HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD 5 der Muntherstelling zoter Ua Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. De bloem van het Vrijbosch Apotheek Frans Van de Plas SCÏIA.TK3STBOMS BUREEliGEIjlEF Alls DRUKWERKEN Sansen=Y anneste 15, Gasthuissttaat, Zondag 14" Augustus 1921. 15 Centiemen, 18t; Jaar. Nr 38. 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr buiten Stad met de post 8.00 fr Buitenland 10.50 fr. Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. MEUBELS E. MONCAREY- SANSEN '20,"G^ftbis^traat) POPERINGHE Levensvreugde, Ontwerp van eene waterleiding I>e Banque «Se Ocmi*ti*a5, Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplauts, 8, (Kleine Markt), - POPERINGH E. - V erdraagzaamheid. De Banqiie «ie Courtrni te ï*opei*fngIie last zich zonder kostesft der verrichtingen van vernieu wing en uitwisseling der Kasbons 5 der Muntherstelling. Wisseling Inning van vreemde munten van intrestbriefjes ALLE BANKVERRICHTINGEN Landelijk EconomiscSi Congres te Bousselare. O orlogss cha.de watergebrek. y -tfe.h- A'A A i. A :-Ï.^ Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaarten Amerikaansche bur«u's Bureeimeubels Meub lor pier Linoleum Toile Ciiée r KN£. KNZ* ■-. bij POPERINGHE Den Zondag na middag gesloten. F0FER1NGE Voor aankondigingen der provincie Oost-Viaanderen zich wenden tot E. DUQUESNE Zoon, Marnixstra&t, 30, GBNT. Telefoon 1669. botiiiiefiiciitiiiljfi) uryaiH- Drukkerij - Papierhandel, postcheckrekening hr 15570. tsf4*e: Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den VRIJ dag noen ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas ca ülcisch Verlet Menagegc rief Stoó-rs Gordijnen Gemaakte Bloemen P.ouwkronen Geschenken ENZ. ENZ bij 's Zondags gesloten. Ons volk is ziek het lijdt aan vreugde loosheid. Moesten Conscience en Snieders nu schrijven, zouden zij nog die frissche, op beurende tafereelen optooveren, v/aarin zij met zooveel liefde en geestdrift de innige kalme vreugde hebben gemaald welke ons Christen Vlaamsche volk vroeger rond het vuur van den familiehaard, in stad en dorp, ongestoord voelde en smaakte? De familiehaard is uitgedoofd, de huis kring is verlaten. Behaaglijkheid en ver trouwelijkheid hebben er de plaats geruimd voor verveling en koelheid hef grinnikend spook der vreugdeioosheid heeft bij velen den engel der vreugde verjaagd. En toch was er nooit meer plezier dan op onze dagen. Schier elke dag brengt nieuwe feestelijkheden mede, alle gelegenheden^ worden gretig te baat genomen om volksver-1 maken in te richten. Voor eenige dagen kon men lezen hoe soms de aankomst der lijken onzer gesneuvelden in groote steden met concerts wordt vervroolijkt Beziet de schouwburgen, de danszalen, de kinema's, de drankhuizen... Volgt de trei nen, de trams, zelfs op een gewonen zondag 'tis al verzet en plezier, reizen en uitstapjes wat de klok slaat. Wij leven in een atmos feer van plezier Eu toch mag men herha len v/at Ruskin schreefOveral in de we reld is de luidruchtige vreugde slechts door een dunnen muur van de wanhoop geschei den Plezier is er in overvloed, maar geen vreugde Men heeft de vreugde gedood, men heeft de bronnen der vreugde laten uitdrogen. Vreugdeverdelgers zijn zij geweest die een scheidsmuur hebben opgetrokken tusschen geest en hart, tusschen geleerdheid en karak tervorming, die de school van de kerk heb ben gescheurd. Eene ontwikkeling schrijft bisschop Keppler, die alleen tot het verstand en het geheugen, en niet tot den bodem des harten en der ziel doordringt, is arm aan vreugde, omdat zij den innerlijken mensch nooit kan voldoen en gelukkig maken... De berede neerde vreugden, zijn koude vreugden, die op de ijsbloemen aan de vensters gelijken, ja, zij zijn juist daarom gevaarlijk, omdat zij voor den mensch de oorzaak kunnen zijn van eene innerlijke verkoeling in trotschheid en hoogmoed. Wanneer dan in deze winter koude de liefde, het geloof, het godsdienstig leven wegsterft, dan is de innerlijke ellende volledig Vreugdeverdelgers zijn zij geweest die de arbeiders als ziellooze werktuigen hebben vastgebonden aan de ronkende, knarsende, snorrende fabriekmonsters, welke men ma- chienen noemt, en in hun winstzucht, door eene tot het uiterste gedreven verdeeling van den arbeid, den geest, de ziel van den werk man ongenadig hebben verbrokkeld in nieti ge stukjes leven. Er voor zorgen dat de ar beider toch wat genoegen, wat genot zou voelen bij zijn lastige taak, daar heeft de liberale economie nooit aan gedachtVreug de en tevredenheid zijn voor haar onvrucht bare arbeidsfactors, en daarom weg ermede in de fabrieken en werkhuizen. Is 't dan te verwonderen dat het vroolijk liedje van den dorpssmid als een bittere spotternij klinkt in de ooren van die verstompte fabriekslaven Vreugdemoordenaars zijn zij geweest de socialisten, die de gewettigde misnoegdheid en wrok der arbeiders hebben in 't leven gehouden en aangewakkerd. Hoe sterker en heviger de storm dier misnoegdheid bij de arbeiders aanrukt, hoe sneller hun politiek schip vooruit vliegt. De maag hebben zij willen verzadigen, maar de vroolijkheid, de tevredenheid hebben zij uit het hart geban nen gehouden, is het niet met opzet, dan toch door het onvermijdelijk gevolg hunner materialistische leer. Vroeger had ons volk minder plezier, maar oneindig veel meer vreugde en geluk vroeger ook was ons volk diep geloovig en oprecht Christelijk Nu zijn er plezieren bij de vleet, maar hoe weinig vreugde hoe wei nig tevredenheid dat is de vrucht van den onchristelijken tijdgeest die overal heerschl, de uitslag van den strijd tegen Christus, den vijand der vreugde met bloedelooze handen gelijk Anatole France godlaste rend schrijft. Voor de wereld is het eene uitgemaakte zaak het leven van een Christen moet ver drietelijk, kniezerig, onverdragelijk zijn. Een Gekruisigde, voorwaar een fraaie God der vreugde Zelfkruisiging, voorwaar een aange naam vreugdepad zoo spotten de vijanden van het Christen geloof. En toch... Leest wat vóór enkele dagen, de protestantsche dame Emmy Belinfante in de Nieuwe Courant schrijft over haar bezoek in Sl Bernardus Liefdegesticht te Amsterdam Komende tot het werk der ver plegende zusters v,an het katholiek gesticht voor ouden van dagen, legt zij de volgende getuigenis af van kristene arbeidsvreugde, die wel als een voorbeeld mag gelden in onze dagen, nu men zoo weinig vreugde meer in den arbeid vindt In dit groot gesticht zijn 230 oude kran ke menschen, waarvoor 70 zusters al het werk doen. Alle de zusters keken evenopgewekt, alsof het leven haar enkel vreugde bracht. Feitelijk hebben zij geen oogenblik vrij men legt steeds weer beslag op haar. Als het niet de menschen zelf zijn, dan zijn 't hun kleeren, die met veel zorg moeten worden bijgehouden, want zuinigheid is geboden om het huis in stand te houden en die zuinigheid is den zusters evengoed toevertrouwd als al de andere plichten, welke zij vrijwillig op Izich namen Neen, onze katholieke godsdienst is geen vreugdebederver; integendeel, hij verdiept al denafr/«/7yfcezoetwaterbronnen der vreug de, zoodat geen onreine toevloed ze kunne besmetten, en op haar eigen verhevener ge bied opentzeverdertallooze vreugdebronnen van bovennatuurlijken aard. Brengt ons volk terug tothet voorvaderlijk geloof, het zal minder plezier zoeken, en daardoor zelf de voorvaderlijke opgeruimd heid en vreugde wedervinden, in den huis- kring, rondden voorvadeilijkenfamiüehaard. G. v A. De Kempe. worden met eene behoorlijke pressing, in een vergaarbak moeten opgejagen worden. Daartoe zullen pompen en motors noodig zijn, en het gebruik van essencemotors is aan te raden om verschillige redens: duurte der kolen, gemak van behandeling, kleine vereischte van plaatsruimte enz. Vergaarbakken De vergaarbakken moeten groot genoeg zijn om eenen voorraad water te bevatten, bekwaam de inwoners te voorzien op de uren dat het verbruik grooter is dan de opslorping door de motors. Zuivering van het water. Het water zou gezuiverd worden met zandfilters, zooals er gebruikt worden in veel steden van Enge land, Holland enz. Er zou nog een vergaar bak moeten gemaakt worden om den noodi- gen voorraad gezuiverd water te bevatten. Beraming der kosten. Aankoop van den grond en 't maken van den vijver met slui- 100.000 Uit het verslag, opgemaakt over een voorontwerp van waterleiding le Poperinghe. STAD POPERINGHE. 50.000 65.000 75.000 175 000 46.000 327.600 200,000 101,200 Om reden van de aanhoudende droogte, en de noodzakelijkheid die daar uit voort spruit voor de inwoners om water te gebrui ken die voortkomt van putten en beken, wat niet zonder gevaar is voor de openbare ge zondheid, is de gemeenteraad bekommerd met de bevoorrading der stad van drinkbaar water. Het water in de streek zeer beperkt zijnde, kan men maar aan de Vleterbeek denken, waarvan de oorsprong, op den Catsberg in Frankrijk gelegen is. Ongetwij feld zou er tegen opgekomen zijn, moest men het water aan de bron willen opvangen. Hoedanigheid van het water. Het water der Vleterbeek is niet drinkbaar, en zou dus, voor het gebruik, moeten gezuiverd worden Opbrengst van de beek. Naar alle waar schijnlijkheid zou er water genoeg zijn om, met spaarzaamheid, eene behoorlijke water bevoorrading te verzekeren. Hoeveelheid noodig water. Rekening houdende van den mogelijken aangroei der bevolking, steunen wij op eene bevolking van 9000 inwoners in stad alleen aan 1001. daags per inwoner ware 900 m3, en daarin ware ruimschoots voorzien in de behoeften van het vee, in en bij de stad gehouden, het besproeien der straten, kuischen der riolen, enz. Opnemen van het water. 't Water zou dus van de Vleterbeek genomen worden, en al de noodige werken moeten uitgevoerd: afsluitingen, vergaarbakken, pompen, mo tors, huisvesting voor sluiswachter enz Een vijver van 100.000 m3, dus rond de 4 hecta ren groot, met eene waterhoogte van 2 m 75, zou moeten aangelegd worden om in alle noodwendigheden, bij aanhoudende droogte, te kur.nen voorzien. Pompen en motoren. Het water, uit de beek genomen of uit een vijver door de vaart gespijsd, zal, om te kunnen rondverspreid zen enz Aankoop van den grond en 't oprichten der filters Vergaarbakken Drie groepen mota% .Woon huis voor sluismeestër Waterkasteel Waterleiding om 't water bij te brengen Binnenleidingen, zuiveringstel sels, aflosbuizeri, verweerbuizen onder ijzerwegen, bruggen enz. Bijzondere verbindingen Toezicht der werken, kleinere onvoorziene kosten Te Zamer. 1.140.OG0 Waarvan 1/3 of 386.000 voor den Staat, 101. h of 114.00 voorde Provincie, en 606.000 ten laste der stad. Uitbatingskosten en kapitaaldoodingen.— 't Water tot in de vergaarbakken zou 10 cm. de m3 kosten met al de andere kosten van onderhoud, bedienden en benoodighedenzou het aan de verbruiker 40 c de m3 kosten. De staat wil dat het water kosteloos aan de be- hoeftigen verleend worde; het water gebruikt voor de openbare diensten, zooals reiniging der straten en riolen, branden enz. kan ook niet betaald worden Daarom zou het water aan de bijzonderen geleverd 60 cm. de kub. meter moeten kosten. Geleverd aan fabrie kanten, brouwers, hotelhouders, apothekers enz zou het iets duurder mogen aangerekend worden. In geval er later van staatswege eene alge- meene bevoorrading van water, voor de Vlaanderens zou lot stand komen, zou er na tuurlijk voorde stad een verlies te onderstaan zijn maar die inrichtiug van staatswege kan nog jaren aanslepen en ondertusschen zal, onder oogpunt vau gemak en gezondheid, de bevolking voordeel genoten hebben. Wijzigingen kunnen aan dit voorstel toe gebracht worden en in geval van eindstudie zou de zaak natuurlijk dienen grondiger on derzocht te worden. Yper den 29 Juli 1921 ''Beknopt uittreksel.) J. Rigot, Ingenieur. ke, volgens dat ik kon verstaan, van een Cinema waar dat ze de mededeelingen in 't Vlaamsch op 't doek hadden doen verschij nen, en dan... protestation dat wil zeg gen dat de menschen daartegen geprote steerd hadden zeker. Maar daar waren nog een half dozijn aardige woorden in dat artikel, waarover ik de beenen brak zonder ze te verstaan. Ik ben van jongsaf alzoo geweest, als ik iets half veista, dan wil ik het heel verstaan, en 'k wilde daarvan nu ook ne keer 't fijne weten. Juut van 't onzent aan 't einde, die schrijft in de schavergoe- dinge, en die lange naar 't College gegaan heeft, die heeft daar zoo een dikken boek waar dat al de woorden instaan in 't Fransch en in 't Vlaamsch. Juul, zei ik, ge moet me daar een plezier doenvertaal me dat Fransch hier ne keer, juist gelijk het daar staat. Juul zelte dat algauw op een briefke en alzoo was dat: Brussel, Vlaamsche stad. Gisteren had het bestuur van een der voornaamste Cinema's van Brussel, het waanzinnig gedacht, den uitleg die tusschen de'verschillige films voorkomt, te laten op het doek verschijnen eerst in 't Fransch en dan in't Vlaamsch. Het publiek stond een oogenblik verstomd daarover. Doch spoe dig gingen protestkreten opAhou 1en ge fluit weerklonk. En het geraas van de veront- weerdigde toeschouwers was algauw zoo geweldig dat de operateur de voorstelling moest stilleggen. Hij kon het publiek slechts tot bedaren brengen met rap den lanteern dood te draaien telkens een Viaamsche tekst ging op het doek komen. Zullen we ons nu nog lang laten voor den aap houden en plagen door die van den duivel bezeten aktivisten die opgemaakt worden door Van Cauwelaert en Huys mans? brengt ter kennis der houders van Kasbons 5 der Muntherstelling uitkeerbaar den 31 December 1921, en welke begeeren de uitbetaling hunner titels te bekomen, dat, volgens de wet van 30 Juli 1921, de bons moeten nedergelegd zijn tusschen 10 en 24 Oogst 1921, ten einde van een bijzondere stempel bekleed te worden. De Minister van Geldwezen is gemachtigd om Schatkistbons met vijf ten honderd in trest 's jaars le beginnen van 1 December 1921 en uitkeerbaarden 1 December 1926, uit te geven, tot het beloop van het noodige kapitaal om de Bons der Muntherstelling die niet binnen het vastgestelde tijdverloop zouden nedergelegd geweest zijn, te verwisselen. De houders zullen, ten tijde der verwisseling recht hebben op de betaling van: F') eene premie in geld, vertegenwoordigende vijf ten honderd van het nominaal kapi taal der verwisselde Bons der Muntherstelling; 2°) den koepon van 1 December 1921 tot deze Bons behoorende. Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 33 door A. HANS. Heere God, wat tijden! mompelde Rommelare. Nog een wijle bleef hij mijmeren. Schoon was hijzooals hij daar nu stondde Vlaamsche boer, aan de poort van zijn erf, waar hij te vreden had gewoond en gewerkt, ieder 't zijne gevend en 't zijne latend. De blauwe róók van zijn pijpje kuilde in de lucht. De oogen staarden over de akkers, het domein van den landman, zijn lust, zijn leven. Vader de koffie is gereed! riep Leoriie. Ja, 'k kom. De boer zuchtte, traag keerde hij in huis terug. Wat zou de nieuwe dag brengen? 'k Zat Zaterdagavond op de zulle van mijn achterdeure, en 'k had juist gedaan met Godelieve en Louis De Vuist te lezen in De Poperinghenaartoen mijn thuiskwam met 't strijkgoed, in een gazette gedraaid. Leg mijn wit hemde schoone in de kasse kind, zei ik; en toon me ne keer die gazette. «'tlseen Fransche, vader zei mijn dochterke, preutsch dat ze dat al verkende. Dat en geeft niet, zei ik, uw vader heeft Fransch geleerd bij den troep; geef maar hier. 't Was een brokke van den Soir 31 Juli laatst. Ziet, 'k en versta ik wel c7 Vlaamsche menschen, dat staat gedrukt, zwart op wit, in den «Soir» van 31 Juli laatst. En de Soir dat is een gazette die over de 109.000 lezers telt. En ge moet niet peizen dat die lezers hun abonnement zullen opzeggen omdat er daar zulke monsterach tige dingen instaan; bijlange niet! En preutsch lijk een katte die een derme sleept komt de Soir op met die platte onbe schoftheid, om te bewijzen dat Brussel geen Vlaamsche stad is! 't En zijn alie- zins geen Vlaamsche manieren dat; de Vlamingen zijn treffeiijker Maar zie, 'k ben nochtans vijf jaar piot geweest; en 'k heb ijzer genoeg leeren eten, en vuisten maken in mijn beurze; maar 'k heb me hiervoren algelijk mierende dul gemaakt; niet op dat onnoozel gezeever van die gazette, maar op mijn eigen zeiven. Van zoohaast er iemand omtrent mij is die van verre te verstaan geeft dat hij, eh ja, niet openlijk vlaamschgezind is, omdat ze dan seffens uitkomen met te zeggen dat hij tegen 't Fransch is, dan ben ik aanstonds gereed met een karrevoer... moet ik waarlijk zeggen Verontschuldigingen over mijne viaamsche overtuiging; en ik heb een heelen reesem schoone woorden om te doen ver staan dat de Vlaamsche Beweging al geen kanten tegen't Fransch is; en dat we vol strekt niets tegen de Walen hebbendat deze immers onze broeders zijn enz. enz Maar, sapristi, als ge zulke broertjes doen de hoort, ge zoudt er algauw een lepel van binnen hebben van die broederliefde! Wij zouden ze voor onze broeders houden, en zij ons voor loeders Dat en is geen haat tegen 't Vlaamsch dat, zen in - hé, als ze beginnen te moorelen lijk wilde kleine!beesten, omdat de Cinemabaas die zoowel 'betaald wordt van Vlaamsche kijkers als van Waalsche, aan die Vlaamsche kijkers ook wil laten verstaan wat er gespeeld wordt Alla, toe, Vlaamsche menschen van Pope ringhe,'t is percies lijk dat ge hier ne keer naar de Cinema zoudt gaan, en beginnen te tieren omdat ze nevens de Vlaamsche tekst van van een brief, ook den Franschen laten ophet niet laken verschijnen. Gezoudtonnoozel en dom allés als ik Fransch lees, maar 'k voel toch doen, vooreerst; en ten tweede, 't ware allichte waarop dat't loopten daarbij, nu [grof en onbeschoft van uwentwege, want jj ben op voornoemde Congresdagen te Roes- Wat zeg je er van, Vlaamsche confraters piotten, we gingen wij kunnen schuifelen en tieren, dat onze kakebeenen erbij kraakten, hé, hadden we zoo kittelachtig geweest, toen ze ons per dozijn en per gros Fransche orders en nota's onder den neus duwden binst den oorlog Zeg al wat ge wilt, dat is nu toch pure haat bij die schuifelaars van den Soir. Die woorden Vlaamsch op 't laken en kun nen hun toch geen kwaad doen; en 't is verduiveld lijk een grepe peper in hunne oogen, als ze Vlaamsch zienEn wij zijn nog zoo onnoozel, sukkelaars die wij zijn, om bij elke Vlaamschgezinde uitbating, zoetzalvend toe te voegen dat we toch opper- waartuit tegen 't Fransch noch tegen de walen niet zijn. Tegen de verstandige Walen, neenmaar die dulie Fran rkiljongsche schuifelaars, en zijn toch mijn broerkes niet meer; 'k en kan 't niet helpenPiotje. Op 3" en 4" September, a. s. zal te Rous- selare een zeer belangrijk landbouw congres gehouden worden. Deze studiedagen zullen vooral voor doel hebben het bestudeeren, en zoo mogelijk het oplossen van de hedendaagsche economische vraagstukken op landelijk gebied, namelijk: pachtregeling, veekweek, machienen en elec- triciteit, paardenkweek, landbouwwerkvolk, regeling van oorlogsschade en basis van den aanslag in de belastingen. Het zal welligt niemand ontgaan, dat deze punten van groot gewicht zijn, niet alleen voor de heropwerking en het be staan onzer Westvlaamsche buitenbevolking, maar evenveel voor het welzijn van eenieder. Verscheidene zeer geleerde en ondervin- dingrijke vakmannen, zuilen aan dit congres hunne medewerking verleenen. Daarbij ver nemen wij ook, dat al de Boerengilden van Westviaanderen, met muziek en banieren, de Heeren Ministers Ruzette, Vandevyvere, Staatsminister Helleputte, hoofddeken van den Belgischen Boerenbond, bij 't sluiten van 't Congres, als hunne hooge bescher mers en weldoeners zullen komen groeten en huldigen. Eene groote prijskamp voor peerdentrek- ras uit geheel de provincie, eene zeer be langrijke tentoonstelling van allerlei land- bouwmachienen zullen tevens ook plaats heb- In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werdde schade op Ien Augusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden MEESSEN. Alleman Francois 4 511 Couvreur Jean 2.706 Bossue Hector 3 397 WYTSCHAETE Liefooghe Jules 2.187 Beele Dumon 13.150 Verguldezoone Camille 2.635 Lingier Camille 3.620 PLOEGSTEERT. Doise Dubar Ch. 2.600 KEMMEL. Wwe Jules Carre Ghesquiere 2.220 Vrielynck Camille 2.115 WULVERGHEM. Raepsaert Louise 2.696 WEST-NIEUWKERKE. Alleman Julien 1.138 Knockaert Cy rille 4.226 KEMMEL en WESTOUTRE. Victoor Alois 6.968 Victoor Robert 2.23-5 WESTOUTRE. Goudenhooft Etnile 4.936 Bouwet Henri 4.590 OOST-VLETEREN. Rommelaere Jules 750 Wwe Van Eecke Jules 4.132 50 Lemahieu Remi 6.727.48 Lacante Aloïs 200 Beddeleetn Achiüe 8 555 Vandenberghe Auguste 945 Vangaever Edmond 1 793.53 Rommelaere Engelbertus 1.500 Notredame Rosalie 573 ZUYDSCHOTE. Van Eecke Estella 1.393 WOESTEN. Mahieu Rosalie 3.175 BekaertElodie Wwe Baes 12.715.63 Melis Henri 820 Over dit alles mijmerend keerde het meisje huiswaarts. Ha, ze trekt een laug aangezichte.ze is benauwd voor haar Pierre. De bloed is mis schien doodzoo klonk het spottend. Leonie keek verschrikt op. Voor een herberg stond een meisje van haar leeftijd. 'tWas Jeanne uit «'t Vliegende Paard een kroegdeerne licht van zeden, rad met de tong, opzichtig in haar kleeding. Ze haatte de ernstige boerendochter en verborg haar gevoel niet. Ja. ja, waar is nu uw schoone Pierre? Dat is anders als te trouwen, hé Een andere deerne kwam uit de herberg. Leonie wist, dat het Clemence Vervloet was van Schoon velde; ze had te leper in de gevangenis gezeten voor een geheimzinnige zaak. Met den oorlog had men ze er uitgela ten. Van een proces kon nu toch niets komen. Dat is Leonie Rommelare een nichte van Godelieve Vereeke en ze peinst ook, dat ze veel meer is dan anderen 1 zei Jeanne. Ha een nichte van De Vuists wijf! riep en dan'n keer eenige reken Fransch lezen,leen vreemde taal heeft evenveel recht op dat doet onthouden 't gene dat ge vroegerJ eerbied als de uwe. geleerd hebt; en dat en miskomt nooit. Welnu, als de Brusselsche Franskiljons Zoo ja, ik kijk ik daar eeri beetje rond in die het Vlaamsch niet uitschuifelen, dat noemt gazette, en 'k zie daar al met 'n keer eensde Soirzich laten voor den aap houden artikeltje dat voor opschrift heeft: Bruxel-len plagen door van den duivej bezeten les, ville flamande. 't Was een vertellings-jaktivisten. selaeie. Men verwacht eenen buitengewonen toe loop van volk. Aangezien het doel van dit werk het nut Dreigt er watergebrek in ons land? Ja, en het is noodig dat de bevolking zuinig weze, want de bronnen zijn niet onuitputbaar en beginnen reeds overal fel te verminderen. De bronnen ontslaan ten gevolge der door zijpeling van alle bovengrondsche vochtig» heid in de onderlagen der aarde, en bijzonder beoogt van gansch debevolking kan ons blad in de bergstreken, waar het water samenzij- peit in krochten, hollen en spleten. Het duurt vijf tot zes maanden eer de doorzijpelingvan Maar is 't al waar, dacht Leonie. Dei Jongens voor 'tieger, maar ze zijn nog niet menschen babbelen zoo licht. En dien avond (gekleed. Ze hebben te Antwerpen aan de toen we ons huwelijk gingen meiden, zagen forten gewerkt Weet ge wat ik geloof, baas we toch niets. Ons huwelijk en Pierre, diej Rommelare: dat het te Antwerpen niet meer daar nu weggestoken zithoe gaat dat afloo-t deugt En nu die Franschen en Engelschen pen te leper, let op men woorden, 't zal hier gaan Vader Rommelare kon heden niet werken.stinken. V/at vertellen ze op 't dorp? vroeg hij 'k Vreeze 't ook. aan Leonie. Ja, wat is er aan te doen? We hebben Hier is de gazet antwoordde 't meisje, oorloge. Alloh, 'k rijd voort. Courage!.. Ju! Bah, de gazet, 'k geloof ze niet meer De wagen schokte weer over den weg. Wat vertellen ze op de plaats? Ja wat is er aan te doen, herhaalde Leonie deelde mee wat ze vernomen had.»Rommelare. Engelschen en Franschen te We hooren 't kanon van Antwerpen (leper en als de Dultschers van Antwerpen niet meer, hernam de boer. Dat staat mejoprukken, zitten wij hier misschien tusschen niet aan'k Kan moeilijk gelooven, dat detwee vuren en in elk geval in den oorlog. nietsmeer dan wenschen, dat de pogingender inrichters rijkelijk mógen bekroond worden. Duitschers op eens gevlucht zijn. Wat be- teekent die stilte? Zoün ze in de stad zitten? Hij liep weer rusteloos heen en weer. De Duitschers te Antwerpen? En wat dan? Oorlog dan, ook hier in Vlaanderen? En brand, moord en plundeiing? Al dat wreed gedoe van Luik en Leuven en Aarschot? De voerman van leper kwam over God zij ons genadig. Maar de dag verliep zonder drukte in 't ge west. Tegen achten was Leoniein't Vossenbosch. Pierre wachtte er haar reeds. Goed, dat ge gekomen zijt, Leonie, sprak hij ontroerd. Laten we dat pad inslaan den'daar komt niemand. I rT t '1 Hier blijven en wachten. Niemand za! me vinden. En ook, 't Belgisch leger is uit elkaar. Maar er komen geen anderen. Geen andere soldaten, neen... maar er zullen er wel komen In elk geval, 'k wacht af, België is er aan... O, die vervloekte oorlog En met schrik nog vertelde Pierre van den strijd bij Duffel, de geweldige bombarde menten, van het telkens terugtrekken, van detooneelen te Antwerpen. Ik kan niet langer blijven, onderbrak Leonie hem. Nu al v/eg? Wat zoün ze thuis zeggen Kan ik ver tellen, dat gij hier zijt. O, neen, neen Dan moet ik gaan. 'k Wandel een eind mee. Neen, Pierre. 't Is al donker. Ik ben seffens thuis. O, moesten ze u zien. Peins toch op de gendarmen. Van oogen, straks zou ze weenen, straks in haar kamertje, in haar bed, met 't gezicht onder de dekens,weenen om al dieonrusten,'tgroot verdriet om den wreeden, wreeden oorlog. Leonie bereikte den grooten weg. Plotseling stond ze voor soldaten. Groote God, ze hoorde Duitsch. 't. Waren Duitschers Nu kwamen ze, die gevreesde kerels, die vreemde troepen, voorafgegaan door ont zettende verhalen. Op eens waren ze daar. H Moeder Gods! gilde Leor.ie. Ze snelde voorde ruiters heen, het land op. Halt! riep er een. Ze luisterde niet. Weg, weg, naar huis, weg van den vijand. Een schot ging af. Woester nog ijlde Leonie heen, dwars over de akkers, struikelend soms, opsprin gend dan weer. Hijgend liep ze het erf op. Doodsbleek stormde ze binnen. Leonie! kreet haar moeder. Wat is er! riep de boer.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1