HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperingheen Omstreken. ELEKTRICITEIT De bloem van het Vfijboseh 2 i Zondag 20n Maart 1921. 15 Centiemen. 18e Jaar. Nr 12. De Gemeenteoverheid. Aprilvisch. De Gemeentekiezing. in. POPERINGHE Berichten. 3 a -s S5 2 a ft. a 8- E. DUQUESNE Zoon, 7%boimementpi*f js 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr. buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland10.50 fr. Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, 3 ■se Zondag aanstaande Paaschdagom 4 ure namiddag in het VOLKSHUIS Y'perstraat, groote vergadering voor al de Werklieden mannen en vrouwenvan Poperinghe Leden of niet Ze worden er verwacht voor het aanduiden van HUNNE kandi daten voor de Gemeentekiezing. Iedereen weze op zijn post Deel van het kiesprogramma der Werkliedenpartij van Poperinghe. Het lager onderwijs II. Vakonderwijs Middelbaar Onderwijs. Gemeentekiezing te Poperinghe. t O a 95- 58 -5 3 v* a 3 a. ct> a a 3 ?*y o 3 I"' ^a s- c& S" 5* -s ,5s «a a. a Cfc a 2*« a as &5 a rb Cb a a* «a a a- Cb Cb 9> FOPERIHGHEN AAR a a -a CJb •5 a Q_ Q Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot Mamixstra&t, 30, GUNT. Telefoon 1669. UITGEVER V. SAIVSE^-VA^IVESTE Drukkerij - Papierhandel, postcheckrekening nr 15570. Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.—Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. f4" a O) 5c SO <3 O) Qj O) a as So a «c •X 5?» SO Vt «k «C a o («<*0 «O O O Si CJ .ai sn. 5U a a Waarmêe heeft de gemeenteoverheid'-zich te bemoeien om een gemeente te besturen? De gemeenteraad regelt en beslist alles wat van gemeentelijk belang is 't Gebeurt ook dat de hoogere overheid aan de beraadslaging van een gemeenteraad meer algemeene belangen onderwerpt; Daar over heeft de gemeenteraad dan ook enkel zijn meening uit te drukken maar niets te beslissen. 't Is dus wel eigenlijk in het eerste punt dat de bevoegdheid van den Gemeenteraad bijzonder begrepen ligt. Zijn macht en zorgen strekken zich dus zoo breed uit als het gemeentelijk belang; en wat nu gemeentelijk belang is, wordt nu zoo heel simpeltjes niet bepaald. Naar gelang men de zaken aanziet kan men de gemeentelijke belangen onder ver schillende punten rangschikken. Zoo bij voorbeeld. Zorge de gemeenteraad 1. Voor degelijk onderwijs, ook beroeps onderwijs. 2. Voor de openbare gezondheid. 3. Voor dé openbare zedelijkheid. 4. Voor de openbare veiligheid. 5. Voor de verkeerswegen. 6. Natuurlijk om dit alles te kunnen uitvoe ren voor een goed beheer van 't geld wezen. 7. Aanstellen van gemeentebedienden en voor sommigen dezer, regeling der be zoldiging. 't Is genoeg een oogslag te werpen op deze opsomming om maar dadelijk te vatten hoe al deze zaken van algemeen belang zijn. Wij hebben reeds herhaaldelijk gewezen hoe er dient gezorgd te worden voor het on derwijs en bijzonderllijk van het volkskind. Neem nu eens bijvoorbeeld de openbare gezondheid. Hoe breed strekt zich deze bezorgdheid uit! Dat bevat: 1. Het geneeskundig school onderzoek In hoeveel plaatsen wordt het gedaan? 2. Het wegvoeren van vuilnissen en gevaarlijke waters door het goed aanleg gen en onderhouden van riolen en waterloo- péri. 3. Het dempen en beletten van on gezonde woningen, echte koten 1 4. Het nazicht op 't vervalschen der eetwaren 5. De gepaste en hardhandige drankbestrijding. Dat brengt ons seffens voor meer dan één punt In aanraking met de zorgen voor de openbare zedelijkheid. Of is die niet gediend: 1. Door het bezor gen van een genoegzaam getal woningen om te beletten dat de huisgezinnen worden opge hoopt als konijnehesten in een kot? 2. Door het streng reglementeeren van dansfeesten of andere gelegenheden tot baldadigheid. 3, Door het besnoeien van het getal herbergen en drinkgelegenheden. De gemeentebesturen moeten zorgen voor kloeke en gezonde arbeiders, niet vernepen opgegroeid in ellendige dozen zonder lucht noch licht, en ook niet ondermijnd in lichaam en geesteswaarde door misbruiken, waarvoor men over 't algemeen al te toegevend is. Er is door breede en nette straten, door luchtige en gezonde woningen, door verstan dig drankreglementeeren onzeggelijk veel te doen in onze gemeenten om er gezonde zie len In gezonde lichamen te kweeken 1 Men vertelt volop dat de duitschers niet riteer willen betalen en... dat beginnen wij te gelooven ook Immers onze staatshoofden die reeds sinds twee jaren beloven dat zij scheelzien kunnen hunne beloften niet houden en paaien ondertusschen de geteisterde men schep fnèt prullen. Hier in het hoekje van Vlaanderen fopt men Frederic zulle. De rechtbanken, niettegenstaande hun groot getal bedienden, kunnen de dossiers niet klaar krijgen vooral deze welke zij maar in het vuilgoed laten en daarom wer den Coöperatieven of te Vennootschappen Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 12 van oorlogschade gesticht die zouden voor-plechtige prijsuitdeeling daardoor verstaan schotten geven. De menschen ziende dat wijuitnoodiging der ouders, opvoering,»' niets afkwam wendden hun daar henen ;stukjes, tegenwöürdfgfteid Vrih 'de overfifc- met belofte spoedig bediend tezijn. Maanden Iden gedrukte lijst van uitslagen, medaljen wachten zij reeds, en alhoewel een miljard daartoe bestemd is, krijgen zij geen geld. Andere, die de circulairen of te omzend brieven van den Ministeriezen, vroegen om te bouwen met voorschot tot 50.000 fr., of metréféré vullen papieren in om er in te verdolen, maar krijgen niets. Nog andere, betrouwende op de woorden van Minister Renkin aangemoedigd door Minister Jaspar vroegen een gebouw her zet door den Staat... maar... blijven wach ten. Vele plans, schoon papier, prachtige teekeningen.dat genoegdaarbij zijn de heeren Bouwmeesters van staat, heeren uit Brussel, natuurlijk, haastig om het handtee- ken te hebben van de geteisterden, wantten is maar dan dat ze betaald zijn, onverschilig voor het overige of men bouwen zal of niet. Aanbestedingen worden officieus aangekon digd, officieel uitgesteld en... Zwanepoel beweert dat het allemaal zal hernemen met April. April... dat doet nadenken... zenden de farqeurs dan geen visschen Estius. door A. HANS. Daar kan niets goeds van komen 1 soort bij soort. Dat is dwaze praat 1 Waarom mag ik mijn goesting niet volgen en moet ik een dochter nemen uit een dier groote gesloten huizen van leper, zoo'n huis als een klooster en waar de dochters opgekweekt zijn als nonnen. Waarom mag ik mijn harte niet volgen. Gij trouwen met een boerenmeisje En waarom niet -r O, dat gebeurt nooit, meneere Louis Toe, peins daar niet op 't Kan nooit zijn, nooit 1 We zullen zien 1 Als ik Godelieve gaarne zie en zij mij, hebt gij of mijn vader het recht niet te beletten, dat wij in eer en deugd verkeeren en later trouwen Maar zwijg toch, zwijg toch Moest uw vader dat hooren 1 En ik zal 't hem zeggen Neen, meneere Louis, hij zou mij van miin hof iagen. Om de liefde Gods toch I. aGrondigs hervorming van het be staande volksonderwijs. Toestand Slechte lokalenoverbevolking van som mige klassen, geen schoolmeubelen. Verwaarloozing van de gezondheidsmaat regelen geen bezoek van geneesheeren. Verwaarloozing van het schoolgaan 100 kinders gaan niet, 80 zeer onregelmatig, 300 regelmatig. Verbetering Onmiddellijke herstelling en verbetering van de lokalen en van de speelplaats, on- dubbeling van enkele klassen. Onmiddellijke benoeming van een nieu wen onderwijzer in plaats van den leer meester die op 31 December 1920 zijn ont slag gegeven heeft. Aankoop van alle schoolgerief dat de schoolbestuurder noodig of nuttig oordeelt. Onruiddelijke toepassing van geneeskun dig toezicht en alle gezondheidsmaatregelen. Het vervangen van de zakken door ruiten. bUitbreiding van het volksonderwijs. Inrichting van den vierden graad, (wettelijk verplicht) onder toezicht van den schepen van onderwijs (te benoemen)zie vakonderwijs. Inrichting van een avondstadie, onder de leiding van onderwijzers of schoolbestuur der, daartoe geldelijk vergoed. In voege brengen van huiswerken maan- delijksche en driemaandelijksche wedstrijden met plechtige afroepingmet jaarlijksche en aanmoedigingen om de leerlingen in de mogelijkheid te stellen middelbare studiën aan te vangen (Zie verder). Grondig onderzoek betreffende de moge lijkheid van een nieuwe gemeenteschool op te richten in het geweste Zwijneland. Vierde graad twee laatste schooljaren. 1. Jongens. a) Inrichting van landbouwonderwijs aan gepast aan de streek voeding, bemesting, hoppeteelt enz....)eenige begrippen over syndicalisme, maatschappijleer, staats huishoudkunde, fransche leergangen. b) Teekenschool met ondersteuning en toe zicht door de stad. c) Inrichting van een ambachtschool (bouw vak schoenmakerschool smederij schilderkunst). Er moet begonnen worden met het bouwvak (om de metselaars en timmerlieden te bekwamen in hun vak) Wij beschouwen de inrichting van een school voor het bouwvak als een allereer ste noodzakelijkheid die geen dag uitstel lijdt. Na de school voor het bouwvak komt de schoenmakersschool eerst in aanmerking, opdat die aloude plaatselijke nijverheid stand houde en heropbloeie. 2. Meisjes. Vierde graad twee laatste schooljaren a) Naaischool. b) Kookschool. c) Speldewerkstersschool. d) Boekhouden Schrijfmachienen. onderwijs, bij voorbeeld van 50 tot honderd beurzen var 50 fr. ieder. Zij geve dit steun- gelcf, réehfstre&s aan de oucierF "opaal die vrije keuze van school zouden hebben. Aldus zal iedereen die het verdient middel baar onderwijs kunnea genieten, de vrijheid van iedereen zal gewaarborgd blijven en de onkosten zullen de helft niet bedragen van het oprichten van een staatsschool. onkosten welke het degelijk volksonder Angstiger nog blikte Vereeke den jonk man aan. We zullen elkaar later spreken hernam deze, maar ik vraag u een ding: geloof al den venijnigen klap der menschen nietGe weet hoe ze hier overdrijven Heb vertrou wen in mijTot ziens Louis keerde in het park terug. Vereeke was geheel van zijn stuk.. Deroeck had hem opgewacht. Ewel, boer zei hij, ge zult mijn stoute muile vergeven, hé? Maar als ik dat jong van De Vuist zie, begint mijn harte te kitte len.-. en mijn hand ook. 't Is mijn ziele Gods waarHij is een smeerlap 'k zie dat op z'n aangezichte en aan heel zijn doening. Zie, ge weet wat wij in de familie tegengekomen zijn. Mijn nichte Julia was een van de schoon ste meisjes uit 't bosch.. Zoo schoon als uw dochter.. En 't arme kind verdween op een nacht. Ik heb haar gezocht eerst te leper, dan te Rijsel en te Duinkerke, vandaar naar Kales., en eindelijk te Parijs.. Maar niet te vinden Wie heeft haar kop zot gemaakt 'kWeet het niet.heur moeder wist het even min en is van verdriet gestorven.. Ja 't is zoo., 'k herinner 't mij I 't Was een drama, allez 1 En waar doolt Julia nu We zullen er maar niet over Gezien de overgroote inrichten van een richt zal eischen. De vermoedelijke som vereischt voor schoolgerief, schoolmeubelen, onder houd, verwarming, wordt geschat op 5000 fr. Gezien de zware kosten gevergd door het bouwen van een staatsmiddelbare school en daarenboven de zware jaarlijksche lasten van onderhoud (10.000 fr. per jaar) Gezien dat het ministerie, hetwelk in een staatsschool meester is, aanstuurt op schooloorlog en godsdienstverdrukking en wij als christenen de ziel van onze kinderen niet willen aan ontchristening blootstellen. Gezien het bestaan in onze stad van een aloud en befaamd, door de stad aan genomen College, met pas heringe richte handelsafdeeling. De Katholieke Kiesbond, bestaande uit tien Burgers, tien Landbouwers en tien Werklieden heeft voor de aanstaande ge meentekiezing ran 24 April, vastgesteld dat de burgers 5, de landbouwers 4 en de werk lieden 4 kandidaten zuilen voorstellen op een en dezelfde lijst. Elke stand is vrij en onafhankelijk in het aanduiden zijner kandidaten. Zulke regeling gebeurt nu schier overal en wordi algemeen aanvaard. De verschei dene groepen en hoeven nu maar te zorgen dat ze goed en ernstig vertegenwoordigd worden, om zoo te zamen in gemeen overleg en door onderlinge overeenkomst, eene goe de lijst voor te stellen, die ons een ieverige en bekwame gemeenteraad moet bezorgen. VRAAGT UWE REGISTERS, AGENDAS, ten bureele dezen*. Van uit het Hoog Regeerings Commissa riaat van Poperinghe werden deze week aan de gemeentebesturen volgende berichten gestuurd. Mijnheer de Burgemeester, i. Reeds dikwijls heb ik kunnen bestatigen dat vele landbouwers der Verwoeste Streken, bij het vereffenen hunner landerijen, onkruid en allerhande woekerplanten willen vernieti gen met er het vuur aan te steken. Mag ik Ued. doen opmerken dat die doens- wijze de grootste gevaren oplevert, want het vuur kan zich uitbreiden en meedeelen aan de hier of daar nog opeengestapelde spring tuigen, of ook afgeschoten onontplcfte obus sen die aan de oppervlakte van den grond soms rondver3preid liggen, doen springen. Daarom acht ik het noodig, Heer Burge meester, dat gij uwe ingezetenen verwittige, dat die manier van doen ten strengste verbo den is, en dat gij ook de lokale politie en gendarmerie ervan kennis geve. II. Ik ontvang zooeven bericht dat de Mini ster van Economische Zaken beslist heeft den huurprijs van de helf-bestendige wonin gen, door den Dienst der Verwoeste Gewes- Gezien de mogelijkheid voor degenen diePen opgericht en aan de geteisterden ver niet tevreden zijn met het onderwijs inhuurd, m plaats van aan 350 tr. sjaars, aan het College, hunne kinderen te zenden naar de middelbare school te Yper, zoo als het voor den oorlog gebeurde. Aanzien wij het opbouwen en onder houden van een staatsschool als een echte geldverspilling, een verdoken voorwendsel om het volksonderwijs te verwaarloozen en 15 fr. per maand vastgesteld, in afwachting dat zij door de plaatselijke vertakkingen van de Nationale Maatschappij voor Goedkoope Woningen, overgenomen worden. III. Nog ongeveer 40 barakken zijn voor het gebied Poperinghe bestemd. een bedekte aanslag christen bevolking. op de ziel van onzei Doch het Beheer van het Koning Albert I Fonds eischt dat deze barakken per groep jvan 10, op grond toebehoorende aan de ge- j meente, of aan 't bureel van Weldadigheid of Aangezien dat het wenschelijk is, en dat j BurgerlijkeGodshuizen, opgebouwd worden, het teenemaal overeenkomt met ons DEMO- i Alsgevolg van dit schrijven, vraag ik Ued. CRATISCH PROGRAMMA dat ALLE mij zoo spoedig mogelijk, en ten laatste voor BEGAAFDE KINDEREN DE GELEGEN HEID HEBBEN OM MIDDELBAAR ON DERWIJS TE VOLGEN eischen wij dat de stad in ruime mate het stelsel van de studie beurzen uitbreide. De stad ondersteune voort het College, zij verleene verder een groot aantal beurzen voor het middelbaar peinzen En als Louis 't spel vrij heeft, ver dwijnt er misschien nog een meisje van de parochie. Zwijg toch 't Is beter dat we elkander verwittigen, eer het te laat is. Maar loopt Godelieve dan niet De Vuist Ze zeggen hetLouis draait toch rond uw hofsteê. 'k Zou dat nooit van Godelieve kunnen peinzen hebben. Ja, maar zij kan er niet aan doen dat die blaaskake haar volgt. Ge inoogt haar daarvoor niet leelijk bezien. Klap er eens mee... Ik ben perciesgeen pater of heremijt, 'k wensch alle meisjes een goeden inari, maar ze moeten hun niet voor den zot laten houden door neuzemakers van villa's of uit de stad Allah, mijn weg is langs hier... Geheel ontdaan kwam Vereecke thuis. Wat is er toch vroeg zijn vrouw. Gaat meneere ons opslaan Neen, neen... maar waar is Godelieve? Boven Maar wat hebt ge Ge zult het hooren Roep haar Zeg het eens tegen mijGe doet me verschieten,.. den Isten April, te laten weten hoe veel ba rakken, er volgens uw oordeel, nog op uwe gemeente noodig zijn, en of gij over den ge- wenschten grond beschikt. Met de meeste achting, De Toégevoegde Koninlijke Hoog Commissaris. Dr Brutsaert. 24. Uit mijn dagboek. ims. Zondag 30 September. Heden nacht beleefden wijde schrikkelijkste uren van den oorlog. Van 9 tot 1 ure komen gedurig d. vliegers met groote en kleine bommen en brandbommen en besproeien de stad en den buiten. De erig. beweeren dat er 72 vliegers gekomen zijn we kregen rond de 300 bom men waarvan den helft in stad Geen een straat bleef gespaard de dekenij en 2 huizen rechtover liggen plat, Kleine markt, Oude manhuis, Veurnestraat, Markt enz enz. overal op de kampen vallen bommen. Er werden nogal eenige soldaten gedood (37), maar wij hooren van geen burgers. Het volk is verschrikt. Het kanon begint weer te bul deren. 's Morgens wordt een d. vlieger neer geschoten en valt bij Em. Notebaert. Maandag 1 October. De herhaling van voorgaande nachtvan 9 tot 1 ure weer ge durig bommen. Men zegt 150, nog eens 't allen kante: Meessenstraat, Noordstraat G. Hauwen), Werf, Watoustraat, Cam. Laconte, enz ook veel op de kampen ;er zijn «weer veel soldaten gedood.'t Volk roept achter slecht weder en verwenscht de vlie gers, velen spreken van naar Frankrijk te trekken. Veel geschut en groote beweging. Dinsdag 2 October. Heden nacht van 9 tot 12ure,'t zelfdespel: 75 bommen waarvan een aantal op de stad ook wat op Renin- ghelst en Westouter. In stad bij Gazkeetel, tegen O. L. V. kerk,op klein portaal S. Jan, Hondstraat, bij R Georges, M. L. Bataille, Me We Boucquey, Meessenstraat waar We Marescau en haar kleinkind, vluchtelingen van Becelaere, in hun bed doodgeslegen werden. Nog 3 obussen rond deSter. 'sMor gens rond 7 ure nog 3" bommen op den Werf en een 20 tal rond't Reepken. Veel beweging, er trekt nog veel zware artillerie op. Woensdag 3 October Helder mane schijn rond II ure lossen de vliegers een 20 tal bommen rond het Reepken. Stilte op 't front. Donderdag 4 October. Stilte, sombere nacht. Van 9 tot 12 ure 50obussen van René Derycke's tot aan de loskaai Quinten en de Molenwal. Men beweert dat er 800 slachtof fers zijn van de botnmenaanvallen der laatste nachten 200 burgers halen hunr.e papieren om naar Frankrijk te trekken Regen; veel gekwetsten ingebracht. Vrijdag 5 October. 's Nachts 8 obussen rond de Ster en Meessenstraat. Veel bewe ging. 's Namiddags 3obussen op Peselhoek. Nog al veel geschut. Zaterdag 6 October. Heden nacht 25 obussen rond de statie en Reninghelst steen weg; herberg «In 't Hoekje aan de statie wordt plat gelegd. Ongehoorde beweging en veel^geschut. Open rond Yper en VVoesten steenweg vallen heden nacht 70 bommen. Zondag 7 tot Zaterdag 13 October. 't Regent schier aanhoudend, zal dat weder nu nog eens het offensief tegenwerken? Zondag nacht 2 vliegersbommen rond Cop- penolle en 50 tal obussen op Peselhoek, enkele in stad tegen de Meessenstraat. De uurwerken werden een uur achteruit gezet. Nu en dan wat geschut; er komt veel cava lerie toe. 't Kanon neemt toe in hevigheid. Woensdag nacht 20 vliegersbommen rond 't Couthof, S. Jozef. Peselhoek; 15 obussen rond Statie en Reninghelst steenweg Vee! beweging, men spreekt van goede vooruit gang. Vrijdag avond 30 obussen rond Statie en Peselhoek. Zaterdag, geen brood in stad en veel gebrek aan kolen. Zondag 14 tot Zaterdag 20 October. Maandag nacht 20 bommen op Abeele Het kanonis geweldig, metstille tusschenpoozen. De beweging is zeer groot langs alle zijden en kanten, 't Wordt verboden frites te ver- koopen aan de soldaten Zondag 21 tot Zaterdag 27 October. „Het kanon bromt schier gansch de week, en 3e beweging is aanhoudend groot. "Zondag" nacht een aantal bommen rond S. Six en op Reninghelst. In gansch den nacht 30 obussen en 's morgens 20, die vallen rond de Statie en de Ster. Woensdag avond 15 obussen op Peselhoek, Vrijdagnacht 30 vliegersbommen 1 valt op huis Remi Ternperville, Kerkhof, A Schaballie, hof College, Pottestraat, ach ter de Gasthuisstraat, Sterhoek ook nog 15 obussen rond Rooden Hert. 't Volk is vol komen onverschillig en hoopt niet meer op spoedige beternis. Zondag 28 tot Dinsdag 30 October. De beweging is altijd even groot, en het kanon dommelt aanhoudend. Niettegenstaande het helder weder krijgen wij geen lastig bezoek. Zondag is Kardinaal Bourne, aartsbisschop van Westminster in Stad. Bureelen van Burgerstand en Cantonnemerrten keerden terug naar 't Zwijnland. Woensdag 31 October Dezen nacht 15 obussen op Sterhoek, Komstraat, Zers Peni tenten waar 60 soldaten gedood en gekwetst worden. In den vroegen morgen komen 6-7 vliegers met üObommenrond S. Eloy, Zwijn land, Werf, Boeschepestraat, Hofstraat, Kerkhof, enz. aan 't Zwijnland wordt H. Malesys in zijne tentgedood. Rond den noen 10 obussen op Peselhoek. Omzeggens geen beweging en op 't front volledige stilte. Donderdag 1 November. - Van 9 tot 10 ure weeral 40 vliegersbommen, meestal te lande: Lovie, Werf waar bet huis van E. Boone ten deele vernield wordt, 1 in de Vla mingstraat op huis Ach. Lermytte. Veel eng. vliegers op gang, veel geschut, gewone be weging. 't Volk is volledig moedeloos en velen hebben weer de vluchtziekte. Vrijdag 2 en Zaterdag 3 November. Somber weder, niets bijzonders; nog al wat geschut. Zondag 4 tot Zaterdag 10 November. Gansch de week weinig geschut maar nog al groote beweging. De vliegers zijn al den tijd uiterst bedrijvig, 't Weder is al zoo som ber als de oorlog zelf. Tusschen de Renin ghelst en Westouter steenweg wordt een nieuw vliegplein aangelegd Weer een aan tal plakbrieven: Over de veldvruchten, de bevoorrading, chicorei, duiven, 't bedienen der kleurlingen enz. Zondag 11 tot Zaterdag 17 November. Het kanon brult gansch de week schier onaf gebroken. soms uren lang vreeselijk trom melvuur; volgens 't zeggen van officieren is dit geschut het hevigste dat nog aange wend werd in dezen oorlog, op gelijk welk front. Zondag avond 9 bommen over de Statie. De Fransche legers verlaten het Vlaamsch front en worden vervangen door Engelschen. Zaterdag avond eenige obussen rond S- Joseph. We zien weer nu en dan een verhuiswagen naar Frankrijk trekken. Zondag 18 tot Zaterdag 24 November. Heden Zondag in O L. V. Kerk Te Deum voor's Konings naamfeest: veel militairen inet Luitenant-Generaal Orts aan 't hoofd. Zou de slag hier nu gedaan zijn met de in name van Passchendaels, in alle geval is de beweging zeer groot deze week, veel solda ten gaan ter rusthet kanon is ook veel verstild. Vervolgt. Neen, roep seffens Godelieve met haar klappen. Het meisje kwam. Hebt gij mij noodig, vader vroeg ze. Ja, zet u neerZijt gij met Louis De) Vuist in 't bosch geweest Maar wat vraagt ge nu? kreet bazin Vereeke. Wat hebt ge in uw ooren laten blazen Moeder, stoor mij nietIk weet ik zeg. Antwoord GodelieveZijt gij Louis De Vuist in het bosch geweest? Ja, vader bekende het meisje weenend. Maar hij kwam achter mij... En hebt ge met hem gewandeld Hij is meegegaan tot bier... En waart ge afgesproken -- Neen... neen... Ik had Louis in gezien. Te Roeselare Ja, als ik de kant wegdroeg. Ha, den avond, toen ge zoo- laat kwam 1 Ja, vader. En waarom hebt ge dat toen gezegd Godelieve zweeg. -- Ge durfde niet, hé Ik moet] Neen, vader. I Ge hadt dan ksvaad gedaan 1 Godelieve brak in snikken uit en verborg haar gelaat in haar voorschoot. Moeder was geschrokken en gevoelde Rmile Sirtaine De groothandelsfirma '!23, Grensslraa', 23, IIHU88E 8, komt haren nieuwen geillustreer den voorloopigen Katalogus voor 1921 uit te geven. De Electriciens en de Bestu en zullen, zoodra hunne aanvraag, dezen Katalogus kosteloos ont- 4> wat| inet half stee thuis ook medelijden. Godelieve, zeg ons alles... alles, kind hernam Vereeke. Zie, ik ben niet kwaad, maar ge rnoogt niets verduiken O, 't is Louis, die mij te Roeselare wijn deed drinken. Wijn 1 herhaalde de boer verschrikt. En... hij aarzelde even... en waart ge dron ken... Neen, vader... O, 'k wilde niet naar hem luisteren Laat mij alleen met haardrong moe der aan. Godelieve zal mij alles vertellen. Goed... maar alles, hoort ge 1 zei Vereeke. Hij ging naar buiten... Smeerlap, smeerlap siste hij, aan den 't Is niet zoo erg, als ik eerst vreesde, zei ze, en neen... 't kan toch niet zijn ook Louis heeft haar van liefde gesproken en zei dat hij met haar wilde verkeeren. Hun gewone leugen 1 Hij heeft haar gekust... Dat toch En zij liet dat toe Ze was zoo aardig in haar kop. Geen wijn gewoon zijn. En Louis had gevraagd, dat zij den anderen avond naar 't bosch zou komen, maar zij heeft niet gewild. Ons kind is treffelijk en rein... Die smeerlap En nog moeten zwij gen Maar 'k ga 't hem vierkant zeggen, dien schijnheiligaard 1 Vrouw Vereeke deelde nu verder mee, zoon der villa peinzend. Wat hebt gij methetgeen Godelieve haar verteld had. mijn onschuldig kind gedaan Wijn drinken... ha, ja... hun lokmiddelen vervloekte listen. Ongerust liep hij heen en weer. Weldra kwam zijn vrouw bij hem. doen hun Haar man verhaalde, waarom de oude heer hem ontbood, en hoe Louis dan van verkeeren had gesproken. Ge kunt Godelieve vertrouwen, ver zekerde bazin Vereeke. Vervolgt

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1