istool a in Rijsel, dinsdag avond. Rijse! door l. TE POPERINGHE. Bij SANSEN-VANNESTE, In den bazar, 15, Gasthuisstraat, Poperingha- tmmm ctmISl Stoors Gordijnen. - MATRASSEN NIEUWS UIT BELGIE. a NIETS Wat de engeische en ameri- kaansehe pers over de inname van Antwerpen denkt. Een groot k artier in brand. De brand gaat voort Groote vernielingen De rue Faidherbe Statiestraat J. ver nietigd. De F ar vis St Maurice in brano bedreigt de kerk. öe algemeene toestand- Aan onze Abonnenten. 8e voorzeggingen van Dori Bosco. Wat wij vernamen. Zaterdag io Oct. Zondag n Oct. Maandag 12 Oct. Dinsdag i3 Octobei opvolger van SANSEN-DECORTE, Mannen opgelet. wrat. BlfWERSTANDEN VAN: KADERLIJSTEN aan zeer genadige prijzen. Het ge va ai der niet ontplofte obussen. Lijst der voornaamste huizen van stad en streek. De Aankondigingen Al de dagbladen geven lange artikels om opnieuw het gedrag der duitschers tegen de Belgen te laken De Timp» zegt De duitschers hebben Antwerpen geno men, niaar het is eene ijdel geraamte. De roem van dezen oorlog zal altijd aan Belgie blijven en er moet eene groote wraak op Duitschland genomen worden om al het on recht en al het lijden door de moedige bel- gische natie onderstaan.» De Mnil doet uitschijnen dat het voor Engeland van groot belang is Ant werpen terug te bezetten. De ilorninsr zegtDe puinen der schoone belgische steden zullen roemrij kerzijn dan indien die steden zouden onge schonden gebleven zijn door het opofferen van vrijheid en roem. Wij zijn gelukkig de belgische vluchtelingen den welkomgroet toe te sturen. Niet een der drie rijken, fransch, englsch of russisch, mag aan vrede denken, tot dat de laatste duitsche soldaat uit Belgie verja gen worde. De Pall-Mall schrijft Antwerpen zal aan zijne wettelijke bezitters terug kee- ren. De verwaandheid der duitshers ervan gebruik te maken tegen ons is belachelijk en vervast ons besluit te vechten tot dat die Hunnen verpletterd zijn en smeekend aan onze voeten. Antwerpen ziet er uit als eene doode siad Het algemeen Handelsblad van Amster dam schrijft Antwerpen ziet er uit als eene dbode stad. De straten zijn verlaten. Alleen, eeni- ge zeldzame inwoners komen bevreesd pit hunne kelders waar zij zich tijdens het bsm,- bardement hebben verdoken. Buiten deze, ziet men maar duitsche sol daten die het midden der stad bezetten. De generaal van der Schutz beveelt op hét stadhuis en is hierin geholpen door de bur gemeester en het schepencollege. zingende soldaten. De duitschers kwamen! dus zegevierend en zingende door de bran-1 dende straten van Rijssei en een vliegma- chien kwam hunne intrede begroeten. Uit het groot cngeisch dagbladThe Dai ly Mail vert&en wij volgend artikel. Dat den val van Antwerpen voorzien was, is voorspeld geweest over eenige dagen door de brieven van onze correspondenten en in het bijzonder door Juffrouw Teunyssou Jess's tragieks verslag over den doodstrijd der stad, in onze colonnen verschenen. Woensdag was het klaar dat alleenlijk een mirakel de plaats kon redden. De duitschers hadden het in macht sedert dat zij door de buitenste reeks forten gebroken waren. Vrijdag was hef gezegd in Londen dat den vijand in de stad was. Wij zijn daarvan verwittigd geweest maar de officieele verze kering is weerhouden geweest tot Zaterdag morgend. De overgave van de stad is zon der twijfel zoo laai mogelijk gebeurd door het zenden van een Engelsche hulp die zijde aan zijde met de brave Belgen een groote rol speelde in de laatste uren van de verde diging, wanneer monsterachtige ballen, afgeschoten door de groote belegering ka nons, op de ongelukkige stad neervielen. Ver het grootste deel van de veldmacf, Engelsche en Belgische zijn gered, doch een detachement bevattende 2.000 Engelsche was verplicht de Hollandschefrontieren over te gaan daar hun de terugtocht afgesneden was. Ongelukkiglijk zijn zij ontwapend en gevangen genomen in Holland tot hef einde van den oorlog volgens de internationale wet. Het verlies van Antwerpen verandert niet rechtstreeks den toestand van de verbonden legers, maar het is toch een zeer onwelko- men feit. Napoleon beschrijft die stad als eene pistool gericht naar het hart van Enge land, en in dien zin zal Duitschland wel ver hopen er gebruik van te maken om ervan een zeestatie en grondslag in richten voor werken tegen onze kust die maar 155 mijlen ervan verwijderd is. Wel is waar dat het daaruit niet veel nut kan trekken zoolang het de Hollandsche onzijdigheid eerbiedigt, maar dit is alleenlijk beschermd door een van die beetjes papiervoor dewelke Duitschland zulk misprijzen heeft getoond. Als het de onzijdigheid van Holland niet vroeger heeft geschonden was het maar al leenlijk omdat het daarbij niets kon winnen. Nu dat den toestand veranderd is, mogen wij eene drukking op Holland verwachten om de Schelde te openen voor duitsche schepen. De Duitschers moeten ten allen prijze uit Belgie verjagen worden, niet alleenlijk om dat Engeland er een groot voordeel bij heeft dat Belgie zou onafhankelijk blijven, maar ook omdat Engeland gebonden is door zijn woord van eer om Koning Albert en zijn heldhaftig volk te bevrijden. Het is geene gemakkelijke taak die voor ons ligt, maar het land zal beantwoorden aan iederen op roep en is bereid om al de opofferingen te doen welke zouden gevegd zijn. De toestand in Frankrijk is goed. Het is de laatste poging van de Duitschers, die dachten van over een maand in Parijs te tre den, maar nu vastgehouden zijn en altijd noord waards trekken. In het Oosten beha len de Russen overwinning na overwinning. Het duisterste uur is dikwijts dit vóór de ze gepraal. In de •Sournal <i© It»ul»»ix, lezen wij als volgt Men moet Rijsel gezien hebben, dinsdag avond, om een juist gedacht te hebben der verwoesting die de bloeiende hoofstad van Vlaanderen heeft geteisterd. In de stad in de duisternis gedompeld, worden de verlaten straten en de gesloten woningen alleen verlicht door de roode vlammen van den vuurpoel. Die groote la nen, gister nog vol leven, waarin zich eene dichte massa verdrong, zijn nu geschuwd door de eenige vluchtelingen die nog trachten de stad te verlaten. Ten andere, eene asch- en koolregen vervult de lucht. Men moet een regenscherm openhouden om zich de oogen te bevrijden. In de straten erg door het bombardement getroffen en waar de brand woedt, stijgen vuurkolonnen hoog de lucht in. Bij poozen, ziet en hoort men huizen die invallen, en in vele plaatsen ontwaart rnen reeds groote puinhoopen. Verder ziet men nieuwgebouwde huizen die opengescheurd liggen hier muren in puinen, daar gevels aan stukken geschoten, ginder gebroken vitrienen. Men gaat op glas, kalk, brijken, stukken hout, half verbrande kleederen, enz. 't Is een oprecht pijnlijk schouwspel. Het zien alleen van deze ramp kan er de belang rijkheid van doen verstaan. En hoe gevaarlijk is de wandeling door ds stad. Obussen aie ongedeerd nog in de muren zitten, kunnen door den naderenden vuurpoel ontploffen en zoo de bezoekers kwetsen of onder de invallende muren be graven. De brand die 's morgens wat scheen te verminderen, hernam met nieuw geweld in den namiddag. Een groot kwartier werd de prooi der vlammen, dit gelegen tusschen de statie en de Prefecture. Inderdaad brandde bijna op geheel hunne lengte de rue de Paris, du Molinel, de Bé- thune, de 1'Hopital, du Plat, het Statiekwar tier, enz. Onder deze menigvuldige woningen, on der dewelke groote handelshuizen zijn, stonden in vlam Le Café Bulens, le Grand Hotel, la Grande Pharmacie de France, de Lycée Fénelon. Met het vallen van den avond nam het vuur eene reusachtige uitbreiding. 't Is alsdan dat M. Delesalle, meier van Rijsel", de toelating vroeg aan denduitschen bevelhebber om de hulp der pompiers in te roepen en den brand te bevechten. Dit werd toegestaan en aanstonds kwamen de pompiers van Rijssei, Roebaaies, Toer- konje en Croix ter plaatse en vingen de red dingswerken aan. Om 1 ure 's morgens in den nacht van dinsdag tot woensdag keerden eenige pom piers te Roubaaies terug om de stoompomp te halen. Van hen vernemen wij dat het rijk ste kwartier van Rijsel, het middenpunt van den handel, waar de prachtigste handelshui zen staan, de prooi der vlammen is. De Fai dherbe straat, (Statiestraat) is vernield. Van weerskanten zijn de gebouwen met veel ver diepingen, ingevallen. Verder is geheel het parvis St Maurice in vuur. De vlammen stijgen hoog de lucht in en bedreigen de oude gothieke St Maurice kerk. Wanneer de pompen de stad verlieten, was deze kerk veroordeeld om vernietigd te worden. Al de pogingen der pompiers waren echter gericht om ze te sparen. In zelfde kwartier heeft de rue de 1'Hopital Militaire geweldig geleden. De pompiers konnen echter daar het vuur ophouden. Het Gasthuis zelf is buiten gevaar. De nieuwe gebouwen der Theaterplaats, de Beurs en den Theater zijn ongeschonden Te Vlissingen is de toestand gespannen. Dagelijks komen duizende vluchtelingen toe. Men kon zeniet op tijds wegbrengen. i">ia itftn(Kcnaiimli4»<i* n van 't huiselijk leven is een goede tas koffie be reid wet Trappisten chicorei Vincart. Dé pot bij gebr. Delhaize Moncarev-Sansen. Reeds eenige dagen doolden de duitsche soldaten in de omstreken van Rijsel maar op 't laatste der verledene week kwamen zij in groot getal op de stad toe. De franschen boden hevigen tegenstand aan den vijand en geweldige gevechten werden rond en in de stad geleverd. De stad werd zondag en maan dag hevig beschoten en dinsdag morgen traden de duitschers in stad. Ze kwamen er toe onder het geleide van een dreunend muziekkorps en aan de tonen van trommels en klaroenen mengden zich de stemmen der Doorgang der duitschers in de CSytte-Reningheist De Clytte is gelegen langs de groote baan van Yper naar Belle en daar hebben ze ver leden week ook duitschers gezien Den woensdag avond vier officieren uhla- nen en negen soldaten kwamen aan ei d'eene trokken Reninghelst en d'andere Dickebuschwaarts. Den donderdag: vij regimenten ruiters, uhlanen, dragonders, jagers en artillerie elk van 1500 manschap pen. Voetvolk, maar weinig, rood kruis var. alles. Een dertigtal mitrailleuzen, twaal veldkanons, twee kanons om vliegmachie- nen te schieten, enz. Een geheele étal-major hoogere officieren te peerde, de grootste ir auto. Ze passeerden dien dag van 9 1/4 urer tot 11 1/4 twee geslegene uren in lichter draf. Men rekent zoo wat 8 of 9 duizem mannen. Den donderdag namiddag kwam de trein met voorraad en munitie 257 wa gons wel geteld, van alles en vele vrije peerden. Daarna 27 schoone automobilen van groote duitsche brouwersferma's en 2 van huizen van naaimachienen 't waren kolossale wagens en geladen ongehoord. Bij 't zich van al dat vijandelijk volk en al dat getuig zijn er nog al vele menschen op de vlucht gegaan. Den vrijdag, bij heele benden uhlanen en cyclisten en peerdevolk die overal bleven op patrouille zij hebben overal geöten waar ze konden en waar de menschen nie"' 't huis waren daar wat geduiveld in huis 's Noens 2 uhlanen vroegen beleefd aan de E. H. Pastor om op het torentje der kerk te mogen gaan, hij antwoordde hun zeer be leefd van ja, maar dat ze rischierdeu de beenen te breken Ze verzaakten er aan en na wat gepraat te hebben, 't waren im mers katholieken van Nurenberg en Lovei- nen ze vertrokken. 's Avonds om 7 1/2 uren 2 hooge officie ren belden nog eens aan de postorij, zij zagen er benauwd en verlegen uit, ze vroe-i gen of ze daar in België waren en of en fransche soldaten in den omtrek waren. Deze hadden ook een dertigtal wagons en automobilen mede, al niet verlicht en in stilte voortreden Yperwaarts. Iedereen was verheugd op de Clytte als men ze hoorde zeggen Anzeiten 1 Vorwarts ALLERHANDE NIEUWS. De Oostenrijkers kregen bij Serajavo eene klopping en verloren 1500 mannen aan dooden en 30 kanonnen. Verscheidene vliegmachienen wierpen deze week bommen over Parijs. Er zijn doo den en talrijke gekwetsten en een der bom men heeft nogal veel schade aan de O. L. V. kerk gericht. Z. H. de Paus heeft tegen de zen aanslag geprotesteerd. In Holland waren er dinsdag reeds 250.000 belgische vluchtelingen. De kathedraal van Antwerpen heeft veel geleden door het bombardement. ZATERDAG MORGEN. Wij vernemen dat Rijsel inderdaad foor de franschen donderdag is teruggeno ,nen, maar de stad is ten deele vernield door .iet bombardement der franschen als door fit der duitschers. /mi ver© !*«»ll'i© van Brazilië of elders vordt bijzonderlijk uitmuntend als men de lelft Trappisten chicorei Vincart bij doet. Dépot bij Delhaize gebr. Moncarey-Sanser De laatste officieele telegrammen melden lat de duitschers in Fi-Biikrijk overal achteruitgeslagen zijn. In Ik «i slaan «6 is ie toestand goed en rukken de Russen altijd vooruit. In iteJffië werd slag geleverd rond Gent. Te Rousselare zijn geen duit- ichers meer, ze zijn een weinig achteruit getrokken. Te Oostende, Brugge en rond Kortrijk zijn er nog. Onze abonnenten die hun blad per post ontvangen zullen gelieven ons te veront schuldigen zoo De Poperinghenaar hun liet regelmatig toekomt. Daar de postdienst ipgeschorst is door het onderbreken van hef treinverkeer, kan thans niet per post besteld worden. Hoe de duitschers ingelicht worden In een brief van een duitscher die lang te Genève in Zwitserland woonde, lezen wij 't volgende «Ik heb met weemoed het bonbardement van Genève gelegen door de franschen. Binnen kort zullen wij ons leger vervoegen te Parijs, waar de intrede prachtig is geweest. Wij hebben ook de vlucht vernomen van Poincaré. Men zegt niet Waar hij is, maar wij weten dat hij in Amerika is. 1» aar kan men schoon en goedkoop ge kleed zijn Bij voorkeur wende men zich naar den Keizer, in de Gasthuisstr., 39, Pop. Don Bosco was een heilige priester die, namentlijk in het Luiksche, vele goede wer ken stichtte ten voordeeleder arme kinderen. Xiehier eene voorzegging die hij schreef 't is jfu twaalf jaren geleden, hij is over een tiental jaren gestorven Een Europeaansche oorlog zal plaats heb ben in 1913 ol 1914. Duitschland, een vervloekt land, zal ver morzeld worden, maar niet vooraleer het hert van Frankrijk zal betreden hebben. Daar zal een machtig hand zich verheffen die de Duitschers tot over den Rhijn zal drijven. De. hooveerdige zal zijne stam zien ver brijzelen tot in zijne wortelen, allen zullen verdwijnen. De groote slagzal plaats hebben tusschen de twee O. L. V. en O. L. V. zal intusschen haren paus zien sterven. Belgie zal erg te lijden hebben maar zal uit den strijd komen grootscher en machtiger, want zij zal goed geweest zijn voor dezen die uit hun land gedreven werden. Polen zal zijne rechten herwinnen. C-hieorei Van Tieghem - Duporrt wordt in alle kruidenierswinkels verkocht. Een Taube neergeschoten te Yper. Stailsnieuiis. Nieuws uit ons land vernemen wij om zeggens niet. Een dingen kunnen wij met zekerheid zeggen de Duitschers zijn sedert deze week meester van Gent en dezer dagen zag men er reeds te Oostende, Brugge en Rousselare. Alles schijnt te bewijzen dat ze nu op Westvlaanderen vooruitrukken, de eenige provintie van ons diepbeproefd land die nog niet in puinen ligt 1 In den avond keerden alweer een zestal duitsche soldaten naar stad terug, kochten zonder betalen wat wintergoed in een winkel en gingen vernachten in de herber gen recht over de Melkerij. Twee ervan la zen er 's avonds luidop geheel onzen Po peringhenaar1 We krijgen geern nieuwe lezers, maar die toch liever niet Het kanon buldert den geheelen dag. De duitschers hebben den Katsberg bezet en zich geinstalleerd in het klooster. Eenige patrouiljes doorkruisen nu en dan de stad. Alweer hevig kanongebulder langs de bergen. Engelschen en duitschers leveren slag op den Katsberg. Al de bewoners ko men vluchtend hiereen. 's Namiddags komen er te Poperinghe een groep fransche jagers te' peerd toe en een mitraljeuze doorkruist stad en omtrek. zei langs het Hof van Commerce en verdwe nen tusschen Reninghelst en Vlamertinghe. Eene mitrailleuze had ze nog achterna gezet maar ontmoette ze niet meer. In de Casselstraat werd ook opeens de aankomst van duitschers gemeld, in een oogwenk stonden de Franschen gereed in de zijstraten maar het waren fransche ruiters die afkwamen. In den namiddag vanaf vier ure, waren de kanonschoten zoo geweldig dat men ze buiten stad zou gedacht hebben. Van hier zag men op den Katsberg het vuur uit de kanonnen spuwen langs het klooster op den berg. t De De duitschers komen af franschen zetten zich gereed Rond 4 ure vernemen de franschen, die op de markt staan, dat eene patroulje duit schers langs de Doornstraat afkomen en misschien naar stad komen. Seffens vatten er twee post langs weerskanten der Veijrne- straat op de markteen vijftal springen de trappen af bij den vaart lartgs den politiebu- reel en een paar achter het fruitkraan dat al tijd op de markt staat. Natuurlijk was al het volk in een oogwenk van de markt verdwenen en waren het ban ge stonden van afwachting. De duitschers echter kwamen niet door de stad ze waren de franschen gewaar ge weest en vertrokken te vluchte over de vél den langs de Westvleteren kalsiede weg naar Elverdinghe kalsiede, namen den kei-1 nomen en stierf er den dinsdag. Alweer buldert het kanon met groot ge weld. Fransche jagers houden de wacht rond stad. Niemand is hier aan 't werk. Velen wandelen rond stad om het kanon te hooren't is als de donder die gedurig rom melt en knalt. Rond 103/4 ure bezagen wij van het O. L. V. wegeltje buiten stad de kerk op den Katsberg. Een tiental personen stonden daar nog en een fransche jager te peerd. De sla gen dreunden geweldig en zonder tusschen- poos. Opeens zagens wij van een tiental slagen het vuur over den berg vliegen en hoorden dan den knal der ontploffing. Wel dra verdween berg en gesticht in den smoor regen en zag men er niets meer van. In den namiddag verwijderde zich 't kanon gebulder en volgens wij later vernamen van personen die zich ter plaatse begaven had den de Engelschen de duitschers van den berg verdreven. De Engelschen waren 's morgens met hunne kanonnen uit Boeschepe op den berg toegekomen en waren met geweld dezen op geklommen. Min dan een half uur na hunne toekomst, stond hun geschut gereed en be gonnen zij alweer de vijand te beschieten die zij daags te voren reeds achteruit gesla gen hadden. Het kanonvuur duurde lang een deel slechts der gestelde kanonnen was in werking en achter de talrijke engelsche soldaten, zaten de fransche in tweede lijn. Hunne tusschenkomst was echter niet noodig; de engelschen mieken de zaak alleen af. De duitschers werden verjagen eenige dooden en gekwetsten achterlatend. Van engelsche kant waren er ook een zestal doo den. In het gevecht van Maandag was de prins van Essen erg gekwetst geweest door een kogel in den buikdie duitsche edelman werd door de Paters in hun gesticht opge- groote en volledige keus van Vooraleer een aankoop te doen van wek Ikers, régulateurs of horlogen, aanziet de Woensdag noen zweefde een Taube »j uitstalling en de prijzen van het aloud en boven Yper/ niet al te hoog. De engelsche'welgekene huis van vertrouwen Jules De soldaten te Yper voorbijtrekkend begon- Puyd'-Scbmidt, Gasthuisstraat. 6, Poperinghe nen er op vuur te geven van op de markt Recht over het gasthuis die met hunne mitraljeuzen eri geraakten ze. streeks en in groote hoeveelheid deze artikels Het vliegtuig daalde neder buiten stad, langs;komt te ontvangen, en daardoor verminde- De naam Willem is volksongunst. In zelfde blad lezen wij een oproep van een lezer vragend dat in Engeland en in Amerika al de personen die den naam dragen van Willem, aan dezen zouden verzaken en den naam aannemen van Albert. Zoo zou den die personen blijk geven van echte va derlandsliefde en niet gedurig doen denken aan den gehaten keizer Willem. De Duitschers zouden slechts acht mortieren van 420 hebben. Namen, Maubeuge, en nu Antwerpen zagen hunne forten aan stukken geschoten door de beruchte nieuwe kanonnen 420, waarvan niemand in 'tbuitenland het bestaan kende. Deze kanonnen lossen 4 schoten per uur en hun uitwerksel is verschrikkelijk, bijzonder tegen loopgraven, waar het voet volk verscholen zit. Maar door huntie zwaar te behoeven deze kanonnen op bijzonder toebereiden grond geplaatst te worden, be hoorlijk gemetst en metsteenmortel bekleed. Daarbij moet de vijand eene voldoende le germacht ter plaats hebben, om te kunnen beletten dat hij omsingeld wordt en in den rug aangevallen, waardoor hij zijne zoo groote kanonnen gemakkelijk kan kwijt ge raken, die, hoe sterk ook, spoedig onbruik baar kunnen gemaakt worden. Gewaakt in de Kruppfabrieken, werden deze mortieren goed verdoken in de otider- aardsche zalen en 't zijn bijzondere inge nieurs die mede zijn om er mede te werken 't Schijnt nu zeker dat er maar 8 zulke kanonnen bestaan. Duitschland was wel gereed. Ziehier nog een bewijs dat Duitschland van over lang den oorlog bereidde over twee jaar leverde een drukker van Antwer pen hun 40.000 militaire kaarten van Belgie t. t. z. kaarten waar alle wegen en wegeltjes aangeduid staan. Het was zoogezeid voor den Touring Club Duitsche gekwetsten in Heiden. Langs Namen komen hier alle dagen twin- de Brielenweg. Een auto der engelschen achtervolgde ze en kon de twee duitsche luchtvliegers aanhouden. Zullen wij hier iu den slag zitten. Denkelijk niet want de duitschers trekken in Frankrijk gedurig achteruit en naar wij Vrijdag vernemen zijn Belle, Armentiers en Rijsel zelf door de fransche troe- oen weer ingenomen. Voor Poperinghe schijnt nu alle gevaar geweken. letBelgisch GouvernementinFrankrijk. Het Belgisch gouvernement ons land niet meer veilig genoeg oordeelend, heeft thans intrek genomen te Le Havre. Koning Albert en minister de Broqueville blijven op het oorlogstooneelKoningin Eli- sabeth zal hare kinderen vervoegen in Enge land. Rond Arras werden vrijdag van verleden week verwoede gevechten geleverd. De duitschers werd ter achteruitgeslagen en lieten 1200 dooden en gekwetsten. Vijf Bommen werden maandag geworpen op de fransche stad St Omerer zijn gekwetsten, een doode en veel schade. De duitsche Taube werd door een engelsche vlieger neergeschoten te Clairmarais. ring van prijzen bekomen heeft. Al deze artikels worden verkocht met het welgekende merk de Sterre. Wekkers altijd verkocht aan 3 fr. 50 wor den nu verkocht aan 2 fr. 95, deze van 5 fr. worden nu verkocht aan 3 fr. 95, en deze van 6fr. aan 4 fr. 95, régulaturen 14 dagen met slag aan 17 fr. en een nummer meerder aan 20 fr. alles gewaarborgd. Beddens met en zonder ressorts, Lavabos, Nachttafels, Commoden, Kleerkassen, Spiegelkassen, Kouken- kassen, Wiegen, Buffets, Bureaux, ronde en vierkante Tafels, Zetels, Stoelen, Kerkstoelen, Koffers. Kap stokken, Spiegels, Stoelzaten, Tafel- pooten, Kinderstoelen en Yoituren, Linoleums Engelsche en andere recht-j Toiles-Cirées, Trap- Vloer- en Tafel tapijten, Stoors en Gordijnen. IJzeren Bedden, Wiegen, Tafels en Stoelen. 11m Men vs'asajrt Herberggerief Tafels, Stoelen, Toogen, Glas, enz Bureaux Américains en andere vanaf 105 fr. V Moest het ongeluk zich voordoen dat on- onze stad of streek door de duitschers bezet worde, de mannen moeten zorg dragen op tijds vertrokken te zijn. Wij lezen in Le Matin van Parijs dat in Antwerpen al de mannen van 18 tot 50 jaar bevel hebben gekregen in stad te blij ven. Wie weet moeten zij voor de duitschers niet gaan vechten. We weten niet wat het lot ons voorbe houdt. We zagen dezer dagen zooveel ka nonnen rond ons dat we toch moeten op al les verwachtend zijn. Moest er hier ge schoten worden raapt geen obussen op die niet ontploft zijn. Vele hebben dit reeds met( hun leven betaald. Ochoenmakersgasien bij Thoor-Lo U teupl iats, Popuri ghe. St*; rMV pachten. Bruggestraat V. Masschei'-in ijerberg - De Bruggestraai li Poperirigh" Inl brouwer, Poperinghe. mum m iiwii im—'i w 11 ■mi—liwiwn T'i nonifii n nniii Mf ii~»~riniïï_ii jfit irirrii in m\\ iii*Eiist ïle/e heeft de eer ke baar te r> aken dat zij ziel komt tepa-tse - al« KlerrmaabHlri-, bij hare ouders, Boeschepestraat, 1 25, Pop Bertha Galloo, heeft de eer kenbaar te maken dat zij Heb komt te plaatsen ais kleermaakster i de Watoustraat, te Poperinghe. AHce Dehaene, 4, Poperinghe, heeft d< dat/zij zich voortaan allo wascSi- en Duitschers in Westvlaanderen. Het Duitsch leger uit Antwerpen vertrokken is reeds in Westvlaan- tig treinen gekwetsten oftl in déze stad ver- D r, jzorgt te worden. deren rond Brugge en Bousselare. Reningheiststraat, eer te laten kennen te huis gelast met «trijlinci'it. is meer aan te bevelen tegi-m Bloedsgebrek, Bleekzucht. Z- nuwziekten, gebrek aan Eetlust, Uitputting en alle Ziekten door overlast veroorzaakt van de VERSTERKENDE PILDEN Prijs 3,00 fr. de doos van 100. A lgemeen dépot.- Apotheek, A. NlONTEYNE O E» V 4» L li E 81 s 1:1 KOTR»J»AME Groote Markt, 18, POPERINGHE. Hebt ge iets noodig raadpleegt deze Breukmeesters. Dumonceau, rue aux choux,21, Breimachienen. Ellegoederen en goed voor Manskleederen. Granenhandel. Hoveniers Boorpen en Planten), Hotel. Matrassen. Nieuwwasscherij. Poil de Bretagne. Suikerbakkerij. Scheren van Peerden. G. Desmarets-Demeester, Yperst. Valiezen, Moncarey-Sansen Etienne, Bazar. Velos. Windolie Vandewalle. Zeep Dada. Moncarey-Sansen Etienne, Bazar. Apotheek Notredame Gr .markt. Ieder handelaar zal inzien dat de lijst in alle handen valt en hij er dus alle belang in heeft zijn naam er in te zien verschijnen. Men wende zich hiervoor ten onzen bureele. De kleine kosten van inlassching zul len ruimschoots vergoed worden. Wekelijksche uit gave van De Poperinghe naar-- 4000 nummers. -rwy i im uw—mi mm i ww* ■■■iwpiwiiiiiwi'iiiiiiiwiiwiiiiwiiiTiiWiiirirniiiiwiiiniiiiiiii n m ihiiiiii iiiimihmiiihi MEUBELEN f "^^^irriHTiiiTfnTO ihmiiiiimiiimmmmhmiimewiaiji ii >m i iiiwi liw» Een vertrouwbaar persoon gelast zich met het bestellen van boodschappen van allen aard voor Yper den Zondag, den Dinsdag en den Vrijdag. Zich wenden Veurnestraat, 77, Po peringhe POPERINGHE, vin 11 Oot. tot 18 Oct. Geboorten. 230. Marlha Vasseur, d. v. Joseph ne Irma Lobeau. 231 en 232. Jules en Julien Van- haste, z. v. Maurice en Alida Hausple. 233. Ga- brlclle Dumelie, d. v. Arthur en Irma Techel. 234. Albert Derck, z. v. Henri en Maria Bouden. 235. Omer Decorte, z. v. Camille en Maria Vanderberghe. 236. Madeleine Ferla, d. v. Auguste en Maria Ver meulen. 237. Marlha Bostaert, d. v. Albert en Ma deleine Merlevede. Overujdens. 202. Devioo Melanie, 65 Jaar, on gehuwd, zonder beroep, Bertenplaats. 203. Beau- prez Engel, 70 Jaar, regenschermmaker, echtgenoot van Maria Simoen, Priesterstraat. 204. Questroy Camille, 6 maanden, Wijk K. -I.jOuf Ber mdvastig werk. Goede meid, burgerskeuken kennend, ge vraugd vo >r Poperinghe.Inlichtinge ten on/en bureel e «■nwnMMBBBNBNraMKWmMHMIIHIHSlMNMMimSKHjnBBHKMni «BBUUm —MiMkl—!1 «wuwmiiuwAivywiiiwu!* mmt* ■Ml IWIM Zoolang de oorlog duurt, zullen wij alleen de lijst der annkondigers geven, metde artikels bij hen te krijgen. Wij verzoeken de belanghebbenden die aan kondigingen in «De Po peringhenaar hebben, welte willen begrijpen dat het ons uit reden dermoei- lqke tijdsomstandighe den,'onmogelijk is deze aankondigingen besten dig te doen verschijnen. Later zal dit vergoed worden. Aalpnmpen. Patlou-Ciarys Emlle, Yperstraat, Stevens-Pattou, Boesinghe, Devos Justin, Veurnestraat, Deroo-Ollivier. Bruggestraat, Allaeys Pierre, Priesterstraat, Amandelbrood. Sansen Emile, Gasthuisstraat, 40. Destrooper, Loo. Brandverzekering. vanPoperinghe isdevoordeeligste. Brussel. Verdonck Franfois, Anseghem, Verdqnck Honoré, Oostende. Rouseré-Yperman.Gastliuissltaat. Donderschermen. Devos Justin, Veurnestraat, Elixir. d'Anvers, is de beste, du Nord, de goedkoopste en lekker Bentin Wed. Gashuisstraat, 16. Fourruren. Bentin Wed. Gasthuisstraat, 16, Delbaere-Lahaye, Noordstraat. Flesschenbier. Pyck-Vercruysse, Feys-Callewaert, Rousbrugge. Deschilder René, Bruggestraat. Glas en Gleisch. Moncarey-Sansen EUenne, Bazar. Declercq Camille, bi] de Statie, Serroen Henri, Becelaere, Knockaert Engel, Rousbrugge, Haarv?ff. f «Colonia» Kestelyn, Apotheker, De nieuwe «London» in alle Apo theken. Bentin Wed. «Hotel de !a Bourse» (Tegen) de Hoofdpijn, Gautiercachefien, apotheek Notre- dame. Horlogemakerij Goudsmederij De Puydt-Schmidt, Gasthuisst. 6. D'Heere-Decorte, Noordstraat, 38 Kleermakers en Confectie winkels. Dumonjoseph, Priesterstraat, 15, Blahckaert Fellcien, Gasthuisst. 41 Yperman-Recour, Noordstraat, 41 Staessen Valère, Yperstraat, 19. Kloetten. Defever Marie, Watoustraat. Koper en Bronsgieterij, Aug. Devos en Zoon, Vlamingst.7 Casselst. 32 Kolen. Deschilder René, Bruggestraat, Kiekens en Duiven. Geneesmiddel Vermander tegen Snot en Pokken, apotheekNotre- dame. Landbouwmachienen. Aliaeys Pierre en zonen, Priesterst Denecker Achilie, Abeele, Roffiaen-Verbeke, Yperstraat, 112 Thulllez Georges, Beveren-Yzer. Lingerie. zie mercerie. Mercerie-artikelen.- Lingerie. Delbaere-Laheye, Noordstraat, Wed. Em. Devos-Debyser, Yperst Devos Gez. Hondstraat, 26, Yper. Garnier Gez. Yperstraat, 78. Dobbeis-Haerink, Bruggestraat. Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat. Meubels en Stoelen. Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat. Naaimachienen. «PfaffRouseré-Vperman, Gast huisstraat. «Singer» Yperst. 30, Poperinghe, Dixmudestr. 14, Yper. Deweerdt Jules, Westoutre. Yperman-Recour, Noordstraat,41. Oogziekten. Zalf van St Lodewijk, apotheek Notredame. Ontroomers. Roffiaen-Verbeke, Yperstraat, 112. Thulliez Georges, Beveren-Yzer. Reiskoffers. Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat. Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat Lebbe-Leupe, Gasthuisstraat, 26' Sansen-Schottey, 40. Schoenen, Slaffers. Berat-Fremault, Veurnestraat, 56. Gille Victor, Noordstraat, Osteux Florent, Yperstraat, 34. Steenkapper. Kaesteker Alt. Kerkhofstraat, 39. Tabak. Deman Jules, Yperstraat, 141. Tandvloeistof. Canivet apotheek, Notredame. Tenden en gebijten (inzetten van) Halfmaerten Charl. Casselstraat. Paftou Emile, Yperstraat, Meeuw Camille, Westvleteren. Waschmachienen. Pattou Emile, Yperstraat, Moncarey-Sansen Etienne, Bazar, Roffiaen-Verbeke, Yperstraat, 112. Apotheek Notredame, Gr. markt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1914 | | pagina 2