HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD JS'iemvshïad voor Poper+nghe en Omstreken. oe is lil tbr fsssiieste ,ns de Zondag 12n September 1920. 15 Centiemen. 17e Jaar. - N< 37. Ikzucht. Voor de geteisterden. Onze Treinen. E. DUQUESNE Zoon Mamixstraat, 30, 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.25 buiten Stad met de post 7.50 Buitenland10.00 fr. fr. fr. UITGEtftSR "6 ii koiidigtiigeii Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 10 fr. Grootere herhaalde annonce», prijzen op aanvraag. 1914 hunne wettige woonplaats hadden in eene midderwijl aangenomen gemeente v§n West- Vlaanderen. Arrondissementen Brugge en Oostende: Lombartzijde, Mannekensvere, Middelkerke, Sint-Pieters-Capellen, Schoore, Slype, Vees tende. Arrondissementen Thielt en Roesselaere Dadizeele, Hooglede, Moorsleede,' Oost- nieuwkerke, Roesselaere, Staden, West- roosebeke. Arrondissementen Veume en Dixtnude Beerst, Caeskerke, ClerkenDixtnude, Eesen Keyem, Lampernisse, Leke, Webeleven een tijd oprecht gekenmerkt door die afzichtelijke ondeugd. Waarlijk i Handzaëme, als men soms zijn oogen laat varen over jj Merckem, Nieuwpoort, Nieucappelle, Noord sommige verschijnselen in de tegenwoordige ;schoote> Qostduinkerke, Oostkerke, Oude maatschappij, 'tis om te walgen 'tis omcapeiie, Pervyse, Ramscappelle, Reninghe, beschaamd te zijn dat men tot dat dierenhokSint-Joris, Sint Jacobscappelle, Stuyvekens- behoortkerke, Viadsloo, Wercken. Woumen, Zarren. Alles voor het «ik» net hatelijke, lage «ik»:Arrondissement YperNeer-Waesten, Be- verkwisting, weeldezucht, laag plezier, af-j celaere, Bixschoote, Boesinghe, Brielen, keer van alle offerveerdigheid, het dienen j Komen, Dickebusch, Dranoutre, Elverdin- van den buik en het vertrappen van den geest 1 Gaat ze maar zoeken die een oogenbliksken tijd, die een inspanningsken van wilskracht, die een graantjen edelmoe digheid over hebben voor het algemeen wel zijn, voor den medebroeder Er schijnt maar een begeerte de alge meenheid der menschheid, van hoog tot laag te bezielen, en 't is het vurig, wulpsch-wild verlangen om rijker, om overvloediger, om weelderiger te leven dan ooit vóór den oor log... en dat op de meeste onbeschaamde, openlijke ergerende manierDe wereld is ontegensprekelijk verstoffelijktHij is, van hoog tot laag, eeuwen achteruitgegaan recht naar het beestig heidendom dat maar eten kende en plezier zonder moeite ervoor te moeten doen. thuisgebracht op zijn stoel. Als ineer dan ooit edelmoedigheid, offer veerdigheid, toewijding noodig is om ons uit den gespannen naoorlogscben toestand op te werken tot een breeders en vrijere lucht van rusteen gezapigheid, vindt men niets dan halfslapende, halfontzielde wezens, metazijn- gezichten. met handen in de zakken, met pruttelende ellendige ikzuchtige laagheid, afwachtende tot het aardsche paradijs van zelf uit de maan neerkome 't Kan me niet schelen 1 'k Trek mij niets meer aan 't Mag in de lucht vliegen! Elk voor zichzijn de groote princiepen van die koppen zonder hersen 1 Plezier, theater, cinema, bal, dat zijn de groote opvoedersDie zullen het leven goedkooper maken hé? Maar de groote schreeuwers, die geen sikkepit kennen van huishoudkunde en levensvrijheiddat zijn de groote redders Maar de meeste on- noozele zeever op werk en op reis vervangt het edel en eenig reddende waar geloof Zwijgende werkers, gezonde koppen, edel moedige zielen, en spaarzame wakende huis moeders 1 Dat hebben we noodig 1 Het Staatsblad van Maandag en Dinsdag kondigt een koninklijk besluit af, luidend als volgt Aangezien de uitwijkelingensteun van af 15 September 1920, is afgeschaft geworden, wordt er tijdelijk aan de behoeftige families van uitwijkelingen en van teruggekeerden een onderstand verleend waarvan het bedrag 1 frank is per lid en per dag. Deze onderstand zal aangeduid worden onder den naam van Buitengewone onder stand aan de behoeftige families van uitge drevenen en van teruggekeerden.» De onderstand wordt toegekend: 1. Aan de behoeftige families, waarvan een oorlogs feit de woning, die zij in 1914 betrokken, vernield heeft, zoodat zij verplicht zijn ge weest zich elders tijdelijk te huisvesten 2. Aan de families die in eene der volgende ge meenten zijn teruggekeerd mits dat zij in Mengelwerk van «De Poperinghenaar» 27. «Doet de deur toel Nom d' un chien Houdt de deur dicht 1 Zoudt ge misschien willen dat de wind dcschouw instuike?» Maar het was gestadig noodig de deur te openen om draagbaren in te brengen, waar er mannen op lagen, doodstil. «Pardon, moncapitairie» zei een der bran cardiers, toen de deur toeplofte, met vreese- lijken slag Zoo sprak het officieel bericht in al zijne onzeggelijke welsprekende kortheid XXVI. In den eersten eindmaand van dat eerste oorlogsjaar, sloeg ik voor een tijd mijn eigen hoofdkwartier in Duinkerke op, waar zonder juist veel gewoel, de stad toch altijd wat op gewekt scheen. Bij voorbeeld, bijna dage lijks kwam een Duitsch vliegtuig uit de dan beroemde Taube-kudde bommen werpen bij 't Stadhuis of de Haven, eene vrouw of twee of een kind doodend, of veel ruiten inslaande, maar daar was nooit geen vernieling van militair belang (wantl... in ghe, Gheluvelt, Gheluwe, Holiebeke, Hout- hem, Kemmel, Langemarck, Locre, Meesen, Nieuwkerke, Passchendaele, Ploegsteert, Poelcappellc, Reninghelst, Sint-Jan, Viamer- tinghe, Voormezeele, Waesten, Wervik, Westoutre, Woesten, Wulverghem, Wyt- schaete, Yper, Zantvoorde, Zillebeke, Zon- nebeke, Zuydschoote, Arrondissement KortrijkMeenen. Zijn van het voordeel dezer schikkingen uitgesloten 1. De families die van de premie van te rugkeer genieten 2. De families waarvan een of meer leden in het buitenland werken 3. De families waarvan een der leden on der het zelfde dak wonende het beroep uit oefent van spijshuishouder of van herbergier, zonder dit te hebben uitgeoefend in de zelfde gemeente, op 1 Augusti 1914. De onderstand wordt verminderd met zoo veel malen~2 frank per dag als de familie mannelijke leden telt tusschen de 17 en 65 jaar oud en met zooveel malen 1 frank per dag als zij vrouwelijke leden telt van den zelfden ouderdom. Die vermindering wordt nochtans niet toe gepast wanneer het personen betreft die op bestendige wijze onbekwaam zijn om te werken, evenmin wanneer het eene weduwe betreft kinderen hebbende waarvan niet een den ouderdom van 17 jaar heeft bereikt. De onderstand wordt gebracht op 1 fr. 50 c. per lid en per dag in de families enkel samengesteld uit personen ouder dan 65 jaar of uit personen onbekwaam om op eene be stendige wijze te arbeiden. Buiten de voorziene vermindering zal de onderstand zooveel malen met 25 centiem per dag verminderd worden als de familie leden telt wanneer deze over eene kostelooze huis vesting beschikt ten laste der openbare be sturen of instellingen. De onderstand wordt totaal afgeschaft voor de families waarvan de inkomsten, per maand, hooger zijn dan: 120 frank vooreen persoon170 frank voor twee personen 220 frank voor drie personenen zoo voorts met vermeerdering van 50 frank per persoon en meer. schotten te verschaffen voor het herstellenZe beloopen ten hoogste 30.000 fr. voor j verdeeling met de Nationale Maatschappij van hunne beschadigde 'Vouwen, «eene hoeve van 20 hectaren of 45 gemete onderworpen, zullen toegekend worden aan Ziehier onderwelke voorwaarden™Goor een meer belangrijke hoeve wordt 1000! elke der lijnen op dewelke zij gedaan ge- fr. per hectaar meer betaald zonder dat het Die herstellingen moeten beperkt zijn gejiee]e voorschot de som van 50.000 frank tot de werken die volstrekt noodzakelijk zijn map overtreffen, om de woning bewoonbaar temakenuitga- 5 ven van voltooiing of voor allerhande zinne-l lijkheden mogen dus niet in rekening ge- De^aa aanveerdt ook van woningen te bracht worden. HERBOUWEN in de verwoeste streek alleen Het bedrag van die voorschotten zal dejen on^er volgende voorwaarden 30.000 fr. niet overtreffen. Afstand van wegens de geteisterde van Het behoort aan de Toegevoegde Konink- zijn recht op ooriogschade op de vermelde lijke Hoog Commissaris in overleg met den Heer Hoofdstaatscomraissaris bij de Recht bank var, ooriogschade die voorschotten te verleenen II. Hoe moet men om voorschotten te bekomen te werke gaan? woning en verbintenis van zijnent wege van terug te betalen het verschil dat mogelijksj zou kunnen beslaan tusschen de vergoeding! hem door den Rechtbank toegekend en de: wezentiijke kosten van het nieuw opgetrok-i Ren gebouw. VOOR DE VERWOESTE STREEK, Mijnheer de Burgemeester, Op hooger bevel deel ik Ued de nieuwe schikkingen mede genomen door den Heer Minister van Binnenlandsche zaken met be leefd verzoek er de meeste ruchtbaarheid aau te geven. De aanvraag zal ingediend worden bij het Gemeentebestuur van de plaats waar de beschadigde gebouwen staan Bij de aanvraag zal gevoegd worden, het bestek der noodige werken opgemaakt door den aannemer die zich met het uitvoeren der herstellingswerken zal gelasten. (De vorm om dat bestek op te maken is alhier te verkrijgen). Het Gemeentebestuur zal de aanvraag overhandigen aan de Toegevoegde Konink lijke Hoog Commissaris die in overleg met den Hoofdstaatscommissaris het bedrag van het voorschot zal bepalen. Ieder geteisterde die een voorschot wil bekomen zal eene akt van overeenkomst moeten teekenen volgens model dat Ued. 't korte zal opgestuurd worden. III. -- Die wezentiijke kosten zullen vastgesteld worden volgens den prijs der openbare aan besteding of volgens bordereel van eenheids prijzen. Hoe te werk gegaan De aanvraag tot heropbouw door den Staat zal ingediend worden bij het Gemeen tebestuur van de plaats waar de vernielde v/oning stond en door de zorgen van het Gemeentebestuur aan den .Toegevoegden Koninkl. Hoog Commissaris overhandigd. In overleg met den Heer Hoofdstaatscom missaris wordt het dossier van den geteisterde vastgesteld De daartoe noodige stukken zijn a) Bedrag van het vernielde gebouw met 4n|n° van het dossier van ooriogschade. I b) Plan en bestek van het ontworpene j weest zijn. De ontvangsten die niet aan verdeeling onderworpen zijn, zullen onder al de lijnen verdeeld worden in verhouding van het kapitaal door elkeen dezer gestort. UITGAVEN. De uitgaven zijn onder de lijnen verdeeld in verhouding der treinen kilometers beloopen op elke lijn. DAGORDE DER pEWONE ALGEMEENE VERGADERING 1.) Verslag der dienstjaren 1914en 1919. 2.) Benoeming van een nieuwen beheer der voor de lijn Poperinghe-Veurne in ver vanging van M. Lebbe, ontslaggever. 4.) Verschilligen. De heeren afgevaardigden worden ver zocht zich van de noodige volmacht te voor zien, gelijkvormig aan de standregels. M. Vandromme, volksvertegenwoordiger, meldt ons de volgende verbeteringen die aan den gang der treinen in onze streek zal toe gebracht worden met 1 October aanstaande. Trein 2682, verachtering Hazebrouck Aankomst r, i «nieuw gebouw. De toegekenoe voorschotten zuilen, c) Berekening der gelijkwaardigheid zoo naarmate de werken vooruitgaan, door tus- schenkomst van het Gemeentebestuur uitbï taald worden. IV. Door afzonderlijken brief, heb ik Ued. uitgenoodigd mij zoo spoedig mogelijk de lijst op te geven uk-i Yoiledig arire.-» van de eigenaars'van alle de woningen die nog kunnen hersteld worden en waarvoor eene aanvraag voor herstelling door den Staat bij U op he.den niet is ingediend. Om de lasten van den Staat door verder uitstel van de noodzakelijke werken niet te vergrooten zult gij gelijk ik die eigenaars uitnoodigen zoo spoedig mogelijk door het stelsel van voorschotten, verder beschadi ging door den geuren wintertijd te vermijden en hunne huizen ten dienste van de uitwijke lingen bewoonbaar te maken. Is hun verblijfplaats U onbekend ik zal van ambtswege de werken doen uitvoeren. Voorschotten kunnen ook toegestaan wor den voor HET HEROPBOUWEN van ver nielde woningen. Ze mogen beloopen tot 30.000 frank per woning als ze door omzendbrief van 30 April afge schetst is. Ieder geteisterde moei een akt van overeen komst teekenen volgens model dat U zal opgezonden worden Na dat de overeenkomst door de Recht bank van ooriogschade goedgekeurd is, wordt tot openbare aanbesteding voor een groep gebouwen overgegaan door het ambt van den Toegevoegden Koninklijken Hoog Commissaris. Met de meeste achting. Poperinghe Yper Roesselaere 18,15 19,0 Vertrek 17,10 18 1 18,19 3693 loopt voort naar Hazebrouck als volgt: Roesselaere Yper U Poperinghe 11 Hazebrouck ,13 .31 3690 gewijzigd als volgt Hazebrouck Poperinghe 20,26 Yper 20,51 Roesselaere 21,38 16.32 17,17 17.33 18,28 19,33 20,27 20,57 Ze zullen toegekend worden den Toegevoegden Koninklijken Hoog Commis saris in overleg met den Heer Hoofdstaats commissaris nadat zoo nauwkeurig mogelijk de weerde van het vernielde gebouw is vastgesteld. Hier ook gelijk voor de voorschotten tot herstelling rnoet de geteisterde een akt van overeenkomst teekenen waarbij hij afziet voor eene evenredig deel van zijne oorlog- schade. Het Gemeentebestuur zal naarmate de werken vooruitgaan de voorschotten aan den aannemer uitbetalen. De gelden daartoe noo dig zullen hun op tijd door de tusschenkomst van den Heer Koninklijken Hoog Commis saris overhandigd worden. De vergoeding waarop ieder geteisterde gerechtigd is zal door de Rechtbank bepaald worden. De bekomen e voorschotten zullen dan in afrekening gebracht zijn, j Het stelsel van voorschotten is ook toe- passelijk op de herstelling en den heropbouw De Staat is bereid aan de geteisterde voor- j van landelijke gebouwen. Opvolger van S VANOEN BERGHE, Bcrïenplaats, 8, (Kleine Markt), 1» O E li I K G II E NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ Tot uitbating der Buurtspoorwegen van den omtrek DlXfvlUOE-YPER. 3697 veranderd als volgt Roesselaere 20,15 Yper 20,57 21,0 Poperinghe 21,14 3691 verlengt tot Poperinghe als volgt Yper 18,35 18,38 Poperinghe 18,58 3706 vertrekt uit Poperinghe in plaats van uit Yper als volgt Poperinghe Yper Kortrijk 19,38 20,54 19,18 19,40 De heeren aandeelhebbers worden ver zocht de buitengewone algemeene vergade ring gevolgd van de gewone algemeene ver gadering, der aandeelhebbers bij te wonen die zullen plaats hebben op Maandag 27 September 1920, in het Hotel St Sebastien, te Oostvleteren, opvolgentlijk om 13 en 14 ure. DAGORDE DER BUITENGEWONE ALGEMEENE VERGADERING. 1.) Voorstel tot wijziging aan de stand- regelen om de bilans van 1914 en 1919, en toekomende bilans te maken. VOORGESTELDE WIJZIGINGEN. - Art. 29. Afschaffing van artikel 29, en zijne vervanging door Om de jaarlijksche winsten en verliezen vast te stellen zal er als volgt gehandeld jj worden ONTVANGSTEN. De ontvangsten aan I 3689 toekomende te Poperinghe om 15,47 loopt niet verder. Andere verbeteringen zijn ter studie. De lijn Adinkerke Poperinghe zal in 't korte ook in voege gebracht worden voor de reizigers er zal een trein den voormiddag en een den namiddag, heen en weer loopen. vdu Morris, Comet Ci0. HAALSTRA.AT, 6, POPERINGHE. oorlogstijd zijn vrouwen en kinderen vati geen belang, schijnt het), niettegenstaande er nevens de dokken overvloedige stapels waren van schietvoorraad, petrol, mondbe hoeften en allerhande materiaal. Die vogels van de Dood kwamen zoo regelmatig 's na middags over Duinkerke gevlogen dat de Dunkerquoisesdie een spot spreukje liefhebben, al is het ook bloedig, in plaats van te zeggenTrois heures et dernienu gewoon waren te zeggen Taube et demie om den tijd aan te wijzen. Daar is een venster in 't hotel, dat uitgaf op de Groote Markt. In 't midden dier markt is het Standbeeld van Jean Bart, de beroemde kapitein en zeeschuimer van de zeventiende eeuw. Hij staat flink in zijne zee-botten (lijk hij eens verscheen in tegenwoordigheid van den Roi-Soleilen met zijn zwaard in dreigende houding boven zijn grooten plui men hoed. Ik stond op den balcon van het venster, uitte zien naar de kleuren en de beweging van 't leven daar beneden, en te rugdenkend op sombere oogenblikken de gedachten verwijlen altijd zoo beneden de oppervlakte onzer muizenissen van het nooit eindigend bloedbad niet verre over de Belgische grens. Al 't volk hier op de markt was op zekere wijze bezig met de zaken van de Dood. Daar waren er die de hobbelige straten doorkruisten op weg naar de slach terij, andere kwamen wêer uit de verdelgde Isteden en dorpen van la bas lijk ze de! bloed linie noemdennog anderen waren aan 't opladen van voorraad voor kanonnen of troepen, of brachten berichten in naar admiraals of naar den staf, of gingen naar de kerken om te bidden voor menschen die ook zulk oorlogs werk gedaan hadden vroe ger, en nu, misschien, stil lagen, daar heel buiten. Die markt van Duinkerke bevatte zooveel stof om de werkingen en tegenwerkingen van dezen oorlog op te zetten. En het scheen mij dat een vlug theater-bestuurder, die begee- rig zou zijn aan zijn publiek de typische ka raktertrekken)— de beestelijkheid daarvan uitgelaten natuurlijk van dit militair dra ma voor te stellen, zonder twijfel de ware personen en groepen zou uitkiezen hier, waar ik bezig was ze te beschouwen van uit het venster. Automobiels kwamen ruischend op met Fransche officieren in dandy-uni forms». In 't midden, juist nevens het Stand beeld van Jean Bart, was een Belgisch sol daat meteen wit verband aan zijn hoofd bezig met uitleg te geven nopens zijne ge blindeerde auto aan een Franschen cuiras sier wiens lange paardsharen-steert van uit j zijnen bedekten helm op de schouders waaide. j Straatjongens kropen de trappen op van die nette dood machine, en staarden gapend naar de mysteriën van dat wondertuig, en I staken vuile vingers in de kogelgaten daar, in de geblindeerde platen. Andere soldaten -- Chasseurs Alpins met donkerblauwe «to ques». Fransche artilleurs in zwarte broe ken, Belgen met blinkende slekvooien aan hunne petten of met gouden of rooden trosjes aan hunne scherpe mutsjes, Engelsche Tom mies in beslijkt khaki trappelden rond deauto en knikten bijvallig, alsof ze zeggen wilden «Dat heeft wel meer Duitschers afgemaakt, zou 't schijnen. Beter sport dan loopgrach ten delven 't Gerucht van stemmen en gelach want in oorlogstijd wordt er wel gelachen, buiten dracht van 't geschot kwam tot in 't open venster; nu en dan overschreeuwd door 't gekwaak en 't gebrul van auto-trompen, die moord schreeuwen lijk stervende dieren. Met een langen scheurende» schreeuw kwam op eens een schalie-grijze karaan op wielen. Ze beschreef eene sierlijke halfronde, dreef een groepje volk uiteen en twee jonge hee ren van de Royal Naval Air Service spron gen uit en riepen What-hoheel opge wonden naar twee andere jonge heeren in marine-uniformsdieantwoordden«Cheer-o!» van aan de tafel onder mijn balcon. Ik ken ze allen, die zeelieden-vliegers, bij zonderlijk een daarvan die vliegt op wat hij noemt een motor-bus en bommen werpt met zeevloeken op de hoofden van gelijk welke Duitsche troepen hij maar kan vinden in zij ne morgenverkenningstochten. Hij wrijft Loopende Rekeningen. Geldplaatsingen op korte en lange termijnen Beursbewerkingen. Wissel van vreemde gelden. Leeningen op titels. zijne handen van welgezindheid dat hij reeds een heel getalDuitsche blinkers afgemaakt heeft. Met een weinig kans hoopt hij er nog eenige vast te hebben dezen namiddag. Een goed werkje lijk vandaag zet hem wonderlijk op, zegt hij, uitgenomen als hij breuk heeft in zijn oude vermaakte motor-bus, die wel «all right» is in de vlucht maar van geen nut als ze haar rokken uitspreidt in een be ploegd land en er haar slippen scheurt. 01 een slechte oude vijg, zijn zeeplan 1 Ze heeft een wrijving noodig. Eene batterij Fransche artillerie ratelde over de oneffen steenen. De wielen waren erg beslijkt, en de kanonnen bedekt met grijs stof. Ze rukten op Dixmude-waartsof ergens bij Ramscapelle. De mannen zaten op hunne paarden lijk op den zadel geplakt. Een daar van droeg eene losse mouw op zijne borst vastgespeld, maar zijn linkere hand hield den teugel met vaste greep. De laatste wielen ra telden den hoek van de straat om, en een ander schouwspel, rijker gekleurd, verscheen op het tooneel. Eenige Algiersche Araben stapten over de Markt, met langen zwenk- stap. Ze droegen blauwe turbans boven de neerhangende witte «haik» die hun op de schouders viel en de witte burnous die tot beneden hunne knoezels reikte, 't Waren bruine mannen met baarden, en daar wap een die wonderwel trok op de Moor Othello in zijn schoone waardigheid, 't Vervolgt. POPERINGHENAAR Voor aankondigen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot GENT. Telefoon 1669. W» SA Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, '^OPERINGHE, PoSTCHECKREKENINp: n!' 15570. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den VRIJ- noen ingezonden worden. Wij verzoeken nogmaals beleefd al onze abonnenten, toör verandérxng van verblijf of voor alle klachten over niet-bestelling van nummers van ons bladzich rechtstreeks te wenden tot het postbeheer. naar het Engelsch. Gisteren nam de vijand Dixtnude weer in. Door den Heer Dr Brutsaert Toeg. Kon. Hoog Commissaris te Poperinghe, werden deze week de volgende omzendbrieven aan de Heeren Burgmeesters der gemeenten toe gezonden. 2 Verschilligen. 2.) Goedkeuring der rekeningen (versla gen 1914 en 1919). De Toegevoegde Koninklijke Hoog Commissaris, Dr Brutsaert. 18,0 óbi kbbmkmanamqakmbobra

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1