EN OMSTREKEN, verschijnende den Zaterdag namiddag. BHHS EI1SEIIIR1 Koopt uwe MEUBELS, Stoelen, Bedden, Matrassen, Kassen, Stoers, Gordijnen, Linoleums, bij Sansen-Decobte, Poperinghe. HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCEN BLAD NIETS Zondag 16n November igi3. 5 Centiemen. ANNONCEN Den drukregel 10 c Herhaalde Annoncen volgens overeenkomst Eerste Taps, Boltingen ea lierbergkennissen raits betaling van 25 cn. Alle Annoncen vooraf betaalbaar moeten vóór den Vrijdag-noen ingezonden worden. IHSCHRIJVIHGSPRIJS Buiten grondgebied van Poperinghe Op grondgebied van Poperinghe Buitenland 4,60 fr De plakbrieven die bij mij gedrukt zijn, zullen ééns onvergeld in het blad verschijnen Uitgever, VALERE SANSEN, Boek- en Steendrukker, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. 0HUKKI Notaris DONCK, Maandas 17 November 1913 SCHÜONE KOOPDAG VAN Maandag 1 December 1913, ZEER SCH00NE BOOMEN, Gasion PEEL le Rousbriigge-Haringhe en Emiel DEVOS te Watou. Maandag 24 November 1913, Merkweerdige Koopdag BOOMEN Notaris Bacquaert, Uit der hand te Koopen BOUWGRON D te POPERINGHE, bacliten de Statie, HOFSTEDEKEN-HERBERG ZAAILANDEN, Weide en Bouwgronden, Dinsdag 18 November 1913, Notaris PERL Uit ter hand te Koopen ALLERBESTE ZAAILANDEN No far is VERMA S V, Maandag 8 December 1913, zware en harde Olmen, Hollanders, Klemmers, Eiken en Abeelen. Notaris DE GR A VE, Maandag22 December 1913, BOOMEN A. REYNAERT, te Yper, en H. HAGKEBAERT, te Proven. Woensdag 19 November 1913, SCHOONE MEUBELEN, Bekentenissen. Notaris VANOE LANOITTE, TAILLIEBOSCH, Eene partij ZAAILAND, Donderdag 27 Nov. 1913, Dinsdag 2 December 1913., 2000 KEPERS en 4000 HOPPEPERSEN, De Successierechten. Voertaal-Moedertaal. De Waterkwestie. pe laar. N 5i. worden ingelijfd Het recht, annoncen of artikels-vweigeren is T5&L 2,50 Fr. VOOR IEDEREEN. De Herbergiers hebben recht aan KostoTooze inlassehing van twee Herbergfeesten. Bijzondere buiten stad 2,50 binnen stad 2,00 Herbergiers buiten stad 1,50 binnen stad 1,00 Wekelijksche Almanak.— Novemb. Zon op, Zon ond. 16 s. Edmondus, Echerius. 7 u. 1 m. 3 u. 54 m. 17 s. Gr»gorius, bissch. Alpherus. 7 3 3 52 18 s. Zacbeus, Odo, Romanus. 7 5 3 51 19 s. Elisabeth, Abdias. 7 7 3 50 20 s. Octavius, Felix van Valois. 7 8 3 49 21 Maria Presentatie. 7 10 3 48 22 s. Cecilia, Alphonsina. 7 11 3 47 Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag 3 Eerste Kioartier. Woensdag 5 November ten 6 ure 34 minuten 's avonds Volle Maan. Donderdag 13 ten 11 ure 11 minuten 's avonds <C Laatste Kwartier. Vrijdag 21 ten 7 ure 56 minuten 's morgens Nieuwe Maan. Vrijdag 28 ten 1 ure 41 minuten 's morgens Studie van den te Veurne. o om 1 ure stipt namiddag ter hofstede bewoond M. Emeric Decorte, te HOUTHEM Doorn bij Veurne, 82 lioopi'ii Klemmers, Korren, Olmen, Hollanders en Populieren. Vergadering aan koop 1. om 1 ure stipt namiddag, ter hofstede bewoond door M. Juies Vanden Bussche, te HOUTHEM bij Veurne, (aan den Landman), liooptlag van 74 Koope» waaronder hardeOlmen, Klemmers, Korren, Eiken, Hollanders, Populieren, Wilgen en 1 Notelaar. Vele dezer boomen, hebben eene dikte van ]m 80 tot 2m 10. Vergadering aan koop 1. Kantoren van de Notarissen om 1 ure slipt namiddag, van 122 Koopen schoone Olmen, Hollanders, Populieren Klemmers (korren) en Eiken Staande op verscheidene eigendommen, gelegen nabij den Leegen Waeyenburg, langs den steenweg vaD Rousbrugge naar Crombe- ke, en te Haringhe in den Neckersmeersch en in de weide gebruikt door H'1 Deschrevel. De boomen te Haringhein den Neckers meersch en in de weide Dscchrevel. zullen verkocht worden in den Lepgen Waeyen- burg, en moeten op voorhand bezichtigd worden. Vergadering ter hofweide van Pieter Deroo, rechtover den Leegen Waeyenburg. Affichen te verkrijgen bij den Notaris te Rousbrugge. Gewone voorwaarden en tijd van betaling mits borg. Studie van den TE POPERINGHE. aan 1 f. 50 de vkm. Openbare Verkoopins; VAN EEN TE ZONNEBEKE. De Notaris 1*ARRET te Zonnebeke zal met tusschenkomstvan zijn ambtgenoot lite. P1SOOT Nota ris te Woumen, open baarlijk verkoopen een Hofstedeken-Herberg gelegen te Zonnebeke langs den steenweg naar Passchendaele, groot 3 heet. 49 aren 40 cent., verdeeld in 13 koopen en gebruikt door Petrus Lcscohier, voor 3, 6 of 9 jaren, ingegaan den 1 October 1908 mits 450 frs. 's jaars boven de lasten. Voor nadere inlichtingen zie men de affichen na. ZITTING VOOR DEN OVERSLAG om 1 ure namiddag, in de te verkoopen herberg Het Roosje Afzonderlijk maar ingesteld 12.975 fr. Studie van den ie Rousbrugge-PIaringhe. gelegen te POPERINGHE, nabij de statie van Watou-Abeele. 1° Koop 2 Heet. 91 aren 20 cent,, bekend sectie I, nummers 634, 635, 635/2 en 636. Bij plakbrieven in 4 loten verdeeld waar van slechts drij gezamentlijk maar ingesteld zijn 4300 fr. 2e Koop 2 Heet. 81 aren 40 cent., bekend sectie I, nummers 638, 639, 610, 648 en 619. Bij plakbrieven in 2 loten verdeeld. Niet ingesteld. Deze goederen zijn in pachte gehouden tot 1 October 1919 door de echtgenooten René Catrycke-Quaahebeur en Charles- Louis Vancayzeele-Kesteman mits 655 f. 's jaars boten de lasten. Alle inlichtingen te bekomen bij bovenge- noemden Notaris Peel, te Rousbrugge- Haringhe. Waarom vraagt het volk de chicorei Van Tiieghem-Dupont? Omdat het de beste is. 4« Mengelwerk van «DE POPERINGHENAAR» door Hendrik CONSCIENCE. Kantoor van den te Wulveringhem. zijnde O. Ij. Vrouwdag, om 12 ure stipt namiddag, ter hofstede Het lange Veust bewoond door vrouw Florence Van Hee, weduwe van d'heer Henri Moene- claey te Hout hem-bij-Veurne, en medegaan- de landen te Leysele, Merkweerdige Koopdag van 142 KOOI'EN Vele dezer boomen hebben eenen omtrek van rond de 2 meters en daarbovem. Vergadering aan koop 1, te Routhem, ter hofplaats van Vrouw Florence Van Ilce voornoemd. STUDIE VAN DEN te Ghyverinchove. om 12 ure 's namiddags, ter hofsteden Jules Decorte, Edouard Pil en René Brutsaert te Ghyverinchove en Beve- ren wijk St Eloi.) Merkweerdige Koopdag van 110 Koopen zware en sclioone hardo Olmen, Hollanders, Populieren, Eiken, Kuipers, Wilgen en Korren. Vergadering te Ghyverinchove- Weeg- scheede, ter herberg van Henri Pouchele. Studie van de Notarissen Door uitscheiding van bedrijf. om 8 1)2 ure voormiddag, te CROMBEKE-Plaats, ter herberg bewoond door de Weduwe Raymond Inion- Van- dromme, Merkweerdige Koopdag van Meeagiegoed, Herberggerief, Camion, Kar,! de kartellisten, 't Slaat de bespreking over de 't Zit scheef met bun al tegen. Zelfs nieuwe schoolwet. Buiten de Kamer blijft alles rustig, onver schillig, niettegenstaande al wat de kartel- j Sten doen om eenige opschudding te erwekken. Antikatholieke gazetten getui- ten het. En ze voegen erbij We zouden best van onzen nood eene deugd maken en niet vechten, niet opkomen tegen hetgeen onvermijdelijk is: de stemming der nieuwe wet. Dat willen beletten is al boter aan de galge. De openbare opinie wil het zoo. Binnen de Kamer is het niet beter gesteld. Zelfs beginnen er nu, door de tegenpartij, redevoeringen uitgesproken te worden, die perder koorn zijn op den molen der... katho lieken. Dat was ten minste, in vele punten, het geval met de redevoering die M. Van- dervelde, hoofdman der belgische socialis tische partij dinsdag uitsprak. M. Vande.rveide bekende dat de katholieke gedachten vooruitgang doen in alle landen der wereld dat de vrijdenkerij der denkers die de geheimen van bet leven willen door gronden, niet meer voldoet, en dat ze daar voor tot den godsdienst terugkeeren. Hij zei dat Belgie, op godsdienstig gebied, in overgroote meerderheid, katholiek geble ven is. Hij bekende dat de liberale burgerij bij voorkeur hare kinders zendt naar de... ka- tholieke scholen, alzoo het godsdienstig onderwijs vorentrekkende als leverende meer waarborgen tot goede opvoeding harer kinderen. Hij getuigde dat hij de onzijdige school Bastieren, Ketens, Brandhout en Pluimge-1 !™ar aannam omdat zulke^onzijdigheidwoor dierte. Secretaire in acajou. t V.;1 volk.!'H socialisme leidt. Van de eigen- lnke onzndigheid moet hi niet veel hebben Gewone voorwaarden. Tijd van betaling- Hii verJklaarde dat het hem mits borg. door wereldlijke mees- Studie van den te Vlamertingbe, 3. Openbare Verkooping van Gemeente ELVERDINGHE, langs de Galgestraat en de Sl Pieter straat, een allerbest Plantsoen- Boom en genaamd - de 24 gemete allerschoonst gelegen, palende al drie zijden aan graviers, groot 10 heet. 22 aren 10 cent. sectie B, nummers 133 en 134. Handslag met de geldtelling. Deze eigendom is allerbest gelegen om in zaailand gebracht te worden door zijne ge legenheid, zich strekkende opheel zijne lang de, al den eenen kant, langs do Galgestraat en al den anderen kant langs de St Pieter straat, schikt hij bijzond >rlijk wel voor Bouwgrond. Gemeente VLAMERT1NGHE, wijk Brandhoek, nabij de Zevecoteslraat, groot 72 aren 50 cent., sectie F. nummer 293a, gebruikt door Charles Bryon, aan 75 frs's jaars, boven de lasten, met recht tot 1 October 19J6. Eenige Zitdag zonder uitstel. om 3 ure slipt namiddag, ter herberg De Zwaan te Vlamertinghe, Plaats. II. om 2 ure en half zeer stipt, (Ipenbnre Verknoping van te VLAMERTINGHE, bij de Statie. Tijd van betaling tot 1 Oct. 1914, mits borg. Hij verklaarde dat het hem onverschillig jwas of, in de katholieke scholen, het onder- I wijs gegeven wordt ters of door kloosterlingen. De liberalen stonden aardig te kijken bij de uitgalming. Liberale gazetten, gelijk de Meuse, schrijven dat de liberalen eene - vieze gespe (grise mme) trokken toen 'zrfM. Vanuërvëlae alzoo noorden spreken. 't En verwondert ons niet. Als kartellisten nu zeiven beginnen troef te spelen in de kaarten der verdedigers van de nieuwe schoolwet, moet het wel zijn dat ze de wind in hunne zeilen hebben. 't Moest alzoo eindigen. De waarheid ein digt met zegepralen. De liberalen die van geen godsdienst in de opvoeding hunner kinders willen, hebben scholen raar hunnen zin,op Staatskosten. 't En is maar billijk en rechtvaardig dat de ouders die het anders willen en hunne kinders begeeren op te brengen volgens God en zijn Gebod, door den Staat niet langer bastaard gemaakt worden. Vergeel niet, vooraleer meubels of stoelen te koopen, van de uitstellingen te komen bezoeken van den Bazar, in de Gast huisstraat. 15, Poperinghe. Gij moest hem eens eene goede afros sing geven lusschen vier oogen. dat het nie mand zie. En doe hem dan mijne kompli- menten. •i Ja, Baas. Zult gij het doen De komplimenten Ja, Baas. Neen, de afrossing Dit, is te zeggen, als ge mij gaarne zon der armen of bennen zoudt zien naar huis komen. Ik ben niet heel sterk, Baas en de smid is geene om zonderhandschoen en aan te pakken. Zijt gij van zulken laffen snoever ver vaard p Ik zou beschaamd zijn I Het is kwaad vechten tegen iemand, die zijn leven moede is. Beter, bloode Jan dan docdc Jan, zegt het spreekwoord, Baas, Kobe, Kobe, ik geloof, dat gij van moed niet sterven zult - Ik hoop het, Baas. Al koutende verging de toorn van Baas Gansendonck. Tusschen vele gebreken had had hij toch eene goede hoedanigheid al hoewel hij zeer kort van stof was, vergat hij evenwel spoedig het leed, dat men hem aan deed. Nu was hij tot achter eenige mastbosschen geraakt en wandelde er tusschen zijn eige ne velden, waar hij allerlei redenen vond om zijn overdreven gevoel van eigendom lucht te geven, en tegen Jan en Alleman te bulderen en te kijven. Hier had eene koe ziek mistrapt en van het pad op zijn land ge treden daar had eene geit wat loof van zijn plantsoen gebeten verder meende hij de voetstappen van jagers en de treden hunner honden ie ontdekken Dit laafsie bovenal deed hem trappelen van woede. Hij had aan al de hoeken zijner vel den hooge palen doen stellen me> het op schrift Verbodene Jachten niettegenstaan de dit was er nog iemand stout genoeg geweest om zijn recht van eigendom te schen den Hij was bezig met daarover eene gansche reeks gramme woorden in de lucht te wer pen, en sloeg van toorn met de vuist tegen den stam van eenen beukeboom. Kobe stond achter den Baas en'dacht aan het middagmaal want er zou een haas zijn Hij droomde, dat men de saus niet goed zou bereiden, en stampte daarover ook al met de voet. Intusschen antwoordde hij niets dan ja, Baas, en neen, Baas, zonder acht te geven op hetgeen zijn meester zeide. Eensklaps hoorde Peer Gansendonck eene stem, die spottend riep Blaaskaak Blaaskaak Hij zag grammoedig in het ronde, doch bemerkte niemand dan zijnen knecht, die met de oogen ten gronde de lippen verroerde als ware hij aan 'het eten geweest. Wat, schelm, zijt gij het geweest riep Baas Gansendonck woedend uit. lk ben het n>g, Baas, antwoorde Ko be. Maar, och Heer. wat krijt gij, Baas Ik vraag, lomperik, of gij het zijt, die daar gesproken hebt Gij hebt het immers wel gehoord, Baas?» Zooa ls men weet, heeft de Wetgeving wijzigingen gebracht aan het tarief der suc cessierechten. De nieuwe wet stelt het suc cessierecht vast als volgt 1. Tusschen echtgenooten 6 t. h. Het recht wordt tot het derde verminderd voor hetgeen door den echtgtnootin vrucht gebruik of in den vorm van lijfrente, bin nen de grenzen van zijn wettelijk aandeel, wordt verkregen. 2. Tusschen broers en zusters 7 50 t. h. 3. Tusschen ooms of moeien en neven en nichten, en lusschen hem die een kind aan neemt en het aangenomen kind 10.50 t h. 4. Tusschen oud-ooms en oud-moeien en naneven of nanichten, en hem, die een kind aanneemt, en de afstammelingen van het aangenomen kind 10 50 t. h. 5. Tusschen broeders en zusters, ooms of moeien en neven of nichten, oud-ooms of oud-moeien en naneven en nanichten, voor hetgeen zij meer verkrijgen dan hetgeen hun ab intestato zou ten deel gevallen zijn 15 t. h. 6. Tusschen alle andere verwante of niet verwante personen 15 t. h. Het recht van overgang bij overlijden wordt bepaald als volgt 1. In de rechte linie en tusschen de echt genooten welke gemeene kinderen of afstam melingen hebben 1 40 ten honderd. 2. Tusschen echtgenooten zonder gemeene kinderen of afstammelingen. 6 t. h. 3. Tusschen broeders en zusters 7.501. h. 4. Tusschen ooms en moeien en neven of nichten, en tusschen hem, die een kind aan neemt, en het aangenomen kind 9 t. h. 5. Tusschen oud-ooms of oud-moeien en naneven of nanichten en tusschen hem, die een kind aanneemt, en de afstammelingen van het aangenomen kind 10.50 t. h. 6. Tusschen alle andere verwante of niet verwante personen 15 t. h. Het successierecht en het recht van over gang, bij overlijden, worden tot 5 t. h verminderd voor de aan de provinciën en aan de gemeenten gedane legaten, met uitdruk kelijke bestemming voor het onderwijs of voor werken van onderstand, alsmede voor de legaten gedaan aan godshuizen, aan wel- dadighoidsbureelen, aan bergen van berm- hertigheid, aan de commissien voor studie beurzen, aan de hoogcscholen die de rechts persoonlijkheid genieten, aan seminariën, aan kerkfabrieken, aan consistoriën en aan synagogen. Deze rechten worden tot de helft vermiu- derd voor hetgeen enkel in vruchtgebruik wordt geërfd of verkregen, uitgenomen door den echtgenoot, voor wien het recht tot een derde verminderd is. De legaten aan den Staat gedaan zijn vrij van successierechten. is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, Bleekzucht, Ze nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt, dan de VERSTERKENDE PILLEN. Prijs 3,00 fr. de doos van 100. Algemeen dépot: Apotheek, A. MONTEYNE, O V O L G E it s II. 1% O X It K I ft K Groote Markt. 18. POPERINGHE. Wij verhopen wel dat alle Vlaamsche ka merleden, vooral ditmaal, hunne plichten tegenover het Vlaamsch Volk zullen ver staan. Zoo zal een dubbele zegekreet uit ons Christen Vlaanderen opstijgen een lofge zang voor de geredde ziel en een jubellied voor het geredde verstand van het Vlaam sche Volkskind. Cliieorei s Van Tieghem - Dupont, wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Verledene week wezen wij op het mis bruik van te vroeg het Franseh aan te lee- ren in de scholen. Een tweede en laatste misbruik is, dat de voertaal voor de Vlamingen niet altijd Vlaamsch is. In Brussel en omliggende alsook in ver- schillige gemeenten die op de taalgrens lig gen geeft men aan Vlaamsche kinders hun uitsluitend in het Franseh onde, wijs. W elk is bet gevolg daarvan Wel, de hoofdstad heeft scholen gemaakt voor achterlijke of abnormale kinderen De ze scholen worden door het volk zotte- scholen genoemd. Welnu in die zottescholen van Brussel zijn er op 100 kinders, 85 Vlamingen en slechts 15 Walen. Het is dan nog niet genoeg dat wij het grootste deel der déserteurs hebben. Het is dan niet genoeg dat de tuchthuizen bij den troep met Vlamingen opgekropt zijn en dat onze jongens altijd bet leeuwendeel krijgen, als er straffen te deelen zijn, neen, wij Vla mingen, wij moeten nog de zottescholen vullen. O Franseh Wat hebben wij u toch veel te danken Welnu, daar moet volstrekt een einde aan gesteld zijn. Er zijn Vlaamschgezinde Kamerleden die wijzigingen in dien zin zullen aanbieden bij het bespreken der nieuwe schoolwet. Het geldt hier de verstandelijke belangen van gansoh ons Vlaamsche Volk. Gelukkiglijk beleven wij de toestanden niet moer van in 1895 en vroeger. Het Vlaamsch volk is meer-vereenigd. Het bezit meer wilskracht, meer eeregevoelen, meer eigenliefde. Het laat zich. God dank, zoo go- makkelijk niet meer uitmoorden. De getergde Gansendonck rukte hem de gaffel uit de handen en meende hem erme de te slaan maar toen de verbaasde knecht bemerkte, dat het ernst was, sprong hij ach teruit en riep, met de armen in de hoogte Och Heer, och arme, nu is onze Baas geheel en gansch zot Blaaskaak, Blaaskaak riep weder ie mand achter de rug van Peer Gansendonck. Dèiir zag hij in de takken van den beuke boom een ekster zitten, en hoorde, dat de vogel het scheldwoord nog herhaalde. Kobe, Kobe, riep hij, loop cn haal mijn jachtgeweer. Het is de ekster van den smid zij moet sterven, dat lompe beest Maar de ekster sprong weg uit den boom en vloog naar huis. De knecht schoot in zulken koortsigen lach, dat hij op het gras nedei viel en zich daar een wijl over- en wederrolde. Scheid uit schreeuwde de Baas, of ik jaag u weg. Scheid uit uit van lachen, zeg ik u lk kan niet, Baas. Sta op Ja, Baas. Ik zal uwe onbeschoftheid vergeten op ééne voorwaarde gij moet de ekster van de smid vergeven. Waarmede. Baas Met vergift. Ja, Baasale ze het maar wil eten. Schiet ze dan dood. Ja, Baas -) Kom, laat ons voortgaan.... Maar wat zie ik ginder in mijn masibosch Wees dan al eigenaar om van iedereen geplunderd te worden Bij deze woorden liep hij, door den knecht gevolgd, bulderend vooruit. Hij had van verre gezien, dat eene arme vrouw en twee kinderen bezig waren met de dorre takken uit ziji e mastbonmen te bre ken en daarvan eenen grooten mutsaard sa men 1e binden Alhoewel eene overoude ge woonte den armen toelaat het droge hout uit de mastbosschen te halen, kon Baas Gan sendonck dit echter niet lijden Het dorre hout was immers zoowel zijnen eigendom als het groene, en aan zijnen eigendom mag niemand roeren- Daariuj. het waseene vrouw, en hij had dus noch tegenstand noch spot le vreezen. Dit maakte hem moedig en liet hem nu eens toe den vollen toom aan zijne gramschap te vieren. Hij vatte de arme moeder bij den schou der, terwi.il hij uitriep y Onbeschaamde houtdieven Op, voor uit. mede naar het dorp In de handen der gendarmes Naar het kot. luie schelmen De bevende vrouw liet het opgeraapte hout vallen en was zoozeer door deze schrik kelijke bedreigingen verplettend, datzijspra- keloos begon te weenen. De beide kinderen hechten zich aan de kleederen hunner moe der vast en vervulden het bosch met hun droef gekrijt. Kobe schudde spijtig het hoofd de onver schillige uitdrukking was van zijn gelaat verdwenenmen zou gezegd hebben, dal een gevo--1 van medelijden hem ha4 bevangen. Hier, gij luierik riep de Baas hem toe, steek al eene hand uit, om de dieveg ge naar de gendarmes te brengen. Man lief, ik zal het nooit meer doen smeekte de vrouw. Zie toch mijne arme schaapkens van kinderen aan zij sterven van schrik 1 Zwijg, landloopster, bulderde de Baas, ik zal u dit rooven en stelen wel afleeren {Vervolg.) Het ontwerp dat wij liefst zouden zien uit voeren om Poperinghe met gezond en over vloedig water te gerieven, ware dat men eenige bronnen in onze naburige bergen op- vange en hunnen voorraad naar de stad af- leide. Iedereen kent den Zwartenberg, den Roo- denberg, den Scherpenberg en wie een weinig opmerkzaam aldaar een uitstapje deed, zal bemerkt hebben dat de top dezer heuvels zandig is daar zijn wei gerolde keien, wat platte zandsteenen, ook al samen- gekoekten kiezelmaar de grond bestaat meest uit zand, ijzerachtige, geluw of rood vau daarde naam van den Roodenberg Die laag is ruim 25 meters dik en men vindt ze met dezelfde kenschetsende eigenaar digheden weder, op den top van al onze Vlaamsche heuvels, tot over Leuven, waar ze, omstreeks Diest eene aanzienlijke opper vlakte beslaatdaarom hebben dè geleerden in aardkunde ze gedoopt Diestsche laag. Daaronder ligt eene dunne laag groenach tige klijtte, een meter of twee dik deze klijtte is waterdicht en belet het regenwater dat in de bovenliggende zandlaag dringt, dieper te zinken, en doet bronnen ontstaan tot bijna boven op onze bergen. Zeker, wind en zon kunnen het oppervlakige zand uit drogen maar, delft gij een voet diep, reeds vindt gij het zand wak, en hoe dieper hoe vochtiger zoo geraakt de zandlaag door drongen als een spons maakt men nu een put in 't zand, of een onderaardsche pijp tot op de klijtte, zoo wordt het water erin getrokken, juist lijk. in de draineer bui zen onzer akkers. Hoeveel water kan er getrokken worden uit de Diestsche laag onzer heuvels Hare uilgestrektheid op den Roodenberg en het Belgische gedeelte vau den Zwartenberg is 60 hectaren herinneren wij ons dat er in onze streek jaarlijks middelmatig 70 centi meters hoogte regen valt en dat een derde ervan in den grond dringt dat geeft 138 duist kubieke meters water. Welnu wij heb ben de behoefte van water voor onze stede lijke bevolking geschat op 350 kubieke me ters daags of 180 duist per jaar. Zoo zien wij dat de Diestsche laag jaarlijks meer dan ge noeg water opneemt om Poperinghe te ge rieven men zou er dus ook evenveel kun nen uittrekken. Maar... Hier dient nu in acht genomen te worden dat het onmogelijk is heel dien voorraad water Poperinghewaart te krijgen. Immers beekjes en grachten doen van natuurswege wat wij door kunstwerken zouden betrach ten zij trekken ook hun deel water uit den grond gemakkelijk kunnen wij die beekjes naar onze ver vau» putten leiden op de Noor derhelling, al onze kant, maar dat kunnen wij Diet op de Zuiderhelling, al den over kant de bronnen, die aldaar de Doviebeek spijzen, verminderen onzen voorraad. Daar is echter niets ergs aan. Wij hebben immers nog andere, veel overvloediger bron nen, leeger. Onder de dunne kleilaag even vermeld, vinden wij opnieuw zand eerst witachtig rnetveelzeescbelpen:dan bleekblauw, groen achtig of geluw met zwarte korreltjes dit laatste zand wordt kleiachtig naarmate men dieper gaat en eindigt met een waterdichte klijttelaag te vormen als vloer. Deze nieuwe zandlagen, te zamen onge veer 30 meters dik, beslaan met de Diestsche laag eene oppervlakte van 280 hectaren, zijnde de vervoering van den Scherpenberg, den Rooden en den Zwartenberg. De waterrijkdom daarvan 644 duist ku- De knecht vatte de vrouw met geveinsde gramschap bij de arm en schudde haar he vig doch hij mompelde terzelfder tijd zach- jes aan haar oor Val op uwe knieën en zeg Mijnheer. De vrouw wierp zich voor Baas Gansen donck geknield ten gronde, en, de handen tot hem opstekende, bad zij -Och, Mijnheer, Mijnheer, genade, als het u belieft, Mijnheer 1 Och, voor mijne arme kinderkens, Mijnheerken lief! Door eene verborgene oorzaak scheen de Baas getroffen. Hij liet de vrouw los en zag haar half droomend aan meteen vermilderd en zoet gelaat evenwel, hij deed haar niet opstaan. Iemand voor hem nedergeknield met de handen opgeheven en smeekend om gena de Het was koninklijk Na eene wijl het grootste geluk gesmaakt te hebben, lichtte hij zelfde arme vrouwvan den grond op en veegde zich een traan van ontroering uit de oogen, terwijl hij zeide Arme moeder, ik ben wat haastig ge weest het isalweder gedaan. Neem gij uwen mutsaard maar op gij zijt een brave vrouw. Voortaan moogt gij het droge hout uit al mijne bosschen breken en viel er wat groen tusschen, ik zou er nog niets op zeggen. Wees gerust, ik schenk u mijne volle gena de - Met groote verwondering zag de vrouw de beide zonderlinge menschen aan, die voor baarstonden den Buas metzijn beschermend gelaat den knecht, die op de lippen boet en zichtbaar geweld deed om niet te lachen Ja, moederken. herhaalde de Baas, gij moogt hout breken in al mijne bos schen. Dit zeggende, wees hij met de hand in het ronde, alsof de gansche landstreek hem had- de toebehoord. De arme vrouw ging eenige slappen ach ter uit om haren mutsaard op te nemen, en zuchtte met dankbare ontsteltenis God zegene u voor uwe goedheid, Mijn heer de baron. Eene rilling doorliep de leden van Baas Gansendonck zijn gelaat werd als beglansd met het licht des geluks. ..Vrouw, vrouw, kom eens hier riep hij. Wat hebt gij daar gezegd Ik ver stond het niet. Dat gij duizendmaal bedankt zijt, Mijn heer de baron, antwoordde de houtraap- ster. Baas Gansendonck stak de hand in de zak eti haalde er een zilveren muntstuk uit, dat hij der vrouwe toereikte, terwijl hij met de tranen in de oogen haar zeide Daar, moederken, wees gij ook al eens vroolijk, en als het Winter is, kom dan alle Zaterdagen ginder in de Sint-Sebastiaan er zal u hout en brood In'overvloed gegeven worden. Ga nu maar naar huis. Met deze woorden verliet hij de vrouw en keerde haastig uit het bosch. Ilij weende, dat de tranen hem over de wangen rolden. De knecht, die het bemerkte, veegde ook met de mouw van zijn vest aan de oogen. Het is wonder, zuchtte eindelijk de Baas, dat ik geen menscben kan zien lij den, of mijn hart loopt er van over. - Ik ook niet, Baas. Hebt gij het gehoord, Kobe Die vrouw nam mij voor M. de baron Zij heeft gelijk, Baas Zwijg nu een weinig, Kobe wij zullen stillekens naar huis gaan. Ja, Baas, Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1913 | | pagina 1