HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Zondag- 21n September 19.19. 10 Centiemen. 16° Jaar. Nr 16. V S ANSEN-VANN De Herstelling van de Hopteelt. BANK van POPERINGHE, Min*. zijn Priesters Het laagpoeier van A. Monteyne, is DE HO DEN BACHFEESTEN Amerikaansch Rood Kruis Voor de Verwoeste Gewesten. ioord te Wytschaete. De Betooging der Oudstrijders ïn 't Binnenland. I >oaï nenienipi'i j s 1 Jaar in Stad te huis besteld. buiten Stad met de post Buitenland 5.00 fr. 5.75 fr. 7.75 fr. lUitg ;ever Gasthuisstraat. i5, Poperinghe ali li o 11 <1 g ii ïg en Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent Grootere hethaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. In twee streken van België was, vóór den oorlog, de hopteelt wel de bron van welvaart, evenals de roem en de schoonheid van het gewest. Weliswaar had deze belangwekken de teelt van 1900 af tot rond 1907 eene pijn lijke crisis te doorworstelen doch dank zij de onverpoosde werking der hopbonden, die van 1901 in beide hopstreken tot stand kwa men, nam de hopteelt toe en bracht verbe terde producten ter markt die ook in België, in Frankrijk, in Engeland en zelfs in het me dedingend sluw Duitschland goeden aftrek vonden. Voor gansch België was de opper vlakte der hoptuinen, dië"irFT900 ongeveer 2200 hectaren-bedroeg, geklommen tot 2600 hectaren bij den aanvang van 1914 terwijl in een tijdverloop van 14 jaar deze teelt, in Nochtans zouden wij gewis niet meer dan meer weten, vraagt Z. Hoogw. dat deroode 400 gemeten 176 Ha.nieuwe hoptuinen (leiders herhaalde maleri luide schreeuwden, kunnen aanleggen in 192", zelfs met den dat elke wonde bij de proletariërs diende o- besten wil van de wereld, dewijl er geen pen gehouden te worden, om den klassen- 't land van Poperinghe, van -1000 hectaren standigheden waarin die bonden zich bevin- voldoende hoeveelheid plantsoenen of zogers van onze inlandsche soorten voor meerderen inleg te verkrijgen zijn. Daarvoor behoeven wij 20.000 zware kepers, van 8 meters lengte, met 40 cm. dikte aan den top; alsook 40.000 middenkepers van 8 meters leegte, met 25 cm. dikte aan den top. 2. Zooals voor den oorlog kunnen de hopbonden machtig veel bijbrengen tot ver betering van de teelt, tot verbetering van 't plukken en drogen, tot verbetering van de handelsvoorwaarden. Derhalve wenschen wij dat op alle hnpgemeenten de bond der hopplanters heropbloeie hetzij als afzon derlijke hopbond, hetzij als afdeeling der hoerengilde. Doch gezien de netelige om- klom tot 1550 hectaren, was zij in 't Land van Aalst, over 't algemeen, niet verder uit gebreid, aangezien de groententeelt aldaar veel toegenomen had. Doch welk een geduchten knak voor den zoo bloeienden landbouw onzer streek, toen de strijdmachten zich rondom Yper en op de boorden van den Yzer samentrokken 1 Sommige dorpen der Wesivlaamsche hop- pestreek behoorden voortaan tot het gebied der loopgrachten, waar alles werd verwoest, neergehakt, en omgewoeld in de lente van 19J5 zijn er tjyna geen hommelhoven meer in de kantons Yper en Meessen 't zij 360 hectaren weg. Intusschen vorderde de krijgsoverder# veel hopstaken en kepers op voor het herstellen van openbare wegen of voor 't aanleggen van anders verdedigingswerken wel eens ook hakten soldaten hoptuinen neder enkel om brandhout te hebben. Daarenboven was de uitvoer van onze producten uiterst gering gedurende den Winter 1914-1915, wegens de belemmering van het spoorwegnet. Zoo moesten de hopplanters van de kantons Po peringhe en Rousbrugge Haringhe, van lie verlede, deze teelt minsten van een derde in krimpen, en op enkele plaatsen geheel en al vei laten. Alhoewel het verbruik van hop toenam in onbezet België dank zij den opbloei der inlandsche brouwerijen, alhoewel eene aanzienlijke hoeveelheid hop in 1916 en 1917 hetzij naar Frankrijk, hetzij naarEnge- geland, door middel van Licensen, een belangrijken uitweg vond, - toch ging de hoppekweek achteruit. Menig hopplanter werd in het nauw ge bracht door gebrek aan staken en ijzerdraad, de andere door gemis aan plukkers. Blijkens de landbouwoptelling werden er in geheel het land van Poperinghe in 1916 nog alleen lijk 625 hectaren hop geteeld dus 911 hec taren min dan voor den oorlog. Niet alleen bleven dezelfde moeilijkheden voor opleiding en plukken voort bestaan, maar ter oorzake van den vijandlijken voor uitgang werden Vlamertinghe, Reninghelst, Westoutre en een groot deel van Poperinghe in 1918 ontruimd, op bevel der krijgsover- heid. Geen wonder dat onze voorname nijver heidsteelt, de hop, zoo laag gevallen is ongeveer 273 Ha. voor geheel het Land van Poperinghe; daarvan ongeveer 30 Hectaren inleg of hoptuinen van het eerste jaar, die een onbeduidende opbrengst opleveren. Doch de toestand is niet beter in het Land van Aalst. Tijdens de vijf jaar Duitsche bezetting nam de kweek van groenten en fruit fel toe; de hop,' die geen loonenden prijs ging, daar de handel dikwijls verhin derd werd integendeel welke winsten kon men opdoen met de teelt van graan, aard appels, beeten, ajuinen, en alle slag van groenten. In veel dorpen kunt ge waarnemen dat de hopteelt op een derde vervallen is volgens de landbouwoptelling waren er rondom Aalst-Assche in 1914 nog 1075 hec taren hop; volgens schatting van deskun digen zijn er thans nog ruim 350 hectaren. In dezelfde mate is deze bloeiende hopcul- tuur ook verminderd in het Fransche Noor den, uit hoofde van gelijke oorzaken als in het Land van Poperinghe In Engeland heeft de Regeering eene aan zienlijke inkrimping der hopteelt opgelegd, ten einde meer voedingsplanten te kunnen verbouwen in stede van 39.000 acres zoo als voor den oorlog, bedraagt de hopteelt nog 16.000 acres of gemeten Ziedaar den bedenkelijken toestand, waar- ifirheidsteelt verkeert. Wttoen orn ze te herstellen 1 De landbouwer moet zich kunnen aan bil lijke prijzen staken, kepers en ijzerdraad aan schaffen. In Belgie zijn veel sparrebasschen door den vijand neergehakt weinig inland sche staket kunnen wij krijgen. Evenwel wassen er in de rijkswouden van Cleef Duitschland een groot getal sparren en dennen, welke het Belgisch bezettingsleger zou kunnen aanslaan, en welke de Regee ring, zooals het in hare bedoeling ligt, open baar zou kunnen verkoopen te Aalst en te Poperinghe. den, verlangen wij dat het Ministerie van Landbouw hulpgeld zou verleenen voor het herstellen der beschadigde sulferaars en sproeituigen, en dat hetzelfde Ministerie ook aanzienlijker toelagen zou toekennen voor tentoonstellingen van hop, voor het verbeteren van droogasten enz. strijd aan den gang te laten blijven Gij doemt het Fransch, zoo jammeren an deren, gij zaait twist in het land 't Fransch, zei Mgr, achten wij hoog. Wij leeren en kennen het beter dan onze bekam- pers. Ik, persoonlijk, zal er voor zorgen dat onze VI. jeugd door en door goed Fransch onderricht geniete. Maar moedertaal voorop, moedertaal voertaal in 't onderwijs, in Vlaan deren en in Wallonië! (Daverend applaus en nogmaals het hevigst van den kant der Wa len Twist zaaien doen zij die alle rechten voor zich alleen opeischen'die onze rechten moed willig met voeten treden, die feitelijk niet aannemen dat wij, in het Vaderland, allen gelijk berechtigde Belgen zijn, Belgen eerst, en dan maar Waal of Vlaming Hier scheen geen einde te willen komen aan de ovatie. Lieve zonen, zoo eindigde Mgr geene heet hoofdigheid, geene ophitserij. In 't Bisdom van Luik zijn mijne priesters, Walen en Vla mingen, altijd oprechte broeders geweest. Tweedracht vrees ik tusschen hen niet. Ma tigt de soms wat onbesuisde geestdrift der 3. Dat de Regeering alle maatregelen jonkheid, 't Ware jammer indien 't jonge neme opdat onze hop vrij moge uitgevoerd bloed, voor schoone idealen niet bruisen kon worden naar Engeland en naar Frankrijk. Maar gij, brengt gij leiding, bezinking, kal- Dit is de algemeene wensch niet alleen van me en beredeneerde aanwending van krach de hopplanters, maar ook van de handelaars'ten. Aan de misleide, onverstandige tegen Brouwersbond. naaste nummer en van den Belgischen Hierop komen wij in het terug. Deze wenschen werden door de afgeveer- kanters, zelfs, helaas op katholiek terrein, bewijzen wij een or.schatbaren dienst, met de beste belangen dier tegenstrevers, zonder dat zij het weten of begrijpen, te verdedigen digden der Poperingsche hopbonden, bij itegen hun ware en eenige vijanden. Kloek verzoekschrift aan den heer Minister van aan Aan den einder daagt, dunkt me, reeds Landbouw overgemaakt den 14 Septemb. 1.1. j de lang verbeide zege, en ik hoop wel zoo- lang nog te leven om hem met u allen en ve- (Storm accapareurs! Verachting aan de soldaten! De verminkten en blinden volgen in rijtui gen. Na hen een kartelDe weduwen der Yzerhelden sterven van honger met hunne 50 fr. per maand en daarachter ging de groep der oorlogsweduwen en wezen. Tusschen de talrijke kartels bemerkte men nog het volgende opschriftMasson aan ziet als een vodje papier de beloften van de Broqueville. Wij willen de dotatie van al de oorlogstrijders. De soldaat heeft gansch zij nen plicht volbrachtdat de Regeering den hare volbrenge De betoogers waren gegroepeert per pro vincie. Weinigen ervan droegen het militaire uniform, maar op vele vesten prijkten het oorlogskruis, Yzermedalie en andere onder scheidingsteekens. M. Briant heeft aan de afveerdiging ge zegd dat hun programma door minister Delacroix met welwillendheid zal onderzocht worden. De stoet ging uiteen op de Yzerplaats Tijdens de talrijke metingen, die plaats gre pen, hebben niet min dan een honderdtal re denaars het woord gevoerd. van Merris, Coevoet Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE Loopende Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. jlen in jubel en vreugde te vieren Hutten wekt nO°maah;van "Roepingen en gejuich Leve Monseig- near. tol neur. j N B. Twee, drie Waalsche priesters, j die flink Vlaamsch spreken, zeiden na de ver- V1 a a m sch ü;ez i nd hei d op.' gadering tot een Vb konfrater Zie, dat wi Vrijdag, 22 Oogst, half negen 's morgens. In de groote studiezaal van het Seminarie j van Sint Truiden. 230 b 250 priesters, in geestelijke afzonde- ring, luisteren met ingehouden adem naar den grijzen, Vtaamschen Kerkvoogd van Luik, Z H. Mgr Rutten. Alleen de kroon der zilverwitte haren herinnert dat die eiksterke jonge grijsaard heeldicht bij de 78 jaren telt. Eerbied, kinderlijke liefde, op de aangezich ten van al die priesters, jong en oud, Walen en Vlamen, daar bijeen als even geliefde zo nen van denzelfden vader, en luisterend naar een opwekking, welke we hier weerge ven volgens het verslag van een der aanwe zigen Mijne lieve zonen en medewerkers, er gaapt, er bloedt eene deerlijke wonde aan de zijde van ons volk. Het volk, het kleine, wordt miskend, verstooten, verdrukt in het geen ons heilig moet zijn in de taal. Houders van niet te rechtvaardigen voor rechten, plegen sinds meer dan 80 jaren on recht op dat gebied. Als omwentelaars, ver raders, worden gesmaad, zij die 't recht wil len doen gelden van de overgroote meerder heid onzer Belgische landgenooten. De Vlaamsche zaak beminnen, verdedi 8gen Vlaamsch voelen, Vlaamsch spreken, het onvervreemdbaar vl. recht eischen, dat is tweedracht zaaien, het Vaderland ver- deelen, dat is heiligschennis en opstand Weten zij-die zoo spreken, weten zij wel wat de Vlaamsche zaak is Zijn de 4 minimum punten van het K. V. V. niet zeer redelijk en alleszins gematigd Vlaamsch in 't bestuur, in 't onderwijs, in rechtspraak, in 't leger, zijn dat voorrech ten Of zijn 't geen rechten meer omdat de vlaming ze sedert 80 en meer jaren vruchte loos afbedelt Mgr wijst dan op de kloof, die er gaapt tusschen de leidende standen en het volk. Hij licht den wantoestand, waarin het VI land verkeert, met voorbeelden toe o.m. dit: 't was tijdens den schoolwet oorlog van '79. In een zaal van 't klein Seminarie te Sint- Truiden werd een vergadering belegd om het volk op de hoogte te brengen van den inzet van den strijd. De volksvertegenwoordigers kwamen en spraken de vergadering toe... in het Fransch. De groote helft der aanwezigen verstond geen woord en was ontevreden. Mgr toen bestuurder van voormeld gesticht, redde den toestand met een Vlaamsche improvisatie (daverend handgeklap, 't hevigst van den kant der Walen). Plicht is het voor de priesters het volk te steunen in den strijd voor zijn heilig taal recht. The'ologice doet Mgr hier uitschijnen, dat het niet enkel gaat om de taal als dusda nig, maar om het heil der zielen, heel recht streeks in de zaak betrokken. Een man, die 'k meer verstandig dacht, zei Mgr, schrijft in den XXe Siecle Ge hebt het volk niet met u, de socialisten doen ook niet meê... dus!... Zou die man nie i sten we toch niet Had men met ons Wa len, gepoogd te doen wat men met u, Vla mingen, aandurft, wij maakten oproer na 24 juren Wat zijt gijlie toch sullen, goed- of {lamzakken En dat duurt meer dan 80 ja ren Waarachtig, zei een lachend, ge zijt een slavenvolk Wij Walen, we zijn met u. Bekeer nu maar eens gauw uwe franskiljons, flamandsdecceur,en anderegrappenmakers! ui f—aa—p— APOTH EEK - DROGERIJ A. KESTELUN, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Naar alle waarschijnlijkheid moet Vanden- abeele dieven verrast hebben die bezig waren met groenten te stelen. Gewapend met zijne spade moet hij er naartoe geloopen zijn de dieven hebben hem de spade uit de landen gerukt en met dezelfde den doods- klop gegeven. Wetende dat een chineesch kamp dicht bij die plaats gelegen is, en de groote voorliefde kennende der chineezen om overal en van alle slach van groensel te koopen en te ste len, zou men genegen zijn om dat geel goedje van de misdaad te beschuldigen ware 't niet dat de socialistische minister Masson reeds herhaaldelijk verklaard heeft dat de chinee zen opgesloten zijn in een kamp met stekker draad omgeven, en dat zij het nooit onbe waakt mogen verlaten. En de minister moet het toch beter weten Jan wij die hier ter plaats wonen hij woont in Brussel en daar weten ze alles best en wat goed en wel is voor onze streek en ons volk novertrefbaar tegen het zuur, slechte spijs- onrtering. maagpijn on alle andere maagpij- ven. De doos 2 fr. in de Apotheek Notredame. te Iloesselaere. Het heeft er gedaverd en geroerd in Roes- selaere, van eene echt Vlaamsche geestdrift. Wij mogen zeggen dat geheel herlevend Vlaanderen hier in innige geloofsbelijdenis was samengekomen. Naast den geleerde ging den werkman, ruim honderd priesters, studenten, meisjes, vrouwen en middenstan ders bewogen zich in bonte mengeling tus schen de geweldig groote menigte volks die op ongeveer tienduizend man wordt geschat. In alle straten hingen talrijke Belgische en leeuwenvlaggen. Iedereen was getooid met Vlaamsche kleuren en leeuwtjes. Men moet die uiting van het Vlaamsche ideaal lebben bijgewoond om er zich een gedacht van te kunnen vormen. In Bertenstede luid de eens te meer de Vlaamsche klok, die breed uitzinderend alles met haar machtige stem deed rillen van fierheid, nieuwe liefde schiep en het Vlaamsch bewustzijn weer hoog deed oplaaien, kalm, waardig, maar uiterst doelbewust. Roesselare heeft nogmaals geleefd en met haar gansch Vlaanderen, openlijk getoond wat zijn meening, zijn wensch en eisch is Hervorming op Vlaamschen leest van alle openbare besturen, leger, onderwijs, enz en recht vobr Vlamingen als voor Walen. Vliegt de Blauwvoet Storm op zee 1 vaor da vluchtelingen verbi jvende in deze stad. Waasten Moorslede. Komen. Zuid schoote. Hollebeke. Wulverghem Woensdag 24 September Zillebeke. Elverdinghe. Dranoutre. St. Jan. Langemarck. Wervick. Gheluvelt. Passchendaele Ploegsteert. der overige verwoeste gemeenten. 100 Nieuwe Werkmanswoningen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft besloten te Roeselaere eene groep van 100 werkmanswoningen op te richten. De aanbestedingen zal onvermijd plaats hebben en de werken zullen nog deze maand be ginnen. Naar de plans te oordeelen zullen de hui zen waarlijk mooi en geriefelijk zijn. In het lastenkohier is bepaald dat het laatste bin nen de 120 dagen dient voltooid. 't Is nogmaals een steentje voor den her opbouw van het zoo zeer geteisterde Vlaanderen Zou dit in Poperinghe ook niet kunnen bewerkstelligd? Hier ook is de nood aan huizen en bijzonderlijk aan werkmanshuizen groot. Voor den oorlog waren er geen wo ningen te tfeel. Eenige honderden zijn ver dwenen en de bevolking is nu met 4000 zielen vermeerderd! de te te Brussel op Zondag 14 September. De nationale Federatie der Strijders heeft zondag eene groote betooging gehouden, gevolgd van metingen, tot steun van haar programma. De betoogers vergaderden aan de Zeeha venwijk, en reeds vóór acht ure was er eene drukke beweging. 120,000 gewezen strijders hadden hunne toetreding aangekondigd, maar men rekende niet op een zoo groot ge tal, gezien de moeilijkheden van vervoer. De stoet zette zich om 10 v» ure in gang, met aan 't hoofd een opschrift«Eere aan de Op het grondgebied van wat vroeger bloeiende gemeente Wytschaete was, midden eene echte wildernis, woonde zekere Vandenabeele Cyrille, geboren te Gheluwe den 7 Februari 1865. Voor den oorlog bewoonde Vandenabeele die ongehuwd is, dezelfde plaats Hij had er een huis gekocht en 2 gemeten land* Door den oorlog verjaagd was hij naar Frankrijk gevlucht. In 't volle van den strijd gelegen werd zijn huis geheel vernield en zijn land herhaaldelijk omwoeld. Zoodra de streek vrij kwam, keerde Vandenabeele spoedig terug en ontzag het niet om hier te midden de wil dernis te komen leven. Op zijn grond stelde hij eene houten barak als woonst, en met taaien moed begon hij zijn land in orde te brengen. Zijne moeite werd beloond en hij had reeds geheel schoone vruchten opge daan. Buiten een duitsch en een chineesch kamp die in de nabijheid gelegen zijn, was zijn naaste gebuur een zekere Coudron, die op een tiental minuten van daar woont en soms Vandenabeele wat gezelschap ging houden. Zondag morgen ging Coudron naar de woning van zijnen vriend. De deur stond open, de houten vensters half toegeloken voor de zon, maar de bewoner was niet te zien. Coudron stapte dan wat verder en vond den ongelukkigen Vandenabeele in zijnen moestuin ten gronde liggen badend in zijn bloed. Nevens hem lagen eenige salade kroppen en wat ander groensel uitgerukt, De spade van het slachtoffer, waarmede de moordenaar hem geslagen had, lag nevens het lijk. Men bestadigde dat de man drie forsche slagen op het hoofd gekregen had overeenkomst van het Bis- Stadsnieuws. Ie Punt. Deelneming der gemeente in het stichten der intergemeentelijke belgische magazijnen en vervoerdiensten vanbevrozen levensmiddelen. 2e Punt. Vernieuwing van de keurrechten op het slachtvleesch. 3e Punt. Aanneming der scholen van St. Jan-Ter-Biezen en van den Brabant als aangenomen scholen. 4e Punt. Vernieuwing der betreffende de bescherming schoppelijk Kollege der stad. 5e Punt. Aanveerding van het-legaat van 2000 fr. gedaan door wijlen Mme Hor- tence Duhot, (wed. Auguste Van Wtberghe) aan het Bureel van Weldadigheid. 6e Punt. Benoeming van Nachtwekers. 7e Punt. Benoeming van Politieagenten. 8e Punt Mededeelingen.- Gud-Strijdersbond - Poperinghe. Er was niet de minste diefstal gepleegd in lis de Stadsschaal, voor het keuren der Hop, het huis was alles onaangeroerd gebleven en geopend. het zakgeld dat de man over hem had was nog in zijn bezit. Het parket werd verwittigd en naar het gasthuis te Poperinghe bracht. Maandag werd het op het kerkhof van Poperinghe ter aard besteld. het lijk overge Doktoor BRUTSAERT, Hoofdgeneesheer van het vernield gesticht voor krankzinnigen te Yper, heeft zich te Poperinghe, dicht bij de statie, als Geneesheer-Zenuwdeskundige gevestigd. Drukkerij - Papierhandel, Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure ■E" k cl on urn 4/~\ r»li n!ü+ t T-I o /A t tt q »i mot AMP W 7 n Dinsdag 23 September Noordschoote Donderdag 25 September Locre West Nieuwkerke.Westoutre Kernmel. Vrijdag 26 September Staden. Ghe- luwe West Roozebeke. Becelaere Woesten. Zonnebeke. Reninghe. Dickebusch. Dinsdag 30 September Boesinghe. Meessen. Voortnezeele. Reninghelst Wytschaete. Poelcapelle. Brielen. Woensdag 1 October Yper Donderdag 2 October Merckem Zandvoorde. Bixschoote —Vlamertinghe. Vrijdag 3 October—Voor de vluchtelingen 1 - Zitting van den Gemeenteraad.—Zaterdag 20 September om 3 uren, openbare zitting. De nieuwe groote vergadering van alle oud-front soldaten uit Poperinghe zal plaats hebben op Zondag 5 October in de groote zaal van ons stadhuis. Deze week zullen plakbrieven in de herbergen en op de bij zondere hoeken der straten uitgehangen worden, om nadere bepalingen nopens de vergadering te geven. Oud-strijders allen op post op Zondag 5 Oktoker I De schrijver van den oud-strijdersbond laat weten dat er van 29 tot 6 Oktober geen aanvragen, geen raad plegingen, geen inschrijvingen zullen aanvaard wor den. In de vergadering zelf zullen alleen inschrijvingen opgenomen worden. Het wordt u nogmaals aangekondigd dat gij u moet wenden bij Antoon Lambrecht, Priesterstraat, 1. 's Zondaags van 8 tot 11 uur 's voormiddags. van 1 tot 3 uur 's namiddags. Dagelijksch van 6 1/2 tot 8 1/2 uur 's avonds. Buiten die uur wordt niemand meer aanveerd. Van 29 September tot 6 October moet er dus nie mand den Schrijver lastig vallen. Deze aankondiging zal ook op het plakkaat komen. Deze maatregel wordt genomen om den Schrijver vrije werking te laten in de week voor de vergadering. Alle soldaten zullen gedemobiliseerd zijn, en om dien reden willen wij van de toekomende vergadering een schoone en groote vergadering maken. De Schrijver Antoon Lambrecht. Voor de V. O. S. 2 maal te maande verschijnend. Abonnement voor't jaar 1919: Belgie 1 fr. Frankrijk 1.25 fr. Hoppeschaal Zaterdag 20 September

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1