BANKKORTRIJK HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Apotheek Frans Van de Plas o Zondag 5n Juni 1921. fee 15 Centiemen. 18 Jaar. Nr 23. Losse Gedachten. De bloem van het Vrijboseh Nieuwe sneldienst Een Staaltje. Heete Zomers. Jh a a a A boniiementprijs 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr. buiten Stad met de post, 8.00 fr. Buitenland10.50 fr. ti iiuondi&iiiii a a Private Woningbouw. Waar wonen er meer praktische menschen In Beltjie of in Holland Oorlogsschade. tusschen België en Engeland via Zeebrugge-Harwieh. Net gevaar voor Revoiutis. Maatschappelijke ZetelKORTRIJK. VLAMERTINGHE, Dg laterij der leerling van de Verwoeste Gewesten. Duitschland betaalt. De eerste vervaldag van 31 Mei. In 't Buitenland. 1>wh ZyK-*- s£. '-•& •iy^Vv't- z'ky^&V.r f 'U /*-£ i. *»TAV. .^fv^ ■- <y 'y^ P- *v. <.yd?^'y U::¥' J. -. "Jr >-' f, *'-< ?!- ct s ■?w c& V* '-* a a a a s a- cb *3 a« a" *o cs. a 2 »u Cb 00 5S 2c «5 Ct> Cb ~b «a <rw *a CS So rt> Cb F0PER1N Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot E. DUQUESNE Zoon, Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. UITGEVER s SAKSEN - VA^'MKSTE Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, POPERINGIIE. postcheckrekening II' 15570. 'S3 Berichten 50 cent. de regel. Notaricëie berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere heihaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annon&en zijn vooraf te betalen en moeten voor den Vrij dag noen ingezonden worden. a a s.' ~a ai .s» «Sb CS a, <5j *0 h-*- o Qj O 1) cs, Qj <3J <3a 5Ji _0J a O a a «Sv a 4b a a as a a G JD <sJ i*s '♦sj _ab a a Voortaan zou het uit zijn met oorlog en menschenslachting, met verwoesting en ver nieling, uit met hongersnood en zielsverruk king; en alle menschen zouden broeders zijn in eene zelfde wereldfamilie die heeten zou de volkerenbond. Dat was het geliefkoosde thema bij den wapenstilstand, en die stelling was goed en schoon. Aten had echier vergeten rekening te hou den met een factor, en wel met den voor- naamsten, namelijk met het feit dat de volke renbond bestaan moest uit menschen, en niet uit denkbeelden of gedachten. Insgelijks had men vergeten, dat de beteekenis vAn die vredepreek voor twintig eeuwen reeds door Christus op heel wat vastere gronden werd gelegd, en dat niette min de wereld nog door oorlogen geteisterd is geweest; omdat zooals wij daareven zeg den, de wereld uit menschen bestaat, en dat volgens de wereldorde, door God zelf inge steld, de menschen over hun vrfjen wil be schikken om het goed of het kwaad te doen, en wel om deze eenvoudige reden, dat het goed beloond en het kwaad gestraft moet worden, en er geen spraak kan zijn van loon en straf, wanneer de mensch feitelijk niet vrij is goed of slecht te handelen Zij die echter aldus spraken tot de men schen, inzonderheid tot de voorstanders der ontvoogding van 's menschenverstand, werden op schouderophalen onthaalden toen men zegde: «Wat Christus'leer niet heeft verwezenlijkt, zal geen Wilson tot stand brengen», werd men vooreen domper gehouden. Welnu, thans herhalen wij de vraag wat is er van dien Volkerenbond, die den wereld vrede moest aanbrengen, geworden? Het antwoord luidt: Het land van Wilson, den vader van den Volkerenbond, maakt zelf geen deel uit van den Volkerenbond, en deze bestaat, jawel, op het papier en... de oorlog woedt, zoo vervaarlijk als ooit, nog immer voort in Oostelijk Europa. Voegen wij daaraan toe, dat de grootste zedelijke macht op aarde, de Paus van Rome, die, uit den aard van zijn ambt zelf, als Christus stedehouder, de natuurlijke voor stander en handhaver van den vrede is, uit den Volkerenbond werd geweerd. Daaruit zijn wij verplicht, met ons gewoon menschenverstand, te besluiten dat de Vol kerenbond tot nog toe eene fameuze hersen schim is geweestdat, om oorlogen te ver mijden, de menschen zelf moeten verbeterd worden, en dat, om die verbetering te bewerken, Christus' leer de reeds in onge nade gevallen geboden van vader Wilson niet noodig had. Immers, al het goede van, Wilson's artikelen staat, zooals wijhoogerj zegden, sedert twintig eeuwen in Christus') leer vervat. Dat sluit niet uit, dat wij alle organisatie, alle betrachting voor den wereldvrede met beide handen toejuichen, zelfs ook wanneer men dien vrede door welke eerlijke middelen ook bevorderen wil. Onze bedoeling was, aan te toonen dat, om vrede te hebben, de wereld er naar stre ven moet Christus' leer te doen naleven, om de menschen zelf en diensvolgens de maat schappij te verbeteren. W. B. Het antwoord op deze vraag ligt besloten in een artikel verschenen in Nr 17 van 21 Mei 1921 van de «Kroniek der Bouwnijver heid en betiteldAanmoediging van den Privaten Woningbouw» en luidende als volgt Wij hebben reeds herhaalde malen ge wezen op het stelsel van premiën dat in Holland wordt toegepast om den privaten woningbouw aan te moedigen. De gevolgen zijn niet uitgebleven: van 1 Januari tot 1 Mei 11. zijn aanvragen ingediend Mengelwerk van «De Poperinqhenaar». 23 door A. HANS. Maar nu zijt ge mevrouw De Vuist. Als tante Lotte hier geweest is, weten een uur later al de babbeltongen van Schoonvelde, wat er hier omgaat. En dat wil ik niet. Ik hoop dus, Godelieve, dat gij daarin mijn goesting zult doen. Als men trouwt, sterft familie toch af. Even aarzelde de jonge vrouw. En vaderen moeder? vroeg ze dan. O, dat Is van eigen iets anders 1 Ik zou wel een lafaard zijn, moest ik u van uw ouders scheiden. Maar ge kunt nu niet meer familiaar zijn met de parochianen. Peins er eens over en ge zult mij gelijk geven. Ik moet nog eens rap naar leper.. Tot straks Hij gaf haar een kus en vertrok. Godelieve bleef alleen. Een schaduw viel op haar geluk. Clemence VervloetNeen zij mocht geen kwaad denken van haar man. En toch... plots rees de twijfel. Godelieve dacht aan den eerste ontmoe ting met Louis in het woud, toen hij haar de bloem van 't Vrijbosch noemde. Clemence was daar ook en zij was al familiaar jegens denzoonder villa... En danlatere geruchten... Neen, ik mag Louis niet wantrouwen, mompelde Godelieve. En wat hij zegt van den omgang met tante Lotte..., ja, hij heeft wel een beetje gelijk. Zij klapt veel..., en, voor den bouw van niet minder dan 20.000 woningen Een groot deel dezer aanvragen betreft den bouw van een enkele woning van eigen gebruik. In de veronderstelling dat de Staatspremie per woning gemiddeld 1000 gulden bedraagt maakt dit voor den Staat eene uitgave van 20 millioen gulden. In België heeft de Regeering om den wo ningnood te bestrijden een eerste krediet van 100 millioen frank uitgeloofd aan de Natio nale maatschappij van den bouw van goed- koope woningen. Zooals men weet, voorziet het bouwprogramma dezer Nationale Maat schappij voor dit jaar ongeveer 10.000 wo ningen en zulks met dien verstande, dat de provinciën en gemeentebesturen hierbij voor evenveel tusschenkomen als de Staat. Deze 10.000 huizen zullen dus aan Staat, provincie en gemeentebesturen samen onge veer 200 millioen frank kosten In Holland zal de Staat, door ongeveer 20 millioen gulden aan premiën uit te deelen 20.000 woningen uit den grond doen op rijzen. Is de tegenstelling niet kenschetsend en wordt het niet hoog tijd af te breken met het eenzijdig sijsteem van steun bij millioenen voor den officieelenbouw van woningen en totale onverschilligheid tegenover den privaten woningbouw? Het is immers van het privaat initiatief dat de redding moet komen BesluitHet is ons aller plicht in 't belang van de spoedige oplossing van 't Maatschap pelijk vraagstuk, het lenigen van den wo- ningsnood, en het redden van Belgie's deer lijke finantiën, zoowel die van den Staat als die van Provincie en Gemeenten aan onze gekozene Kamerheeren, Senatoren, Provincie- en Gemeenteraadsheeren, bij alle gelegenheden, te wijzen op de onver staanbare saboteering in ons land van de wet van 19slen October 1919 voor den bouw van goedkoope woningen. Immers het hoeft steeds gezegd en herhaald te worden dat het volk zoo met zijn geld niet moet laten spelen, met de Nationale Maatschappij uitsluiteüjk meester te laten, van aan de koek der milde toelagen van den Staat, Provincie, Gemeen ten, Weldadigheidsinstellingen en bijzonde ren alleen ofiicieele Bouwmaatschappijen toe te laten, en van die koek stelselmatig en wil lekeurig af te weren alle volledige Krediet maatschappijen voor den bouw van private goedkoope woningen die, al werden zij van vóór den oorlog met dat doel gesticht en al hebben zij bewijzen van goed sociaal werk geleverd, en al werden zij volgens art. 5 der voornoemde wet en in den geest en den wil der kamerheeren, die de wet stemden op ge lijken voel in de te voorziene toelagen deel zaam gemaakt, toch spijts de wet in hunne heilzame werking met volledige lamheid zijn geslagen. Waarom hier nogmaals twee ma ten en tweegewichten? En aan wie de schuld? Alandatarissen en gekozenen van 't volk van laag tot hoog, van welke politieke ge zindheid gij ook moget wezen, vooruit op de baan van recht en plicht, vooruit tot heil der Maatschappij 1 Overweegt en gij zult beslui ten dat het heil vooral in de Krediet Alaat schappij en niet hoofdzakelijk in de Bouw maatschappij is gelegen. Elliryc. VOORMEZEELE. In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op I'n Augusti 1914, als volgt vastgesteldvoor de hierna- vermelde geteisterden MOORSLEDE Verbeke Romanic Wwe. Latruwe 1000 Pattyn Louise 900 YPER. Therry Victor Demarrez 5915 Spotbeen Henri Devos 3770 Gheysen Lucie 400 Deberdt Sophie 85u Gheysen Riem Gustave 20U0 Deceuninck Vlaemynck Emile 1400 NOORDSCHOOTE Delva Hennin 8354 Stekclorum Henri 8070 Dekeirel David 10007 al wil ik niet hoovaardig zijn, ik kan niet meer doen lijk vroeger. Ze keek om zich heen. Ze zat hier in de woonkamer, die rijk bemeubeld was, even als alle vertrekken. Vad*r De Vuist woonde in den linkervleu gel cn liet het jong paar geheel vrij. En de villa was ruimgenoeg voorweldriegezinnen. Godelieve had alles, wat ze maar kon wenschen. Als ze naar leper en Roeselare wilde, voerde Louis er haar inde auto heen. Vroeger bracht ze er kant. Nu droeg ze zelf kant. Louis was goed voor haar. Nu reed hij alleen weg. Hij moest zeker haastige za ken verrichten, maar anders nam hij haar altijd mee. En toch gevoelde Godelieve nu iets som bers, als een vage angst, ze dacht aan het geheimzinnig briefje op het venster, den morgen van haar trouwdag, aan de bloemen bij het kruis. Superstitie, zoo bemoedigde ze zich zelve, en trachtte ze de vrees van zich af te zetten. Louis bleef lang afwezig, 't Was avond, toen hij thuis kwam. Laat, hé? zei hij tot zijn vrouw. Ja, de zaken van vader overnemen, dat is niet zoo gemakkelijk. Veel beslommeringen in 't eerst! Godelieve ontstelde. Ze zag dat haar man gedronken had. Een walm van wijn hing om hem. Ze zou hem moeten berispen, maar ze durfde niet. Ze had een afschuw van wijn. Ze dacht dan aan die reis naar Roeselare, aan de bedwelming. Ze wist wel, dat in hooge standen mannen door den wijn ver Detembe Améüa 1580 DICKEBUSCH. Dausy Henri 1048 WAASTEN Dequeker Désiré 1871 Degryse Pierre 2047 Leterme Maria 2227 - Houcque Louis 1565 Vannieuweuhuyse Gustave 1006 - Lewylüe Arthur 1 190 - Wwe Debourse 3797 Wwe Bonte Charles 2268 - Volqueman Léopold 8170 POPERINGHE Hoevenaeghel Ernest 2132 85 Wwe Schaballie Eug. BeheytThér. 632 Berat Achille 907 10 Matten Leon 745 60 Lernout Noémie 504 Vancesbeek Jean 2165 - Gesquire Henri «%- Loncke Vital 2711 86 RENINGHELST Dury René 456 75 Vanhoutte Rosalie Wwe. Dondeyne 2571 Brutsaert Henri 5851 88 Clinckemaillie Jules 2610 - Sohier Richard 480 - Zijde Rosalie 849 WOESTEN Suffys Louise 245 - Truwant Charles 470 Soenen Albin 2450 Vandenbussche Placide 2435 - Ureel Achille 570 Vandenbussche Henri 460 - Wulleman Charles 1100 - Top Alidor 610 Wwe. Vandenbussche Suffys 465 - Den 3el1 juli a. s. opent de GREAT EAS TERN RAILWAY een nieuwe sneldienst die niet alleen een groote toeloop van Engel sche en Amerikaansche toeristen naar de belgische slagvelden zal overbrengen, maar ook de reis tusschen België en Engeland merkelijk verkort. De overtocht des nachts spaart tijd en hotelkosten, daar men rustig slaapt in een gemakkelijk bed in de kajuit. Vertrekkend uit Brussel-Noord om 20.18 ure, Gent 21.16, Brugge 22.36 komt men reeds in Londen aan om 8 ure 's anderendaags morgens. Vertrek uit Zeebrugge 23.30: Zondag, Dins dag, Donderdag. De dienst is uiterst goed geschikt voor spoedverzendingen van vruchtenen veldpro ducfen. Agenten der GREAT EASTERN RAILWAY te Antwerpen, Zeebrugge en te Brussel, 4iAdolphe Max laan. De hertog van Northumberland heeft te Londen eene redevoering uitgesproken over de wereldrevolutie. Talrijke Parlementsleden maakten deel uit van het gehoor. Spreker zegde «In de samenzwering die ons bedreigt kan men drie verborgen machten onderschei den de Duitsche kuiperij, de financieele in ternationale kuiperij en de internationale socialistische beweging. Die machten schij nen over heel de wereld te ieveren aan de vernietiging der bestaande regeerings-instel- lingen en van de samenleving, maar het Britsche rijk is het bijzonderste mikpunt van hunne aanvallen. Wat onze toesland verergert, 't is dat men beweert het lot van den werkman te willen verbeteren en de ware belangen van de nijverheid uit te breiden. Maar het werke lijk doel is het land ten onder te brengen, ten eindede wereld revolutie te vergemakkelijken. Nooit is het gevaar voor eene revolutie zoo groot geweest als op heden en er is maar een middel om ze het hoofd te bieden 't is aan het land heel de waarheid zeggen en een oproep doen aan zijne medehulp om de sa menzwering te bevechten. Na nog andere redenaars gehoord te heb ben, stemde de vergadering met algemeen heid eene motie, vragend dat de regeering onmiddellijk maatregelen zou nemen om het spel te verschalken van de opruiers die door vreemde revolutionnairs betaald zijn. In het belang van hun eigen doel wit willen die ke reis de nijverheid ondermijnen en oproer in het land uitlokken. De motie vraagt bijzon der dat men de gevaarlijke vreemdelingen uit het land.zou houden, en ook het vreemd geld waarmede de opruiers bezoldigd wor den voor hun wraakroepend werk. Eene afvaardiging zal den eersten minister gaan spreken over die kwestie en deze zal nog lieden Vrijdag in het Lagerhuis te berde komen. Naarnlooze Maatschappij. Kwpitaal 10.ooo.ooof. Reservtn 11.ooo.ooof. Geldplaatsingen op zicht en op termijn, Loopende handelsrekeningen genaamd Bankrekeningen Disconto en inning van alle handelseffekten, Voorschotten op oorlogschade. SEDERT 24 MEI 1921, opening van het in het huis van Mr Karei Ver Eecke, recht over de kerk. Bijzondere voordeelige voorwaarden De Bureelen zullen toegankelijk zijn aan het publiek alle Dinsdagen van 9 tot 12 uren 's voormiddags. I V/at «bureaucratie en adininislraaatie» 'kunnen uithalen Lees maar eens aandach- lig volgend schrijven dat we ontvangen uit Gavere I Op 1 Oogst 1914, opgeroepen bij het 21e linieregiment 3e O, en op 6 Oktober 1914 doodelijk gewond in d'handen gevallen van 'den vijand, werd ik als gesneuveld op de 'dagorde vermeld, en werd in 1915 de akte ivan overlijden naar de gemeente Gavere ge- 'stuurd. Op 29 November 1914 werd ik echter naar Duitschland overgevoerd en in Duitsch- land heb ik verbleven tót Januari 1919. j Op 11 Januari 1919 was ik in C. T. A. Al. Brussel. Ik kreeg verlof voor een maand. Van 10 tot 20 Februari 1919 was ik aan- wezig in C. T. A. M. Gent Op 20 Februari i 1919 werd ik niet veilof zonder soldij ge- 1 stuurd. Van dien dag af tot op heden kwam een gedurige briefwisseling in gang tusschen het j gemeentebestuur van Gavere en de verschil- lende departementen van den regimentstaf i en het Ministerie. j Eerst zijn mijn stukken teruggekeerd van Gavere met de melding Tué a Linth, le 6 - octobre 1914 j Dan werd een eerste vergoeding overge- i maakt aan mijne moederrnére de militaire décédé enz enz. Door het gemeentebe stuur werd ze teruggezonden met nota dat militaire décédé springlevend was. De medalie d«r overwinning werd toege- zonden aux parents du militaire décédé» jmet veel complimenten. (Februari 1920.) Op 6 Maart heb ik deelgenomen aan de jaarlijksche monstering in burgerkleedij. Ik heb verschillende forraulen ingevuld met allerhande vragen uitgaande van het 21c linieregiment, 3C Cie. Oogst 1920 heb ik bericht van verandering van divisie ontvangen. Doch OP 12 APRIL 11. heelt mijne moeder weer het Diploma ontvangen Hommage de la Patrie rccon- naissante uitgaande van het le iinieregi- ment a titre posthume voor haar gesneu velden jongen. In September 1919 heb ik echter de demo bilisatie-vergoedingen bekomen (achterstel van soldij, vergoeding voor burgerkleedij, enz. enz.) in C. T A M. Gent, en mijn ver lofbrief ontvangen. de beesten gelijk in de volksklassedoor genever. En «zaken doen» was dan het voorwendsel, de verontschuldiging tegenover de vrouw voor uithuizigheid. Ja er lag reeds een schaduw op het geluk der jonge mevrouw De Vuist. Den volgenden Zondag ging Godelieve alleen naar de hoogmis. Ze wandelde naar 't dorp. Ze had er een tegenzin in, daarvoor de auto te gebruiken't was of ze dan de dorpelingen overbluffen wilde, of ze pronkte met haar rijkdom. Vader De Vuist was wat ongesteld en Louis hield hem gezelschap. Toen de mis uit was, stond tante Lotte bij Godelieve. Gaat ge mee vroeg ze. Even aarzelde Godelieve. Ja, zei ze dan. Tante Lotte zei onderweg niets. Haar nicht gevoelde wel, dat ze verstoord was. En pas zat ze in het huizeke, of de oude vrouw begon: Zoo'n affront 1 zei ze met levende stem. Ik kom daar van de villa en Louis zendt mij door, en zegt dat ik niet meer komen mag. Dat gij nu te boog zijt voor mij 1 Heeft Louis dat alzoo gezegd tante? Ja alzoo... cn dat gij nu mevrouw De Vuist zijt en dat ik het moest verstaan, dat alles veranderd was. Ik stond daar als van de hand Gods geslagen. Ik had u al eerder verwacht, ik was zeker dat gij mij zoudt ko De Brevetleti der Herinnerings- en Over winningsrnedaliën, mij verleend na mijnen dood werden echter ook aan mijne moeder weduwe gezonden Ze werden weergestuurd door het gemeentebestuur met den noodigen uitleg; vervolgens naar mij teruggekeerd, de woorden na zijnen dood doorgehaald. Tot heden toe is dit alles (II), maar wie weet wat er nog niet al komen zal. Ik meen dal dit nog een treffend bewijs is van de goede inrichting der bureaucratie of de administraaAtie doch ik ben nieuwsgierig, moest er nogmaals gevaar zijn of ik DAN niet weer levendig zou bevonden worden. Maar moest UEd. aan de bevoegde over heid de vraag stellen, wie weet laat men ons niet weten waar ik ergens begraven lig. Zonder cornentaar De eerste heete zomer, waarvan in de ge- schiedboeken iets vermeld werd, was die van het jaar 738, toen de meeste bronnen in Europa uitdroogden en duizende personen van dorst stierven. In 879 was het al even erg. In 954 en 994 verbrandde overal de oogst, zoodat een vreeseüjke hongersnood het gevolg was. In het jaar 1000 wisten de menschen niet beter of de aarde zou dien zomer door vuur ver woest worden Alle rivieren en bronnen in midden Europa waren opgedroogd, zoodat de visschen omkwamen en tot bederf over gingen, waardoor een hevige smetziekte uit brak. lii K '22 overleden vele menschen ten gevo'ge van de warmte Irr 10^2 idem. In 1052 kon men eieren koken in het zand. In 1220 stierven veel soldaten door de hiite. In 1270 en 1 v77 dus twee zomers achtereen had Frankrijk tengevolge van de droogte volkomen gebrek aan levensmiddelen. In 1303 en 1304 weer twee zomers achtereen lagen Seine, Loire, Rijnen Donau droog. In 1393 en 1394 vielen vele dieren op het veld dood neer. In 1541 was de hitte zoo groot, dat bijna alle rivieren in Frankrijk opge droogd waren. Het jaar 1040 telde ongeveer 58 dagen van ongemecne hilte. Het jaar 1718 heeft het van April tot October in het geheel niet geregend. De thermometer was ongeveer 30 gr. C., dus bloedwarmte. 1811 en 1812 waren ook niet trisch te noemen In 1830 en 1850 weesde thermometer nagenoeg 30 gr C. De hoogste temperatuur die een mensch eenigen tijd kan verdragen, bedraagt onge veer 10 tot 15 gr. C. ktij ij'i j> n Opvolger van S. VANDEN BERGSE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - I» O i» ïi l 1\ li Bi B<;. - men halen, maar ik heb u niet gezien. Zult gij misschien doen wat Louis zegt? Hij is mijn man tante. Ha, ik hoor het al... ik ben al met een keer te gemeen voor madam uit de villa. Maar neen, tante, doch ge moet ver staan. Ik versta het heel goed, ik ben te ge meen... Maar 't is goed! Wat wil ik ook nog bij zoo'n man komen. Wat wilt ge zeggen O, ge zult het niet weten. Is het op Clemence Vervloet dat ge spreekt tante? Ha, ge zijt al zoo doof niet meer't Is van eigen op Clemence Vervloet... Hadde uw vader en moeder maar beter uit hun oogen gezien, eer ze u aan Louis De Vuist tot vrouwe gaven. Maar 't was de glorie, het geld,hé. En ze zullen zeker ook niet meer cp de villa mogen komen. Ze rieken te vele naar den stal, hé, voor den fijnen mijnheer, die algelijk wel een boerenmeisje in zijn huis lokte. Godelieve was eensklaps opgestaan. Tra nen welden in haar oogen. O, tante, dat is gemeenriep ze ver ontwaardigd. - Gemeen, gemeen... 't Is de eerste keer, dat ze mij zoo iets zeggen Ik ben, God zij gedankt, geen kwaadspreekster... verre van daar... en er is op mij niets te zeggen. Gij lastert Louis, gij babbelt de venij nige kornmeeren na, al die jaloersch zijn. Jaloersch. Ik heb geen vent vandoen, ge kunt er geen een vertrouwen Ge hebt het weer ondervonden Jaloersch van Louis FrekLiti^ van Woensdag I Juni, Woensdag heeft in de Nationale Bank, te Brussel, de tweede trekking plaats gehad van de loterij der leening van één miljard der verwoeste gewesten. Het groot lot van 250.000 fr. is gewonnen door: Serie 119 590, nummer 17. Deze titel werd verkocht door de Ban- que Centrale de la Dendre te Aalst. Het lot van 100,000 fr. komt toe aan den titelSerie 101,979, nummer 16, verkocht door de Banque Centralede Namur Serie 184,869, nummer 14, wint heteersie lot van 50,000 fr. Serie 191,934, nummer 14, heeft het twee- lot van 50,000 fr. Serie 191,934, nummer 5, behaalt het derde lot van 50/ 00; De twee eeisten van deze drie titels wer den verkocht door het Crédit Anversois hoofdhuis van Brussel. Dat beteekent niet dat de winners te Brussel wonen, want die Bank heeft de aankoopen gedaan voor al h«re bijhulzenDe derde Ütcl werd geleverd door het Gemeentekrediet van Brussel es- hé. Dinsdag, brak voor Duitschland de eerste vervaldag aan, voor de storting van een mil jard mark goud aan de Bondgenooten Het Reich Heeft dezen keer woord gehouden en zijn handteeken ecre aangedaan. Maandag namiddag werdt het eerste miljard betaald. Dit gebeurde te Parijs, in de volgende om standigheden. Maandag namiddag kwam M. AAayer, in vervanging van Al. Bergmann, in de Kommissie der Herstellingen, waar hij door den vooizitter ontvangen werd. Al. Mayer overhandigde dezen twintig bons van tien miljoen dollars elk, der Duit sche Schatkist, en hebbende thans eene waarde van 810 miljoen mark goud. Die bons waren Zaterdag avond uit Berlijn ver zonden geworden. M. Mayer voegde bij die bons een brief, waarin vermeld staat 1. Dat Duitschland vroeger reeds 36,733, 000 dollars, 't zij 150 miljoen mark-goud ge stort heeft 2. Dat Berlijn thans twintig bons van 10 miljoen dollars elk, 't zij 200 miljoen dollars of 840 miljoen mark-goud stort: 3. Dat liet Reich de overblijvende som in goudmunt van 10 miljoen mark-goud ter be schikking houdt van de Kommissie der Her stellingen. Die somtnen, 150 840 T 10 miljoen mark goud maken samen het eerste miljard mark goud uit, dat voor 31 Mei moest gestort zijn. De Komissie der Herstellingen zal onmid- delijk de noodige schikkingen treffen tot de verdeeling van dit miljard onder de Bond genooten. Nabij Washington is een miiitair vlieg tuig. tijdens een geweldig onweder, van een groole hoogte neergeploft. De zeven passa giers, vijf militairen en twee burgers werden allen gedood. In't Fransch Belgisch grensdorp Marcq is er bij den landbouwer L. Desbonnet een geval van veepest ontstaan. Alle verkeer met vee is op de baan Rijssel-Meenen verboden. Deze weck werden officieel de betrek kingen hersteld tusschen Frankrijk en den H. Stoel. Al Jonnartde nieuwe gezant werd door den Paus plechtig ontvangen. In een koolmijn in Saksen schoot plot seling het water binnen. Zeventien werklie den kwamen om. De Kroonprins van Japan is tegen woordig op bezoek te Parijs waar hij geest driftig ontvangen v/erd. Te Aiexandrie heeft de oproerige be weging eene groote uitbreiding genomen. De errgelsche troepen zijn onmachtig. De slachtoffers der laatste opstooten en woelin gen. zoo dooderr als gekwetsten, worden bij honderden geteld. Nabij Metz is een militair vliegtuig dat enkel 15 m. hoog was. ten gronde te pletter gevallen. De vier vliegers waren op den slag dood. In vollen dag werd te Beziers een juweelenwinkel geplunderd. De dieven drongen langs het aanpalende gebouw bin nen, stolen voor eene waarde van 90.000 fr. juweelen en mieken zich uit de voeten zon der verontrust te worden. Onze Vorsten hebben Zaterdag per vliegtuig een reisje naar Engeland onderno men. Te Porth Smouth woonden zij het ver trek van liet schoolschip bij, waarop prins Karei Tlieodoor als kadet ingescheept is. Maandag zijn zij gelukkig ook per vliegtuig, te Brussel weergekeerd. In de haven van Napels heeft een vreeseüjke brand gewoed die talrijke lood sen met heel den inhoud van koopwaren verstonden heeft. Zoo reusachtig was de vuurgloed dat men de vlammen uren en uren in 't ronde kon zien. De schade word geraamd op ruim 15 miljoen lire. De haven van Buenos Ay res, Argen tinië, is dooreen vreeseüjke brandramp ge teisterd geworden. De uitgestrekte hnngaars en stapelplaatsen der douanen zijn in brand geraakt en werden ten gronde vernield. De of van u 1 Hij rijdt al dikwijls alleen uit, Ja, ja, hij zal wel weten waarvoor. Ik ga voort, en ik zet hier geen voet meer 1 Dat zullen we nog moeten zien eer we het gelooven. Clemence Vervloei was wel gekomen op de villa, en als Louis De Vuist er nu weer een andere brengt zult gij er dan blijven? Dan moogt ge nog altijd naar tante Lotte komen, dat beloof ik u. Louis had gelijk u aan de deur ie zet ten kreet Godelieve woedend. Nu, zoo had hij gelijk. Gij zijt een te groote dame voor mij, hé, mevrouwe De Vuist, mevrouwevande villa,waarClemence Vervloet voor u zat en wie weet welk een sluns achter u komt, of met u. want die fiereflaaien als De Vuist durven a'tes Nu Louis had gelijk, ik ben niet treffelijk genoeg, maar hier komen er 's avonds geen mannen binnen, wij zullen naar geen tribunaal moe ten getuigen in smerige zaken. Hadt ge maar een vent kunnen krij gen! Vader zegt dat ge erin uw lijd genoeg achter geloopen hebt. Zegt uw vader dat? Hij zal het ver antwoorden, die smerige leugenaar. Ha, hij zegt dat ik achter mannen geloopen heb lie ver ware ik dood gevallen. Ha, hij zegt dat met zijn duivels tonge, hij zou beter zijn dochter aan Leon Rykaart gegeven hebben den duts, die nu met zijn ziel onder zijn ar men loopt, maar neen, het moest glorie en j schoon mee zoudt ku geld zijn, een trouw met lepersche koetsen,'geld 1 Neen zijn geld en een villa, en schoone meubels, een aute-fzijn. mobiel, zoo'n stinker, die de strate verpest, j En nu 1 Clemence Vervloet, door degendarms j weggedaan en 't was heel goed, dat schan daal verdiende het, maar ze hadden den treffelijken meneere Louis De Vuist aan haar moeten ketenen. Ge liegt, ge liegt, en Louis zal u de politie zenden vuiltonge! riep Godelieve bui ten zich zelve. O, ze had de straat willen opioopen, maar kon ze zich zoo weenend aan de menschen vertoonen? Ze viel weer op den stoel neer en snikte. Tante Lotte scheen toch even te schrik ken van hare droefheid. Godelieve, ik wil uw woorden verge ten hernam ze kalmer, al zijn ze onrecht vaardig. Gij zijt onrechtvaardig Neen, Godelieve, ik wil uw oogen openen. Louis maakt u ongelukkig. Verlaat de villa kom bij mij wonen. Hier wonen 1 Louis zal u moeten onderhouden gij hebt reden orn de echtscheiding te vragen, als Christelijke dochter zijt ge dat verplicht. Louis moet u dan een jaargeld betalen, en gij zult gerust leven en hij mag van de villa een hol maken, lijk hij begeert, maar de eere van de Vereekes is gered. Gij zijt zot Wat, ben ik zot! - Of gij loert op Louis' geld. Waarom moet ik dan bij u komen wonen! Omdat gij kunnen spelen met Louis' zoudt ge niet aikeerig En al wat ge vertelt is laster. Vervolgt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1