HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor, P en Omstreken. Zondag1 22» Februari 1920. 10 Centiemen. 17° Jaar. N1 8. V. S A N SEN-VANNESTE, s i De Poperinghenair in 't gedrang BANK van POPERINGHE, A. CROUSEL, Oorlog schade. In ?t Buitenland. In 't Binnenland. sa- Jaar in Stad te huis besteld buiten Stad met de post Buitenland 1 5.00 fr. 5.75 fr. 7.75 fr. ss De Papiereri&is en de Pen, Kostelooze inschrijving aan de nieuwe Belgische leening 5°)0 Vlasteelt in de verwoeste istreek van West-Vlaanderen. Een Feestje. APOTH EEK - DROGERIJ A. K EST ELI J N, Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Stad Poperinghe. Op onzen Stadsschouwburg. t) s C5 OS a a •S3 O sa- <a* J' <a Cft 3 O TS *g Cfc -3 Cc as C5 Cfe 40 c- p" p. 4s C© ee> e—» ct> U ca -V as a •S3 CP S Ct P* CIS «0 C6 r* /I, l>oiiiie«ientpiTj Uitgever s Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. is»» A.TT1I1 m MHMH"aHBi«ii WlkWU^iiMM /Aankondigingen s Berichten 50 cent. de regel Notarieële berichten 50 cent. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. 5» e e s CU Sk R. Qj QJ 5. =<T sk 5U' 53 S tu «c <3j O» O) O) <>3 S 03 Pï O) 53 «5 «C P <3J «o SS O .ï"0 r-ö 1) W 41 SS 39 O) "SS S3. O O S3 <39 <3J <3J 39 "53 <39 .03 53 O O 't Groot volk begint zich te moeien met De Poperinghenaar Het liberale blad La Gazettevan Brussel valt bovenarm op ons, en meent ons zóódanig af te rossen dat we nooit meer vinneof vlerke zullen roeren. Gelukkig is een Poperingsche keikop zóó hard, dat hij tegen een klop van de ouwe tante Gazette» vermag. Ja, al ware 't een slag met den patriotards-voorhamerfvan de «Nation beige», nog zou een keikop kikken noch mikken 't Is nu dus de liberale Gazettedie moord en brand roept tegen De Poperin ghenaar En waarom Och omdat Vlaam- sche waarheid niet strookt met franskillon- sche belangen. We hebben in ons nummer van 1" Februari een artikel overgedrukt Niet Jezus maar Barabaseen ware ge schiedenis waarin we 't schreeuwerige on recht door 't Belgisch gerecht tegenover Vlaanderen bedreven aan de kaak 'stelden, met als staving een slaande geschiedenis. En nu huilt de Gazette van activisten, littérature activiste, programme activiste en dies meer. 't Is om te lachen, zulke woorden en zulke dingen naar ons schamel Westland overge waaid Neen, Gazette blijf ernstig ge weet toch wel dat al die vreemde dingen bij ons in 't pinnekensdraad zouden blijven hangen ge weet dat we hier in 't puinen- land wonen, met al onze ellende, met al on ze dooden, en met al onzen wrok om onze verlatenheid. Als ge nog eens per auto komt uit Brussel, rijd eens zoo rap niet, en kijk wel rond ge zult kruisjes en steengruis en wroetende Vlamingen zien, maar aktivis ten? neen, dat niet! Voltaire heeft het gezeid, in zijn tijd liegt, liegt maar op, ten laat ste zal men er toch altijd iets van gelooven I» De ouwe Gazette kent Voltaire Ha, we zouden activisten zijn, (dit is: duitschgezinden, volgens de Vlamingen-vre ters), omdat wij spreken voor ons Vlaamsch recht, in de naam van ons onmondig West- Vlaamsch volk activisten, omdat we wij zen durven op de misselijke wantoestanden in Belgiëactivisten, omdat we spreken, wijl we aan den lijve voelen, hier, in 't ver- gruizelde Westland, wat het bediedtmaar een Vlaming te zijn, vooral, wat het ons kost geen Waal of franskillon te zijn. En zij ook zouden duitschgezinden zijn, die dui zenden oud-strijders van ons hoekje, die nimmer den vuigen Duitscher genaderd hebben tenzij met 't geweer in de vuist, die slechts met den pinhelm verbroederd hebben, in de lijfgevechten, bij hun nachte lijke raids, gedurende 4 lange bloedjaren. Daar is 't, heeren patriotards, dat zij, ÓNZE jongens, aan activisme gedaan hebben, ter wijl de Belgische vaderlanders aan patrio tisme deden in uwe spek- enzeep-komiteiten, of in Den Haver en te Londen en te Parijs, zoolang er geen gotha's kwamen... Die dui zenden jongens staan met ons, en HUN ge dachten zijn 't die we vertolken. Komt eens kijken, niet per auto, maar te voet, naar onze kerkoven komt de kruisjes tellen der broeders van de overgeblevenen komt on ze weezen en onze weduwen tellen, en lacht dan weer om ons bloedoffer dat geen recht verdienen mag. Ook in naam van die spre ken we het Vlaamsche woord, dat gij een Duitsch woord noemt. Ha, we zijn activisten, omdat we staan langs de zijde van Mgr. Rutten, bisschop van Luik, langs de zijde van Mgr. Segers van Gent. Omdat we staan naast onze Vlaamsche voormannen, naast de Vlaam sche kamergroep, met eerlijke menschen als Frans Van Cauwelaert, ministers Poullet, Vandevyvere, Helleputte, naast onze oud soldaten in de Kamers, allemaal menschen tot aan wier hielen gij nog niet reiken kunt, oüwe «Gazette» en konsoorten activisten, omdat we staan met die duizenden Vlaam sche geleerde menschen, met die duizenden jongens die als verbitterde Vlamingen uit 't leger teruggekeerd zijn. Ge ziet het, ons Vlaamschgezind leger is te duchten, het heeft bevelhebbers en soldaten, en weldra naakt de tijd dat er geen plaats meer zal zijn in Vlaanderen, zelfs niet In 't Westland, voor wie in 't Vlaamsche leger niet zal inge lijfd zijn, We zijn activisten Maar dan zal M. Colaert ook activist geworden zijn, o gruwel, wijl hij begint te voelen lijk wij, en ziet dat de toekomst van Vlaanderen be hoort aan Vlaanderen zelfNatuurlijk is hij het, want M. Colaert Is katholiek, en La Gazette 's dolle partij - haat is zóó laaiend dat hij én activisten én katholieken of te néo-actiwisten allemaal in één keer neerbla- kert. Neen maar Gazette en Cie, ge verliest 't spel in korten tijd in ons land, en daarom weert ge u als razend, al vechtend tegen den dood, en daarom noemt ge Vlaamsch- en duitschgezind in éénen adem. Och, we weten wel dat het gekwijl van La Gazette niemand in ons afgelegen Westland verontrusten zal Daarvoor hebben de menschen bij ons nog te veel gezond oordeel, alhoewel de Brusselsche heeren meenen dat we stomme boeren zijn, en dat er geen verstand voor ons meer overblijft, dewijl zij het allemaal in pacht hebben. Wat echter voor den oorlog hier niet geweten was is nu door ieder gekend dat we als simpele Vlamingen, de kastanjes uit 't vuur halen ten bate van Walen en franschkennen- den; dat ons Vlaanderen 't land der lage loonen, der groote kindersterfte, der uitwij king, der ongeleerden en der groote wroeters is dat Vlaamsche landbouw het moet be- zeuren, ten bate van Waalsche nijverheid. Dat gij, met één woord, minder mensch zijt in België, indien ge Vlaming zijt en slechts Vlaamsch kent. Leert Fransch, zeggen onze bekampers, terwijl ze zien dat sedert 90 jaren onze kinders in 't Franssh verinuil- ezeld worden, in onze scholen, en noch Vlaamsch noch Fransch kennen. Leert Fransch, zeggen ze, terwijl ze sedert go bev.ndc-n Om dat alles te zeggen en te willen ver- (jjft yafll Mare Majesteit (fe MUM. beteren, daarom schelden ze ons vooracti-i visten! Menschen van Poperinghe, breekt Hare Majesteit de Koningin komt opnieuw uw hoofd' niet met zulke aardige woorden, l uiting te geven aan hare bezorgheid voor de bewoners van Verwoest Vlaanderen, door eene tweede zending kiekens ter uitdeeling als gij er niet veel van begrijptweet alleen lijk dat er in België mannen geweest zijn, die meenden deugdelijk te werken voor Vlaanderen, nadat zij zagen hoe de frans- killons in hun handen wreven omdat het Vlaamsch nu kapot moest. Onder die mannen zijn er die gemist hebben, en die keuren wij niet goed, maar acht op tien, hebben het rechtzinnig gemeend, hebben veelal hun familie en hun bestaan er aan geofferd; en die mannen, acht op tien, hebben elk meer eerlijkheid en meer schoon heid in hun ziele dan een dozijn Belgische vaderlanders te zarnen. Ze hebben ge mist, 't is spijtig; maar ze hebben gezon digd tegen België, uit liefde tot Vlaanderen ze boeten hun zonde-uit-liefde. Wij, Westlanders, die wel bommen en granaten, maar geen Duitsclu rs noch. acti visten kenden, we worden vereenzelvigd met lieden waarvan we amper den naam weten. Het is waar, we hebben geen vrien den die komiteitsbazen waren, noch dragen we dekoratie's. Maar, heeren van Beulema- nië en Franskillonië, spijts uw laster en spijts uw dolheid, toch zullen we volharden in onze boosheid, toch zullen we voort aan ons volk leeren, hoe het meer betaalt aan België en minder krijgthoe dit oude slag veld, waarop we wonen, er vooral belang bij heeft dat het Vlaamsch recht zegeprale in België, om hier ware voor ons geld te krijgen. We zullen voort aan ons volk leeren dat het een stiefkind is, dat de slunsen van zijn broertje mag dragen, en den pot uitlik- ken nadat de lievekindjes hun bekomste hebben. Hameren, hameren, op de harde keikop pen spijts Gazette en spijts alle Vla- iningen-fretiers totdat de kei vuur slaat. Als 't ijzer gloeit is 't goed te sme den Leeren moet ons volk dat zijn landbouw oneindig meer kon opbrengen, dat zijn vlas- en hoppekweek meer konden begunstigd worden, als Brussel maar wildeleeren moet ons volk dat Vlaanderen zijn Noordzee en zijn visscherij heeft, dat Vlaanderen zijn kempisch kolenbekken heeft, waar reeds Franschkillonië bezig is met 't vet af te schuimen. Leeren, leeren, al wat 't Vlaamsch volk weten moet, om te verstaan hoe 't in den grond geduwd wordt door zijn gezworen vijanden, de naarstige grafdelvers van Vlaanderen... Nietwaar, Vlamingen, ze konden we! hun eigen graf delven 1 En, nietwaar, we zullen op de uitvaart zijn We hopen dus stellig dat La Gazette er geen nachtmerrie zal aan beleven, als ze verneemt dat we zeker en vast ons leven niet beteren zuilen. We weten dat ons volk ons goedkeurt, we zijn maar de weergalm van zijn stem. We leven in 't Westland, wij, en niet in Brussel, en 't is in de woestijn dat de Gazette hier predikt. Een feitje uit honderdenIn de Belgi sche zeevaartschool boden zich 120 leerlin gen aan voor 't examen 96 Vlamingen 34 Walen. Van de 96 Vlamingen kregen er 7 hun diploma. Van de 24 Walen kregen ze 't alle 24. Als 't u belieft, denk een paar minuten na op zoo 'n feitje en vraag ons dan nog wat we eigenlijk willen, wat dat Vlaamsche beweging is, en wat er te verbeteren is in België VrfllllV 'in ële onderhevig zijn een witte vloeden - «u «Lil jjg te iate 0f onregelmatige regels heb ben die verzwakken door het ophouden der regels, zul len hunne herstelling te danken hebben aan de v»rster» kmitPiü»». vaa A. Mo*t»yn», Apotheek H. Notredame Groote Markt, Poperinghe. toe te vertrouwen aan den bijzonderen Dienst gesticht door het Ministerie van Landbouw voor het heropbouwen der ver woeste streken. Verleden jaar waren het Dixrnude en eeni ge Noordwaartsgelegen gemeenten, die door de Koninklijke Geefster werden bedacht, thans was het de beurt van Yperen, Dicke- busch, Sint Jan, Voormezeele, Zandvoorde en Zuidschote. De inwoners dezer gemeenten, die per verloting worden aangewezen, ontvingen elk een korfje met eenen haan cn 3 jonge hennen van de beste rassen. Dit pluimvee, voortkomende uit de per soonlijke kweekerij van Hare Majesteit, werd met vreugd" er- h.—iu>-srh*Hl ontvan gen in deze streek waar de volksvoeq. zooveel moeilijkheid ondervindt. j 100 kgr. Ammoniaksulfaat, kgr. Sodanitraat. Die stikstofbemesting bevordert yu Marris, Ciartet k Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. De grond, moet zoo vroeg mogelijk, voor of binst den winter diep omgeploegd wor den, zoowel om het onkruid te bestrijden als voor het vruchtbaar worden van de bo venlaag. Het onkruid heeft dan tijd tot schieten, en wordt, bij de verdere grondbewerking ver nietigd. Niettegenstaande er in de verwoeste streek veel vlas zal gezaaid worden, zonder recht streeksche bemesting, is het nochthans voor- deelig van de scheikundige mestoffen ge bruik te maken. Het toedienen van kunstmeststoffen heeft voor doel den grond te voorzien, van de noodige voedingstoffen onmisbaar tot de normale ontwikkeling der plant. Eene slecht geschikte bemesting kan nochthans de waar de van het vlas grootelijks verminderen. Men zal rekening houden van de natuur en de hoedanigheid van den grond, de vroegere bemesting en de voorgaande vrucht. l| Ais stikstof bemesting gebruikt men daar- j omtrent 100 kgr. Sodanitraat' samen met 160 kgr. Ammoniaksulfaat, of alleen 200 De schaarschte aan kolen en grondstoffen, de stijging der loonen en de daling der wis selkoersen beeft o. a. in Frankrijk en Belgie een papiercrisis doen ontstaan, welke voor de pers in een ramp dreigt te ontaarden De buitengewone lage prijzen welke het publiek in deze landen gewoon is voor zijn krant te betalen maken de Fransche en Belgische pers voorden invloed der papierprijzen na tuurlijk veel gevoeliger, dan b. v. in Holland, waar de lezer gewoon is niet alleen zijn pa pier maar ook den verstandelijken inhoud en de degelijkheid der informatie behoorlijk te betalen. Men mag voor Belgie en Frank rijk aannemen dat de losse verkoop per nummer tegen de tegenwoordige prijzen in doorsnee niet veel meer oplevert dan den prijs van het verbruikte papier. Het is dan ook te begrijpen dat vele bladen, welke fi- nantieel niet sterk staan, er het bijltje bij neerleggen. Charles Sangerme schreef enkele dagen geleden in de Paix Nationale De Fransche pers sterft uit. En ik spreek niet alleen van de kleine bladen, ik bedoel gansch de drukpers. In 1914 werd een blad van 6 tot 8 blad zijden 5 centiemen verkochthet papier gold 29 fr. de 100 kilos en de werklieden wonnen 250 fr. per maand. In 1920 is de prijs van een dagblad 10 centiemen men vindt moeilijk papier en het zal morgen 260 fr. de 100 kilos kosten, ter wijl de werklieden 20 en 30 fr. daags eischen. Meer dan 200 bladen in Frankrijk gaan voorloopig ophouden te verschijnen én de kleine tijdschriften zullen spoedig op dien dag door de groote gevolgd worden. Hetzelfde verschijnsel begint zich ook in Belgie te laten voelen. Van Vlaamsche zijde beleefden we onlangs onder de dagbladen het verdwijnen van De Belgische Stan daard en De Volksmacht Maar onder de weekbladen is de verwoesting nog groo- ter. In Limburg alleen, hebben volgens de Eendracht van 1 Februari niet minder dan 10 weekbladen waarvandeopsomming v/ordt gegeven opgehouden te verschij nen. En Eendracht voorspelt dat het hierbij niet blijven zal. Loopefide Rekeningen, Beursbevverklngen Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 3 ure. Wisselagent, Schaalstraat 14, Poperinghe. Uitgevingsprijs -i!*$ terugbetaald aan toll j men maakt de kap met ongedorschen haver bij jaarlijksche trekkingen. f of tarwe, bijzon derlijk den regelmatigen en snellen groei, en alzoo bekomt men lang en fijn vlas van goe de kwaliteit. Daarbij strooie men nog, 350 kgr. Super fosfaat. en 100 kgr. Chloorpotasch of 400 kgr. kaïniet. Fosfoorzuur en potasch bemesting, bevor dert de hoedanigheid en het rijpen, alsook de kleur. Deze laatste meststoffen worden bij voorkeur nitgestrooid en ingewerkt binst den winter Sodanatraat wordt ingewerkt bij het zaaien. Men zaait van zoohaast het land bekwaam is, zoo vroeg mogelijk, best in den eersten helft van April. De grond kan niet te fijn liggen, en moet goed vast gewerkt worden, vooraleer te zaaien' Men zaait bij stil weder, en volgens de zuiverheid van het zaad 180- 2i kgr. per hectaar, Die werking moet door een ervaren zaaier uitgevoerd worden, opdat het zaad regelmatig zou verdeeld zijn. Zaait tnen te dun dan is het vlas al te grof, zaait men te dik dan is bette fijn. Na het zaaien wordt het zaad ondiep en en kruisseling ingewerkt. Bij droog weder rolt men seffens. Het inzaaien van gras is af te keuren. Een tiental dagen na de zaaiïng komt het vlas voort. Als de plantjes dan 5-6 cm. lang zijn, is het tijd om te wieden; een tweede wieding is zeer aan te prijzen en zal door dén meerderen opbrengst rijkelijk vergoed worden. Het vlas lijdt soms aan ziekten, waaron der het warkruid en den brand. De goede bewerking voor den winter en eene oordeel kundige bemesting zijn de beste middels om de brandziekte te vermijden. Het vlas bloeit gewoonlijk in Juni, en wordt begin Juli getrokken, als wanneer de bladeren geel worden en af vallen en het zaad een bruine kleur krijgt. Voor beste vlas te bekomen moet men voor de volledige rijpte oogsten. Het wordt gesleten en in hagen gezet om te drogen. Na een tiental dagen als het vol ledig droog is, wordt het in bundels gebon den en in eene mijt gezet. Die mijten, in vorm van muren, zijn maar een bundel dik, en 2-25 m. hoog, en worden goed, met strooi afgedekt en langs beide zijden voorzien van steunen. Hier kanhet vlas volkomen droog worden bij gelegenheid wordt het binnen gebracht of in ronde mijten gezet; goed verheven op houten en met de grootste zorg gedekt, waar het den tijd tot levering afwacht. Moest men veel te vreezen hebben van muizen dan strooit men tüssibhen de verschil lende lagen, fijnen houtasch of zelf peper, en Aangelokt door de hooge prijzen, staat iedereen gereed groote oppervlakten vlas te zaaien. Tot het v/el gelukken in die cultuur is het noodig eenige punten goed in acht te De Vergadering der Burgemeesters van de< nemen- verwoeste streek te zamen met de Volksver- Er dient vooral gezorgd te worden dat tegenwoordigers en eenige notabelen, dief men goed zaad hebbe. Vóór den oorlog ge- over 14 dagen moest plaats hebben en op jbruikte men om zoo te zeggen enkelBlauwe •l1—- Riga» ook tonnezaad genoemd. het laatste uur moest ontzegd worden, zal binnen kort, naar wij vernemen, op nieuw bij een geroepen worden. Als men in de bu- reelen te Brussel de gewenschte oplossing te eenvoudig vindt, en daarom de gevraagde hervorming niet wel uitvoeren, 'dart komt aan niemand meer de taak toe om die buree- len in te lichten, dan aan de Burgemeesters. Zij vertegenwoordigen de gemeentebelangen en hun optreden en krachtdadigheid zal on getwijfeld de zaak vooruit helpen. De tijd is kostelijk, dat vooral gevoelen de geteisterden. Men spreekt veel in rede voeringen, over geteisterden, over vergoe ding, heropbouw enz Maar wanneer door bevoegde mannen klaar bewezeii v/ordt waar de tegenwoordige regeling mank gaat, en hoe de toestand dient verholpen, dan aarzelt men nog de hervormingen in te voeren. Tegenwoordig gaan de zaken zoo slecht vooruit, of liever omzeggens niet meer voor uit. Ten gevolge van ontslagnemingen blijft er op de vijf tribunalen van Oorlogschade nog een enkel greffier over, en zoo zijn 4 op 5 tribunalen tot werkloosheid gedoemd. Het ware dus een uitstekende en hoogst- verdienstelijke zaak kondende Heeren Burg meesters te zamen met de H. H. Volksver tegenwoordigers door hun gezamentlijk op treden, de Heer Minister bewegen met onze rechtmatige eischen in te stemmen ea de in» he. M. tp bloem van Riga ook tonnezaad Het rozezaad dat er van voortkwam, gaf ook goede uitslagen, alsook de blauwe bloem van Zeeland. De soorten met witte bloem zijn hier niet aan te bevelen, om wille van hunne minder waarde. Daar er nu moeilijk, en enkel aan zeer hooge prijzen, aan vreemd zaad te ge raken is, zal er meest inlandsch zaad ge bruikt worden h«t bezit nochtans nooit de weerde en hoedanigheden van het vreemde van goeden oorsprong. Daarom eische men alle mogelijke waar Op 13 dezer gaf de Ypersche Club al hier gevestigd, een. feestje aan zijne leden in de cinemazaal van M. Lobeau. Dit feeste behelsde namelijk muziek, zang en zichien op het cinemadoek. Haasten wij ons ie zeggen dat het een aangename avond geweest is dien 'de aan wezigen daar overgebracht hebben. De zichten hadden allen betrek op ons lieve Yperstraten en openbare gebouwen zooals ze zich in vredestijd aan ieders bewon dering vertoonden en hoe ze nu door de ver- niellngsdflft der Duitsche bandieten zijn toe getakeld geworden. Hoe schoon en hoeindrukwekkendtevens En hoe voelt men zich verontwaardigd bij 't zien van deze droevige puinen 1ook werden die verschillende gevoelens door de menig vuldige toeschouwers op duidelijke wijze vertolkt): nu door een daverend handgeklap en een welgemeendHa! hoe schoon 1 hoe prachtigil 1 dan door een dof gemor, de diepe smart uitdrukkende die ieders harte beklem- wenswaardige handelaars. Vlas mag maar na 7-10 jaar op dezelfde gronden terug komen het gedijt in alle gronden, vermits die niet te licht of te zwaar zijn. Goed doordri.ngbare rijkelijk aan hu mus voorziene leem- en zandachtige klei gronden passen het beste. Als voorvrucht hebben wij vooral suikerijen, haver, tarwe of beeten. In de verwoeste streken zal veel vlas ge kweekt worden op vereffende gronden door de lange braak zijn die wel voorzien van opneembare voedende stoffen. Het is te voorzien dat de stand niet re gelmatig zal zijn de putten zullen hun af- teekenen in het gewas daar de grond daar ï-"-iiiiÉÉiBr i schouwers wisten op allerlei manieren hun-t ne tevredenheid te laten hooren en hunnent innigen dank uit te drukken. Bijzondere melding moeten wij maken over 't slot van 't feestop 't schermdoek is ons de markt van Yper verbeeld versierd tijdens een vaderlandsch feest en Mejuf, Valcke, als eene ware zangeres, liet ons het lied: Tu renaitras» hooren.'t Was uiterst lief en iedereen voelde zich diep in de ziel getroffen bij 't tanhooren van dezen profeti- schen zang met zooveel gevoel en kracht gezongen. En toen eindelijk het borstbeeld van onzen welbeminden Vorst op het doek te voorschijn kwam en ons Vaderlandsch lied «de Brabangonneuit aller borsten door de ruime zaal weergalmde, dan was het een geestdrift waarvan men oog- en oorge tuige moet geweest zijn om er al de volheid van te kunnen begrijpen. Een onvergetelijke avond dus, en nog maals onze innigsten dank voor al degenen die geene moeite gespaard hebben om alles ten beste te doen gelukken. j. B: De volgende soldaten die de Herinnerings- medalie of de Overwinningsmedalie ontvan gen hebben mogen hun brevet afbaleu op het stadhuis, in het Bureel van den Heer Politiecommissaris op de Zondagen tusschen 10 en 12 uren. HuyghéAndré. HezeGaston. HezeMaurice. Gos Albrecht. Huyghe Remi. Gesquière Vic tor. Dequidt Maurice. Pinscn Hendrik.Noppe Albert Orbie Achille. Papegaey Marcel. Lobeau Jérome. Lobeau Maurice. Kesteman Gaston. Handpoorter Joseph. Leupe Valère Legrand Ernest. Leterme Evariste. Leterme Henri. Maertens Joseph. Merlevede Georges Maes Maurice. Papin Maurice. Knockaert Abel. De Bergh Henri. Denys Maurice. Debergh Jerome. Debijser Alphonse. Denijs Ernest. Coutteure Gaston. Coutigny Theo- phile Dallequin Marcel. Coutigny Jerome. Mahieu Achille. Dumon Georges. Garey Georges en Derycke Maurice, allen van het 1 te linie. Verhoest Achille, Genie 2. L. A. Tatfin Seraphin, Genie 2. L. A. Papin Mau rice, 19e linie Lebbe Marcel, 14e regt. Art. Goudenhoofd Jules, genie 2. L. A. Michiels Gaston, 16e linie. Brunee! Jules, 8e regt. Art. Dezwarte Médard.. Deceuninck Hector, 16e linie. Mascheiein Oscar, 16e linie. Van Acker Arthur, 16e linie. Ooghe Henri, Trou pe d'Etapes. Gheus Constant, 3e regt. Cara- biniers. Warlop Cyrille, 7« linie. Reydant Finnin, 3e linie. *Debceuf Ernile, Troupe d'Etapes. Libart Théo, Troupe d'Etapes. Labaere Omer, le jagers te voet. Logie Valère, 5e jagers te voet. Rots Henri, E. H. P. Bondue Cyrille, 3e regt. Artillerie. Van- datnme Evrard. Vandenbussche Julien, 15e linie. Vandenberghe Julien, Adjudant 13e linie, Vandenberghe Jerome, 3e regt. Art. MEUBELS, Stoelen, Stoven, Matrassen, bij Et Moncarey-Sansen, gasthuisstr.Pop. borgen van kiemkracht, zuiverheid eri itcr-if-de en 't klonk: ho 1 de vuige lafaards! I komstmen bestelle ook enkel bij betrou-j Dank zij den heer A. Butaye, Voorzitter van den Club die de zichtbeelden ver schafte; dank zij den heere R. Lacante, die zoo bereidwillig zijn toestel en zijne mede werking verleende tot deze vertooning 1 De muziekWat lieve en aangename mu ziek liet men ons dien avond hooren Hoe jong ook hebhen de Juffrouwen Valcke, Gruwez alsook Dumon zich opperbest van hunne taak gekweten en een echt talent verraden, 't was echte zielespijs voor de liefhebbers van aandoenlijke muziek. Moch ten wij ze nog dikwijls begroeten en be danken 1 Geen genoegzaam lof kan gezegd worden I van onze zangers de heeren Ach. Lowyck .en Jules Tasseel onder de begeleiding van ons waarlijk en Te Parijs werd een Juwelier doodge slagen in den gang van een huis der rue S' Georges. Een waarde van 800.000 fr. in paarlen werd hem ontstolen. Dertien gemeenten van het Noorder departement in Frankrijk zijn sedert drie volle maanden van kolen beroofd. Dinsdag is M. Poincarré officieel als Voorzitter der fransche Republiek afgetreden en Woensdag heeft de aanstelling van M. Deschanel plaats gehad. Deze week is Caillaux gewezen Voor zitter van den franschen Ministerraad voor het Hooggerecht verschenen. Hij wordt be schuldigd van landverraad en verstandhou ding met den vijand. Te Rambervillers in Frankrijk ontstond brand In eene autofabriek. De schade beloopt over de vier miljoen. De fransche paketboot «Villed'Alger» gerocht in brand in volle zee. Een enkele boot landde. Men vreest het ergste voor de andere opvarenden. Niets is meer aan te bevelen tegen Bloedsgebrek, j Bleekzucht, Gebrek aan Eetlust, Uitputting, en alle j ziekten door overlast veroorzaakt, dan Be verster kend» Pillen van A. Mont»yne, Apotheek H. NOTRE DAME, Groote Markt, Poperinghe. Oceanle werd door een springvloed geteisterd. Veel stoffelijke schade. Bij herovering van Odessa hebben de Bolchevisten zich overgeleverd aan onmen- schelijke gruweldaden. Te San-Remo is een aulo met toeristen in de rivier gestort. Zestien dooden en een en twintig gekwetsten. Président Wiison is nog niet van.zijne ziekte hersteld. In Ierland hebben de Sin-Finners eenen trein aangevallen die geladen was met ge weren. De aanslag is mislukt. Voor 't eerst sedert den oorlog werd er op den Stadsschouwburg gespeeld. De Barba- risten voerden op De Kroegzangeres, en Schrik van Soldaten. Alle vier de avonden was de zaal overvol. 't Heeft heel wat moeite gekost aan de Maatschappij om hare vertooningen te kun nen geven. De Schouwburg was in eenen ellendigen toestand. Gansch den oorlog was hij bezet geweest door soldaten van bevrien de natiën en banken, gordijn, decors alles was verdwenen- 't Was dus geene kleinig heid eene vertooning op touw te zetten, en tonneel en zaal min of meer in orde te bren gen, rekening houdende van de weinige hulpmiddelen door de stad verleend Maar, wie wil, kan, en alles gerocht wat in orde en de vertooningen konden plaats grijpen. 't Deed ons deugd na vijf jaren de bekende figuren weer frisch en jeugdig op het tooneel te zien verschijnen- De samenhang was goed en het stuk liep vlot van stapel De rolferi—- waren goed ingestudeerd en werden meestal prachtig weergegeven. Voor goede mede speelsters had men gezorgd en sommige tafereeltjes waren echte perels en werden meesterlijk weergegeven. Mag ik eene opmerking maken, 'k Zegde dat wij achter vijf jaren de bekende figuren op nieuw op 't tooneel zagen verschijnen. Heel goed, maar dat men toch niet te lang v/achte om nieuwe krachten in te spannen en te vormenwant, na enkele jaren, ten gevolge van soms onvoorziene omstandighe den kan men daar dringend behoefte aan hebben, 't Is eene misslag van vele maat schappijen dat ze te veel met hunne gewone elementen voort doen en niet genoeg naar nieuwe uitzien Dit is de eenige middel om eene maatschappij, op kunstgebied, te doen bloeien en vooruitgaan. Wij wenschen dus de Maatschappij geluk met hare prachtige uitvoering en bieden aan al de spelers eenen welgemeenden proficiat O. W, BERICHT aan de HOPKWEERERS Te verkrijgen IJZERDRAAD gewaar borgde echte kwaliteit als vóór den oorlog, bij ALBERT »Ei*Y» opvolger van Jerome Dcbeir-Boucquey, Peerdenmarkt, Poperinghe, en bij Pierre DEGROOTE, Abeele. Eischt dit merk. Vriendetijk verzoek aan de /Ct -j\ landbouwers niet uit ta sieiLen f§ta«93iii<e:iaw8. Wij ontvingen volgenden brief: Mijnheer de Uitgever, - Als vreemdeling in Poperinghe ken ik hier de bestaande gebruiken of reglementen niet. Het heeft me- dus ook verwonderd in uwe gazet te lezen en aan de muren van stad uitgeplakt te zien dat het op Zondag" 15 Februari, (de Maandag 16 had ik niet belet) en Zondag 14 Maart toegelaten was geheel den dag te dansen. Ik dacht dat zulks hier algemeen den Zondag toegelaten was. In mijnt beurt wordt er regelmatig gedansen, en als ik soms des Zondags avonds eene wandeling doe dan zie ik wel dat zulks nog hier en daar geschiedt. En voortgaande op die uitzonderlijke toelating, besloot ik dat het toch op gewone Zondagen verboden was. 'K heb ook kunnen bemerken dat veel inwoners als ze 's Zondags om een glas bier gaan, soms nog al eens blijven staan aan de\ deur van d'herberg of aan eene poort, en dat is niet erg proper. Daar bestaat, dunkt me, ook een reglement op of is het min onder houden omdat de straten nog niet te veel verlicht zijn, of omdat de waterplaatsen niet te niet zijn, of omdat de policie niet talrijk genoeg of niet streng genoeg is. In alle geva! die droevige gewoonte strekt niet tot eer en zou best tegengekant worden. Aanveerd, Mijnheer, mijne beste groeten. L. V.t Zitting van den Gemeenteraad op Maan- dag 16 Februari om 2 ure. Verslag. 1. Punt. Als wijziging aan het regle ment over het kerkhof wordt eene derde ver gunning ingericht. Mits betaling eener som van 25 fr. zal eene vergunning voor 15 jaren toegestaan worden, tot het begraven in zin ken schrijnen, op eene afzonderlijke plaats. Andere kleine veranderingen worden aan het reglement toegebracht. 2. Punt. De raad deelt de zienswijze der kerkfabriek van St. Bertinus die besloot tot het verwerpen van het legaat door wijlen M. E. Dufloer gedaan. 3. Punt. De gemeenteraad verzet zich niet tegen de tijdelijke bezetting van het militair kerkhof, doch er worden eenige na dere inlichtingen gevraagd aan den dienstder militaire kerkhoven. 4. Punt. M. Maurice Couttenier wordt als gemeente Secretaris gestemd. N d R. Wij bieden aan den nieuwen Se cretaris onze beste gelukwenschen. Naamloos schrijven. We herinneren nog eens dat wij nooit geen schrijven, waar van de afzender zich niet laat kennen, op nemen. Sommige lieden zenden ons soms ook nieuws van plaatselijken aard, die echte persoonlijke aanvallen zijn. Zulk schrijven gaat de scheurmand in. De persoonen chey^ bij hun schrijven geld voegen, mogen haf ten bureele komen terug halen Zoo ni«r schenken wij het t'einde de maand aan lief- 1 dadige instellingen. Springbussen. Zondag namiddag speelden eenige kinderen op de Kaasmarkt. Zij waren aan 't wroeten op eenen hoop oud ijzer die daar lag. Opeens had eene kleine ontploffing plaats en het zoontje van Leon Verstraete werd aan het hoofd cn over gansch het lichaam gekneusd. Het kind van Louis Bottez kreeg een stuk ijzer in de hand, a In de gazetten lezen wij nog gedurig vajgP ontploffingen en ongevallen op 't front en pW de nabijheid. Eens te meer wijzen wii op gevaar dat het verhandelen van dc'n af van het front oplevert. We kuni 1 d, M niet genoeg aanwakkeren té wak-a op nunm.- kinderen en te zien waar ..e spytetg, welke voorwerp

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1