IEUWSBLAD VOOR El OISTREÜES, Baas Gansendoncb HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD verschijnende den Zaterdag namiddag. Koopt uwe MEUBELS, Stoeien, Bedden, Matrassen, Kassen. Sioors, Gordijnen, Linoleums, bij Sansen-Dkcorte, Poperinghe. Uitmuntends Wijnen Zondag ign October igi3. 5 Centiemen. ge /aar. N 47. ANNONCEN Den drukregel '10 c. Herhaalde Annonce» volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en flerbergkermlssen mits betaling van 11 cn. Alle Armoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. INSCHRIJVIHGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALÈRE SA NSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.- Oct. Zon op, Zon ond. Notaris PAUL LAUWERS, i. opMaandag20 October 1913, STAD YPER. Belangrijke Openbare Verknoping van op Donderdag 23 es Vrijdag 24 Oct. 1913, Notaris Bacquaert, OPENBARE VERPACHTING Den Vrijdag 24 October 1913, Meester M0NSTERLEET, Op Dinsdag 4 November 1913 Merkweerdigen*Koopdag van 8 1 Koopen Boomen 2y LAATSTE UITVINDING A POT H E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Schetsen uit het leven van jVIijnh. Van H&eeke PAR VENUS Od. DEMARÉ. Volksontwikkeling. DE LELIE Veevoeding. Doet uwe pachtbrieven earegistreeren. De nationale hoptentoonstelling te Gent. Zondag aanstaande begint in DE POPERINGHENAAR een der boeiendste feuilletons Leest een paar nummers en wekelijks zult gij verlangend uitzien «aar het volgende. worden ingelijfd Het recht, armoncen 0/ artikels te weigeren is voorbehouden. 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. Do Herbergiers hebben recht aan Kostelooze inlassching van t wee HerborgfooateQ. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 Zondag 19 s. Donatianus, Sol. AquMinus, Ptolom. 6 u. 13 m. 4 u 42 m. Maandag 20 s. Joannes, Kenti, Wendelinus, Caprasius. 6 15 4 40 Dinsdag 21 8. Ursula, Oscar, Celina. 6 17 4 38 Woensdag 22 S. Cordula, Elodia. 6 19 4 36 Donderdag 23 s. Severinus, Joannes-Capistranus. 6 21 4 34 Vrijdag 24 s. Raphael, Elvergistus. 6 22 4 32 Zaterdag 25 s. Crispinus en Grispinian. 6 21 4 30 Eerste Kwartier. Volle Maan. Laatste Kwartier. Nieuwe Maan. Dinsdag 7 October, Woensdag 15 Woensdag 22 Woensdag 29 ten 1 ure 16 minuten 's morgens ten 6 ure 7 minuten 's morgens ten 10 ure 53 minuten 's avonds ten 2 ure 29 minuten 's namiddags Studie van den T'YPER. OVERSLAG ten 2 uren zeer stipt nanoen, ter herberg - Au Lion Beige gehouden door d'heer Varidersclielden,te Oostvleteren, van Gemeente W estvfetereu. Compernollehoek, langs de Crayestraat, Eenlgen Koop. - Een HOFSTEDEKEN met zijne gebouwen inhoudende 3 hectaren, 66 aren, 65 centiaren, gekadastreerd sectie E, nummers 554, 555. 556, 558, 559. 600, 601, 597, 598, 608. 609 en 553a. Gebruikt zonder pachtrecht door Livinus Beernaert, aan 432 franken 'sjaars, boven delasten. Ingesteld 14650 franken. ii. op flesschen en op vaten, om 1 uur slipt namiddag In de CAFÉ OU SULTAN, Groote Markt, 33, op verzoek der Algemeene Stapelhuizen, van Brussel. Bordeaux op flesschen. 194 flesschen St-Emilion 139 St-Estèphe St-Julien Ponfet-Canet Margaux Larose étampé Studie van den TE POPERINGHE. voor 9 jaren, ingaande met 1" October 1914, van Éitisrfg'oi'ilcreMi, te Poperinghe. Toebehoorende aan de Kerkfabriek van Sint-Jan, zelfder stad. om 3 ure stipt., ter herherg A la petite Cantine bij Charles Dewickere, Sint-Jans Kruisstraat, te Poperinghe. Studie van Notaris te Hondschoote. om 1 ure namiddag zeer slipt, op de hofstede van Jerome Candaele, bij den Haghedooren te OoMea|>|»el, waarinOlmen waarvan verscheidene 2 meters overtreffen Esschen, Populieren, Wilgen en een Els, dienstig voor alle ambachten. Gemakkelijk vervoer. Zes maanden tijd vrm betaling-mits borg. Vergadering A la Maison Neuve bij Benoit Buseyne. 267 135 101 109 113 La Tour de Mons (étampé) 62 Chateau Lafite étampé Witte Wijnen. 134 flesschen Haut Sautemes 157 Vouvray 110 Rliin Niersteiner ,119 Moselle Zeltinger Verschillige. '425 flesschen Porto Royale rouge 138 Mascat de Frontignan :240 Champagne de diverses marques. Bourgogne op flesschen. '197 flesschen Pommard 1908; 1906 1904 1906 1906 1897 1908 1883 1904 1906 1902 1900 1904 1902 318 167 235 180 200 72 147 1 sïttk Volnay Corton Clos de Vougeot Richebourg Chambertin Romanée Nuits St-Georges Clos du Roy Wijnen op vaten. tt-Emillon St- Emilion 1904 1906 1906 1904 1906 1906 1902 1906 1904 1911 Poni '■d-Canet 1911 1906 1911 j911 1908 1/2 1/2 - 3/4 Pontet- *-anet 3/2 Pommaru 1/2 Chambertin 2/2 Haut SauterneS Al deze wijnen kunnen k'OSfeloT geproefd worden op Donderdag 23 en Vrijdag 24 Oc^ohcr 1913, om 1 uur stipt namiddag, au Café dtf SULTAN, 33, Groote Markt, Yper. De te koop gestelde wijnen zijn gewaarborgd zuiver op ontleding. Aan gekende en solvable koopers drij maam.<cn krediet, met 10 verhooging voor onkosten. tegen den li 1 A li El O EST. Door het gebruik der: SIROOP tegendenjj KINKHOEST van A. Monteyne, Apotheker, POPERINGHE, ifdoet men aanstonds de stikhoesten ver- tdwijnn en verkrijgt men de volkomenel genezing op zeer korten tijd. Prijs: i.6o fr. de flesch. |l Menigvuldige getuigschriften van $j allerbesten uitslag I Depot Apotheek N0TREDAME, Groote Markt, 18, Poperinghe. 6e Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR» Het groot succes van den dag. Hebt ge nooit hooren spreken van Mijn heer Louis Van Haecke, gewezen kapelaan van het H Bloed te Brugge Sedert jaren en jaren vertelt men alle soorten van grap pen over hem. Die man is verleden jaar ge storven en nu komen te verschijnen Priester uil het bisdom van Brugge. Er zijn er die U zullen doen lachen, 't is waar, maar gij zult M Van Haecke leeren kennen als letterkundige en godvruchtige priesier. Prijs 1 fr. 50. - Franco 1 fr. 65. bij" Valere SANSEN, Drukker, Poperinghe. WiJt gij u eehe pint goed bloed maken en eens hetJOijk lachen, koopt die schetsen en wij moo-en u verzekeren dat gij uw geld niet zuTt bek.'agen. £>ÓOR f Uit Nieuwe Wegen -.) Zekeren keer betrapte Jan ze in 'tschrijf- plaatske waar ze te snuisteren zat in zijne boeken, en als ze 't gerucht hoorde van ha ren man schrok ze op, trok heur handen weg en bleef schaamrood zonder een woord Wat is 't dan zei hij met een aan moedigend lachje. Ge zoekt iets. Ik wilde dien boel hier wat effen leg gen. zei ze onzeker en verlegen. 't Gebeurde nu de helft van den tijd dat hij ze daar vond met een boek in hand en altijd hetzelfde, een woordenboek. Wat de donder moet ze daaruit hebben, peisde Jan maar ze wilde nooit geen uit leg geven of kwam met een uitvluchtsel "voor den dag, dat noch ernstig noch gegrond was. Een avond toch dat ze te rusten lagen maar nog niet ingeslapen waren, hoorde Jan hoe ze hem stillekens toesprak Jan. zei ze, Jan, 'k zou u wel iets wil len vragen. Waarom niet. zeg maar. Ze wachtte een stoDdeke en ze vezelde hem benauwelijk Wat zijn dat Parvenus P Parvenus dat verraste hem zoo kluch 4ig. Waaraan ze nu deukt, peisde hij. Ja, herhaalde ze, ze zeggen somtijds Uit het eerste deel van de voordracht v an M. Jos. Sobry aan De Vlaamsche Vrienden» bleek dat volksontwikkeling voisirekt noo- dig is. Hoe kan men best en doelmatigst die ont wikkeling aan het volk bezorgen 1. Door het lang en regelmatig school gaan te bewerken. Kinders die vroeg van school afblijven bezitten toch noodzakelijk maar een klein pakje kennisdat met dejaren tot niets zal wegsmelten. Welken berg van moeite en last zullen dezen ontmoeten die zulke kinders later willen ophelpen, 't zij op het werk, 't zij bij de soldaten, 't zij in vakscholen Dank aan het regelmatig en lang schoolgaan, dank aan den iever der meesiers, zou het opkomend geslacht eene eerewachtvan ontwikkelde vlaamsche meh- schen moeten uitmaken. 2. Volksontwikkeling wordt in de hand gewrocht door den lust tot lezen te doen ontstaan. Maar wat moet ons volk lezen Ver van ons alle gedacht aan slechte lec tuur. Ook geeDe dwaze boeken, geeue moord of brandromar.s moeten in de handen van het volk gestoken worden. Verders voor de dagbladen, wat zal het baten als ons volk ellenlange reken aankondigingen leest, woord voor woord al de ongelukken en ram pen van geheel het menschdom spelt Wat baat het dat het weet hoeveel maal een »coureur» van-zijn rijwiel gevlogen is of hoeveel vuistslagen een kokser ontvangen heeft, Is dat al wel ontwikkelende volks lectuur? Neen, zekerlijk niet. Goede boeken en volksverheffende dag bladen dienen verspreid en volksbibliotheken dienen gesticht te worden. Men moet den werkman naar leeszalen leiden waar hij de neiging tot lezen en zich te ontwikkelen zal aanwinnen. Vrees niet met de leeszalen den werkman uit zijn huis te trekken. Het is toch beter dat hij zijnen tijd nuttig over brenge in de leeszaal dan onnuttig in de ellendige herberg. Dat elke werkman gelegenheid hebba eene kleine huisbibliotheek te stichten. Veel boeken zijn daar niet noodig, maar goede en nuttige vakboeken moelos er t>-.lig plaats vinden. Hoe gretig zal de werkman dat boek lezen en herlezen, en het nuttige er van zal geheel in hem overgaan. Zoo zal hij zich wezentlijk ontwikkelen. Zoo zal hij zijnen ambtgenoot voorbijschieten en zijn eigen lot verbeteren. 3. Het volk wordt ontwikkeld &q6v nijver heidsscholen, beroepscliolen en vakver- eenigingen. Nu werkt men veel in die rich ting. De groote Paus Leo XIII riep over gansch de wereld Werklieden vereenigt U Telkens de Paus gesproken heeft, keek men Hem met genoegen aan en gansche werelden ieverden om het meest om 's Pau- zens woord ria te komen. Alleen wanneer Hij zijnen werklieden wereldbrief uitgaf, is men aan dat liefde woord kil gebleven. Een liefdewoord is het nochtans. Nu is »Rerum Novarum reeds 13 jaar de wereld ingezonden en nog heeft men naar dat hooge woord niet geluisterd. Aan U, leiders van het Vlaamsche volk, aan U christene werklieden, aan U iever- volle jongelingen het woord van den Paus der werklieden tot wezentlijkheid le brengen 4. Een laatste middel, en hier richtte de spreker zich voornamelijk tot de jongelingen, een laatste middel is de zelf volmaking door diepgrondige studie. Hier breekt de spreker eene lans ten voor- deele van de studiekringen. Het zijn kringen waar tien, twintig jongelingen samenkomen, om de voornaamste punten van maatschap pelijke en godsdienstige beweging te bestu- deoren. Zulke kringen zijn reeds het land door verspreid. O mocht de hand die dit machtig zaad uitwerpt ook eens over ons Poperinghe komen In die studiekringen,in die ontwikkelings bonden en vereenigingen moet alles, ja alles Vlaamsch zijn. Wie tot het Vlaamsch volk gaat moet met Vlaamsch vooruitkomen. Welaan christene mannen, welaan vlaam sche jongens, steken wij onzen broeder eenen helpenden hand toe. Springen wij op de bres als het geld ons dierbaar vlaamsche volk, onzen roemrijken stam, onzen heiligen godsdienst te redden. Ja zeker, het is gemakkelijker in laffe nietsdoenerij zijn leven te slijten. Het is gemakkelijker jaren kritiek te zaaien op een andermans werk en zelf te slapen dan mede te werken. Houdt toch niet alles voor U zeiven en deel uwriaamschvolkook mede van de kennis die gij bij uw eigen bezit. Gebruikt het gezag, de macht, de geleerdheid door God U geschonken, om uwen evenmensch te helpen. Beeft als gij aan Lazarus eenen kruimel brood onzegt! »zoo spreekt Christus. In den Onze Vader bidden wij Geef ons heden ons dagelijksch brood...» Welnu, wij, ontwikkelde Vlamingen, wij moeten het brood des geestes breken voor onzen naaste Het volk zal zich gretig laven aan uwe wetenschap, als een dorstig hert aan de koele bron. Mannen, Jongelingen Wekt U op tot leiders der mindere klas. Leert het volk steunen op zijne eigene verstandige krach ten. Leert het nuttig en verstandig zijne vrije uren doorbrengen met ernstige zaken in plaats van die te versnoepen in de herberg. Verstevigt de zielen uwer evenmenschen. Overtuigt uw volk van de vriendschap, die gij het, toedraagt. Mannen. Jongelingen Zoo zult gij het schoone Viaamsclie Volk en uw dierbaar Vlaanderen winnen voor Christus. PIANOS Lucien OORen andere mer ken. SPIt LI/KM A4 UILAH A GRAMOPHONES en ZQNOPHONES met naaldenPA THLPHONES met sa phier diamantjesbij Jerooiu ÜIATTIIYS ZO\P\, OnsMi-aiif, 5ê5, ItOrSSUI.AHE. van de menschen dat ze parvenus zijn Wat is dat Hoor... Dat zijn menschen die van niet tot iet gekomen zijn en meest nog zulke die daarhij den overdreven rijkaard uitsteken. Dat zijn parvenus. Zouden ze dat ook kunnen zeggen van ons Bah 'k Weet niet... 't Is nog een troost dat er hier maar weinig andere zijn. Oude rijken met den zak aan den hals geboren zijn er raar. Waarom vraagt ge dat Nievers voor, zei ze, dat komt me zoo ineens te binnen. Omdat Madam Staal nu nooit meer te zie- ne was, kreeg het volk al meer en meer achterdenken Ze wilden 'tal van de ge- buurs weten, maar die wisten ook al niet vele tenzij, en 't was nog al een rischierlijk zeggen, dat Madam staal zeker heur zinnen miste. Een strate verder zei men dat ze zot was en wat later op de markt, daar wierd in 't stille rondverteld dat men ze ging weg doen Als 't nu gebeurde dat Jan met genoeg te duwen en te dwingen zijn wijf op wandeling meekreeg, zag hij wel aan de doeninge van de menschen da' ze mot hem bezig waren. Zijne ouite kennissen hadden hem van eene strate ver in de ooge en als ze er dan bij of omtrent waren keken ze zeere langs een an deren kant weg, konsuis 'k belet u niet. Hoe dom. peisde Jan. Van geen kanten kwam er aanmoediging Bij hem zwegen ze lijk een graf, met eene schijnheilige onwetendheid. Dat miek hem radeloos Thuis bleef hij alleene met zijne vrouw en Vlaamsch Damestijdschrift. Sedert de maand Septemdcr heeft de LE LIE haren vijfden jaargang begonnen, en is nu meer dan vroeger, het maandschrift dat past in de handen van elke Vlaamsche dame of juffrouw. Er werd vroeger wel eens geklaagd, en eiet altijd ten onrechte dat De Lelie te Hol- landsch v/as van stijl en strekking. Nu ech ter Da Lelie geleid zal worden "door "eene uitsluitend Vlaamsche redactie, nu zij door talrijke medewerkers en medewerksters uit Vlaanderen zal gesteund worden, hoopt zij meer en meer bij te dragen tot de gezonde ontwikkeliug waarop ook de Vlaamsche vrouw recht heeft, en die haar levensinzicht zal verblijden en verruimen. De Lelie heeft in hare eerste jaren de leid sters gevormd der Katholieke Vlaamsche vrouwenbeweging. Nu die leidsters zelf haar fijn woord, haar smaakvolle kunstzin zullen neerschrijven, nu zij met geestdrift zullen uitkomen voor het goede recht harer idea len, nu zal De Lelie dieperen invloed uitoefe nen op het Katholiek Vlaamsch wezen onzer vrouwen. Voor ieder Katholieke Vlaming is het thans ook plicht het begrijpelijk verlies van Hol- landsche abonnées ruimschoots te vergoeden door Vlaamsche inschiifsters De Lelie bloeie weldra in elk Vlaamsch gezin. Vraagt prospectussen en zendt inschrijvin gen naar het Beheer der Lelie, Montigoy- straat 73, Antwerpen. Ontaarde suiker en melasse. Dat de suiker in de voeding van menschen en dieren eenen grooten rol speelt, is een algemeen gekend feit. De suiker (koolhydra ten) wordt onmiddelijk opgenomen in het bloed, en kan dus tot de vorming van het organisme seffens dienst bewijzen. Doch evenals de voeding der plant niet bestaat in de opname van slechts een voedend bestand deel, zoo is het eveneens tnet den onderhoud van het dierlijk lichaam gelegen Samen stellingen van verschillende grondstoffen dienen er tot stand gebracht te worden. Veekweekers en landbouwkundigen zijn het daarbij eens, dat in het voederen van suiker de voorkeur aan de melassevoeders dient gegeven te worden. En wat meer is, de voedende eenheid in ontaarde suiker kost het dubbel van deze in dochter en hij voelde gedurig den druk van het noodlot en den last. van een dreigend gevaar dat hem overal op de hielen zat, iets dat hij had willen bevechten, lijf om leven, maar dat hij noch zag noch grijpen kon. Hij loste zijn leed in zware zuchten en zocht zijn leven te paaien met de hojie dat het beteren zou en dat er nog blijde dagen voor hem gingen komen. Ieder huis heeft zijn kruis, dacht hij, en waar het niet is 't staat aan de deure. En 't gene hij vreesde, gebeurde als een onvermijdelijk onheil. Hij zelf viel ziek. Hon ger en dorst lijden, koude en hitte herden, daartegen was zijne kloeke, landsche gezond heid gestand. Maar die toewegende druk en ellende dragen, al dat zielewee verkroppen, altijd gedurig met dien aDgst op het lijf zit ten en wors'elen moeten tegen dien onzicht- baren en onmeedoogenden vijand, daaraan moest hij bezwijken. Twee dagen liep hij, daverend van de koorts, uiterste pogingen inspannend om het kwaad neer te slaan en te overweldigen maar den derden dag bleef hij te bedde. Dat was er nog te kortzuchtte hij. De dokter kwam en onderzocht den zieke 't Is fleurus, zei hij, hij zal wel moeten opgepast zijn. Zijne vrouwe was nooit geene minute van zijne sponde wegen ze verzorgde hem lijk een kinddaarin scheen ze te herleven en nieuwen moed te scheppen, en dat was voor hem een oneindige troost Terbinst hij daar j lag gelijk een gevelden eik. zonder asem en Lchier zonder kracht, speelden gedurig zijne j zaken door zijnen geest en hij kwol en mar telde hem met het gedacht Hoe zou 't hier gaan, indien ik moest sterven Een benauwelijk voorgevoel doofde den laatston sprankel van zijne hope en den vier den dag, wanneer de ziekte ten hoogste en ergste was, vroeg hij zelf om een priester. Zijne vrouwe en Flora weenden'om een stee- nen herte te doen breken en de maarte, eene oude verknochte sloore, liep al kermend en jammerjankend dat het narig door het huis klonk 'k Voele dat mijne laa ste ura nadert, zei hij, daar is niet aan te doen. Hij biechtte en ontving Ons Heere met eene stichtende godsvrucht Wanneer hij dan geheel kalm en gelaten wierd, vroeg hij om zijne dochter alleen te mogen spreken. Flora, zei hij de handen van het meis- kein de zijne nemend, 't is voor vader hier allicht gedaan. Als Ons Heere dat. alzoo wil het is zoo maar wie had over een half jaar ooit gepeisd dat er hier zulke dingen zouden gebeu en 'k Heb altijd mijn beste gedaan, geleefd in het werk en de zorge. We hebben geld, veel geld vergaard Gij moet u nietla- n verontrusten door de babbelinge van de menschm, ze hebben vele van Jan Staal ge- zeid en ze zuilen er nog vele van zegren maar 'k ben gelukkig u in alle gerustheid van mijn hert vo >r mijnen God te mogen be lijden dat al hetgene ik u nalaat eerlijk ver diend is. hoort ge 't, eerlijk verdiend en af gedeeld En nu moet ik u iets vragen, kind. Als ik zal weg zijn. De tranen schoten in zijne oogen en rol den lan^s zijne ingevallen kaken. Zijne stem me schuifelde en hij gerocht bijna door zij ne snikken niet. melassevoeders voorhanden, en zooals wij hooger reeds te verstaan gaven, is het noo dig dat er benevens de suiker ook eiwit, vet en aschbestanddeeleniii het lichaam wordeD gebracht. Welnu, die viervoudige werking kan de ontaarde suiker niet uitvoeren, 'c Is de Sucrema het gekr oond suikervoeder, die volledig voedt, en de beste uitslagen waar borgt. Da Sucrema is uitsluitelijk samenge steld uit voederstoflen van allereerste kwa liteit en zuiverheid. Da gebruikte voeders zijn verdeis zeer verteerbaar en bevatten geen nuttelooze of nadeclige stoffen, zooals turf, enz. die de verteerbaarheid verminde ren. Zij bezitten eene bijzondere samenstel ling in betrekking met het doel waarvoor zij Bestemd zijn. Het is dus hoogst raadzaam voor de land bouwers, met dit voeder eene proef te doen, daarna zullen ze zelf oordeelen en overtuigd zijn dat ze daarnv de dagelijks een schoon profijt kunnen doen, terwijl ze hunne bees ten in den beslen staat van gezondheid zul len behouden. Demblon, veearts, te Scheit-Tirlet. I>n der aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépét bij gebr. Delhaize Moncarey-Sansen. Wij deelen hieronder eenige inlichtingen mede verstrekt door het ministerie van geld wezen over het enregistreeren der pachtbrie ven. Daar zij iedereen aanbelangen roepen wfj er de aandacht van al onze lezers op in Wanneer de pachtbrief bij onderhansche akte is opgemaakt, zooals algemeen gebeurt, kan de huurder door eenen nieuwen eige naar onmiddelijk uit het huis gezet worden, wanneer de oude eigenaar zijn huis verkoop' en wanueer de huurder niet de voorzorg genomen heeft zijn pachtbrief te laten enre- gistreeren. Dit blijkt uit art. 1743 van het burgerlijk wetboek. Tot hiertoe hebben belanghebbenden in het algemeen liever dit risico geloopen dan do betrekkelijk ho(>g_e_ rechten te betalen, die 'de pleegvorm van tiet emgHtrav-yf, vroeg. Nu door de nieuwe wet van 30 Augusti 1913 kan de pachtbrief aan zeer geringe rechten geënregistreerd worden 50 centimen als de huurprijs geen 500 fr te boven gaat 1 fr. voor huurprijzen van 500 tot 2000 2 fr. voor huurprijzen van 2 tot 10,000 3 fr. welke ook de huurprijs boven de 10,000 fr. weze. Iedere huurder kan dus van heden af te gen een gering recht, de zekerheid opdoen dat zijn pachtbrief volledige kracht van uit voering bezit. Er is beter allen die voor de wet van 30 Augusti een pachtbrief aangingen, kunnen tot 14 Maart 1914, de zaak in orde brengen en genieten van het door de nieuwe wet in gevoerde gunsttarief. Voegen wij er bij dat het nog onder een ander oogpunt wijs en voorzichtig is zijn pachtbrief te doen enregistreeren. Voortaan zal ieder, die binnen de drie maanden van het aangaan eener huur, zijn pachtbrief niet aan de registratie-pleegvor men onderwerpt, strafbaar zijn met eene boete van 25 fr. Die boet zal niet alleen den huurder, maar ook den eigqnaar treffen. Een heugelijke dag zal zijn in de hopbe- wegiug de maandag 13 October 1913. De hopverbondon van Aalst, van Brabant en van Assche hadden immers eene gezamen lijke studiereis voor hunne leden ingericht naar de nationale hoptentoonstelling te Gent 225 hopplanters van het Poperingsch Hopverbond waren daar, als afgeveerdigden van de bonden van Grombeke, Elverdinghe, Poperinghe, Proven, Reninghelst, Vlauier- tinghe, Watou en Westoutre meer dan 80 afgeveerdigden uit den Lande van Aalst, die behoorden tot de bonden van Aalst, Als ik hier zal weg zijn... Vader Och vader nuilde ze, en met een wanhopig klagen, woelde ze haar ge zicht in de dekens. In een overspannend geweld op zijn zei ven, herging hij voor don derden keer. Als ik hier zal weg zijn wie zal er voor moeder zorgen Zijn herte brak, en een zee van smertelijk wee spoelde door zijn gemoed. Een geheelen tijd lang bleven vader en dochter snikkend in malkanders aimen. Die omhelzing gaf hem nieuwe krachten zijne dochter zacht jes afwerend zegde hij voort Zult gij willen bij moeder blijven, Flo ra P Zeker, vader, snikte ze, ja zeker Altijd Altijd, vader, altijd., ik ga van haar nooit weg nooit, nooiten ze viel hem weer aan den hals en kustte en herkustte zijn gloeiend voorhoofd. Dank u, zei hij God zal 't u loonen... nu sterf ik gerust, en een lach, een lach zoo Erernbodegem, Moorsel, Assche, Capslle, Molhem, Borght-Lombeek, Opwyck, TeraD phene enz. en die aangeleid waren door den Eerw. heer Walgraeve van Opwyck en M. Verhegge, secretaris van het Aaistersch hopverbond. Veel y reemds bezoekers waren er ook aanwezig, toen te 10 uren het klein congres der Belgische hopplanters gehouden werd. M. Miserez, die ieverige Staats-inspecteur van Landbouw, handelde over de verbetering der' Belgische hopteelt en wees op de uitsla gen welke de hopbonden sedert 10 jaar ver kregen hebben. Er is merkelijke vooruit gang overal in het plukken en het drogen doch er dient door iedereen, zoowel in het Poperingsche kwartier als in de streek van Aalst, nog meer gestreefd naar blijde, groene kleur, die vooral den Duitsohman behaagt. Daarom behoort de hopplauter 1° meer en meer de hoptuinen te sulferen in Juli en (Luguslus 2° te plukken op tijd en stond, en de hop niet te overrijp te laten worden 3° langzaam te drogen, en enkel op 't einde te sulferen, gedurende de twee, drie laatste uren. Zoo zal men natuurlijke groene hop verkrijgen. Anderzijds zullen de planters ook beproe ven hunne inlandsche soorten te veredelen door teeltkeuze en alleenlijk hunne best uitgekozene soorten voortplanten, zoodat men met vroege, middelvroege en late soor ten altijd groene hop bekome. Met vreemde soorten zooals Elzas en Hallenau kan de hopboer ook eene proefteelt aanleggen hetgeene eenige ervaren hopboeren reeds beproefd hebben in het Aalstersche en in het Poperingsche. Daarna sprak de E. H. De Jaegher, over het belang der nationale tentoonstelling om de goede faam der Belgische hop te vestigen en te behouden. Als secretaris van den jury gaf hij breedvoerige uitlegging over de wijze van de hop alhier te keuren, voor het ver- zorgste plukken, het volmaakste drogen en de liefelijkste groene kleur. Dn volgende onderscheidingen worden toegekend een eereprijs gemerkt A A) aan de hop die de volmaaktheid nabijkomteen eerste prijs gemerkt Aaan de hop van eerste keuze een tweede prijs (gemerkt B) aan de hop die een weinig minder is dan de voorgaande; et irnercte pTIjs geTr.ciitc O)' a-etrrtle gui-Ue middelbare hopeen naprijs gemerkt I> aan de middelbare hop. In de afdeeling IV, vreemde soorten in België gekweekt, en nieuwe of veredelde inlandsche soorten, werden drie eereprijzen toegekend één aan Henri Boeket van Poperinghe voor zijne vroege hop één aan Louis Van Drogenbroeck van Cappslle (Brabant) voor zijne Hallertau-hop (uit Beieren herkomstigéén aan J. Reyniers van Aalst voor zijne nieuwe hopsoort uit zaailingen gewonnen. In de afdeeling II, hop van Poperinghe, werden de volgende prijzen toegekend. Bond van Poperinghe A A (eereprijs), IT. Boeket;A (eerste prijs) H. Cappelaere, Hippoliet Derynck, Cesar Gheeraert, Wed. Beddeleem, August Merlevede, Philip Lozie; B, (tweede prijs) L. Beddeieern, Am. Bar- zeele, A. Bouthé, A. Carlé, C. Buseyne, R David, I. Decaostecker, B. Cornette, A. Dekervel, H. Depuydt, A. Dereckx, Hector Lebbe, M. Lebbe, Em. Lelieur, Ed. Lobaau, René Lobeau, Wed. Leuwers, Wed. Pieter Merlevede, Jul. Moerman, Oudemannenhuis, Wed. Pety, Wed. Ruyssen, Th. Sohier. Auguste Sergier, Honoré Truwant, Wed. Mahieu, J. Vancayseele, J. Van Spranghe, We Butaye, G. Debruyne, Pareyn C. - C (3' prijs), Cyr. Beddeleem, Al. Bergman, Ach. Billiau, C. Boeraeve, E. Boone, J Cappelae re, R. Cappelaere, J. Van Caelis, H. Doceu- nir.ck, J. Decrock, Cam Dehouck, H. De kervel, 1). Dekervel, J. Delbecque, Is. Delporte, H. Deman, Wed. Denys, Ed. De- prez, L. Derycke, R. Derycke, Silv. Desiny- ter, Jul. Dewancker, Wed. B Deweerdt, A. Dhont, P. Dhondt, H. Dochy, R. Force- ville, M. Gombert, C. Kesteman, H. Kesie- man, A. Lahaye, E. Lalau, Et. Lebbe, Wed. Lebbe-Billiau. R. Lemahieu, Fid. Merlevede, Cam. Merlevede, R. Ollivier, Wed. Ooghe, H. Patt.yn, Ach. Quaahebeur, H. Quaghe- beur-Tainboryn, C. Quaghebeur-Ruyssen, R. Ruyssen, B. Siruye, Ed Tamboryn, C. Tillie, Cam. Vancayzoele, Maur. Vancay- belder, zoo blijdig als een zoete zonnestraal verlevendigde zijn wezen. Hij stierf den zelfden avond Een jaar nog bleef Madam Staal met hare dochter het huis bewonen. I)e dood van ha ten man had daar diep geschokt en ze sprak nooit van anders niet dan van bij Jan to zijn. Zeging zeere berg af, niettegenstaande de goede en vele zorgen van de dochter die al tijd en gedurig bij hare'zieke moeder bleef. Een maand lag ze te bed en leefde traagjes gevoelloos uit. Voor een laatste zei ze nog aan Flora 'k Ga naar vader De zaken wierden overgelaten en Flora teelde hare fortuin met eenige arme famie- lieleden het overige nam ze mee in 't kloo ster. 't ls nog zoodanig lang niet geleden en toch wordt er van de Staal's weinig of niet meer gesproken. 't Heeft al maar zijn tijd... EINDE. W.Apy HENBRIK CONSCIKAICIË»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1