EUWSBLAD VOOR POPERINGHE EK OMSTREKEN. verschijnende den Zaterdag namiddag. BARS GINSEND1NCK HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Bedden, Matrassen, Kassen, Stoors, Gordijnen, Linoleums, bij Sansen-Dfxorte, Poperinghe. Minister Poullet zegeviert. BU1TENLANDSCH JilEUfflS. ge /aar. Nr So. JAARKRANS Zondag pn November igi3. 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel 10 c. Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst. Eerste Taps, Bollingen en Herbergkerinissen mits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-nohn ingezonden worden. INSCHRIJVINGSPRIJS Bniten grondgebied vai Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,66 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen. Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Wekelijksche Almanak.Novemb. Zon op, Zon ond. Notaris DONCK Maandag 17 November 1913 SCHOONE KOOPDAG VAN Maandag 1 December 1913, ZEER SCHOONE B00MEN, Gaston PEEL te Rousbrugge-Haringhe en Emiel DEV0S te Watou. Maandag 24 November 1913, Merkweerdige Koopdag BOOMEN Notaris Bacquaert, Uit der hand te Koopen BOU WGRON D te POPERINGHE, bacilten de Statie, HOFSTEDEKEN-HERBERG ZAAILANDEN, Weide en Bouwgronden, Dinsdag 18 November 1913, Notaris PEEL, Vrijdag 14 November 1913, MENAGIEGOEDEREN, Maandag 17 November 1913, ALLERBESTE ZAAILANDEN Notaris VANDE LANOITTE, Op Maandag 10 Nov. 1913, 2500 KEPERS en 6000 Hoppepersen, «NOVEMBER. De School en het Vlaamsch. De Schoolwet. Schrikkelijke Spoorwegramp worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels te weigeren is voorbehouden. E PtmiMEHAAS 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben rec.ht aan Kosteïooze inlassching van twee Horbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnenstad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,60 binnen stad 1,00 -&iiStiS&n&3BBlJmaKj£PmBrut S? efi-sn- z&aoxi a<ttt»wrMi>NR.v ursnt, nrnNUi 0>M^»TTrr7ri,riiTmrf'^w^^~''^^^TJ'l^"»irir<irTWT'Tmatfr^Trriyi H'HHiMI ilU'flTini IIHHM V *7 -;ks.: zzur r. Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 9 10 11 12 13 14 15 Kerkwijdings. Theodorus, Rstella, Mathur., s. Thyphon, Nymphea. s. Martinus, Berlin, René. s. Livinus, patr. van Gent. s. Stanislas-Koska. s. Albericus, Philomena. s. Leopoldus, Gertrudis. 6 u. 50 m. 4 u. 3 m. 6 51 4 2 6 53 4 1 6 55 3 59 6 56 3 58 6 58 3 59 6 59 3 56 3 Eerste Kwartier. Woensdag 5 November ten 6 ure 34 minuten 's avonds Volle Maan. Donderdag 13 ten 11 ure 11 minuten 's avonds C Laatste Kwartier. Vrijdag 21 ton 7 ure 56 minuten 's morgens 9 Nieuwe Maan. Vrijdag 28 ten 1 ure 41 minuten 's morgens Studie van den te Yeurne. om 1 ure stipt namiddag ter hofstede bewoond M. Emeric Decorte, te HOUTHEM Doorn bij Veurne, N'i Koogton Klemmers, Korren, Olmen, Hollanders en Populieren. Vergadering aan koop 1. om i ure stipt namiddag, ter hofstede bewoond door M. Jules Vanden Bussche, te HOUTHEM bij Veurne, (aan den Landman), koopdag van 74 koopen waaronder harde Olmen, Klemmers, Korren, Eiken, Hollanders, Populieren, Wilgen en 1 Notelaar. Vele dezer boomen, hebben eene dikte van lm 80 tot 2m 10. Vergadering aan koop 1. Kantoren van de Notarissen om 1 ure stipt namiddag, van 122 Koopen schoone Olmen, Hollanders, Populieren Klemmers korren en Eiken Staande op verscheidene eigendommen, gelegen nabij den Leegen Waeyenburg, langs den steenweg van Rousbrugge naar Crornbe- ke, en te Haringhe in den Neckersmeersch en in de weide gebruikt door H" Deschrevel. De boomen te Haringhe in den Neckers meersch en in de weide Dscchrevel, zullen verkocht worden in den Leegen Waeyen burg, en moeten op voorhand bezichtigd worden. Vergadering ter hofweide van Pieter Deroo, rechtover den Leegen Waeyenburg Affichen te verkrijgen bij den Notaris Peel, te Rousbrugge. Gewone voorwaarden en tijd van betaling mits borg. Studie van den TE POPERINGHE. aan 1 f. 50 «Ic vLm. Waarom vraagt het volk de chicorei Van Tieghem-Dupont? Omdat het de beste is. 3< Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR door Hendrik CONSCIENCE. Ah, ah riep de koemeid, niet meer verstand dan de uaddenstoel Dan moet gij al een schrikkelijke lomeprik zijn Gij weet het niet, Mieken. Wat zegt het spreekwoord Het werken is voor de bot terikken. Ik doe niets. Dus Maar wat heeft de paddenstoel daarme de te stellen Zie. het is een raadselde schoone, groo- te kerseboom is onze Baas... O, gij mouwveger 1 riep de meid. En ik ben de arme ootmoedige padde stoel...» Schijnheilige morde de gispende ar beider. En als gij dit kunt raden, zult gij weten wat de kleine honden moeten doen, om met de groote uit denzelfden schotel te mogen eten zonder gebeten te worden Kobe meende hen nog langer met zijne dubbelzinige woorden te plagen maar bij vernam de stem van den Baas binnen in de afspanning, en zeide tot de arbeiders, ter wi.il hij zijne pijp in haren koker stak Laat de boeren maardorschen jongens Daar is onze brave vriendelijke Baas, die komt zien of het werk vooruit gaat Wij gaan ons morgeneten krijgen het zal weer geen klein geschreeuw zijn riep tie koemeid, naar de bornput loopende. Openbare Verknoping van een TE ZONNEBEKE. De Notaris PARRET te ZonDebeke zal met tusschenkomst van zijn ambtgenoot ü|ter PIIOOT Notaris te Woumen, open baarlijk verkoopen een Hofstedeken-Herberg gelegen te Zonnebeke langs den steenweg naar Passchendaele, groot 3 beet. 49 aren 40 cent., verdeeld in 13 koopen en gebruikt door Petrus Lescohier, voor 3, 6 of 9 jaren, ingegaan den 1 October 1908 mits 450 frs 's jaars boven de lasten. Voor nadere inlichtingen zie men de affichen na. ZITTING VOOR DEN OVERSLAG om 1 ure namiddag, in de te verkoopen herberg Het Roosje Afzonderlijk maar ingesteld 12.975 fr Studie van den te Rousbrugge-Haringhe. I. Door sterfgeval. om 2 ure namiddag, ten sterfhuize van wijlen Aimé Wuilus, te Beveren dorp Rousbrugge, zal Mter Gaston PEEE, Notaris te Rousbrugge-Haringhe, overgaan tot de openbare verkooping van Schoenmakers Allaam en meer dan 100 paar Nieuwe Schoenen van alle slach en grootten. Met gereed geld. II. om 2 ure stipt namiddag, in het hötel St RLOI bewoond door M. René Salomé, te Watou-Abeele, Overslag van gelegen te POPERINGHE, nabij de statie van Watou-Abeele. 1e Koop 2 Heet. 91 aren 20 cent., bekend sectie I, nummers 634, 635, 635/2 en 636. Bij plakbrieven in 4 loten verdeeld waar van slechts drij gezamentlijk maar ingesteld zijn 4300 fr. 2e Koop 2 Heet. 81 aren 40 cent., bekend sectie I, nummers 638, 639, 610, 648 en 619. Bij plakbrieven in 2 loten verdeeld. Niet ingesteld. Deze goederen zijn in pachte gehouden tot 1 October 1919 door de echtgenooten René Cat.rycke-Quanhebeur en Charles- Louis Vancayzecle-Kcsteman mits 655 f 's jaars boven de lasten. Alle inlichtingen te bekomen bij bovenge- noemden Notaris Peel, te Rousbrugge- Haringhe. Zoo hij mij nog toesnauwt van dagdief en lompen boer. gelijk gisteren, dan werp ik hem den vlegel naar den kop, zeide een der arbeiders met gramschap. De kruik zou tegen den steen vechten, en zij viel aan stukken bij den eersten stoot, schertste Kobe. Wat mij betreft ik lach met zijne scheld woorden, en ik laat hem al aanrazen, sprak een tweede. Gij doet best, - viel Kobe in, zet uwe twéé ooren wijd open, dan vliegt het langs hier in en langs daar uit. De Baas mag ook al wat hebben voor zijn geld. Geef hem ge lijk, en doe wat hij zegt. Doen wat hij zegt en als men het niet kan Dan geef hem toch gelijk, en doe het nietof liever, zeg niets ên houd u, alsof fij van toeten noch blazen wist, en denkt, at zwijgen niet kan verbeterd worden Alle menschen zijn menschen Ik spot met. zijne barschheid. Dat hij maar beginne, ik zal hem ook de tanden eens laten zien. Hij heeft geen recht om mij voor een beest uit te maken, al ben ik roaareen werkman. Het is wel waar wat gij zegt, en toch slaat gij er nevens, Driesken bemerkte Kobe. «Ieder moet zijne plaats in de wereld kennen. Wat. zegt het spreekwoord zijt gij aanbeeld, verdraag als een aanbeeld zijt gij hamer, sla als een hamer Daarenboven, een klein, goed woord breekt groote gramschap En wilt gij het beter hebben, gedenk, dat het moeilijk is met azijn viiegen of met trommelen hazen te vangen... Kobe Kobe - riep eene stem van bin nen met hoorbaar ongeduld. Zie, zie hem nu zijn hypokrieten gezicht aantrekken spotte een andere dorscher. Studie van den te Vlamertinghe, om 2 ure en half zeer slipt, Openbare Verknoping van te VLAMERTINGHE, bij de Statie. Tijd van betaling tot 1 October 1914, mits borg. wn ïwiwruwrw T XI. 't Veld is een mengelmoes van leven en verval. Al tusschen 't versleten loof en de laatste opgeteeuwelde suikerijen, staan de bezaaiten levenslustig gepinnetopt, pijlbout- rechte, hekeltanddikte, 'lijk zwijten stop naalden, maar de eerste rogge is al ontrold en de lissen zwierelen met de wind. 't Volk is dungezaaid te veldehier en daar een bende suikerij-uitdoeners, verder een vettekleinzer twee, drie en, wijd ver- scheên, wat boevers, die met den koppel winterwerk leggen 't is 't laatste geweld. De eiken en veel perelaars slaan nog ge tooid, er zal moeten op gestoofd zijn om ze bloot te krijgen, maar wacht Nu trappelen de vogels, vooral do mus- schen en de spreeuwen. De spreeuwen zoe ken de weiden de musschen blijven op de boerenhoven en peuteren op den mesthoop en de schuurmestingen 's avonds kruipen ze, vechtend en verwijtend, in de groote vummen en schelven en zitten er zoo deug delijk en warm, maar helaas zoo onveilig, want de koeiers uit den omtrek komen den een of anderen avond op met 't neten doen een mirakuleuze musschenvangst. De lijsters zitten bij dage onder 't loof te snuiteren en zoeken tegen avond debosscben, maar de nierelaan bemint de boerenhoven en slaapt 's avonds, alle avonden gelijk, in een en 't zelfde plekje, op een zware tuin- stake in de doornhaag inet de avondsche mering begint hij te nijen, zoekt zijn bedde en slaat dat 't klinktTin-tin-tin-tin-tin. 't Is schoon om zien hoe al de kleine vogeltjes hun slaapnest zoeken en vinden, in de kappe de hanglaten, in de hollekens van 't stroodak, in de braamhutten en de anker gaten en zoo kan men alle dage dezelfde beestjes in 't zelfde bedde zijn kruipen, juist gelijk wij, menschen maar die hebben noch meubels noch gerief van doen, en als er hen iets overweegt, ze steken hun iangwagen door de kamerdeur en er vliegt entwat in de wijde wereld 't is aan zulke murmenest- jes dat men de vogelbedden gewaar is. Ja ja, ze en zijn niet vervrozen De koeien blijven op stal en als ze dik-vol loof zitten, ze liggen luize-lui op hun ver hoog te keenwelen en te puffen van over- daanheid. De stal is gloeiend heet en vervuld met damp, die in de oogen bijt en den neus kitteltnu zitten de beesten op hun wiuter- goed. Van half November voort, steekt de lucht al eens op, de wind trekt noordewaart en s morgens ligt heel het veld witgebrimmeld t zijn meest nog kwd-weèr-vorstjes, die van den zelfden dag in réin en slêin vergaan, doch futsig genoeg bijten om in de eiken en pereleraar-blahrs den genadeslag te geven. Eq zoo geraakt heel het veld gepluimd en verlaten, bloot en blutsch, in afwachting van onzekere, schrikaanjagende gebeurte nissen De vlegel kletst in de schuren, de wind molen klabettert op de zolders en de honden huilen naar malkaftr en staan, met 't ach terste ingetrokken, half op hun huk, vol walg en verveling, blazend en piepend door hun neus, vóór hun kot te draaien, of snap- jen achter de hennen, die in den etenbak ramen pikken. 'tls al kleurloos en dof en mat en doodsch. 't Is winter Warden Oom. Dat is juist de kunst, die gij nooit zult leeren antwoordde Kobe. En zich tot de inspanning keerende, riep hij op smeekenden toon, als ware hij ver schrikt geweest: - Ik kom, ik kom. Baas liefmaak u niet kwaad ik vlieg, hier ben ik al Hij wint zijn brood met de schoothond te spelen morde de vergramde arbeider met verachting, dan dorsch ik nog liever mijn geheele leven Dit heeft men van man nen. die door alle netten gevlogen zijn, ge lijk hij Hij is tien jaar lang onder dienst geweest Déar leert men den onnoozele in de klucht spelen, om zoo weinig te doen als mogelijk is. Daarna is hij heerenknecht geworden, en van dit stieltje krijgt men ook geene wee- ren in de handen. Maar wat aardig raad sel gaf hij ons daar op Verstaat gij, wat het bete,ek ent Och, het is gemakkelijk om te raden, antwoordde de eerste hij wil zeggen, dat hij den Baas op den nek zit en hem uitzuigt gelijk de paddestoel den kersehoom. Kom, kom, laat ons nu maar voortdorschen III 's Keizers kat is zijne nicht, Groote lantaarn, maar klein licht. Welnu, Kobe,vroeg Baas Gansendonck aan zijne knecht, - hoe zie ik er uit met mijne nieuwe muts De knecht week twee stappen achteruit en wreef zich de oogen, als iemaml, die over eene ongeloofelijke zaak verwonderd staat. Och, Baas, riep hij. zeg het eens rechtuitzijt gij het wel Ik meende, dat Op het oogenblik dat onze Volksvertegen woordigers de nieuwe schoolwet bespreken op het oogenblik dat gansch Belgie zich te recht met school en schoolwet bezig houdt, is het de plicht van het Vlaamsche Volk van ook de hoofden samen te steken om eens voorgoed gedaan te doen maken met de reeks wantoestandeu die, op Vlaamsch gebied, in de lagere school heerschen. Daar, ik hoor u reeds afkomen, Vlaming, met uw afgezaagd deuntje Onze kinders moeten fransch kennen, en zij moeten het leeren op de school Wij zijn volstrekt in akkoord, maar gelief toch eens aandachtig te luisteren. Wie heeft ooit het tegenovergestelde be weerd Maar hoe en wanneer zullen onze kinders fransch leeren, dat is de hoofdzaak. Hoe zij het zullen leeren, laten wij maar voorloopig aan de mannen van het vak over. Deze zuilen de beste leerwijzen wel weten te vinden. Wanneer zullen zij het leeren Kerst een vraagske. Wanneer onze kinders nu de lagere school verlaten en dat zij te huis blijven om het ernstig leven in te gaan, kenneD zij fransch Mag men die weinige fransche woorden, die eenigeschoolsche uitdrukkingen die men bij het kind vindt heeten fransch ken nen Neen nietwaar, onze kinders zijn niet bekwaam om een fransch boek volledig te begrijpen. Zij zijn niet in siaat een fransch gesprek met losheid en gemak te houden Neen, onze kinders die de lagere school verlaten kennen geen fransch. En nogtans Ten koste van hoeveel moei te hebben zij het weinige wat zij bezitten gekregen Ten koste van hoeveel schoonen tijd, die voor het schoolgaande kind zoo kos telijk is Ach Vlaamsche ouders Hebt toch me' delijden met de meesters en de meesteressen die hunne beste krachten zoo noodeloos ver spillen. Hebt vooral medelijden met uwe eigene kinderen. Ook aan hen moogt gij geen schuld wijten. Zij gaan ter school. Die school moet voor 't kind een hemeltje op de aarde wezen en ach bittere teleurstelling, zij wordt soms een wa re hel. Het zou u voorzeker pijn doen aan het hart moest gij zien welken last die jonge gastjes van 6 of 7 jaar moeten doen om 't hoofd vol te steken meteen aantal woorden, die volstrekt niets zeggen tot hun klein verstand. Och. zeggen zij, Moeder heeft dat al alzoo niet gezegd. Waarom verandert men dat nu alweer Ja waarom En dat alle dage. alle dage 't zelfde. En met zulke onmenschelijke middels be komt men slechts zulk eenen minderachti- gen uitslag. Zeg is het niet pijnlijk Wie zou kunnen zeggen bij hoeveel kinders het verstand waarlijk verstompt wordt door dat ongelukkig vroeg aanleeren van 't fransch. En in die scholen waar men sommige vakken aanleert in het fransch, geloof mij vrij, 't is woordenkramerij en niets anders. Elk vak moet het zijne bijbrengen om bij bet kind het verstand te ontwikkelen en om het meer mensch te maken voor later. En als een vak in eene vreemde taal aangeleerd wordt, welnu het kan dat niet. Het is treu rig genoeg te moeten bestatigen dat in Vlaanderen zooveel tweehalftalige men schen, zooals prof. Verriest. ze noemt, ge vormd worden. Die menschen voelen in 't Vlaamsch en zeggen in 't Fransch. En welk fransch 't Is meestal eene ware halsbrekerij die de echte Franschman in zijne vuist doet lachen: O 1 die Frangais Beige Franschsprekende Vlamingen, hoort gij het, gij maakt U ferm belachelijk. In afwachting dat onze Vlaamsche Volks vertegenwoordigers in de Kamer zullen schermen om ons verkracht Vlaamsch in de scholen of dat zij onze rechten voor de voe ten zullen trappen, zien wij de volgende op- ik mijnheer den baron zag staan. Maar, hei lige deugd, hoe kan het zijn Hef uwen kop eens wat omhoog. Baas draai u nog eens om Baas stap nu eens voort. Baas. Zie, gij trekt op Mijnheer den baron, gelijk eeudrup pel water... Kooe - viel de Baas met gemaakten ernst in, - gij wilt mij vleien dat heb ik niet gaarne. Ik weet het Baas, antwoordde de knecht. Er zijn weinig menschen, die minder hoogmoed hebben dan ik, al zeggen zij uit nijd, dat ik hoevaardig ben, omdat ik gee ne boeren kan verdragen. Gij hebt gelijk, Baas. Wel, wel, ik twij fel nog, of gij den baron niet zijt De vreugde blonk in de oogen van Baas Gansendonck met het hoofd achterover en in fiere houding staande, bezag hij glimlac hende den knecht, die voortging met aller lei gebaren van verwondering te maken. Kobe had zijnen meester niet gansch be drogen. Op het uiterlijke, en zijn dom ge laat niet in aanmerking genomen, geleek Baas Gansendonck zeer nauwkeurig op den baron. En geen wonder, hij had sedert maanden de dagelijksche kleederen des ba> rons doen namaken iets, waarop weinige menschen acht gegeven hadden, dewijl de' baron op zijn buitengoed in volle vrijheid leefde en slechts zeer gewone kleederen droeg. Maar nu tóóreenige weken, had de baron ook eene gril g< had Wie heeft er geene Een allerschoonste waterhond was hem ge storven, en hij had zich van de huid eene muts laten maken Deze aardige muts had de oogen van Baas Gansendonck uitgestoken totdat hy zich ook zulk eene in de stad had lossing te gemoet. Geen fransch vóór het lle of 12* jaar. Wanneer de kinders bewijzen gegeven heb ben dat zij het Vlaamsch als taal en de bij vakken als vakken genoegzaam meester zijn, dan wordt het fransch voor het eerst als taal aangeleerd. Dus zonder een enkel vak te verkreuken. Alzoo aangeleerd op school tot het 14e jaar en verder volleerd in zondag- en avondscho len zouden onze jongens en onze meisjes, zoo volks- alsburgerskinders fransch genoeg ken nen voor zooveel zij het noodig hebben om door de wereld te geraken. Hebben onze volkskinderen wel wezent lijk fransch noodig Ander vraagske dat ook wel eens ter oplossing zal komen. PIANOS Lucien OOR, en andere mer ken. si'Reekraciiienen GRAMOPHONES en ZONOPHONES met naaldenPATHEPHONES met sa phier diamantjesbij Jeromn If ATTIIVS ZONEN, OanGIraat, 25, ROUSSELARÉ. In de Kamer gaat men voort de nieuwe Schoolwet te bespreken. Hoelang die bespreking nog duren zal weet niemand. De geuzen willen aan de christenen niets toegeven; zij kennen maar eene schoolde school zonder God Langen tijd schreven de Liberalen en So cialisten in hun Kiespragramma het ver- piichtend en algemeen Onderwijs en nu dat het Katholiek Ministerie hun dit onderwijs voorstelt, willen zij er niet van. Waarom? Omdat de Katholieken het vrij onderwijs voorstaan. De Vader moet meester zijn van zijn kind en mag niet verplicht worden zijn recht af te staan aan den Staat, die, inde onzijdigheid van zijn onderwijs, het ouderlijk geweten kwetsen moet. Waarom geeft men ons niet de volle vrijheid van het onderwijs Iedere partij bouwt en onderhoudt zijne scholen, met de waarborg der Staatstoela- gen, indien het onderwijs beantwoordt aan de wettelijke voorwaarde. Maar daar willen de geuzen niet van. Zondag kwamen de vrijmetselaars sa men te Brussel, om te beraadslagen hoe zij het moeten aanleggen om eene beweging tegen de Schoolwet op touw te zetten. De Omwenteling, de Revolutie en het Staatsrurnoer zijn de wapenen der Geuzen. Het Land is rustig. Met stille aandacht en rustig vertrouwen, wachten de rechtzinnige Vaderlanders de stemming der wet. In 1879, maakten onze vijanden de Onge lukswet, met ééne stem meerderheid. De Katholieke Partij steunt op eene wettige meerderheid, zestien maai grooter en zij zou niet mogen hare rechten herstellen. Leve het Katholiek onderwijs De bewijsvoering van heer Poullet heeft de linkerzijde met ware verstomming geslagen. De Petit Bleu durft geen enkel der op gegeven cijfers aanhalen. De Chronique oordeelt zijne lezers genoeg in te lichten met te melden De minister leest statistie ken. De Etoile schrijftDe redenaar brengt een statistiek voor. Dc Peuple is van meening dat de minister behendige bokkensprongen heeft gemaakt, maar ver zwijgt de cijfers. De houding van de vijandelijke pers is het sprekendste bewijs van .de kracht en de de gelijkheid waarmede de heer Minister Poul let zijne heerlijke schoolwet heeft verdedigd. Wij wenschen er den talentvollen Minis ter eerbiedig, doch tevens geestdriftig om geluk. We roepen uit volle borst Leve Poullet Chicorei Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Het antwoord dat de heer Minister van Onderwijs gegeven heeft aan de verschillende redevoeringen uitgesproken door leden der tegenpartij is beslissend voor het schoolde- bat en tevens verpletterend voor de tegen strevers. De goddelooze pers heeft nu al jaren ge schermd dat de Regeering alles aan de kloosters ging geven, dat het gemeentelijk onderwijs heel en al in de handen ging val len van de kloosterlingen. Minister Poullet gaf daarop dit onweer legbaar en schitterend antwoord. In de Vlaanderen zijn er in 1800 gemeen telijke klassen. Welnu, daarin is geen enkele kloosterlingen slechts 40kloosterzusters. In Limburg, zijn er 250 gemeentelijke klassen en men heeft er 3 kloosterlingen en 4 kloos terzusters. De Regiering levert dus op zonderling wijze het officieel onderwijs in de handen der kloosters. doen vervaardigen. Nu prijkte ze met hare duizenden krullen op het hoofd van den Baas uit de Sint-Sebastiaandie zich zei ven niet genoeg in den spiegel bewonderen kon se dert de vleiende uitroeping zijns knechts. Eindelijk maakte hij zich bereidt om uit te gaan, en zeide Kobe, neem mijne gaffelwij gaan langs het dorp. Ja, Baas, antwoordde de knecht, zijnen meester met gemaakt gelaat op de hielen volgende. Op de groote baan, tusschen de huizen, ontmoetten zij vele dorpelingen, die beleef delijk hunnen hoed of klak voor Baas Gan sendonck afnamen, doch in een lach schoten, zoohaast zij hem voorbij waren. Vele inwo ners kwamen ook met nieuwsgierigheid uit huizen en stallen geloopen, om de haren muts van den Baas te bewonderen deze groette niemand eerst en ging met het hoofd omhoofd omhoog en met tragen, statigen tred voort, gelijk de baron gewoon was te doen. Kobe stapte met een schijnbaar onnoo- zel gelaat stilzwijgen achter zijn meester, en volgde hem in al zijne wendingen zoo ge trouw en zoo lijdzaam na, als hadde hij de plaats van een hond vervuld. Alles verging wri tot voor de smidse. Daftr stonden eeuige lieden Ie kouten. Zoohaast zij den Baas zagen aankomen, begonnen zij zoo luidop te lachen, dat hot de gansche straat overklonk. Sus, de zoon van den smid. die bekend was voor een schalkachtig spotter, wandelde met het hoofd achterover en op kunstmatigen tred voor de smidse, en bootste Baas Gan sendonck zoo juist na, dat deze van spijt meende te barsten. In het voorbijgaan bezag hij den jongen smid met eenen vurigen blik, in Frankrijk. 47 dooden en talrijke gekwetsten. Eene erge botsing heeft Dinsdag avond om 10 ure plaats gehad op vijftig meters af stand der statie Melun, tusschen eenen snel trein uit Marseille en eenen posttrein uit Pa rijs. De botsing had plaats aan de kruising van twee spoorlijnen. De posttrein, die uit 7 wa gons en 2 goederenwagons bestond, heeft den sneltrein zijdelings aangereden. Zeven wagonswerden in splinters geslagen en brand onstond in de puinen. Al de geneesheeren der stad en van den omtrek werden in haast ontbonden en de reddingswerken begonnen seffens. De personen eerst ter plaats, waren getui ge van een schrikkelijk schouwspel. Te midden der vlammen lagen gekwetsten zich te krinkelen, bovenmenscholijke pogin gen doende om zich van onder de stukken der vernielde wagons los te werken. Hun akelige gehuil en hulpgeroep weerklonk ijzingwekkend in den donkeren nacht. Soldaten kwamen ter hulp en dooden en gekwetsen werden opgenomen en weggedre- gen. Om middernacht had men reeds 30 lij ken. Vele gekwetsten lagen half onderstukken der wagons en machienen om hulp en ver lossing te smeeken en men moest ze machte loos aanschouwen en zelfs sommige laten sterven. Eene jonge dame lag onder het reuzen- machien bedolven. Men zag haar bleek ge laat maar niemand kon erbij. De vrouw smeekte gedurig om hulp. Zij lag op warme ijzeren platen die men besproeide opdat ze niet zou opbranden. Haar haar zat vastge- kneld men kon het lossnijden en zoo hare pijnen verminderen. Zij vraagt gedurig naar haar man, de officier Araic. Mag men haar zeggen dat hij dood is De jonge vrouw, al hoewel zij ijselijke pijnen doorstond, behield haar volle bewustzijn zij gaf hare juweelen aan de redders, vroeg dat men die aan hare bloedverwanten zou laten geworden, en stierf om 5 ure 's morgens, na 8 uren dood strijd. Hoe schrikkelijk. Vele ijselijke gevallen grepen daar plaats. Woensdag toen men het machien kon op heffen vond men er 8 lijken onder, geheel in stukken gesneden, zwart gebrand en gansch onkenlijk. De lijken liggen in het gasthuis te Melun, maar het meestedeel kan men niet herkennen. In 't geheel zijn er 47 dooden en 14 ejg doch niet doodelijk gekwetsten. De oorzaak der botsing De machinist van den trein uit Marseille moet ten gevolge van den mist en de snel- heid waarin de trein doorreed, niet bemerkt t hebben, dat de seinen gesloten waren. De machinist beweert echter de seinen gezien te hebben en dat hij al het mogelijke gedaan heeft om den trein stil te houden. Wat er ook van zij, de overheid heeft den machinist aangehouden. De ongelukkige is en trok zijne oogen bijna tot scheurens open maar de smid bekeek hem mettergende lach, totdat Baas Gansendonck, van gramschap dol, morrende en dreigende voortging en eene zijstraat insloeg. Blaaskaak Blaaskaak riep men hem achterna. Welnu, Kobe, wat zegt gij van dat boe rengespuis vroeg hij, toen zijn toorn wat gevallen was. Dat durft mij tergen mij voor den zot houden Eenen man als ik (i Ja, Baas, de vliegen steken wel een paard, en dat is zulk groot beest. Maar ik zal ze vinden, die lomperikken 1 Dat ze maar opletten ze zullen het duur bekoopen. Bergen loopen elkander niet in 't gezicht, maar menschen wel. Zeker, Baas, uitgesteld is niet verloren. Ik zou wel zot zijn, dat ik mijne paarden bij dien onbeschaafden dwarskop nog liet be slaan, of mijn ander werk liet doen. Ja, Baas, veel te goed is halfzot. (i Er zal niemand van mijne boden nog eenen voet in zijne smidse zetten. Neen, Baas. En dan zal de spotter staan kijken en op zijne vingeren bijten, niet waar Ongetwijfeld, Baas. Maar, Kobe, ik geloof, dat die schel machtige smid van iemand betaald wordt om mij te vervolgen en te tergen. De veld wachter meent, dat hij het ook is. die op den iaatsten Meinacht iets op ons uithang bord geschreven had In den zilveren ezel, Baas. Het is niet noodig, die leelijke onbe schoftheden te herhalen Neen, Baas. Nadruk voorbehouden. (Wordt voortgezet

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 5