HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. 15 Centiemen. V. SANSEN-VANNESTE, Dagloon, Aktivisten, Socialisten. A. KESTELUJN, BANK van POPERINGHE, van Merris, Coevoet Cie. Eene ramp. In 't Buitenland. FORREST. L. Een nieuw Kanon VImime 111 entprijs Jaar in Stad te huis besteld buiten Stad met de post Buitenland 6.25 fr 7.50 fr. 0.00 fr. Uitgever Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat. i5, Poperinghe ilankoiuligingen Berichten 50 cent. de regel Notarieële berichten 50 cent. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrijdag noen ingezonden worden. Voor enkele weken kregen de werksters van sommige breierijen 25 centiemenopslag, dat is 7 centiemen per paar kousen, terwijl de bazen het paar kousen met één frank verhoogden Het kapitaal van 4, 000, 000 frank der fabrieken van kunstzijde te Turnhout bracht op één jaar eene winst van 4 millioen frank op, dus 1 OU t. h. In eene fabriek te G. kregen de werklieden opslag van loon. Dat kostte aan den fabrie- kant 3000 fr. te week. Hij sloeg zijne waar op met 1 fr. de kilo; dat bracht hem op de som van 33.000 fr. te week. Dat is schandalig, en de Regeering moet met doeltreffende middelen ingrijpen, Hadde men in den tijd dat de werkmen- schen twee francs daags verdienden en nog moesten bij hunnen baas naar den winkel gaan, niet halstarrig de Kristene Volkspartij gedwarsboomd, men zou nu niet zoo verplet gestaan hebben met de twee francs per uur. 't Verschil is te groot. Verloren was 't ook gezegd dat er moest beter voor geschoolde werklieden gezorgd worden. Er zijn vooral nu goede ambachtslieden te kort en 't is nu geen tijd meer om ze te ma ken, nu de steerikuischer zooveel verdient als een ingenieur. Wie had er dat kunnen voorzien! 't Is het bankroet van de geleerdheid juist op het oogenblik dat er meest geleerdheid nóodig is. Men slaat nog altijd bovenarms op de Frontpartij, maar zij is het gevolg van den wantoestand in Belgfe, niet de oorzaak er van zijn als weerbots van ae vroegere TwtV'rro per dag. Het eene uiterste brengt het andere voort en er zullen nog wel andere uitersten volgen. 't Is gelijk Maes, de frontman van Gent ook zegde de Frontpartij is ontstaan den d^g dat de Vlamingen zagen dat er van 's konings schoone woorden niets kwam. Zeer verstandig zei staatsminister Helle- putte Als gij de Frontpartij als sneeuw voor de zon wilt zien smelten, lost de taalkwestie op! Maar niets gemakkelijker om zich een schijn van Vaderlandsliefde te geven, dan op de aktivisten te slaan, Dan zijn al uw Duitschlievene de zondekens vergeven Welnu, 't is geweten, op 50Ö0 ooilogs- winners, die elk een millioen wonnen was er één aktivist! Zoodat er vier duizend negen honderd negen en negentig zijn die zouden moeten zwijgen En die juist het hardst hunne vaderlands liefde uitschreeuwen. Wij spreken dan nog maar van dezen die minstens een millioen op zak hebben. Als ge iemand op de aktivisten hoort 'oat- tevieren, denk maar dat het een zaktivist is. Dat is nu niet om de aktivisten te ver- schoonen, maar om de andere te doen zwij gen. Zij hebben 't met die aktivisten al te gemakkelijk om op de trouwgeblevene Vla mingen te slaan. In hun laatste congres hebben de sodalis ten heel burgerlijk besloten hunne vier ministers te behouden. Er waren er toch ook die de regeering wildea omver werpen en overmeesteren, zonder naar het wettige middel om te zien, 't is te zeggen, de kiezingniet af te wachten. Dat werd gezegd in bijwezen van onzen minister van Rechtwezen, gezel Van der Velde, en hij heeft ze als revolutionairen niet doen in de gevangenis werpen. Toch waren enkele uren te voren, dus op den rooden Paschavond, te Antwerpen driemannen drie Vlamingen, die hun volk lief hadden en er voor wrochten, als revo- lutionneers veroordeeld, en die al zooveel revolutioneers waren, als de bedelaar, die uit honger eenen appelaar schudt. Dat zijn de twee maten en gewichten van onze huidige rechtbanken. Juist daarom, omdat men weet dat de Vlamingen geene revolutioneers zijn, durft men ze als revolutioneers in het gevang werpen. Er staan op het oogenblik te Antwerpen nog drie andere mannen terecht, die geene Vlaamsche strijders of Aktivisten waren, maar socialisten, en in 't Volkshuis te Brus sel werd op voorhand gezegd, als men deze drie durft straffen, Antwerpen en 't heele land zou opstaan Aan he! Trein- en Trampersoneel onzer streek. De Leiders van het Nat. Synd. plichtig aan Onderkruiperij en Verraad Verleden Week is er de tijd overgeschoten, om verder het proces van het Nat. Synd. te maken, doch uitgesteld is niet verloren. Heden zetten we onze artikels voort en we zullen bewijzen dat de leiders van het N. S. in menig geval onze stoffelijke belangen ver raden hebben. De leiders van het Nat. Syndicaat spre kend of schrijvend over de staatswerklieden en bedienden aangesloten bij het Kristen Syndicaat heet deze steeds, gele onderkrui pers. Feiten tot staving hunner beschuldiging geven ze nooit om de goede reden dat geen bestaan. Zij lasteren dus. 't Is een laag ver foeilijk werksken doch van de nationale men- heeren verwondert het ons niet, 't ligt in hunne natuur. Doch hoe staat het met hun geweten? Willen we het eens onderzoeken, want we vermoeden dat het niet al te proper is. Op 15 Oct. 1919 ter gemengde Commissie vroeg Mr. Segers, afgevaardigde van het beheer of de Syndicaten er bezwaar in von den dat door het personeel in de staatswerk- huizen overwerk zou geleverd worden. Daar de afgevaardigden van het Beheer de groote noodzakelijkheid deden zien stemde het Kristen Synd. in op zekere voorwaarden. Het N. Synd. na talmen en rond den pot draaien gaf op 28Jan ook ££he goedkeuring. Het Kristen Syndicaat wil dat volstrekte vrijheid aan den werkman gelaten worde al of niet overuren te doen het N. S. rept er niet van. Wil het ieder dwingen? Het Kristen Synd. vraagt dat overuren betaald zouden worden met eene verhooging van 50 o/o op voor seis net N. s eïsdrff bd%(ro~Vc5f nacht-overwerk 60 o/o voor Zondagwerk buiten de uren van den regelmatigen dienst en 75 o/o voor Zondag nachtoverwerk, Het Kristen Synd. duldt geen georganiseerd overwerk bij nacht of Zondag en dringt er gedurig op aan dat het regelmatig nacht en Zondagwerk in de mate van het mogelijke af geschaft worde. Dit opentlijk loochenen durf hetNat.Synd. niet want dan zijn de verslagen der gemengde Commissie daar om hun 't zwijgen op te leggen. Wie zijn nu deonderkruipers? 'tzijn geen gele doch roode. In een zitting der Gemengde Commissie (juni 1919) stelde het Kristen Synd. voor 1° Onmiddelijke toepassing van den 8 u. dag waar zulks mogelijk was. 2° Algemeené toepassing uiterlijk op 1° October. 3° In het overgangstijdperk van 1 Juli tot 1 October vergoeding der overuren naar het in voege zijnde loon. 4° Na 1 October voor de gevallen waar, eender om welke reden, nog werk zon gele verd worden boven de 8 uren, betaling van het overwerk aan 150 o/o. De leiders van het N. S. stemden er niet in toe een datum te bepalen waarop de toe passing volledig moeste zijn en wilden van geene vergoeding der overuren. Op heden is de toepassing van den 8 uren dag nog verre van algemeen. Ik zeg niet dat hij het zou geweest zijn bij aanvaarding van het voorstel van 't Kristen Synd. doch stellig is het dat het Beheer er dan belang bij had rap vooruit te gaan en intusschen waren onze vrienden toch om hun overwerk ver goed geweest. De leiders van het N. S. in hunne toe stemming tot georganiseerd overwerk stel den op 28 Januari tot voorwaarden het N. S. beschouwt het overgangstijdperk geduren de hetwelk de werkdag van 8 uren tot alge meene toepassing moest komen als gesloten sedert 1 Jan. 1920 en eischt van af dien da tum vergoeding der overuren naar de grond slagen van den nieuwen loonrooster zonder vermeedering tot op den dag dat de overeen komst voor het ingerichte overwerk zal in voege treden. Dus het N. S. bepaald een datum 1 Januari en eischt van dien oogenblik betaling van den meerderen arbeid, wat door zijne leiders in Juni 1919 bestreden werd. Is het onbevoegdheid of verraad Zonder blikken af blozen komt Fraiture dan nog in eene vergadering der Onder Commissie ver klaren (31-3-20) dat het Kristen Syndikaat in Juni 1919 de toestand juist inzag. Doch in tusschen gaan die felle leiders voort met onze belangen op te offeren aan hunne politieke inzichten. APOTHEEK - DROGERIJ Gasthuisstraat, 35, POPERINGHE. Door plaatsgebrek is 't ver volg van ons mengelmerk verschoven tot de aanstaande week. SCH A"A LSTR A AT6, POPERINGHE. Loopehde Rekeningen, Beursbewerkingen, Spaarboekjes, Leeningen op titels, enz. Bureel open van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. H/liddenstandsfironiek. Redding van den Industrieelen Middenstand. 1 Wat den eenling aan kapitaal en kennis ontbreekt kan de vereeriiging hem bijpassen, opdat ook hij vlug en goedkoop en goed kunne werken. De beroepsvereenigingen vooral zijn de geschikste lichamen om vakonderwijs onder het bereik van iedereen te stellenmet sub sidie van regeering, provincie en gemeente vakscholen in te richten voor de jongeren, patroonsleergangen voor de^ouderen, om het vroegere geleerde weer op te frisschen en van het nieuwere in de techniek geregeld kennis te nemen, en dat op goedkoope wijze. 2. De beroepsorganisatie is ook het eenig geschikte middel, om onredelijke of ontijdige eischen van de werklieden met kracht op te vangen en door een langzame, geregelde ontwikkeling van de schadelijke gevolgen te ontdoen. 3. De sociaal economische ontwikkeling onzer samenleving gaat in deze dagen van revolutie en omverwerping der oude orde met verbazingwekkende snelheid vooruit. Het najaar 1918 plaatst ons plotseling, wat betreft de sociale hervormingen, iri het jaar 1930, misschien 1950. Zulke geweldige sprongsgewijze evolutie zal offers doen val len en niet het minst onder de kleinnijveren en de kleinhandelaren. De door regeering en alle sociaal-voelende Christenen als rechtmatig aanvaarde eischen der Christen-georganiseerde arbeiders zijn op sociaal gebied o a. de volgende n.J het toekeriiv n van pub tit bevoegdheid aan de vakorganisatie; r/.J wettelijke regeling,. Deze sociale hervormini/e/fciiGsiw><mtr,;e ren staan onmiddelijk voorde deur en zullen in een minimum van tijd ook hun intrede doen in de massa van middenstandsbedrijven. Zijn zij klaar om deze hervormingen, welke offers kosten, zonder te gevoelige schokken in hun bedrijfsleven over te nemen? Neen, als zij niet in en door de beroeps organisatie worden pasklaar gemaakt en die hervormingen zoo geregeld, dat zij passen in het kader van hun beroep of bedrijf. De beroepsorganisaties der werklieden zijn daarvoor meer dan klaar! Komen zullen zijEn terecht. Maar komen die hervormin gen zonder dat de Middenstanders in hun beroepsorganisatie aaneengesloten staan om hunne rechtmatige verlangens te verde De Belgische frank ligt op stervende Belgische frank is dood... en de Duitsche mark ontwaakt met schrikbarende snelheid tot een nieuw en sterk leven Men hehoeft waarlijk geen genie te zijn, om zich een tamelijk juist denkbeeld van zulk een ramp te kunnen vormen. Want een ramp is hetReeds nu gevoelen wij dat vrij sterk aan den lijve. En wat moet er van ons geworden, als 't zoo voortgaat? lederen dag stijgt de duurte van het leven iederen dag wordt onze bevoorrading, wordt de aanvoer uit het buitenland moeilijker. Bij de wissel koersen van heden is hij reeds zoo goed als onmogelijk. Het rijke Engeland toornt op ons, omdat... Engeland dreigt, ons de zoo onmisbare kre dieten te onthouden... Wij leven hier in angst, wij leven in jammer en smartelijke bezorgdheid voorde naaste toekomst... En onze dappere jongens naar Frankfort, om, als blijk van sympathie voor 'n vriend, die het niet breeder heeft dan wij, dorre lauweren te gaan plukken t Klooster der Zusters Penitenten te Poperinghe. worden doorgevoerd, maar dan zonder hen priesters, en van de Religieuzen in dit klooster gepro en tegen hen. De voortdurende omgang met vakgenoo- ten werkt verbazend sterk om de weinig vriendelijke verhouding te ontspannen, ge meenschapsgevoel op te wekken. Hij doet de goede eigenschappen van den vakbroeder meer op den voorgrond treden. In de wrij ving, die er bij die onderlinge aanraking ontstaat en die de uitingen van meenings- verschil, van lang verkeerdelijk gekoesterde vermoedens, van kwaden trouw in de bijeen komsten op voorzichtige en zakelijke wijze naar buiten doet treden, Li die wrijving gaan er meer en meer de scherpe kanten af, on derlinge verbittering maakt plaats voor broedergeest, en gezonde concurrentie die opbouwt en animeert De laatste slagboom is dan gevallen, otn gezamenlijk den breeden weg van ontwikkeling in het vak, van be hartiging der belangen van zich zeiven en den vakbroeder op te gaan. Daar ook worden de vakmisbruiken met deskundige en daardoor des te intenser kracht bestreden en gemakkelijker uit den weg geruimd om het vereenigd streven. Daar komen vakgeheimen voor den dag, die nergens anders besproken worden, en die als hartsgeheimen werden gekoesterd, en daarvoor allen zoo dringend noodige ver betering of uitvoering onmogelijk maakte. De vergaderingen der beroepsorganisaties zijn onderrichtend, den blik verruimend, de oude degelijkheid herstellend. Dat alles kan de beroepsorganisatie en voor den handelsdrijvende.il en voor. den in dustrieelen middenstand. Onder deze hoofding schrijft men ons het volgende Ziehier, volgens den «Echo de la Bourse», de wisselkoersen van heden (12 April) Amsterdam tot 605; Genève tot 287 Madrid tot 282 London tot 63.87 1/2; New-York tot 16.15; Keulen tot 34 50, gassen achterwaarts ontsnappen; dit brengt vanvoren een reactie teweeg en belet den terugsprong. Kortom; terwijl men zich tot dusverre van de drukkingiter-gassen, voort gebracht door de ontbranding van het kruit, enkel bediende om het projectiel uit den loop van het kanon te drijven, zal bij het nieuwe geschut de snelheid der gassen wor- denbenuttigd om den houwitser telanceeren. De snelheid van het projectiel moet, bij 't verlaten van 't kanori, 1300 meter per secon de bedragen. Bovendien kan de draagwijdte op minstens 18 kilometer, naar men zegt zelfs op 240 kilometer geraamd worden. Aangezien de Staat het brevet heeft aan gekocht, mogen noch het publiek, noch de uitvinder-zelf iets vernemen van de toege paste verbeteringen. De heer Delamare had verlof bekomen om zijne uitvinding bekend te maken aan de Geallieerden; de Engelsehen en ook de Belgen zijn nu bezig met de fabrikatie vari zulk een kanon. Onmiddellijk na den terugkeer van den uitvinder, die zich op het oogenblik in Grie kenland bevindt, zullen proeven genomen worden. De Amerikaansche attaché te Brus sel heeft schriftelijk den heer Delacroix ver lof gevraagd om bij die proefnemingen te genwoordig te zijn. De toestand in Duitschland schijnt niet meer zoo erg. De regelmatige regecring zal de bovenhand behalen. De Fransche le gers die eene nieuwe strook grond bezet hebben werden daarin nagevolgd door de Belgen die ook een aantal soldaten vooruit stuurden. Ten gevolge dezer bezetting was er wat spanning tusschen Frankrijk en Engeland maar alles is in der minne gere geld en er heerscht volledige verstandhouding De gewezen keizerin van Duitschland ~Dë KoTnlsche meldt dat Zaterdag namiddag een munitiestapelplaats in de na bijheid van Königsberg in de lucht vloog. Van de 700 arbeiders daar tegenwoordig zijn er slechts weinigen ontsnapt. Men telde reeds meer dan 300dooden. Op elk oogen blik sterven nog zwaargekwetsten, waarvan men er meer dan 200 uit de plaats der ramp weghaalde. Het was dank zij een stortregen die juist woedde, dat de ontploffing zich niet nog verder uitbreidde Vele van de slachtoffers vonden den dood door verstikking. In Ierland duren de onlusten voort. Een honderdtal betoogers werden aangehouden en opgesloten. In het gevang weigeren zij alle voedsel. Eenigen zijn reeds bezweken. Het volk stroomt naar de gevangenis en bidt luid op voor de martelaars. Als gevolg werd de algemeene werkstaking uitgeroepen. De toestand is zeer erg Donderdag werden op bevel der overheid de gevangenen losge laten. Het werk werd aanstonds hernomen. In Syrië hadden hevige gevechten plaats tusschen Fransche en Turksche troe pen. De Turken hadden meer dan duizend dooden In Amerika neemt de werkstaking grootere uitbreiding. Men telt buiten de werkstakers nog een half miljoen gedwongen werkstakers bij gemis aan grondstoffen. Ontploffing in eene koolmijn in Duitsch land. Men telt reeds 24 dooden. Meubels, Stusien, Stoven, Matrassen, Veriot Gleiswerk, IN DEN BAZAR DER GALERIJ - hij Sltieiiiiif Aloncarey $aaseii, 'Gasthuisstraat, POPERINGHE. WisKt lagcsit, PROVO. Beursbewerkingen. Geldplaatsingen. Geldwissejing. Uitbetaling van Koepons. De Petit Parisien geeft uitvoerige bij zonderheden over het nieuw Fransch kanon, uitgevonden doorDelamare-Maze, mijninge nieur, wiens brevet door het Fransch gouver nement na uitmuntend geslaagde proefne mingen is aangekocht. Het princiep van ditkanon, turbo-canon genaamd is hoogst eigenaadig. De ontbran ding van het kruit geschiedt in een soort van bijzondere kamer, waar dc drukking der gassen zeer sterk is. Deze stroomen in de buis, waar zij een aanzienlijke snelheid aan nemen, terwijl tegelijkertijd hare pressie laag is. Op dat oogenblik werken zij in op den houwitsers, waarover zij letterlijk heenbla- zen; de buis dient dan enkel meer om het projectiel te geleiden. Terzijde van het kanon bevinden zich twee soorten van buizen, langswelke de Te Mons en Baroeul heeft eene vrouw haren man verwurgd en zijn lijk aan stukken gezaagd. Te Bugival heeft rnen uit de Seine het in stukken gesneden lijk ontdekt van e.enen miljonnair die sedert verscheidene dagen spoorloos verdwenen was. Te Roebaais en Toerkonje zit men nog altijd zonder kolen en dus ook zonder gaz. Als gevolg veel gedwongen werkstakers. Nabij Amiens deden spelende kinderen eenen obus ontploffen; drie werden op den slag gedood en een vierde erg gekwetst. Een uiilliocn vrouwen (e veel. - Dr R. Murray Leslie hield inliet Hygië nisch Instituut te Londen een voordracht over de wanverhouding der seksen en de gevolgen daarvan. Hij wees er op, dat thans in Engeland een millioen meer vrouwen wa ren dan mannen, en dat die wanverhouding zeer nadeelig scheen voor het land. De ge talsmeerderheid der vrouwen boven het mannelijk geslacht is, zeidc hij. in Groot- Britanrlië grooter dan in eenig ander land en de oorlog had die verhouding nog slech ter gemaakt, omdat zoovele mannen in de kracht van hun leven waren gevallen. In alle landen kon men opmerken dat meer jongens dan meisjes worden geboren doch het sterfte cijfer onder de jongens was hooger en in Groot-Britarinië is het aantal geboorten van jongens kleiner dan elders en het gemiddeld sterftecijfer hooger Ook staat LINOLEUM, TOILE-CIRÉES, MEUBELPAPIER bij Sansen-Vanneste, 1*5, Gasthuisstraat, Poperinghe. «.■inwi—TM.», v. b.) spoedige wettelijke regeling van het collectief arbeidscontract c.) wettelijke regeling van den achturigen Zoo luidt het opschrift van een schoon boek dat bij Vande Vijvere-Pe tijt te Brugge in 1913 uitgegeven werd, zonder naam van den schrijver. Toch mogen we wel in de opdracht van dit alleszins merkweerdig boek (bi. 68-69) eene nederige dankhul- de aangeboden aan de grijze Zusters en hunne opvolg sters, de Zusters Penitenten... op S.Jansparochie.J. O. de eerste naamletters van den geleerden schrij ver veler monographieën over Poperinghe en bijzon der S. Jans-rnirakelbeeld weerevinden. Het bevat vele wetensweerdigheden nopens den L'rpohforliil-pT00rsPr0n8'dü gebouwen, den grond, het geestelijk J bestuur, den regei, de liefdadige stichtingen, van dat oude kloost»r. De orde der Religieuzen Pinitenten Recoilectinen is een tak van den Seraphienschen Kloosterboom, geplant door den H. Franciscus van Assislë, die leefde van 1182 tot 1226, en Heilig verklaard in 1228. De kloosterzusters der derde orde (wier stichtster de H Flifcjih th van Hnmrnrië n1<Tr»m#»#»n hpkpnH f<! nn- Recollecten in de zes'iende eeuw in voege was Die regel werd in België voor het eerst in 1597 toegepast. Het klooster van Poperinghe werd in 1413, door het beleid van de adellijke familie de Montinerencij opge bouwd langs de Bruggestraat, die het to.-n afscheidde van s. janskerkhof. En tot in de XVIIP eeuw droeg liet d n naam van Zusterhuis De naam van Penitenten is gebleven, uit hoofde dat de eerste Zusters die S. Jansklooster bewoonden, den re gel der Derde Orde van Penitent ie of Boetveerdigheid volgden. Eiders in de Nederlanden werden ze misschien Celle-Zusters genoemd. Vooral de «wisselvalligheden nopens het klooster gebouw. deszelfs goederen en inwoonsters zijn uiter mate aantrekkelijk om lezen, omdat ze de geschiede nis bevatten van vier tijdstippen die 't klooster zoo noodlottig warende regeeiingen van Lodewijk XIV van Frankrijk en Joseph II van Oostenrijk, eu dan de Fransche Omwenteling. Bovendien het bevat ook kostelijke naamlijsten der ditren dan zullen die hervormingen tnch Ibekende Oversten van 't Klosoter, van de bekende uigen, aan zuiien are nervormmgen locn t bekende bestuurders Recollettenpaters of wereldlijke 4. Uit de ondervinding is ten duidelijkste gebleken, hoe de beroepsorganisatie de kortste weg is om onderlinge broodnijd, deloyale concurrentie en egoïsme weg te nemen. Alle bestaande beroepsorganisaties zijn het roerend eens daarover, en hebben de zegenrijke werking in die richting reeds gezien. test. Natuurlijk oppert de lezer, bijt sluiten van 't boek, aanstonds de vraag wanneer komt er een vervolg aan dat bo-.iend boek? Zeker,t boek is een jubelschritt dat beknopt eene geschiedkundige schets van vijf eeuwen beslaat, lijk de jaartallen op liet titelblad uitgeven: 1413-1913. En jammer is't, dat tiet nu slechts bekend geworden is, na de gebeurtenissen van dien jarenlangen oorlog. Toch mogen we oprecht verheugd zijn dat des toffige, maar wetensweerdige papieren over dat aloude kloo ster lijkover zoovele andere helaas I in onze streek niet te kwiste zijn gegaan en bewaard bleven. Verdien stelijk werk deed geleerde schrijver, met ze ten nutten van iedereen uit te geven. Een even verdienstelijk werk zal er gedaan worden, zoo er aan dit boek een hoofdstuk moge bij gevoegd worden over deze vijf jaren geschiedenis; het lijden der gebouwen onder 's vijands geschut, de vlucht der Zusters naar Steenvoorde, het werk eenige Zusters in de school der Koningin te Wulveringhem—Vinckem. de verdere vlucht van 't klooster dieper in Frankrijk, hunne blijde terugkomst en liet herinrichten te Pope ringhe. Voor die nu beweert dat er al miserie genoeg is met de herwording onzer streek, zonder nog te «peuren in 't veriedene, mag er wei geantwoord worden, dunk me, dat het eene heropbeurende verstrooiing zal zijn, van na te gaan hoe voortijds de mensch moedig genoeg waren om na nog grootere rampen, algelijk hand aan j 't werk te slaan en weer op te leven, grooter en beter dan voordien En zulke voorbeelden navolgen is toch verdienstelijk werk, doet het niet? A. C. i

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1