HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperirighe en Omstreken. h ft, a. BUREELMEUBELS Apotheek Frans Van de Plas De bloem van het Vrijboseh o Zondag 10" Juli 1921. 15 Centiemen. 18° Jaar. N' 28. den Guldensporenslag O orlogss ch a de. Iii 't Buitenland. ïn 't Binnenland. a SH- ct a. £- V» t* «2 ct> a a a a t- as 5S- Cb a a a. 5c W Cb a as >5 cts 3 i-<i C- 2"« 5C a* Zo fct es> O* a 5c Cb 55" Oc -s E. OUQUESNE Zoon, Telefoon 1669. i\l)onaementprijs s 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr. buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland10.50 fr. V. Vlamingen, Gedenkt woorden van onzen Koning in 1914. Maartdag 11 Juli is de 619de verjaardag van den Guldensporendag. De geschiedenis leert ons dat onze Voor- vaderen, de Vlaamsche ambachtslieden, ge wapend met handbogen en goedendags, en aangevoerd door Jan Breydel en Pieter Deconinck, te Groeninghe bij Kortrijk, op 11 Juli 1302, de zegepraal behaald hebben op wel geordende legermachten, die tienmaal talrijker waren dan zij zelf. Hadden de Vlamingen dien ttlag verloren, nooit zou er spraak geweest zijn van het hedendaags Mche SSelft'ië. Hoogleeraar Kurth (een waal) zeker wel de grootste geschiedschrijver van onzen tijd, schreef in de XX Siecle» over den Gulden sporenslag: Indien er voor ons, Belgen, ééne plaats bestaat, die voor onze Vaderlandsliefde moet geheiligd zijn, dan is het de vlakte van Groeninghe, waar, over meer dan 600 jaar, onze Belgische nationaliteit gedoopt werd in eerie zee van bloed. Immers niet enkel voor zichzelven, maar voor heel Belgie hebben Vlaanderens zonen zich daar geslachtofferd». Door de dwingelandij van den vreemden indringer tegen te houden, hebben de Vla mingen te Groeninghe de grondslagen ge legd van onze Belgische nationaliteit Hadden de Vlamingen te Groeninghe de nederlaag geleden dan had Vlaanderen zich voor goed moeten krommen onder het Fran sche juk; en na Vlaanderen, zouden de an dere Provinciën hetzelfde lot ondergaan heb ben. België zou dus nooit meer behoord heb ben tot de natiën, en nu zou het niet schitte ren in de eerste reeks onder de beschaafde volkeren Dit zijn de eigene woorden van dezen be roemden geschiedschrijver. En na deze be oordeeling voegde hij er bij, hij, die Waal was van geboorte, en opvoedingIk geloof niet dat er Belgen zijn die kunnen betreuren dat de Franschen alsdan den slag verloren hebben, en die liever zouden gehad hebben dat Vlaanderen en heel België zou ingelijfd worden bij Frankrijk; wat mij betreft, ik be hoor tot die millioenen inenschen, voor wie de zegepraal der Vlamingen eene oorzaak van vreugde is. En daarom zeg ik, dat de Vlamingen wèl doen, den verjaardag van U Juli te vieren». Dien dag niet vieren dat ware voor de Vlamingen zich schamen over hunne eigene Voorouders, die hun de vrijheid gaven ten koste van hun bloed. Vlaamsche Burgers van Poperinghe, gij hebt het zelf in de dagbladen gelezenwan neer in de bloedige Augustusdagen 1914, ons leger onder overmacht en uitputting ging wijken, klonk plots eene stem over de van bloed rookende slagvelden Vltutiingen, gedenkt den <ïul- densporendag.'t Was onze Koning, die wel wist dat hij, met den Gulden sporenslag te herinneren, het grootste, het heerlijkste feit ophaalde uit Vlaanderens roemrijke geschiedenis. De kreet van hun nen Vorst gaf demoegevochten strijders weer moed, en ze hielden stand tot het uiterste. Om de beteekenis dus van dezen strijd, en om de heerlijke gevolgen die er uit voort vloeiden, en getrouw aan het woord van onzen Koning, dient deze dag dus overal ge vierd. Burgers van Poperinghe, gedankt den Slag der Gulden Sporen, en om dit te toonen bevlagtuwe huizen opMaandag «1 Juli! Een Feestje in de Verwoeste streek. Goyden bruiloften op de Clytte! Gasthuisstraat, l|>, POPERINGHE. ff Aksuiltoiicli&'iii^eii Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. - Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.—Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere hei haalde annoncen, prijzen op aanvraag. e «5 '35 O 5* Qj Ij <5 ij «KJ Ot •v "P £3 Sj "W wrt» an tamammmimmsmmaammm amammumnwii Zoo 't was gouden bruiloft, Dinsdag, 21n Juni, op onze Clytte. Gouden bruiloft, 't is te zeggen dubbele gouden bruiloft, en j bovendien die dubbele gouden bruiloft was al jaren over de schreve. Immers Henri Car ton en Amelie Vandamme zijn reeds zes en vijftig jaar getrouwd, en Eduard Odent stond over drie-en vijftig jaar voor den autaar met Amelie Bondue, zijn vrouwtje. Te meer, als 't verjaarde, was er op geen feestevieren te denken in Mei 1915, 't was de tweede slag van Yper met dien eersten gazaanval onzali ger gedachtenisse in september 1918, zaten we nog allen in ballingschap, en ferm te ver langen, naar de streke, om weere naar huis! En sedert dat weere-t'huis zijn, hadden we geen vieren gezien, tenzij van chineezen, of van ratten en muizen 't jaar 1919, of alte mets 'ne keer van 't Albert-Fonds, 'ne ver waaide keer. De menschen peisden op werken, op land effenen, op een barakske optimmeren, om in 't drooge te geraken. En nu ze in'tdrooge zijn, de familie Carton in een barakske, dat Henri kleurvol omsierd heeft met bloeiende kapucijntjes, en geurende Verzedoors de familie Odent in een smaakvol nieuw huis, met mansardekappe en standvensters, en 't jaartal 1920 in diepe cyfers in blauw steen gekapt, nu ze in 't drooge zijn, ja, 't begon sprake zijn van gouden bruiloft vieren Moeder Carton stribbelde wat tegen, en hield staan dat ze nog hooren zeggen had dat 'ne rnensch die te vele vierde lijk toen eerder doodging, zei ze, en Amelie Odent wist al dikwijls 'ne keer van vliegende flerecijn in arms en beenen, zei ze, maar dat alles werd overklapt van kinders en kleinkinders Ja, ja, 't was de moeite weerd nu te vieren, vieren zouden ze alleszins, vieren was de leuze. En den besten tijd om te vieren, om geen werk te verletten, was de kermisse. Zoo 't werd beslist op Kermis-dinsdag te vieren ze hadden 't wel deerlijk vergeten op de feestprogramma te zetten, de jonkheden, maar aliaze zouden die vergetendheid weere goed maken, met al te zamen te helpen poorten zetten, groene festoenen en gekleur de vaantjes uit te hangen, ferm leute te ma ken en luidruchtig 't feestkanon te doen dreunen... En 't was oprecht schoon heel de Clytte was te beene dien morgen, 't druppelde wel een beetje... om 't zand te blusschen; 't mu ziek van Kemmel, dat ook ging komen te wege, trok wel zijn heiligen in, maar algelijk 'twas schoon. Kinders, Kleinkinders en iSchoonkinders van de jubilarissen waren van verre en bij toegekomen, tot van Brus sel toe, wat zeg ik 1 tot van uit de Eure, in FrankrijkDaar was wel ook een over-klein- kind dat van rechtswege ook in de feeste uitgenoodigd was, en op de Clytte verblijft, maar 't loopt nog alleene niet't Was dus maar dat kleintje daar, dat niet te beene was En volk 't Was al gepint en gepareerd, vaantjes bij de masse, en bloemen van alle kleuren, en groen in overvloed. Twee schoone groote poorten, eendelijke zware hoppekepers heel in groen en bloemen, en bovenop vaandels die wapperden... En op die poorten, voor elke familie een schoon gelegenheidsdicht, met allerhande feestwenschen, allerlei kod dige spreuken, hertelijk en welgemeend, de brave jubelarissen tereere... Moeder Carton was den vrijdag voordien met Dumortier's kamionske meegereden naar Poperinghe, 'k heb vergeten of het voor eene nieuwe inutse of voor een paar gemak kelijke leege schoenen was, 't doet 't komt mij te binnen, 't was voor den «rosbif 't is waar., en 't was heet dien dag, en niet ge woon van alzoo geschokt te zijn op dat ka mionske, Moeder Carton was lijk niet wel geworden, haar herte had gekeerd, de meri te lastig was en ook omdat Madame ongelijk had, zei hij, van kwaad te willen zijn. En alzoo is er gevierd geworden op onze Clijtte, op Kermis dinsdag, schoone gevierd en geestig gevierd en lange gevierd... Want 't was reeds negen en half, dunkt mij, als ik zag Jules Malo met de vrouwe stap en half naar Kemmel in de lange dagen, en 't koelte... trekken Nu 't is gaat best in de schen spraken al van kwalijk worden, en dk zei al is 't jammer toch maar algelijk! 't beterde en dinsdag morgen ze bleusde v. ,f aandoening^en geluk, als't moment kwam van naar schoole te gaan, waar ze moesten vergaren, de jubilarissen en heel hunne fa milie... Daar zie ze kwamen op door de versier de strate, en de krameniers hadden ook meêgedaan, Wartje van Woumen had zijn kraam in 't groen gepint, en Carniel Cla- bau's huiswagen was ook al versierd, en de Tip National was op zijn beste, en t kraam met nougat, spekulacie en kraks- kes 't was al in gekleurde lintjes.. Kwart voor 10 ure werden ze ingehaald en stoetsgewijze naar de noodkerk geleid, mid den door de vriendlijke menigte, die al weerskanten de strate de familie groette en eerst de kerk liet binnengaan... Daar lazen de kleinkindeitjes van de jubi larissen elk eenen aaandoenlijken brief af voor Grootvader en Grootmoeder die preusch waren, en bewogen ge kunt niet meer. En 'k zag menig traantje voorzichtig weggepikt als de feestelijke ruikers aange boden werdenwonderschoone bloemen mandjes met witteen gulden bloemen, die niet verwelken kunnen, en jaren lang in de; In de laatste zitting der Scheids rechter lij- beste kamer tot aandenken zullen bewaard Re Kommissies werd de schade op lea August i blijven. \1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- En dan begon de jubelmis. Heel de kerk vermelde geteisterden op haar beste, 't gered-geworden beste gou den zijn bijna totaal onbekend in onze streek. De Staatslandbouwkundigen beantwoor den kosteloos alle aanvragen betrekkelijk den landbouw. Bericht aan de Geteisterden De Dienst der overeenkomst met Verwoeste Gewesten in deri Dienst voor Oor- Aan de goede jubilarissen' van de Clytte, aan hunne kinders, kleinkinders, ja zelfslogsschade verleent aan de geteisterden overkleinkinders nog eens hertelijk profi- j welke hunne woning willen herstellen of her- ciat, en als't God beliefd, nog vele jaren j opbouwen voorschotten De Grieken maken zich in Turkije, aan ijselijke wreedheden plichtig. In Opper-Schjeziën hebben bloedige onlusten plaats. De Fransche opperbevel hebber werd op straat vermoord. In Engelsch Indie hebben gedurig wan orders plaats tegen het Engelsch gezag. Er worden veel branden gesticht en plunderin gen gepleegd. Iu Ierland woedt de burgeroorlog, in al zijn wreedheid, maar immer voort. geluk Opvolger van S VANDEN BERGHE, Bertcnplaat.8, 8, (Kleine Markt), -- P O P IE H i G II E. - WAASTEN. Leterrne Frere et soeurs den kazuifel, roozen bij de voere op het al taar, lichten bij de beelden, en de kerke proppensvol. Na het evangelie, kort en klaar'^9PPin le,re et soeurs en aandoenlijk de aanspraak van E. H. Pas- ullens Edouard toor aan de jubilarissen, hunne eerzameScherlynck familiën en de toegestroomde menigte, met j ^'x Achiile als lesse Eert vader en moeder, opdat gij i ^u^"ste, lang moget leven op aarde. Gods vierde ge- f-ec'use Alfred bod, dat al dikwijls, veel te dikwijls 'ne keer WOESTEN. een wrong krijgt op onze dagen. Gykiere Amandus 't Was oprecht deugdelijk om zien, hoe Vlaemynck Achiile ons volk van herte meevierde ook in gebeden,* RENÏN^HE vrome gebeden voor de zoo sterkgebleven 1 J L" jubilarissen, voor't groot getal familieleden pnick Achiile groote talrijke vlaamsche familiën en, anoecasteele Charles hoop ik wel, voor onze Clytte die wel deer ZUYDSCHOTE. lijk veronschameid, algelijk spijts alles aan Vandevoorde Seratina 't verrijzen is. Hardy Henri Intusschen was 't feestkanon al geweldig Hardy Marie-Louise aan 't dreunen, de kerkgezangen waren aan nnqt vr ftfpfni [t uit sterven, de menigte was al buiten, de" jubilarissen werden luidruchtig begroet met jCornette Emile Viva-geroep bij 't uitkomen uit de kerke... JLouf Arthur Mengelwerk van «De Poperinohenaar». 28 Is die oude zot hier geweest? 't Huis. Ha, 'thuis... het komt dus van daar, van de hofstee, en zeker ook van die ver doemde Lotte, dat stuk venijn Neen, 't komt niet van't huis maar van mijnheer Poesenare En gij gelooft hem Ja, Louis. Ook als ik zeg, dat hij liegt. Even sloeg de hoop weer bij de arme jon ge vrouw op. De heer Poesenare kon zich vergist hebben. Maar neen, het briefje dan. Louis gij liegt, hernam ze En het be wijs ligt in uw lessenaar. Een schok beroerde zijn lichaam. Hebt gij op mijn kamer gesnuffeld? vroeg hij Ja, en dat was mijn recht. Hij greep haar ruw bij de pols. Ha, ge hebt dat gedaan siste hij. Gij bespiedt mij 1 Ik moestzekerheid hebben. Ge bedriegt me... heel uw huwelijk was bedrog. Moet ik u van de villa jagen, terug naar uw hoerenkot. Ja, doe het maar dat ik dan geheel los ben van u, geheel los! Dit antwoord verblufte De Vuist, die waar lijk meende dat hij met zijn geld Godelieve gekocht had en haar nu kon behandelen, naar het hem goed dacht. Ha, ge wilt naar huis, om dan overa te kunnen rondzeggen, dat ik een beul was voor u. Ge wilt de scheiding, maar als ik jaarlijks een groote som betaal, siste hij. Nooit zal ik een cent aan u vragen. O, ik heb niet om uw geld getrouwd... ik meende dat gij mij gelukkig zoudt maken. Hoor eens, gij gaat niet naar huis. Hier is uw plaats. Als gij die andere laat. Er is geen andere. O, lieg niet! Zij liegen, die u opstoken tegen mij Godelieve ging in huis. Wat baatte het of ze nog langer sprak Louis zou de waarheid niet bekennen. Hij trad zelfs als de veronge lijkte op. en de feestwijn ging nu In de Fonteine gedronken worden Camille Clabau's orgel; in de manége weet wel een beetje van t borstwater, en 't zijn wel eenige toonen die flikke slaan, maar in één twee drie de manége was vol en de leute aan gang... Maarge kunt peizen, hoeze nog hooger klonk, als't jong gedoe ervan geborsteld werd, en de jubelarissen kost wat kost elk in een schuitje gezet wierden, en heel de familie meê om een toertje-plezierte doen Was me dat toen een gejubel, dat hooren en zien verging. Henri Carton had wel goeste om op een peerd te zitten, maar hij bleef statig bij moeder in 't schuitje. En Wardje hield zijne Amelie vast, uit vreeze van draaiingen, ge kunt al niet weten 1 En dan naar 't noenmaal... Maar 't duur de lange. Ge kunt denken, van alles in over vloed, en daartusschen in, natuurlijk, com plimentjes opgezeid, en ook wel een liedje gezongen. Lange, lange. Veel te lange voor de jonkheden, die zon der boe of ba te zeggen, onder Camille Clablau's peerdeinolen gekropen waren, binst dat de gordijne neere was, stormender hand te peerde sprongen, binst dat er een aan de muzieke draaide, en twee drie anderen, in de plaatse van 't peerd, de ma- nèze deden schijveren. Camille verschoot hem bijnadood, en de vrouw was te wege in kattekolerie te geraken, maar ze betaalden alleniale, vijf sous, zelfs de twee drie die peerd gespeeld hadden, maar algelijk de orgeldraaier wilde niet, geloof ik, omdat het NOORDSCHOOTE. Samyn Lucie Mahieu Julie Wwe. Callewaert Bossaert Célina 2 547 1997 1 362 - 841 1409 34 1740 2915 - 730- .1.834 2 330 2940— 3 290— 6202- 16645 Deze voorschotten kunnen tot 50.100 frank per gebouw beloopen. Voor landbouwbedrijven, met meer dan 20 Ha., kan men 2.000 frank meer per hec- taar bekomen, doch het maximum is 80 000 frank. Voorbeelden Meri kan een voorschot be komen voor eene hofstede van 20 Ha. van 50.000 frank, van 25 Ha. van 60.000 van 30 Ha. van 70.000 van35Ha ofmeerBO.OOO Wat de geteisterde daarvoor moet doen Een aanvraag sturen aan het Gemeentebe stuur der plaats waar het vernielde of te herstellen gebouw ligt. Op die aanvraag zal hij met zorg aandui den, naam, voornamen, beroep, plaats en xlaturn van geboorte, burgerlijke stand en huidige verblijfplaats. Opdat de uitbetaling vlugger kunne ge schieden. doet men er al destukken bij wel ke een juist gedacht kunnen geven van de- waarde van 1914 alsook een bestek voor de uit te voeren werken. Eens dit in orde zullen voor de aangeno men gemeenten, de Hooge Koninklijke Com missaiissen of hunne Adjuncten er wel voor zorgen, dat de geteisterden binnen de maand een eerste voorschot krijgen om hunne wer ken uit te voeren. Voor niet aangenomen gemeenten is de heer Gouverneur met die taak belast. De jonge man volgde haar in de kamer Ik weet niet, wat spel ge allemaal wilt maken, als er zulke ernstige dingen staan te gebeuren. Uw oorlog... Mijn oorlog niet,, maar een Europee- schen oorlog. En gij wilt u nu daarachter weg steken. Ge moest beschaamd zijn Och met u is er niet te spreken Nijdig trok hij het huis uit. Godelieve zat weer alleen. Wat later hoor de ze de auto weg rijden. Ha, hij behandelde haar zóó, hij gaf haar te kennen, dat hij zich niets van haar klach ten zou aantrekken. Wat was de zonnige zomerdag nu somber voor Godelieve, en hoe benijdde ze hen, die op den akker zwoegden in den zonnebrand maar haar leed niet kenden 1 Louis bleef niet langwegechter. Overmoe dig trad hij de woonkamer binnen. Nu weet ik, waarom gij zoo van uw neuze tegen mij maakte, zei hij. Nu versta ik uw doening. Ha, ge zoudtnaarhuiswillen, maar ik heb hetrecht u uitrnijn villate jagen. Ontginning van woeste gronden. De Poperinghenaarvan-Zondag3en juli heeft medegedeeld dat het département van landbouw voortaan de ontginning van woes te gronden, omzetten in akkergronden of weiden,'zal aanmoedigen door eene toelage toe te kennen van 200 tot 600 fr. per hectaar. Verschillende landbouwers uit de verwoes te streek hebben ons reeds eene vraag ge stuurd ten einde die toelagen te bekomen voor het herstellen en vruchtbaar maken van hunne gronden. Wij moeten hier seffens doen opmerken dat die toelagen niet toepasselijk zijn voor het herstellen van gronden inde verwoeste streek De landbouwers en alle landgebruikers kunnen, door het sluiten inet den staat van een landbouwherstellingscontract, de som men ontvangen noodig voor hunne gronden behoorlijk te herstellen. De toelagen waarvan hooger sprake is worden alleen toegekend voor het ontginnen van woeste gronden zooals heide, waarvan er nog duizenden hectaren bestaan in de pro vinciën Antwerpen en Limburg. Zulke gron- Eene bank te Parijs heeft haar bilan neergelegd met een te kort van 250 millioen In Noord-Frankrijk vreest men voor eene groote werkstaking in de spinnerijen en weverijen. Onze Vorsten zijn op reis in Engeland waar hen een schitterende ontvangst te beurt valt, Uit Frankrijk meldt men deze week weer drie spoorwegrampen. Woensdag nammiddag is het depot van Duitsche munities in het bosch van Cropy, op tien kilometers van Metz, in de lucht gevlogen. Het bosch vatte vuur en heel den namiddag door hoorde men gedu rig ontploffingen. Over de streek van Nimes heeft er een orkaan gewoed lijk men er sinds menschen- geheugen nooit gezien heeft. Talrijke eeu wenoude boomen zijn ontworteld, daken af gerukt, onder andere dit van de statie en dit van de kerk waar ook twee puntgevels afge slagen zijn. 't Onweer duurde slechts een kwartuurs, maar berokkende ontzagklijke schade. Rond Chalons wordt de streek getei sterd door eenen inval van veldmuizen. 40 tot 60% der graanvelden werden aangeval len. De schade dreigt eene groote uitbreiding te nemen. Te Duinkerke is het bericht toe geko men dat de visschersloep Islandaise met man en muis vergaan is. De bemanning was van 20 koppen. Zaterdag nacht hebben te Giascow verscheidene branden plaats gehad. De scha de wordt gerekend op 250.000 pond sterling. Vreeseiijke spoorwegramp te Hennuyères. De trein van Farijs ontriggeld. Trein nr 120 Amsterdam-Parijs, die te 23,40 te Brussel vertrekt en te Bergen om 24,4S moet aankomen, ontspoorde te Hen nuyères, tusschen Tweebeek en 's Graven- brakel. Het ongeluk gebeurde een weinig voor den tunnel van 's Gravenbrakel. De twee stoomslepers ontspoorden, de foergon werd vernield en de twee wachters gekwetst. Ze verkeeren in doodsgevaar. De postwagen, achter den foergon gekoppeld, werd ver morzeld. Zes Fransche cheminots werden gedood en drie ernstig gewond. Andere wa gens ontspoorden, doch sloegen niet om. Eert twintigtal reizigers werden min of meer ernsiig gekwetst. Het parket van Bergen kwam ter plaatse. Uit de eerste opsporingen zou blijken, dat men voor een aanslag staat. Zekere deelen van den wissel werden losgevezen bevonden. De meeste gekwetsten werden bij middel van auto's uit Brussel toegekomen naar de hoofdstad vervoerd. Op hunderd meters van de statie van Hennuyères viel het ongeval voor, nadat de trein den wissel voorbij was. Het eene loko- motief sloeg rechts, het andere links. De reisgoedwagen werd ingedrukt, over het spoor van de hoogte geslingerd De Fran sche postwagen werd vergruizeld. Daar werkten elf Fransche cheininots. Zes wer den gedood en vier gewond. Er zijn nog een tiental andere gekwetsten, waaronder de hoofdwachter en kuischer, een stoker. De trein vervoerde eene groote hoeveel heid waarden, eene som van 2 millioen be stemd voor het Fransch bestuur. Het is nu bepaald vastgesteld, dat er een aanslag gebeurde. Men vraagt zich af, of Jit in verband moet worden gesteld met de wandaden in het Noorden van Frankrijk begaan. Stoelen, (iaHsen, lledden, Sta«l*ass<Mm m. Zondagrust. Ter gelegenheid der Kennis blijven alle apotheken geheel den zondag open. Men gelieve in acht te nemen dat weekdag en zondag, al de apotheken gesloten zijn van 12 1/2 tot 1 1/2 ure, en 's avonds na 8 ure. Een goede raadl Indien gij aan hoofd- schele hoofdpijn, zenuwlijden, razen de tandpijn of rheumatiek aangetast zijt en dat tot hiertoe niet een geneesmiddel u ervan heeft kunnen ontslagen, neemt zonde aar zelen de Monopoeders en gij zult spoedig! en volkomen genezen zijn. Te koop bij H. Notreoame, Groote Markt, trouw, maar wie hebben ze vannacht hier gezien? Godelieve schrok toch. Ze dacht plots aan Leon Rykaart. Spreekt gij op Rykaart? kreet ze Ge bekent al. Wat zou ik bekennen O, nu zijt ge dubbel laf. Kan ik er aan doen, dat Rykaart 's avonds rond het huis loopt. Maar gij gaat bij hem! Dat is niet waarl Niet waar? Misschien mag hij wel bin nen komen ook. 'k Zal het ergste nog niet peinzen, maar strijdt ge af, dat ge vannacht met hem gesproken hebt! Gister avond. Hoor eens, we zullen geen ruzie maken over het juiste uur, maar 't wastochbij geen klaren dag. Ik ging buiten om te zien, of gij nog niet kwam. Ja, ja, en 't moest juist lukken, dat die boer daar stond, niet de eerste de beste boer, maar hij, die altijd achter u geloopen heeft en met wien ge verkeerde, voor dat ge de Wat hebt ge nu weer uitgevonden mogelijkheid zag mevrouw De Vuist te wor- vroeg zijn vrouw. [den. Uitgevonden! Gij beticht mij van on-' Hoe laf, hoe gemeen van u. O, Loyis ge zijt een slechterik! Heb ik achter u geloo pen Ja maar we spreken over Rykaart. Ik heb met Rykaart niets te stellen en ge weet dat wel maar ge ziet weer een mid del om uw eigen schuld te verduiken. Ge zijt stoutJa, dat is durven. Mijn heer De Vuist gaat van huis... en madam staat in den donker met een ouden vrijer te klappen. En dat is allemaal heel gewoon, daar zou niets van gezegd mogen worden. Neen, daar kan niets van gezegd wor den. Maar als een oude zot van leper of een klabetter van een dibbe iets op mijn kap ver telt dan wil madam scheiden. Ge lastert mij. Van eigen, gij zijt heilig. Ik zeg, dat ge liegt en lastert. Maar 't is goed ge zoudt het recht hebben mij te verjagen, zegt ge. Ja. Dan zal ik wel seffens vertrekken. Godelieve rees op. Wat wilt ge nu? vroeg haar man. O, als ik niet meer waard ben bij u te wonen, ga ik naar huis. Neen, ge blijft hier. Danzultgeeerstuw leugens herroepen. Poperinghe, in doozen 3,0» fr. van 1,75 fr. en van Hebt ge met Rykaart gesproken, ja of neen Ik heb hem gezegd dat hij voort moest gaan. Omdat het te laat werd. En wanneer mag hij terug keeren hoonde Louis. Godelieve antwoordde niet meer, ze ver liet de kamer en wilde naar de buitendeur stappen. Neenverbood De Vuist met ingehou den stem. Ik ga, naar mijn ouders! riep de jonge vrouw luid. Rosalie kwam uit de keuken. Louis wilde Godelieve in de kamer duwen, maar zij verzette zich. Maar wat is dat? kreet de dienstbode verschrikt. Hij zegt dat ik 's nachts met Leon Rykaart verkeer. Mijnheer toch, hoe kunt ge dat aan mevrouw verwijten, riep de maarte, 't Is een schande! vervolgde ze verontwaardigd. Gij moet zwijgen, en in de keuken 'gaan! gebood Louis. Neen, ik trek partij voor mevrouw, i Een heelen nacht wacht ze op u. Vervolgt. 22.* <3- js Cb a. cb M, Cb <5— Cb Cb Cb Cb PCPERING Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot Marnixstraat, 30, GENT. LITGKVKH Drukkerij - Papierhandel, PoSTCHECKREKENiNG nr 15570. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. r«s ►v O) O O O -ie O bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15 Pop. welke hunne huizen vlug willen heropbouwen. mrmtKmataamvm mil iwiwiiiw wi ■www'f hw uni nar door A. HANS. 9634 44636 1544- 751 2 886 MINISTERIE VAN LANDBOUW. 8 Dooden en een twintigtal gekwetsten. Spiegels, Glas, Gleis, Kindervoituren. Speelgoed. Mj I'tienne Moiiearey-Sausen, 20. Gasthuisstraat, Poperirghe.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1