HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingh en Omstreken. s Zondag1 14" December 1919. 10 Centiemen. 16< Jaar. Nr 28. Vergoeding van Oorlogsschade. Duitschland en ons ontstolen Vee. In 't Buitenland. Jaar in Stad te huis besteld 5.00 fr. V, SANSEN-1 ANNESTE, buitön Stad niet de post T).75 Ir. Buitenland 7.75 fr. De personen die een abonnement nemen op DE POP EK ING HE NAAR voor het jaar 1920, ontvangen ons Blad van lieden to' Nieuwjaar GStATIA. Vraag een abonnement op ons Bureel, op de Post of aan de Post bode die u bedient. De groote les BANK van POPERINGHE, van Merris, Coevoet Cie. Voor de Verwoeste Gewesten, Voor de Getoistmian. De nieuwe Belasting op de Plakbrieven, APOTHEEK - DROGERIJ A. KESTELIJN, Gasthuisstraat, 33, POPEBINGHE. De Opening van het Parlement. Ter bevordering van het vreemdelingsverkeer in Belgie. Over Het Watervraagstuk Werkliedenbond van Poperinghe. Flandria Algemeene Verzekering - maatschappij. Het einde der wereld. es S« a" gs C6 <V 2- 2 Cfc «5 Cfc Sf O •^1 «3 a. <5' 2» cb &a C3 Cb Os *»S o». Cb cjs bt Cb 2* a ■*W &e Cb S4. Cb 5c Cb Cb bomnciiicnlprij» Uilgcver Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. 2 2 (^iii »2 2b 5. iliHikoiidigin^cn Berichten 25 cent, de regel Notarieële berichten 30 cent. Grootere hei haalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. S» Si s'5 «o. ai O) <5j 0 0 -- sSi Qj Ou) Qj C> O Si S 5* i 5_i O» 2 O Qj Si rs «O A. O g O O -Sf N £5 De verkiezingstrijd is voorbij met zijn meetingen en tegenspraken en twisten. Wat blijft ervan over Alleen nog de lessen die wij er kunnen uit leeren als we met een koelen, gezonden kop de zaken beschouwen gelijk ze zijn. De vertegenwoordigers zijn aangesteld welk werk zullen zij leveren Het ware al te voorbarig en te profetisch nu reeds daarop te antwoorden a! zouden we 't reeds aan- durven op velerlei gebied, wachten tot geschikteren tijd... Indien Duitschland de 500.000 stuks vee .ten, inet nog het gevaar van droog te loopen teruggeeft, die het in Belgle opgeëischt of j binst den zomer, uit oorzaak van kwelm is weldat ons arrondissement We komen nog eens terug op den nood kreet dien wij hier de verledene week uitten, en herhalen dat het dringend noodig is eens klaar den toestand in te zien en tot eene ra- dikale hervorming van het bestaande stelsel van vereffening over te gaan, wil men tot den gewenschten uitslag komen. Zooals wij zegden is, volgens de bevoeg de mannen die hier ter plaats zijn, en dus best kunnen oordeelen hoe er hier tot eenen bevredigenden uitslag kan gekomen worden, de EEN1GE weg op elke gemeente een bu reel inrichten dat afzonderlijk voor die ge meente zou werken. Op elke gemeente zou men gemakkelijk de noodige mannen kunnen vinden om een bureel samen te stellen. Dat bureel zou met kennis van zaken, van personen, van plaat sen, van omstandigheden, enz. beter, rapper, juister kunnen oordeelen dan een bureel hier in Poperinghe samengesteld en dat moet oordeelen over verscheidene gemeenten zon der genoegzame kennis der plaatsen, en zonder de onontbeerlijkste inlichtingen. Wie zal zeggen, dat zoo ingericht elk bureel zich maar te bemoeien hebbende met eene enkele gemeente, alles niet spoedig van sta pel zou loopen. Het ware geen mirakel voor elke gemeente, al de zaken in 2 tot hoog stens 3 jaren klaar te spinnen en te vereffe nen. Hoe zouden wij hier in Poperinghe ook de zaken niet zien vooruitgaan, kregen wij hier een of mogelijksch twee commissarissen met elk een bureel, uilsluitelijk voor Pope ringhe. Dit is ten anderen het gedacht van al de bevoegde mannen die in de bureelen zetelen, en zij laten geene enkele gelegenheid voorbij gaan om den Minister daarop te wijzen, en j nog ten onrechte een heiligen afschrift heb te vragen dat hij in dien zin maatregelen j ben zelfbestuur't Is dikwijls zoo in 't zou willen nemen. Maar Brussel is zoo ver Heven men zoekt te vei langs omwegen tot gestolen heeft, dan vertegenwoordigt dit totaal maar een zeer klein deel van de hoe veelheid vee die het op dit oogenblik bezit. Door de schuld van de Duitschers heeft Belgie 34 o/'o van zijn vee verloren, terwijl de vermindering van het getal vee in Duitsch land maar 14 o/o is.» Deze cijfers bewijzen dat het gejammer der Duitschers en van degenen die hen ver dedigen volkomen ongegrond is. I aten we liever 0,lze lezers weten dat er in Engeland ge- i konkelfoesd wordt om aan de Duitschers 'zooveel mogelijk te laten, en zulks voor Doch wat wij met zekerheid zeggeneene gevoels-kwestieEr zouden in Duitsch. mogen 'o weiuai uuo aijuuuioaciucni i j j t 600.000 onschuldige kinderen XamVgÏÏXid. oieraiis "£1/ 'of J» f „iet vlaamckzij, der kandidaten de ina-etSeLïïktaSKeifischt wordèS geweest den strijd omdat men oveialj^S'lfhe, oSSe» - oog ,00, oog, tand voortand willen inroepen wij zen wij evenwel erop, dat de Duitschers, tijdens de bezetting voor onze kinderen ook geen medelijden gekend hebben. Daarbij, de hooger aangehaalde cijfers getuigen ervan, dat er in Duitschland nog melkkoeien ge noeg overblijven om te beletten dat er een enkel kind bij gebrek ervan sterven zou. De groote menschen, zieken uitgezonderd, moeten daar dan maar wat minder melk verbruiken. overtuigd is dat voor 't stoffelijk en zedelijk welzijn van gansch het vlaamsche volk, de ra'dikale oplossing van 't vlaamsche vraagstuk een noodwendigheid is. Is men misschien bij ons daarvan nog niet over tuigd Die overtuiging is aan 't worden in leper - Poperinghe getuige daarvan het groot aantal stemmen uitgebracht op den naam van den eenigen openlijk-vlaamschen kandidaat die voor den eersten keer optrad. Zullen we in ons hoekje ten achteren blijven terwijl we 't vlaamsche leven overal zien opborrelen in 't land Zullen we hier onverschillig blijven voor ons eigen lot als heel Vlaanderen recht eischt en van den eersten keer vijf hardnekkige kampers van de Vlaamsche partij, «Het Vlaamsche Front», naar de Kamers stuurt Ons volk begint nu eindelijk te begrijpen dat er een einde moet komen aan de verdrukking en uitzuiging van de Vlamingen en dat zij daarom allen moeten samenspannen om het eenige middel daartoe te bemachtigen ik wil zeggn dat wij onze zelfstandigheid moeten veroveren ten koste van wat het ook wezen moge. De tijd van lapmiddelen moet uit zijn halve maatregelen voldoen ons niet meerwij wil len ons uiterste recht t. t. z te wonen in eigen huis, Vlaanderen, waar de Vlamingen alleen baas zijn. Hebt gij die woorden niet uitbundig toegejuicht toen uw vlaamsche frontkandidaat ze uitsprak in zijne ineetin gen 't Is ook zoo klaar voor menschen die niet blind zijn. En die natuurlijke oplossing, de eenige die vrede en gelijkheid zal brengen j in den belgischen staat, is hetgeen men uit- j drukt door het woord waarvoor zoovelen SCHAALSTRAAT. 6, POPERINGHE. Loopends Rekeningen. Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 3 ure. af, en daar schijnt men zoo weinig te weten van den echten toestand onzer streek. Daar is men overtuigd dat de bestaande inrichting ten volle aan de noodwendigheden volstaat, en men wil maar niet begrijpen dat meer bureelen en Commissarissen enkele jaren zetelende en kosten veroorzakende, ten slot te toch besparingen zouden bijbrengen tegen over min bureelen die in 100 jaren nog hun werk niet zouden uitgeput hebben. Hier zouden we ook nog moeten doen op merken, dat het in den naasten tijd toch veel gemakkelijker zou gaan om over al de scha de uitspraak te doen. Hoe wilt gij, b. v., dat er nog middel zou zijn, bij 15-20 jaar, eene zaak klaar te trekken over schade ge leden binst de oorlog 14-18 nu kan men nog onderzoeken of de aanvragen niet over dreven zijn bij 15-20 jaren zal dit onmoge lijk zijn. Eene zaak staat vast zoolang de recht bank de aangegevene schade niet onder zocht heeft en zijne uitspraak gedaan, kan de schadeloosstelling niet betaald worden. Er is geen gebrek aan geld. Voor het arron dissement Yper is eene som van zes honderd millioen frank bestemd om de oorlogschade uittekeeren. Dus kan de uitspraak beko men worden, het geld ligt bij de hand. Wat is er dus te doen Kloppen en blij ven aandringen tot wij voldoening bekomen. Ons dunkt dat de H.H. Burgemeesters als aangewezen zijn om in deze zaak onze woordvoerders te zijn. Wij hebben drie burg meesters onder onze laatst gekozenen De H.H. Bruneel, Colaert en Vandromme Kun nen die heeren niet eens de burgmeesters van het arrondissement bijeen roepen en de ze zaak bespreken, en dan samen aanklop pen en aandringen bij den heer minister om de eenige mogelijke oplossing. Kunnen de gemeenteraden niet eens deze zaak bespre ken en dan een smeekschrift zenden naar den minister. Wij moeten deze bewegen de noo dige hervorming te doen. Daar, en daar alleen ligt de redding. De noodklok geluid tot dat men ons aan- hoore 1 O. W. KANTTEEKENINGEN. In Leuven, zoo erg geteisterd, werden al de schattin- gee gedaan gedurende den oorlog. Welnu binnen twee jaren zullen al de vergoedingen uitbetaald worden. Brussel dat schier niet geleden heeft, telt acht Commissarissen, met elk een Recht bank een voor elke gemeente. De vereffe ningen gaan rap vooruit. Wat baat het voor ons, onze bulletijns in te vullen en onze schade aan te geven, zoo lang de zaken zoo staan. De dossiers kun nen niet optijds geclasseerd worden: op het tribunaal liggen er gansche bakken die nog niet konden ingeschreven worden. Met Nieuwjaar, om reden van onvoldoen de betaling, nemen omtrent al de schrijvers hun ontslag. Hoe weinig ook, toch werd nu en dan eene zaak afgehandeld alsdan zal er niets meer gedaan worden. Hervormingen moeten dus gedaan wor den. Het volk rekent op de overheden. Wie geeft den eersten stoot Groot en dringend is de nood 1 het einddoel te geraken, en steunend op al lerlei vooroordeelen vindt men graten in 't eenvoudig heilmiddel. Vlamingen uit ons oude Westland, denkt na op de grootste les welke de verkiezingen ons geleerd heeft't vlaamsche volk wil niet meer dat men onverschillig blijve voor zijn eigen belangen 't Vlaamsche volk is niet meer te vreden met halve of achteruitkrui- pende Vlamingen 't vlaamsche volk wordt zelfbewust en kent zijn eigen krachthet wil hoe langer hoe meer de redding vinden door zelfbestuur Frontman. Niets is meer aan te bevelen tegen Bloeds eebrek, Bleekzucht, Gebrek aan Ëetlust- Uitpuuing. en alle ziekten door overlast veroorzaakt, dan De versterkende Pillen van A. Monteyne. Apotheek H. NOTREDA.ME, GrooteMarkp Poperinghe. Ten gevolge van den oorlog is de Bel gische veestapel aanzienlijk verminderd. In 1914 telde België 1.879.756 stuks vee, en in 1918 nog 1 232 Ü56 dus eene vermindering van 645.700 stuks, waarvan 560.468 stuks door de Duitschers opgeëischt of gestolen werden. Een verlies van 615.700 hoornbees ten, vertegenwoordigt een verlies van 129.140.01X) kilos vleesch. De vermindering in getal betreft vooral de melkkoeien er dient op gewezen te worden dat voor den oorlog de veestapel uit 50 melkkoeien bestond. Men mag aannemen dat er thans minst 322.850 melkkoeien minder zijn dan n 1914. Deze vermindering van meer dan 300.000 melkkoeien komt overeen met een jaarlijksch verlies van meer dan een miljard liters melk of ongeveer 31 miljoen kilos boter. Iedereen weet hoede vermindering van de hoeveelheid melk en boter, in Belgie voort gebracht, eenen ongelukkigen invloed uit oefent op de gezondheid van de Belgische kinderen, zieken en ouderlingen. De statiestieken van de laatste jaren zijn schrikwekkend. Het sterftecijfer klom gedu rig, en dit van het aantal teringlijders even eens. Ondanks al de pogingen door 't Ministerie van Landbouw aangewend, is het, sinds den wapenstilstand, niet mogelijk geweest een beduidend getal koeien in te voeren. In de verwoeste streken van ons land is er volsla gen gebrek aan melkbeesten, en bijgevolg aan melk en boter. Het is om in zekere mate, en dan nog in eene zeer onvolledige mate, de schade te doen herstellen die door het Duitsch leger in Belgie aangericht is, dat het Vredesverdrag aan ons land onmiddellijk eene afkorting van 50.000 koeien en 40.000 veerzen heeft toege kend. Tijdens de onderhandelingen die plaats hadden te Versailles, waren de Belgische afgeveerdigden genegen, aan de Duitschers maar de onmiddellijke teruggaaf te vragen van H 00 melkkoeien, 't Is op de uitdrukke lijke vraag van de Duitsche afgeveerdigden zelf, dat de Belgische afgeveerdigden aange nomen hebben dit cijfer te verhoogen en op 5000 te brengen. Dat er vee genoeg is in Duitschland, wordt door de volgende cijfers bewezen Op J December 1913 waren in Duitschland 19.216.638 stuks vee, waarvan 10.399.310 koeien en veerzen, endaartusschen9.365.900 melkkoeien, 't Dient opgemerkt te worden dat in deze statiestiek het vee van Lotharin gen, het Palatinaat en Elzas-Lorreinen niet begrepen zijn. Den 1 Maart 1919 waren er 16.565.564 stuks vee, waarvan 8.388.004 melkkoeien. 1. Voorschotten toe te staan aan de ge- teisterden. Deze voorschotten hebben voor doel de woningen, die maar licht beschadigd zijn en vlug kunnen hersteld worden, bewoon baar te maken. De herstellingen moeten binnen de gren-, zen van het hoogst noodige blijven om het» huis bewoonbaar te maken. Het beloop van het toegestane voorschot mag per gebouw de som van 6.000 frank niet overtreffen. Nochtans, in buitengewone gevallen, en na voorafgaandelijke toelating van hel Departement, kan de som tot 8.C00 frank en zelf heel uitzonderlijke ge vallen, nog hooger gebracht worden (school lokalen, gebouwen tot maatschappelijke werken lrestemd enz 2. Voorwaarden in dewelke de voorschot ten toegestaan worden. De gemeentebesturen zullen de lijst op maken der personen, voor dewelke zij een voorschot voorstellen. Zij zullen bij de lijst, de schatting der uit te voeren werken voegen, voortkomende van den aannemer, die de werken wil uit voeren en ze richten tot den Heer Hoogen Konink lijken Commissaris of voor de streek van West-Vlaanderen aan den Toegevoegden Hoogen Koninklijken Commissaris. Afschrift aan deze lijst zal terzelfder tijd aan den D'enst der Verwoeste gewesten gestuurd worden. flauwheid. De anderen, die geenen bornput bezitten, zijn verplicht water te leenen en iedereen weet hoe gezellig het is schoon te gaan spreken om 'n emmer water. Verder zal ik niet moeten uitweiden, velen zijn in dit geval en zullen blij zijn te getuigen datdezaak zoo is Die er zich wil van overtui gen ga onze huishoudsters te rade of bezoe- ke ievers onze vuile steegjes... en oordeele. In de nijverheid is het gebrek aan water totaal! Ik haal slechts een voorbeeld aan om mijn gezegd te staven. a) Het is algemeen gekend met welk water de brouwers in de zomer soms ver plicht zijn te brouwen. b) Het is totaal onmogelijk te Poperinghe eene groote nijverheid aan te gaan. Dit feit kan een schooljongen onwederlegbaar be wijzenvanwaar zou men het noodige water halen Een mijner vrienden, die voor nemens was eene fabriek in Poperinghe op te richten, bleef in zijn ontwerp steken bij gebrek aan de hoofdzakelijkste voedstof zijner grondstoffen en machienes: water. En men bemerke wel zonder fabrieken, zonder nijverheid en handel geen welsland. Van den vuilen, stinkenden poel die de tax! doordweerscht en daarenboven een dreigend gevaar is voor de openbare gezond heid, spreek ik nietdaarover wordt, God dank, onderhandeld Waterverbindingswegen zijn voor Pope ringhe grooten zero. Het ontwerp van de stad met den Yzer te verbinden door de Popcringhevaart is waar schijnlijk hersenschimmij. Nochtans was dit zoo in de middeleeuwen en had Poperinghe daaraan zijnen grooten welstand te danken. En denken dat met heel kleine kosten, wij rechtstreeksche verbinding zouden kunnen hebben met Nieuwpoort, eene toekomstige zeehaven ledereen weet dat het besloten is van Nieuwpoort een grooten zeehaven te maken. Welnu, de canalizeering van de Po pcringhevaart alleen zou ons rechtstreeks met Nieuwpoort verbinden. Wat een verbe tering voor onzen handel 1 Voor onzen in- en uitvoer 1 Ik houd eraan er op te wijzen dat het wa- tervraagstuk ook in onze stad op te lossen is; dat watergebrek in Poperinghe ellendige ge volgen na zich slepen kan; dat de beloofde verbetering dringend hoeft eene werkelijk heid te worden dat het hoogst noodig is dat t aangaat de zaak aan be kwaame deskundigen ter studie geven tot verder heil der stad. Pol Brillemans. Het uitzicht. Eerste werkzaamheden. Volgens de onderrichtingen aan de Hooge Koninklijke Commissarissen gegeven, moe ten de aanvragen tot voorschot onmiddelijk onderzocht worden, opdat de geteisterde, binnen de 15 dagen, volgende op zijne aan vraag, de herstellingswerken kan beginnen. In 't vooruitzicht van de groote toeloop van vreemdelingen, die toekomende jaar in ons land verwacht worden, is er door het Ministerie een programma opgesteld voor het herstellen der hoofdstraatwegen, welke uit Brussel naar alle deelen van het land loopen. Onder de vermelde negentien groote wegen vinden wij 4. Brussel, Ninove, Oudenaerde (Stad huis), Kortrijk, Meenen, Yper, (puinen) Veurne, Duinkerke, en Yper-Rousbrugge, Duinkerke. De uitgave welke de verwezenlijking van dit programma zal meebrengen, beloopt ongeveer zestig millioen. Het vierde der elementen en wel eene der noodzakelijkste is voorzeker wel het water. Zonder dampkring ware immers het leven van den mensch onmogelijk. Water wordt door het menschdomtot alles gebezigdals drank, als werktuig, als heii- en redmiddel, tot vervoer. Eene steek waar water te kort is noemt men eene woestijn en watergebrek is bijna zoo vreed als honger snood. Het is dus van het allergrootste belang dat de plaats waarin we leven van water voor zien wezel Voor ons verbruik, klaar zuiver om te drinken en om onze spijzen gereed te maken voor onze nijverheid, tot het voe den onzer stoomtuigen, onzer machienes; voor onzen handel, het vervoer. Poperinghe lijdt enorm veel door het ge brek aan water, dit laatste is voor eene de gelijk ingerichte stad eene levensbehoefte en 't is een der grootste redenen van zijne onvermogendheid om het bij andere konku- reerende steden bij te houden. Poperinghe heeft eene welingerichte waterleiding noo dig! Het goede water dat zich in de stad bevindt is dat van steenputten en regenbak ken, ten minste voor de lieden die er bezit- Buiten het Paleis der Natie nemen enkele nieuwsgierigen en een paar politiebedienden met een greintje ironie de intredende kamer leden in oogenschouw. Een drietal fotogra fen zijn druk in de weer. Minister Destrée die juist aankomt, leent zich tot een opname, met een suikerzoeten glimlach. Hij ziet er bijster voldaan uit. Binnen is het woeliger De tribunen zijn volzet en talrijke nieuwsgierigen zitten bene den op een openkomende plaatsje te wach ten. De kamerleden staan in groepjes te praten af en toe komen nieuwelingen bin nen, deeene watmin schuchterdan deandere. Eenige' neofieten kijken benieuwd rond. Kamiel Huysmans doet zijne intrede hij ziet er feestelijk uit in zijn zwarten jas, en wordt op de hielen gevolgd door zijn Ant werpsche gezellen. Heel de aanblik van de Kamer is veran derd de roode linkerzijde heeft de blauwe een leelijken duw gegeven. Vele van de doctrinaire gezichten, welke zoo decoratief en parlementair keken, zijn verdwenen. De heele indruk is die van verjonging vele jonge, krachtige kerels zijn er bijgekomen in alle partijen, en, laten wij het zeggen, zij lijken allen in hun schik met een plaatsje op het parlementaire leder. De aanblik op het bureel is niet min typisch de heer Woeste, zoo klein en oud dat hij bijna verdwijnt in den grooten zetel van den voor zitter, heeft rechts en links van hem de fronter Borginon en de katholieke flamingant Van Hoeck, twee oud-soldaten. Deze laatste las met krachtige stem den tekst der klach ten over de verkiezingen. Ook in het Vlaamsch. Dit laatste wekte ontstemming vooral op de perstribuun. Een katholiek journalist, hoorende dat Van Hoeck flamin gant was, legde de gelofte af hem niet in zijn verslag te zullen vernoemen. Tweetaligheid, of wat? De atmosfeer is zoo veranderd. Men voelt haast dat hier een ommekeer van alle voor gaande parlementaire leven aan het gebeu ren is. En voor een Vlaming is het ook wel verheugend deze verjonging, vooral aan de klaagredenen van de tegenstrevers, te onder vinden. Hoe zou een Vlaamsche interpellatie in deze Kamer, anders onderlijnd geweest zijn Wij trekken de aandacht onzer lezers op de belastingswet op de Plakbrieven, die door de Kamers op 21 Oogst 11. gestemd werd, en niet 1 fanuari aanstaande in voege treedt. Op al de plakbrieven hoe ook genaamd, die voor het publiek zichtbaar zijn, de plak brieven op papier, op karton, op linnen, op hout, op metaal, op porselein, de plakbrie ven op muren, de licht-plakbrieven, de plak brieven genaamd reclame borden, de scherm plakbrieven, de plakbrieven op bijzonder draagtoestel, de opschriften en namakingen dienende als plakbrieven, kortom alle recla menstelsels bij wijze van aanplakking, welke werkmanier ook voor hunne vervaardiging werd gevolgd en welke hun vorm zij, wordt van 1 Januari eerstkomende af, ten bate van den Staat eene belasting gelegd waarvan het bedrag merkelijk hooger is dan het oude zegelrecht dat, onder het voorgaande stelsel, de plakbrieven op papier en op linnen trof. De plakbrieven op gewoon papier zijn onderhevig aan de volgende taksen plak brieven, waarvan de afmeting 20 vierk. deci meter niet overschrijdt, 10 centiemen van 20 tot 25 vierk. dec. 12 cent. boven deze afmetingen, 2 cent. meer per 5 vierk. dec. Deze belasting wordt verdriedubbeld voor plakbrieven, die om het even welke bewer king ondergingen om ze duurzamer te ma ken, hetzij ze worden beschut door een glas een vernis of anderzins, hetzij ze, vóór de aanplakking, gekleefd werden op karton linnen, eene metalen plaat, enz. Het bedrag werdt verminderd met een 1/5 als de belasting ineens voor drie jaren wordt betaald. De groote aankondigingen, aangeplakt of geschilderd op eenig deel van een gebouwd of ongebouwd goed, buiten een omtrek van 100 meters van de gemeenten en voorsteden alsmede in de verwoeste streken, betalen eene jaarlijksche bijzondere belasting als volgt 50 fr. per vierk. met. voor plakbrieven tot 6 vierk. met.100 fr. voor id. van 6 tot 10 v m.250 fr. voor id. van 10 tot 20 v. m. 6u0 fr. voor id. van meer dan 20 v. m. Eene reklaam van 10 vierk. met. zou dus 1000 fr. betalen, eene van 20 zou 5000 fr. betalen en eene van 25 v. m. zou komen op 15,000 frank. De strafbepalingen zijn uiterst streng: eene boete van iuOfr. voor elk in overtre ding bevonden reclaain en daarenboven, bij toepassing van artikel 28 van eene wet van 24 October 1019, kan de overtreder die de inbreuk begaan beeft met het opzet rech ten te ontduiken, door de strafrechtsmacht veroordeeld worden tot eene gevangenisstraf van acht dagen tot twee jaar en tot eene boete van 100 tot 10,000 frank. Niet slechts hij die uit de ruchtbaarheid voordeel moet trekken wordt door de nieuwe wet getroffen. De bezitnemer en, bij ontsten tenis van een bezitnemer, de eigenaar van de plaats waar de plakbrief is aangebracht, alsmede de ondernemer van aanplakking zijn, met hem, van wien de plakbrief uit gaat, gezamentlijk gehouden tot de betaling van de belasting en de boete. Het is van belang nog op te merken, dat de in kolfiehuizen en winkels geplaatste op schriftborden, kartons en schilderijen niet meer van het zegel vrijgesteld zijn, tenzij ze er zich toe beperken het volstrekt noodwen dige op te geven om het aldaar te koop gestelde voortbrengsel nauwkeurig aan te duiden. (Bij voorbeeld bier van die brou werij, champagne van zulk merk, X... mar garine). De belasting zal dus verschuldigd wezen indien het opschriftbord het is gelijk wat ook aan deze aanwijzing toevoegt, aldus, bij voorbeeld, de vermelding van het adres van den fabrikant of van den voortbrenger, het zij het tijdstip waarop het huis van dezen laatste werd opgericht, hetzij de ligplaats der koopwaar, of ook nog de samenstelling of de hoedanigheden van het voortbrengsel, de behaaldé belooningen, het fabriekmerk. Welkdanige teekening op de reklaam brengt de eischbaarheid van het recht mede. De handelaars en de koffiehuishouders die, als bezitnemers, tot de betaling der be lasting en der boeten gehouden zijn, hebben er dus voor te zorgen dat, tegen I Januari aanstaande, de in hunnen winkel of in hunne inrichting gestelde reklamen met de voor schriften der wet van 24 Augustus 1919 in overeenstemming worden gebracht eene zoo onbeschrijfelijke koude volgen, dat al de menschen en al de dieren (de ijs beren in begrepen) de pijp aan Marten zul len geven en dood zullen gaan 1 Als nu maar geen bijgeloovige menschen gaan denken dat het onweder van Donder dag avond al eene verwittiging was van het einde der wereld 1 Tot geruststelling dient gemeld dat een geleerde en ernstige Fransche weerkundige verklaart dat Mercurius, Venus, Mars en de andere planeten een noodlottigcn invloed hebben uitgeoefend op de zwakke hersens van den Amerikaanschen profeet, en dat de kerel stapel zot is. Versterk uw bloed, vermijdt de Bloedar moede door het gebruik der Versterkende Pillen van A. Monteyne, Apotheek H. Notre- lame, Groote Mar. t Poperinghe In Marrokko werden regelmatige troepen op marsch overvallen door gewapende ben den van niet onderworpen volkstammen. Zij moesten een 30 tal dooden, waaronder een Officier, achterlaten. De Fransche regeering hébft bekend dat de betrekkingen tusschen het Vaticaan en Frankrijk officieel zullen herromen wor den. De Engelsche regeering is van zin aanstaande week een nieuw ontwerp van Zelfbestuur voor Ierland in het Lagerhuis neer te leggen. Zondag laatst beleefden wij een onzer bes te vergaderingen 350 leden waren tegen woordig die met spannenden aandacht de aanspraak van E. H. Vuylsteke volgden met de vinger op de wonde toonde hij de kwalen van onze werklieden teyens gaf hij ook het geneesmiddel dat alleen kan toe gepast worden als de werkman zich veree- nigteen felle stoot werd alzoo gegeven aan ónze beweging met Nieuwjaar rekenen wij op 500 leden 1Emiel Geskiere uit Wervick bracht ons den broedergroet en moedigde ons aan om hand in hand hard door te wer ken tot spijt van die 't benijdt. Vooraleer te scheiden werden de volgende punten be handeld en goedgekeurd 1.) een bestuurraad van 11 mannen en 4 wijkmeesters werden gekozen, die voortaan te zamen den Bond zullen besturen en alle verantwoordelijkheid op hen nemen 2.) de standregels van den Bond werden voorgelezen en aanveerd 3.) een afgeveerdiging van den Bond zou den 15 December naar Brussel gaan om den Christen Landsbond te heipén stichten 4.) met de eerste vergadering van den werkliedenbond in Januari zal hetsyndikaat gesticht worden als verweer tegen staking en werkeloosheid een vreemde spreker zal ons komen onderrichten. Goen Moed Vrienden uw reuzenwerk begint, deinst niet terug voor moeilijkhe den... Wat ze elders konden, dit kunnen wij ook... Onze zaak is billijk, God zal ons helpen. Hypotheken - Ongevallen - Leven - Brand - enz. Naamlooze vennootschap in vorming. KAPITAAL 2.000.000 fr. te brengen op 5.000 000 fr. Maatschappelijke ZetelEm. Jacqmain-Laan, 125, Brussel. De door de Vlamingen bij de verkiezingen behaalde overwinning is reeds vanaf den eersten dag gebleken Alle Vlaamsch gekozenen, behalve de socialist Van de Velde, legden den grond- wettelijken eed in 't Vlaamsch af. De Franskiljons waren er 't hart van in. 't Klonk als een waar mitraiijeurvuur. 't Vlaamsch heeft in 't Parlement zijn in trede gedaan en 't zal er blijven Wij gunnen den franskiljons gaarne hei hoeratje voor den na hun grillen dansen- den Van de Velde. Een professor der Hoogeschooi van Mi chigan, Vereenigde Staten, laat met innige droefheid weten aan de bevolkingen der aarde dat den 17 December aanstaande de wereld met man en muis, vergaan zal, net als eene oude vermolmde mosselscliuit op de woeste zee Dien dag, den laatsten dag van ons be staan op het aardsche tranendal, of bij mis rekening eenige dagen vroeger of later, zullen de planeten Mercurius, Venus, Mars, Neptunus, Jupiter en Sarturnus, ten opzichte van de wereld zulke plaats in de hemel ruimte bezetten, dat zij, als weerbots, een beslissende invloed zullen uitoefenen, die voor ons, arme Aardbewoners, alles behalve aangenaam zal zijn. De zon, zoo voorspelt de Amerikaansche weledelgestrenge en hooggeleerde heer pro fessor, zal eene zoo reusachtige vlek vertoo- nen, dat zij erdoor zal verduisterd worden, en dat liefhebbers geen gerookt of blauw glas zullen noodig hebben om er vlak in te zien. Deze vlek zal het sein wezen van schabouwelijke dingen die zullen gebeuren winden en stormen zullen opsteken, ver schrikkelijke onweder zullen losbreken de aarde zal beven (van schrik de vuurber gen 'zullen uitbersten, een regenvloed zal op de aarde pletsen (waarschijnlijk om de vuurbergen uit te dooven 1), en daarop zal Er is in ons land gebrek aan degelijke ver zekering-maatschappijen. Daarbij komt het dat vreemde maatschappijen hier steeds een ruim arbeidsveld vinden en er, voor het Vlaamsche land alleen, jaarlijks 20 millioen frank aan premiën verloren gaan. Wij richten «Flandria» op, om in Vlaan deren een gezonderen econoinischen toestand te scheppen, en daardoor den vroegeren staat van zaken in ons voordeel te doen ver- keéren Al dadelijk kunnen wij op een mach tig zakencijfer rekenen. Een wel beheerde verzekering-maatschappij, op wiskundige grondslagen berustend, leverj de sterkste waarborgen op en maakt een ste vige financieele onderneming uit. Niet zel den immers zien wij verzekering-maatschap pijen dividenden van 25 tot 30 uitbetalen. Daar nu het technisch en zakelijk beleid van Flandria» is opgedragen aan vakmannen met kennis en ervaring, bestaat de zekerheid dat Flandria» weldra de hoogste van de meest bloeiende maatschappijen van dien aard zal bereiken en in de toekomst even groote dividenden geven. Aandeelen van «Flandria» zijn dan ook eene veilige en voordcelige geldbelegging, en wij zijn ervan overtuigd dat, nu aan de Vlamingen gelegenheid geboden wordt om zelf de vrucht van hun arbeid te genieten, zij hunne belangen zullen blijken te beseffen door zoo ruim mogelijk in Flandriate on derschrijven. Het kapitaal der Naamlooze Vennootschap Flandria zal minstens twee millioen frank bedragen, verdeeld in aandeelen van 500 frank Het zal zoo spoedig mogelijk gebracht worden op 5,000,000 frank. Voor ieder aandeel zal gestort worden 225 frank (20 °/u op het kapitaal en 25 frank premie voor onkosten). De aandeelen mogen ook vol gestort wor den in dit geval is er te storten 525 frank per aandeel Houders van zulke aandeelen komen niet voor op de lijst van aandeeliiou- ders die in het Staatsblad verschijnt, en moeten niet aanwezig of vertegenwoordigd zijn bij de akte van oprichting.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1919 | | pagina 1