SNUIF Hier en Daar. Burgerstand van In 't Binnenland. LUÏSTERLIJK MUZIEKFEEST Ilcnichl. HOPPE. MENGELINGEN Bericht. Geele TOILE-CiRÉE voor BEDDEN Het kampioenschap van Vlaanderen op de baan voor beroeprenners. Meubelpapier - Linoleum Toile Cirée VERMAKELIJKHEDEN. Zondag 28 Oogst. Zondag 4- september. Zondag 44 september Öoliseum-Qinema. Het Bloedig Yzerland Rusland is een vreeselijk pesthol ge worden. Hoort, wat de gewezen kommissaris Latzis schrijft: «Astrakan is nog slechts een overgroote rnestkuil, die sedert zeven jaren niet meer gereinigd is geworden. De markt is ingericht tusschen bergen mest en vuilnis. Heele zwermen vliegen zweven van de vuil- nishoopen op den bedorven visch der kramen De bevolking verslindt rotten visch en drinkt vergiftigd water. De cholera kan er naar hartelust zijne zeisen des doods maaien en zijn oogst is overvloedig» Petrograd, Moskow, kortom, aldegroote steden verzinken in hun eigen vuilnis en dob beren in den poel der overloopende mest putten. Men heeft in Duitschland, uit de Spree» de lijken opgevischt van zes in stukken ge- sneden vrouwenlijken. Te Calicut in Engelsch Indie is onder de inboorlingen een oproer losgebroken tegen het engelsch gezag. - Te Bitterfeld was een ballon opgeste gen. In het schuitje bevonden zich vier lucht reizigers. De ballon werd door een geweldi gen wind voortgedreven en tegen eene fabriekschouw geslingerd. De vier reizigers ploften ten gronde en bleven op den slag dood. De sekretaris der kommunistische sekte van Pantin in Frankrijk is gevlucht met den inhoud der kas, 100 000 frank. De Spanjaarden lijden erg tegenslag in Marokko. Zij hebben eene erge nederlaag geleden. Er moeten ongeveer 10.000 Span jaarden gesneuveld zijn. Vliegers berichten, dat de wegen bezaaid liggen met lijken. Hier en daar hebben massa-slachtingen plaats gehad en de kale heuvels en ravijnen zijn het tooneel van veel moorden geweest. De Spaansche troepen zijn in Mel ilia op gesloten. Door posten bij Tresforcas wordt de Beni Sicar-slam bedreigd. Komt ook deze in opstand, dan is Melilla nog slechts aan den zeekant vrij. Een moeder van 29 jaar, te Bourg-lcs- Valence, die haar kind op het punt zag van overreden te worden dooreenen auto, sprong toe, redde het knaapje, maar werd zelf gevat en op den slag gedood. Er is nog altijd geen overeenstemming in de onderhandelingen tusschen Engeland en Ierland. Te Rochechouart in Frankrijk heeft eene ontaarde stiefmoeder met de lijdelijke toestemming van den vader, drie jonge kin deren doodgemarteld, ten einde in het bezet te kunnen komen van het erfdeel der kinderen. In 't Fransc'n-Noorden is eene groote werkstaking uitgebroken te Roebaais, Toer- koenjeen omstreken. De werkstakers houden S betoogingen en zijn soms nog al woelig. In l de rue de 1' Hotel de Ville werd eene bom §fadsairuwg. —Zondagrust.—Alie apotheken open tot dön middag; heden Zondag namiddagalleen M. VANDEPLAS. Ouderdomspensioenen - Maandag laatst werden de eerste ouderdomspensioenen uitbetaald. Een 150 tal ouderlingen hadden het genot negen maanden van het hun toe gestaan pensioen te ontvangen. Of ze ver heugd waren! Konden nu spoedig de ande ren aan de beurt zijn. Reizen. Indien gij u op reis begeeft, verwaarloos niet u van een of twee mono poeders te voorzien, want het is het eenigste en echt geneesmiddel tegen hoofd- en scheele hoofdpijn, zenuwlijden, razendet andpijn en rhumatiek. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 1,75 ?r. en van 3,00 fr. Gazlantaarns. Verledene week heb ben wij opgemerkt dat eenige Stadslantaarns niet meer ontstoken werden. Thans verne men wij dat, op bevel van het schepencollege er 18 straatlantaarns niet meer branden Is dat nu een van die beloofde verbeteringen 1 Smokkelaars. Verleden week werd de genaamde V. doordetolenaccynsbedien- den der rondreizende brigade van Poperin- ghe geklist op het oogenbhk dat zij 5 pullen sterke dranken in het land wou brengen. Het zullen kostelijke druppels zijn te meer daar de snrokkeiaarster aan haar proefstuk niet is. - Verleden Dinsdag werden de gezusters Der... G en H. van Westvleteren door de tolbeambten van Poperinghe geknipt toen ze 2 ïlesschen Benedictine wilden binnensmok kelen Proces-verbaal is opgemaakt Inhuldiging. Opde vergadering van Maandag laatst, in voorbereiding van de inhuldiging van den nieuwen Burgmeester waren omtrent al de maatschappijen verte genwoordigd en beloofden hunne bijtreding. Morgen Maandag wordt eene nieuwe verga dering gehouden om verdere schikkingen te nemen. Botsing. Maandag namiddag heeft eene botsing plaats gehad in de Boeschepe- straat tusschen een auto en een bespannen wagen. Het .peerd en de voerman Huyghe werden gekwetst, doch niet te erg. Bericht •lófeepii Melis maakt het geacht publiek kenbaar dat hij hem komt te stellen als Coiffeur, op volger van Camille Vandercruyssen, Gast huisstraat, 27, Poperinghe. Door zijne antiseptique inrichting en zijn Wostacker. Op O. L. Vrouw geboorte verzorgd werk, hoopt hij eene goede kliën- ,gaat de Congregatie der jonge dochters op In teel te maken. Ibeêvaart. Deze die meegaan moeten heden Ongeval. a* U7Jnog de prefecte der Congregatie verwittigen. 'samen met de taaie wilskracht en opoffering der Eerw. Zusters de schooljeugd daar ge- I bracht hebben. Klein en groot, knechtjes en meisjes allen even goed hebben er in de uitvoering van zang en kluchtspelen het bewijs van gege ven. Om te sluiten dankte Z. Eerw Vader al de aanwezige overheden, en wekte hen op om voort hand in hand te werken tot verbe tering van 't onderwijs. Zulk egn feestje doet deugd aan kinders en ouders, en zal deze voorzeker aanzetten om met nog meer iever en regelmatigheid hun kinders naar school te zenden. Renlngii». Kerk. De Heer Mi nister komt de aanbesteding der nieuwe kerk goed te keuren en toelating te geven om de werken onverwijld aan te vangen. De aan- besteders zijn de Heeren P. Reichler en H. Cambien, van Eecloo, voor de som van 705.750 fr. 12. Vlaggefeest Den laatsten zondag van September wijding en inhuldiging van de nieuwe vlagge van den Vlaamsche Oud- Stf ijdersbond. Vaderlandsche aanspraken en muziekfeest. Missionnaris. Verleden Zondag had alhier liet afscheidsfeest plaats ter eere van eenen inboorling. E. Pater Camiel Leu- ridan, zendeling van Scheut, die den 8"' Sep tember te Antwerpen inscheept voor de mis siën van Kassaï, Congo. Waarlijk schoon en aandoenlijk feest, en door de rijke omhaling, voordeelig voor zijne missie. Dat God Hem en zijne werken zegene Woei ten.—Inhaling.— Heden Zondag wordt M Vereecke, de nieuwe burgmeester, ingehuldigd. Al de maatschappijen hebben hunne bijtreding toegezegd en de deelneming zal algemeen zijn. Een stoet zal in den na middag gevormd worden, en het muziek van Oostvleteren zal het feest opluisteren. Iloesinghe. Bouwen. Meer en meer bouwt men bestendige huizen in onze gemeente; de eenen is jaloersch van den anderen en 't wordt en waee razernij. Onze statie kan het niet meer stikken, 't is rijden en rotsen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. De huizen kruipen om zoo te zeggen uit den grond Als men ergens sinds eenige dagen niet meer voor bijkwam staat een huis aan 't vierkante Ja, als het zoo voortgaat is Boesinghein twee jaar herbouwd en schooner dan te voren. Asa, menschen, doet maar zoo voort ep volherdt in uwe boosheid. Zpo is 't willen is kunnen. Wanneer en wie geeft er prijs voor 't rapst een huis te bouwen? Wie zou de premie winnen? Bedevaart naar O. L. Vrouw van I li Mg U,. \J i CI CLIL UC1 IsUlIgl CgCUIC S'vf™,e„°,T"iSVM'S,0""iikeKhaJPi^T tob«gte"fao"pdfn We*,! tater De''eiskoslen beloopt tot lOtr. de veroorzaakte. j putt£n den fteenput /iare voeten gleden j -» Landelijk Congres te Roeselare.- Ja van een gazontsnapping'ujt en zij viel voorover in den put die geluk- jboeikenSi °P ^onda£ 4 oeptember allemaal i een groot huis te Parys^kjg „jet teveel water inhield. Mei een ladder :;^aakr R°ese,are- t En 15 maar als ze daar Ten gevolge werd de portier van en zijne twee zonen, verstikt gevonden in hunne slaapkamer. Groote veenbranden hebben plaats ge had in Holland. Een aantal boerderijen wer den in asch gelegd. In Zuid-Afrika werden rijke goudmijn- velden ontdekt. Te Lyon werden een aantal handels gebouwen, eene oppervlakte van vier hekta- ren beslaande, door brand vernield. De schadeis van verre over de vijf millioen frank. In de streek van Pontoise ia Frankrijk hebben hevige onweders gewoed die veel schade aan de wijnvelden veroorzaakt hebben. In Spanje had eene erge botsing plaats tusschen een reizigers en een goederentrein. kon zij uit haren neteligen toestand gered zullen zien dat ze zullen gelooven, dat worden, en kwam er goed met eenige kneu-het meent wat gij vraagt. Dus... gaan zingen van af. Hoppepluk. Er zijn reeds een aantal vreemde hoppeplukkers aangekomen, en deze week begint de pluk algemeenhij zal niet te lang duren daar de hop niet opperbest gelukt is. Onderwijs Eene plaats Yper. Woningsnood. - Uit Yper ontvingen wij nog klachten over de verdee ling der woningen. Men schrijft ons onder anderOp het Minneplein zijn er lieden die 5 verschillige barakken beloofd werden en die na 9 maanden nog in een aanhangsel of die alleenlijk niet regenvrij van onderDhaRSaarw0nen fis; erziin familien die samengehooptzijn in wijzer aan de gemeenteschool is open.;k|G„e tenten waar ze niet roeren kunnen en Wettelijke jaarwedde. Aanvraag te zenden ,and„re huisgezinnen krijgen tenten met 4 voor 30 Oogst naar het Gemeentebestuur plaatsen v0£ 3 persone£. om feden dat Berichtaan de landbouwers. Aan-1 ze veel meubelen bezitten? komst van fransche windmolens eerste Verledene week werd een persoon voor kwaliteit aan voordeeüge prijzen bijEmile j den vrederechter gedaagd omdat hij zooge- Roffiaen Statiestraat, 118, Poperinghe. jjzegd in eene tent ingebroken had en dezelfde Switch road. Op den Werf was men bewoonde en... die persoon had van een Er zijn vier dooden en verscheidene erg ge-1 begonnen dezen weg uit te breken. Van-toeziener de toelating bekomen 1 kwetsten. i wege het Schepenkollegie wordt ons eenen Moest de bestuurder der barakken eens de In een reizigerstrein, waaraan ook eeni-i plakbrief medegedeeld, waarbij verboden ronde doen, hij zou aardige toestanden ge wagons met benzine gehaakt waren, en 'wordt voorloopig deze wegenis uit te breken, vinden. die op wegwas naar de Russische stad (iiït reders va» epentmar* nut. DeYperlingen verdienen eene betere be- Novgorod, heeft er eene vreeselijke ontplof-? Terzelver tijde wordteen oproep gedaan handeling en vragen dat de bevoegde over ling plaats gehad. Op de 82 reizigers die in tot al deze die zouden in bezit zijn van jheid zich eens ernstig met hun lot bekommere gedoodde lijken brokken verspreid den trein zaten, zijn er liggen in stukken en langsheen de spoorlijn. Zestig vreemde schepen zijn te Petro grad aangekomen, met allerhande levens middelen, voor de uitgehongerde Russische bevolkingen. Het is niet mogelijk de voed selwaren spoedig naar de geteisterde streken te verzenden, daar er geen brandstof voor handen is om de treinen te stoken. De Grieken zetten ongehoord snel hun nen opmarsch voort, en ontmoeten schier geen tegenstand. Te Scutari, aan den Bosphorus zijn meer dan 1000 huizen door brand vernield. Boven Huil in Engeland deed men proefnemingen met een bestuurbaar lucht schip, het grootste tot op heden ter wereld, het meet 695 voet en kon 85.000 kilos op nemen. Het moest aan de Vereenigde Staten geleverd worden en deed zijne laatste proef vlucht. Er v/aren 49 passagiers aan boord. Bij eene zwenking brak het reuzenschip in twee en stortte brandend naar beneden, er zijn 44 dooden. Stad Poperinghe gegeven door de Symphonie Ypriana in het gr. Park van Jjet Ijolel Skindies, Gaslh;uies'. 43 Op ZONDAG 2S OOGST 1921, om 4 ure 's namiddags, en voordeelevan het Werk der Goriogverminkten SPELWIJZER le Deel. 1. Tzigane, njarclje H. Staz. 2. La Cinquantaine, air dans le style ancien Gabriel-Marie. 3. Suite printanière, Em. Werly. aAubade b) Impromptu, c) Fieurs et Pa- pillons. d) Nocturne, e) Ronde Viüageoise. 4. Sérénade Badine, Gabriel Marie. 2' Deel. 1. Viva et Terero, njarche espagnole 2. Rendez vous, Gavotte 3. Marivandage, intermezzo 4. Deülah Valse, fjesitatioij 5. Blaze Away, march and two step Fr. Poppy. W. Alletter, H. Mouton. H. Micholls. A. Holzmann. Wij ontvingen ter opname, de vertaling van dezen franschen plakbrief Donderdag alhier uitgehangen en goedgekeurd door het schepencollege. We meenden eerst dat de uitnoodiging maar gedaan zou worden aan de Vlaanisch- onkundigen onzer stad, maar de Vlamingen worden ook uitgenoodigd, bij middel van ons blad. Niemand kan de reden gissen waarom die plakbrief, gericht aan de inwoners van Po peringhe, ailen Vlamingen, in 't Fransch moest opgesteld zijn. 't Is alleszins een verdienstig werk de oorlogsverminkten ter hulp te komen, en wij wenschen dus veel bijval aan het feest en eene flinke omhaling. in Brussel en elders, gaat thans 14 15-16 fran- ken de Kilo; en alle burgers gebruiken nu op hunne boterhammen van de vette kaasjes pure creme van 2.00 frank van den Déoöt JEREMIE. Benoemingen. Bij K B. van 10 Juli 1921 worden benoemd aan de Staatsmiddel bare school te Yper; de heeren: Suber tot BestuurderAertsens, F!o en Pattou tot la gere onderwijzers. welkdanig materiaal, dienstig voorde wege i Een groepje geteisterden. nissen, om dit ter beschikking van het ge-1 —Aanbesteding. - Deze week had de meente'oestuur te houden, ten einde de;aanbesteding plaats voor het heropbouwen bestaande wegen en straten te kunnen her ban het middengedeelte van de .kruisbeuk stellen. :Van S- Maertenskerk. Nifuws. De boter in Poperinghe, Hebben aangebodenVandekerckhove, Tngelmunster 4.200.000 fr. Angellis, Yper 5.800.000fr. Soete, Yper 6.299.000 fr. Zand voorde. Ontploffing. Op het gehucht Pander waren Zaterdag en kele bengels aan 't spelen toen een hunner een granaatkop vond waarmede de roekeioo- ze bengels zich nu vermaakten. Eensklaps hoorde men eene losbranding en de 12-jari- ge Frik Delsarque werd erg gewond opge nomen en naar het gasthuis gevoerd. Reckem. Ongeval. De beenhou wer De Jaegher van Lauwe werd hier door 't springen van een band, van zijne motocy- clette geworpen en zeer erg gekwetst opge nomen. Droevig geval. Het kindje Tiberg- hien, 4 jaar oud, is in een ketel kokend wa ter, die op den grond stond, gevallen en werd zoo erg verbrand dat het 's avonds overleden is Sioesselacre. Botsing. Bij den omdraai der Ardoyestraat botste R. Devos van Ardoye op den tram en werd deerlijk gewond opgenomen. §alfelaere, Doodgereden. De voerman De Mey, gleed uit en viel voor het voorwiel van zijnen wagen deze rolde hem over hoofd en lijf en de man werd dood- gepletterd. W»ervghcm. Een bejaarde boe renknecht werd in de weide van Van Tem- sche door eenen jongen stier overvallen en dood gestooten. Molenbeek. Dramatische brand. Er was brand ontstaan bij de echtgenooten Sonjan, handelaars. In de begrijpelijke ont steltenis viel niemands gedacht op het elfja rig zoontje dat boven sliep. Toe men er aan dacht v/as het knaapje verstikt. Lisiriebeek. Levende fakkel. Vrouw N. wakkerde het vuur aan met petro- !e. Hare kleederen schoten in vlam en de vrouw werd afgrijselijk verbrand, naar het gaslhuis overgebracht. Vrouw N is moeder van talrijke kinderen, en haar man, een oorlogsverminkte, verblijft nog altijd ter verpleging in een gasthuis der hoofdstad. Lnstin, - Schrikkelijk drama. Een hevige twist was ontstaan tusschen de land bouwers Fernand Lignier en Theunissen. Deze in woede ontstoken, had een kip van Ligniei gedood. Laatsgenoemde trok een revolver en loste twee schoten op Theunissen die in de hartstreek werd getroffen. De ge wonde slaagde ei inzijn woning te bereiken, doch kwam alras terug, gewapend met een jachtgeweer, dat hij op Lignier afvuurde Lignier stortte dood te gronde en enkele mi nuten nadien gaf Theunissen insgelijks den geest. Angleur. Akelige ontdekking. Zaterdag avond werden in deze, bij Luik gelegen gemeente, de lijken van een linie soldaat van het 23e regiment, benevens van W O. 8. I*opei»iikgtie. Heden Zondag 28 Oogst is ons klachten bureel open van 8 tot 11 ure. Op Zondag 4 September 1921 huldigen de V. O. S. sen van Röusbrugge hun Vaandel in Wij doen een oproep opdat alle Bestuur leden zouden aanwezig zijn; wij vergaderen om 13 ure bij ons lid Bonduelle Michel «A 1' Hirondelle» Watoustraat n° 13 en vertrek ken met onze Vlag en per rijwiel oin 13 15 u. Op Zondag 11 September 1921 uitstap naar de Onthuliing van den Gedenkzuil der Gesneuvelde Makkers van Watou. Daar moeten wij schitteren door talrijke aanwe zige leden. Een bijzondere stoomtram zal in Poperinghe vertrekken om 13 30 ure en te rug komen uit Watou om 19 ure. Namens het Bestuur. Crombeke. Onthulling. In volle eendracht werd hier zondag laatst de inhul- diging van het gedenkteeken aan de gesneu velden, gevierd. Crombeke is niet ten achte ren gebleven in deze reeks feesten die in het omliggende plaats grijpen, en het feest v/as effenaf prachtig. Aan den stoet van 's namiddags namen een 20-tal Vossenbonden deel de muzieken van Stavele en Oostvleteren waren ook aan wezig. Vier prachtige praalwagens muntten uit door hunne zinnebeeldige voorstelling De Kantien, het Gevang, de Vrede, de Maagd van Vlaanderen. Aanspraken werden gehouden door MM. J. Denis en J. Leuridan die een buitengewo nen bijval verwierven. Eene dreunende Brabangonne en een krachtige Vlaamsche Leeuw sloten dit mooi Vaderlandsch feest. De muziekanten van Stavele brachten nog eene serenade aan den Heer Jules Gruwez die ze gulhartig onthaalde en dit hielp om de gezelligheid en de levendigheid op liet dorp in gang te houden. V.O.S. Zondag aanstaande nemen de V.O.S.sen deel aan de feesten te Röus brugge. De leden worden verzocht hen, in den stoet, rond de vlag te scharen. Westvleteron. Prijsdeeling. Donderdag namiddag greep de plechtige prijsuitdeeling plaats in de school van S' Sixtus. DeZ. Eerw. Vader Abt zat de plech tigheid vooren de geestelijkheid van de parochie met gansch de gemeenteraad heeft ze met hun tegenwoordigheid vereerd. :ee" meisje van twintig jaar, ontdekt. De „p, ssuriirur»! p- I Ongelooflijk is het, voor iemand die de'eenzelvigheid der lijken kon nog geen plaats sa bUHLtL VitiiBH S ^"^'onbeschaafde streek rond het klooster van.'§r'jPen- bii 77 r, vroegere jaren gekend heeft, hoever de mildeXitttionOntploffing Een vreese- bj Sansen-vanneste, Gasthuisstraat, la Pop. 'pogingen van de Eerw. Paters Trappisten, Mijke ontploffing, waarbij tweeman het leven inschoten, heeft zich voorgedaan in het fort van Dave, nabij Namen. Werklieden waren bezig met obussen te ontladen, toen een dezer plots ontpioftte. Twee werklieden wer den op den slag gedood. Van wege Heer D' Brutsaert werd deze week volgende omzendbrief aan de gemeen tebesturen rond gezonden Mijnheer de Burgmeester, Door Ministerieelen omzendbrief van 31 Maart 1921, waarvan ik Ued. kennis gege ven heb door mijn schrijven van 15den April 1921, is het toegelaten eene premie te ver- leenen van 3000 frank met verlies der hoofd som, aan de geteisterden, eigenaars van een enkel vernield huis, waarvan de koopwaarde in 1014 de 3000 frank niet overtrof. Dit op voorwaarde dat dit huis in 1914 door den eigenaar bewoond werd, en zijne geldmid delen nu ontoereikend zijn om zijne woning herop te bouwen. Kqnnen nu ook van dit voordeel genieten: de geteisterden die voor den ooilog, zulk een huisje in pacht hadden, indien de eige naar het niet herbouwt, en zij er grond met puinen ervan zouden aankoopen, op voor waarde dat zij over de noodige geldmiddelen niet beschikken, om het weder op te bouwen. Met de meeste achting, De Toegevoegde Koninklijke Fjocg Comnjissaris, Dr Brutsaert. 3£eloogin^; te Brussel. Volgende brief werd rondgewtenrd s Nadat wij vanwege den burgemeester der hoofdstad het schrijven hadden ontvangen, waar bij de betooging verboden werd, hebben wij besloten de ontworpene betooging te verdagen tot een nog niet vastgestelde datum. Intusschen zal over heel het Vlaamsche land een protest worden aangeplakt tegen dit antivlaamsch machtsmisbruik. De Vlamingen houden zich verder bereid om bij den eersten oproep, in verdubbeld getal op te komen. Het Inrichtingskomiteit. flsiae beste vrienden. Beschermt de paarden tegen de vliegen door ze bij het inspannen met een net te overhangen ofwel met takken. Wascht het paard met een af kooksel van notelaar. De bittere smaak belet de vliegen te bijten. Stelt de paarden en de ongelukkige trek honden indeschaduwals ze moeten stilstaan; geeft hun voldoende te drinken en droogt ze met zorg af als ze na een draf nat en bezweet thuis komen. Zorgt-er voor dat hun water steeds zuiver zij en hun leger versch. ïfciaslisig va is d? jssïssgsiisJ-Jsiüjrtf- Voor ieder aanplakbiljet, waarvan de afmeting 20 vierkante decimeter niet te boven gaat, 10 centiem; boven die afmeting. 5 centiem meer per 10 vierkante decimeter, zonder breuk. Rij '1 Ivger. Een soldaat mag, uit eerbied voor zijn uniform, geen politieke meetings bezoeken, en vooral niet deelnemen aan een Vlaamsche betooging. Maar de mi litaire overheden vinden er geen bezwaar in voor de vlekkeloosheid van het uniform, dat de soldaten vrijelijk toegang hebben tot de kotjes welke de omgeving van de kazernen onveilig maken Men zou waarlijk vermoe den dat hun het besef ontbreekt hoe de zorg van dezedelijkeen lichamelijke gaafheid van ons volk een gebiedende verplichting is van de vaderlandsliefde. de jirijsviuchteii van dui ven belust worden. Desommen, bij de prijskampen van reisduiven ingezet, wor den belast als volgt Er wordt een belasting geheven van één frank voor eiken ring verkocht door de Maatschappij en bonden, die door den Mi nister van Financiën zijn toegelaten. Die in stellingenzijn verplicht een register te houden, waarin het aantal in hun bezit zijnde ringen in het jaar worden vermeld. De opbrengst van den verkoop wordt op het einde van elk trimester in de Schatkist gestort door gezegde instellingen; deze zijn voor het bedrag aansprakelijk. Aan eene belasting van 10. t. h is onder worpen elke inzet bij de prijskampen, waar voor de terugkeer der reisduiven is voorzien op een andere dag dan den Zondag of een Feestdag, alsmede elke inzet bij dubbelspel of weddenschappen ingesteld buiten het ge regeld programma, der maatschappij die den prijskamp inricht. De Regeering zal vaststellen vanaf welken datum de belasting op spelen en wedde- schappen zal geheven worden. ISvi §t-As>ittmltiMwer!i te Briigge Voor een twintigtal jaren werd met de goed keuring van zijne Hoogw. Mgr Waffelaert en de bescherming van zijne Majesteit Koning Leepol 1II in het Grootseminarie te Brugge, het naar zijn Patroon genaamd St- Amandswerk, opgericht dat voor doel heeft door kleine middelen de broodnoodige hulp aan onze Missionarissen te verschaffen. Het Werk mag zich verheugen over de reeds be komen uitslagen. Verschillende missieposten werden onder de leiding der Palers van Scheut en der Witte Paters gesticht en regel matig onderhouden, zoodat menig heiden zijn Christen geloof deels aan het werk te danken heeft. Het Werk voorziet ook naar de maat der voorhanden middelen in de be hoeften der missionarissen die in den groot sten nood verkeeren. Het Werk vond veel ondersteuning in scholen en kloosters ook bij bijzonderen Doch de aangroei der ondersteuning was niet in verhouding tot den nood der zende lingen. Daarom dienen alle krachten inge spannen zelfs het kleine, het onaanzienlijke moet zijn steun bijdragen. Daarom richt het Werk een dringenden oproep tot alle missie- vrienden, tot scholen en kloosters. Zendt ons zilverpapier, oude en gebruikte postzegels, munten, metaal, dagbladen, boe ken, looden en kapsulen. Het Werk zorgt voor het ter waarde maken, de giften in na tuur mogen franco aan het Werk verzonden worden, of zullen ook ter gelegenheid van het verlof, welwillend door de Heeren Semi naristen ter bestemming overgebracht wor den. De Paus wijst de katholieken op liet missieveld... Wie helpt onze zendelingen overwinnen, spijts Protestantisme en Vrijmetselarij ia it k enEr zijn veel val- sche stukken van 25 en van 50 c. in omloop." Het is op straf, zeer streng verboden dezelfde te aanveerden of uittegeven. Binnen kort zullen er nikkeltjes van 1 fr. en 50 cent. ge slagen worden. beneden! Brandt het? vroeg de vent. Still Kom gauwl zei Jan. De vent kwam in zijn vaan naar beneden gestormd, en opende de deur. Wat is 't? zei hij. Still zei Jan weer. Haal uw lijn in, g'hebt beet!... G'hebt trek!... Ze zeggen dat de winkelier leelijke woor den sprak tegen Jan. Een van de domste misslagen van de wereld is te gelooven dat zwakheid een teeken van goedheid ife. Ieder mensch die nooit streng is, is twee maal onrechtvaardig, want door aan den slechten toe te geven, benadeeligt hij de goeden De goedheid is eene zaak die eene onoverwinbare kracht en een ontembare wil vereischt. Lacordaire PÜPF.R1NGHE, van 20 tot 27 Oogst 1921. Geboorten. 217. Therssen Marie-José d. v. Ca mille en Gesquiere Julette. 218. Meylroot Joseph z. v, Camille en Charles Leonie. 219. Lemrmleu Omer z. v. Pol en Desodt Leonie. 220 Decorte Maria d. v. Emile en Lemaliieu Lydie. 221. Lietaert Elisa d. v. Nestor en Vandevoorde Corilie. Overlijdens.179. Devos Zelie 44 echtg. van Hauwen Maurice, Yperstraat. 180. Lelieur Emile 66 wed. v Devloo Emerence, Elverdlnghe steen weg. 181. Kesteman Justine 61 j. echtg. v. Papyn Edmond, Boeschepestraat. Huwelijken. 143. De Coninck Germain 25 j. pottebakkersgast en Druant Bertha 19 J. z. b. b. v. Poperinghe. 144. Lesy Hector 28 j. accynsbediende en Lermytte Martha z. b. b. v. Poperinghe, —145. Allaeys Urbaln 31 jaar werktuigkundige en Verstappen Elise z. b. b. v. Poperinghe. 146. Sutfis Julien 25 jaar timmerman en Goudenhooft Emma b. v. Pop. Huwelijksbeloften. 195. Desramaux Georges kleermaker van Ploegsteert en Milleville Maria z. b. van Poperinghe. 196. Thores Lucien werkman vati Poperinghe en Leterme Madeleine z. b. van Herzeele. 197. Debruyne Maurice ijzerwegbediende en Van Cayseele Martha z. b. v. b. Poperinghe. - 198. Verack Marcel landbouwer van Poperinghe en Cail- llau Maria bijzondere van Boesinghe. 199. Crousel Albert handelaar van Poperinghe en Vercouter Jeanne z. b. van Schaerbeek. Londen, 23 Augusti. In de vergadering van den Landbouwersbond te Cantenbury, werd er bestatigd dat de Engelsche hopoogst nu alleenlijk twee derden van den oogst van verleden jaar bedragen zou. Overal is de pluk begonnen. Dewijl er veel vraag is naar Engelsche hop van 1920 zal de voorraad, welke de Hopcontrool bijhield, snel aan den man komen. Brussel, 24 Augusti. Sedert eenige da gen is de hopmarkt min geweldig, daar veel handelaars beweeren dai er meer hop zal ge plukt worden dan men over drie, vier weken verwachtte. Voor Aalstersche en Popering- sche hop van 1921 biedt men 420 tot 430 fr. Iri het land van Aalst evenals in het Pope ringsche zal men vroeger plukken overal, om de hop niet te zien vernielen door de roode spin en den koperbrand rondom Poperin ghe bevindt men de hop, die men plukt, van goede hoedanigheid knop niet al te groot, maar zwaar van lupuline. SAAR(Bohemen),21 Augusti. In sommige plaatsen is het plukken begonnen uit reden van de snelle woekering van koperbrand de hopoogst zal hoogstens 40.000 centenaren bedragen tegen 85.000 verleden jaar. Reeds werden eenige balen nieuwe hop verkocht aan 6 000 tot 6.300 kronen. Neurenberg, 21 Augusti. De tijdingen uit de meeste Beiersche hopstreken melden dat de opbrengst niet meer dan de helft van verleden jaar bedragen zal. Alleenlijk in de streek van Teltnang is de pluk begonnen elders zal het zijn op het einde der maand Nieuwe hop werd verkocht aan 6.100 mark Gevangen. Jan kwam overlest 's avonds laat naar huis toen hij een winkel in 't oog kreeg waarboven eene vischlijn uitstak, met een visch aan den haak, als uithangbord. Hij bleef staan en keek diepzinnig naar de lijn. Dan ging hij naar de deur en begon aan de bel te trekken. De winkelier stak zijnen kop door het ven ster, en vroeg wat Jan verlangde. Stil, zei Jan, komt eens gauw naar Het Ministerie van Landbouw heeft, in 't fransch en in 't vlaamsch, het Bericht aan Landbouwersnr 10 Gezondheid en ziekten van het Pluimgedierte opnieuw uitgegeven. Prijs fr. 0.35. De steller behandelt bondig het belang van de pluim veeteelt in ons land. Daarna spreekt hij beurtelings over het hoenderhok, het broeden, de kuikensterfte, de kweek en de voeding. Van ieder der bijzonderste ziekten hoedercholora, hoenderpest, tuberculose, besmettelijk coryzaof snot, diphteritis of besmettelijke keelziekte, pakken, maag- en darmontsteking, enz. beschrijft steller de verschillende kenteekens en de te treffen maatregelen. Dit Bericht zou in bezit móeten zijn van al dege nen, die om het even op welke wijze zich met pluim- meteelt bezighouden. Het Ministerie van Landbouw, 2e Algemeen Bestuur, (dienst der vlugschriften) zendt kosteloos de voliedigë lijst der tot heden uitgegeven Berichten en «Land- bouw-en Tuinbouwlessen bij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. •»^atf»¥^»!iv'2«kS4:v4 ZORGEN VOOR MORGEN. maar... SPAREN BAART ZORGEN... Wilt gij zon der de minste bezorgdheid nopens uwe spaarpenningen leven, wendt U in volle vertrouwen tot onze Agenten uwe streek, die met de meeste bereidwilligheid en kosteloos, alle inlichtingen zullen geven. Verzelicrde uilzirftin^cn o|> s a) Spaarboekjes op zicht aan 3,60 0/0 b) Spaarboekjes voor 5 jaar aan 4 0/0 c) Kasbons voor 5 jaar aan 4 1/2 0/0 d) Groridobligatiës 10 jaar aan 5 0 0 's jaars. -- Alles Vrij van taksen. e) Check-Rekeningen op zicht. f) Leeningen op Vaste Goederen, alleen in eersten Rang van Hypotheek. g) Uitwisseling van vreemde munten en koepons, koop en verkoop van Fondsen, Inschrijvingen op Leeningen, en aller hande finantiëele zaken aan de voordee ligste voorwaarden. Autwerpeii's Bouw= Hypotheekbank Naamlooze Maatschappij. Kapitaal VIJF MILJOEN FRANKS. ZetelXll-Maandenstraat, N' 13, ANTWERPEN Gesticht in 1909. - Postcheck-Rekening 019 Telefoon 3081. N. B. - Waar de Maatschapbij niet verte genwoordigd is, kunnen alomgeachtë pevso nen zich voor een agentschap aanbieden. AGENT voor Pooerirtghe: Vanbris- waene, Noordstraat, 16. I* O IS X Football. De oproep uitgaande van eenige onzer sportliefhebbers tot het herinrichten hier van een voetbalclub werd voldoende beant woord. Een dertigtal spelers en een twintig tal andere leden zijn reeds ingeschreven. Zoodra er een geschikt speelplein zal ge vonden worden zullen de oefeningen begin nen; de aanvraag zal gedaan worden te Brussef om ditjaar nog aan het kampioenaat in IV° afdeeling deel le nemen. Nienwe leden en spelers worden nog ver wacht en mogen zich doen inschrijven in 't lokaal bij Heer Alidore De Cat, Groote Markt. onder de reglementen van den B W B. Deze baankoers, gansch Vlaanderen door bekent en waaraan telkenmale onze beste renners deelnemen zal dit jaar opnieuw be twist worden* te Coolscamp op kermis Don derdag 15 September a. s. Het sporlkomiteit houdt zich reeds ernstig bezig met de noodige voorbereidselen en alles laat voorzien dat er op half September te Coolscamp, nogmaals een ontelbare me nigte toeschouwers zal samenstroomen, om onze baankoningen te begroeten, aan te moedigen en toe te juichen. 1250 Fr prijzen zijn voor dezen koers uitgeloofd De afstand blijft bepaald op 100 Km. te loopert op eene ronde van 5 Km., zij 20 toeren. De inschrijvingen worden van heden af aanveerd bij Raphaël De Jonghe le Coolscamp. bij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. Wekelijksche Estaminet. «In den Engel» bij C- Pareyn: den Zaterdag. Accordeon te verhollen. «In de Violette» bij Oscar Verfaillie; gege ven door C. Minot. Eerste tap en Geit te verhollen. «In het hof van Commerce» bij Gustave Dehaudt-Quaghebeur, Westouter steenweg; gegeven door Achiel Jacob. ABEELE. Cramophone en 30 platen te verhollen. «In S. Joseph bij Henri Vermeulen. Ook nog een konijn te versmijten metde vogelpik. ABEELE Zwijn te verhollen. In den Ingang van Poperinghe» bij The- ophiel Devos. ABEELE STATIE. Geit te verhollen. Bij Cyriel Deprez, gegeven door Camille Claerebout. WATOU. Geit te verhollen. In den Helleketelbij René Camerlynck; gegeven door Georges Vandenabeele. RENINGHELST. Velokoers. le Koers voor beginnelingen 150 fr. prijzen. Afstand 45 Km. Inleg 2 fr. Inschrijving van 12 1/2 tot 1 1/2 «Au Faubourg» bij Petrus Lermytte. 2c Koers voor parochianen en aanpalende gemeenten. 100 fr. prijzen. Afstand 35 Km. Inleg 2 fr. Inschrijving «In 't Boldershof» bij Remi Denwagenmaeker. Gegeven door Ach. Taillieu, velomaker. 3 Jonge leghennen te verhollen, «In den Nederdael» bij Duflos-mafton, gegeven door Charles Matton. DRANOUTRE. Baanbolling. 100 fr. Prijzen. Inleg 2 fr. per peloton. In schrijving van 3 tot 5 ure bij Michel Schoilaert. CLYTTE-RENINGHELST. Velo van 300 fr te verloten. In de Fontein bij Constant Fiey, velo maker. Van heden af loten te bekomen 3 voor 2 fr. 1 voor 1 fr. bij Em. Lobeau, Groote markt, Poperinghe. Zaterdag om 8 u. Zondag om 1, 41/2 en 8 u. 1. Sjrortleven, dramatische comedie, 6 deelen 2. Satan verslegen 3 deelen. 3. Ma- go-Maga op 't front, komiek. Maandag en Dinsdag telkens om 8 ure. 1 De Eed van den banneling, cow-boy drama in 5 deelen, 2. De schoone aanzoeker, dramatische comedie 5 deelen. 3 De twee mededingers, komiek. door A. Hans, 15 fr. Te verkrijgen ten bureele dezer. Beste Engelsche PEPPERMINT voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Vermoeidheid, Zenuwverzwakking, enz. enz. Te verkrijgen bij E. BLONDEEL POLLEY Casselstraat, 67, i'ogteringiic. NAAMLOOZE MAATSCHAPPIJ BANK VAN POPERINGHE ^cli»ti!t«tntat, n° O. Geldplaatsingen in loopende rekening en op Spaarboekjes van 3.50 tot 5 vol gens den duur der storting. Aflevering van CHECKS voor Belgie en in den vreemde. Aankoop en verkoop van Beursweerden. Alle inschrijvingen op nieuwe uitgaven van Staatsfondsen of andere beursweerden worden Kosteloos aanvaard. Uitbetaling van koepons Leening van geld op titels van Oorlogsschade alsook op beursweerden. Allerhande Wisselbewerkingen. Ver huring van ltrnn«lkoffers, onder de volgende voorwaarden Nr 1 Hoogte 11 cm. - Breedte 21 cm. Nr 2 12 cm. - 32 em. Nr 315 cm. - 32cm. Nr 4 20 cm. - 32 cm. .lAAII 25 Fr. 35 Fr. 40 Fr. 50 Fr. I1AI.I' .lAAlt 15 Fr. 20 Fr. 25 Fr. 30 Fr. Al deze koffers hebben eene diepte van 60 cm, Deze koffers, gemaakt volgens de laatste stelsels, leveren volledige waarborg van veiligheid op, tegen Brand en diefde.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 2