Nieuwsblad voor Poperingheen Omstreken. Bant van Foperiqghe HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Apotheek Frans Van de Plas BUREELMEUBELS Zondag- 10" October 1920. 15 Centiemen. 17e Jaar. N1 41. POPERINGHE Ik kan niet. Naar eene Oplossing. B es tu ur der re ch ts tre eks ch e douanen en accynzen. De Verwoeste gewesten E. DUQUESNE Zoon, Marnixstraat, 30, GENT. 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.25 buiten Stad met de post 7.50 Buitenland10.00 fr. fr. fr. ITGjfcl'lSR -1 ^Ei- Drukkerij Papierhandel, 15, POPERINGHE, AÈk»nkoiidigisi^en 2 Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. F^echterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Als katholieke Vlaming schrijf ik dit, en 'k richt me tot de vooraanstaande, ihteilec- tueele, katholieke Vlamingen van mijn streek. Niemand kan het ontgaan zijn, hoe de katholieke Vlaamsche partij eene crisis door maakt, heel intens, en diep ingrijpend, en zwanger aan scheurings-symptomen. Deze crisis wordt niet uitgestreden in den schoot der Vlaamsche katholieke massa, maar wel, zorgzaam bewimpeld in het leidersorganisme. Niet in de massa, zeg ik, want deze trekt aan een streng, in een richting"; het mee- ningsverschil ligt bij de hoofdmannen, en 't heele gedoe schept een atmosfeer van druk- kendeonbehaaglijkheid, die De Standaard spijts zijn Vrije Tribuun rubriek, maar niet uitzuiveren kan. 't Was reeds sedert lang een slepende ziekte, maar dat sfinks- achtig Fransch-Belgisch militair verbond heeft de kwaal plots tot het coma gedreven. Een radicale behandeling dringt zich dus op om den oppersten treurigen afloop te ver mijden twee zaken moeten uitgemaakt worden ten eerste, een katholieke partij in Vlaanderen, die nog langer den minsten schijn van onvlaamsch-zijn behoudt, is onzin geworden, en zal haar eigen straf meebren gen, in 't korte reeds. (Bemerk: ik spreek met 't oog, niet op ons Westland, noch zelfs op West-Vlaanderen, maar op heel Vlaande ren. Dat de slabakkende Vlaamsche evolutie van ons Westland u niet in een gevaarlijk optimisme brenge nopens den ernstigen toestand Ten tweede, de katholieke partij in Vlaanderen moet plaats gunnen, in haar rangen, aan de radicale menschen, die, in zake Vlaamschen ontvoogdingsstrijd, durven dóórdenken en logisch genoeg zijn om een einduitkomst te noemen, die totnogtoe de voorzichtige zielen afschrikt, maar die, in laatste instantie, onontwijkbaar en als-van- zelf-komend zal blijken te zijn. Deze twee punterr MOET 'de katholieke Vlaamsche partij oplossen, om opportunis tische redens. Omdat hare krachten verloren loopen, opgezogen in de dorre woestenij van 'tunion sacrée gekonkel harer kath. regeeringsmannen omdat hare rangen ver laten worden door de jonge lui, die het, tot 't ondraaglijke toe, gewaar worden dat slecht begrepen partijbelang Vlaanderens zaak steeds op de lange baan schoof, schuift en zal schuiven. Ik beweer nietsde FEITEN zeggen alles. De Vlaamsche katholieke voor mannen zelf bekennen het de jeugd ont snapt ons En, heeren opportunisten, dit politiek ontsnappen gebeurt niet zonder schade voor 't godsdienstig leven onzer jeugd. Kent gij den geestes- en zieletoestand onzer hoogstudenten, thans Ik verschoon ze niet dat ze hun wrok tegen personen laten ontaarden in weerzin of ten minste hoelheid tegenover gedachten, (godsdienst en moraaldie de kruim van hun leven zijn, verraadt gemis aan logika. Maar het feit staat daar, in al zijn treurige zekerheid, en met steeds scherpere innigheid. We willen niet langer de zwarte bokken zijn in de katholieke partij, wij, katholieke partij, wij, katholieke jongens, die de gedachte aan Zelfbestuur in den kop dragen riep een hoogstudent uit, één der besten, te Mechelen ep den zoo beteekenisvollen landdag. En pater Flameygh sprak het radicale woord, te Mechelen en te Dadizeele, en advokaat Van Dieren sprak het te Tessenderloo, en E. H. Bernaerts sprak het te Antwerpen, en E. H. Elebaers sprak het bij een graf te Steenkerke, en D1' Daels sprak het te Gent, en heel deze verlof-periode door was het 't zelfde, en was het maar dat woord dat insloeg bij de jeugd. Kunt ge de feiten loochenen Ze zijn jong, [maar ze zijn 't groeiend geslacht. Onze seminaries, zitten volgepropt met zulke doordrijvers. Die moet ge niet vreezen, heeren reactionnairs, voor- loapig nog niet, maar de leeken, die uit UW lauw-VLAAMSCH-zijn.den zuurdeesem voor TIJDENS DEW OORLOG. 2. Zaterdag 24 October. Geheel den nacht gerijen gerots. 'S morgens vroeg zien wij nog zware fransche kanons optrekken. Ka nongebulder. Begraving van 1 fr. en 4 eng. soldaten. Zondag 25 October. Drukke beweging. Een geblindeerde trein met overgroot kanon. 42 duitsche gevangenen Gekwetsten en nog gekwetsten komen toe: engelschen, fran- schen en duitschers. 3 tot 4000 Senegaleezen op met autos. Begraving op 't kerkhof van 9 eng. soldaten Voortaan zullen de begra vingen gedaan worden in den hof Hil. De- raedt bij 't Kasteel D' Hondt. Maandag26 October. Gansch den nacht bH?onpbul<^er- Tegen den morgen, dichter- °f toch zwaarder (ïMrhiit Nncr wat fr. HUN lauw-katholiek-zijn halen Is het weer niet teekenend dat te Drongen, in de retraite voor hoogstudenten, onzehedriivieste.Vlaam ■fiche -rh r-s o:; (braken Och, neen, de jeugd en allen die jong van harte zijn voor Vlaanderen kunnen geen vrede meer hebben met geschipper van 't Katholiek Vlaamsch verbond, lijk sommige zijner leiders het beoogen, terwijl, ik herhaal het, zijn leden (ook de simpele soldaten, nietwaar, D' Vandeperre!het heel anders wensehen. In feite, wat heeft de katholieke Vlaamsche kamerblok al gepresteerd, sedert November 1918? Dit vraag ik u, met E H. Dumortier S. T. L. in De(n) Stan daart Een paar interpellaties, met ge weldig kabaal der franskillons; een wetje op de vervlaamsching der Bestuuren, dat zeker en wis zal schipbreuk lijden in 't Senaat. Geen organisatie, vandaar zwakheid tegen over 't monsterverbond van katholieke en anti-katholieke franskillons. Geen vastheid noch duidelijkheid over wat past in 't kader van 't accordeon- achtige minimun program ma. 't Bestrijden van 't Judas- werk van 't Fransch-Belgisch verbond valt buiten 't be stek, zeggen vooraanstaande katholieke Vlaamsche Verbonders: 't verkoopen van onze Vlaamsche piotten gaat de Vlaamsche strijd niet aan, beweren ze dus! Geen standpunt in de algemeene Belgische katho lieke partijdaar is water en vuur. Wan trouwen bij de leden heeren West-Viairiin- gen, die naar Roeselare gegaan zijt, naar 't Congres van 't katholiek Vlaamsch verbond, welke ontgoocheling hebt ge naar huis mee gedragen Ge durft het meestal niet zeggen tirnor domini Uit al die verschijnselen er zijn nog vee! andere die ontstentenis van echte organi satie, radicalisme, en recht door-zee-varen, verraden, vloeit onvermiddelijk afvalligheid, verbittering of ten minste afzijdigheid bij de jeugd voort. Nog eens, weest opportunisten, en bezweert het kwaad door den Gordiaan- schen knoop doorte hakken, onverbiddelijk. Doet niet langer aan struisvogelpolitiek 't gevaar bestaat dat Vlaanderens jeugd iets anders worde dan katholiek, omdat tot nür* toe hun Vlaamsche doordrijversgedachte in- druischt tegen uw argwanige, kitteloorige katholieke Vlaamsche Verbonders-opvattiag. Ruimt plaats, zooniet ik vrees dat gij zult moeten baan ruimen. Zullen die leemten daarmee aangevult zijn, in de organisatie en in de partij-leiding van het katholiek Vlaamsch verbond, hoor ik u vragen. Ja, dan zal de verbetering opdagen, eens dat er plaats is voor ieder bij u onzui vere elementen (zelfs groote mannen zul len wegvallen, die nu stronkelblokken aan onze beenen zijn; de jeugd, de katholieke jeugd zal bijkomen, met al haar werkkracht de massa leden zullen niet meer een leger van mistevreden wezen, die hun eigen gene raals verketteren. Deonaangenamespanning zal opgeheven zijn, en dat zal vertiendubbel- ling van werkkracht baren, enden Vlaamsche en den katholieke strijd ten bate. De crisis is op haar hoogste. De oplossing moet er komen bloot opportunisme dringt ze op. Katholieke Vlamingen, ik vraag u niet voorloopers te zijn, maar weest geen mol- blindereactionairen Zooniet, spijts uw beste inzichten, zal de katholieke partij in Vlaan deren uw koppigheid inboeten. WBMBBMK8WWIM Dat is de eeuwige verschooning van den luiaard en den vadsige, en in vele gevallen een bewijs van gebrek aan wilskracht. «Man, gij moet uw werk beter verzorgen ziet gij niet dat gij den eenen kalant na den andere verliest preê naar huis brengt, geraakt gij niet uit de, schuld dat kan ik mei-ask* Weest'"WSPtfrdalif .er In üWfc"*»»kEii,*- schrijf alles regelmatig op en stel niet gedu rig uit tot morgen alles geraakt zoodanig in de war, dat ge er weldra geen dag meer door ziet. Ik kan niet Dochter, laat dien jongeling varen hij heeft meer noodig dan hij winnen kan en past zijn werk niet opgij zult eene arme en ongelukkige huisvrouw zijn. Hem laten, dat kaik niet Jongen, laat die lichtekooi, zij is schoon van verre, maar verre van schoon, zij kan beter dansen dan breien, beter pralen en pronken dan wasschen en schuren gij zult haren in de soep vinden en met uwe ellebo gen door uwen frak loopen. 'k En kan niet Vader zie het doen en laten van uwen zoon eens na hij loopt blindelings verloren en zal uw verdriet en schande zijn, uw eigen ongeluk en verderf worden Och Wie kan dat allemaal nagaan Moeder, wees wat strenger met uwe kindei en, zij groeien over uw hoofd, lachen inet uw bevel of verbod en zullen u bittere zuchten uit het hart, droeve tranen uit de oogen persen En de man, de vriend, de heer, de dochter, de jongeling, de vader en de moeder ant woorden in koor Ik en kan niet MINISTERIE VAN FINANCIEN. driemaal schande over die Schande, lafaardstaai Ziehier nu de waarheid Wij kunnen veel, maar wij geven ons de moeite niet om eens ernstig te beproeven Wij stellen ons de onderneming te zwaar, te lastig voor, zonder zelf eens te onderzoeken of zij ons bedriegt of niet. Wat meer wils kracht en 't zal gaan Poperinghe den 28 Sept. 1920. Hooggeachte Heeren, Wij onderteekenden, bazen van het bouw werk samen vergaderd met het christen syn- dikaat der bouvvwcrklieden komen Ued. eensgezind den wensch uitdrukken dat voor den aanstaanden Winter de leergangen der teekcnschool weer ingericht worden. Door onzen stiel zelf, en door onze gedu rige aanraking met verscheidene bouwwer kers hebben wij kunnen uitmaken, hoe vol- sterkt onmisbaar het is .zoo voor baas als voor ernstig en vooruitstrevend werkman, plannen te kunnen opmaken en ontleden. Nu, meer dan ooit is, onzes inziens, de teekenschool noodig. Wij zien immers onze jonge lieden paar het front gaan werken aangelokt dóör de hooge loonen. Weinig, veel te weinig leeren een ambacht. Wij wij zen er op, geachte heerendat binnen tien of vijftien jaren de vakmannen in de bouw nijverheid, op groote schaal zullen ontbre ken alhieren wilt gij, ten bate van het volk dat U zijn vertrouwen heeft geschonken met U als bestuurders aan te stellen, vermijden dat alsdan vreemde geschoolde werklieden, de plaats komen innemen, hier in onze stad, van onze Poperingsche ambachtslieden, dan is het hoogtijd dat door U de grondslag ge legd worde der kennis in het bouwvak na melijk door de teekenlessen. Bekwame leermeesters zijn hier nu meer voorhanden, dan voor den oorlog. Wij zijn eenparig overtuigd hooggeachte heeren, dat het zal voldoende geweest zijn eens Ued. geeerde aandacht op deze drin gende noodzakelijkheid te vestigen, om Ued. tot het onmiddelijk inrichten der teeken- K It I C II X Er wordt ter kennis gebracht der ONDERNEMIftGSHOOFDEN EN AIY'DESIE WEIIKGE%?EIt& dat de bedrijfsbelasting zal moeten toegepast worden aan hunne eerst aanstaande betalingen van WËDDEM Ei\ &K4G- EOöA'EM. Te dien einde worden verzocht op het kantoor der belastingen van hun afdeeling de noodige druksels af te halen. Bedrïj fsbel sti as Gemeente van 5.0(H) tot So.OÖO inwoners uiGliiidelijli. De cijfers vermeld in de kolommen van 2 tot 5 duiden de maandelijks af te houden belasting aan. Rekening vyerd gehouden met de aftrekking van één tiende ten titel van op eene vaste som geraamden bedrijfslastde belasting werd, naar het geval, verminderd met een som van 48, 85.50,-108 of 132 frank overeenstemmende met het gedeeltelijk vrijgestelde minimum van inkomsten. Bedrag van de afhouding. per Zuivere som maand ontvangen. I Ongehuwde of weduwnaar 150 en minder 1.00 1.00 1.00 1.00 van 151 tot 175 1.00 1.00 1.00 4.00 176 200 1.00 1.00 1.00 1.00 201 225 1.40 1.00 1.00 1.00 226 250 1 80 1.00 1.00 251 275 2,30 1.00 1.00 1 00 276 300 2.80 1.00 1.00 1.00 301 325 3.30 1.50 1 00 1.00 326 350 3.90 2.10 1.00 1.00 351 375 4 40 2.60 1.30 1.00 376 406 5.00 3.20 1 90 1.00 401 425 5.60 3.80 2.40 426 450 6.10 4.30 3.00 1.70 451 475 6.70 4.90 3.60 2.30 -- 476 500 7.30 5.40 4.10 2.80 De bedrijfsbelasting op de jaarwedden, dagloonenpensioenen en lijfrenten moet in de Schatkist gestort worden door' de hoofden van bestuur of van onderneming en door alle andere personen welke deze inkomsten betalen, onder voorbehoud van afhouding der belasting ten laste der genieters (ambtenaars, bedienden, gepensionneerden, arbeiders, dienstboden, meiden, enz.) Teneinde de afhouding van de belasting te vergemakke lijken werd, voor elke der vijf wettelijke klassen van gemeenten, een rooster opgemaakt die rekening houdt met de meest voorkomende familietoestanden. Ik kan niet «Vrouw, die onnoodige onkosten moet*school te bewegen. Intusschen bieden wij gij daarlaten uw man slaaft zijn vel van jU de verzekering onzer oprechte hoogach- zijne handen en ofschoon hij eene schoone jting. Geen woningen maar... een munitiedepot Men meldt dat het Ministerie van Lands verdediging in het woud van Houthulst groote loodsen zal bouwen, om er de munitie op te stapelen, welke men op de slagvelden in de Duitsche en geallieerde opslagplaatsen heeft gevonden. De grondslagen dier loodsen zullen 260.000 frank kosten. Dit bericht is niet nieuw. Er werd in de- Kamer over geïnterpelleerd. Wanneer zal de regeering eens een duidelijk antwoord geven over dit plan. Is het dan werkelijk waar, dat men te mid den van dorpen, welke zoo hardnekkig wor stelen om er boven op te geraken, zulk een gevaarlijk depot vormen wil? Vlaanderen vraagt al twee jaar een schamel barakje voor zijn zonen. Men zal het nu munitieloodsen geven, die 260.000 frank kosten Een onderwerp voor een interpellatie, wel ke alle afgevaardigden van West-Vlaanderen moeten en zullen steunen Opvolger van S. VANDEN BERGÜE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), P O F E R S X G sa 85. bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15 Pop. kanons op. Autos en autobussen bij de macht, zelf degrooteautobussen van Londen met de imperialen. Bange avond: de belgi- sche état-major komt naar hiergevlucht? uit Veurne. Hare Majesteit de Koningin ver nacht in de Lovie. uitgedeeld Wij vernemen dat alle jongelin gen van 18 tot 30 jaar zullen opgeroepen worden. Poincarré, Joffre, Millerand, per auto door destad. Willem II. is insgelijks op 't front. Vlieger werpt eene brandbom in den hof der Gendarmerie. De gevangenen te Yper wor den los gelaten. van Merris, Cosvoet Cie. Loopende Rekeningen. Geldplaatsingen op korte en lange termijnen Beursbewerkingen. Wissel van vreemde gelden. Leeningen op titels. Alle Stortingen op loopende rekening aan 3.50 Alle Stortingen op 6 maanden aan 4 °/0. Alle stortingen op langeren termijn over een te komen. weging dezen nacht. Nog versche fr. troe pen op. Veel beweging. De fransche ruiterij keert terug. FQPERINGHEN AAR Voor aankondigen der provincie Qost-Vlaanderen zich wenden tot Telefoon 1669. A. Ironme es a e it p t- j t Gasthuisstraat, POSTCIIECKREKENIN j |Lr 15570 Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. Uit mijn dagboek. 1914. Vrijdag 23 October. Gasthuis, Kasteel D' Hondt, Se Union, Gemeenteschool liggen vol gekwetstenmeest engelschen. Nog rond de 10.000 tr. soldaten op. Tegen den avond zware kanons. Geen geschut en weinig nieuws. Kerlinga. Medegedeeld. Volgende, brief werd daar het Stadsbestuur gezonden en ons; ter opname, medegedeeld zonder 1 personen ten laste (1). 2 Gehuwde of weduwnaar met 2 personen 3 tot 5 per meer dan of minder sonen ten 5 personen ten laste (1) laste (1). ten laste 1). 3 4 5 1.00 1.10 (Laatste Nieuws) Dinsdag 27 October. De toestand is wat verbeterd en de belgische staf keert naar Veurne terug. 'S morgens trekken eenige duizende ruiters op waaronder Senegaleezen) en keeren 's avonds terug. De vluchtelingen worden bij plakbrief aangemaand te vertrek ken. Woensdag 28 October. Gansch den nacht autos met versche troepen. Ruiters trekken op, anderen af. Gevecht in de lucht tusschen vliëgers. De eng. état-major trekt naar Yper. Een eng. vlieger laat bij ongeval eene bom vallen in de Pottestraat boven, bij 't Kasteeltje Depuydt. Donderdag 29 October. Hevig en aan houdend geschut dat 24 uren geduurd heeft, 't Is vreeselijk om hooren. Vluchtelingen uit Boesinghe, Yper, Elverdinghe, Vlamertinghe, die beschoten worden. Gewone beweging van autos, paarden, karren, enz. Nog fr. batterijen op. Het fr. leger richt eene slach terij op bij 't Zwijnland waar dagelijks 80- 100 en meer koeibeesten voor 't leger gesle pen worden. De afval wordt aan de armen Vrijdag 30 October. Buitengewoon he vig geschut, tot op heden ongehoord. De ruiten daveren in stad. 'S morgens lost een vlieger eene bom die valt op 't huis van M. Thieren, Meesenstraat. Stoffelijke schade. Drie zware zeekanons op met trein. Gewone drukke beweging. Zaterdag 31 October. Gansch den nacht zeer hevig geschut. Buitengewoon groote fransche kanons op in drie stukken, getrokken door 20 paardenzes, zes en acht. Yper wordt weer beschoten; de stad op de vlucht. Zondag 1 November. Dezen naoht en gansch den dag overgroote beweging en toe voer van versche troepen; ook per trein. Om 10 u. laat een vlieger 2 bommen vallen in de Veurnestraat 1 bij Evarist Houve- naeghel 1 in hof Notredamewat stoffelijke schade. Heden plechtige begraving van een fransche Luitenant-Generaal. Maandag 2 November. Gansch den nacht kanongeschut. Groot vervoer. Yper weer beschotende stad op de vlucht. Tien geblindeerde autos met mitrailleuzen op. Gasgesticht gesloten dus geen licht meer. Gansch den dag toevoer van versche troepen. Dinsdag 3 November. Kalme nacht. Geen groote beweging. Drie vliegers bom men bij René Vandewynckel, Gez. Mahieu, Fl. Osteux; stoffelijke schade. Later over groote toevoer van fr. troepen. Yper wordt weer ferm beschoten, Woensdag 4 November. Gansch den nacht trekken soldaten op. 't kanon begint tegen den morgen en soms zeer hevig. Yper en Vlamertinghe krijgen weer hun deel. Meest al de inwoners gaan op de vlucht: 't is een treurige onafgebroken stoet. Is de beurt welhaast aan ons Al de Et. majors zijn hier terug. Donderdag 5 November. Weinig ge schut gewone dag. Eene vliegersbom bij Remi Sergeant statie)schade maar geen ongevallen. Een fr. vlieger verongelukt op het vliegplein. Vrijdag 6 November. 'S nachts wat kanongeschut en zoo gansch den dag. De vluchtelingen worden door de gendarmerie bevolen naar Frankrijk te trekken. Een vluch- telingstrein. Zaterdag 7 November. N02 al wat be- SCHAALSTRAAT, 6, POPERINGHE. Bureelen open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Den Vrijdag van 8 1)2 tot 12 en van 2 tot 4 u. Den Zaterdag van 9 tot 1 ure namiddag. Zondag 8 November.Overgroote bewe ging. Honderden munitiewagens heen en te rug. Paardenvolk weg en weer. In stad 11 Etat-majors Nieuwe troepen engelsche en fransche te voet en per trein. Alle vervoer voor de burgers is stop gezet. We staan zon der kolen, zonder petrole, zonder bier. Veel brouwers kunnen bij gebrek aan water, niet brouwen. Maandag 9 November. Zelfde bewe ging heen en weer. Soldaten te voet, met trein en tram. Wij hooren geen geschut. Dinsdag 10 November. 'S nachts ka nongeschut in de verte. Immer de zelfde groote beweging. Belg. en Fr. gendarmen regelen het verkeer. De straten zijn echte modderpoelen. Het kanon begint en buldert tot tegen den avond. Het brood wordt schaarsch. Soldaten van de belg. genie ko men toe en vernachten in de kerk: aange komen om de wegen te vermaken. Woensdag 11 November. Zelfde bewe ging. Geen geschut. Veel gekwetsten wor den insgelijks binnen gebracht. Alle dagen 10 tot 20 dooden. Er komt 80.000 KoS bloera voor de 9tad. Yper wordt erg beschoten. Vcrvnhti

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1