HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Zondag* 3» Oogst 1919. 10 Centiemen. 16c Jaar. N» 9. V. SANSEM-VANNESTE 'n Veranderingske De Verwoeste landerijen van West-Vlaanderen. liet glorierijke front. Aan de Vluchtelingen. BANK van POPERINGHE, Voor Oud-soldaten. Stichting van een Oud-strijdersbond. 1 Jaar in Stad te huis besteld5.00 fr. buiten Stad met de post 5.75 fr. Buitenland 7.75 fr. Uitgever s Gasthuisstraat. i5, Poperinghe i%ankoii(li^in$>-eii Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 ceit Grootere hei haalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Ik heb het honderd keeren gehoord, 't nij dige piottenwoord inet een vloekdat ze later nog komen, de groote loebassen, om mijn stemme te schooien'k stem voor nie mand meer, 't is allemaal één moêre's jong! Dat was een dure soldateneed, dan maar de tijden zijn verandërd en 't is geen oorlog meer, en er is toch weer politiek, en ze ko men toch weer al aangedrenteld, met een zeemzoet gezicht, om ons stemmetje, ons schamel stemmetje, dat we gewonnen heb ben met vaderlanderkenste vullen en inet rhumatisme-beenen te krijgen, in de mod- derzompe, ginder. Ze komen al aangedrib beld, en ze zijn van die of die kleur; en hun kleur is 't, elk de zijne, die de belangen van eikendeen zal behartigen! Horkt, menschen van 't Westland, onze ooren tuiten er van, van nu alen wij, sol daten, we zijn zulke wantrouwige kerels ge worden, dat we haast niemand meer be trouwen! Hoe kwam dat, dat wij zoo wantrouwig werden? Dat gebeurde, in die 4 lange jaren, als er hier op de streke niemand van die hee- ren te zien was, terwijl ginder verre, verre, in Den Haver en elders, vele goide heeren heele dagen zulke schoone dingen zegden en schreven, en ondertusschen in onzen rug stampten, omons wakker te houden, 'snashts, als we naar 't Oosten loerden in de slijk- grachten, zoodanig stampten, zeg ik, dat we er door een heel eind langer werden... Dat aardig gedwongen groeien heeft ten laatste toch één voordeel gehad: we zijn onze mees ter boven 't hoofd gegroeid. We zijn jong, en zoo zijn we stoute kinderen geworden, bedorven door al dat lamoezen onzer brave Haversche hee- en wij die nooit achteruitgekeken heb- Voor deze week wilde ik u alleen deze gedachte meegeven dat er te veel gefeest wordt in een land waar er zooveel schulden en zooveel dooden zijn. Denkt daar 'n keer op, zegt dat ik gelijk heb, en dat het tijd wordt dat er een veranderingske komt in dien grooten cirk Barnum, dien we België noemen, en waarin de Vlamingen den tries- tigen rol van paljas spelen moeten... A POT H EEK - DROGERIJ A. KESTELlJN Gasthuisstraat, 85, i'OPERJNGLE. Wat Minister Baron Ruzette erover zegt. Uit eeti intervieuw van Baron Ruzette met een opsteller van De Standaard trek ken wij volgende verklaringen van den Minister over de toestanden in West- vlaanderen Wat reeds gedaan werd. In de twee streken van het Duitsch etap-r pen-gebied (waar noch paarden, noch vee.idie kunnen noch welke andere dieren ook meer waren), worden. blijvende, dat de werken voor u worden uitgevoerd op de kosten en onder toezicht van den Staat. In dit laatste geval zullen uwe landerijen gerequisitionneerd worden en u ria den vastgestelden herstellingstermijn in goeden staat worden weergegeven; de waarde van het op die wijze bewerkte land zal dan van uwe oorlogsschadevergoeding worden afgetrokken. Evenwel kan de Regeering zich niet ver binden om de eigendommen in hunne voor malige grenzen af te levéren, doch wel het équivalent van die eigen Hommen. Want er zal bij dit herstel grondig rekening worden gehouden met het zoo doelmatig mogelijk inrichten van wegwerken en waterwegen, die van eene niet te, onderschatten ekono- mische waarde zijn, vooral voor het parcelair remembrement. Gij vraagt mij, wat de Staat zal doen met de goederen die, krachtens de nieuwe wet, zouden onteigend zijn omdat de eigenaar er aan verzaakte? Ik ben daaromtrent van oordeel, dat het na grondig herstel opnieuw bebouwbare land door den Staat in kleine loten zal moeten verkocht worden,- bij voorkeur aan onze verminkten en oud-soldaten. Wat betreft de weinige gedeelten waarvan de herstellings kosten hooger zouden zijn dan de waarde van het te herstellen land zelf en waarvan het zeer anti-ekonomisch zou zijn ook maar eenige moeite tot herstel daarvoor te doen, zonder veel kosten beboscht ren; ben, terwijl ze tegen onze kuiten stampten, in die 4 lange jaren, (ze zegden immers, goedig weg: «gij, Vlamingen, werkt, en... sneuvelt als 't noodig is, maar zwijgt!») wij zijn nu zoo onbeschoft geworden dat we ons zouden omkeeren en ook 'n keer tegen ze eerder hun beenen zullen intrekken. 'k Tracht dat zoo duidelijk mogelijk te zeggen, menschen want gij weet dat ook, den eersten keer dat men zoo iéts zegt dat een beetje is, dat komt er maar moeilijk uit. Een mensch vindt slecht zijn woorden om uit te drukk'-n wat hij zoo drommels goed zou weten uit te voerenWe hebben niets tegen al die menschen, die veilig achter onzen rug geschuild hebben, 't Is altijd zoo geweest, 't moeten er zijn die vechten, en anderen die doen vechten. Maartegen iets anders hebben we entwat, 't is dat die men schen nu niet meer achter ons willen staan, maar boven op ons. Dat is te zwaarwe konden wel onzen ransel dragen, maar zul ke vetgekweekte heeren die boven op onze schouders rabbelen, neen 't is te lastig 't Heeft nu precies al lang genoeg geduurd dat ze mastklimming deden langs ons lijf «Maar», hoor ik u zeggen, «is dat alle maal zoo erg als gij het daar beweert Menschen, ge moet nog zoo veel leeren, en we zullen ons best doen om het u wijs te maken. Weet ge wat ze nu zeggen, te Brussel, die heeren die van Havere naar hier verhuisden Dit hier: «Gij, Vlamingen, moet nu niet meer vechten, nu moet ge weer werken, neerstig zijn, betalen... en zwijgen En een beetje minder luid voegen ze er bij we zullen dan uw zweet en vooral uw cen ten gebruiken, om een pleziertoertjetedoen, naar die streke waar ge zoo goed gevochten hebt. Die Vlamingen, 't zijn leeuwen om te vechten, en duivels om te wroeten en er door te branden Ze bewonderen u, in Brussel, volk van 't Ypersche, en ze zeggen dat 't wreed is, met die Anamieten daar, en dat ge er op moat schieten, als ze 'nachts komen om u te vermoorden En eindelijk, nog lijzer voegen ze er bij 't overschot van de centen zullen we gebruiken om... 't Walen land herop te bouwen, en om kommissies te betalen die zullen komen zien en onderzoe ken wat er zou kunnen gedaan worden in de woestijn van Vlaanderen. 't Is met heel dien boel dat wij, de over gebleven zakjesvulders, niet al te wel 't ak koord zijn, brave lieden, en 't is daarin dat we eigenlijk een beetje verandering willen brengen, in.de naaste kiezingen, 't Belooft overal 't zelfde te zijn, in 't heele Vlaamsche land, en we zullen er aan werken met han den en voeten dat in 't Westland ook zou 'beteren. Wat het eigenlijk is dat we willen, weet ge nog niet al te klaar, he menschen van Poperinghe. Leest regelmatig De Po- peringhenaaren op tijd en stond zult ge 't weten, en begrijpen, en goedkeuren. Dat beloof ik u want ik weet dat GIJ ten minste in den weg niet zult komen te staan van uwe jongens die zoo onwillig die man nen van Havere in hun warme bureeltjes, maar zoo gaarne u op uw schamel hoekje grond met hun lijven gevrijwaard hebben. zijn duizenden paarden en muilezels, hon derden goede kweek-merries, meer dan 15.000 hoornbeesten, honderden varkens, enz. ingevoerd. En dat is niet zonder moei lijkheden gegaan want men mag niet ver geten, dat de Fransche grens streng geslo ten bleef voor allen uitvoer van vee, dai de Engelsche grenzen ter nauwerr.ood op een kiertje openstonden waardoor men niets kon uitvoeren dan ten koste van lange onder handelingen, en dieren van overzee waren in 't geheel niet te krijgen ten eerste, omdat we over geen vervoermiddelen beschikken en vervolgens omdat onze wisselkoers zoo erbarmelijk laag staat. Andere dringende werken. Voor de geteisterde streken heb ik eenen prijskamp ingesteld voor bebouwingen waar aan de landbouwers in groep of per gemeen te kunnen deelnemen. Zij kunnen daarvoor toelagen bekomen van 500 tot 1000 per hectaar. Op verschil- lige plaatsen is dit zèer goed gelukt. Daaro ver kan men verdere inlichtingen bekomen bij den heer Boereboom, Minderbroederstraat 8,1 Brugge. Proefvelden werden ook aangelegd en met sukses proeven genomen van moto kuituur. Waaraan de boeren behoefte hebben. Ten eerste aan vuorloopige wooningen. Het Koning Albert fonds en het ministerie van Binnenlandsche zaken hadden met al lerhande moeilijkheden te kampen. Thans zijn vele zaken geregeld en iedere week ko men twee treinen toe metjbarakken Ten tweede aan kredieten. Die kunnen zij verkrijgen door voorschot ten op deoorlogschade, of door erkende coö peratieven, of door de Raffeissenkassen. Doch met de huidige wet op de oorlog- schade zou het herstel veel te langzaam gaan. Een nieuw Wetsontwerp. Ziehier in enkele woorden de voornaamste strekkingen van dit onderwerp. Krachtens de wet zal de Regeering het recht hebben om bij Koninklijk besluit vast te stellen, welke juist de streek is waaronder de verwoeste gebieden moeten verstaan wor den. Eens dat gedaan, zal de Regeering zich in de volgende termen tot de eigenaars rich ten De geheele streek moet uit landbouw kundig oogpunt, kost wat kost, hersteld worden, binnen het tijdvak dat bij koninklijk besluit za! worden vastgesteld. Gijeigenaars, hebt de keuze om langs verschillende wegen in den aangegeven tijd tot dat herstel te komen. Indien gij aan uw eigendom wilt verzaken, als gij niet de moeite wilt doen om te werken tot het algeheel herstel, of als gij onmiddelijk de hoogst mogelijke oorlogs schadevergoeding wilt trekken, 't is goed, de Regeering zal u dadelijk betalen de waarde van uw land op 1 Oogst 1914. Eens dat geld ontvangen, hebt gij natuurlijk geen recht meer op schadevergoeding voor uwen grond. Gij gaat daarvoor de toestemming geven om te worden onteigend zonder dat daarbij worden gevolgd al de formaliteiten der onteigening, die zeer tijdroovend zijn. Wilt gij, integendeel, wel bezitter blijven Jvan uwe landerijen, dan hebt gij daarvoor te kiezen tusschen twee systemen ofwel wilt gij zelf de herstellingwerken van de ver woeste landerijen leiden en daarvoor zal u De voordeden van dit wetsontwerp waar van ik uit ganscher harte verhoop,- dat het door de Kamer met den gewenschten spoed zal onderzocht en gestemd worden, zijn, in 't kort samengevat, deze: 1 De zekerheid om in den kortst mogelij ken tijd tot algeheel herstel te komen2 de landbouwtoestanden zullen door de nieuwe indeden en door de verbeterde weg- en wa terwerken een grooten stap vooruit doen en ten 3e de eigenaars zijn zeker, eene in ver houding met hun bizonderen toestand ge brachte schadevergoeding te krijgen. Besluit. Met Gods hulp, zonder dewelke niets ver kregen wordt, met de medewerking van on ze Regeering en den noesten vlijt van onze Vlaamsche boeren, zal de heropbeuring van onze verwoeste landerijen in een korteren tijd worden tot stand gebracht dan men het algemeen verwacht. Maar in geen geval zoo gauw als dat wel word gewild door sommige critici, die, zonder iets van de ware toestan den af te weten, zich steeds te onpas ine alles willen bemoeien. Ziedaar mijn oordeel over het herstel van de door en door verwoeste landerijen van West-Vlaanderen, dat me zoozeer aan het harte ligt. Onze Peer den. De bijzondere kommissie, die gelast is met in Duitschland de ons ontstolen peerden op te zoeken of te doen vervangen door gelijk- weerdige dieren, zal weldra 10,000 merries en merrieveulens naar België afsturen. Dit cijfer, dat velen misschien beduidend vinden, blijft nog verre beneden het getal ons ont stolen dieren. Dit is nog niet het zesde deel van hetgene de Duitschers in België opge- eischt hebben. Voor den oorlog was België een der rijkste landen aan vee en peerden, en ons zwaar rastrekpeerd was heel de wereld door beroemd. Getuige daarvan de prachtige prijskampen in het jubelpark, te Brussel, waar onze prijsdieren tot 80,000 fr. verkocht werden. Peerden zooals Infernal» Indi gene Satan Bella de Plancenoit enz. waren in geen enkel land der wereld te vinden. Uit alle gewesten werden onze prijs kampen druk bezocht en de koopers betwist ten elkander onze flinke peerden. Voor den oorlog beliep de belgische uitvoer aan peer den ruim 30,000 dieren per jaar. Men ziet dus dat de restitutie van 10,000 peerden heel onbeduidend is in vergelijking van onzen vroegeren rijkdom. Wat nu de verdeeling dezer 10,000 peer den betreft, deze zal per provincie geschieden. De gemeentebesturen moeten eene lijst op maken der in hunne gemeente opgeëischte peerden. De prijs dezer 10,000 peerden zal afgetrokken worden van de 2 1)2 miljard voorschot welke Duitschland ons moet beta len. Dat is dus geene restitutie meer van gestolen goed. Wij moeten nu nog op den hoop toe betalen om de ons ontroofde dieren terug te krijgen. liet hoekje ^i'oiuh uit tie ver woeste streek. Het Ministerie van landbouw heeft besloten de pogingen van talrijke werklieden en ambachtsmannen, die, tot de verwoeste streek terug gekeerd, een hoekje gronds willen bebouwen om groen ten en andere voedingsplanteri te telen, op een gansch bijzondere wijze aan te moedi gen. Deze uitstekende maatregel zal aan het kleine bedrijf de zelfde voordeelen ver zekeren als aan de groote en middelbare landbouwers, en zal met vrucht tot de her stelling onzer verwoeste streken bijdragen. De belanghebbenden moeten zich vereeni gen per gemeente of perstreek en onder hen prijskampen inrichten van denzelfden aard als de herstellingsprijskampen tusschen landbouwers ingesteld. De dienst voor het herinrichten Jvan den landbouw van het Ministerie van Landbouw en de Staatslandbouwkundigen zullen aan de inrichters van het «Hersteld hoekje gronds alle verlangde hulp en inlichtingen verschaffen. Ziehier wat er aan het belgisch front zal bewaard blijven 1. Eene batterij en schuilplaatsen in de dui nen tusschen Oost-Duinkerke en Nieuwpoort. 2. De schuiloorden der sapeurs-ponton niers te Nieuwpoort met het mobilier. Eenige schuilplaatsen in de duinen gemaakt, nabij de oude sluis van Veurne. 3 Het oostelijk gedeelte van het bosch van Houthulst, tusschen HouJhulst en Mere- kem. Eenige schuilplaatsen zullen er in hunnen vroegeren staat gebracht worden. 4. De loopgrachten bij de hoeve Roode- poort met de toegangsloopgracht; dit za! een kenschetsend geheel daarstellen van het Belgische front. Loopgrachten, draadver sperringen en schuiloorden zullen in degel ij ken staat hersteld worden.De schuilplaatsen M zullen worden bewapend. 5. De gevechtspost der Yoconde de vooruitgeschoven post van het beboschte eiland met het overgangsbrugje kanaal van den Ijzer naar Veurne die hen ver bindt. Er moeten hier evenwel wijzigingen aangebracht worden om de scheepvaart toe te laten. 6. De westelijke dijk van het kanaal van den Ijzer naar Yperen, over eene lengte van ongeveer 100 meters 7. Een der bosschen 14 of 15 volgens de militaire kaart - met al de schuilplaatsen die er zijn. 8. Het kanon van Leugenboom, dat Duin- kerke beschoot. Ten einde de gemoederen te stillen, en de echte waarheid kenbaar te maken, laten wij hier volgen hoe de zaken in een zitten. Het Vluchtelingsgeld is en blijft U toege staan! En hoe sommige heethoofden ook preeken en leugens uitkramen, 't is en 't blijftVluchtelingsvergoeding zal U uit betaald worden Waarom zoolang gewacht? Hier is de zaak: Op tijd zijt gij verwittigd geworden U te komen doen opschrijven om U aan te gevenalles is regelmatig geschied en de lijsten zijn opgestuurd geweest naar het Pro- venciaal Hulp en Voedingskomiteit te Brug ge, van waar het geld moest komen. Daar het zoolang draalde, werden door het plaat selijk komiteit minstens 8 verwittigingen en 4 snelberichten gestuurd met vraag naar geld. En ziehier nu het laatste antwoord van het Nationaal Komiteit van Brusselhet is eene geldverkwisting die maanden begin Februari 1919 aan de uitgedrevene van Poperinghe te betalen 11 Het nationaal komiteit van Brussel be staat uit de Heeren Franqui, Solvay, enz., allen vooraanstaande socialisten en liberalen. Nu heeft een telegraam van den heer Arrondissementcommisaris van Brugge ons weer hoop gegeven het luidtZend mij de lijstenen ik zal U, na toezicht, geld afzenden Alles wel, maar debelovers van Brussel heb ben die lijsten in hunne klauwen. Nu is een heer van stad ze gaan halenbrengt hij ze inèe, het zal niet lang meer duren, voor aleer gij, vluchtelingen, voldoening krijgt. Is het anders wij zullen eene nieuwe in schrijving moeten doen en nieuwe lijsten opmaken. Gij zult dus alleszins uw vlucht- lingsgeld krijgen Onze itieënteelt. De oorlog heeft in België onzen bieënteelt bijna heeiemaal uitgeroeid. Met het doel den bieënteelt in ons land terug te nerop te helpen, heeft de mi nister van landbouw een bijzonderen afge veerdigde naar Italië gestuurd om er biekens aan te koopen. Deze onderhandelingen heb ben de beste uitslagen opgeleverd. De bel gische liefhebbers kunnen zich koninginnen en zwermen aanschaffen te Turino, via Sar- ta Guilla 42, aan 8 fr. per koningin en 100 fr. per zwerm; en hij M. Piazza, Castel San Pietro, Bologna aan 14 fr. per koningin. Het geld moet gestuurd worden door Chè- quen, door bemiddeling eener Bank. van Merris, Coevoet Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. dan een zeker bedrag per hectaar worden betaald, af te trekken van de oorlogsschade, Loopende Rekeningen, Beursbewerkingen, (de werken moeten dan op straf van ontei- gening binnen den bepaalden termijn geëin- Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. digd zijn); ofwel verkiest gij. zelfs eigenaarBureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Om altijd G««m!c liotor te hebben, om goede en vaste boter te kernen, om allen sterken smaak der bot r weg te nemen, is het noodig de kooien zuiver te houden. Daarom zijnde BHcendfaiiIif n, zui- vordranken van A. Monteyne allerbest ge schikt. Zij zuiveren de koei \an allen inwen- op. digen brand, en wekken den eetlust Hut pnk 'i fr. Te verkrijgen bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe. Een wedstrijd voor het oprichten van gcedkoope woningen. Het Beheer van Bruggen en Wegen schrijft een wedstrijd uit voor het oprichten van goedkoope woningen in verschillende streken van ons land, inzonderheid te Nieuwpoort, Roeselaere, Gent, Dendermonde, Antwerpen, Anderlecht, Couillet, Ougrée, Jemappes enz. De buuwkundigen, aannemers, bouwver- eenigingen en andere inrichtingen welke zich met de bouwnijverheid bezighouden, worden verzocht deel te nemen aan dezen wedstrijd. De heerVandevoorde, bouwkundige, Regee- ringsraad, 22, Bruggestraat te Gent, is gelast den belanghebbenden kennis te geven van het programma en van al de aanvul lende inlichtingen welke kunnen dienen tot het opmaken der ontwerpen. Deze moeten vóór den 15 Augustus, 16 uren, ingediend worden, bij het Algemeen Bestuur van Bruggen en Wegen, 38, Leuvensche weg, te Brussel. Het werd reeds door sommigen bewezen, door anderen beknibbeld, door allen be dacht dat de stichting van den oud-strij- dersbond, gansch onzijdig moet staan in zake politiek. Het meerendeel der oude en der jongere frontkerels, zijn het spelletje dat we voor den oorlog beleefden, moe en beu geworden Kunnen immers de soldaten nog meeloopen met de vroegere partijen en van weerskanten elkander belagen en bevuilen nu ze allen in 't zelfde gelid stonden, in 't leven en in den dood Er werd een sprong gedaan in deze oorlogsjaren, die sprong zou misschien nogjaren en eeuwen achtergeble ven zijn. Het was de sprong tot de verbroe dering. De toenadering tusschen alle burger standen heeft bij dezen oorlog groote, over- groote vorderingen gemaakt. Ge moogt dat geen socialisme, geen liberalisme, geen ka tholicisme benoemen beste soldaten Neen NooitHet is eeneopwelling, oud-makkers zij kan als vruchtbaren grond 't zij een li beraal, 't zij een katholiek, 't zij een socia list brein, benieesterèn. Bestempel nimmer of nooit de verbroede ring die binst dezen oorlog in ons, zoo goede gevolgen had, met den naam van een der oude partijen. Het is onwaar, het blijft on waarheid. Onze bond zal, moet, wil daarom onzijdig blijven in het tegenwoordig geharre war. Persoonlijke politieke meeningen zullen en mogen in andere kringen of bonden voor- uitgesteld worden. De stichting van den oud-strijdersbond is ingesteld om stoffelijke belangen te beherti- gen en te verdedigen. We zouden mis loopen, moesten we een standpunt kiezen bij oud- politieke kringen. Onze bond met eene liberale of katholieke richting ware een doodgeboren kind. Is het immer niet geweten dat ieder moe der, het meest haar eigen kinderen vertroe telt De oorlog heeft uitgewezen dat katho lieke ministers katholieke embusqués op zochten dat liberale minister liberale embus qués opzochten en dat socialiste ministers socialiste embusqués opzochten We blijven dus onzijdig, in broederlijk heid door eigen belangen vereenigd. We tel len allen bij de lijdende elementen van dezen oorlog, liet zal ons dus des te gemakkelijker gaan om hand in hand te werken, daar we allen aan dezelfde plaag lijden. Namens het voorloopig Bestuur De Schrijver Antoon Lambrecht. Zondag 3 Oogst 1919 om 3 uren stipt, in de groote zaal van M. E. Lobeau, Groote Markt Afgeveerdigden der omliggende gemeenten zijn verwacht. Dr Verduyn, sticffter van den vl. oud- strijdersbond, za! het woord voeren. Namens het voorloopig Bestuur. mmmsm Drukkerij - Papierhandel, Kerlinga. hun schenen schoppen't Is te hopen dat Vluchteling. Groote vergadering van al de Oudstrijders en de familie der gesneuvelden van Pope ringhe en omstreken

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1