HET NOTARIEÊL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghen Omstreken. Baiit van Poperingiie Apotheek Frans Van de Plas Zondag 7n November 1920. 15 Centiemen. 17e Jaar. N- 45. V. SAMSE1W-milrV-ESTE In 't Yzerland. POPERINGHE Bouwen. 'n Intermezzo Betoogiug te Antwerpen. In ?t Buitenland. Wat zal de Staat voortaan betalen als schadevergoeding? Eer aan wie ze toekomt E. DUQUESNE Zoon, S* o ai ii e in e ai t p s -IJ s* t 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.25 fr. buiten Stad met de post 7.50 fr. Buitenland10.00 fr. l'ITGMV'Eïï Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. PostchÉckrekeuing nr 15570. S 611 Jk O lid! gj11 ge 11 2 Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.—Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. De liberalen hebben het dus, op hun land dag, noodig geoordeeld het vraagstuk dei- verwoeste gewesten te berde te brengen. Al dadelijk is het echter gebleken dat zulks niet was met het doel de arme geteisterden ter hulp te komen, maar wel om ikzuchtige betrachtingen te bewerkstellingen en om aan... anti-klerikalisme te doen. 't Steekt immers de oogen uit. Volksvertegenwoordi ger Glorie heeft het trouwens in een vraag van razende rechtzinnigheid uitge schreeuwd. In Vlaanderen, zegde hij, vindt men niets anders meer dan klerikale en flamingantische onderwijsgsstichten Indien de liberale landdaghouders men- schen waren geweest met een beetje ver stand dan hadden ze volksvertegenwoordiger Glorie om die loyale bekentenis ongetwijfeld van het podium gestampt. Gooit men op meer brutale wijze zijn eigen ruiten in Is 't immers geen belijdenis dat de katho lieken alléén in die verlaten wildernis iets hebben aangedurfd om 't diep gezonken volk naar hooger op te tillen Er was ook plaats voor liberale werking, maar die ver kiest haar macht op bureelstoelen te laten gelden. Alleen de katholieken hebben iets gedaan dondert Glorie. En spijts, die bekentenis van totale on macht, komt een andere liberale vertegen woordiger van de verwoeste streek een mi nisterie van heropbouw met een liberaal als titularis opeischen. Ik ben beslist, riep M. Buyl, een bewe ging tot opstand in de hand te werken en te leiden, indien men den geteisterden geen voldoening schenkt 1 Het is doodnoodig dat een ministerie voor de verwoeste gewesten tot stand kome... Een stem. Gelijk in Frankrijk. M. Buyl. Ja. gelijk in Frankrijk. Ik ben de verdediger van de belangen der ge teisterde bevolkingen het bevreemdt me ten zeerste, dat wanneer ik ter Kamer de geteisterden verdedig, ik M. Van Cauwe- laert aan mijn zijde mis Wat geeft hij im mers om de Vlaamsche geteisterden M. Buyl is liberale volksvertegenwoordi ger voor het arrondissement Veurne-Diks- muide. Uit dien hoofde heeft hij reeds tien talenvan vergaderingen door de geteisterden belegd bijgewoond. Daar ook waren steeds aanwezig zijn katholieke confraters. Een teeken dat de heropbouw van geteisterd Vlaanderen een nationaal vraagstuk is wiens oplossing buiten de politiek staat. Op die vergaderingen geeft volksvertegenwoor diger Buyl steeds op de meest pathetische wijze uitting aan zijn union-sacréeachtige gevoelens. Hij zou zijn katholieke confra ters wel willen omarmen. Hij beroept zich op hen om zijn werkkracht te doen gelden. Het opstand-verwekken is zijn gelief koosd leidmotief en indien we hem op den letter moesten gelooven dan heeft hij, in deze, zich de medewerking van alle katho lieke volksvertegenwoordigers totaal ver worven. Op den liberalen landdag echter schopt hij achterbaks den leider van de Vlaamsche kamergroep, F. Van Cauwelaert. Waarom M. Van Cauwelaert en niet MM. Baels of Hamman b. v. zijn confraters van de streek? Eerstens omdat deze laatste hem vriendelijk te woord zouden staanin twee de plaats, om het volk toch een katholiek leider voor de voeten te werpen. De gevolg trekking ligt voor de hand. Wordt er niets gedaan, dan is de schuld op te zoeken bij de klerikalen. Dat hij F. Van Cauwelaert met opzet kiest zal niemand verwonderen als men weet dat die met opstand-dreigende patriotard hoe rijmt men dat te saam M. Buyl uit belang alles haat wat voor het welzijn van het VI. Volk gedaan wordt Hij is immers de gekozen van la Haute uit Oostende en zijn standje tegen Van Cauwe- TIJDENS DEMOORLOG. 6. laert en tegen het VI. Volk is hem zonder twijfel opgedrongen geworden. Opgedron gen om de gelijkheidswet in 't Senaat ook van verre af te brekep. We laten dit dan ook onverlet. Maar om zijn dubbelzinnige politieke handelwijze, zijn unfaire handelwijze naar waarde bekend te maken, zal het genoeg zijn, ten slotte, deze met een paar voorbeelden te illustreeren. Pas was de bevrijding een voldongen feit of Buyl verscheen op een vergadering van geteisterden te de Panne. Daar was ook de betreurde volksvertegenwoordiger en Vla ming Pil. Deze sprak zijn ontgoocheling uit, maar beloofde te doen wat hij kon. Buyl echter predikte den opstand, van toen al 1 en midden zijner toespraak gaf hij le zing van een document een brief van een vluchteling die den nood van ons volk op de meest tastbare wijze blootlegde. Dit docu ment echter was aan Dr Vandeperre toen volksvertegenwoordiger gericht en deze had het Buyl, broederlijk, afgestaan om er gebruik van te maken. Was het hier geen misbruik? Later predikte Buyl den opstand te Oosten de, te Diksmuide en te Nieuwpoort in tegenwoordigheid zijner konfraters. In deze laatste plaats dreef hij, op een onderbreking van een lid, de onkieschheid zoover te bewe ren dat Staatsminister Vandevijvere als voor zitter van het hooger berek van oorlogsschade schuld had aan 't feit dat alles op de lange baan werd geschoven. Maar toen werd hem opgemerkt dat hij als raadgevend lid in dit zelfde berek was benoemd. Hij spoorde ook de menschen aan in groep bij Minister Jas- par te gaan protesteeren. Hij zou dien groep binnenleiden. Op den gesteiden dag was de groep te Brussel maar werd binnengeleid door volksvertegenwoordigers Hamman en Baels. Buyl kwam op zijn zokken als alles gedaan was binnen en hij die steed den «op stand in den mond had, hield zich koes als een poes. Dat is de man die Vlaanderen wil redden voor zijn persoon en door de vernietiging van zijn werkelijke leiders. Vlaanderen Waakt 1 Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - O I» E li I G 11 E. - Eerst met en door den Staat, die zelve bouwt. Ten tweede met voorschotten door den Hoogkommissaris toegestaan. Eindelijk ten derde door den Boerenbond. Van deze laatste manier wordt er heden ten dage veel gepraat en zoo wat naar alle winden. Dit hangt vele af van de gemoeds gesteltenis der menschen. De eene zien alles in 't zwart, de andere al te rooskleurig. Hier geven wij kortbondig ons gedacht. De Boerenbond van Leuven, in wiens schoot eene bouwmaatschappij is ontstaan, gaat zoo te werk. Niet alleen tevreden de menschen te helpen door voorschotten op hunne schavergoeding voor de Vlaanders zooiets van een goê 30 miljoen heeft de Boerenbond nog de streek willen vooruit helpen door landvereffen en bouwen. Voor dit laatst hebben zij nog eens een kapitaal ter beschikking gesteld, in afwachting dat de Staat zou vergoeden. De geteisterde dus wiens huis vernield is doet eene aanvraag bij den Boerenbond om dit huig te laten heropbouwen. Eerst en vooral wordt een voorloopig kontrakt getee- kend waarbij de geteisterde zich verbindt de onkosten van plans, enz. te betalen zoo Eens dit kontrakt geteekend maakt de maatschappij een plan naar den zin van het vernield huis met bestek, uitgerekend op 4 1/2 maal de weerde'14. 't Is het coëfficiënt dat wordt toegestaan door den Staat aan den Boerenbond. Als de plannen en bestekken afgemaakt zijn, worden zij voorgelegd aan den geteis terde die ze goed of afkeurt. Eens 't akkoord bouwt de Boerenbond en verschiet zelf het geld, in ruiling der schavergoeding van den geteisterde, in afwachting dat de Staat betaalt Als de geteisterde zijn séha '14 goed heeft opgemaakt of doen opmaken, waagt hij er weinig of niets bij zoo te bouwen. Edoch, wat vast staat, 't is dat niemand zijn huis van vroeger kan zetten met 4 1/2 maal de weerde '14 en zoo is de geteisterde verplicht ofwel te verminderen ofwel de kans te wagen Heel waarschijnlijk zal hij meer dan 4 1/2 maal krijgen, maar hoeveel En zoo staat de geteisterde, gelijk hoe men de zaken draait of keert voor die groote onzekerheid zake schavergoeding. Estius. 't Gebeurde op den trein Oöstende-BriJfsel. Een piepjong officiertje kwam binnengewipt, in't volledig bezet kompartiment. 't Ventje was kapitein van de karabiniers, en 't blonk al wat er aan was. Knusjes zaten ik en mijn reisgenooten, allemaal Fransch-pratende en Soir-lezende heeren, weggedoken in ons hoekje, 't Kapitein-jorigske blekte, maar 't zei niets, 't Rookte alleen koortsig een sigaar, rnet een bandeke er rond. 't Verging allemaal wel, maar toen we Brussel binnenstoomden, had de Vesuvius- uitbarsting'plaats 't l Tippelend stërrerrian- neke bedankte ces civiis beiges die zoo onbeleefd geweest waren hun plaats niet af te staan aan een libérateur van het vader land. Voila comment nous sommes regus dans notre pays donderde 't vervaarlijk, en 'k bemerkte even dat 't mooi ventje noch op linker noch op rechtermouw eenig front- streepje droeg Het fulmineerde voort, onverbiddelijk, en de Soir-lezers bogen dee moedig het vaderlandsch hoofd, en Cyrano de Bergerac zou gestikt hebben van afgunst, had hij den kranigen kapitein moeten zien en hooren.... 'k Werd ook almeteens een Don Quichotte- steek gewaar, en om in de lijn van het melo dramatische te blijven, duwde ik, met een geste waarbij Tartarin de Tarroscon zou verbleekthebben, mijn invalieden-kaartonder den neus van 't broertje van Mars.... 't Ver pinkte eventjes, 't zei dat het niets tegen mij had, maar natuurlijk alles tegen die andere heeren, die hun vaderland niet gediend had den lijk wij We v/aren al solidair 'k Las voort in Tybaert de Kater en 'k had er een wreedaardig leedvermaak in, dat das Militar zijn bloedeigen broeders, de ramp zalige Soir-lezers ongenadig aftakelde. On begrijpelijk, o goden, uat de wolven mekaar verscheuren, als er zóóveel Vlaamsch scha pen vleesch te vreten is Ik heb dat officiere ventje bewonderd omdat het zoo'n heerlijk groot besef van zijn eigenwaarde had. Zedeles laat ons ijveren orn het Belgisch legerbudget van 507 millioen lijk het nu is, (in 1914 was 't maar 94 millioen) op 1 milli ard te brengen, om alzoo 't besef der eigen waarde bij onze luxus-paarden, pardon, bij eenige officieren nog op een hooger peil te helpen. Tot meerdere eer en glorie onzer Vlaamsche belastingbetalers X. Zondag 31 October, werd te Antwerpen een groote Benfóging gëhbudèn ter eere van Frans Van Cauwelaert, den vader van de wet die een einde stellen moet dat vier mil- lioenen Vlamingen nog in een vreemde taal bestuurd worden. De Kamer bekrachtigde zijn voorstel met overgroote meerderheid. De Senaat weigerde echter ons recht 1 't Is op Van Cauwelaert dat alle pijlen gericht zijn. Van den kant der Franscbdollen vooreerst, en dan van de Frontpartij, die zeggen dat hij niet radikaal genoeg is. 't Is altijd een beetje de schuld geweest van de Vlamingen zelf, dat de wagen niet rapper vooruitliep, doordat ze zoo gaarn malkaar tegenwerken. Maar ware het radikale Ons Vaderland er niet, De Standaard zou ook zoo goed niet zijn Ruim 20.000 betoogers gingen in den stoet te midden de toegestroomde bevolking van Antwerpen. Van alle uithoeken van het Vlaamsche land waren afgeveerdigden opge komen- Alhoewel de tijd van betoogen voorbij is, is het toch soms nog goed te zien, dat op een enkelen wenk, duizenden Vlamingen ge reed zijn om voor hun rechten op te komen. van Merris, Coevoet Cie. SOH AALSTRA AT, 6, POPERINGHE Loopende Rekeningen. Geidplaatsingen op korté en lange termijnen Beursbewerkingen. Wissel van vreemde gelden. Leëningën op titels. Alle Stortingen op loopende rekening aan 3.50 Alle Stortingen op 6 maanden aan 4 Alle stortingen op langeren termijn over een te komen. /l° Voor grondstoffen, afgemaakt goed, koopwaren in magazijn 2 maal de weerde van 1914. 2° Voor gerief van nijverheid- handel en landbouw c) Aan die van min dan 30 0/0 verloren hebben 2 1/2 m. de weerde van 1914. 3° Voor dieren, vette, zaaigraan, inge- oogste vruchten, levende planten, boomen, struiken, en alles wat noodig was tot de teelt: 2 1/2 m. de weerde van 1914. 4° Voor meubels noodig tot het uitoefenen! van handel of bedrijf: 3 m. de weerde van 1914. 5° Voor huismeubels, lijnwaad, kleergoed: 3 m. de weerde van 1914. Deze die alie meubels en huisgerief ver loren hebben b) Als zij van 1000 tot 2500 fr. weerd wa ren 4 in. de weerde. c) als zij boven de 2500 fr. weerd waren 3 m. de weerde. Wij lezen ineen Vlaamsch maandblad: de 'uitslag' van het examen, dat op liet einde van het schooljaar in verscheidene scholen volgens de wet plaats had, zal niet kenbaar gemaakt worden omdat de vrije scholen vee! meer bekwaamheidsgetuigschriften bekwa men dan de gemeentescholen11 Vriendelijk verzoek aan de schoolhoofden van het Arron dissement ons de namen der kinders en on derwijzers derzeive op te sturen die dat diploma bekomen hebben. De Poperinghe- /iczorzalze doen kennen. We beginnen met de zeldzaamheid van de vrije katholieke knechtenschool van West-Nieuwkerke, mis schien de eenigste van 't Front, die twee "leerlingen aangeboden heeft: alle twee heb ben hun diploma bekomen. Proficiat West- Nieuwkerke. Het oud-ijzer in Vlaanderen» Ondanks de reeds twee jaren lange werk zaamheid van den herinzamelingsdienst in de Vlaanders, blijven er in de frontstreek nog ontzaglijke hoeveelheden oud-ijzer in den grond steken. Ofschoon het aan de burgers verboden is zich dit oud-ijzer toe te eigenen, wordt er daarin op groote schaal sluikhandel gedreven. Hoe dikwijls reeds hebben wij ge meld dat de gendarmen heele karrevrachten oud-ijzer hebben aangeslagen Niettemin w.ordt die handel voort gedreven en wij mo gen erbij voegen dat defrontbewonersdaarin niet heelemaal ongelijk hebben. Overigens, het is niet altijd verboden daarin handel te drijven. Een ministerieele omzendbrief zegt immers, dat de geteisterden vrij mogen be schikken over het oud-ijzer, dat zij uit het stuk land halen, hetwelk zij bewerken. Aldus kunnen die menschen soms nog een stuiver verdienen. Maar, er liggen in de frontstreek nog hon derden hektaren grond verwoest en onbe werkt. Vele geteisterden maken er eene broodwinning van met het oud-ijzer uit die gronden te halen en het te verkoopen. De opkoopers geven 20 centiemen per kilo en het kost niet veel moeite honderd kilos ijzer per uur te verzamelen. Sommige lieden vin den aldus eene broodwinning van 30 tot 40 fr. per dag. Vermits de bevoegde diensten er toch den brui om geven de herinzameling voort te zetten, hebben de geteisterden gelijk zelf de frontstreek van het oud-ijzer te zui veren. Zij bewijzen aldus nog een grooten dienst aan de herstelling der verwoeste gronden. Een officier voegde er aan toe Die menschen zullen zelf de frontstreek zuiveren. Binnen kort zal er da3> geen brokje ijzer meer overblijven Des te beter. Het oud-ijzer wordt oan de smederijen ge-_ leverd en deze vinden er goede grondstoffen in voor onze ijzernijverheid. belg. Officier. Binst de plechtigheid zweven waakzame vliegers over destad. De ter aard bestelling had plaats in een en dezelfde put. Het kanon bulderde gansch den nacht, doch veel min binst den dag. Op 't kerkhof hoor den wij duidelijk de geweerschoten. Amerika heeft eenen nieuwen Voor zitter der Republiek gekozen, met name Harding. -- De Grieken hebben de Turken een ge voelige nederlaag toegebracht, doch de Ar meniërs werden door de Turken verslagen. Er zouden 10.000 Armeniërs vermoord ge weest zijn. In Frankrijk is weer een trein ontrig- geld, nabij Saintes. Acht reizigers werden zien duidelijk 3 vastliggende ballons. lc Communie in O. L. V. Vervolui. ENAAR Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden lot Mamixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. Uit mijn dagboek. 1915. Vrijdag 5 Maart. Fransche kanons op dezen nacht. Nu en dan een schot. Nog groote beweging. Meer soldaten dan naar gewoonte, verblijven in stad. Een ambulan- tie is ingericht in de Lovie. Nog komen fr. kanons toe. We zien 300 d. gevangenen. De verbondenen roepen den blocus uit tegen Duitschland. Zaterdag 6 Maart. - Wat regen. Het ka non bulderde gansch den nacht onafgebro ken. Ongehoord vervoer heen en weer. We zien ook kanons terug keeren. Dickebusch en Westnieuwkerke worden beschoten. Zondag 7 Maart. Stille nacht. Nu en dan een schot, 's Morgens een 400 tal fr. ruiters af. Kanons op en terug. Maandag 8 Maart. Kalme nachtwe zien zoeklichten. Wat geschut dat tegen den avond veel toeneemt. Veel beweging. Er mag viuchtelingsgeld betaald worden. Dinsdag 9 Maart. Het kanon buldert gansch den nacht en den dag tot rond 4 ure de ruiten daveren, 's Avonds sneeuw. Geen bijzondere beweging. hij zich terugtrekt en met den Boerenbond niet bouwt. Dit is te anderen nog al rede lijk. Immers iedereenzoo een plan en .béstei.Jküïilten Loch* SjNsuKen en dan naai een ander uitzien.) Ge zult best bediend zijn van Meubelpa- pier, Linoleum, Toile-cirée, bij Sansen-Van- nes te, Gasthuisstraat, 15, Poperinghe. Woensdag 10 Maart. Regen. Kalmte, gewone beweging, geen nieuws De kerk van Reninghe brandt af. Donderdag 11 Maart. Regen. Stilte. Niets bijzonders. Vrijdag 12 Maart. Smoorweer Nog al kalm. Geen buitengewone beweging.'sNoens klaart het weder op en rond 2 ure komen 2 d. vliegers plotselings boven en werpen een 3 tal bommen. Een valt op de markt bij het huis J. Notredame, te midden het volk. Vijf personen op den slag gedood: 1 belg sol daat en vier burgers; een 25 burgers zijn gekwetst, waarvan 3 levensgevaarlijk. Rond 5 ure keeren de d. vliegers terug en laten nog een aantal bommen vallentegen O. L. V. kerk. hof pastorij, brouwerij Bataille, hof College, hof pastorij St. Jan, Maurice Cap- poen, Penitenten enz. veel ruiten gebroken, we hooren maar van 1 gekwetste bij O. L. V. kerk. Een valsch alarm doet de pompiers naar deze kerk komen geloopen. Droevige dag. Zaterdag 13 Maart. Schoon helder len teweder. Veel vervoer en veel beweging van soldaten heen en weer. Tegen den avond zien wij een aantal muilezeis met mittrail- leuzen op den rug. 's Namiddags kanonge bulder. Rond 5 ure gelijkt het een tijd lang een echt donderweer. Nog 3 dooden van den aanslag van gisteren. Zondag 14 Maart. Schoon weder. Er zijn nog dooden in 't geheel nu elf. Een fr. soldaat wordt doodgereden in de noordstraat. De vitrien Sansen-Vanneste wordt stuk ge reden. Soldaten op en af. Het kanon buldert voort, de ruiten daveren hier weer Wij zien de weerkaatsing in de slad van de lichten aan 't front. Buiten stad gelijkt het een echt vuurwerk. Men spreekt van een duitschen aanval. De eng. zijn gansch den nacht erg in de weer. Verjaardag van 't mirakel van. O. L. V. van St. Jan. Maandag 15 Maart. Begraving der elf Slachtoffers van denbommenaanslagMaur. Back en Georges Gosset, belg. soldaten A. Schmidt, eng. soldaat; burgers: Henii Techel (50 j.Roetynck Julien 16 j.Cay- zeele Julien (13 j.) Dewulf Gustave (20 j.) Temperville Victor15 jvan Poperinghe; Desiré Dehulster van StadenDescamps Emma van Westroosebeke; en Beheyt Fir- min van Moorslede. De begraving was grootsch. Lichting der kisten in het gast huis. De stoet was aldusgevormd Fransche Gendarmen,Stadsmuziek, Kruis en Priester, de elf lijkkisten gedregen door belg. soldaten, Familieleden; Burgemeester, Vertegenwoor diger van den Minister, Fr. en Eng. Gene raal, Overheden. In de kerk aanspraak van Mgr. Ruch; op het kerkhof lijkreden door M. Van Merris, burgemeester en door een Bureelen open alle werkdagen van 9 tot 12 en van 2 tot 4 ure. Den Vrijdag van 8 1)2 tot 12 en van 2 tot 4 u. Den Zaterdag van 9 tot 1 ure namiddag. a) Aan die van 70 tot 100 0/0 verloren hebben4 1/2 m. de weerde van 1914. b) Aan die van 30 tot 60 0/0 verloren heb ben 4 1/4 m. de weerde van 1914. a) Als zij in 1914 min weerd waren dan 1000 fr.5 in. de weerde. mmmmmmmSSSmammmm Wij verzoeken nogmaals beleefd al onze abonnenten, voor verandering van verblijf of voor alle klachten over niet-bestelling van nummers van ons blad, zich rechtstreeks te wenden tot het fiostbeheer Dinsdag 16 Maart Kalme nacht. Be trekkelijk kleine beweging. Troepjes fr. en eng. soldaten op en af, nu en dan een kanon. Woensdag 11 Maart. Dezen nacht was het kanongebulder buitengewoon hevig, zoo hevig dat veel inwoners opstonden en vluch- tensgereed waren. Schoon weder, volle dige stilte. Wat eng. en fr. trekken op, ook wat belgen. Er komen nog 30 belg. gendar men te peerd toe. Heden is de Gouverneur van Westvlaanderen in Poperinghe geweest, alsook de Minister Carton de Wiart. Donderdag 18 Maart. Kalme nacht. Lenteweder, weinig beweging, niets nieuws. Vrijdag 19 Maart. Stilte. Koud, wat sneeuw, kleine beweging. Zaterdag 20 Maart. Stilte, vorst. Ge wone beweging- We zien van langs om meer eng. in stad. Veel muilezels op met mitrail- leuzen op den rug. Zondag 21 Maart. Prachtig weder. We wanen ons weer op de boulevards eener groote stad, zeer veel wandelaars. Om 10 u. alarm de duitsch komt niet boven. Wij Maandag 22 Maart. Prachtig weder. Alarm om 7 en om 9 ure. De vliegers komen niet boven. 4 Zware fr. groote kanons op, ook fr. vervoerbare ovens, nog muilezels met mittr. en kardoezen. Stilte. Dinsdag 23 Maart Schoon lenteweder. Het fr. 9e korps zal de streek verlaten. Een 200 tal fr. jagers op, ook nog een 100 tal belg. cyclisten gezien. Minister de Brocque- ville in Poperinghe. Bij plakbrief worden de vreemdelingen dringend aangeraden de streek te verlaten, die welhaast van den vijand zal verlost worden zegt de plak brief. De huizen waar een typhuslijder ge weest is worden geteekend met eene V, met X waar een zieke is; de eng. zullen al de woningen bezoeken. Woensdag 24 Maart. Sombere lucht nog alles even stil. Ongehoorde beweging van fr. autobussen heen en weer. De eng. plaatsen in stad nieuwe telefoonstaken, en te lande groote barakken Zou die oorlog dan nog eenen ganschen tijd duren Minis ter Helleputte woont de vergadering der burgmeesters bij. Wij zagen lieden op auto bus een eng. kanon met den loop omhoog gerichttegen de vliegers.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1920 | | pagina 1