HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken Staatsmiddelbare School voor Jongens gevestigd te Poperinghe Vlamingstraat 16° Jaar. N« 17 Zondaê 28!l September 1919 10 Centiemen SAMSEM-VANNESTE Lagere afdeeling zes studiejaren 2 fr. per maand. - Hoogere afdeeling*drie studiejaren 3 fr. per maand Inschrijving bij het Beheerend bureel der school, 16Bertenplaatsalle dagen van g tot 12 ure. Ministerie van Landbouw. BANK van POPERINGHE, Défaitisten Een te onderzoeken gedacht. 1 Jaar in Stad te huis besteld. buiten Stad mét de post Buitenland Uitgever Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. APOTH EEK - DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 3d, BÜPEIÜiMGUE. van Merris, Coevoet Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen, Beursbewerkingen Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent Grootere hethaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Drukkerij - Papierhandel, Jazeker! en waar dat? In het kamp der Katholieke partijen ik zou het aan al die twijfelaars, aan al die benaauwde schreeu wers, die gedurig inaar roepenja 't zit slecht 1 ziet eens hier, en ziet eens daar, en luistert eens ginder! voorzeker wij gaan naar de nederlaag, willen roepenom de liefde Gods zwijgtof door wien zijt gij betaald om overal in de herten wantrouwen en ont- moeuiging te doen ontstaan Waarom over al vertwijfeling zaaien? Waarom altijd maar de macht van den vijand toonen, en goeds moeds onze sterke katholieke gelederen in 't duister laten Gij daar, Vriendschap, die van als ge mijn hoofd ziet, uw voorhoofd in duizend rimpels trekt, uw zwarte kijkers openrekt, en met uwe tien vingers boven uw hoofd opengesperd mij zegtzie, jongen, het zit slecht. Ik vraag het u waarom zit het zoo slecht Wat waar is, 't is dat ge met overal uwe benauwdheid uit te schreeuwen, gij in de hoofden dat gedacht doet ontstaan, dat wij Katholieken, zeker moeten overwonnen zijn en zoo, zonder het te willen, werkt ge den vijand machtig in de hand Voor wie of voor wat neemt, ge toch ons Belgisch volk Meent ge dat de Belgen alles vergeten hebben, en niets 'n weten, en niets 'n zien Meent gij dat ze niet weten dat Belgie ondereen vijf en dertig jar.ig Katholiek be stuur aan 't hoofd geroeht was van alle an dere Europeesche volkeren? ledereen weet dat en als binst den oorlog, Demblon, de socialist Demblon, die in vredestijd geen woorden leelijk genoeg vond om ons bestuur te bezwadderen, in de Trocadero van Parijs 'n voordracht gaf, dan was hij gedwongen te bekennen, dat er op de wereld geen land was gelijk ons land, waar onder de blijde stralen der vnjheidszon, handel en nijver heid, kunsten en wetenschappen groeiden en bloeiden, zoodat het als de lusthof van Europa mocht heeten Picard een andere socialist, ging eertijds in de hoofdstad van Egypte Belgie's roem verkonden.. Door zijnen handel, zoo sprak hij, bekleed Belgie de vijfde plaats, en, zijn getal inwoners ingezien, zoo staat het aan dë spits aller natiën. Zijne zeehave van Antwerpen is de derde van Europa na Londen en Hamburg, nog voor Rotterdam. Door zijne wetenschap, zijne kunst, schittert dit land uit onder alle andere landen!.. En als Duitschland zijn verraad had ge pleegd, waarom wierden wij door de gansche wereld beklaagd Omdat de gansche we reld wist dat wij een gelukkig volk waren, dat stille in weelde leefde in zijne nauwe grenzen Ja, vriend, dat weten de Belgen nog en al deze die door den oorlog gedwongen den weg van 't ballingschap insloegen, die kon den zien en hooren en ondervinden dat men nievers leven kon lijk men in Belgie leefde. Niet één 'n was er die zijn herte en ziel aan vreemde lucht kon gewennen, en 't ging met hen lijk eertijds met het joodsche volk; hun vreugde harpen hongen ook te treuren aan den wilgeboom, daar hun ziel geen vreugde meer kennen mocht als zij aan Belgie dachten Ja maar nu Vervolgt Ad. L. haar hoofd dien zich reeds meer dan eens door lofwaardige daden wist verdienstelijk te maken zij telt in haren schoot zoo mannen van rijpe ondervinding als jongere geestdrif tige elementen dewelke hunne proef op ge bied van liefdadige wérken hebben doorstaan Wij zullen ons geenszins het recht toeeige nen haar een programma voor te schrijven. Wij bepalen ons haar een gedacht voor te leggen, haar te verzoeken dat gedacht te doorgronden en te bestudeeren. Ziet toch tot welk een prachtigen uitslag wij zouden gera ken, konden wij in een geest van nationale saamhoorigheid, alle krachten samenbren gen alle menscher, van goeden wil vereeni gen maatschappijen van vermaak, van lief dadigheid en van onderlingen bijstand, scho len, pers, Office der verwoeste streken. Wat een prachtig Verbond Misschien is dat al les slechts een droom. Het hangt alleen van U, mijne kameraden der pers, af dat het tot werkelijkheid worde ten de hopboeren opnieuw hop inleggen slechts 1 1 iögemeten kon bijgeplant worden De Engelsche brouwers mogen volop brou wen als voor den oorlogzij zouden de gewone opbrengst van 45.000 gemeten kun nen verbruiken. Wie zal ze leveren Mogelijks zouden onze hopboeren denken dat de Belgische brouwers vragen dat onze hop niet mag uitgevoerd worden. Doch neen In de vergadering van het bestuur van den Belgischen Brouwersbond, gehou den te Brussel den 3 September laatstleden heeft M. De Boeck verklaard Wij moeten voor gedragsregel nemen geen Duitsche hop aan te koopen. Men vraagt ons dat wij ons zouden stellen tegen den invoer van Belgische hop naar Engeland. Ik houd staan dat wij den handel moeten vrij laten en den uitvoer begunstigen Wij kunnen vreemde hop van bevriende landen, zooals Elzas en Tcheco-Slovakie (Bohemen), des- noods aan goede voorwaarden krijgen, en zelfs de Poperingsche en Aalstersche hop «laten vrij uitvoeren.» Daarmede stemde de bond ten volle in. Naar Engeland niet alleen vond de Pope ringsche hop vroeger besten aftrek, maar ook naar Frankrijk, niettegenstaande het inkomsrecht van 55 frank dat de Fransche Regeering tegen alle vreemde hop stelde om vooral de Duitsche producten tegen te hou den. Thans is de hopcultuur van 't Fransche Noorden wel op een derde vervallen doch Elzas-Lorreinen met zijn duizende hectaren hop is bij 't moederland teruggekeerd en wij, Belgen, zijn strijdgenooten geweest met de Fransche dapperen om den gemeenen vijand te verslaan. In Frankrijk kunnen de brouwers nog evenveel gading hebben in onze producten. Op al die beweegredens hebben de 127 af- geveerdigden der hopgemeenten Poperinghe, Watou, Proven, Croinbeke, West Vleteren, Reninghe, Oost-Vleteren, Woesten, Boe- singhe, Yper, Voormezeele, Dickebusch, Elverdinghe, Vlamertinghe, Reninghelst, Kenunel en Westouter, zich gesteund om vrijen uitvoer van onze hop naar Engeland en Frankrijk te vragen 't is de beste mid del, zooniet de noodzakelijke middel om de hopteelt te laten herstellen op de verwoeste gemeenten, en dezelve herop te beuren op de niet verwoeste gemeenten der Popering sche hopstreek. Onze streek was vroeger beroemd voor haren hoppekweekonze streek genoot welstand door haar verbeterden hoppe kweek onze half-verwoeste of geheel ver woeste hopgemeenten zullen hun heropbloei kunnen herwinnen door 't herstellen van onzen hoppekweek A. D. Prijskampen vuor landbouw- herstellingen. De heer Minister van Landbouw ten zeerste bekommerd om de geteisterde landbouwers in het moeilijk werk van herstelling der gronden te helpen en aan te moedigen heeft besloten l°)Aan die prijskampen meer uitbreiding te geven. 2U) De beloofde toelagen zoo rap moge lijk te laten uitbetalen. Er dient herinnerd te worden dat die toe lagen uitsluitend kunnen dienen om de her stelling der verwoeste landen te verhaasten en aan te moedigen. De Komiteiten op iedere gemeente inge steld voor het inrichten der prijskampen worden verzocht onmiddellijk: de volledige lijst op te maken van al de landbouwers welke aan die prijskampen deel nemen met aanduiding der uitgestrektheid herstelden grond en den staat van verwoesting, In medewerking van het Komiteit zal de Staatslandbouwkundige daartoe afgevaar digd de laatste Schikkingen nemen voor de herstelde landerijen te onderzoeken, de ver diende preiniën van aanmoediging toe te kennen en de omstandige rekening van ont vangsten en uitgaven op te maken waarvan spraak in den brief gezonden door den heer Minister van landbouw aan al de voorzitters der prijskampen voor landbouwherstelling. Itci'iclit aan de (Bijenteler*. De Minister vun Landbouw heeft een afgevaar digde naar. Holland gezonden om over den aankoop van bijencoloniën te onderhandelen, bestemd om de in den oorlog vernielde bijen stallen weder te bevolken. Ten gevolge van deze zending biedt het Nationaal Verbond voor bijenteelt van Ne derland aan de Belgische bijentelers bijënco- loniën aan in korven met voorraad van een totaal gewicht van 15 Kg. voor den prijs van 15 gulden (50.25 fr.den korf. De belanghebbenden worden verzocht hunne bestellingen te richten, vóór den 30n dezer maand tot Mr Smeyers, schrijver van <1e Syndicale Kamer van bijenteelt van België te Hasselt, Maestrichtschesteenweg. Deze zal bestellingen vereenigen en zal desnoods aanvullende inlichtingen bezorgen. Veemarkt. Door de zorgen van het Miniterie van Landbouw, en ten voordeele der landbouwers van de verwoeste streken is er op Vrijdag 10 October groote Veemarkt te... Verviers Juist al de verst afgelegen kant van het verwoeste landbouwgebied en van de vlaamsche boeren. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure Zoo noemde men, tijdens den oorlog, deze die verschrikt bij elk vooruitkomen van den vijand, kermende de armen in de lucht sta ken, en aan al wie het maar hooren wilde luidop verzekerden dat het met ons gedaan was; dat de oorlog voor ons verloren was, dat de vijand zeker zou overwinnen, en wat weet ik al meer. 't Waren gevaarlijke men schen diedéfaitisten, ja zóó gevaarlijk dat de militaire overheid ze zonder gena deed vast grijpen en achter de grendels zetten; daar mochten zij weeklagen naar hertelustnie mand toch zou ze hooren. En waarom waren die zóó gevaarlijk? Om dat zij, 't zij bij de burgers, 't zij bij de sol daten die overtuiging deden ontstaan, dat het nutteloos was nog langer de krijg te voe ren, nutteloos nog langer aan 't gevaar zich bloot te stellen, en, daar we toch moesten verliezen, men best zou doen de wapens neer te leggen en zich in 's beuls handen te leveren. Gevaarlijk waren ze nog, omdat er onder die mannen zoo veel waren, die betaald waren van den vijand om overal vreeze, ont moediging en vertwijfeling rond te strooien hij wist immers wel dat wie aan de zegepraal begint te twijfelen reeds half overwonnen is. Zijn er nu nog défaitisten? Het prachtig gebaar der Engelsche men- schenvrienden die eene gemeente van het verwoeste Vlaanderen onder hunne bescher ming komen te nemen zal wel velen doen nadenken aan de belangrijkheid der plichten die wij ten opzichte onzer ongelukkige land- genooten te vervullen hebben. Zoo wat overal worden roerende feestzan gen aangeheven door dewelken in jubelende toonen en geestdriftvolle verzen, die onzen kunstenaars en dichters tot eer strekken, het heldenland wordt gehuldigd en geroemd overal juicht men den bewonderenswaardi- gen Yzer toe, met hartstochtelijk belangleest men alle boeken die den heldenstrijd verha len, maardat alles brengt geen aarde aan den dijk De geestdrift is geen voedsel waar van men leven kan en ik vrees zelfs dat onze rampzalige West-Vlaamsche broeders vaak aan het klaagwoord van den hongerigen haan denken die, bij eene perel, te drupneu zen zat De minste korrel kaf zou beter voor me zijn Bedenken wij dat, in het Vlaamsche land, er ongeveer 100,000 woningen her op te bon

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1