- looven dat er onmenschen hadden kunnen bestaan die zoo een ouden man zouden doodslagen. En toch was dit de droevige waarheid. Het Onderzoek. Door nau v ondervragen van gebeurs en al de herbergiers der buurt tot aan de slad-, kwam de ieverige heer Vanhoutie, politie kommissaris, weldra te wete dat Cammu laatst in de herberg De Chicorei Ast was gezien geweest, den Zondag in den avond. Deze herber g ligt rechtover de tweede Zwijnlandreek, dus op een 300 tal meters afstand van waar men Cammu had gevon den. Deze was daar om 12 ure vertrokken 'samen met Acbille Vanpeperstraete, die om trent rechtover genoemde herberg woont en Jeróme Simoen die woont in de reeks huizen verder al den rechter kant. Was ook terzelfder tijd dezer drie verlrokken, Henri Baelde, bijgenaam Claeys, insgelijks in de verste Zwijnlandreek wönend. Bij het verlaten, der herberg was Cammu erg bedronken en al waggelend, verloor hij opeens zijne k'ak bijna bij bet huis van Claeys. Deze ging een licht halen, hielp de klak zoeken, gaf ze aan een der mannen die mede waren met Cammu en ging dan slipen. Wat er verder gebeurde weet men nog niet, maar uit de verklaringen hier en daar opgedaan bleek dat de drie mannen aan 't vechten moeten gerocht zijn. Zij moeten zelf nog op hunnen weg teruggekeerd zijn, want werklieden die in de brouwerij van 'i Zwijnland in den nacht aan 'twerk waren, hoorden geschreeuw en gekijf. Tweeperso nen die van de Bieschepe kaisiede kwamen, hadden rond 1 u. Simoen en Vanpeperstraete ontmoet nabij de plaats der misdaad. Simoen trachtte zeif niet herkeiid te zijn. Cammu was toen niet meer bij hen. Deze getuigen gingen woensdag avond Zelf naar den kom- missaris om dit te verklaren. De personen die den maandag morgen de plastron en klak opgeraapt hadden, kwamen deze aan den politiekommisaris afgeven, die deze bewijsstukken medenam. Deze feiten allen samen gebracht, waren voldoende om Vanpeperstraete en Simoen als de vermoedelijke daders aan te duiden, en deze vermoedens werden nog sterker toen de politie vernam dat beide mannen 's morgens vertrokken waren om naar Charleroi te gaan werken hadden zij gezegd Vanpeperstraete, jongman, is geboren den 1 December 1883 en woont bij zijne ouders Simoen, geboren den 29 Mei 1888, is ge Irouwd met Julienne Deturck en is vader van twee kinders. Hoe zij vertrokken. Beide waren nu werkzaam bij M. Alfons Schaballie, en moesten maandag helpen de puinen wegruimen, in zijn magazijnen een week vroeger door brand vernield. De twee mannen waren maandag morgen, rond 7 1/2 ure 's morgens, naar hun werk gegaan. Beide waren gejaagd en als weg met hun gedachten zij spraken gedurig samen tot 8 uur het rustuur en hadden om 8 3/4 uur nog het werk niet hernomen. M. Schaballie kwam bij hen en bemerkte dat zij weinig of niets verricht hadden. Denkend dat de drank alweer de oorzaak was, deed M. Schaballie hun opmerken dat zij nog niet gedaan hadden. Geen der twee sprak er e?n woord op, maar vijf minuten nadien verlie ten zij samen het werk, en gingen huis waarts halen wat zij noodig hadden en ver trokken met den trein van 10 1/2 ure. Huiszoeking. Na al deze bijzonderheden vergaderd te hebben, werd door de kommissaris een huis- zoek gedaan in de huizen der twee verdachte. Bij Vanpeperstraete was de broek dien hij den Zondag droeg juist in een marmijt geste ken en stond op de stoof te koken om gewas- schen te zijn. Bij Simoen verklaarde de jonge vrouw, door deze gebeurtennissen diep ongelukkig gemarkt, dat haar man den Zondag nacht rond 12 1/2 ure tehuis gekomen was, gansch bevuild en zijne kleederen in slijk. Op haar vragen antwoordde hij met verwijtingen en gebood haar onder bedreiging te zwijgen. Zij had 's anderdaags zonder eetiige vermoedens de kleederen afgekuischt en weggedaan. In heide huizen werden de kleedingstuk- ken aangeslegea en naar bet politiebureel gebracht. Opzoekingen. De politie had ondertusschen ook verno men dat de twee opgezochte kerels te Gilly uij Charleroi waren, op zoek naar werk. Het aanhoudingsmandaat werd seffens per tele gram opgestuurd en men was van gedacht dat de aanhouding slechts eene zaak van eenige uren wus. Het parket. Zooals wij reeds zegden, werd het parket van Yper per telegram verwittigd. Om 3 ure woensdag kwam het hier aan samengesteld uitdebeeren Verschave, procureurSchram- me, afgeveerdigde onderzoeksrechter Wyl- begaven zich ter plaatse en na de noodige hestat'gingen gedaan te hebben, werd het lijk Daar het gasthuis gedregen 't was toen rond 4 1/2 ure. Na den gang van het onder zoek gevolgd te hebben, vertr okken de hoe ren van hel pai ket met den trein van 5 3/4 ure. De lijkschouwing. Donderdag morgen keerden dezelfde hee- ren met dokter Lagrange nog erbij, terug en gingen naar het gasthuis du lijkshouwing doen. Geen andere wonden dan aan het ge zicht waren waar te nemen. Men kon klaar zien dat het slachtoffer bij de keel h»vig ge duwd was geweestklauwen stonden in keel en nek. Het linkerkaakbeen was in stukken gestamp' en liet bloed was in de ooren en in Ie keel geloopen. Op de borst en in de rcch terzijde waren twee vlekken waarde moor denaars hun slachtoffer geweldige stampen moeten hebben toegebracht. De ongelukkige Cammu is dus doodgestampt geweest en ge storven te gevolge van het scheuren van een ader in het hoofd ouder het kaakbeen. Het slachtoffer was zooals gezegd ongehuwd. Het was eei man die, bui'eii voor dronkenschap en be- leedigingen, nooit geen verooi deelingen had onderstaan. Hij was verslaafd aan den drank en hield dikwijls Zondag eu Maandag De drijfveer, Ier misdaad zal maar kunnen vastgesteld worden, eens de daders aangehouden. Cam mu had 's morgens 25 fr. ontvangen als werkloon, waaronder een bankbriefje van 20 fr In zijn koffer vond men 3 briefjes van 20 fr. zo ei i'. men niet weet met hoeveel geld hij verirokken is. In zijn porte-monna e vond men 12 cemiemeu en een zijner broek zakken was uitgekeerd zijn uurwerk was 10k verdwenen. Werd hij vermoord voor zijn geld om de daders toe te laten voort te irinken Het onder-o.-k zal het moeten uitwijzen. De indruk in de streek, door deze misdaad verwekt is groot. Woens- lag en Donderdag was het de oorzaak van alle gesprekken en zooals dikwijls, werden veel onnauwkeurigheden vertelt. Het ge rucht was verspreid dat Simoen en Vanpe perstraete aangehouden waren en hier moes ten aankomen. En geheel den dag stond er bij de statie en politiewacht een aantal nieuwsgierigen die de kerels wilden zien en bet niet geloofden toen de politie hun zegde dat in geval van aanhouding ({e twee man nen niet naar Poperinghe, maar wel naar Yper zouden gevoerd worden. Ook kwam hier niemand toe en moesten allen toch zonder iets te zien huiswaarts trekken. De Begraving van het slachtoffer had Vrijdag morgen plaats om 8 1/2 ure in O. L. Vrouw kerk. Talrijke personen uil zijn gebuu: te, woonden den dienst hij. A V\KIOl I»IG der vermoedelijke daders. Vrijdag namiddag kwam hier de mare toe dat Achilla Vanpepersiraete en Jerome Simoen, 's morgens om 8 ure, te Gilly bij Charleroi waren aangehouden geweest en naaryYper overgebracht waar zij met den trein" van 6 ure s avonds toekwamen en naar het gevang geleid werden. Zaterdag morgen moesten zij voor den onderzoeks rechter verschijnen. k I TEGEN DEN N li II O E ST, Door het gebruik der: SIROOP tegen den KINKHOEST van A- Mopteyne, Apotheker, POPERINGHE, [doet men aanstonds de stikhoesten ver- d wijnn en verkrijgt men de volkomene genezing op zeer korten tijd. Prijs: i.6o fr. de flesch. Menigvuldige getuigschriften van allerbesten uitslag. Depot Apotheek NOTREDAME, Groote Markt, 18, Poperinghe. Stadsnieuws. Examens. - De Heer Robert Sansen. van Contich, heeft te Leuven ziin tweede examen voor Notaris met goeden uitslag afgelegd. J ong clings kringWaar gaan wij naartoe met die kunstige tooneelgroep van den Jongelings Kring? Jaarlijks drukten wij or,ze verwondering en onze voldoening uit over het uitvoeren van hunne stukken maar dit jaar hebben zij nog alles overtrof fen. Met veel bijval hebben zij uitgevoerd een heerlijk en historisch drama Guido de Vendeër dié zoowel in opzicht van voordracht als kleedij uitermate lief was Het stuk was meesterlijk opgevat en door- weef-i met stichtende tafereelen van edelmoe digheid, verkleefdheid aan Godsdienst en Vaderlandsliefde. Voor slot kregen we twee kluchtnummers die de lachspieren in beweging brachten, Wij moeten hulde brengen aan de spelers, waarlijk allen hebben hunne rol ten beste vertolkt. De Z. E. H. Deken, de Heer Burgemeester, vele priesters van stad, alsook E. H. Princi paal en al de Heeren Leeraars van 't College hadden er aan gehouden de feest met hunne tegen woord gheid op te luisteren Veel volk was toegestroomd en iedereen verliet de zaal tevreden, verrukt over hetgeen zij gehoord en gezien hadden en den wensch uitdrukkend dat rrienigwerf een dergelijk feest bun zou vereenigen, want voor iedereen is het too- neelspel van dien aard, een hooger zielsee- not eene verheffing uit den alledaagschen slenter. In een woord 't was een heerlijke avond, en de spelers en het bestuur van den Jonge- lings Kring met den E. H. D'Haese aan 't hoofd verdienen de beste gelukwenschen en dank. Avondschool. Het is maandag aan staande 11 October, dat de lesseD herbegin nen? Van nu tot einde Februari is de Avondschool open den Maandag, Dinsdag en Woensdag van 6 tot 8 ure 's avonds. Twijfelt er nog iemand aan het nut en zelfs de noodzakelijkheid van die lessen? Vele jonge werklieden hebben al hunne geleerd- lieid aan de avondschool te danken wat zij in de dagschool hebben aangeleerd, geraakt vergeten met kzen, schrijven en rekenen zijn zij vervreemd, en hun leven lang zouden zij de pijnelijke gevolgen van hunne onwe tendheid en ongeleerdheid moeten dragen. De avondschool is de redding. Nog meer benevens de noodige kennissen aan schrij ven en rekenen, geven die avondlessen zoo nut tige begrippen op godsdienstig en sociaal gebied opdat ze regelmatig de lessen zouden bijwonen. Door gansch het vlaamsche land is eene kractitige werking ontstaan, om ons volk te ontwikkelen en op vele p'aatsen wordei avondlessen ingericht. Sedert jaren heef Poperinghe zijne avondschool, en nu meej dan ooit, moet zij bloeien om rijke vruchten aan geleerdheid en ontwikki ling te geven Mochten alle ouders hunne zonen naar de avbijdscliool zenden, en wij doen eenen o o warmenoproep aan alle jongelingen opdat ze leman, griffier en Poupaert, wetsdokter. Zij regelmatig de lessen zouden bijwonen. Voor dronkenschap en nachtgerucht werden deze week verschiliige processen op gemaakt bouwer te Vlamertinghe met Maria Vandewinckel 20 jaar, z. b. te Poperinghe. 78. Alois Couvreur 21 jaar, landbouwwerker met Gabrielle Decoker 17 j. kantwerkster belde te Poperinghe. 79. Joseph Vas- Tooneel. Het tooneelseizoen in onzen seur 23 jaar, landbouwer met Irma Lobeau 24 jaar, z. b. beide te Poperinghe. 80. Gustaaf Vannieu- wenhove 24 jaar, werkman aan den Staatsspoorweg te Moerbeke bij Gent met Rachel Couwet 24 jaar, kantwerkster te Popeiinghe. Walou, van 15 Sept. tot 12 October. Geboorten Graeschepe Palma. V. d. Abeele André. Delanote Berllia. Heyman Clara. Coubronne Maurice. Vanacker Albert. Desma- dry 1 Maurice. Cauwelier Roger. Overlijdens. Leonie Boone, 03 jaar. Marie Baekeroot, lm. - Maria Vanacker, 19 jaar. Huwelijken, Cuvelier Arthur met Merlevede Rachel beide te Watou. Firrnin Vanrenterghem, landbouwer te Boeschepe met Zclie Demol, rente nierster te Watou. Stadschouwburg zal dit jaar geopend wor den door de tooneel maatschappij de Roey- sche - Barbaristen, die op Maahdag 10 en Dinsdag 11 November zullen uitvoeren liet beroemd drama De Kroegzangeres in 7 bedrijven, en het blijspel - Schildwacht, Dood en Duivel - De personen die v illen schoone plaatsen hebben zouden dus best s ffens er voor zor gen. Voorbehouden kaarten zijn reeds te be komen bij de Wed. Theophile Vaneistlande, Yperstraat, Poperinghe. Been gebroken. Woensdag morgen rond 8 ure, reed de metserdiender Julien I)e- houck, in werke bij M. Joseph Savoye, on- wrij willig meteen pij pegaal tegen ten zwa re poort die tegen een muur stond. De poort viel op de pijpegaal en den voerder. Deze- werd een been gebroken. Dievegge. De bloemkoolverkoopster D..., die vrijdag op de markt stond, had van een marktkramer bij haar eene moor gesto len. Men vond het gegtolene verdoken op hare kar. Erg ongeluk. In de maalderij Jules Vandorp», langs de Westvleteren kals ;di-, waar men deze week voor h-»t eerst werk zaam was gebeurde vrijdag namiddag een schrikkelijk ongeluk. Een vo- r graan was gedorschen geweest en men liet de dorschmachii-n vuori in be weging, toen de 13 jarigen zoon van Henri Saesen, herb -rgierin Spanje, eenigestappeti verder-, de onvoorzichtigheid beging boven op do dorschmachien te gaan. De jongen werd er in getrokken en op zijn hulpgeroep kwamen de werklieden toegeloopen Men trok hem uit maar geheel het onderste van een been was tot onder de knie gebroken en voet en schoe afgetrokken.. De arme jon gen werd ïjselijk gekwetst naar huis ge-Ire gen waar Dr De Wulf hem kwam verzorgen en het noodig oordeelde Zaterdag morgén zijn been af te zetten. De toestand van den jongen is zeer erg Diefstal.In den nacht van 4 op 5 October, werden er 6 konijnen en 4 hennen gestolen [.bij Gesquière Jéiöme, landbouwer de Coppernolle alhier. Vermoed- ns vielen op een gewezen dienst knecht. Ook p iste een oud paar schoenen door gez°gden dienstknecht achtergelaten, wonder wel in de voetinprintingen van den dief. Bij ondervraging loochende hij nogtans hardnekkig. Doelt na lang zoeken zijn de gendarmen er in gelukt, Donderdag voormiddag de konijnen terug te vinden te St Jan-ter-Bie zen, waar zij door deze gebracht werden, op wie de eerste vermoe teas gevallen waren Boetstraffelijkrechtbank. C. Le mahieu en S. Debeer. van Woesten. werden verrast do-r de jachtwachter Pype van Brie- len de eerste had een geweer eu de tweede joeg het wild op. Lemahieu krijgt 200 fr. of 8 dage en de tweede 8 d. en 26 fr. of 8 d. Va ssHiciulaclc. Groote brand. - Zondag avond rond 8 ure werd de schoo ne hofstede der echtgenooten Charles Louis Vanacker door den bliksem in brand geste ken en vernield. Kwamen in de vlammert om 12 scl-ojne melkkoeien 4 jonge vaar zen, 2 paarden, kiekens, konijnen en zwij nen bleven in den brand. Al het landbou- wersalaatn, gansch de Oogst, strooi en aar dappelen werden vernield. Al de meubelen buistaad en kleederen werden de prooi der vlammen. Er bestaat verzekering Ih'tci'cii. Een solo slim werd ge speeld ter herberg »A la fat rique» bij J Candaele, door Constant Gesquiere. Mede spelers C. Verhaeghe, A. Huyghe en L. Yandenbrancke. l*i*oven. Overreden. De landbou wer H. Verhille reed maandag morgen dooi het dorp met peerd en kar to »n liet dier ver schrikte en op hol ging. De landbouwer rol de onder zijn gespan en moest in een huis binnengedragen worden waar een dokter hem kwam verzorgen. Hij kloeg van inwen dige pijnen. Zijn toestand is nu reeds veel beter. Op Zondag 12 October viert Merckem een heuglijk feest, de blijde intrede van we ledele Heer Baron en Me»r. 3e Barones de Coninck de Merckem-Fraeys de Veubeke, weerkeerende van hunne huwelijksreis. Een prachtige stoet zal gevormd worden en be staan uit 47 groepen, rijkelijk gekostumeerd. SPORT. le Afdeeling. F, O. Brugeois 1 Leopild C. 0 Standard C. L.O C. S. Brugeois 1. Antwerp F. C. 2 Beerschot A. C. 4 Union S G. 2 Racing C. B. 2. Daring C. B 2 C. S. Verviers 0. A. A. Gent 0 R. C. Gent 0. 2° Afdeeling. F. C. Brugeois 1 F C. Kortrijk 4. C. S. Brugeois 4 Y. G. Oostende 0 S. V. Rousselare 0 S. C. Kortrijk 1, F. C. Rousselare 3 S. V. Blank. 1. De bloedige lijst, Deze week vielen niet min dan vijf vliegers dood. Priesterlijke benoemingen. Bisdom Brugge. Zijn onderpastoor- benoemd 'te Marcke, de E. H Bonne, id. te Krocke te Knocke, de E. H. Corly, id. te Leysele te Leysele, de E. H. De Gryse, id. te Adinkerke, te A'iinkerke, de E. H. De- chièvres, geweznn leerbar in het St-Aloy- siuscoliegie te Brugge in St-Jan-Baptist. te Kortrijk, de E. H. Wankel, leeraar in het collegie te Tieltin St- Bavo, onder St-An- dries-bij-Brugge, de E. H. Meysman, coad jutor van wij Ion den E. H pastoor van Deer lijk. POPERINGHJE, van 5 tot 12 October. Geboorten.219. Agncs Carlé d. v. Achille en Emma Kesteman. 220. Robert Logghe z. v. Odile en Flore Bogaert. —221. Marcel Vanhaste z. v. Mau rice en Alida Hauspie. Overlijdens. 179. Quaghebeur Madeleine, 21 m., Wijk H. 180. Vierstraete joseph, 8 m., St Michiel- straat. 181.Cammu Charles, 61 jaar, ongehuwd, landwerker Wijk J. 182. Malesys Sophie, 74 jaar, ongehuwd, kantwerkster, Casselstraat. 183. De- ryeke Theophile, 61 jaar, landbouwer, echtgenoot vanOctavie Defycke, Wijk H. Huwelijksbeloften. Julien Gelein, timmerman met Maria Goudenhooft kantwerkster, beide te Pope ringhe. Camille Blanckaert werkman te Woesten met Maria Leroy, dienstmeid ie Poperinghe. Al- phonse Verleure daglooner te Yper en Lucia De Meester, breister te Poperinghe. Canjille Eeckhout landwerker te Reninghelst met Magdalena Devacht landbouwwerkster te Poperinghe. Ferdinand Cla- rysse kleermaker met Rachel Vancayseele kleer maakster beide te Poperinghe. Cyrille Carpentier landwerker met IrmaTeite dienstmeid beide te Pope ringhe. René Quaghebeur landwerker met Louise Vanacker kleermaakster beide te Poperinghe. Achille Pety, landbouwer met Maria Dochy z. b. bei de te Poperinghe. Emile Bamelis, landbouwer te Poperinghe met Elodie Dekeyne, landbouwster te Watou. Huwelijken. 72. Juli:n Messiaen 31 j., koopman in konijnen met Irma Debaene 23 jaar, werkster beide te Poperinghe. Maurice V.ancayseele 28 jaar, land bouwer met Euphrasie De Corte 30 jaar, z. b. beide te Poperinghe. Achille Verpoot 32 jaar, winkelier met Maria Dewancker 22 jaar, z. b. beide te Pope ringhe. 75. Maurice Christiaen 25 jaar, werkman met Maria Demol 21 jaar, kantwerkster beide te Po peringhe 76. Florent De Coninck 22 jaar, landwer ker inet Albertina Bulckaert 20 jaar, werkvrouw beide te Poperinghe. —77. Maurice Vanexem 28 jaar, land- l i.USIIiV Til». I In rl« Siii|>|>«>, bij Julien Missiaen, Casselstraat. '<i In tien Posthoorn, oij Achille Cappelaere, Casselstraat. li in 4juiii<«"its WaiuicliiiK', - ij Jules Hauspie Wesmutre straat:. I iu <!«>n Hertog vim lir»l>aii«l, hij Charles Dewe-r-it, Westöutre kalsiede. 5 In «Ion Ouden Anker, oij Petrus Vandamme, Hondstraat. 4» A I' IntliEKÉrir, oij Justin Matiieu, Veurnestraat. "S In ili'ii l'eerrbooin, bij Honoré Ca poen, Ouderdom kalsiede. 8 Au cornel il" or, bij Gustaaf Creus, St Jans Kruisstraat. An |toni dr gtirrrr, bij de We D -cierck-Cai èle, Abeele. 14) In «ten liontrr, i-ij Theodore I) -wancker, Kouter. II A la illo (lc l liii-cm-i'. bij René Syiiave, Boeschep--straat. I'2 In den Keer van den Ommegang, bij Camille Clabau, Keer v. d. Ommegang, lit A la villc ile Diuikerque, bi.j Maurice Houwen, Watoustraat. IT In <le Vink, bij Germain Dewachtt r, Casselstraat. 15 In den fteerloop, bij Jules Sergier, hijg. de Reuse, Werfstr. 14) In de UoniNtraat, bij Emile Decorte, Komstraat. I 7 In j\eerliof, bij Alc'ii Dewitte, Casselstraat. 18 In '4 Yyverhiiis, bij Maurice Creus, Paardenmarkt. 14) An lloiilin, bij Gustaaf Truwant, Casselstraat. 24) In de nieuwe Statie, bij de We Henri B mduelle*, achter destalie. 21 In de Wagenmaker!j. bij Atnand Salou-é, Yperstrtaat. 22 In de drie Koningen, bij Camille Brabandts, Yi erstraat. 23 In de nieuwe Zwaluw, bij Henrl Vandepiite, Watoustraat. 24 In 't Kasteeltje, bij Ch. Debeir-Lietaert, Doornstraat. 25 Au Travers, bij Maria Montmere- cy, Meesenstraat. 24) In de Steenhouwerij, bij Jules Boeket, Reninghelst kalsiede. 27 lu den Stcrlioek, bij Emile Gouwy, Bruggestraat. 28 A I' Huivers, bij Justin Ghefein, Yperstraat. 24) In tleu l»auw, bij Reré Huyssor, St Jan-ter-Biezen. 34) lu "4 Hoveniertjpf, Combat met de vogelpik, om 6 ure, bij Camille Baes, Pottestraat. 31 In t Roosje, Te verhollen schoon Konijn, geg door Louis Clabau, bijg. Scheirs, bij Gustaaf Gossey, Crombekestraat. 32 A la ville de Ylessines, Instellatie van Overdekte Boltra, bij René Capoeti, Meesenstraat. Uien vi'aagt Winkeldochter, goed geleerd, kennende bureelwerk, bij voorkeur uit deze stad. Inl. ten bureële dezer. Bekwame kleermakers en meisjes kun nende goed .naaien, in den confectie winkel, Au Soldat Fraixjais, bij Valère Sta- essen Yperstraat, Poperinghe. Goede meid, 20 tot 25 jaar, voor gesloten huis bij Ch. Marleghem te Ghistel. Bweelbediende, liefst van Poperinghe, 20- 25 jaar oud, goed fransch kennend, om gemakkelijk bureelwerk te doen en werk na te zien. Inl. ten bureele dezer. Bakkersgast, 16 tot 18 jaar, te Belle (Fran krijk). Inlichtingen ten onzen bur. Schildersgasten bij Ferdinand Permeke, schilder, Boeschepestraat, Poperinghe. Leerjongen bij Maurice Lebbe, suikerbak ker, Poperinghe. Terstond te pticlilen Gerievig woonhuis met verdiep, in de Veurnestraat, toebeh. aan Rerni Monca^ rey-Sansen, Poperinghe bij wie inl. te verkr, De herberg 't Firmament, met paardenstal en uitweg en met eene schoone over dekte gaaïboltraa, Elverdinghe kalsiede, dicht bij de statie, te Poperinghe. Zich te wenden bij Gebroeders A. M. Romtnens, brouwers, groote markt, 27, Poperinghe. De herberg De Vlaamsche Rhetorica bij de Statie, te Poperinghe, met stalling en land, dienstig voor alle bedrijf. - Zich te wenden 80, Diksmuidestraat, Yper. Schoon Vierwielrijtwg in goeden staat. Inlichting ten bureele dezer. Qchoonen winkeltoog, rekkens, toeeg- Uschaal en koffiemolen, bij Maurice Van- tromme-Wulles, Rousbrugge. Goede occasie-gasmotor van 4 peerden kracht in werking te zien bij Pierre AI- iaeys& Zonen, Werktuigkundige, Priester straat, Poperinghe. Half gemet beetrapen bij Jules Vanden- berghe, Vlamertinghe kals. Poperinghe. Rijwielen La Francaise-Diamant gediend hebbende voor koersen van 1913 aan 100 frs. bij Fr. Hoflack Yper. Poperinghe, markt van den 10 Oct. Tarwe, 100 kil. 22,00-Rogge 17,50 - Haver 20,00 - Aardappelen, 100 k. 5,50- Boter de kil. 3,50 a 3,60 Eieren de 25, 3,65 a 0,00. Yper, 4 Oct. Tarwe 19,00 a 19,50 rogge 17,00 a 17,25; haver 17,50 a 17,75; aardappelen 5,00 a 5 50 boter 3,30 a 3,50; eieren 3,50 a 3,80. Kortrijk, 6 Oct. Witte tarwe 19,00 a 19,50 roode tarwe 18,00 a 18,50 rogge 17,00 h 17,50; haver 17,00 a 18,25 paar.ieboonen 23,00 h 24,00; suikerijboonen 12,75 a 13,00 witte aardappelen 4,00 h 4,25 boter 3,40 a 3,60 eieren 3,65 a 3,75 koolzaadolie 71,50 lijnzaadolie '54,50; koolzaad 32,50; lijnzaad 28,00;

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 6