HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingh en Omstreken. Zondag1 30 November 1919. 10 Centiemen. 16< Jaar. N- 26. .ihonnemtnitiM'ijs 1 Jaar in Stad te huis besteld5 00 fr. buiten Stad met de post 5.75 fr. Buitenland 7.75 fr. V. SA NSEN-V ANN Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. Aiinkouili^ingoii Na de Verkiezingen. Herstel der verwoeste streek. Landbouwvertod der verwoes te streek van West-Vlaanderen BANK van POPERINGHE, van Merris, Coevoet Cie. Gudrun. Voor de Verwoeste Gewesten. De aktie der Vennootschappen voor oorlogsschade. Een goede maatregel van vvege den Raad der vennootschappen voor oorlogsschade. Te Roeselaere legt men den eersten steen der honderdwerkmanswoningen. Vrije Tribune. Vanwege BERTEN PIL. De Beste Remedie' tegen de afloop Lijst der Kiesbaren voor het Senaat, uit de Arrondissementen Veurne en Ypsr. Vaderlandsche plechtigheid te Yper. Aanvraag to*, het pensioen vari 65 fr Ons Viaamsch Programma is een Vaderlandsch Programma. BOEKEN. In 't Binnenland. g 5* ct> "V- fc* v3 Cfc «5 57- c> SS* <5 Cb fC a a -s s<s c& "3 "b <5 c& ic «Ci Cb Sb «Si He Ci He cb rb is -i gs su bJ bJ Ü5 bj «c Q .55 S* o bj S*. sl He LUtgCicr Drukkerij - Papierhandel, Berichten 25 cent. de regel Notarieële berichten 30 cent. Grootere heihaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Aile annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. g bj «C O) su <3 CVJ <3j •N Hb bj bj bj si 8 bj bj bj "is Sri 2* s*. bj 53 a o Ziehier, volgens de officieele cijfers, de globale uitslag der verkiezing van 16 Nov. Katholieken 619.420 stemmen 73 zetels. Socialisten 610 320 70 Liberalen 310.570 34 Anderelijsten 138.850 9 1.739.160 Totaal 186 Nietige kiesbrieven en afwezigen 362.670 stem. 17.25 ten honderd Ingeschr. 2.101.830 't Is deze kamer die moet overgaan tot de herziening der grondwet. De herziening kan maar geschieden door eene overeenkomst der twee derden der Kamer. Zal zulke over eenkomst tot stand gebracht worden Een feit staat, naar veler meening vast, 't is dat België uit den warboel niet zeer gemakkelijk zal geraken. De houding der socialistische partij, die binnen enkele dagen zal vastge steld worden, zal wel van uiterstgewichtigen invloed op den gang der zaken zijn. Ge- wenscht wordt dan ook dat die houding in verband weze met het herstel en het welzijn van 't land. Hoe het ministerie zal samengesteld wor den Geen enkele partij over de meerderheid beschikkende, kan er geene spraak zij-n van een homogeen ministerie. Zal het twee of drieledig zijn Wij zullen het welhaast weten. Doch wat ons hoofdzakelijk noodig voorkomt, 't is dat het ministerie samenge steld worde uit de bevoegdsten onder de bevoegden, uit mannen die de nooden van België door en door kennen en bezield zijn met de vaste begeerte en den krachtigsten wil otn die nooden ten spoedigste mogelijk tè verhelpen en die, in 't voortkomend geval, de hoogste belangen van België boven die hunner partij weten te stellen. De katholieken schrij en hunne nederlaag toe aan de verdeeldheid die in hunne rangen heerschte en de scheuringen die er onver mijdelijk moesten uit voortspruiten. Zij doen dan ook beroep op de noodzakelijke een dracht. De liberalen wijzen er op dat hunne partij zich meer en meer moet demokrati- seeren en, in 't Vlaamsche land vooral, de eischen der vlaamsche bevolking moet steunen en verdedigen. Ten allen kante hoort men nu ook spreken over het maken van plannen om den was- senden vloed van het socialisme in te dijken. Het zal nu ook wel gaan zooals het bij elke vorige kiezing ging telken male werden er schoone plannen gesmeed doch 't bleef bij plannen. De vlaamsche beweging die een niet on aanzienlijke faktoor in den verloopen kies strijd geweest is, is in werkelijkheid tamelijk goed vooruitgeholpen Benevens de kiezing van tal beproefde vlaamschgezinden uit alle partijen en van vier Frontmannen, kan er met voldoening gewezen worden op de uit ingen van bladen aller kleur die de oplossing der vlaamsche kwestie op den voorgrond brengen. Er mag gehoopt worden dat men algemeen zal inzien dat die kwestie eens en vooral dient opgelost te worden, ten einde zooveel mogelijk dit brandpunt van voort durende twisten en oneenigheden uit te dooven Vlaanderen en België zullen er veel bij winnen. Intusschen wachten wij de gebeurtenissen af en blijven bij onzen innigen wensch dat die gebeurtenissen de orde en de rust van ons geliefd vaderland bestendigen, en den spoedigen heropbouw van België, zoo onder zedelijk als stoffelijk opzicht, krachtdadig in de hand werken Eén jaar is voorbij, sinds het kanonnen- gebulder onze streek verlaten heeft, en tevens een einde gesteld aan den oorlog. Welke beloften wierden er niet gedaan binst den oorlog tot herstel en hulp der verwoeste streek Sedert den wapenstilstand zijn veel vluchtelingen terug naar hunne verwoeste streek getogen, om er te wonen erger dan in beestestallen, en te wroeten gelijk de slaven uit vroeger dagen en toch met zoo 'n bewonderen's weerdigen moed bezield, dat bekwame vakmannen, als zij die lieden be groeten moeten uitroepen dat zijn helden. Doch met een gezond oog den toestand be schouwd, kunnen die menschen, spijts hun nen moed, niet door de slibberige wegen vernield of verwoest. Waterloopen bestaan niet meer, en toch is in den zomer niets ge daan geweest tot verbetering. Ja, groote staatswegen en boulevards in 't binnenland zijn verbeterd en hersteld. Deden de West- Vlamen misschien hunnen plicht niet? Gaat en bezoekt de kerkhoven van de Yzer streek, en Gij zult verplicht zijn te bekennen, dat de Zonen der vroegere bewoners van 't front, rijkelijk met hun offers, den tol aan Koning en Land hebben betaald. Wat is de beioo- ning van Hun offerwilligen moed tot heden geweest, niets. Aan wie de schuld Toch zeker niet aan de terug gekeerde vluchtelin gen, die genoeg klagen, dat hun rechten, onder de voeten 'worden getreden, (zelfs in veel gemeenten, word er noch vluchtelings- geld, noch aanmoedigingspremie uitbetaald, alhoewel er sinds April 1919 het volk is terug gekeerd.) Maar hunne stem blijft onmachtig omdat veel bestuurhoofden afwezig blijven, die nogthans in beter tijden alles beloofden te doen tot verbetering en voordeel hunner onderdanen, en nu waar zij veel hulp kunnen en moeten bieden (want zij hebben 't beloofd en 't is hun plicht) ziet men ze weinig of niet. Doorreist het front. Ge zult banen vin den waar al de noodige stoffen tot hei stel aan de hand liggen, en toelaten met weinig werk, de thans ongebruikelijke wegen, tot gebruikelijke banen Ie herschapen, tot nut en voordeel van. dc bewoners van 't front. Is 't waar dat die noodige hulp tot herstel van 't staatswege sinds maanden, aan de gemeentebesturen zou toegestaan zijn Zoo ja, waarom geen gebruik er van Aan U Heeren Burgmeesters der ver woeste gemeenten richt ik mij, want mijne ondervinding leert mij dat in U Allen veel macht ligt, welke kan gebezigd worden, tot nut en voordeel der bewoners. Aan U ten minsten eerst en vooral te zorgen, dat de overtollige wateren hunne voldoende aflos sing hebben dat verwoeste wegen gebruik baar gemaakt worden. Aan U al Uwen invloed uit te oefenen, tot het verhelpen van den woonst-nooden laat dan onze lang genoeg afwezige vluchtelingen, terug in hun geboorte streek komen, om deel te ne men in het herstel hunner verwoeste landou wen. Met moed en ijver zullen ze werken, opdat hun streek zoo vroeg mogelijk, de vroeger schoonheid en weelde terug krijge. Laat om de liefde Gods al dat werk niet over, aan personen vreemde aan de streek, die het heimwee van den vluchteling niet kennen, en maar werken voor den duur van 't werk, en niet om spoedig herstel, gelijk wij zelf dezen zomer hebben kunnen besta- tigen. Of bestaan er geen jeugdige bekwame West-Vlaamsche koppen meer, die uit liefde voor hun afwezige Broeders, het onmogelijke zouden doen, om hun leven in ballingsoord te verkorten, en hun stil landleven in 't schoone Vlaanderen weer te geven Toe, Mijnheeren, eens allen te zamen ge spannen, en niets verwaarloosd gelaten tot nut en herstel der streek. Weg met de on verschilligheid, welke men op de aangezich ten der teruggekeerde front-bewoners kan lezen zij gevoelen, en 't is waar dat vele beloofde hulp, slechts bedrog is geweest. Allen samen gewrocht, om de gegronde klachten der bewoners van de kern van 't front, over te dragen, daar waar zij kunnen geheeld worden. Vergeet niet dat men moei lijk eene zaak kan verdedigen als men ze niet en kent! Voor iemand die 't front niet bewoont, hoe goed hij het ook opvat, blijft alles nog ver beneden de waarheid. Mijnheeren, draagt het Uwe bij, en ik kan u verzekeren dat wij ook het onze zullen doen, om onze streek hare schoonheid van vroeger dagen terug te geven, hetgeen ons zal toelalen zich weerom te huis te gevoelen, gelijk in vroegere dagen. Karel. W stiuitrc. Zondag 30 November, ten 2 y% ure namiddag, algemeene vergade ring voor'de leden van den landbouwersbond. De premies voor herstel van zaailand in 1919 (ruim IV.zullen aan al de landwerkers uitbetaald worden. (Popci'in^hc. Dank aan de tus schenkomst van het Ministerie van Binnen Mandsche Zaken zal het Verbond, nevens de i landbouwschool, eene kostelooze AVOND SCHOOL VOOR AMBACHTEN kunnen inrichten. Daardoor wilt het Staatsbestuur vooral ambachtslieden vormen, die te naaste zomer zouden kunnen werken op de verwoeste dorpen tot het heropbouwen van huizen, ten ten en stallingen. Zulke ambachtslieden zijn metsers, timmerlieden, smeden en wagen makers. Er worden gegeven 1° lessen van teekenen. door M. Veranneman, teekenmeester dei stedelijke Akademie 2" lessen van rekenen en meetkunde, door een heer onderwijzer 3° lessen over de bouwstoffen (hout, steen en ijzer) door M. Pauwels, ingenieur; 4° les sen over het metsen, door een ondernemer- metserbaas 5" lessen over het timmeren, door een ondernemer-timmermansbaas 6Ü lessen over stoomtuigen en landbouw-meka- niek door M. Voordeckers, ingenieur. Voorloopig worden worden de lessen ge geven den MAANDAG, den WOENSDAG en VRIJDAG van 5 tot 7 ure 's avonds in de zaal der Boeren .>ilde, bij O. L. Vrouwkerk. Reeds 41 leerlingen van Poperinghe zijn ingeschreven. De leerlingen moeten ten minste 15 jaar oud zijn, en goed kunnen lezen en schrijven. Binnen cenige dagen zullen wij over een ruimer lokaal in het Volkshuls beschikken alle avonden zal er kunnen les gegeven w or den voor de beroepsschool of school van ambachten. De Voorzitter, D' BRUTSAERT. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen, Beursbewerkingen. Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 3 ure. Wij ontvingen deze week het volgende schrijven Heer Opsteller van den Poperinghenaar, Ik ben niet gewoon in gazetten te schrijven en toch zou ik geerne eens mijn gedacht zeg gen Gij zult mij dus mijne onbekwaamheid moeten vergeven. Verleden week hebt gij in uw geeërd blad iets gedrukt over een tijdschrift voor vrou wen dat Gudrun heet. Uit nieuwsgierig heid heb ik een inschrijving genomen op dat boeksken. 'k Heb dan ook de eerste afleve ring gelezen en 'k voel mij eene bekeerde voor de Vlaamsche zaak. 'k Had altijd ge peinsd dat de Vlaamsche beweging tegen het Fransch leeren was, en 'k zei in mijn eigen 't is onnoozel van tegen het Fransch te zijn want 't Fransch is nuttig en noodig voor vele dingen in ons land, vooral voor ons die dicht bij Frankrijk wonen en veel zaken met menschen uit Frankrijk doen. Maar nu heb ik verstaan dat de Vlaamsche beweging niet verbiedt Fransch te leeren, maar dat ze alles doet wat ze kan om van ons een vrij, een schoon en groot volk te ma ken. 'k Heb daar ook gelezen hoe dat het voor ons, vrouwen, een plicht is ons deel te doen aan dat werk. Ik, voor mij, aanzie het zelfs als een eere iets te mogen doen voor mijn land, want Onze Lieve Heer heeft ons geschapen, niet alleen om voor ons eigen te leven, maar ook om goed te doen rondom ons. 'k Geloof ook dat de liefde voor het Va derland een christelijke deugd is, die de vrouwen ook moeten beoefenen. Dat On ze Lieve Heer mij Vlaminge gemaakt heeft is wel een teeken dat ik als ware Vla minge moet leven om Hem ten volle te beha gen. Dat zijn al dingen waarop ik vroeger wei nig of niet gepeinsd had, maar die nu met het lezen van Gudrun klaar voor mijn verstand staan. 'k Zeg rechtuit, 'k ben blij dat ik ingeschre ven ben op «Gudrun» want 'k wil die Vlaam sche beweging beter leeren kennen omdat zij mij toch zoo schoon en edel schijnt. 'k Veronderstel dat veel vrouwen uit de streke hier geheel in mijn geval zijn ze trek ken zich de Vlaamsche beweging niet aan, omdat zij ze niet kennen. Maar 'k zou hun willen zeggen haast u, leert ze kennen en gij zult e;voor gewonnen zijn. 'k Zou blij zijn, Heer Opsteller, kondet gij vele inschrijvingen krijgen van vrouwen uit de streke opdat schoon tijdschrift Gudrun Met beleefde groeten. Eene vrouw uit de streke. N. V. R. Gudrun is bij ons en ook bij J. Lannoo, Ypersche straat te Thielt te ver krijgen tegen 4 fr. 's jaars. UNION et PREVOYANCE. 39, de Ligne straat, Brussel. Verzekei de Kapi talen Honderd en tien milioen frank Totale waarborg Drie en twintig milioen Gemengde verzekering met dalende pre mien. Verzekeringen met verwisselbare riesken van verminderde premien. Verze keringen voor huwhaven. Jaarlijksche renten Hypotheekteeningen tarieven aan het Bestuur. aan MM De Raad van de Federatie der vennoot schappen heeft gedacht, dat het noodig en dringend werd eene voortdurend verbinding te stellen tusschen de verschillende, in het verspreide opgerichte of in wording zijnde vennootschappen, en de centrale inrichting. Zij heeft daarom eenen ambtenaar aange duid die bij hen zal afgevaardigd zijn, even als bij de overheden en persoonlijkheden, die bereid zijn om onze werking te helpen of die zouden geschikt zijn om ons de hulp van hunnen invloed te schenken. De rol van onzen afgezaardigde zal zich niet enkel bij dit propagandawerk bepalen. Hij zal zijne werkdadige hulp bieden aan de inrichters der vennootschappen en zal bij hen de tolk wezetj der gedachten van den raad der Federatie. Hij zal de kleine ven nootschappen in hunne inlichtinghelpen. Hij zal in een woord zoo handelen dat de eenheid van denken en werken de basis van onze gemeenschappelijke gedachten zij. Bezield met het verlangen om zooveel mo gelijk de werking van zijne diensten te vereenigen en te vereenvoudigen, heeft de raad zich in betrekking gesteld met den Heer Minister van Staatshuishoudkundige Zaken, ten einde de diensten van zijn Deparleinent, die de aanvragen tot voorschotten te onder zoeken hebben die hen zullen voorgelegd worden, in het gebouw der Warandestraat te zien inrichten. Gelijk men weet is de dienst voor oorlogs schade, afhangende van het Ministerie van Geldwezen en die voor taak heeft de titels op naam af te leveren er reeds gevestigd. Anderzijds, zal het bureel van afstand op zekere tijdstippen eenen ambtenaar sturen, met zending de aanneming tot het in pand geven, van de rechten tot herstel te doen registreeren, die aan den raad door de leden der vereeniging, afgestaan worden. Wanneer wij nagaan wat schade de vij and aan dit voorheen zoo nijverig Roese laere berokkende, worden wij doorde enkele voorlegging der cijfers droevig te moede. Behalve de 100 fabrieken die de Duitscher geheel vernielde zijn er 2357 huizen totaal tot den grond afgebroken en waarvan enkel de puinen de voormalige ligging aanduiden. En heeft men somtijds beweerd dat de Duitscher de werkmanswoningen spaarde, in Roeselaere zijn juist de huizen der arbei ders het meerite vernield. Boven de hooger aangehaalde 2357 woningen tniek hij er nog 1359 onbewoonbaar Wat een helder licht werpt op de nooden der bevolking van Roeselaere: 13 KDO inwo ners moeten een onderkomen vinden in 1670 huizen. Wat ellende Het is daarom dat de Dienst der Verwoes te Gewesten het initiatief genomen heeft om er een tuinwijk vpn lOCt.huisjes te bouwen. In den grootsten eenvoud werd den eer sten steen gelegd. De droeven tijden leenen zich zoo weinig tot uitwendigen praal: Ónze driekleur alleen vlotte hoog boven de bouwwerven. Bij monde van De Poperinghenaar houden wij er aan een nawoord over de stemming te zeggen. Berten Pil is dus niet gekozen, dezen keer; en de menschen hebben 4, 5 dagen noodig gehad eer ze het konden gelooven. Het is harde waarheidstijds zijne overgrootemeer- dertieid stemmen boven socialisten en libe ralen ongeveer 700 stemmen meer is Berten niet gekozen. Het is het nieuwe stel sel Van verdeeling dat ons dien toer speelt. Niët verder gejammerd Berten Pil houdt eraan zijne kiezers, zijne 3392 kiezers per soonlijk te bedanken om hunne genegenheid en vertrouwen ook om hun te zeggen dat uijgesteld niet vergeten is, dat de naaste mhal zal bekronen wat nu zoo schitterend begonnen geweest is. Allen zullen hem trouw blijven, dat weet hij, AL zijn verknochte -kiezers, maar dat is niet genoeg menschen van 't Westland, wilt ge uwen man, onzen kraningen Berten, te naaste keer er door hebben, doet 't volgende elke mensch die voor Berten gestemd heeft moet één mensch bijwinnen, overhalen om ook voor Berten te stemmen, cn dan hebben we 6000 stemmen en we zijn er boven op. Vrienden van Berten Pil, neemt uwe vriendschap voor Berten eens ernstig op van nu af moet er eene strooming bestaan, verwekt door het woord van iedereen uwer, ten voordeele van Berten Pil Dat kan en dat moetkijkt eens in Limburg was de Vlaamsche oud-officier Theelen ook opgetreden, en soldaten en bur gers hebben er hun man doorgehaald met 8000 voorkeurstemmen, 't Westland heeft nog veel te leeren. Vooral het heeft nog te leeren in 't kort wat liet verliest met Berten, den flinken jongen, uit en met ons volk opgegroeid, niet naar de kamers te hebben gestuurd. Soldaten, gisteren kwamen de volksverte genwoordigers-oudsoldaten bijeen, om hun eischen vast te stellen, voor de komende kamerzittingen. Gij hebt er uw man niet, soldaten van Yperen Poperinghe. Uw man, Bertel Pil, zou er ook zijn durvend en krach tig woord, uw woord, gezegd hebben. Wiens schuld, zoo Yper en Poperinghe nu daar hun woord niet hebben Vluchtelingen, pas is de kiezing afgeloo- pen of ze beginnen reeds te trekken aan uw vluchtelingsgeid. Wiens schuld is 't, zoo de vluchteling Berten Pil, uw man, daar nu niet is om zijn woord, UW woord te doen dreunen Eti ge hebt gehoord hoe dat woord KAN dreunen Spijtig voor u en voor heel ons hoekje woestijne Vlamingen, ook gisteren stuurden de vijf gekozen Vl.-fronters den brief dien ze van de kamers ontvangen hadden, in 't Fransch, terug naar de regeering, met de woorden wij verstaan dat nietVlaamsche menschen, dat heet durven, in een land lijk Belgie. Wiens schuld is 't dat onze Berten ook zijn brief alzoo niet kon terugzenden, om te zeg gen aan Brussel dat Yper en Poperinghe ook in Vlaanderen liggen Mislukking Neen, duizendmaal neen Is dat eene mislukking als Berten op zijnen naam alleen, als nieuwe man. meer stemmen samentrekt dan oude bestaande partijen met een lijst van 5, 6 namen, die ELK hun per soonlijken aanhang hebben Bertens opko men was een triomf en de oude heeren heb ben een oogenblik gewankeld op hun ver molmden zetel. Die oude heeren en hun helpers zijn verstandige lieden ze hebben gevoeld vanwaar de wind waait. Ze geloof den 't niet toen enkelen het hun zegden. Spijts hun jaren leeren ze nog bij, en we zijn oveituigd, wij de jongeren, datze inschikke lijker zullen zijn, te naaste keer. We hopen dat, niet in hun eigen belang', maar in 't be lang van 't westlandsche volk en van Vlaan deren dat toch ook in Belgie ligt. Kerlinga. der Kalveren en Zwijnen, is re-bekomen in de Apotheek H. Pópe; ieghe. Notredame, Groote Markt. 1. Andries Julien, eigenaar te Veurne. 2. Breydel Georges, Brielen. 3. Bruneel Gustave, Kern mei. 4. De Breyne Robert, Dixmude 5. De Brouchoven de Bergeyck Joseph, eig. Proven. 6. DeCoussemaker Aiberic, eig. Moorslede. 7. De Cromhrugge de Looringhe Albert, eig. Moere. 8 Derrevaux Alphonse, eigenaar Wervick. 9. Despot Raphaël, Veurne. 10 De Thibav.lt de Boesinghe Ernest, eig. Boesinghe. 11. De Vinck Gaston, eigenaar teZillebeke. 12 D'Huvettere Charles, notaris te Yper. 13. Feys Emeric, onderzoeksrechter Veurne. 14. Godtschalk Auguste, eigenaar Waaster». 15. Godtschalk Theophile, Wervick. 16. Iweins d'Eeckhoutte Henri, eigen. Yper. 17. Lauwers Paul, notaris te Yper. 18 M'azeman de Couthove et de Tonlieu Raoul, eigenaar te Proven. 19. Nolf Ernest. advokaat te Yper. 20. Ollevier Pedro, agent der Nat. Bank, Veurne. 21. Onraet Jules, eigenaar te Poperinghe. 22 Peel Gaston, notaris te Rousbrugge. 23. Pietets Charles, eigenaar te Reninghe. 24. Struye Felix, Yper. 23. Thevelin Justin, handelaar Dickebusch. 26. Valcke Einile, eigenaar te Poperinghe. 27. Vandecasteele Marcel, eig. Poperinghe. Zondag laatst werd in de oude praalstad de boom van vrijheid geplant, tot herdenken der eerste verjaring van België's verlossing. Zielroerende en indrukwekkende dag voor al de Yperlingen die om 10 ure in de welver- sierde Kerk-barak van het Minneplein, in overgroot getal vergaderd waren. De plech tige Mis van dankzegging was opgedragen door Z. E. Kanonik de Laere, Deken van Yper, in tegenwoordigheid van Burgmeester Colaert, Schepenen Sobry en Van den Boo- gaerde, Hoog Koninklijke Commissaris Bie- buyck en andere Overheden, alsook van de Engelsche plaatselijke Krijgsoverheid. Het prachtig vaderlandsch sermoen van Onder pastor Denys miek diepen indruk op de biddende menigte. De kerkelijke plechtig heid eindigde met den lofzang «Te Deum Een lange stoet weid gevormd en trok naar De Leed waar de vrijheidsboom plechtig geplant werd door de Heeren Burgmeester, Deken, en Town-Major van 't glorierijke Yper, op de plaats der twee armen van den Yperlee, waarop over duizend jaren het kasteel der drie Torens gebouwd werd, de wiege onzer vernielde stad. In dit akelig doch grootsch kader der Ypersche puinen was die feestelijkheid hoogst zielroerend. De aanspraak van Burgmeester Colaert, hef meestergedicht van schepen Sobry en de vaderlandsche liederen door een drie honderdtal kinderenonzer bloeiende vrije scholen gezongen, verwekten onder de menigte hertelijke geestdrift, gepaard met veel tranen van aandoening. Onze Ypersche hofbouwkundigen, de Heeren Van Winsen en Bailieul richtten den jeugdigen boom omhoog. Mochte hij groeien en bloeien te midden het herlevende Yper. De stoet begaf zich toen naar het Engelsch kerkhof van het Minneplein, waar eene prachtige kroon door de Gemeenteoverheid op het praalgraf geplaatst wierd. Rechtma tige blijk van erkentenis en hulde aan de dapperheid onzer Britische Bondgenooten, die meer dan twee honderd duizend hunner helden op de slagvelden van Yper offerden voor de redding der beschaving, voor Recht en Vrijheid. De Town-Major bedankte met aandoen lijke aanspraak de Ypersche bedevaarders, en de plechtigheid eindigde onder het gezang van den nationalen hymnus onzer gesneu velde bondgenooten. Gedicht uitgesproken door den Heer Ad. SOBRY schepen van Yper, ter gelegenheid van het planten van den Vrijheidsboom. I. O Yper, o Yper, wat zijt gij arm gesteld, Gij ligt daar als een lijk, doorschoten, neergeveld, In puinen is uw Hal, in puinen ieder kerk, In puin elk kunstgebouw, uw hof en vestingwerk Uw schatten zijn verbrand, uw huizen liggen plat, Uw grond is put en bult, een wildernis de stad. Arm Yper, 'k ween om u, en 'k draag voor u de rouw, 'k Bezorg u als gewond, eti blijf u steeds getrouw. il. Ah Duitschiand! 't is uw schuld dat onze stad verging; Waarom uw oorlogswerk en overweldiging? Wij waren goê gebuurs, en deden u geen kwaad, Waarom deedt gij ons kwaad, ons, kleine stille staat? Gij hadt 't vrij Belgenland bescherming eens beloofd Waarom braakt gij uw eed? Wat staakt gij in uw hoofd? Beklaag uw gulzigheid, uw roof en moorderlj, Herstel gedane schil en boet voor hooveerdij. III. Bij 't onrecht rees het Recht, en 't heeft zijn macht getoond De wereld heeft ons Land bewonderd en beloond Zij heeft niet onsgestreên om Duitschlands overmoed En 't kwaad van zijn gebroed te koelen in hun bloed Vier jaar bleef beider kamp vol hoop en even sterk Maar't Recht luidde triomf na vier jaren reuzenwerk; Ons land kwam weder vrij en zal voort vrij bestaan, Want ieder volk zegt nu geen oorlog meer voortaan. IV. Hier is de Vrijheidsboom hij is vandaag geplant Jot teeken van de kracht en vrijheid van het Land Wij willen Belgie vrij en onafhankelijk En houden aan ons klein maar eerlijk Koningrijk. Mocht Belgie van nu voort met ieder volk der aard In vrede voortbestaan, van oorlogsramp gespaard, En mocht ons beproefd Volk, door werk en wijs beleid Tot welstand als voorheen, met elks hulp zijn geleid. O Yper, mocht gij ook heropstaan uit uw asch Gtdenken Volk en Vriend dat het elks bolwerk was 't Was hier dat Frankrijk eerst en dan meest Engeland Den vijand tegenhield en eindelijk overmand Naar 't recht, die Yper brak moest Yper's schA instaan; Die er zijn bloed voor gaf, moest helpen voortbestaan, En die van Yper is, herwill' wat hij hier had, En de heropbouwing der oude schoone stad. 23 Nov 1919. Het was de Heer Baron van der Gracht^ (L Yandenberghe Philippe, brouwer Yper Algemeen Opziener die namens den Minister 2.3 vandenboogaerde Hippolyte, eig. Yper. van Binnenlandschee Zaken den eersten 30. Van EeckeVictor, notaris te Poperinghe steen legde en de bouwmeesters en aanne- 31. Verhaeghe Jan, eigenaar te Wervick. mers een warm woord toerichlte. 32. Victoor Eudoxe, Meessep. De personen, geboren in 1854 en vroegere jaren, mogen hunne aanvraag doen om het pensioen van 65 fr. te bekomen. Zij moeten den juisten datum kunnen zeg gen of toonen hunner geboorte en ook dezen van den man of van de vrouw. Den ouder dom der kinderen, 't zij gehuwd of onge huwd, moet aangeduid zijn. Het rente boekje medebrengen, zoo zij er een bezitten. Van deze week zijn de aanvragen gedaan door de personen wier naam begint met A, B en C. Deze week moet de letter D zijne aan vraag doen. Men raadplege iedere week De Pope ringhenaar om juist te weten op welke dagen en wie moet gaan naar het stadhuis De personen, welke hunne aanvraag ge daan hebben vóór den oorlog, zouden ook wel doen dit jaar hunne aanvraag te ver nieuwen. Namens de De Schrijver, L. THIEREN. Voorzienigheid. De Voorzitter, HECTOR LEBBE In zaak Vlaamsche Beweging wil ik enkel zeggen, dat wij meer dan de anderen een vaderlandsch programma hebben. Ons pro gramma is de gevolgtrekking van de Konink lijke belofte gedaan in den Havre en van de moedige burgers die binst de bezetting tegen de handelingen van von Bissing verzet heb ben aangeteekend. Onze Vlaamsche Bewe ging is een vaderlandsche beweging zij is het eenige middel om den vrede en eendracht te behouden, omuat zij alleen recht geeft en de gelijkheid van alle burgers met de een heid van het land waarborgt. Alles wat men daartegen in brengt is laster. Men zegt dat men het Fransch uit onze scholen willen verbannen. Neen, wij willen viaamsch, onze moedertaal als voertaal in het onderwijs, en wij zullen en willen Fransch aanleeren, maar heter als vroeger. Men spreekt van de vrijheid van den huis vader. Zeker wij willen die vrijheid waar borgen, overal waar het moet. Het is heel vreemd dat men die opmerking slechts uitge vonden heeft tegen de Vlamingen, terwijl wij toch maar de voortzetters zijn van de overleveringen ons gelaten door Schollaert en Roberti. Men verwijt ons dat wij de splitsing van ons land bewerken, door de vervlaamsching van het bestuur. Neen 't is niets dan redelijk dat in het bestuur de Vlamingen behandeld worden gelijk de anderen. Wanneer onze Vlaamsche soldaten die aan den Yzer ge vochten hebben, nu examen voor ordeklerk afleggen, moeten zij 40 punten voor de taal vragen winnen en de Walen maar 20. En die jongens, die zooveel gevochten hebben als de anderen, worden zoo, ais belooning, ach- teruitgestooten. Dat mag niet meer. En wat men zegt over de verdeeling van hei legeris ook onwaar. Onze soldaten zul len niet minder goed vechten omdat zij in het Viaamsch aangevoerd worden. De een heid van het leger bestaat niet in de eenheid van de taal, maar wel in de eenheid van wer king en bevel. Ons programma is rechtvaar dig. Alleen onwetendheid of kwade wil kun nen er tegen zijn. Laat ons eensgezind en hoopvol werken voor ons programma, tot hei! van ons Va derland en van de werkende klas. (Minister Pouliet ItladwijziT vuil den 31 lJ*n lmmli'l inlichtingen iiit^ncn dom* den Oienst der verwoeste ge west en. Niets is meer aan te bevelen tegen Bleeds i-enrek, Bleekzucht, Gobrek aan "Eetlust Öitputiifig. en al'e ziekten door overlatst veroorzaakt, dan De versterkende Pillen van A. Monteyoe. Apotheek II. NOTREDAME, Gtv>oteMi*rk.«, Poperingh11. I. Programma van het ontwerp tot het bouwen van blijvende woningen, in 1920 in de verwoeste gewesten op te trekken. II. Vervolg van de bespreking der wet van 8 April 1919. Ophelderende omzendbrief. III. Politie in de verwoeste streek van West-Vlaanderen. IV. Verslag van den beheerraad van den Belgischen Boerenbond in West-Vlaanderen. V. Federatieder naamlooze vennootschap pen voor oorlogsschade, lijst der aangeno men vennootschappen, der aanneembare 'en der in vorming zijnde vennootschappen. VI Beheer van den gezondheidsdienst. VIL Inlichtingen nopens de gemeentema- gazijnen. VIII Inlichtingen nopens den Vervoer dienst van het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in Vlaanderen. IX. Inlichtingen nopens den Steundienst en den Terugkeer. Steunkomiteit aan de ge- teisterden der verwoeste gewesten. X. Algemeene Politie-verordeningen op de landbouwwerken ten behoeve der aangeno men gemeenten. XI. Bestuur van 't Lager Onderwijs, Mi- nisterieele omzendbrief nopens de verwoeste gewesten en de aangenomen gemeenten. Prijs per nummer 1 fr. 'Abonnementen 3 fr. Voor de abonnementen, zich wenden tot het Algemeen Bestuur van den dienst der ver woeste gewesten, Wetstraat, 6, Brussel. Stadsnieuw s. -'- «Sie Cecilia. Begunstigd door een echt zomerweertje, werd het feest Zondag laatst gevierd door de muziekmaatschappij gevestigd in den Katholieken Kring. Onder de blijde tonen eener opwekkende marsch trok het muziek om 9 u. ter kerk om de Ste Ceciliamis bij te wonen. Het Concert om il u. op de markt gegeven werd prachtig uit gevoerd en genoot veel bijval onder de tal rijke toehoorders, het getuigt van goede elementen en van eene flinke leiding, 's Avonds om 5 u. was er een feestmaal waar eereieden en uitvoerende leden, broederlijk vereenigd waren aan een welopgedischte tafel voorzien van smakelijke spijs en drank. Aan de eeretafel zaten de Heeren Burge meester en Schepenen van stad de provin ciale raadsleden HH. Lebbe en Brutsaert, gemeenteraadsleden en de leden van het Bestuur. Tot laat in den avond heerschte de vroolijkste stemming en aan muziek en ge zangen geestdrift scheen geen einde te wil len komen. De Maandag avond was er eene prachtige prijsbolling voor de vrouwen der leden. Als slot werd de Dinsdag avond een avond feestje gegeven dat buitengewoon in de smaak viel der toehoorders. Wij kunnen niet zeggen wat het meest aanstond. Of het mu ziek dat mooi spel leverde, of de ernstige liederen kunstig voorgedragen of de lui mige liederen fijn gezegd of de eigenaar dige muziekanten die om hun mooi en kunstig spel ongehoorde bijval genoten

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1