Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. HET NOTARIEËL EN MIJVERHEIDS ANNONCENBl.AD Apotlieek Frans Van de Plas Zondag 17n October 1920. Aan Kerlinga, POPERINGHE 17e Jaar. Nr 42. Oproep van het iartelaarsfonds. a is 1* oncligiii$£eii Da wetten in België. Beroepsschoo! voor Bouwnijverheid. Gasfabriek van Poperinghe. Gasthuisstraat; 15, POPERINGHE, X Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - P O V E tl G SB E. van Merris, Cos voet Cie. en SlsaÏKess. De huurprijs der gasme- 15 Centiemen. F0FER1CHENAAR Voor aankondigen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot E. DUQUESNE Zoon, Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. o mi e 111 e fi 11 i i *ij 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.25 fr buiten Stad met dei post 7.50 fr Buitenland10.00 fr t'lTUl'V-KK V. SAKSEN Drukkerij - Papierhandel, postcheckrekenjng nr 15570. Ik zei het u, ge weet wel, daar waar wij hij smakelijke ate en drank zoolang aan 't klappen waren, hoe ik altijd met evenveel genoegen uw schrijven las. En nu, dat ik u mocht nader kennen, u hooren spreken en met u spreken, nog liever lees ik u, daar ge zijt een die zoo denkt en zoo spreekt en zoo schrijft en zoo doet. Rari nantes! moet ge weten, ook in Vlaamsche zake. Uw schrijven van Zondag laatst, bracht mij te binnen een dier punten daarvan wij gesproken hadden' En nu, dat ikna dit lezen, overwoeg al wat ikhoordevan u, en van andere die even als gij in nau^e betrekkingen leven met den studentenwereld, zoo moet ik met u besluiten dat het waar is. jammerlijk waar, dat de jeugd ontsnapt aan de leiding der katholieken, hetgeen niet gebeurt zonder schade voor 't godsdienstig leven dier jeugd... En heerlijk schrijft ge die groote waarheid dat die jeugd niet te ver- schoonen isdat ze mist aan logica wanneer ze die gedachten aan godsdienst en moraal, die de kruim van hun leven zijn, zoo niet totaal uit hun leven verbannen, toch met onverschilligheid over den schouder daarop neêrzien. Jal dat is mis, grootelijks mis En ik vraag mij af: waarom hier ook die jammerlijke taktiek, der belgen eigen, en die bestaat van den godsdienst met alles te vermengen, waarom dit hier ook in 't werk gesteld Waarom mengelen twee zaken die absoluut genomen elk op zijn eigen staan kunnen en staan moeten? Godsdienst is iets. Vlaamsche zaak is iets anders. En onder welk oogpunt men gansch dien strijd om Vlaamsche taal en rechten be- schouwe, daarboven en onafhankelijk daar van staat voor iederen rnensch lijk voor de gansche samenleving: Godde kerk met haar onfaalbaar leergezag. De rechten van God wegen onvervreembaar op iedereen, en 't is onzin, om gelijk welken reden ook, die rechten te miskennen, en volgens zijne op vatting van onder mensehen besprokene zaken, zijne houding tegenover het godsge- zag te veranderen. Wat geeft het mij dat die of gene prelaat of wie ook anders denkt dan ik over die taalkwestie: de waarheid blijft wat zij is, en het recht ook, en komen zal wat komen moet. Victor Hugo dichte 't schoon Personne, hormis Dieu, n'arrête ou ne dompte un peuple qui revient et l'océan qui monte. En Vlaanderen herleeft! En Vlaanderen komt weer uit de diepe diepten waarin het verschopt lagen versteken. Het komt weer, en het wil naar boven; jonge krachten wor den wakker, en overal kookt en bruischt die zee die alle dijken breken zalen wie, in Gods naam, zal dat kunnen tegenhouden? Dat is ééne waarheid. Maar buiten die waarheid staat die andere: dat ik rnensch blijfdus een lichaam en eene ziel met eigen zieleleven en eigene ziel behoeften; en bovendien kristen rnensch, gedoopt, en geloovende en belijdende de zalige wet van Kristus in de Roomsche ka tholieke kerk. En die waarheid staat zoo ver boven de eerste als de ziel in waarde boven het lichaam staat. Daaruit volgt dat ik nooit zou kunnen goed keuren, die machtspreuk die ik hoorde vooruitzetten, ook door eenen der besten. Liever stemmen voor eenen socialist die het Vlaamsch genegen is, dan voor eenen katholijk die 't Vlaamsch ongenegen is. Hoe onvoorzichtig! Zult gij er ooit een socialist toe bewegen TIJDENS DEN OOKLOG. 3. Uit mijn dagboek. 1014. Donderdag 12 November. Dezen nacht komen engelsche soldaten toe per autobus. Slechte nacht: Donder, hagêl, regen. Tegen den avond buitengewoon hevig geschut. De boter wordt schaarsch. Vrijdag 13 November. Gansch den nacht geschut. Immer dezelfde groote bewe ging, 10 Treinen met elk 15 000 chasseurs alpins zijn hier toegekomen. De vluchtelin gen nog eens gedwongen te vertrekken. De Poperinghenaren rnogen ze niet meer her bergen. Weinig vluchtelingen gehoorzamen. Zaterdag 14 November. 150 Fransche kanonnen 75) trekken Yper op. Onze stra ten gelijken aan de groote boulevards van Parijs, meer het slijk dat een voet hoog in de straten ligt. Zondag 15 November. Nog nieuwe soldaten en kanonnen. Geheel slecht weder. De fransche klas van 14 trekt voorbij. Maandag 16 November. Zeer hevig kanongebulderhet gelijkt een aanhoudend donderweer. Men vertelt allerhande goed nieuws van vooruitgang der bondgenooten- Dinsdag 17 November. Het kanonge- te stemmen voor eenen katholijk, uit liefde voor de Vlaamsche taal? Ik geloof het niet. Meer nogZult ge éénen socialist vinden die in zijn bloed niet 'n voert den haat tegen God en kerke Ook niet; immers van iede ren socialist ligt de geloofsbelijdenis in het woord van minister Anseele Wanneer men ons socialisten, vraagt watonze godsdiensti ge denkbeelden zijn, dan zullen wij ant woorden: wij zijn Godloochenaars. En wie is die rnensch, die den naam van kristen voeren durft, die zou mogen mede helpen om gansch het land te leveren in de handen van die haatdragende godlooche naars? Bekennen zult gij met mii, Kerlinga, dat de vurigste liefde voor al wat Vlaanderen aanbelangt zonder zulke uitzinnigheden kan bestaan, en dat deze die zulke alomverwer- pende gedachten in zijne ziele voedt, mis doet. Juist gelijk ze misdeden, en ge wijst daarop met leed in uwe ziel, deze die uit wrok tegen menschen er aan verzaakten de retraite te Drongen mede te maken. Wat heeft dat al te beteekenen? Hangt vurig kristelijk leven van menschen af misschien en van omstandigheden? Is het hier niet best: elk voor zich zeiven. Gemis aanlogica voorzeker,., maar jammerlijk gemis in zulke belangrijke zake. Ze weze dus diep in ieders geest geprent die spreuk die zoo wel weergeeft al wat Vlaamsche herten moeten willen: alles voor Vlaanderen Het beeld van 't lieve Vlaan- derland leve in bert en geest en ontsteke er geesdriftige liefde! maar ook: Vlaanderen voor Kristus! Zoo niet watzou er van Vlaan deren geworden En hoe zou het aan Kristus wezen zoo die leiden moeten, bereid zouden zijn om die liefde en trouw aan den Heiland te lcor te werpen voor armzalig en kortzichtig menschengedoe Neen, nietwaar? Dat kan niet, dat mag niet. Mijn Vlaanderen dat en moogt ge noch en zult ge ooit veranderen, onleugenachtig moet-het zijn het katholieke Vlaanderen. Ik groet u, Kerlinga, met groote achting en diep genegen. Ad. L. BeverenYzer, 13 October 1920. Het is hoogtijd dat gansch het Vlaamsch volk zich vereenigd en medewerkt tot het lenigen van den stoffelijken en mooreelen nood van hen die lijden uit liefde voor ons allen. De ellende is groot. De lijdensgeschiedenis der diepbeproefde gezinnen is hartverschue- rend. Wij laten hieronder het uittreksel vol gen uit een brief geschreven in de gevange nis door een hoofdonderwijzer tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld. «U zeggen wat mijn vrouw reeds heeft moeten doen om voor haar zelve en de vier kinderen (twee eigene en twee ouderlooze weesjes, waarover ik voogd ben) het levens- noodige te bekomen laat ik liever aan ande ren over die van haar toestand op de hoogte zijn. Alleen wil ik u zeggen dat ze na den verkoop onzer piano en schoonste meubelen en het opleven der opbrengst daarvan haar bestaan tracht te vinden in het verhandelen van winkelwaar en andere dingen welke ze van huis tot huis gaat aanbieden aan vrien den en kennissen, gelukkig als ze na een dag loopen al het broodnoodige heeft kunnen verdienen voor haar gezin. Wat mij daarbij echter onrust baart, is het afnemen harer lichaamskrachten en de toenemende moeilijk heden, welke z j bij 't gaan ontmoet. Zal zij haar liefdewerk kunnen volhouden Er dient bijgevoegd te worden dat de vrouw maandelijks verplicht is 100 fr. op de Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen inqezonden worden. gerechtskosten die in geheel 1700 fr. be- loopen af te korten. Daartoe verkocht ze dees maand 2 kleerpakjcs en een matras voor de waarde van 1.25 fr<K, Dit is geen'alfeénêmaad gev'al F Een stads- beambte tot 3 jaar veroordeeld, verslijt thans in de gevangenis zijn laatste kostuum, zijne vrouw lijdt aan teringen moet versterkingen nemen wil ze aan den dood ontsnappen Hunne twee lieve kinderkens 4 en 2 jaar oud zijn ziekelijk bij gebrek aan zorgen. Honderde gezinnen verkeeren in de zwar- ste ellende, voor velen is de toestand wan hopig En welk was hunne schuld? Minister Van der Velde in de Kamers van Volksvertegen woordigers op 4 Maart 1920 antwoordt in onze plaats. Ik acht het mijn plicht te zeggen dat te gen het meerendeel der veroordeelden voor aktivisme het verwijt van geldzucht niet mag gericht worden. Zij hebben gehandeld uit Idealisme.... (Am. pari. blz. 479). Nochtans zij die onbaatzuchtig optraden voor hun ideaal worden uitgemoord in de belgische kerkers, hunne vrouwen sterven van verdriet, hunne kinderen lijden gebrek. Zal Vlaanderen zijne begaafste, zijne edel moedigste zonen in deze diepe ellende verla ten. Wij kunnen het niet gelooven Wij zul len ons allen vereenigen om het lot dezer onschuldige slachtoffers te verzachten, wij zullen ze steunen en troosten, wij moeten ze mót liefde omringen, wij willen ze bevrijden en in eer herstellen. Om aan de slachtoffers eene bestendige hulp te kunnen verleenen is het noodzake lijk dat wij maandelijks vaste bijdragen be komen. Ten dien einde hebben wij eene ge meenschappelijke boekhouding aangelegd, en worden verantwoordelijke agenten aan gesteld. Laat u allen inschrijven, als verzamelaars of ondersteuners niet opgave van adres en van de rnaandelijksche door u verleende steur;gelden, Voor Poperinghe kunnen alle inschrijvin- Hoe gingen en hoe gaan de zaken? Mijnheer Renkin, autrefois ministre,kwain ons zeggen Vraagt ons uw huis en gij krijgt het; beter, gij krijgt een nieuw vooreen oud. Maar de mtrrsche;* waren wT.nlrouwig en deden niets. Mijnheer de hoogkomnrissaris sprak in den zelfden zin en... tegen nieuw jaar zou Boesinghe herbouwd zijn. De menschen begonnen te gelooven. Er kwamen architekten uit Brussel en veie kontrakten werden geteekend nieuw voor oud zonder eenen cent te betalen. Sedert deze dagen zijn maanden voorbij gegaan, enondertusschen werd veelgeschre- ven en veel gelezen en nu spreekt men reeds van niet te moeten toeleggen als de équi- valence» gehouden' wordt. Een schoon woord maar met veel venijn in den steert. Dat wil zeggen: als het huisdat ze nu zetten niet meer zou gekost hebben om te plaat sen in 1914 dan uw huis weerd was, moet gij niets toeleggen. Anders moet gij bijbeta len 6 of 7 keeren het verschil van weerde. Een voorbeeld. Uw huis hebt gij aange geven aan 5600 fr. (weerde '14) de bouw meester van den staat maakt een nieuw plan dat om te plaatsen in 1914 ook maar 5600 fr. zou kosten alhoewel het nu 33600 fof meer moet kosten maar dat geeft niet) de «equivalence» is dus onderhouden en gij zult niet moeten toeleggen. Hola! opgepast. Wie verzekert dat de rechtbank uwe scha (5600fr.)zal goedkeuren en niet600fr. zalaf- trekken... en dan? Wel, dan moet gij zes of zeven keeren die 5 of 600 fr. bij leggen t. t. z. 3000 fr. of 3600 fr. Men moet zorgen ofwel zeker te zijn dat de scha'14 zal aanveerd worden door den rechtbank ofwel onderstaan voor heropbouw, dus verminderen. Estius. zegt men. En hoevelen maken geen woeker- 1 winsten. Deftige herbergen moeten op een bepaald uur gesloten zijn. Nachtkroegen blijven heel den nacht open. Woekeraars en handelaars met den vijand moeten vervolgd worden? Haast 2 jaar zijn sedert den wapenstilstand verloopen en die kerels loopen nog steeds vrij en ongestoord rond. Kortom, in Belgie bestaan alleen wetten voor eerlijke menschen. jbffigaosapngbsag gen of ondersteuning :n aangegeven worden bij een lid der «Vlaamsche Vrienden». De bijdragen zullen ten huize ingezameld worden. Het Comiteit. Boywen Over eenige weken verscheen hier uit Boesinghe, een, artikeltje over den herop bouw met den staat Wantrouwig van het geen te lezen stond zwart op wit zijn we rond gaan zien eri hebben gevonden dat het de waarheid is. Erger nog daar stond ge schreven dat aan de «blauwpoort» steenen lagen, en... nu zijn er geen meer. Ze werden weggehaald omdat er elders te kort waren en zoo brengt en haalt men en de tijd gaat voorbij, en 't kost al niets! Maar laat ons nu wat pratieker wezen en ne keer nagaan hoe men al kan bouwen op het front. Voor zooveel men ons verzekerd zijn er drie manieren ln Rechtstreeks de staat laten heropbou wen mits totale afstand van schavergoeding. 2'1 Onrechtstreeks door den staat t. t. z. met voorschotten van 30, 50 of 100 duizend frank. 3" Door den Boerenbond. De eerste manier is de staat laten bouwen. Bij een eerste opzicht is dit, klaaglijk po in pewater, verre het Teste middel... maar, jammer genoeg er is een maar bij. brul duurt voort: al de ruiten daveren. Nog de klas van 14 en ook nog engelschen op. Woensdag 18 November. Het kanon- geweld heeft gansch den nacht geduurd en houdt gansch den dag aan. Twee maal be zoek van taubenvier bommen vallenWeide van 't Gasthuis, hof van Cam. Declercq, Th. Lauwers en een op een wagon in de statie. Dickebusch op de vlucht. Donderdag 19 November. Het zwaar geschut heeft geduurd tot rond middernacht, dus onafgebroken 3 dagen en 3 nachten. Het heeft nog al wat gesneeuwd. Vrijdag 20 November. Heden nacht wat kannongeschut. De boter geldt 5 fr. 50 en de eieren 25 c.'t is duur. Een vlieger laat eene bom vallen voor den ingang van St Bertens kerk. Veel schade en verscheide ne personen gekwetst waarvan er 's namid dags twee sterven. Zaterdag 21 November. Weer geschut 's nachts. De beweging is wat verminderd, 't Is volop winter. Een vliegersborn valt tusschen Boeschepe- en Casselstraat. Zondag 22 November. Het kanongebul der houdt aan en is's morgens buitengewoon hevig zoo dat wij in de kerk de stem van den predikant niet hooren. Veel engelsche soldaten keeren weer ter rust. Yper wordt weer erg beschoten. Men vlucht met de zinneloozen. 's Avonds zien wij de Hallen en St Maartenskerk branden. Maandag 23November. 't Vriest nog altijd voort. We daveren in ons bed van 't geschut. Buitengewoon groote beweging van fransche soldaten vanaile slach. Poperinghe gelijkt eene groote garriizoenstad. Elverdin- ghe wordt beschoten. Dinsdag 24 November. Het weder ver zacht. Yper wordt beschoten met brandbom men. Het kanon was zeer hevig; 's morgens stilte. Geen groote beweging. Al de engel schen zijn hier weg. Veel fr. mobilisabies komen om de wegen te herstellen. Een batte rij fr. zware kanons trekt op. Woensdag 25 November. Stille nacht. De stad zorgt voor de bevoorrading: bloem, kolen, koffij, suiker, petrole. Veel fr. kanon terug langs Elverdinghe, op langs Rening- helst. Donderdag 26 November. 't Is de derde nacht dat wij niet het minstegeschut hooren. Gedurig zeer veel fr. soldaten in stad. Trein met vluchtelingen naar Frankrijk, deze vluchtelingen hadden vernacht in Sl. Jans kerk. Vrijdag 27 November. Stille nacht. Be- weging van fr. voetgangers en munitiewa gens. Een reeks autobussen met fr. soldaten op. Een groot eng. kanon van 320 op. 't Is Vrijdag en weer lost eend. vlieger vier bom men, nu rond het vliegpleingeen schade. Zaterdag 28 November. Nog altijd stil te. Nog al veel beweging. SCHAALSTRAAT, 8, POPERINGHE. Loopende Rekeningen. Geldplaatsingen op korte en lange termijnen Beursbewerkingen. Wissel van vreemde gelden. Leeningen op titels. Bureelen open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Den Vrijdag van 81)2 tot 12 en van 2 tot 4 u. Den Zaterdag van 9 tot 1 ure namiddag. Alle Stortingen op loopende rekening aan 3.50 Alle Stortingen op 6\maanden aan 4 Alle stortingen op langeren termijn over een te komen. Is er wel één land ter wereld, dat door zoovele wetten beheerd wordt als Belgie? Maar er is ook geen land waar cfe menschen zich minder om wettelijke bep'aiingen be kommeren. Er zijn in Belgie wet^lijke maxiniaprijzen vastgesteld. Maar niemand stoort er zich'; aan. Het slachten van kalveren is verboden en wekelijks komt een lekker wit kalfsge- braad op onze tafel. Jenever en andere sterke dranken mag niet in drankhuizen verkocht worden. Welnu, ik heb het genoegen alle dagen één of twee glaasjes te snoepen. Valschmunterij wordt met levenslangen dwangarbeid gestraft. Ik heb 7 zinken geld stukken op zakzes ervan zijn valsch. Woeker wordt wettelijk tegengegaan, Sta*S sPopes'inghe. Onder het toezicht van het Ministerie van Nijverheid en Arbeid, zal de beroepsschool hare avondlessen herinrichten in de Rekhof- straat, n'' 3, op 8>ijB»s«Sas' October aanstaande. Ten einde bekwame timmer lieden, metsers en schilders te vormen, bevat het leerplan drie opeenvolgende leer gangen JLccr^auag. Lijnteekenen met vrije hand en met werk tuigen. Rekenkunde en Meetkunde. Opsteloefe ningen. Vakteekenen, perspektief en projecties. Ornamentteekening. Rekenkunde en Meetkunde. Opsteloefe ningen. ïie Leergang (twee jaar). Beginselen der bouwkunde. - Vakteekenen. Natuurkunde en scheikunde toegepast op het vak van den timmerman, metser en schilder. Voorschilders in 't bijzonderKennis der kleuren Huisschildering. Sieraadschildering. Al de leergangen zullen gegeven worden door gediplomeerde bouwmeesters en teeken leeraars, en door gediplomeerde onderwij zers Het onderwijs is kosteloos, doch de leerlingen zelf moeten voorzien in het aan- koopen van hun schoolgerief. Worden aangenomen voorden lnleergang: de jongens die meer dan 14 jaar oud zijn, en een goed lager onderwijs genoten hebben. Worden aangenomen voor den 2n leergang: de leerlingen die in 1919-1920 het teekenon- derwijs gevolgd hebben. Worden niet aan genomen de leerlingen die in 1919-192o uit de school werden weggezonden of die van de beroepsschool wegbleven zonder toela ting van den bestuurder. De leergangen zullen gegeven worden 's avonds van 6 tot 8 ure doch midden den winter van 5 tot 7 ure. De leergangen moeten zich laten inschrij ven, op het secretariaat der school, Rekhof- straat nr 3, Zondag 17 October, van 9 tot 11 uurof Maandag 18 October, van 9 tot 11 uur. Men moet zijne groene persoonkaart of het trouwboekje der ouders medebrengen. Voor den bestuurraad De Bestuurder der beroepsschool, De Voorzitter, A. De Jaegher. Dr Brutsaest. Zondag 29 November. Nog kalmte. Eene ongehoorde wemeling van soldaten. Nu en dan een groot kanon, dan eene reeks wagens, munitiën, autobussen enz. Maandag 30 November. Een weinig ge schut. De beweging schijnt iets min. De prij zen der waren worden vast gesteld. Dinsdag 1 December. Nog wat geschut. Gewone beweging. De fr. klas van 14 doet hier oefeningen en maakt loopgrachten, wat velen verontrust. Woensdag 2 December. - Stilte. Gewone beweging. De Koning van Engeland met Zoon en Generaal French in Westouter. Donderdag 3 December. Stilte. Niets nieuws. Er worden eenige gevallen van Ty phus waar genomen. Vandaag en 6 volgen de dagen i$ er een vluchtelingstrein naar Frankrijk Vrijdag 4 December Geen nieuws. Schaarschcid van brood. We komen allengs tot de overtuiging dat we nog zoo gauw van den oorlog niet zullen verlost zijn. Zaterdag 5 December. Dezen nacht onweder: donder, bliksem, hagel. Bij de We Bonduelle valt het hooidelt in van de schuur waar een 100 tal fr. soldaten sliepen. 1 Soldaat dood en een 10 tal gekwetst. Zondag 6 December. Verandering van soldaten in de strijdlijn, wat eene groote be weging teweeg brengt. De soldaten gelijken Ga». De prijs van den kubiekmeter gas, volgens vroeger bekendgemaakt akkoord is vastgesteld op 57 centiemen, de tegen woordige prijs der gaskolen zijnde 125 fr. de duizend kilos, geleverd op fabriekde prijs van het gas, dezelfde voor alle gebruik, licht, verwarming, enz. zal verminderd of verhoogd worden volgens de prijSmande- ringen van de kolen. iiM8Brg>rijs koinioAl'St echte slijkhonden. Eenige d. vliegers nade ren; eene bom valt in de velden bij de statie. Twee fr. vliegers botsen op een aan het vliegplein 1 doode en 2 gekwetste. Maandag 7 December. Slecht weder. Veel soldaten af. De schuiten om de water wegen over te steken trekken op. Veel vluch telingen trekken weg; er sliepen er weer in S'. Jans kerk. Dinsdag 8 December. -- Veel gerij. Nog soldaten af. Te Yper staatS. Pieterskerk en omliggende huizen in brand. Woensdag 9 December. Nog kanons, munitie, soldaten die weg trekken en ande re die opgaan het is een gerij en gerots zonder v/eerga. Wij hooren weer wat het kanon. Donderdag 10 December. De ongehoor de beweging ten gevolge der troepenver plaatsing duurt voort. Verscheidene groote fr. kanons op per trein. Er zijd er die bewe ren dat ze 's avonds duidelijk de mitrailleu- zen hooren knetteren. Vrijdag 11 December. --- Het kanon be gint weer te bulderen. Nog veel troepenbe weging. Veel gekwetsten komen toe. De Na tionale bank gaat open in Poperinghe. Vervolgt. Ge zult best bediend zijn van Meubelpa pier, Linoleum, Toile-cirée, bij Sansen-Van neste, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1