Spaarboekjes BAflK van van MERRIS, POPBHI^GHE, COEVOET, BAERT Cie 8CIIAAL8TUAAT, <5, Popei inglie. aan oo Betaling inning van Handelseffecten Leeningen op vaste Goederen, Benrsbewerkingen. Bewaring van Titels van BUlTEJMJiDSGH JlIEUttlS. Het onderzoek over de moord Laffe Moordaanslag te Poperinghe. fllEUWS UIT BEIiGlE. Een Gouden Bruiloft te Poperinghe. Verslag der Zitting des Gemeenteraads II. NOTREDAME, Wetensweerdigheden. Meng-eling-eru Op Zondag 26" October. Jaarlijksche Herbergkermis. HOPPE. A POTH E EK - D ROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. BURGERSTANDEN VAN Men vraagt Terstond te pacliten Te Koop MARKTPRIJZEN. :t.50 °/o 4.00 °/0 Crediet Openingen. Loopende Rekeningen Comptes Courants. Leeningen op Publieke Fondsen. Tclciiliooii r*i° l'oslelieeksrekcninji; X" IJ50 hel gaat Met machtige vonken veroorzaakt inen te Parijs trillingen, kort en lang, dat is A dan lang en driemaal kort, dat is B enz. Overal waar men een getuig heeft daar toe geschikt, zal men het hooren trillen en dus kunnen opnemen A, B. enz. Tot nu toe heeft men het niet gevonden om, even als bij den telegraaf met draad, de teekeris te doen opschrijven door het tuig zelfer moet gestadig e<.n man zitten luisteren en op schrijven wat hij verneemt. Nu, gezien dat zekere seintoestellen zeer machtig zijn, kan men door den draadloozen telegraaf allerlei maren vernemen. Van op den Eifeltoren te Parijs seint men zonder moeite duizend uren ver reeds heeft men van Brussel naar den Congo teeken gedaan. Iema' d die een toestel bezit om deze teekens op te nemen kan 's morgens en 's avonds het juist uur verne men door de sterrewachten van Parijs, van Cleethorpes Engeland van Nordeioh Duitschland de wereld door gezonden dezelfde inrichtingen zullen hem de weerge steltenis over den oceaan en over Europa kenbaar maken met de voorzeggingen aan gaande het weder; 's avonds van 9 ure voort luistert hij het nieuws af door de agence Havas en andere naar de dagbladen gezon den en allerlei nieuws van bijzonder™ Men verstaat welk nut de draadlioze telegraaf is voor dezeevaartook hebben al de groote schepen, en, van de eersten, onze stoombooten die den postdienst van Oostende naar Dover verzekeren, eene inrichting om seinen uit te zenden en er te ontvangen zoo kunnen zij nauwer hunne ligging in -zee bepalen, daar zij tweemaal daags hetjuiste uur ontvangen zij kunnen elkander verwittigen van gevaren die de zeevaart bedreig™, stormen, ijsbergen wrakken, enz. zij kunnen elkander hulp vragen en dit heeft reeds honderden rnen- schenlevcns gered. PIAIYOS Lucien OORen andere nier ken. SIMIE-EKMACI1IENEN GRAMOPHONES en ZON O PHONES met naaldenPAT HEP HON ES met sa- phier diamantjesbij Jeroom M VTT11VS eV ZO\K\. Oosfslraat, *<45, KOI SSIiLAItli De valsche Hans Schmidt, in Amerika, beschuldigd van verscheidene moorden, zal voor eene jury verschijnen, zooals men er nooit nog eene in de rechterlijke annalen kende. De twaalf gezworenen zijn allen mil joen- en miljardbezitters. Het schijnt dat in de laatste maanden 170,000 jongelingeu Oostenrijk-Hongarie hebben verlaten voor Amerika om geen sol daat te moeten worden. Tot heden werden 500 personen aangehouden beschuldigd dit wegloopen in massa te hebben begunstigd. Te Aken is eene weduwe getrouwd, oud 17 jaar. De champagne-oogst is slecht gelukt De bevolking van Europa wordt op 'toogenblik in ronde cijfers geschat op 456 millioen. Met grooten luister is Zaterdag in Goch het zilveren jubilé gevierd der Margarine fabriek Jurgers en Prinzen, die aan meer dan 1200 menschen werk geeft en -met een kapitaal van 25 millioen gulden werkt. Frankrijk zal in 1911 acht honderd miljoen nieuwe kosten hebben, maar weet niet hoe aan 't geld geraken. Te Toulouse werd een vader- en moe dermoorder onthoofd. I>«k ramp van de VoKiirno De belgische stoomboot Kroonland die 90 schipbreukelingen van de Yolturno» ge red heeft, is te New-York aangekomen. Ka pitein Inch, die nu bijna genezen is van zijne brandwonden, verklaart dat al de slechtege ruchten welke men over zijne bemanning ver spreid heeft, leugens zijn. De ui ij ii bii |b van Cardiff. Hel getal slachtoffers beloopt 435 Te Senghenyd en Aher telt men 204 weduwen en 390 wee zen. Het getal personen die door de ramp in de diepste ellende gedompeld worden, schat men op meer dan dnizend. De geldomhaling door den burgemeester van Londen geopend, beloopt reèds 75,000 fr Te Parijs vraagt het volk de klooster zusters in de gasthuizen weer. (ileiirziiig Kracht Leven Een mei sch die flauw en ziekelijk is, die geenen adem heeft, geene krachten, is een ongelukkige mensch op aarde. Wat besluiten wij daaruit Dat iedereen moet trachten om zijne ge zondheid te bewaren, en indien hij ziekelijk is, ze ten spoedigste te herkrijgen. Is er daartoe een middel gevonden Ja, zekerlijk en ten bereike van iedereen, een middel dat de gezonden hunne krachten bewaart, en ze aan flauwe en zieke lieden terugschenkt. Iedereen jong en oud, kan er zijn voordeel uit trekken. Dat middel heet Theobroma. Waarmede is de Thebbnoma gemaakt? Theobroma is samengesteld uit kruiden die van ouds bekend zijn als oloedverkioe kend, krachtherstellend en lichaamsvernieu wend. Daarbij zijn extrakten en minerale stoffen gevoegd, die als herstellingsmaterialen mo gen aanzien worden van zenuw- en spierge- stel Welke zijn de uitwerksels van Theobro ma Van de eerste dagen dat men het gebruikt, wordt de bloedsomloop gemakkelijker, de ademhaling dieper en sterker, gedacht hel elerder, het geheugen scherper, de zin'uigen fijner. Het lichaam wordt krachtig, beter ge schikt tot den arbeid en is zoo haastig niet vermoeid. Beproeft 1 Te Poperinghe apotheek IYI0NTEYNE, op volger H. N0TREDAME apotheek A, KES- TELYN; to Yperen apotheek LiBOTTE. op Cammu is er nog niet toegekomen meer licht in de zaak te brengen. Maandag en Vrijdag werden alweer verscheidene getui gen naar Yper opgeroepen. Vanpeperstraete en Simoen houden altijd staan onschuldig te zijn. Beiden hebben eenen advokaat gekozen om hen te verdedigen M Begerem voor Simoen en M. Courrouble voor Vanpeperstraete. Leest de annonce Camille Battheu- Baeckeroot, op de 4" bladz. 't Is in uw voordeel. Iedereen nog was onder den diepen in druk der geheimzinnige morrd hier over ie weken gepleegd op Charles Cammu toen zaterdag avond de gemoederen alweer in ontsteltenis gebracht werden door eene 11'moordpoging. Om z:ch te wreken over een politie-agent die over eenige maanden tegen hem een proces opmiek voor onzedige li-deren en opstand, trad een kerel zaterdag avond om 10 ure in het politiebureel en loste, bij het vertrekken, vier revolverschoten op dien agent die juist van de wacht was. Ge 'ukkiglijk werd deze niet getroffen. Ziellier in welke omstandigheden die cv ttische moordpoging gebrurde. De voorbedachtheid. Julien Goemaere, 26 jaar oud, te Pope ringhe geboren en sedert eeniaett tijd te Hazebrouck in werke, was Zaterdag avond met den-trein van 7 1/2 ure hier toegekomen en ging rond 8 u. bij den wapenhandelaar Henri Vantours een revolver koopen hij kocht een wapen van 8 fr. en SOcartouchen Zooals gezegd had Goemaere over k-mlen tijd een proces gehad voor het zingen van onzedige liederen en voor stnaad en opstand tegen de agent Medard Debreus, die het proces miek. Hiervoor dro g hij den agent Debreus een hevigen haat toe en besloot zich te wreken Zaterdag avond dus rond 8 1/4 ure begaf tiij zich naar het politiebureel. De agent Debreus was van de wacht maar de heer Politie Kommissaris was nog boven. Goe maere ging dus boren en begon over zijn vroeger proces te redekavelen. Hij was mistevreden, zegde hij, omdat de agenten hem eens in de statie te Poperinghe gezegd hadden dat een aanhoudingsmandaat tegen hem bestond, dan wanneer hij reeds alles te Yper betaald had. Op het vertoonen van het kwijtschrift was hij echter seffens ge rust gelaten geweest. Dit was de zaak die hij besprak en op de verklaring van den heer Kommissaris, dat alles in orde was en dat hij mocht gerust zijn, vertrok hij. Bond 10 ure echter keerde hij terng en, na aan een persoon die uit de herberg het stadhuis geheel bij het politiebureel kwam, gevraagd te hebben wie al binnen was in de herberg, trad hij het politie-bu- reel binnen, waar hij dacht den agent De breus alleen te vinden. De moordpoging. Dit was echter zoo niet en Goemaere moet in zijne verwachting bedrogen zijn geweest, want met de agent vond hij nog de twee nachtwachters Bruneel Jules en Rouseré Camille. De eerste plaats van ons politiebureel is eene schuinsche kamer van 3X4 meters. Juist achter de ingangdeur links, langs de kant der straat, staat een stoel bij een tafel en dan nog een stoel. Dan komt in 't midden de muur met eene deur die naar de trap leidt, rechts langs de andere muur het bed voor den agent die nachtdienst doet, en dan de zijde die langs de vaart uitgeeft. Op den stoel achter de deur zat de nacht waker Rouseré, al den overkant van de tafel zat de nachtwaker Bruneel bezig eeni ge aanteekeningen op een register te doen en nevens hem stond de agent Debreus recht. Goemaere dus, bij het binnenkomen, ging bij Debreus en begon alweer over zijn vroe ger proces te zagen. Hij was in bedronken toestand. Na eenige minuten echter keerde hij zich om en de agent Debreus, meenende dat hij vertrok, nam de wekker om hem op te winden, maar toen Goemaere de deur half open gedaan had, keerde hij zich opeens om, haalde een revolver uit zijn broekzak en wijl hij zegde tot de agent Debreus: Je gaat gij dat toch niet meer doen, tegen mij een proces makeD loste hij op 2 meters afstand vier revolverschoten op Debreus. Deze, die de beweging had gezien, had zich na het eerste schot omgekeerd en gebukt. Na het derde schot alles duurde maar eenige seconden sprongen de nachtwach ters op ett met het, vierde schot miste Goe maere geheel de richting zoodat niemand gekwetst was. Dan nam de kerel de vlucht. Langs het kerkportaal van Sint Bertens kerk gekomen loste hij nog een schot, ge lukkiglijk zonder iemand te treffen, werd door nachtwakers vastgepakt en, niettegen staande zijn hevigen tegenstand, naar het politiebureel gesleept, waar men hem aftas te en zijn revolver afnam. De revolverschoten hadden in de buurt eenige opschudding verwekt en een dertig tal personen waren rond het politiebureel samengeschold en hoorden den kerel tieren en verwijten. Hij werd na eenige minuten opgesloten en dan ging een der nachtwachters den Heer Politie-kommissaris verwittigen. Het onderzoek. Toen de heer Politie-Kommissaris rond 10 1)2 ter bureele kwam, werd de plaats eerst onderzocht. Men vond sporen van drte kogels. Volgens de aanduidingen der nacht wakers en van den agent Debreus, vloog den eersten kogel in de muur, nevens de deur naar den trap. Men zag daar duidelijk het spoor in den muur op de hoogte van het hoofd. Door dezen kogel kon niemand ge- trolfen worden. Dan waren twee kogels in de deur een was erdoor gevlogen tot in den muur verder en een zat wat meer rechts in de deur beide op lm 25 hoogte. Had Debreus zich niet Deergebogen, hij moest door deze twee kogels getroffen zijn geweest in den buik. Van den vierden kogel vond inen geen spoor. De ondervraging. Na dit onderzoek werd de plichtige ge haald om onderhoord te worden. Hij vertel de dat hij te Hazebrouck bij een kerel geval len was aan wie itij vertelde hoe hij een proces opliep. Deze had gezegd Ik zou lat niet verdragen ik zou erop schieen. Deze woorden hadden hem aangespoord om zijne misdaad te bedrijven. Na de eerste maal in het politiebureel te zijn geweest, giDg Goemaere eene herberg der Noordstraat binnen en bleef daar ruimen tijd. Hij ging daar zelf langs achter en wijl hij daar was hoorden de bewoners en de verbruikers een verdachten knal. Was het een schot om eens zijn revolver te beproeven? 't. Is mogelijk want op het aangeslagen wa pen een revolver met zes schoten vond men vijf ledige buisjes van kogels en een gatje van den trommel waar niets meer in was. Dit moet dus uitgenomen zijn geweest Naar Yper. Toen de gevangenbewaarder Zondag eten droeg naar Goemaere, zegde hij hem Maar Julien, hoe hebt gij dat kunnen doen. De aangesprokene haalde de schou ders op en antwoordde niet Ook nam hij bijna niets van het eten dat hem gedregen werd. Hond 2 1)4 ure, zondag namiddag, werd hij per rijtuig naar het gevang van Yper overgebracht. Het parket, kwam maandag naar onze stad t zal wel dra een gewoon uitstapje zijn voor die hee- ren. Zij zagen alles goed na en gaven bevel het doorschoten paneel der deur uit te nemen om als bewijsstuk tijdens het proces te dienen. Geheel zeker zal de zaak voor het Assi senhof van Brugge komen. Het onderzoek te Yper Dezen Zaterdag zijn de agent, Dibteus en de nachtwachters naar Yper gegaan om over de zaak onderhoord te worden. Deze nieuwe moordpoging, volgende op reeds twee moorden dit jaar te Poperinghe gepleegd, moet er weinig bij dragen tot den goeden faam onzer streek. Had de kans niet gewild dat in bet politie bureel juist nog voor eenige oogenblikken twee nachtwachters waren, men ging hier nog eene moord te betreuren hebben. De tnisda'diger, zich gansch alleen bevindend, was vrijer en men ging waarschijnlijk do agent Debreus dood vinden, gevallen als slachtoffer van zijn plicht. l)it legt ons voor oogen welke verant woordelijkheid de agenten drogen en höe, op onze dagen van wraaklust en rnoorderij het uitvoeren van hun ambt hun Ie,en voortdurend in gevaar stelt. Dit zou moeten in rekening gehouden worden als het erop aankomt don toestand dier brave agenten wat ie verbeteren Als men zijn leven wil ten beste geven om in twisten of ruzie dit zijner medeburgers te redden, heeft men wel hel recht ook door deze behoorlijk onder houden en betaald te worden. Dankbaarheid en eer is ze, r schoon voor die er betuigen, maar don stoffelijken kant moet ook ingezien worden. Als wellicht de vraag tot eene verhooging van de agenten opnieuw zal te berde komen, ware het te hopen dat deze door onze over heden in het mogelijke zal toegestaan wor den. De nachtwachters Rouseré en Bruneel hebben in deze zaak een bewijs gegeven van de opoffering en de koelbloedigheid' die hun bezielt. Alhoewel zij wisten dat de vlucht ling met een revolver gewapend was, hebben zij geen stond geaarzeld hem te achterv lgen. Op hen loste de kerel nog een schot en toch liepen zij hem na en gelukten erin hem aan te houden en op te sluiten. Btavovoor die twee dapperen! Dat zijn van die heldendadendoor nederigen gepleegd vinden wij, Nog al eens hoort men door onbezonnen praters met de nachtwachters lachen of in weinig vleiende benoemingen over hen spreken. Dat de spotters zich voortaan beter b n'enken en eens nazien of zij het wel zouden wagen een kerel die gewapend is met een revolver, te achtervolgen en aan te houden Lachen is gemakkelijk, maar die lachen weten dikwijls niet hoe belachelijk zij zijn F.erbiedigt dus zoowel nachtwachters als agentengij komt het bewijs te hebben dat die mannen hun leven zouden wagen om het uwe te redden. Waarom vraagt het volk de chcorei Van Tieghem-Dupont? Omuathetde beste is Zooals wij reeds meldden, heeft Dinsdag aanstaande het gouden Jubelfeest plaats van M. Heari De Puydt, geboren te Poperinghe den 15 juli 1833 en zijne vrouw RlisaSansen, geboren te Poperinghe den 18 October 1841, in den echt getreden den 26 October 1863. Om 11 ure zal een Jubelmisplaats hebben, Stadsnieuws. Volledige nieuwe telefoonlijsten van het middenkantoor Poperinghe, te verkrij gen ten onzen bureele aan 10 c. Op de lijst zijn al de abonnementen gemeld tot num mer 82. Pensioenkas De voorzienigheid 't Is tijd van de storting te doen voor he jaar 1913. De leden worden verzocht te beta len zoohaast mogelijk en bij voorkeur den Zondag of den Maandag bij de heer Schatbe waarder ie gaan. Wij zijn overtuigd dat al de leden, die in voorgaande jaren gestort hebben, zullen re gelmatig voort hunne storting doen om alzoo binnen eenige jaren een schoon pensioentje te hebben, dat zoowel zal gekomen zijn. Wij wekken onze Mebeburgers op lid te worden van een Pensioenkas en voorname lijk bij de Ouders dringen wij aan opdat zij wekelijks eenige contiemen zouden meegeven aan hunne kinders, die ze zouden afgeven aan hunne Meesiers en Meesteressen en al- zoo deelmaken van de Pensioenkas. Men mag niet te lang wachten om lid te worden, want 't zou kunnen gebeuren dat binnen eenige weken greue nieuwe le den rnesr anveerd worden en men zijne toe treding zou moeten uitstellen tot het toeko mende jaar. Diefstal. Zondag morgen kwam Cyrille Ghesquiere, wonend achter de her berg de Molenwal, verklaren dat oen onbe kende in den loop der week bij hem was binnengedrongen tijdens zijne afwezig heid en deze zijner vrouw, en vertrokken was met zijne zondagkleederen. Door overlast van werk had onze raad selvriend deze week geen tijd om er ons te bezorgen, 't Is dus zonder uitstel voor aan staande week. Famüie Cinema Emile Lobeau D'Hondt, Groote Markt, Poperinghe.— We kelijks 3 vertooningen 's Zondags om 3 en 7 1/2 's avonds 's Maandags om 7 1/2 uro. Programma der week Eerste deel1. Een hinderlijke koop, komedie. 2 en 3. De sluier van 'l verleden. drama in 2 deelen, komiek. Tweede deel5. Gavroche geeft inlich tingen, komiek. 6. Het geheim van den storm, drama. 7. Sévilia, reis. 8. Het vuistslag park, komiek. Derde deel 9. Dagblad éclair, hed geb. 10 en 11. De Japnanees, drama in 2 deelen. 12. Gontran in de wolvenmuil, komiek. Yper. Rechtbank. Emile Temper- ville van Poperinghe, is bij verstek veroor deeld tot 50 fr. of 15 dagen, 10 fr. of 2 dagen en 15 fr. of drie dagen voor slagen aan Ch. Papegaai en zijne vrouw. Maurice en Ju lien Samyn, zijn vervolg voor slagen en ver wondingen aan Arthur Bouten de eerste krijgt 8 dagen en 26 fr. of 8 dagen en de tweede voorwaardelijk 30 fr. of 10 dagen. Watoii. De landbouwers die hun gist willen ten huize halen, kunnen het krijgen bij 'den gazetverkooper Cam. Ingelaere, aan 25 cent. de kilo. IScvori'ii-Koushruft'ffc. Solo slim werd hier gespeeld ter herberg Au voya- geur bij Emeric Duopncelle, door René De saegher. Do medespelers waren Marcel Ca- poen, Geerges Coenen en Leopold Degraeve. Kecelaore. Wildslroopersdrama. Vier wildstr,>opers te Becelaere werden dinsnag nacht verrast door twee gendarmen en twee jachtwachters De stroopers vuur den eerst hunne geweeren af op hunne ach tervolgers waarop deze antwoordden. Een der stroopers, Cyrille Callemin, werd dood geschoten. De ongelukkige was 28 jaar oud, gehuwd en vader van 3 kinderem. Gevaarlijke liefhebberij Heden Zondag morgen,om 11 ure, wordt te Langemarck eene groote Vlaam- sche Meeting gehouden. Spreker Dr Aug. gevolgd door feestmaal voor Familie en Vrienden. Voorzeker zullen alle gebuurs hunne hui zen bevlaggen om alzoo hunne deelneming in dezen schconen dag aan het Jubelpaar te betoonen. Borms, van Antwerpen. 's Namiddags zelfde Meeting te Clercken. Vlamingen dier streek, allen daarheen Zondag moest te Brussel eene grrroote betooging plaats hebben tegen de schoolwet! Er gingen meer dan 20,000 betoogers zijn, schreven de geuzen en er waren er nog geen 4000. Te Gent werden twive broeders na hun nachtwerk aangevallen door een kerel die hun sinds lang moeilijkheden zocht. Eener van werd doodgestoken en de andere doodc- lijk gekwetst. Te Melle werd een 16 jarig meisje door een brutale kerel met 7 messteken gedood omdat zij van hem niets wilde weten. De provinciale belasting op de honden brengt 2 200.000 fr. in kas. Den 3 November aanstaande zal de wereldtentoonstelling van Gent gesloten worden. Er zijn in België nog 306 dorpen, die geene gemeentehuis hebben, of liever waar le gemeenteraden hunne zitting houden in eene herberg. De Belgische regeering heeft de Chi- neesche Republiek erkend. 't Is een jong meisje van Mechelcn, jufvrouw A. Valenra van Ne ierlandschen oorsprong, die dit jaar den prijs van Rome voor de etskunst graveerkunstheeft be haald. Te Kester bij Hal braken drie kerels in bij eene oude rentenierster. Da gendarmerie die door een een hunner verwittigd was geweest binnen was en opeens licht aanstak, gebood Handen omhoog Twee gehoor zaamden, de derde wilde- in zijn zak gaan en werd neergeschoten. Goede les voor an deren. Een <ler aangenaamheden van 't huiselijk leven is een goede tas koffie bereid met Trappisten chicorei Vincart. Dépot bij gebr. D dhaize Moncarey-SanseD Assisen van Westvlaanderen. Een meisje van L-ffinghe die haar pas geboren kindje verwurgde, werd veroordeeld tot jaar opsluiting. van Zaterdag 18 October, om 2 ure namid. I. Lijst der kinderen rechthebbende op kosteloos onderwijs in de lagere gemeente schol voor het dienstjaar 1913-1914. Deze lijst bevat 459 leerlingen en wordt door den Raad goedgekeurd. II. Begrooting der lagere-gemeenteschool voor 1914. Deze begrooting bevat in ontvangsten en uitgaven 18.700 fr.waarin begrepen zijnde jaarwedden van den bestuurder, van 7 onderwijzers en eene onderwij zeres. In die som zijn ook eenige onbeduidende ont vangsten begrepen. Het aandeel der stad bedraagt 9.232 fr. 55. Staat en provincie komen voor het overi ge tusschen. III. Begrootingder teekenscbool voor J 914. De ontvangsten en uitgaven beloopen tot 1685 fr. Hierin begrepen de jaarwedden der twee professers (ieder 500 fr.) en van den toezichter (250 fr.) Het aandeel der stad bedaagt 720 fr. IV. Begrootingen der kerkfabrieken van St Bertinus en O. L. Vrouw voor 1914. Een voordeelig advies wordt gegeven aan de begrooting der kerkfabrieken van St Bertinus en van O. L. Vrouw voor 1914, en de begrooting ter goed keuring afgestuurd naar de Bestendige afvaardiging. V. Advies over eene venditie van hoornen taillte en plantsoenen te houden, ten ver zoeke vati de Burgerlijke Godshuizen. Een voordeelig advies wordt uitgedrukt over de aanvraag door de Burgerlijke Godshuizen ingediend nopens het houden eener boom-tallie-en piantvanditie. VI Rekeningen der Godshuizen, Armbe stuur en Stad voor 1912. 1. Stab. Overschot der voorgaande jaren 60.681 fr. 61 Ontvangsten 264.776 fr. 84; Uit gaven 257.532 fr. 60Batig slot voor 1912 7.244 fr. 24. 2. Godshuizen. Overschot van voorgaande jaren 71.201 fr. 59; Ontvangsten 84.538 fr. 85; Uit gaven 81407 fr. 12; Batig slot voor 1912 3.041 fr. 73. M I ÜTQ 's meer aan bevelen tegen ll 1111 U Bloedsgebrek, Bleekzucht. Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILDEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépotApotheek, A. M0NTEYNE, O I» V O I, GEIlt Groote Markt. 18. POPERINGHE. All es voor tlt> lilooNtcrNDe libe ralen en socialisten beweeren dat de Kloos terscholen 20 miljoen toelage gaan trekken, Welnu het is geen 20miljoen, geen5 miljoen! geen 3 miljoen, zelfs geen 2 miljoen maar wel645,50© frank voor aangenomen scho len en 485,290 frank voor de aanneembare scholen Dat zullen onze tegenstrevers op hunne meetingen niet zeggen. De waarheid tnoet onder den domphoorn Niiioliltolarij per vlic^fni;; Mei seint uit Rijsel aan de Journal dat sinds eenigen tijd boven de Franscli Belgische greDS, in da omstreken van Armentières ge smokkeld wordt per vliegmachien De tol werd verwittigd en zal een oog in tzeil houden. Het zal moeten in de hoog te zijn meenen wij Verandert ons klimaat. Ver schillende geleerden hebben reeds vroeger eene waarschijnlijke klimaatsverandering van onze aarde voorspeld en zulks op grond der steeds toenemende hoeveelheid koolzuur in de lucht, welk hoog koolzuurgehalte le danken is aan het geweldige verbruik van steenkool. 1'rof. van Ifise, van de hoogeschool in Wisconsin, heeft statistieken opgemaakt tot steun zijner leering van de geleidelijke toe name der warmte van den aard dampkring. Men weet dat den aard-dampkring een beschermende laag vormt die de uitstraling der warmte belommert en dat zij zulks te sterker doet, naarmate het gehalte aan waterdamp en koolzuur in de lucht grooter is. Welnu, zegt van flise, daar het verbruik van steenkool jaarlijks toeneemt, stijgt ook het koolzuurgehalte der lucht en bijgevolg ook de luchtwarmte. Volgens van Hise zal binnen 800 jaren de hoeveelheid koolstof in de lucht dubbel zoo groot zijn als thans, de warmteuitstraling wordt dus zooveel meer teruggehouden en derhalve moet over de geheele aarde het klimaat warmer geworden zijn. liinnen 80 jaar voelt ons lioofd geen pijn meer. lie lieilendtiagBclie lokoinofie- ven. De hedendaagsche lokömniieven vooral die van exprestreinen, zijn echte sta len monsters De te trekken last is, inderdaad, gemiddel van 300,000 tot 350,000 kilo, soms zelf 400,000 en de'snelheid bedraagt van 80 tot 100 kilometers per uur Bij de hedendaagseh loko,motieven heeft men op groote schaal het verdampingsvermogen vermeerderd, doer stoomketel en haard te wijzigen. Da haarden van tegenwoordig zijn werkelijke tunnels welke soms tot 3 meters 50 diepte hebben Het kolen verbruik is 1500 tot 2000 kilo per uur. dus 6000 kilo voor een reis van drit uur zonder oponthoud en om gedurende dien tijd den dorst van het monster te stillen zijn er meer dan 26,000 liters water noodig De prijs van zulk een lokomotief wisselt af tusschen de 160,000 en 130,000 fr. Niet alleen zeggen wat niet waar is, maar ook niet zeggen wat waar is, is leugen. Groote geesten haten niet zij verachten Zachtheid van vormen sluit geen vastheid van karakter uit. Verwisseling.De rijke bankier Hauer man had een nieuwen knecht gekregen, een jongen van platteland, waarvan nog heel wat te schaven viel. Zekeren dag gaf Hauerman epn groot mid dagmaal. Na het e<-rste gerecht fluisterde de gastheer den onbeholpen Jan in de oor Tellooren verwisselen Jawel, mijnheer, zeide Jan, en met de grootste gemoedelijkheid gaf hij iederen gast de gebruikte telloor van zijn gebuur Sissen was aan 't pensjagen en viel in de vijver van 't kasteel... Daar lag hij te jam meren en om hulp te roepen. Kom er uit schelm, riep de baron Hulp hulp riep Sissen, of ik ver drink Als gij durft verdrinken in mijnen vij ver, riep de baron, dan doe ik u in den bak steken HERBERGIERS! LET OP Wilt gij aanstaande week uwe kermis in De Poperinghenaar zien verschijnen, komt ze opgeven voor den Donderdag noen. Ons blad moet aanstaande week den Vrijdag morgen gedrukt worden, daar het den Zater dag Hoogdag van ALIerüeiligen is. I In «Ie Ihii'i'irrc, bij de Wc Jules Bouve Decoker bij 'tKerkh. *<4 Au Chasseur, bij Renó Gesquiere, Bruggestraat. In 'I H|»eelliol', bij Acltille D'Atnuor Proven kalsiede. I In O. II. ltooiu|»je, bij Demey-Pety, O. H. Boompje. 5 I11 «leii Steeiuveg, bij Jules Laconte, Reningheist kalsiede. In de Wn^eimiiakerij, tiij Emile Pareyn, Abeele kalsiede. 7 lu «leii liraltaiit, bij Jérémie Quaghebeur, Brabant-hoek. S lu Sint .losepli, bij Auguste Ozeel, Westvleteren kalsiede. HE REE FiGKE RMISSEN j| lil «leu Ouden SI Jooris, bij Emile Verhaegtie, bij de Statie. KI In de Klok, bij de We Henri Vandermarliere, Casselstr. 1 In de Oude Violette, bij Camille Dumelie, Bóescheepstraat. 114 In de 11 ienne Wereld, dj Henri Bruneel, (Wisselstraat, lil In den Wijngaard, bij Aimé Desagher, Noordstraat. 1 I In den Kieuwen Toren, bij Albert Denut, Casselstraat. In «Ie Lente, i>ij Dominique Logie, Bruggestraat. Hi lu'de Caiitine, bij de We Sophie Devos, Veurnestraat. IJ Au Café St Crépin, bij Emile Pattou, Vperstraat. 8 In den gouden Fczaiit, bij Jules Couwet, Veurnestraat. 10 lu den Kalkxak, bij Emile Suffvs, Komstraat. 20 Au petit 3'aris, hij Alfons Vallaeys, Noordstraat. 21 A la nouvelle l'nioii, bij Tlteopliile Lauwers, Yperstraat. 22 In de stad IHxmude, bij Charles Worm, Veurnestraat. 20 Au retour de la dare, bij Benoit Verstraete, Yperstraat. 24 In de Kloef, bij Cyrille Bondueile, Meessenstraat. 25 In den Werf, bij Henri Pit ceel, Werfstraat. 2<> In den Transvaal, bij Henri Ooglte, Bruggestraat. 27 In het Canon, bij Edouard B -ssaert, Vogelhoek. 28 In 't gouden Hoofd, bij Auguste Saiomé, Pottestraat. 20 In het Kasteelhof, bij Camille Merlevede, Kerkhofstraat. 3ö In den Overdain, bij Th. Vandriessche-Declercq, Boesheepstr. :ti 1 n Vlaanderen, bij Henri Debyser, btjg. Suiker Kerkstr. 02 In den droenen Spriet, bij Camille Wauters, Wulfhillestraat. 00 A la ville d' Ypres, bij de We Jules Truwant, Yperstraat. 04 In den Koekoe, bij de \Ve Jos. Billiau, StSixstraat. 05 In den Anker, bij Aloise Degruyter, Hondstraat. Ot» In 't Hof van Commeree, bij Henri Denorme, Elverdinghe kalsiede. Althans is de hopmarkt zeer onbestendig nu eens 'vast,, dan eens kalm. Woensdag noteerden Aalst en Poperinghe 152 1)2 tot 155 fr.ter markt van Poperinghe, 24 Oc tober. bood men 157 1)2 tot 160 frank. De vreemde markten zijn kalm, doch be houden hunne prijzen. Nog altijd komen er Duitschers en Engel- schen eenige schoone loten aankoopen in onze streek. SPORT. Voetbal. te Afdeeling. Union St-Gilloise 1—Beerschot A. C. 0Racing C. B. 2Leopold Club 0F. C. Brugge 3—A. A. Gent 0; R. C. Gent 1—C. S. Brugge 0; Antwerp F. C. 1—C. S. Verviers3; Standard O. L. O—Daring C. B. 2. 2° Afdeeling. S. V. Rousselare 2—F. C. Rousse lare 0; A. S. Oostende 2V. G. Oostende 5; C. S Brugge 6 S. C. Kortrijk 1 F. C. Brugge 4—S. V. Blankenberghe 1. 3L' Afdeeling. S. V. Rousselare 7F. C. Kortrijk 1 S. C. Meenen 4F. C. Rousselare 1 S. C. Kort rijk 2—Yper F. C. 0. Vlieden. De bloedige lijst. In Frankrijk vielen deze week alweer drie officieren dood. Pégoud komt naar Gent, den Maandag 3" November, dag der sluiting der tentoon stelliog. en zal zijne vluchten metomgekeerd vliegmachien vitvoeren. POPERINGHE, van 19 tot 26 October. Geboorten. 227. Laura Decoker d. v. Jerome en Elisa Ostyn. 228. Yvonne Gouwy d. v. Alberic en Marie Pauwels. 229. André Artois z. v. Aloise en Emma Vandevoorde. 230. Gerard Beddeleem z. v. Reml en Alina Vancayzeele. Overlijdens. 185. Gunst Natalie, 50 j., huishoud ster, echtgenoote van Joseph Joosten, gehuisvest te Reningheist.186. Kinoo Henri, 54], landwerker, echt genoot van Maria Vitse, Sectie C. 167. Vandemaele Agnes, 7 maanden, Wijk E. Huwelijksbeloften. Cammille De Roo, smid (e Proven met Emma Lebbe z. b. te Poperinghe. Marcel D'Amour, metser met Augusta Truant, kant werkster, beide te Poperinghe.'Sevère BiSiet, bak ker te Crombeke met Palrna Dejonckheere, dienst meid te Reninghe, voorgaandelijk te Poperinghe. Camiel Buseyne, landbouwer te Poperinghe met ida Dever, landbouwster te Watou. Huwelijken. 86. Camille Eeckhout, 21 jaar, landbouwwerker te Reningheist met Magdalena De- vacht, 21 jaar, Iandbouwwerkster te Poperinghe. 87. julianus Gelein, 27 jaar, timmerman met Maria Goudenhoofd, 26 jaar, kantwerkster, beide te Pope ringhe. 88. Alphonse Verleure, 20 jaar, daglooner te Yper met Lucia De Meester, 18 jaar, breister te Poperinghe. Reninghe, van 18 Juli tot 15 Oct. Geboorten. Staelens Godelieva. Gequiere Esther. Frère Germain. Descamps Joseph. Caeyzeele Gerardus. Dewancker Jules. Deiva Magdalena. Leuridan Monica. Delanghe André. Merlevede Francies. Lampaert Oscar. Notre- dame Cyrille. Snick Georges. Overlijdens. Debruyne Germana, 10 m. Bae- IwGodfricd, 79 j., kostganger wed. van Baelen Me- (anTé. Vaneste Marie, 71 jaar, winkelierster, ongd. Verhulst Catharine, 77 j., renteniester we van Maes Frans. Leuridan Monica, 10 d. Minne David, 62]., kostganger echtg. van Vandermarliere Rosalie. Deiva Carolus, 91 j., rentenier wed. van Louwaege Marie. Huwelijken. Deleu Jules, werkman met Hoc- kaert Maria, werkster beide te Reninghe. Masson Achiel, landbouwer met Geldot Emma, landbouwster beide te Reninghe. Te verb, schoon konijn. 117 In «Ion W erkman. bij Aug. Vandecasteele, Westvleteren kals. Zoohaast mogelijk, smidsgast van 2 tot 4 jaar op ambacht zijnde, bij Nestor Ver straete-Lansz weert, hoefsmid, Westvleteren. Bekwame kleermakers en meisjes kun nende goed naaienin den confectie winkel, Au Soldat Frangais, bij Val. Staes- sen, Yperstraat., Poperinghe. De herberg 't Firmament, met paardenstal en uitweg en met eene schoone over dekte gaaiboltrnfi, Elverdinghe kalsiede, dicht bij de statie, te Poperinghe. Zich te wenden bij Gebroeders A. M. Rommens, brouwers, groote markt, 27, Poperinghe. De herberg De Vlaamsche Rhelorica bij de Statie, te Poperinghe, met stalling en land, dienstig voor alle bedrijf. Zich te wenden 80, Diksmuideslraat, Yper. Schoon Vierwielrijtuig in goeden staat. Inlichting ten bureele dezer, nchoonen winkeltoog, rekkens, xoeeg- Uschaal en koffiemolen, bij Maurice Van- dromme-Wulles, Rousbrugge. Half gemet beetrapen bij Jules Vanden- berghe, Vlamertinghe kals. Poperinghe. Goeden wagen, harre met splinternieuwe wielen, 1 aalkarteel, 3 eegden, 3 plocgs bij Auguste Depinois, Westvleteren. Poperinghe, markt van den 24 Oct. Tarwe, 100 kil. 20,00-Rogge 17,00 - Haver 19,00 - Aardappelen, 100 k. 5,00 - Boter de kil. 3,40 a 3,50 Eieren de 25, 4,00 a 0,00. Yper, 18 Oct. Tarwe 19,00 a 19,25 rogge 16,75 a 17.50; haver 17,50 a 18,50; aardappelen 5,00 a5.50; boter 3,20 a 3,40; eieren 390, a 4,16 Kortrijk, 20 Oct. Witte tarwe 19,00 a 19,50 roode tarwe 18,00 a 18,50 rogge 16,50 k 17,00; haver 17,50 a 18,00 paardeboonen 23,00 h 24,00; suikerijboonen 12,75 4 13,00 witte aardappelen 4,25 4,75 boter 3,40 a 3,60 eieren 3,90 a 4,15 koolzaadolie 72,00 lijnzaadolie 2,00koolzaad 33,25 lijnzaad 27,00 tvoolzaadkoeken 14,50; lijnzaadkoeken 18,50 19,50 sodanitraat 25,25 ammoniak- sulfaat 34,00 a 00,00 Veemarkt27 ossen, 0,83 a 1,07 114 veerzen 0,81 a 1,06; 171 koeien 0,81 a 1,03 28 stieren, 0,81 a 1,01. Rousselaere, 21 Oct. Tarwe 19,00 a 19,50; id. roode 18,00 a 18,50; rogge 16,00 a 17,00; haver 17,50 a 18,00; boonen 22,00 a 23 00; aardappelen 6,50 a 7,00; boter 3,20 a 3,50; eieren 3,80 a 3,90 koolzaad olie 72 00; lijnolie 52,00; oude suikerijboo nen 13 25 a 13,75; id. gele 15,50 a 16,00. Anderlecht, 21 Oct. Verkensmarkt. Te koop 3,556. prijs per kilo 0,90 a 1,10. Brussel, 21 Oct. Verkensmarkt. Te ^koop 312 prijs per kilo op voet, 1,10 k 1,20

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 2