HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingh en Omstreken. TREINEN. Zondag' 17n Oogst 1919. Wat van alles. Dadizeele. 10 Centiemen. 16e Jaar. - N» 11. V. SANSEM -V A N N EST E, VERSTOOTELINGEN. Voor onze Vluchtelingen. BANK van POPERINGHE, /\lw)iinenieiïtprljs s 1 Jaar in Stad to huis besteld, buiten Stad met de post Buitenland 5.00 fr. 5.75 Cr. 7.75 Ie. .r.*; Uitgever t Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. A5öiMv.3awftiunns Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent Grootere heihaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn voorat te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Het hart krimpt neen, en niemand mag, noch kan onverschillig blijven bij het zien van het onmenschelijk lijden van het volk uit de geteisterde frontstreek. Het moet herhaald, België, die arme Westvlamingen zijn toch ook zijne kinderen, schijnt zich niet te bekreunen over hun bitter lot. Wij zeggen België, maar 't is onjuist, 't is niet Belgiëdatdeverantwoordelijkheid ervan draagt, maar weleeuige personen, die betaald worden om de verantwoordelijkheid ervan te dragen Wij zegden liet reeds, over eenige weken er wordt niets of bijna niets gedaan voor d'Yzerstreek. Het stelsel der Hoogkommis- sarissen der Regeering verlegt de verant- woordelijkheid en heeft enkel voor gevolg de weinige getroffen maatregelen een paar weken te doen uitstellen, want die kommls sarissen zijn machteloos en 't zijn de minis ters, met de heropbeuring van het land ge last, die alleen verantwoordelijk zijn en moe ten zijn. Dus, want het is goed de puntjes op de i te zetten in d'eerste plaats, Al. E. Anseele, minister van openbare wer ken, daarna Al. Jaspar, minister van staats huishoudkundige zaken en wellicht ook M. Wauters, minister van nijverheid en arbeid. Dat die heeren het weten, de nood is groot De vraag stelt zich nu of deze vla mingen ten eeuwigen dage uit hun l^nd ge bannen blijven. De duizend vlaainsche landbouwers die voor het Duitsch geweld hebben moeten vluchten, verblijven in Frankrijk of in Bel gische gemeenten bij vreemde menschen. Zij hadden met geduld gewacht op de bevrijding die den overweldiger uit hun have en erf ging wegjagen. Zij wisten dat alles plat was, maar zij gingen eens arbeiden om hun schoon lieve land te doen verrijzen Nu is hun geduld ten einde, zij worden niet enkel geholpen doch tegengewerkt. Er zijn geen woningen meer en na negen maand kunnen zij niet eens aan een houten barak geraken. Men moet hout stelen. schrijft ons een om zich een dekking te verschaffen, en men denkt onwillekeurig aan de vlucht waar men gelukkiger was, dan kreeg men nog een schuur of stal en de winter is daar Ik heb geschreven in 't vlaainsch zegt een ander mogelijks dat het beter hadde geweest in 't Fransch of in 't Duitsch, ongelukkig ik kan maar een weinig Fransch en nog veel min Duitsch op mijne vraag tot barak wordt zelf niet geantwoord. Ik ben maar een ongelukkige aan het kruisgepagel- de vlaming. Wij zijn in de streek geweest en ziehier wat ons een burgemeester zegde Hij be- •stuurde er voor den oorlog een der grootste gemeenten, nu boerde hij ergens in Nor- mandië. Hij was over een paar dagen terug geroepen door den hoofdkommissaris. Deze zegde hem M. de burgemeester, gij moet terug komen en zie dat uw volk wederkeert. M. de hoogkommissaris, waar zal ik wonen als ik terugkom, waar zullen de bewoners huisvesting bekomen Ja, daar zal voor gezorgd worden 1 Best mogelijk, maar zoolang hier geen barakffcn zijn, zie ik niet dat de terugkeer noch voor mij noch voor de andere aan te prijzen valt. Hier is één bewoner terugge komen overdrij maand, hij heeft geschreven en gewreven om een barak te bekomen, en hij woont nog altijd in zijn ovenkot, het eenige dat overbleef van zijn hoeve En de burgemeester keert terug naar Nor- mandië, want er kan hem zelf geen verzeke ring gegeven worden dat vóór de winter de barakken er zullen zijn 1 Gedurende dien tijd worden de allocaties geweigerd in zeer veel gevallen aan de uitge weken Belgen in Frankrijk en, schandeI bij hun terugkeer in België ontvangen zij den beloofden onderstand voor drie maanden niet. Die menschen zullen ook hun kiesrecht niet mogen noch kunnen uitoefenen, vermits zij op 16 November bijna alle nog in Fran krijk zullen verblijven. Zij hebben nochtans eenig belang dat het land treffelijk bestuurd worde. Wie bekommert er zich om Wanneer men dagelijks de brieven van die armestakerds leest, hundroevigegesprekken hoort, heeft men wel eenige moeite om zon der bitterheid over die zaken te schrijven. Het bleef altijd buiten onze bedoeling te wijzen opeeneongelijke behandeling van een decider Belgen, omdat wij maar al te wel beseffen dat het hoogst wenschelijk is dat in ons land vrede en goede overeenstemming heersche, maar onwillekeurig komt voor ons geheugen, wat ?oovelen in een oogenblik. van opgewonden bitsigheid en men be- grijpt die zeggenDat wij Walen waren, 't zou veel beter gaan, maar wij zijn maar. ongelukkige Vlamingen Dat men er te Brussel op denke. Alen ver vreemd,t van België zijn beste volk. Wil iets doen, want de nood is onbeschrijf lijk groot. wooi'ileii niiinrdiulon. lil Brugge, Eugelschestraat, 5. bemerkt men eene ongewootie drukte. Indien men vraagt' wat daar toch al dit heen en weer geloop be- teekend zegt men U dat de Dienst der Ver woeste GeweSfèn van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken er een dienst heeft ingericht om de terugkeerende vluchtelin gen van al 't noodige te voorzien, Zoo vindt men er bedden en beddegoed, schoeisels en linnen, huisraad en keukenge- ricf; zooals tafels en stoelen, potten en pan nen, tassen en tellooren, lepels en vorken en wat weet ik al. De Heer Arrondissementkomissaris voor Brugge en Oostende nam het initiatief magazijnen voor viuchtelingen in te richten te Brugge, Oostende, Roesselaere, Yperen, Dixinude en elders. Welhaast znllen de zoo zeer beproefde steden Meenen, Poperinghe, Wervick en Veurne ook hunne vluchtelingen degelijk kunnen helpen. Om U een gedacht te geven w-at men tot hiertoe uitdeelde; ziehier eenige cijfers: 60.000 dekens, honderden bedden, kachels enz... Doch dit alles schijnt veel, maar in der waarheid, rekening houdend met de nooden der bevolking, is het heel weinig Alen kan zich geen denkbeeld vormen wat onze vluchtelingen zoo al hebben ver-1 loren en waterzooal noodigisom onze on-f gelukkige landgenooten uit West-VlaanderenJ het hoogst dringende-noodige te verschaffen. Zeker is het schoon onze heiden in prach tige redevoeringen te verheerlijken, de on- gelukkigsten onzer landgenooten ten voor bedde van vaderlandsliefde te stelten, doch nog veel mooier is het weinig er over te spreken en hun met der daad te helpen. Wie kan, springe bij en ondersteunt ze, 'tzij in gelde, 't zij met verstelde kleederen te bezorgen. Veel kleintjes maken een groot, veel druppeltjes maken 'nen plas en wan neer dit alles bijeenkomt kan er toch veel lijden geholpen, kunnen zooveel tranen ge stelpt worden en herten worden opgebeurd, De Dienst der verwoeste Gewesten blijft niet stilHij heeft het vervaardigen van de onmisbaarste meubelen begonnen en een groot getal gezinnen bezitten nu reedstafels, banken, stoelen en kasten. Het hoogst noodige, doch niet alles kan van de openbare besturen verwacht worden. Het persoonlijk initiatief dat in België steeds wonderen verrichte zal ook niet te kort schieten Die eerste hulp is toch een zonnestraaltje aan den donkeren hemel van den uitersten uithoek van Vlaanderen. natuur en de elementen nu zal het dank zijn werken en wroeten, zijn taaie wilskracht, de Yzerstreek doen herleven j\'opii:ia!s iih'iiu s voor «Sr VliM'Iiioliitgon. De vluchtelingen die den uitwijkelingensteun genieten en naar ee ne door de Natie aangenomen gemeente te- rugkecren, zullen, behalve de premie tot te rugkeer, nog eene buitengewone vergoeding voor eerste huisvestingkosten ontvangen, Deze vergoeding zal gelijk staan met 2 'maanden steungeld. Het hoeft niet gezegd dat ook deze vergoe ding van eerste instelling, e/enals de premie van terugkeer, ten laste van den Staat val len. Om nu deze toelagen te genieten hoeven de uitgewekenen een bewijs te overleggen, dat zij gemachtigd zijn zich in de aangeno men gemeente te vestigen. Om tijd te sparerf zullen zulke bewijsschrif ten door den afgevaardigden Commissaris voor den terugkeer naar West Vlaanderen, Eugelschestraat, 5, te Brugge, afgeleverd worden. Procttcdtfui in «ie ver%vo©M<* strekftn. - Dedienstvoor het herinrich- ten van don landbouw bij het Ministerie van Landbouw richt thans proefteelten in, strek kende tot het vaststellen der teeltgeschikt beid der gronden gelegen in de trechterzone en inde streek der overstroomingen. Eene proef is in gang te Houthem- bij Yperen eu eene andere te Stuyvekenskerke. Elke proefneming omvat verscheidene hectaren. De uilslagen tot heden bekomen zijn zeer aanmoedigend en geven de beste hoop voorde toekomst dezer streek. Egfti gissüi 2 i'r. Mocht het nog zoo zijn! doen wij zooals onze voorvaders, smeeken wij God en Maria, opdat nu ook, onder het beheer van Albert en Elisabeth, ons dierbaar land van zijne diepe wonden moge genezen en in vrede nieuwen voorspoed vinde. Uit alle gewesten van ons Vlaanderen zullen op 8 September bedevaarders naar Dadizeele gaan. Het Poperingsehe mag niet achter blijven. Onze stad en streke hebben bijzondere redens om God en Maria te danken Ma ir boe tot Dadizeele geraken met den gewonen trein van 5.25 iangs Rousselaere en Ledeghetn De goede voetgangers kun nen afstappen in Moorslede en dan eene wandeling van anderhalve uur door de ver woeste streek. Het middencomiteit van Brugge zal onder handelen om bijzondere treins te bekomen op voorwaarde dat een genoegzaam getal deelnemers op voorhand ingeschreven zijn Daarom is in Poperinghe een comiteitvcor stad en omliggende ingericht; allen kunnen er inlichtingen bekomen en inschrijving nemen Eere Voorzitter, Z. E. Heer Deken. Voorzitter, H. Heet. Lebbe, Gouwraadslid. Leden EE. HH. De Jaegher, D'Haeseen Serruys; de Heeren Marc. Debaene, A. Baert en A. Denys. Vlaamsch kende. Dat ze Fransch moesten leeren. Maar onze jongens zeiden dat ze wel recht hebben om in 't Vlaamsch een kaartje te krijgen.Als ge Vlaming zijt, ik ben Waal, voegde de jonge kerel achter 't glas er met een dramatisch gebaar aan toe. En als ge peinst dat ge nu al moogt doen omdat ge soldaat waart, zijt ge mis. Ge krijgt geen kaartje. Omstanders, door die schandalige hou ding van een Staatsbeambte getroffen, ver dedigden de jongens. Een hooger beambte gaf den kaartjesgever gelijk en de jongens kregen geen kaartje. Getuigen zijn bereid op te treden om de ze feiten te staven. Het üaagpoeier onovertrefbaar tegen het rnrtering, maavpijn on a ven. De doos 2 fr. in de Apotheek Notredame. van A. Monteyne, is zuur, slechte spijs- le andere maagpij- van Merris, Coevoet Cie. oopende Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. «St»**»*?"»; .3J»42MW8Si?WSr )a iporinghn. APOTH EEK - DROGER! J A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 35, POPKFJNGRE, B^enci premie voor tien torus- koor naar «ie Verwoeste Cïewes»" Hoe kan eene gemeente herleven indien de bewoners er wegblijven, en hoe zouden de inwoners kunnen terug komen, indien zij benevens de moeilijkheden van huisvssting in hun eigen bestaan niet kunnen voorzien? Hewel, voor velen al thans, zal het in de eer ste maanden onmogelijk zijn om met de vrucht van hunnen arbeid, vrouw en kinderen het noodige te verschaffen. Daarom ook moeten de openbare besturen er tnsschenkomen en mild degenen steunen die toch zooveel geleden hebben. De Minister van Binnenlandsche Zaken legde een dezer dagen den Koning een Bes luit voor eene premie instellende die den vluchtelingen en uitgedrevenen zullen helpen om in hun onderhoud te voorzien. Volgens het Koninklijk Besluit zullen alle Belgische vluchtelingen die voor 1 Augustus 1914, de geteisterde streek bewoonden en er' terugkeeren 1.50 fr. per dag en per volwas sen persoon, en 1 fr per dag en per kind be neden de 15 jaar, ontvangen. Hopen wij dat dit de ongelukkigste onzer bevolking helpen zal Dat zij, gerugsteund door de hoogere over heid, zich aan het werkzette om het land dat eenmaal van melk en boter overvloeide, we der vruchtbaar te maken. Eens heeft het Vlaamsche volk zijne land ouwen aan de zee betwist en won hdt op de Onze lezers weten dat er, op Maandag 8 September aanstaande, groote feestelijk beid zal gehouden worden te Dadizeele, de aloude vlaamsche bedevaartplaats. Vóór den oorlog was er daar groote toe loopal de omliggende parochiën kwamen in bedevaart, en telken jare, onder de leiding van Zijne Hoogw. den Bisschop, stroomden uit alle gewesten scharen van bedevaarders; de leden van St. Vincentius-Genootschap hielden daar algemeene vergaderingen voor de studenten was ermale onder de groene teute. De oorlog kwam!. Dadizeele lag op den rand van de vuurlijn. Lang is het O. L. Vrouw Mirakelbeeld in haar heiligdom ge bleven... maar die schat wierd in 17 in veiligheid gebracht, en groote bedevaarten werden gehouden in de kempen, waar he beeld tot over korten tijd berustte. En nu die lange bange jaren voorbij zijn, nu dat het vrede gekomen is, eene zegepra lende vrede, nu worden wij allen uifgenoo- digd om deel te nemen aan eene grootsche betooging van dankbaarheid en liefde jegens de Koningin des Hemels in haar heiligdom van Dadizeele. Deze betooging zal gescbie den op den Feestdag van O. L. V. Geboorte, den Maandag 8 September. - Om tien uren Pontificale Hoogmis in open lucht, waarna Processie met het Mirakelbeeld. Het moet eene bedevaart zijn van dank baarheid en smeeking dankbaarheid voor bekomen zegepraal en vrede, voor de bescherming onzer dappere soldaten en aan onze moedige bevolking, die met zoo vee betrouwen tot de mirakuleuze O. L. V van elke streek hunne gebeden stuurden Het moet ook eene smeeking zijn de nood is toch zoo groot; wij moeten onze goede Moeder bidden voor onze huisgezinnen en ons dierbaar Vaderland, voorZ. H. den Paus, voor de H. Kerk. POPERINGHE - ROUSSELARE. Vertr. uit Pop. 5.23 10.59 15,43 20.31 Aank. te Rous. 6 48 12.17 17.08 21.51 verbinding voor Brugge en Kortrijk. ROUSSELARE - POPERINGHE. verbinding van Brugge en Kortrijk. Vertr. uit Rous. 5.30 Aank. te Pop. 7. 3 POPERINGHE 7.25 8.50 15.05 18.25 16.33 19.59 HAZEBROUCK. Vertrek uit Poperinghe, Aankomst te Hazebrouck, 7.6 8.12 16.36 17 42 HAZEBROUCK. POPERINGHE. Vetrek uit Hazebrouck, 9.50 Aankomst te Poperinghe, 10.55 19.22 20.28 Zoo deden in September 1604 de Aarts hertog Albert en zijne gemalin Isabella, de roemvolle voorzaten van ons gevierd vors tenpaar. Na een bittere strijd van 3 tot 4 jaar tegen razende ketters, die, zooal.s de duitsch, ons Vlaanderen verwoestten, on schuldig bloed vergoten, wierd de zegepraal behaald en een voorspoedige vrede bekomen. Om God en Alaria te danken en te bidden trokken Aartshertog Albert en Isabelle naar het heiligdom van Dadizeele... En de geschie denis meldt ons dat ons Vaderland, onder hun beheer, na de pijnlijke oorlogsjaren, eenen gulden tijd van vrede en voorspoed kende. I^oeh eit (Li Vla mingen.Maarschalk Foch heeft den titel aanveerd van eerelid van het Vlaamsch Ko- miteit van Hazebroeck Franch Vlaande ren). Bij de aanveerding van dien titel her innerde de maarschalk de pijnlijke uren welke Fransch-Vlaanderen beleefde in 1914 en tijdens de groote duitsche offensief in 1918. Onze koning. Koning Albert spreekt even gemakelijk fransch, engelsch en vlaamsch. Hij spreekt nooit geen duitsch, alhoewel het de moedertaal is der Koningin. Hare Majesteit spreektfransch en vlaamsch, de prinsen, fransch, engelsch en vlaamsch; Marie José, die te Florencie (Italië) in het pensionaat geweest is, spreekt ook Italiaansch Ita I» aus.Mgr Segers, bisschop van Gent, heeft hij zijn laatste bezoek aan het Vatikaan, van Beuediktus XV, aangaande de VI Beweging, een hartelijke aanmoedi ging ontvangen En nu, voor zooveel het in uw macht is en past, gestreden voor de rechten van het Vlaamsche Volk, want zij zijn billijk en rechtvaardig! Aunvragtm. In Kinoy zijn vijf bur gerlijkekrijgsgevangen, alien Vlamingen. Zij deden gelijk hunne aanvraag tot vergoe ding twee in't Fransch, drie in 't Vlaamsch. De twee Fransche aanvragen bekwamen onmiddelijk de gevraagde vergoeding. De drie overige in 't Vlaamsch wachtten nog twee maanden en bekwamen njets, toen één der drie zijne aanvraag hernieuwde en dit maal in 't Fransch. Acht dagen later was hij in bezit van zijn geld. De twee andere wachten nog altijd. O eiil<ii'ivijn. Onze Minister van Ko loniën, de heer Eranck, heeft gansch zelf voldaan meegedeeld, dat het onderwijs in Kongo in de moedertaal der negers zal ge geven worden. Dit is, zoo de heer Minister, het eenige middel om het zedelijk en geeste lijk peil der Kongozwarten te verhoogen. De Bakongo's, de Basoko's en al de an dere natuurkinderen uit de Afrikaansche oer wouden zullen dus van het door al de pae- dagogen gevierde recht op onderwijs in de moedertaal, naar harte-en leerulst kunnen genieten. Wij Vlaningen benijden hen en terecht. Meer mogen we niet, ziet U... Zul len de negers ooit bevroeden, dat de land genooten van den blanke, die hun het onder wijs in eigen taal schonk, van dit elementaire recht verstoken zijn? ,B«i Mui* Wallon. Eene pijnlijk in cident dat de mentaliteit van zekere bedien den uit het Ministerie van Renkin aangeeft, gebeurde op 26 Juli 1. I. in de Noordstatie te Brussel, om 4 u. 50. Twee blinde soldaten, door een vrouw geleid, vroegen in 't Vlaamsch, aan 't win ket voor 't buitenland, een derde klas kaar tje voor Gent. Er was veel volk in 't gedrang I' waren de jongens versukkeld. De bediende verklaarde dat hij geen flti jsKoaiuIere treinen Poperinghe V. Vlamerlinghe Yper Rousselare 8.50 9.5 9 16 10.8 12.20 12.35 12.46 13.38 10.52 17.7 17.18 18.10 ROUSSELARE POPERINGHE. Rousselare V. Yper viamertinghe Poperinghe 7.7 8.3 8.13 8.27 10.30 11.26 11.36 11.50 14 00 15.1 15.11 15 25 20.45 21.40 21.50 22. 4 UREN DER TRAMS Poperinghe-Veurne Poperinghe Vert. Rousbrugge Beveren depot Veurne Veurne Rousbrugge Watou markt Poperinghe 10.30 10.05 11.40 17.lt 11.43 17.15 13.02 18.57 Veurne-Poperinghe 5.15 0.33 5.40 0.57 7.33 8.10 7.40 8 57 9.30 10.12 13.03 14,22 14.55 15.33 15.45 17.04 17.37 18.10 De tram met een sterretje erboven loopt maar den Vrijdag. Poperinghe-Oostvleteren Poperinghe 10.15 17.25 Oostvleteren 10 55 18.05 Deze twee trams rijden voort naar Veurne. Oostvletercn-Poperinghe Komend van Veurne Oostvleteren 9.07* 16.25 Poperinghe 9.55 17.05 Dixmude-Oostvleteren Dixinude markt 8.55 Merckem statie 9.42 Oostvleteren statie 10.25 met aansluiting aan den tram naar Yper Oostvleteren-Dixmude In aansluiting met den tram van Yper. Oostvleteren statie 10.05 Merckem statie 10.48 Dixmude statie 17.40 Dixmnde-Oostende Dixmude Markt 5.20 9.20 15.00 Oostende statie 0.56 10.51 16.30 Oostende-Dixmude Oostende statie 7.25 11.50 17.14 Dixmude markt 8.55 13.30 18 50 Veurne Yper Veurne statie 4 50 7.40 9.00 Oostvleteren 6.10 9.05 10.25 Yper 11.21 Yper Veurne 15.10 Yper Oostvleteren 6.15 10.55 16.02 Veurne statie 7.35 12.20 17.25 19.55 21.28 15.00 16.25 18.05 19.30 Drukkerij - Papierhandel, Ik ben maar een ongelukkige aan het kruisgenagelde vlaming Droevige, bloe dige poësie van een werkman die toch zoo verstoeten en alleene is. Ons Vlaanderen. Om altijd (aoctic te hebben, om goede en vaste hot r te kamen, om allen staken smaak der bot r weg te ne een, is het noodig de koeien zuiver e h «uden. D.ta'otn zijn de Sïlecncli'aiikei», zui- verdrankeu van A. Monteyne allerbest ge schikt Zij zuiveren de koei \an allen inwen- digen brand, en wekken den ect'ust op. Te verkrijgen bij H. NoRedarne, Gioote Het Comiteit van Poperinghe SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. ten. Om zich een juist gedacht te vor men van de moeilijkheid tot de herneming van het ekonömisch leven in de geteisterde streken moet men een pelgrimstocht onder nemen naar onze dorpen en steden, vroeger zoo weelderig en zoo mooi, nu in puinen. op Zondag 11 Oogst 1919. POPERINGHE-ROUSSELARE. 22.20 22.35 22.45 23.37 18.20 19.25 - 18.00 19.30

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1