Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. stand Ir Helot HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCEMBLAD Apotheek Frans Van de Plas Zondag 8n Augustus 1920. 15 Centiemen. 17° Jaar. N1 32. Congres en $tö§44&>Yp3r, A NSEN-V ANNESTE, Onze Tramlijnen. Manifesteeren. j Vlaamsch in het Bestuur. A t>ovinementpi*iJs Jaar in Stad te huis besteld. j> buiten Stad met de post Buitenland Zondag, terwijl de Ypersche Tuindagpro cessie door de puinen van de stad trok, waren duizenden geteisterden opgekomen orn wat recht te eischen van de regeering Zooals men, het Donderdag laatst bij de oud-strijders heeft ondervonden, is het iedereen behalve aan de regeering duidelijk dat de misnoegd heid onder de bevolking van de verwoeste streken ten top gestegen is. Onder voorzitterschap van advocaat Bu- taye vergaderden 's morgens 200 vertegen woordigers van de geteisterden, waaronder een aantal volksvertegenwoordigers en sena tors: DeH H. Bruneel, Colaert, Vandromme, Glorie, enz. Voornamelijk werd er op gewe zen dat de ellende in de verwoeste streken een gevaar wordt voor het land. Zelf was de vergadering van oordeel dat er binnen kort te Oostende en zoo noodig te Brussel moest betoogd worden. De afgevaardigde Geuten uit Wervick teekende verzet aan tegen degroote uitgaven voor een kunstpaleis en de verbinding Noord-Zuid te Brussel, zoolang de herstel ling van de verwoeste gewesten op de lange baan wordt geschoven. Zoo is er niet eens huisvesting voor de vele vluchtelingen die weldra uit Frankrijk zullen terugkeeren. Men zegt dat er geen geld is. Komedie! Er is wel geld voor het Walenland. Men vindt 500 miljoen voor de Waalsche nijverheid en slechts 12 miljoen voor het verwoeste Vlaanderen. Colaert, burgemeester van Yper. oordeel de dat de misnoegdheid van de geteisterden zoo gevaarlijk kan worden als deze van de oud-strijders. Vandaag, zei de burgemeester, heb ik ingestaan voor de orde, maar ik heb aan de heeren Ruzette en Jaspar dert ernst van onzen toestand niet verborgen. Wij zijn geen revolutionnairswij willen kalm blijven, maar wij willen volledige voldoening beko men. De regeering had moeten beginnen met degenen te vergoeden die nu geenen steen meer hebben om het hoofd op te rusten. Onder toejuichingen werd daarop geroe pen: Naar Brussel Naar de Kamer! De naiiihldagziiting, In de namiddagzitting werd geprotesteerd tegen de opheffing van de terugkeersvergoe- ding. Volksvertegenwoordiger Vandromme sprak over de verwoesting. Wij hebben noch huis, noch hoeve, noch stallen Wij eischen algeheele vergoeding. Wij willen ons niet verrijken, wij eischen ons recht. Volksver tegenwoordiger Glorie was het niet eens met het voorstel jaspar tot herstel van de schade; M. Jaspar, zegt hij, heeft gevoeld dat het gevaarlijk is met de geteisterden den spot te drijven. Gij, geteisterden, moogt op ons rekenen. En gedurende deze vakantie zullen wij ons eens bezig houden met eenige belangrijke onderzoekenin de oorlogs schade, in de rechtbanken, in al de organis men, waar er gekonkelfoesd kan worden. Welk werk wordt daar verricht Wat wordt er daar gedaan, maar vooral, wat wordt er daar niet gedaan Volle klaarte en licht eischen wijSenator Bruneel oogstte toejui chingen toen hij beweerde dat^ de Staat een schuld te vereffenen heeft aan de geteister den en deze niet kan betalen met premies, die niets anders dan almoezen zijn. Vervolgens trok een stoet, met fanfaren en vlaggen door de stad Op de Groote Markt werden nog verscheidene redevoerin gen gehouden. Een spreker die over klas senstrijd begon, moest onder gejouw het verhoog afstappen. Er deden zich geen inci denten voor. Het congres nam een aan houdende dat duizenden geteisterden, vereenigd te Yper, op 1 Aug. 1920, vaststel len dat in zekere geteisterde gemeenten een 0.25 fr. 7.50 fr. 9.00 fr. U I T ii V II V, O Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat. i5, Poperinghe. Postclicckreiliening: Bïr 15570* Aankondigingen - Berichten 50 cent. de regel Notarieële berichten 50 cent. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten «oor den Vrijdag noen ingezonden worden. stelsel ingevoerd is dat het werk van herstel der akkers vergoedt tegen een bepaalde som per Hektare en wenschen dat dergelijke maatregel in al de geteisterde dorpen zou getroffen worden van meening zijn dat de schaal voorgesteld door de regeering aan den Oppersten raad voor Oorlogsschade ontoereikend is de aandacht der regeering vestigen op den grooten nood waarin de uitgeweken geteister den verkeeren en ten gunste dezer het behoud van den steun vragen of te minste de toeken ning van steun aan grijsaards, vrouwen, ge- brekkelijken en, in 't algemeen, aan allen'die in hun eigen nooddruften niet kunnen voorzien de regeering uitnoodigen alle maatregelen te treffen dienstig tot een eerlijke uitvoering der wet van 10 Mei 1919 op de oorlogsschade vergoeding en op het spoedige herstel der ver woeste streken ten zeerste de strekkingen betreuren van het nieuwe wetsontwerp op het herstel der schade en besluiten dadelijk door alie wetti ge middelen die samengaan met het behoud der openbare orde, een veldtocht van verzet op touw te zetten tegen iedere wet die van aard is nadeel toe te brengen aan de beko men rechten der geteisterden of een stelsel van ongelijkheid te scheppen onder de ge teisterden aan de wenschen herinneren die vroeger reeds geuit werden door de Ypersche clubs ten bate eener betere inrichting der recht banken voor oorlogsschade. Cotïci'i't. Na de betooging werd op de markt, een [tachtig concert, door de Philharmonie van Poperinghe, gespeeld. Eene groote menigte luisterde aandachtig toe, verrukt na den oorlog, in deze streek, nog uitmuntende maatschappijen te ontmoeten. is 't geen waar, recht- ONZE ABONNENTEN WELKE.VAN VER BLIJF VERANDEREN WORDEN VRIENDELIJK VERZOCHT ZICH RECHTSTREEKS TOT HUN POSTKANTOOR TE WENDEN TEN EINDE SPOEGiGER HET BLAD OP HET GEWENSCHT ADRES TE ONTVANGEN naar Brussel uit gesproken 'k Zegge ik niet dat de soldalen altijd overal al 't gelijk hebben geweld is altijd 't laatste, en 'k en ben ik ook niet voor gewelddaden maar je moet toch altijd re dens verstaan, en 'nen keer zien eerst, waar dat de eerste oorzake ligt 'k en keur ik die kamerschendinge niet onvoorwaardelijk goed maar ik versta heclewel dat dat ge- gebeurd is. En als ik rondkijk, en nog standen, laat ik zeggen mistoestanden zie, die ook nog eensdaags in gewelddaden eene oplossing Zullen zoeken, dan zou ik de re geering willen toeroepen als 't U belieft toch, verhelpt het kwaad voor dat het te laat is Maar ja, zeg gij maarHeb ben de geteisterden al niet genoeg gevraagd en gesmeekt En wat komt er van Nog wat schrij vers bij en steeds wachten op schadevergoe ding. Ja, menschen, geteisterden, 'k wete dat ge ook allemaal miskontent zijt omdat 't niet en draait naar uwen zin; hewel, ge moet daarom niet manifesteeren en alles zins in de kamers niet dringen, hé want als je daar koirjt, gaan ze algelijk zeggen dat ze er juist aan bezig waren, en dat ze seffens uwe zaken zouden gestemd hebben maar, om U te leeren, dat ze 't nu een keer op hun gemak zullen pakken. Nog iets en pakt alsdan geen hoofdman mee als ge algelijk manifesteert, of ze draaien hem den bak in En dan nog entwatge gaat allemaal akti- visten zijn. als ge betoogt, allemaal; (al kunt ge ook maar niet peizen wat een akti- vist wel zou mogen zijn). Ge zult van 't zelfde laken een broek krijgen, als de oud strijders. Ze zullen niet zeggen dat de geteis terden gemanifesteerd hebben de Soir onder andere, zal zijn schoonste vette letters uithalen (voorzeker dezelfde letters waarrnêehij Duitsc.he aankondigingen drukt) eu hij zal daar op 't eerste blad een ophef- makenden titel zetten, waarin het woord akti vist mei eene dikke k.ten minste éénen keer voorkomt. En zoo de Nation en zoo de Libre Belgique en zoo nog een heele reesein, allemaal omter meest vader- landschgezind Ja, 'k en ben geen profeet, maar 't zal alzoo gaan, menschen juiste gelijk met de oudstrijders 't zijn ook akti I enVerschil der opbrengst tusschen de jaren 1913 en 1919. 1919 Veurne-Yper. 42T49.76 1913 meer ontvan heb geen geld om bij de 3000frank teleggen. Niettemin, om deze laatste te helpen zijn wij bezig met eene maatschappij te stichten die 't noodige geld zal verschieten, tegen jaarlijksche afkorting, binst 15 jaar. De grond, dat is erger! Hij is inderdaad schaarscli om vinden. Vele eigenaars willen niet verkoopen of slechts aan zotte prijzen. 419 434 48 Maar hier kan gemeente, armbestuur, of 82559'571 Godshuisraad tusschen komen en 'k ben ten (volle overtuigd, dat ze op geen nuttiger, min\4 i„n ,u ir,ngeen verstandiger manier weldadigheid kun- gen m 1. l. dan in 1.13, alhoewel in 1. 1. inetl plegen, dan door hunne dakloozen eene maar dooréén 29 kil 21 hekt. uitgebaatF g*e verschafierK wierden, eu in 191. 0 kil. 44 hekt. 1 j^aat mij (jus wejen 0f gjj ian(j van de ge_ Yper-Waesten. 151.812.67 min ontvan- j meerite, disch of Godshuizen te mijner be- gen in 1919, maar 4 kil. 53 heet., alléénschikking kunt stellen, wierden dan uitgebaat, terwijl in 1913 de jk 2aj mij gelasten met er voorloopige linie 29 kil. 79 heet. telde. woningen, met hof er rond, op te timmeren. Dixmude-Yper-Poperinghe. 16.682 63] Met de meeste achting, min ontvangen. In 1919 hadde die linie maar Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 22. naar het Engelsch. Ik bracht den bijna heelen nacht door in den achterkeuken: immers had ik mij voor gesteld om de stoven in gang te houden en flesschen heetwater te vullen voor degekwet sten. De nursen waren dood vermoeid naar bed gegaan. Slechts twee of drie waren met een geneesheer aan de wacht gebleven. Eiken oogenblik rinkelde de bel, aan de poort, en hoorde ik de wielen van eene ambulance op den koer krakend binnen rijden. Blessés!zei eene vrouw die met mij op de vuren lette Maar we konden geene gekwetsten meer innemen, omdat er geene bedden meer waren, en zelfs geen voet plaats meer om er neder teleggen, en achter wanhopige gesprekken met Belgische ambulance-officieren in de voordeur, moesten ze elders gaan. Het huis viel stil, tenzij dat de winden deregen voort stormden. In de keuken waar ik bij de stoven zat, die onder mijne wake waren, kon ik eene eenzame stem hooren spreken. Ze sprak twee kamers verre in eene IrtoPC eindelooze De oudstrijders hebben betooging gehou den te Brussel omdat ze geen vaste vergoe ding krijgen van 't gouvernement. Ze stonden met een 30.000 te wachten niet verre van 't Parlement. De kamerheeren bleven een beetje te lange pariassanten naar hun goesting, d'r was geen komaf, en de oud strijders zijn zelve ne keer gaan kijken in de kamers hoeverre dat 't er al mee gevorderd was maar... eh ja, in plaatse van langs de deuren, zijn er eenige langs de vensters bin nengegaan, en.... d'r werden ruiten gebro ken. Dat is de historie, we hebben dat allemaal al hooren vertellen en we hebben gezeid Bah, 't heeft wel een beetje rulokte gegaan, maar ja, soldaten zijn rulokte, ze hebben 't geleerd binst den oorlog, en soldaten en kunnen algelijk zoo bezadigd- verstandig niet zijn als kamerheeren Zeker, hadden de kamerheeren binst den oorlog een keer moeten bevinden dat de piotten slecht vochten in de eerste linie te Dixmude, ze gingen zij ook wel manifesteeren, maar ze gingen zoo rulokte en zoo onver standig niet zijn daarom, van seffens een inval te doen bij de piotten in de eerste linie. Maar je kunt toch van simpele oudstrijders al het verstand en al de kalmte niet verwach ten. Zitten er zelfs geen kittelachtige heeren ook in de kamers En om al te zeggen gelijk het is, 't gouvernement heefter algelijk een beetje lange mee gespeeld van dezen keer en gewacht tot dat de soldaten zelve 23 kil. 83 heet., en 41 kil. 94 heet. in 1913. Oostende-Dixmude. 2.551.75 min in 1919. Zelfde lengte der uitgebaate linie 26 kil. 13 heet. Roesselaere-Langemarck. 62.990.03 min in 1919. Dooréén waren er 25 kil. 91 uitgebaat, terwijl er 40 kil. 12 heet. beloopen waren in 1913. Poperinghe-Veurne-Panne. 386.646 meer dan in 1913. Maar Veurne-Panne en Poperinghe-Veurne zijn in 1919 samenge teld, en in 1913 niet. Yper-Gheluwe. -- 28.530.26 meer ontvan- j gen, alhoewel in 1919 maar 14 kil. 51 heet uitgebaat wierden dooreen, tegen 18 kil. 30 j I in 1913. Opvolger van S VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), I" O I» E 81 S ft' ii 511 11000 KONINKLIJK COMMISSARIAAT. MIJNHEER de BURGEMEESTER, Alhoewel al de belanghebbende herhaaldef malen verwittigd zijn ge weest dat het Koning Albertfonds geen barakken meer opslaat, alhoewel ik alle mogelijke ruchtbaarheid gegeven heb aan het stelsel van opbouw van voorloopige woonhuizen met toelaag van 3000 frank, en laatst met levering van ge raamten van 2500+500 frank toelaag van Neen, neen menschen, wees verstandig. Dat Luik al 500 millioen schadevergoeding kreeg, en 't arrondissement Yper nog maar 12 millioen Dat uwe papieren in de buree- len blijven liggen en dat er niets van en komtdat de Staat uw huizeken in puinen laat liggen tot daaren spreekt daar toch niet van 't ware toch manifesteeren en dan voor te geven worden! Is t n,^, tiat is verstaanbaar't is immers overge menschen t Iioije. [makkelijk bij mij te komen om de sleutel i van eene barak af te halen, ponder zelf eene brik te moeten verleggen of een nagel te slaan. Maar van nu voortaan, hoe lastig het ook valle, zal de geteisterde zelf moeten hand aan 't werk slaan, wil hij onder dak geraken op milde tegemoetkoming van de Regeering mag hij rekenen. Het stelsel van toelaag van 3000 frank heeft bijlange den bijval niet, dten ik ver wacht had, de menschen en houden geen re kening, dat ze voor de 2000 trank geld dat ze storten een huis hebben dat 5000 frank waard is, en dat ze voorden interest van 2000 frank aan 5 of 100 frank 's jaars in hun eigen huis wonen. Wie kan er nu een huis pachten aan 100 frank 's jaars? Velen zeggen: Gij hebt gelijk, Mijnheer, maar ik en vind geen grond om er op te bouwenen dat aanvterd ik gemakkelijker dan deze andere opwerping: Mijnheer,ik en 11. MIJNHEER de BURGEMEESTER. Er wordt ter mijne kennis gebracht dat zekere gemeentebesturen toelaten en somtijds bevel geven, gronden tijdens den oorlog aangelegd voor militaire begraafplaatsen van verbonden of vijandelijke troepen, te veran deren in teeltgronden. Ik moet uwe aandacht vestigen op de voorschriften van de Besluitwet van 5 Sep tember J 917, waarbij de militaire begraaf plaatsen, aangelegd buiten de gemeentekerk hoven, onderworpen zijn aan de macht, poliiieen toezicht van den Staat. De Heer Minister van Landsverdediging, heeft aan den Bestuurder van den Dienst der militaire begraafplaatsen te Brugge be vel gegeven, proces-verbal op te maken tegen al degenen die zich zouden aan grafschennis plichtig maken, en voor ieder geval eene klacht in te dienen bij den Procureur des Konings. Van uwen kant, Heer Burgemees ter, wil nazien dat de des aangaande onder richtingen nauwkeurig nageleefd worden en wil mij ieder geval van grafschennis kenbaar maken opdat ik het bij den Heer Procureur des Konings kunne aanklagen. Met de meest achting. van Morris, Coevoet Cie. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Loopende Rekeningen. Geldplaatsingen op korte en lange termijnen Beursbewerkingeti. Wissel van vreemde gelden. Leeningen op titels. kwam eene bleeke nurse binnen om versch- gevulde pullen heet water, en terwijl ik mij ne vingers brandde aan vijskurken die niet passen wilden, en aan nauwenekken waarin heet water was, vertelde ze mij van eenen Franschen officier die aan 't sterven was. Hij verlangtzoogeweldigomzijne vrouw. Hij zou kalm en gelukkig sterven kon hij haar slechts voor een minuutje zien. Maar zij is in Parijs, en eer het morgen is, zal hij dood zijnIk heb eenen brief voor hem geschreven, dien hij gekust heeft eer ik het adres zijner vrouw nêerschreef. Eu immer voort spreekt hij haren naam uit In den achterkeuken was 't warm en ge moedelijk, spijts al de trekgaten. Ik viel bij na in slaap in mijnen houten zetelik hadden heelen langen dag op de slagvelden doorge bracht en nu dreigde de vermoeidheid mij te overweldigen. Maar ik wipte verschietend op, toen de voordeur eensklaps openging, eenen trek kouden wind en 't gerucht van den aanhoudenden regen binnenliet, en dan met geweld wêer toesloeg, 't Scheen mij dat ik voetstappen hoorde over den keukenvloer, en met achterdocht nopens een nieuwe over komst in ons midden, strompelde ik uit den achterkeuken. Een oprecht wonder figuurtje keek naarrnij. 't Was een meisje in mans- kleederen, uitgenomen op het hoofd een wit kapje, dat dicht boven hare oogen toesloot. 't hoofd, en ze dribbeldewat vooruit en sprak Fransch, Ik ben dwarsdoornat En zoo vermoeid En 'k heb zoo'n hongerMag ik hier op den vloer slapen en mij wat droogen?... Wie zijt ge vroeg ik. Daar scheen iets zoo vreemds in dat klein dingen dat uit den zwarten nacht kwam. 't Bleek dat ze een Belgisch meisje was dat, sedert het begin van den oorlog, als infirmière dienst deed bij de Belgische troe pen, eerste hulp gaf in de loopgrachten, warme soep uitdeelde, en meeleefde met hen onder 't vuur Ze scheen weinig ouder dan een kind, en ze sprak zoo oprecht kinderlijk bedroefd, binst dat ze haar vest afschudde zoodat het water in plassen op den vloer rond haar spatte. Ze stond vlak bij 't vuur haar kleederen te droogen en at verslin dend het voedsel dat nog op eene zijtafel lag, en legde haar dan neder in den hoek van den refter, waar ze aanstonds in den diepsten slaap viel zoohaast haar hoofd de matras genaakte. Ze ontwaakte niet 's mor gens, spijts 't getater van vijf en vijftig men schen aan de ontbijttafel, en rond vier ure 's namiddags sliep ze nog altijd door, lijk een ziek kind, met haar hoofdje schuinsliggend op de matras. XX De wet over het gebruik der Vlaamsche taal in het Bestuur is ter bespreking. Het is de inwilliging van een der eischen van het Vlaamsche Volk en zal een eerste stap zijn op den weg die leidt tot de herstelling van hun recht en tot de bevrediging hunner verlangens. In de Kamers werd het Ie art. der wet over het Vlaamsch in de Besturen aangeno men met 96 stemmen tegen 45 en 7 onthou dingen. Het luidt als volgt Bovenstaande bepalingen zijn eveneens van toepassing op de bestuursdiensten van 's nachts, waren de wegen dien dag slibbe- andere groep ongelukkigen lag in de kerk rig van 't slijk, zoo dat de rijtuigen gevaar'van Oudecapelle. liepen af te schampen van den weg naar del 't Waren gevaarlijk gekwetsten, en ze la- boordevolledijken. Daar was meer beweging onder de troepen, minder rondloopen met bevelen. Officieren reden op en nêer de stra ten, en troppelden in groepjes samen voor haastige woordenwisselingen. Er was iels aan 't gebeuren -- iets meer dan het gedon der der kanonnen Een regiment Belgisch voetvolk kwam plonsend door de modder, van hoofd tot voet beplaasterd met slijk, 't Leken aardmenschen, met den bleeken uitkijk van schepsels die onder den grond leven 't Nieuws werd rondgefluisterd dat de vijand aan't doorbreken was ergens tusschen Nieupoort en Veurne- Dan later boorde 't rapport» door dat ze recht op Wulpen hunnen weg baanden. «Wij hopen hen af te stremmen, zei een officier, maar Veurne is in gevaar. 'tZal noo dig worden hier op te kramen Gevolgentlijk werd het noodig met den meesten spoed de gekwetsten op te zoeken die gevallen waren binst den laatsten nacht, 't Ambulance-volk was vast besloten niet weg te gaan vooraleer al die kon ingebracht wor den zou vervoerd geworden zijn. Een hoopje dier gekwetsten lag ineenekleine villa langs den steenweg Ze waren nat tot in 't aange zicht en letterlijk uitgehongerd. Een voertuig gen allen op strooi Nooit zal ik het zicht dier kerk vergeten, met zijn heiligenbeelden meest overhoop getuimeld en gebroken. S* Antonius van Padua en S* Sebastiaan la gen in 't strooi, en onhebbelijke schilderijen van heiligen scheefhangend op de muren staarden vreemd op de zoo stille liggende menschen op den vloer. Het was het huis Gods, maar opgevuld met de wreedheid van 't leven, en die beelden schenen te spotten met allen... In Veurne scheen het nieuws van 'tgevaar tot in de bevolking doorgedrongen te zijn. Ze waren aan 't pakjes tnaken, in gereed schap om hunne woonsten te verlaten. In 't klooster waar ik ais hulp-afwasscher en keukenmol dienst deed toen ik niet weg moest met de vliegende kolon waren de doctoors en de nursen reeds aan 't opladen hunner zieken. De laatstegevaarlijk gekwet ste was reeds ia zekerheid weggevoerd, 't Was een man, met een bijna oostersch uitzicht, die een bayonet slagop 't hoofd had gekregen: vier dagen lang had hij roerloos stil gelegen, als in de uiterste rust van de dood. Wordt voortgezet. Groote keus van LEESBOEKEN ter Druk- FOFERmGHENAAR Motie Veume-Yper Yper-Waasten Dixmude-Y per-Poperfnghe Oostende-Dixmude Rousselacre-Langemarck Poperinghe-Veurne-Panne Yper-Gheluwe 235,260.02 153,402,91 108,884,21 108,942,27 87,170,45 102,788,46 54,029,31 277,455,68 1,590,24 92,201,58 106,390,52 24,180,42 irsgra Heer Dr BruisaertH. K. Commissaris, zond deze week naar de H. H. Burgemees visten die gemanifesteerd hebben of die toch fers c(er verwoeste streek, volgende brieven hebben doen manifesteeren. Ge moet oplet ten, menschen. 'k en kan 't U niet genoeg zeggen ge zoudt toch zeker nooit voor geen aktivisten willen uitgegeven worden De Toegevoegde Hooge Koninklijke Commissaris, Dr Brutsaert. Bureelen open alle werkdagen van 9 lot 12 en van 2 tot 4 ure- Den Vrijdag van 8 1)2 tot 12 en van 2 tot 4 u. Den Zaterdag van 9 tot 1 ure namiddag. Artikel 1. In de provinciën Antwerpen, Oost-Vlaanderen, West-Vlaanderen, Limburg in hei arr. Leuven en, behoudens de uitzon deringen, bepaald bij art 2, in het arrond. Brussel moeten de besturen van den Staat, alsmede de besturen staande onder het toe zicht van den Staat of door dezen ingericht, de Staatsbedrijven en de vergunde onderne mingen, zooals de Nationale Bank, de Maatsch. der Buurtspoorwegen, de Nat. Maatsch. voor Drinkwatervoorziening, enz., gebruik maken van de VI. taal voor hunne inwendige diensten en voor hunne briefwis seling met elkander of met de centrale depar tementen der besturen en der ondernemingen aan deze wet onderworpen. In de provinciën Luik,'Luxemburg, Namen, Henegouwen en in het arr. Nijvel moet, op dezelfde wijzen, van de Fr. taal gebruik gemaakt worden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1