HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. 10 Centiemen. De schuld. BANK van POPERINGHE, VSANSEM-VANN EST E So en om hei Parlement, OucSstrijdersbond Te Poperinghe. Voor den iiddenstand Amerikaanself Rood kruis. Aboniiementprijs s 1 Jaar in Stad te huis besteld buiten Stad met de post Buitenland 5.00 fr. 5.75 fr: 7.75 fr. Uitgever s Gasthuisstraat. i5, Poperinghe /lamkoiKiigin^en Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent. Grootere hei haalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn "vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. floras» Groote opschudding verwekte in Frankrijk het lezen van eenen brief die Bismarck, duitsche kanselier, in 1871 schreef naar zijnen afgezant te Parijs, Graaf Arnim. Hier nu die brief Ware de politiek in Frankrijk hatholiek, zij zou aan dat land eenen invloed geven zoo machtig, dat die zich zou uitbreiden gansch Europa door, tot in het verre oostern; om dien invloed te beletten ten onzen voor- deele, moeten wij het Katholicisme en het Pausdom vernederen. Kunnen wij daar komen dan valt Frankrijk in onze handen. Om Frankrijk in den grond te booren, moet gij in de radikale gazetten gedurig maar spreken van het klerikaal gevaar; leugen en laster tegen de katholieken moet gij overal rondstrooiendat heeft altijd bijval bij domme, onwetende menschen. (i) Dus, lezer, het is klaar. Duitschland wil den zekeren en volledigen ondergang van Frankrijk. (En wie twijfelt er aan, dat, zonder Belgie's hulp, Frankrijk reddeloos verloren was?) En wat onfaalbaar middel zal het gebruiken om dien ondergang te bewerken? Het zal in dit land, den oorlog doen ontbranden tegen God en zijne Kerk Hetgevolgdaarvan? Frankrijk heeftgeluis- terd het heeft den oorlog verklaard aan de Kerk en den name Gods vervolgd tot in de schoolboeken der kinders toe. Maar met Gods naam verdween Gods wet, die wet die de huisgezinnen sticht onschendbaar, en ze leven doet door trouwe liefde en eerbied die wet die al wat jong is en klein groeien en ontplooien doet in eerlijkheid, in vroomheid, in blijde schoone deugd. Dat al verdween; en nu! Och neen! Frankrijk is nu niet meer wat het eertijds wasniettegenstaande de verfijnde beschaving waarop het groot gaat, toch is het in het hert getroffen!., zijn levenskracht sterft uit; zijne bevolking ver mindert dag voor dag, en men mag zeggen dat bij het einde der 20s(e eeuw Frankrijk zal weggeschrabt zij n uit het getal der natiën(2) Daar hebt gij het feit gelijk het gaat en staat, van de daken zou men het moeten luid uitschreeuwen Frankrijk zoo groot, zoo edel... zal zeker en vast verdwijnen bij gebrek aan kinderen, bij gebrek aan bloed. (3) Neen, neengelooft niet, dat de oorlog, eens gedaan, Duitschland niet meer zal te vreezen zi'jn. Daar waar Frankrijk zijne zonen niet zal zenden,daar zullen Duitschers zijn.» (4) Met reden dus mogen wij met 'nen fran- schen schrijver besluiten Hadde het fran- sche huisgezin zijne plicht gekweten, nooit zou Duitschland ons den oorlog hebben verklaard. (5) Frankrijk zelve dus bekent dat ook op hem weegt al het vergoten bloed, de ver nieling gezaaid alom! Hoe schrikkelijk ook heeft het moeten boetenDe oorlog heeft zijne rijkste provinciën vernield; twee mil lioen zijner mannen werden gedood, of verminkt den lande onnuttig gemaakt! het ligt verpletterd onder meer dan honderd milliard oorlogsschulden om zich weer op te helpen beschikt het over 'n jeugd sinds 'n vierde eeuw opgevoed in scholen zonder God, in 'n leering onbekwaam de werk krachten der ziele volkomen wakker te schudden, daar zij altijd maar van de aarde 'n spreekt, waar de mensch door zijn na- tuurlijkgevoel gedreven, niets anders wenscht dan veel en vroegtijdig te genieten, en nooit van een ander leven, waar er een God leeft die is de voorzienigheid voor die in Hem betrouwen, en ook de loon voor deze die hier op de wereld den strengen plicht van 't leven hebben volbracht. Arm Frankrijk, zoo schoon, zoo begaafd, en zoo verdoold Dat nog altijd meent, dat groote woorden en menigvuldige redevoe ringen hem zullen redden gelukkiglijk voor dit land zijn er mannen die beginnen klaar te zien, en die schrijven en niet ophouden te herhalen, dat niet groote woordenmaar groote en ware gedachten alleen dat land van den ondergang zullen redden. I 1) Journal officiel, 7 Avril 1911. 2) Journal Japonais Ta-i yo, 1904. 3) H. Lavedan, La familie Frangaise. 4) H. Lavedan, L. C. 5) Dans quinze ans. Études 5 Sept. 1917. van Merris, Coevoet Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen, i Beursbewerkingen. Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. TVTci Éorvfsfn 1Wcï nmaar vatl unite nationale en Patrie ±V±ctA/Alü uegt/JLL XYXcblslJ. l>Be,ge drejgt mar met schrikbeelden van revolutie en bolchevisme als 't zoo verre komt., klopt dan op uwe harde hemdebor- sten Ge bedriegt het volk Eensdaags zal 't volk het voelen., en dan zal 't verdergaan dan 't in zijn eigen voordeel is., maar nu is 't nog de tijd, toont aan het volk waar de bloedzuigers zitten en leert hoe ze moeten aansluiten met de vlaamsche arrondissemen ten uit de 4 amice provincies om tegen de Macht van Brussel de Macht van den Vlaamschen buiten te stellen Wij piotten die ten prijze van veel bloed 't Reent deden zegepralen op de brutale macht van den Duitsch, zijn voorts bitter te leurgesteld. We hadden gedacht dat Brussel, onze ministeriestad, de zetel van macht en recht in Belgie, hare macht zou gebruiken om recht te doen gelden en wel allereerst aan degenen die Brussel en den lande heb ben vrijgevochten ze spreken te Brussel zoo gaarne over «nos héros» maar leuren zco vreeselijk met de oude slijkhonden van den Yzer. De stad der Belgische macht de stad van 't Belgisch recht zou hare macht gebruiken om 't recht te doen zege vieren!! schoone droomen!.. en wij die dom genoeg zijn om te blijven hopen Recht! 't Bloed onzer broeders wordt mis kend De strijdkreet der strijdende, sterven de sukkelaars was Bloed eischt Recht Maar Brussel zegt «ik ben de macht, ik spot met uw bloedrecht. De Brusselsche hee ren feesten en smeren op 't lijden op 't bloed der jongensWas ,t daarom dat ze vielen? In België steken de gevangenissen vol met duizenden Vlaamsche burgers die Brussel niet willen aanbiddenzeepbarons en gene- verhelden, die de schuld dragen van den dood van honderden kindertjes, loopen vrij, worden gefeest, gevierd gaat maar eens zien in de Nieuwe-Straat te Bruseel wie de mannen zijn die duizenden franks in eeri avond kunnen verterenZij, die volksmoor- van achter den Yzer, is geen nieuwigheid, Gezondheid is beter dan Rijkdom Otn altijd een gezomlh(ti(l te genieten, en net Itfocrl xuivei' te houden, is het noodzakelijk treh'uik te maken van de kruiden v n H NOTRE.DAME, Groote Markt, Poperinghe. Deze kru'den, samer gesteld uit zuivce p'antstoH'en. corn z-n a-1 Ie ziekten die door Gal en Slechte Vochten zijn voortgebracht, als Lever en dierziekten, Maagpijn en Zuur, Geelzucht, Slechte Spijsvertering, Puisten en Velziekten. Övdr Vjiksverteganwoordigers. Hetgeen ik hier vertellen wil, brave lieden denaars, feesten... duizenden zuchten in de kerkers sedert den dag der «vrijheid» velen weten niet waarom, anderen zijn beschul digd.. iets dat heel gemakkelijk is., maar de schuld bewijzen, dat is wat anders! Zon dag werd te Leuven 'ne plechtige mis ge zongen vooreen ouderling van 70 jaren die*gevolgen het hebt zich voor enkele dagen te kort bad gedaan Iwoordigd te zijn. in 't gevang. Waarom hij daar zat Hij wasf 1) Het eerste en een eenvoudige schoolopziener, onder den oorlog bleef hij op zijn post en werd na de verdubbeling van 't Ministerie wat verhoogd. In November 1918 vloog hij achter de gren dels. Hij was Duitschgezind verweten onze patriotards, ze hebben 't nooit bewe zen, nooit ernstig zoeken te bewijzen... nu moet de onschuld niet meer bewezen worden. Wie draagt de schuld van zoo Ti dood? Brussel zou wel willen dat nog honderden van dat soort zoo aan bun einde kwamen... want vroeg of laat, als 't Recht zegeviert op de macht, zullen die menschen vrij worden en spreken... en dan zal Brussel op 't bank- sken zitten De burgers van Leuven, hon derden onderwijzers en vooraanstaande bur gers uit 't omliggende, die den afgestorvene gekend hebben en hem aan 'twerk zagen, gingen ten offer, ook eenige hoogleeraren. een groep studenten, meest West-Vlamingen, die 4 jaren aan den Yzer stonden en te Leu ven hoorden wat er hier gebeurde: ze toon den voor heel den lande dat ze die maatre gelen van de Regeering tegenover 't Volk af keuren. Aan den Yzer werd gevochten voor Vrijheid en Recht voor alie eerlijke Belgen, dus ook voor de eerlijke Vlamingen. Maar honderden dezer werden gebroodroofd, nog honderden zitten gevangen omdat ze Havere en Brussel niet willen aanbidden. De jongens van den Yzer die aan Brussel de macht terug schonken om 't recht, door den duitsch ge krenkt, te doen zegevieren door heel Belgie, d.us ook in Vlaanderen zeker, zien met spijt hoe Brussel die macht gebruikt om nevens enkele schuldigen, honderden eerlijkemen- schen in 't droogte zetten en te houden... zonder te zeggen waarom. Dat is de prijs van 't Vlaamsche bloed Maar een sommetje geld krijgen om naar huis te gaan, 'n vergoeding die een beetje kan opwegen tegen de gebrekkelijkheid mee gebracht uit de grachten... dat... oh ze moe ten tevreden zijn met klinkende woorden als libérateurs en héros. 't Recht zegeviert nog niet, wel de macht. De oorlog is nog niet uitgestreden waar vroeger Duitsch geweld drukte is 't nu de Belgische Macht die 't Belgisch Recht ver drukt Brusselsche macht weegt zwaarder dan Vlaainsch Volksrecht En daartegen wat gedaan 't Eenige mid del macht tegen macht 1 De soldaten toonen 't voorbeeld waar ze t' huis komen vereeni gen zij zich in Vlaamsche Oudstrijdersbon- den, en eensgezind, zonder politieke kleur, dwingen ze hun recht af, het recht van hun bloed. Maar niet alleen 't recht der vlaamsche soldaten wordt miskend, heel Vlaandren wordt bespot door een kliek Brusseleers I En wat zien we., degenen die 't dichtst van Brussel wonen en best zien van waar de stamp komt dien ze krijgen, richten eindelijk den kop op., en voelen hunne vuisten jeuken Heertjes van bachten de kuipe die 't volk liefst dom houdt omdat gij een dom volk best kunt bedriegen, ge moest eens te doen hebben met 't buitenvolk van Brabant of van 't land van Aalst. Die zouden uwe hooge hoedjes wat dieper aan slaan en u een snak geven aan uwe frak- sleppen dat ge 't zoudt afdruipen. Preekt maar alleen wat het gezond verstand ons leert over de vertegenwoordigers van een land, van een volk. En dat eens klaar uiteenzetten is noodig, want tot nog toe hebben we den stroom ge volgd zonder ooit eens na te denken welke en kan slecht vertegen - gewichtigste dat we moeten in acht nemen is: dat de mannen die wij naar de kamers zenden er gaan uit onzen naam, om onze belangen te verdedigen, met een woord als gezanten van het volk, en bijgevolg dat wij geenzins hun knechten zijn. 2) als gevolg daarna; dat die menschen moeten bekwaam zijn ons te vertegenwoor digen t. t. z. dat ze een ontwikkeld verstand moeten hebbendat ze de belangen van hun kiezers en hun streek kennen-, dat ze voor die belangen inde kamers moeten dur ven vooruitkomen en eischen van de Regee ring dat hun volk in alles rechtveerdig be handeld worde. 3) Als gevolg van nr 2, is het dus niet ge noeg dat die vertegenwoordigers eenige weken of dagen vóór de verkiezingen met beloften afkomen en schoone woorden en, ééns gekozen, dat ze op hun twee ooren sla pen, vier jaren lang. 4) Iets wat zonneklaar wordt is: dat het geen reden is voor een vertegenwoordiger dat hij lange jaren is verkozen geweest, om het in 't vervolg nog te worden indien hij aan zijn plicht te kort schoot. Brave lieden uit Zuid Vlaanderen, en gij teruggekeerde vluchtelingen, gij kunt nu eens bij uzelf nadenken of dat geen waarhied is en dat eens eerlijk toepassen op wie het toegepast moet worden. Ik sprak nu over volksvertegenwoordi gers, en zal een naasten keer zeggen welke onze belangen zijn die wij willen verdedigd zienom U later ook eens wat te vertellen over uw eigen zelf. Zoolang men de waarheid spreekt mag men voor zijne gedachten vooruitkomen zonder vrees en in 't leger hebben wij ge leerd vrij en onbewimpeld onze meeningen uit te spreken. Ik wil U klaren wijn schen ken, mocht hij in gezonde magen terecht komen en de zieken heipen genezen. APOTH EEK - DROGERIJ A. KESTELiJN, Ghslh uissl raaf35, PO PEK I NO h E Wet op de herbergen. De commissie vergaderde dezer da gen. Zij is het eens over de algemeen princiepen die in de wet moeten geschreven worden. Ook heeft de verslaggever, M. Moyersoen, het verslag 's namiddags in de Kamer neergelegd. Zooals onze lezers weten, had het Gou vernement voorgesteld, ten einde het getal herbergen te verminderen, de opening van elke nieuwe herberg te verbieden. De Mid- denafdeelitig heeft er anders over geoordeeld. Zij oordeelde dat het stejsel van het Gouver nement groote nadeelen had, namelijk dit van de waarde der bestaande herbergen tot in het oneidige te vermeerderen. Daaron heeft de commissie naaf andere middelen uitgezien, en meent ze hebben gevonden in maatregelen van verschillende aard: ten eerste, de herbergiers zullen strenge waar borgen moeten geven van zedelijken aard; ten tweede zullen de lokalen aan strenge hijgiensche voorwaarden moeten voldoen, oude zoowel als nieuwe lokalen met dit ver schil dat de nieuwe lokalen bij de opening aan deze voorwaarden zullen moeten voldoen terwijl aan de eigenaars van de bestaamde herbergen vijf jaar worden toegekend om hun lokalen iri orde te brengen:'ten derde, de herbergiers zullen een openingstaks te betelen hebben, die driemaal zoo groot zal zijn dan de huurwaarde der lokalen die voor de herberg benuttigd worden; der lokalen, dus niet van de geheele woning. Die taks moet alle vijftien jaren vernieuwd worden. Wat de bestaande herbergen betreft, zul len de herbergiers voor vijftien jaar vrij zijn van den taks. Om te voorkomen dat en eige naar, en huurder, en zaakgelastigde elk van die gunst zouden gebruik maken en zoo het getal herbergen vermeerderen, voorziet het ontwerp datèen herbergier-huurder, wanneer hij verhuist, dan slechts vrij is van de nieu we taks wanneer hij zijn herberg opent in een lokaal dat reeds voor herberg diende, en omgekeerd dat een herberg na verande ring van eigenaar voor herberg kan gebezigd worden, zonder de taks te betalen op voor waarde dat de nieuwe huurder, reeds vroe ger de taks betaalde, 't zij wel verstaan dat ieder lokaal voor herberg kan geopend wor den en door eender wier: op voorwaarde dat de openingstaks betaald worde. Ziehier bet wetsontwerp door de Midden- afdeeling aan de Kamer voorgelegd De openingstaks voor drankhuizen (ge giste dranken) is vastgesteld op de drievou dige werkelijke of veronderstelde huurwaar de der lokalen voor den verkoop bestemd, met uilzondering der deelen voor woonst- verbruikof anderedoeleinden voorbehouden, met een munimum van 600 fr. in gehuchten, gemeenten of agglo meraties van 5.000 Inwoners 800 fr. in gehuchten, gemeenten of agglo meraties van 5.000 tot 15 000 inwoners. 1,000fr in gehuchten, gemeenten of agglo meraties van 15,000 tot 30,000 inwoners 1.500 fr. van 30.000 tot 60.000 inwoners; 2.000 fr. boven de 60.000 inwoners, De werkelijke huurwaarde is deze door normale huurcelen vastgesteld. De veronderstelde huurwaarde wordt vastgesteld zooals inzake grondbelasting, door den fóezichter bijgestaandjoor een schat ter door het gemeentebestuur aangesteld. Eene toegevoegde taks kan opgelegdt worden bij gebeurlijke verhooging der huur waarde van het nieuw drankhuis of bij ver huizing naar eene andere gemeenten of ag glomeratie. Een Koniklijk Besluit zal de gemeenten of deelen van gemeenten vaststellen die eene agglomeratie daarstellen. Het in aanmerking te nemen bevolkings cijfer is dat door de laatste tienjarige volks optelling vastgesteld. Kunnen voor de toepassing dezer wet, door de Nationale Kredietinstelling toegela ten worden de plaatselijke of gewestelijke Kredietkassen ten behoeve van den handel- drijvenden en industrieelen middenstand, op gericht als samenwerkende Kredietvereeni- gingen en hebbende ten doel: a) het verlee- nen van voorschotten aan hare ledenh) het discontccren van wissels of orderbriefjes aangeboden door dezen; c) het in bewaring nemen van rentegever.de gelden. Bestaan er geen plaatselijke of geweste lijke kassen, dan kunnen de aanvraagen rechtstreeks gericht worden tot het dichtsbij gelegen filiaal van de Nationale Kredietin stelling, dat de weenie der aangeboden w aar borgen nagaat. Deze kunnen ofwel zakelijke waarborgen ofwel persoonlijke waarborgen zijn, van zoodanigen aard als de Nationale Kredietinstelling gepast achtzij kunnen voortvloeien uit eene verbintenis, ten bate van den belanghebbende aangegaan door eene Kredietinstelling, eene volksbank of eene private bank. De Nationale Kredietinstelling wordt be heerd door eenen Imogen raad van negen door den Koning benoemde leden. Eik jaar doet de minister van financies aan de Kamers verslag over de werkzaamheid van de Nationale Kredietinstelling. Biet palï 2 IV. J£en Wetsvoorstel Een groep Kamerleden, met M. Ed. Pecher aan het hoofd, heeft een wetsvoorstel neer gelegd, dat tot doel heeft het krediet voor den handeldrijvende)! en industrieelen mid denstand te regelen." De bijzonderste artikels van dit wetvoor stel kunnen als volgt samengevat worden «Er wordt eene Nationale Kredietinstel ling ten behoeve van den handeldrijvenden en industrieelen middenstand tot stand ge bracht. Deze instelling wordt erkend als rechts persoon en werkt onder 's Rijks toezicht. Haar zetel is gevestigd te Brussel. Agent schappen kunnen in elke provincie- of ar rondissementshoofdplaats opgericht worden. De Nationale Kredietinstellings heeft ten doel, het krediet voorde kleine handels-en nijverheidsondernemingen te regelen en te vergemakkelijkken. Gedurende het tijdvak van 's land weder opbouw zal zij, bij voorkeur, de kleine on dernemingen bevordere, welke voor den oor log bestonden en in hunnen vroegeren bloei kunnen hersteld worden, inzonderheid de ondernemingen behoorende aan militairen, die gedurende de vijandelijkheden onder de wapens werden geroepen. Eenige bijeengekomen oud-frontsoldaten, doen een oproep tot U allen, die dezen oor log meestreden, om eene eerste vergadering bij te wonen op Zondag 3 Oogst, om 3 uur in de zaal van Emiel Lobeau. Het geldt de stichting van een soldaten- bond. De soldatenbond zal zich kosteloos belasten, met het bekomen van alle uitbeta lingen, waarop de soldaten voor en na de demobilisatie recht hebben en met de be langen der weduwen en weezen. Er bestaat een voorloopig bestuur. Het zal echter niet blijven bestaan. Het bestuur zal gestemd worden op de vergadering, volgend op den laatsten demobiliseerings- daturn it. t. z. op de eerste vergadering na den 25 September.) Een Spreker, oud frontsoldaat, lid van den Vlaamschen Oudstrijdersbond, zal op 3 Oogst den noodigen uitleg geven over de noodzakelijkeid der stichting. Voorzitter Willy Gombert schrijver Antoon Lambrecht; plaatsvervangers Va lere Sansen en Georges Dave. Hat is toegelaten aan alle oud-frontsolda ten het woord in de vergadering te nemen. Zij hoeven alleen den schrijver Ant. Lam brecht te verwittigen tot Zaterdag 2 Oogst inbegrepen. Het is aangeraden slechts de belangen van de soldaten te bespreken "an dere redetwisten worden nog niet aanveerd. Tot iicze vergadering ivoi'ili'ii dringend aitfgenoodigd aio thuS- soHi'tteia vaan aai de omliggende gemeente 11. Om de oud-soldaten van heden af goed op de hoogtte houden mét de strekking van on zen boud, zijn wij voornemens elke week hier het een of het ander uit de standregelen over te drukken, zoo vandaag De Vlaamsche oud-strijdecsbond heeft tot doel De vriendschapsbanden te onder houden, tijdens den oorlog aangeknoopt, ouderlingen bijstand in te richten, onze rechten en belangen te verdedigen "als oud-strijder. De Vlaamsche oud strijdersbond komt dus op voor alle oud sttijdersbelangêri, niet met een of andere open of verstoken politiek doel. De polifek heeft reeds kwaad genoeg gesticht in ons land. Wij staan onzijdig en elks zienswijze wordt gëeerbiedigd. Schikkingen ten voordeele der Vluchtelingen 1° - Met plaatselijk Comitcit werkt uitsiui- telijk voor de vluchtelingen van de ver woeste streken VERBLIJVENDE te Pope ringhe. 2°—Zijn enkel aanveerd voor de aankoopen, in 't lokaal Boeschepestraat (klooster der Damen Paulinen), de familiehoofden (man vrouw) voorzien hunner eenzelvigheids- kaart. 3° De aankoopen mogen de 25 fr niet overtreften per keer en per huisgezin. 4"-—De verkoopdagen zijn gesteld, telkens POPEWHEHESÜR Drukkerij - Papierhandel, (Vervolg) ('t Vervolgt). Ad. L. mtamnaEXtm Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Vleterzoon. Frontman. Om altijd Goede te hebben, om goede en vaste boter Ie kernen, om allen steiken smaak der hot- r wig te nemen, is het noodig de koeien 'zuiver ie houden. Der om zijnde Blcciidrankeii, zui- verdranken van A. Mortey.no alleih-st ge schikt. Zij zuiveren rle koei ran allen inwerp digen brand, en wekken den eetlust, op. Te verkrijgen bij H. ftoteedame, Groote Markt, i'i po:ingbo. Namens het voorloopig Bestuur Aanmerking. j Het Doel.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1