HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. t laatst! staail Ér Beige 8aut vat Poprl# 17e Jaar. - N» 35. Apotheek Frans Van de Plas Zondag1 29n Augustus 1920. 15 Centiemen. Over het Water. Middenstand. In 't Buitenland. E. DUQUESNE Zoon, Marnixstraat, 30, lx»neiueiüt prijs 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.25 fr buiten Stad met de post 7.50 fr Buitenland 10.00 S'iXGE Vg'lSl - VAMNE8TK Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, i a 1 i o smI I i 18 a i Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.—Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 10 fr. Grootere het haalde annoncen, prijzen op aanvraag. Ge zijt tegen 't Franseh Over 11 dagen bewezen wij hoe wij, niet tegen het Franseh zijn,1 maar wel tegen het meesterschap van 't Franseh boven t Vlaamschin Vlaanderen. Niemand in heel de beschaafde wereld vindt dat aardig, dat de moedertaal de meesteres zij in een land, niemand tenzij een Vlaming! We bewe zen, ten tweede, dat onze kinderen in de la- gereschool eerst volledig Vlaamsch rgpeten leeren om hun eigen verstandelijk voordeel en dat dan de overige tijd mag gebruikt wor den om een tweede taal, hier het Franseh, aan te leeren. Thans wil ik aantoonen hoe het ook een stoffelijk, geldelijk voordeel is voor onze volkskinderen, een volledig Vlaamsch onderwijs te krijgen. Onze kinderen gaan ter schole, niet om ge leerden te worden (daarvoor bestaat er mid delbaar en hooger onderwijs) maar wel om te kunnen behoorlijk lezen, schrijven opstel len, en rekenen; om niet enkel in hun leven een paar kloeke armen te hebben zonder meer, maar ook een kop, verstand en gevat heid die hun dienen moeten om beter hun steke te staan in den strijd om de brokke brood. Zonder die ontwikkeling zijt gij, werkman, en blinde wroeter, een werkosse, en niets meer. Het onderwijs dient om van u een volledig rnensch te maken. En dat on derwijs is alleen doelmatig, als het ontwik kelt wat door God in u gelegd isuw Vlaam- schen aard, uw Vlaamsche gevatheid, en geen vreemde, want uw Vlaamsch verstand is daar weerbarstig aan Wilt ge nu er toe komen, in die luttele jaren van 8 tot 14 ten hoogste), benevens de kennis van uw taal, ook nog een beetje vakkennis op te doen, ook een beetje wetenschap over uw am bacht in de boeken aan te leeren, dan kunt ge zulks alleen in geval ge uw taal machtig zijt. Welnu, lijk het thans gaat in ons onder wijs, zijt ge die taal niet meester, noch de Fransche noch de Vlaamsche. voorzeker niet genoegzaam om te kunnen een gedegen vakonderwijs volgen. Daar juist ligt de hond gebonden niet het brute, ruwe werk wordt meest betaald, maar het fijne, het afgewerk te, het werk van den stielman lijk gij hem noemt; en, geloof me, dat haalt men zooveel uit de boeken als uit de oefening: kijkt een keer naar Duitschland en Engeland met hun flink geschoolde vakmannen. Toegepast op ons leven en broodwinnig, hier: onze boe renjongens moeten landbouw leeren, onze metsers, timmerlui, smeden, nijverheidswer kers, allemaal moeten ze vakonderricht heb ben. (Alleen weerom in Vlaanderen bestaat dat niet; in Wallonië welEn ge zoudt het ook tamelijk drollig vinden, nietwaar, dat bv. landbouwlessen in 't Franseh gegeven werden, aan de boeren van Veurne Ambacht! En toch, lijk het nu is, kon dat haast even goed, want degelijk Vlaamsch kent het volkskind nu ook niet. Wilt ge 't bewijs In Vlaanderen zijn er slechts 122 scholen waar er uitsluitend Vlaamsch onderwijs gegeven wordt. In al de andere duizenden scholen van heel 't land is 't onderwijs tweetalig: ze leeren dus Fransehge hebt zelf allemaal Franseh geleerd. Weet ge nu heeveel men- schen er, spijts hun Franseh onderricht, verklaren Franseh te kennen, voigens de laat ste volksoptelling? 10 'k zeg lOten hon derd: dat is juist het percent van degenen die, na hun lager, ook middelbaar onderwijs genoten hebben: dus, i^ietin de lagere school, maar «al voortstudeeread» hebben ze 't ge leerd. En de Vlamingen, die het bij lager onderwijs moeten latenkennen geen Fransch en dat na een proefneming van 90 jaren 1 Waarom dan dien kostbaren tijd verknoeid aan een onderricht dat gedoemd is tot on vruchtbaarheid, en jammerlijk het vakon derwijs door zijn tijdrooving belet Ha, met 't Vlaamsch komt ge nergens' Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 25. u naar het Engelsch. Ja, ze hielden stand met stijven cn onwrik- baren moed, en uit algemeene gruwelijkheid van die dagen rijst de klare, heldere ridder lijkheid op van jonge officieren en mannen die wondere daden verricht hebben, die als wondervertellingen klinken, zelfs als ze in koude officieele berichten verschijnen. In dit bloedbad toch was er nu en dan plaats voor persoonlijke dapperheid, en niet al de menschelijke hoedanigheden waren vernie- tigd geworden of verlamd door 't vijands overweldigende artillerie-macht. XXIII. De stad Yper werd alzoo toegevoegd aan de lange reeks andere Belgische steden, in wier puinen eene natie scheen dood te bloe den. Ze was niet langer meer een plaats van schoonheid, waar mannen en vrouwen hun ne woonst gebouwd hadden, met volle be trouwen in hun menschelijk lot. Eene me- Maar voelt ge niet, Vlaamsche menschen, hoe onnoozel deze opwerping is? Ge gren delt 2*ilf de dei en en .vensters van uw burs toe, ge vecht dan tegen de muren om buiten te geraken, en ge klaagtdat ge luchten licht moet derven! Wij, Vlamingen, we leggen ons neer, kortzichtig, bij een bestaanden WANtoestand, bij een verouderd onrecht, en we geiooven zeifs dat deze wantoestand onomstootbaar is, en dat dit onrecht recht is gewordenWat moet er veranderen, opdat het Vlaamsch even «batig» zij als het Franseh? Ten eerste, met in 't Vlaamsch bestuurd te worden, vanaf 't ministerie tot in 't gemeentehuis, zullen er al heel veel plaat sen voor u, simpele maar verstandige volks jongens, toegankelijk zijn, die nu gesloten zijn. Is het niet waar, eenvoudige menschen, dat ge u altijd zoo ongemakkelijk gevoelt, als ge 't met een officieel man te 'doen hebt. alzij'tnogomte betalen, nietomte krijgen Dat zal allemaal veranderen, als Vlamingen moeten Vlamingen besturen en... dienen Ten 2e,met Vlaamsche regimenten te krijgen, om er onzen dienst te doen, zoodat onze jon gens er ook korporaal kunen worden,zonder Franseh, zoodat het leger niet langer een beestenstal weze met Vlaamsch vee. Ten 3e, met Vlaamsch hooger onderwijs, zoodat de VI werkgevers en de VI ingenieurs kunnen omgaan met hun VI. werklui als met men schen en niet als met stomme machienee, uit de hoogte, en bevreesd zich er aan vuil te maken. Ten 4e en ten laatste, 't Viaamsch zal even «batelijk» zijn, als we meester zijn, ons eigen meester in ons eigen land: niet meer onderkropen, uitgebuit en uitgezogen door vreemden. Dat zal komen, van zoo haast we een slim, onderwezen VI. volk heb ben dat moet gebeuren in 't lager onder wijs, door de ontwikkeling van de natuur lijke gaven, in de natuurlijke taal: de moe dertaai. Dan zal al 't anderevan zelf volgen; want't volk zal het doen volgen, omdat het zal weten. Wetenvéél wetendaar ligt de redding voor Vlaanderen Neen, we zijn tegen 't Franseh niet, maar we zijn voor 't Viaamsch in Vlaanderen. Daarmee is't al. Kerwnga. ui. Niemand betwist dat er te Poperinghe gebrek is aan water, ja, dat er hoegenaamd geen goed water is voor het grootste deel der bevolking. Niemand zal, sedert de beslissende proef onder den oorlog door de Engelschen ge daan, betwisten dat er hier kan water be schikt zijnveel en goed. Aan wie behoort het nu te zorgen dat metterdaad verwezen tl ij kt worde wat noodig is en wat zijn kan Voor het openbaar nut, het openbaar welzijn, de openbare ge zondheid hoeft de openbare macht tusschen te komen en in deze plaatselijke aangele genheid zal noch de Staat, noch het Provin ciebestuur aanvankelijk optreden het is het werk van het Stadsbestuur de zaak in gang te steken, dan kan de Staat en de Provincie tusschenkomen met geldelijke toelagen. Ik zeg dat het't werk is van het Stadsbestuur, en ik voeg erbij dat het zijn zware plicht is. Zie, verleden week, volgde op het artikel Over het Water de verheugende opsom ming der 87 afstammelingen van het echtpaar dat zijn gouden bruiloft vierde eerlijke en deftige werkersfarailieEn ik droomde voort dit lezende. Zie I dat maakt het 180e deel der bevolking van PoperingheMet 180 zulke gezinnen maakt men, na vijftig jaren, eene bevolking van 17.000 inwoners!Maar, stel daar, over vijftig jaren, een doodelijk geval van typhus tusschenkomende, 't is hetzelfde talrijk geslacht deftige burgers min. Welnu, in de vijf wintermaanden van 1914-15, zijn er niet 180, maar tweemaal i zooveel menschep - Vr dood van typhus dat hrmr-vijl'trg jaar etfré onbbere'"bevolking van 17.000zielen min, twee Poperinghen min Eri hoeveel zijn er, dit jaar, reeds dood van typhus En hoeveel zullen er nog ster ven van typhus Wat bediedt dat van men- schenlevens gedempt na vijftig jaar? En buiten de schatting van levens, schat nu ook het verlies van welvaart, stoffelijk en zede lijk... Wat goed wordt er gesticht door een nakomelingschap van eerlijke lieden? Oh kon men de typhus-plaag uit Poperinghe krijgen, dat ware zeker de welvaart van stad en bevolking bevorderen Welnu, dat is mogelijk met goed en gezond water ter stede t<| beschikken. Of geldt het misschien niet te berekenen wat onze werkersklas en onze burgerij van heil en voordeel voor stad en samenleving kan bewerken Zijn het misschien maar rijkemenschenjongens alleen die de wel vaart van land en volk bewerken Oh, zeker, een teergeliefd zoontje of liefelijk dochtertje van een welstellend heer schap zijn belangwekkende wezens deze mogen geen typhus krijgen, voor niet ter wereld en daarvoor wordt er gezorgd. Mijne heeren, zoolang er één geval van typhus is in Poperinghe, bedenkt dat werk manskinderen en burgersjongens ook ie mands teergeliefde liefelijke kinders zijn deze ook moeten voor typhus beschut zijn Mijne heeren, de behoudenis van uwe kinders wezeu een verwijt van plichtverzuim tegenover de volkskinders, zoo gij niet drin gend zorgt deze laatsten te bevrijden van typhus en zooveel andere kwalen denk toch op de kindersterfte alhier i Mijne heeren, welke verantwoordelijk heid Het geldt eene verantwoordelijkheid voor 't land en de samenleving en voor God Beseft gij deze verantwoordelijkheid niet, scheelt ze u niet, dan zijt gij op uwe plaats niet Deze vaststelling der verantwoordelijk heid moet voor het volk openbaar en klaar ■etaan de zaak is ernstig en dringend. Al te lang, jaren lang, sleept dat spel van niet kunnen, of is het niet willen aan Er kan binnen de drie maanden te Pope ringhe genoeg en gezond water zijn voor al leman. Er kan een einde gemaakt worden met typhus en andere besmettelijke ziek ten daarom is er slechts goede wil noodig hij het StadsbestuurAanstonds beginnen Er hangen menschenleveris van af bij elke week uitstel. De geldkwestie is hier niet te lgen op te werpen men heeft geld als men wil. En zoo men maar wil, is er ook hulp, met raad en daad, gereed. En zoo men niet wil stellen wij persoonlijke verantwoordelijk heid vast, binnen kort. Is er deze week gemeenteraad, zoo kome de waterkwestie op de dagorde van Merris, Coevoet Ci9. Loopende Rekeningen. Geldplaatsingen op korte en lange termijnen Beursbewerkingen. Wissel van vreemde gelden. Leeningen op titels. VOOR DE VERWOESTE STREEK. U Mfc i. - •SWSBSHWWBHSB stadig vermeerderende hoopen ineengevallen muren en verstrooide glasscherven. Anderen stonden in bedwelmende, lichtlaaie vlam, innewaarts de stadsmuren. Daken lagen in eengestort boven kelders. En daartusscnen waren de meubels en 't paneelwerk en de fa milie-weerden tot zwarte asch verbrand of tot smeulende poelen verpulverd. De groote schoone Lakenhalle een van de heerlijkste schatten van oude bouwkunst in Europa werd doorhageld en ingebeukt onder 't nooit ophoudend zwaar gesehot, tot dat het een omziende puinhoop werd van dooreengeslingerde muren en verbrokkelde zuilen uitpuilend tusschen wanordelijke hoo pen verwrongen ijzer en halfverteerde beel den. Daarti^schen wandelde ik op zekeren dag voor een uur of meer, en raapte hier en daar eene relikwie van dat heiligdom op, die me de sombere geschiedenis van dat onzeg- gelijk treurspel zou herinneren. Op mijne tafel te huis nu liggen er eenige lange, roestige nagels, een oud slot in vijf tiendeeuwsch handwerk, en een klein gebro ken vensterken met in lood ingezette ruitjes, en voort herzeggen ze mij het «memento» dier vernieling. De bewoners van Yper zijn weg, spijts er sommigen lang gebleven waren, eerst weg geborgen en nu... begraven in hunne kei door al die verwoesting op trokken en dat alles met nieuwsgierige oogen bezagen, en daar tooneelen ronden, waarvoor ze nooit in hunne verbeelding het rechte woord zul len vinden om ze te beschrijven. Twee jonge zee-officieren die Yper be zochten op zekeren dag beproefden 't een hond mêete nemen. 't Kou ons misschien geluk bij brengen zeiden ze, in hun mede lijden voor al die onzeglijke rampen. Maar dat hondje wipte weg in de puinen van zijn meester's huis, als of het geen begrip had van al de ijselijkheden die hier gebeurd waren XXIV. Ik zei, dat 'menschelijke hoedanigheden niet teenemaal vernietigd waren. Toch, was dat algemeen gesproken algelijk aizoo, voor den geweldigen invloed van moderne wapens, want in Yper waren er menigten menschen die, in den oorlog mêestrijdend, niets anders deden dan... de dood staan afwachten. Dat juist zei mij een Belgisch officier op zekeren avond, en 'k ben verwonderd, voer hij voort, dat we tot hiertoe in dien storm van houwitsers ongedeerd gebleven zijn. 't Is een oorlog zonder ziel of verstrooiing. In de eerste dagen, toen we op jacht gingen om den vijand te ontdekken, was er eene uaa. sn<->r+ H o r. Cralj i \r -tuaLIzo. «ioj tta. merd, het vereffenen der landerijen niet te belemmeren in afwachting dat de zaken ge regeld worden, hij toelaat de schikkingen genomen tot uitvoering van de onderrichtin gen van 2n Maart nog zooals vroeger op uwe gemeente toe te passen. Alet de meeste achting. Geachte 1-Ieer Burgmeester, Ik heb het genoegen Ued mede te deelen dat de Heer Jaspar, Minister van Binnen- landsche Zaken beslist heeft het stelsel van toelage bij het bouwen van tijdelijke wonin gen uit te breiden tot het bouwen van stallen, wagenhuizen en andere bijgebouwen voor den landbouw onontbeerlijk. Die toelage mag tot 5000 fr. beloopen voor al de bijgebouwen eener hofstede te gaAr gerekend. De premie van 2000 fr. die door tusschenkomst van het Landbouwver- bond van Poperinghe reeds mocht zijn toege kend moet natuurlijk van het geheele bedrag afgetrokken worden. Deze maatregel is toepasselijk tot het einde van dit jaar in al de aangenomen gemeenten van West-Vlaanderen. Al de landbouwers die geen voldoende plaats hebben, 't zij om hunnen oogst te bergen of hunne beesten te stallen, kunnen ervan genieten. De gebouwen moeten aan de eischen der gezondheidsleer voor de dieren voldoen, t. t. z. wel verlicht en wel verlucht zijn, tamelijk hoog van steke en van vervangput voorzien. Ze moetent i>ia uei gcvaai aaugcuum ie ncuucn uai opgeslagen zijn in baksteen en hout gedektSde middenstand loopt van verpletterd te zijn met pannen, schaliën of gestampt goed?worden tusschen het groot kapitaal van den strooi of riet Jeenen kant en de werkliedenmassa van den Opvolger van S VANOEN RERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - 1'OPËRINGIIË. Een vijftigtal middenstanders hadden de uitnoodiging beantwoord en waren Zondag namiddag opgekomen naar de vergadering in den Katholieken Kring Voor eene stad als Poperinghe is het niet genoeg; is het onver schilligheid of vindt dat ongelukkig gezegde, dat alles ingegeven wordt door de politiek, nog immer toegang. M. Allossery van Brugge met een waar redenaarstalent boeide omtrent twee uren langde toehoorders. Men hoorde dat hij met die toelaag opgericht den toestand van de middenstanders onder alle opzichten bestudeerd had en dat in die zaak hij veel ondervinding en kennissen had opgedaan. Na het gevaar aangeduid te hebben dat in den aard van Eternit, met maar niet mot ijzeren platen. De aanvragen mofeten gericht zijn aan den Heer Burgmeester van de gemeente waar de belanghebbende begeert het gebouw op te slaan. Bij de aanvraag hoeft gevoegd een een voudig plan of eene korte beschrijving der op te bouwen woning. De toegekende toelaag zal betaald worden door het gemeentebestuur naarmate het ge bouw vordert, 't zij onder vorm van «Bons» voor bouwmaterialen door de gemeentema gazijnen van Vlamertinghe, Nieuw kerke of Ploggsteert te verschaffen, 't zij in geld op vertoon der kwijtbrieven betaald door de eeteisterden bij 't aankoopen van bouwma terialen. Om alle misbruik te voorkomen zult gij zoo goed zijn iedere aanvraag die uwe goed keuring wegdraagt aan de mijne te onder werpen. Met de meeste achting. EI. Mijnheer de Burgmeester, Ik heb het genoegen Ued. mede te deelen dat voorschotten mogen verleend worden voor den heropbouw van landelijke gebou wen. Voor eene boerderij die 15 hectaren niet overtreft is het voorschot beperkt op 35.000 f Voor eene grooter hoeve mag daarenboven 750 fr, per hectare boven de 15 hectaren toe gestaan worden zonder nogthans het bedrag van 50.000 fr. te overschreden. Alet de meeste achting. B. W. Deze schikkingen zijn ook toe passelijk op de niet aangenomene ge meenten van Westvlaanderen dus ook voor Poperinghe. Mijnheer de Burgmeester, De Heer Minister van Binneniandsche Zaken laat nog weten dat hij in onderhande ling is met den Heer Minister van Landbouw over de kwestie van het herstel der landerij en door den Staat en dat, te recht bekom anderen kanten gewezen te hebben op de noodzaakelijkheid van het bestaan van den middenstand voor de goede orde in de sa menleving; overzag hij de middelen die kun nen en dienen aangewend ie worden tot het vooruithelpen van deze klas der maatschap pij. Hij zegde dat de middenstanders de hulp niet moeten verwachten van anderen maar dat zij hunne eigene redding moeten bewer ken en dat deze alleen maar te bekomen is door de vereeniging en door de onderlinge overeenkomst. Hij stelde klaar in het licht om welke re dens de onderlinge overeenkomst gewoon lijk schipbreuk lijdt en haalde ook voorbeel den aan van prachtige uitslagen in andere plaatsen door dergelijke vereenigingen te weeg gebracht. Hij eindigde met eenen warmen oproep tot de middenstanders om over te gaan tot het stichten van eenen middenstandbond. Alochten zijne woorden vruchten dragen en in eene naaste vergadering, wat meer bij gewoond, de hand aan 't werk geslegen wor den om met taaien wil de zaak aan te vatten en vooruit te helpen tot meerder welstand van den middenstand en tot heil der samenleving. doening in De russisch-poolsche Oorlog die dreig de eene ramp te worden voor het bestaan van Polen, is plotseling veranderd van aan zien. De Polen deden een tegen aanval en hebbende Russen eene verpletterende neder laag toegediend. Zij zetten onverwijld hunne zegevierende optocht voort. Zij hebben een overgroot getal kanonnen en krijgsvoorraad buit gemaakt en een 50.000 tal krijgsgevan genen gemaakt. Mocht deze zegepraal de ge heele. verplettering der bolsjevisten te weeg brengen en het begin inluiden van den lang verwachten en alom gewenschten eindvre- de in Europa. De Turken hebben een christen dorp aangevallen en gansch de bevolking van 5000 zielen uitgemoorddoodgeschoten, met knuppels doodgeslagen of verdronken De rnensch op zijn eigen telde daar. Maar nu, in 't werk hier rond Yper, wat kan een rnensch uitrichten en voet volk, en ruiterij, en verkenningsritten, wat kan dat alles? 't Is het kanon dat alles doet, en de dood rondzaait met onbarmhartige verkwisting, 't Is het kanon, met levende menschen als doel, hulplooze levende men schen, lijk bladeren die van deze herfstboo men afgekogeld worden door eenen hagel storm. Alzoo vailen onze mannen, lijk blade ren van de boomen, en ze liggen opgehoopt langs de velden, en daar komt geene beslis sing van weerszijden in den strijd. De eene week van moorderij volgt op eene andere. De stelling verandert wat, en 't doodwerk gaat voort, en 't is al. Het is verschrikkelijk» Die laatste woorden werden me dienzelf den nacht nogherhaajd door een geneesheer, die juist van Duink^rke kwam, waar de laatst ingebrachte gekwetsten een duizental op strooi waren neergelegd geworden. Het is verschrikkelijk, vertelde hij. De vernie ling door "t kanonvuur teweeggebracht sta pelt menschelijke lichamen als in een slacht huis opeen. Hoe kunnen we daarin hulp ge ven Wat kunnen we op Gods wereld doen met zulke beenhouwerij Rondom Veurne was er fliist over de oor- UuXeJLujp _It) .dflUUCTVWmn Jta! uTp.'-Hn linio tnill t-Han, tedumsterenende mist langs dewaters kroop en over de platte velden spreidde, troppelden er menschen rond daarin lijk spoken, gewa pend met spookachtige kanons. Houwitsers schuifelden door de mistgor dijn en berstten open in plaatsen die bedekt schenen met witgrijze watte Een onzichtba re vijand was onzichtbare menschen aan 't dooden, en altijd voort antwoordden ka nons op elkander in die grimme, grijze ge heimenis, zonder te zien of te weten wat vernieling er op volgde. En de oorlog zelf scheen ten gronde uit verdoken in een mist van mysterie. Toen ik daar dicht bij 't vuur stond, was mijn zicht belemmerd en mijn gedachten verstrooid door de algemeene wanorde. Weinige dagen voordien scheen het dat de vijaTrd—iijnen aanval gestaakt had op de kustlinie en tus schen Nieupoort en Dixmucje. Er lag een aardig stilzwijgen achter die mist, maar onze vliegtuigen boven 's vijands linie zagen nu troepenbewegingen die zuidwaarts dreven naar Yper en omliggende. En korts daarop ontwaakten de kanonnen opnieuw in plaatsen, van waar ze wegge trokken schenen. Dixmude, zoo stil in zijne puinen, beefde opnieuw en brokkelde wat meer ineen onder de davering der zware stukken, die nu uit de verte op de Franseh- Voor aankondigen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot GENT. Telefoon 1669. POSTCHECKREKENING llr 15570. Jt, Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den VRIJ dag noen ingezonden worden. Vervolg.) "Tm le hlli-,,n 1.,n»„ H» gli'PnWP.ffUll E. J. V. LINOLEUM, TOILE-CIRÉES, MEUBELPAPIER bij Sansen-Vanneste, 15, Gasthuisstraat, Poperinghe. SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Bureelen open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Den Vrijdag van 8 1)2 tot 12 en van 2 tot 4 u. i Den Zaterdag van 9 tot 1 ure namiddag. Door den Heer Dr Brutsaert Toeg. Kon. Hoog Commissaris te Poperinghe, werden deze week de volgende omzendbrieven aan de Heeren Burgmeesters der gemeenten toe gezonden. 8. m. Aan de Heeren Burgmeesters van Ploeg - sieert, Locre, Dranouter, Westouter. Middenstander.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1