HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS annoncenblad Nieuwsblad voor en Omstreken, Leening 61 oTOT Consolideering VAN 1921 99 Frank per 100 Frank Naamkapitaal Sociélé tiénérale de lielf/iquc BANK van POP De bloem van bet Vrijboseb [Apotheek Frans Van dè Plas BANQUE GE CGURTRAI Zondag 16" October 1921. 15 Centiemen. 18e Jaar. Nr 42. Iii 't Buitenland. BUREEüGEfilEF Alle DRUKWERKEN SanseiiVanneste, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE A boiuiemeiitpi-ï js 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland 10.50 fr. Gasthuisstraat, 15, POPERINGIIE. Postcheckrekeninq nr 15570. MEUBELS E. M0NCAREY= SANSEN 20, Gasthuisstraat, POPERINGHE Geneeskundig toezicht in de scholen. Van langs om erger Oorlogsschade. Rond het Openingsbezoek aan de gewestelijke koeiopslagplaats KONINKRIJK BELGIË Ministerie van Financiën KapitaalFr. (>2.000.000 Voorbehoud445.090.540,45 Maatschappelijke som Kr.207.099.540.45 SNOECU'S ALMANAK Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaarten Amcrikaansche bureau's Bureelmeubels Meubslpapier Linoleum Toile Cirée i:\/. bij jPJT Den Zondag na middag gesloten. Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden lot E. DUQUESNE Zoon, Marnixstraat, 30, GEUT. Telefoon 1669. UITGEVER V. ëAMSEIV - Drukkerij - Papierhandel, Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.—Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij- dacj noen ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Verlot M< nagegerief Stoors Gordijnen Gemaakte Bloemen Rouwkronen Geschenken ENZ. ENZ bij 's Zondags gesloten. In de voorlaatste vergadering van den geineenteraad'sprak D' Brutsaert over ver beteringen in te brengen in het lager onder wijs en namentlijk vroeg hij dat de voor schriften van de schoolwel van 1914 nopens het geneeskundig toezicht zouden ingevoerd worden. In den zelfden zin sprak Dr V. Vosseniers gemeeteraadslid van de stad Antwerpen. Hier volgt zijne belangwekkende bijdrage: Het belang van een goed geneeskundig toezicht der scholen blijkt uit de volgende cijfers, opgemaakt in de Vereenigde Staten door Dr Thomas Wood, professor aan de Columbia University en voorzitter van Committee of Health Problems in Educa tion Ik ben overtuigd dat deze statistiek niet minder waar is voor wat betreft ons land. Ten minste 1 t h. der schollieren Zijn geestelijk verachterden Meer dan 1 t h. lijden aan hartziekten; Ten minste 5 t. h. zijn aangetast of aan getast geweest door tuberculose en maken aldus een gevaar uit voor zichzelf en voor anderen 5 t. h. zijn onderhevig aan storingen van het gehoor, hetgeen hen achteruitzet in hun studiën en hen voor verachterden doet doorgaan 25 t. h. lijden aan storingen van het gezicht; Ten minste 20 t. h. lijden aan storingen van de spijsvertering; Van 15 tot 25 t. h. lijden aan woekerge wassen in den neus of zwelling der aman delen Van 10 tot 20 t. h. hebben ruggegraats vergroeiingen, platvoeten of gewrichtsver storingen Van 50 tot 75 t. h. soms 98 t. h. heb ben aangetaste tanden. Zekere kinderen vereenigen verschillende dezer kwalen in 't geheel is één derde on der hen gezond, één derde is slechts onder- heyig aan tandziekte, één derde is terzelf dertijd aangetast door tandziekten en andere storingen. Nu spreekt D1 Wood ons ook nog niet over de veelvoudige spraakgebrekkigen, tal rijker dan men zich wel in de opvoederswe reld voorstelt en waarvan de weerklank dik wijls zoo nadeelig werkt op de verstande lijke ontwikkeling van het kind, de vorming van zijn karakter en toekomst. Gij zult mij vragen welke de redenen zijn van dezen pijnlijken toestand onzer kin deren Deze redenen zijn veelvoudig. Hebben de maatschappij en de familie zich ooit be kommerd over de nootlottige gevolgen der erfelijkheid hebben zij zich voldoende be zig gehouden met de ongezonde voorwaar den van het maatschappelijk midden, waarin het kind leeft en opgroeit? Reeds vanaf zijn geboorte dringen wij aan het kind een kunstmatig leven op, wij onttrekken het aan de zon, aan de oefening, aan de vrijheid om er van de wieg af een opgesloten wezen van te maken. Nooit, schrijft Gulick, heeft men getracht een zóó radikale hervorming in opzicht van midden en levenswijze voor gelijk welke diersoort in te voerennooit hebben opvoe ding en levensaanpassing de natuur in dit opzicht zóó noodlottig geweld aangedaan. Nu komt de school dezen droevigen toe stand nog verergeren. Nauwkeurige opzoekingen en hier doen wij een beroep op de werken van M Schuy- ten, den gewezen bestuurder van ons paedo- logisch laboratorium bewijzen, dat de ziekelijkheid toeneemt met de jaren, door gebracht in de school, met den tijd aan de studie besteed en naar gelang het school jaar vordert. Het verblijf in de school werkt nadeelig op den eetlust, de spijsvertering, de samentstelling van het bloed en de stofwisseling. Het aandachtsvermogen van het kind vermindert in den loop van het jaar terwijl de vermoeienis en de zenuwachtigheid in gelijke mate toenemen. De kinderen, die niet ter schole gaan, winnen het in gestalte en gewicht op de scholieren. Deze enkele beschouwingen bewijzen stel lig hoezeer de samenwerking van dokter en opvoeder in den schoot der school gewenscht is, of liever noodzakelijk blijkt. Zonder de- Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 42 door A. HANS. De burgers wajren nu van 't hof verdreven en trokken het Vrijbosch in. Vereeke keek weer naar den brandenden toren. O, wat gebeurt er allemaal op de plaatse 1 vroeg hij zich af. Dan dacht hij aan tante Lotte.. Waar zou die belond'zijn.. Maar ja, ieder moest nu voor zich zelf zorgen. Men had hem wel van zijn vrouw gescheiden. De toren brandde als een reusachtige fak kel. Met zijn scherpe naald en vier hoek- spitsen met zijn kloeke flanken had hij de eeuwen getrotseerd. Oorlogen en stormen en ook den knagenden tijd, maar moedwil vernielde hem nu, den ouden getuige der vaderen, der kloeke keerlen, die ook al moesten worstelen om de vrijheid. Zou er dan nooit vrede heerschen door recht. Moest de mensch altijd weer terugkeeren tot brutaal geweld, tot het zwaard, tot moorderij. Maar zijt gij daar 1 klonk het. Vereeke schrok, een gedaante doemde van achter den wagen op. Verschiet niet., ik ben het.. Camiel.. Ha, onze werkman Gij Camiel.. Van waa, Ant gij uitgekropen I ze samenwerking verzekert de schooi aan het kind zijn volledige geestelijke ontwik keling niet, omdat zij zijn geheele lichame lijke ontwikkeling niet waarborgt, die noch tans de basis is van zijn geestelijken vooruitgang. De studiën en de ondervinding hebben er toe geleid aan den schooldokter de volgende zending toe te vertrouwen 1° Geneeskundig toezicht over de school lokalen en schoolmeubelen 2" Voorkomen van besmettelijke ziekten inbegrepen herinentingen 3° Persoonlijk onderzoek van het kind en het opmaken van een gezondheidsfiche of steekkaart en periodiek toezicht over zijne geestelijke en lichamelijke ontwikkeling; 4" Rationeele ontwikkeling van het licha melijk gestel van het kind en aanpassing 't akkoord met den opvoeder van de ontwikkeling der geestesvermogens aan het persoonlijk lichamelijk vermogen 5" Hygiënisch onderricht van het kind en der onderwijzers. 6° Toezicht over de gezondheid der onder wijzers. Een zeer gewichtige aanmeiking dringt zich hier op. De schoolgeneesheer bepaalt zijn werking binnen de school, d. i z. de plaats van het schooltoezicht is uitsluitend de school. Buiten de geneeskundige- en voorbehoedsraadgevingen, de verwittigin gen, gegeven aan het bestuur, den onder wijzer, de gezinnen, verwijst de schoolge neesheer de leerlingen voorde geneeskundige zorgen naar den huisdokterhij behandelt de kinderen niet. Hij is voor alles een gezondheidskundige. Het is zijn plicht het gezin officieel aan gaande den gezondheidstoestand van het kind in te lichten, maar daar houdt zijn recht op en de huisdokter moet alleen tus- schenkomen voor de te verstrekken zorgen. Ik druk bijzonder op dit punt, opdat zich geenoogenblik verwarringen zouden kunnen voordoen, opdat ieders rechten streng zou den geëerbiedigd worden, opdat men goed zoude weten dat de gemeenteraad nooit het inzicht koestert van de school een verpleeg huis te maken en daj hij zich voorstelt strikt binnen de perken der wettelijkheid te blijven, deviijheden van het beroepsgeheim der geneesheeren en de rechten van het ge 1 zinshoofd streng te eerbiedigen. vallen. Het eerste dat hun in de oogen sloeg waren de zwarte kruisjes, waarop de beken de leus te lezen staatA.V.V.V.V.K. (Alles voor Vlaanderen. Vlaanderen voor Kristus). Daarna de soldaat die er midden instaat, de 'handen om den mond houdend om uit te roepen Welk nut is er geweest in 't stor ten van ons bloed - En 't is dezen zin dat ze maar niet kunnen inslokken 't Is dezen zin dat ze bestempelen metUne insulte aux morts. (Eene beleediging aan de doo den). Hoe zohderling, nietwaar Welnu, beste burgers uit 't diepste hoekje van Vlaanderen, Wat denkt gij van zulken va- derlandschen praat Vindt ge niet dat wij tot nu nog toe, het volle recht hebben tot on ze eigene landgenooten, Kristus kreet te herhalen Welk nut storten van mijn bloed St JAN. Vanhulle Gustave Vanhulle Cyrille REN1NGHE. Kesteloot Gaston Beun Camille Depuydt Edmond Debreuck Henri Sticker Cyrille Bamelis Leonie Mooren Jules Baroo Alois WOESTEN. Van Nieuwkerke Richard Depuydt Georges Meeuws Charles is er geweest in 't. Verstraete Sylvie, W Hoorelbeke 't Is jaren reeds Hoorelbeke Polydoor dat de oorlog is uitgewoed, dat Belgie vrij Morlion Edouard is, maar... is ons Vlaanderen vrij Kunnen Deleu Isidoor wij, Vlamingen, zingen wat anderen kunnenVerfaille Jules van vrijheid, rechten vaderland! Of vat.' 7 Vercaygne Florent staat ge door Vrijheid. Nog immer zuch- Notredame Eudoxie, WL' Dehaese ten er van onze vlaamsche zonen in kerkers, Petit Maurice nog immer lijden de zuiverste zielen van Hollevoet Auguste Vlaanderen, vervolging, en dat alles omdat Tuliez Regina, We Everaere Belgie vrij is! O verstaat het goed, men De Kindt Lucie schen van de streek, onze jongens zijn ge-OOST-VI FTFPFN vallen om Belgie's vrijheid te bewaren maar pi..'-, ook voor Vlaanderens recht En diegenen °u^ke jmome die het wagen zulke lastertaal te schrijven, hoonen niet alleen onze 30.000 vlaamsche Merveilhe Honore dooden van den Yzer, maar ook onze strij- ^eisoone fx-arei dende knapenschap. de vlaamsche koppen van morgen, die hun bloed steeds veil heb ben voor hun land. Ginds liggen hun lijken als zaden in 't zand, Hoop op den oogst, O Vlaanderland. Jacobijn 2493 1600 2540 312 640 1225 1820- 1200 322 - 4 292— 645 5145 2200 4 272 5106 4 855- I 085 1931 - 450 1828 575 5267 2075 1400 1 690.56 175 - 240 1 210 Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - I» O i; It I X G II li. Voor een drietal dagen verscheen er in La Mélropole een artikel getiteld Une insulte aux morts. Voornoemd dagblad had het overgedrukt uit La Nation Beige». Ge moet niet vragen. Ziehier wat ze meldden. Ze waren te Aer- trycke geweest, een dorpje in West-Vlaan deren. Daar hadden ze het gedenkteeken voor de gesneuvelde soldaten zien oprij zen. Ze wisten waarlijk niet wat er gaande was ze waren lijk uit de lucht ge- In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op le" August i 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden YPER Cottegnie Jule Dossche Pierre Bolleyn-Malengier De Grendel Lude, Wc Gekiere Engel Blaecke Leonie Ollevier Marie Louise, We Kesteloot Henri NOORDSCHOOTE Deburgraeve Servaas We Feys-Debeir ZUYDSCHOTE. Myngheer Emiel Tiersoone Severin BOESINGHE. Gaucquie Camille LANGHEMARCK Vanlauwe Henri Pauwelijn Emma W° Willaert Thiteca Arthur Bardijn Henri-Désiré te YPER, op Zaterdag 8 October 1921. 1518 2992 6730 •3 495 - 950 3338 13165 3 170 - 7000- De openbare inschrijving is geopend van MAANDAG 10" tot ZATERDAG 29" October 1921. De obligatiën worden uitgegeven tegen den prijs van betaalbaar hetzij in »pe«iën, hetzij in Scliatkistbons. GENOT DER INTERESTEN. De obligatiën brengen van 15 October 1921 af, interest op. V00RL00PIGE TITELS.— Voorloopige titels voorzien van twee zesmaandelijksche interest coupons met vervaldagen op 15 April 1922 en op 15 October 1922 worden aan de linschrijvers bij de neerlegging hunner inschrijving verstrekt. DEFINTIEVE OBLIGATIËN De voorlooige obligatiën worden vóór 15 April 1923, omgezet De instelling van den Dienst van Bevoor rading na den wapenstilstand beantwoordde aan een allerdringendste noodwendigheid, ook zagen wij in alie landen iets dergelijks tot stand komen. Waar eiders die Dienst nu afgeschaft is, zien we hem hier op zijn laat ste beenen loopen. Ontegenzeggelijk heeft die inrichting merkwaardige diensten bewe zen, maar,al werden ook, vooraleer een be sluit van het Ministerie uitging de machtig ste industrieelen, de groote kooplui en de geldaristocratie te rade gegaan, toch werden grove fouten bedreven. 13360 j Tot vierdubbel doel had de stichting van 1505— den Dienst van Bevoorrading, het aanmoe- digen van de inlandsche voortbrengst, de onderlijke verdeeiing van het voortgebrachte, den invoer uit den vreemde van allerlei eet waren, de gezonde opvoeding van den ver 3 820 bruiker. 5 420 j In die richting kwam het besluit nopens 1633 het verbruik van bruin brood. Voor de 5025— vooroordeelen der bevolking, die over het i„hoofd sloeg dat zijn zotte begeerte naar wit brood ons maandelijks meer dan 30 mil lioen franken kostte, moest het Ministerie van Bevoorrading het onderspit delven. Niet veel beter verliep het met den invoer van margarine. Beter echter ging het invoeren van bevroren vleesch alhoewel op dit gebied ook men heftig had te kampen tegen de voor oordeelen van het volk, vooroordeelen stel selmatig onderhouden door lasteraars die er belang bij hadden dat de hooge prijzen van het versch vleesch zoolang mogelijk werden gehandhaafd. Ons volk uitgeput door een leven vol ontberingen gedurende vijf jaren had dringend behoefte aan overvloedige en krachtherstellende voeding waarvan het vleesch het hoofdbestanddeel moest zijn. Een mensch zonder vleesch is lijk een paard zonder haver zei grootvader zaliger, Verder, mocht onze bijna uitgeroeide vee stapel niet meer verminderd worden (na den wapenstilstand hadden wij een tekort van STORTINGEN 0? DE SPAARBOEKJES GEVENDE 3 o/o INTEREST ZUIVER VAN BELASTINGEN. Voor alle inlichtingen z:ch wenden tot de Agentschap der Sociéte Générale de Bclgique BIJHUIZEN TE Audenaerde, Avelghem, Cortemarck, Dixmude, Iseghem, Lichter- velde, Meenen, Moescroen, Poperinghe, Ror.se, Rousselaere, Sottegem, Thielt, Vla- inertinghe, Waereghem, Yper. De BANQUE DE COURTRAI ontvangt kosteloos aan hare winket ten de inschrijvingen op de nieuwe Belgische Leening 6"tot Consolideering van 1921 tegen definitive obligatiën, voorzien van 40 zesmaandelijksche ïhterestcouponsmeti,'."''^0;^u'', vervaldagen van 15 April 1923 tot en met 15 October 1942. "ïrehaffen aan arbeiders die tot eer BELASTINGEN. De belasting op roerende zaken toepasselijk op de inkomsten der titels van de leening mag gedurende gansch den duur van deze, 2 niet overtreffen Alle Inschrijvingen worden van heden af, KOSTELOOS aanveerd in de die zich ter beschikking stelt harer klienten leening te geven. om alle verdere inlichtingen nopens gemelde Van de parochie.. Hoe is 't ginder Wreed man 1 Branden en plunderen en moorschen 1 't Loopt vol zatte soldaten En ze schieten en vechten ondereen.. Och Heere, wat gaat dat worden 1 -Ja, wat gaat dat worden...Ik ben er zeere van onder getrokken, maar hier deugt het ook niet al te wel. Och neen.. En ze hebben een hoop burgers opge leid.. Ze moeten mee van hier naar daar. Op de plaatse Ja., en ze spreken van fusilleeren en kaput schiesen.. 't Zijn lijk baarlijke duivels. Zeg eens Camiel, de vrouwe en de an deren zijn naar Boedegem gejaagd. Naar Boedegem, m'n ziele.. En ik heb gehoord dat het daar ook niet deugt. Dezen morgen neen, want Rommelare is vermoord, maar nu zou 't er weer stil zijn. We hebben de sloebers hier. Zeg dat wel Zie, Camiel, dat ge nu ook naar Boe degem wilde gaan., ik moet hier blijven om gekwetsten te halen... en ik kan dan toch wat op de hofstee letten. Maar ga naar Boe degem en let wat op mijn familie. Hoe zal ik er geraken Door 't bosch. Ge kent wegeltjes genoeg.. Welnuik zal gaanwees maar gerust. En vertrek nu seffens, want als ze u zien, stekken ze u nog vast. Ja.. God geve, dat 't rap gedaan is... 't Is nu erger of in Bakelandts tijd.. Bakelandts tijd Niemand had hem be leefd, maar men weet het bij overlevering., sommigen van grootvader en grootmoeder hoe het toen gesteld was. En in den geest had men dat altijd beschouwd als 't ergste, wat men kon ontmoeten.. Maar nu beleefde men toch vreeselijker dingen Die vijand in de streek, 't was een nieuw gezag... en 't gezag zelf scheen al dat moor den plunderen, branden te bevelen. Camiel aarzelde nog even... Allerlei ge dachten doorkruisten zijn kop. Daar stond zijn baas Zou hij hem nog terug zien Hij was in de macht van de soldaten en Camiel huiverde nog bij de ge dachte van al de tooneelen in het dorp. Baas, zei hij, vlucht mee... 'k Mag niet... Niemand ziet nu naar dezen kant... seffens zijn we in 't bosch. Maar de hofsteê... Camiel bezat niets en hijkon niet de ge hechtheid van Vereeke aan zijn goederen be grijpen. Wat zijt ge met uw hofstee, als ze u vermoorden... Maar vermoorden. Camiel... En Rommelare Baas, ze zijn nu nog niet zat, maar wacht, als er een dolle bende van de plaatse komt. Toe., toe... ik moet nu voor hen rijden. Maar de geweren gaan van zelfs op. Ik zeg niet, dat ze allemaal alzoo zijn... maar een hoopje is genoeg. Ik kan niet weg... een offecier heeft me al met den kogel gedreigd, als ik vertrek. ontzagelijke inspanning gingen opgeroepen worden voor het wederom in gang zetten onzer fabrieken en den wederopbouw der verwoeste gewesten. In Augustus 1919 werd een eerste aankoop gedaan van 240 ton bevroren vleesch. De bijval in 't begin was gering maar nam allengskens toe zoodat reeds in October- maand 1920, 5.400 ton werd uitverkocht. Sinds September 1919 werd eene totale hoe veelheid van 63.000.000kg. bevroren vleesch in ons land verbruikt. Dat de geachte lezer eens deze 63.000 ton omzette in levende koeibeesten, hij verkreeg al een mooie kudde hoornvee aan onzen veestapel gespaard. En gij moeders, vergeet niet dat het tekort aan melk voor de voeding uwer kinders ten min ste voor een groot deel zou kunnen verme den worden door een grooter verbruik van ingevoerd bevroren vleesch, in zulke mate dat er onvermijdelijk minder inlandsch vee zou geslacht worden. Wat smaak, voedings waarde en spaarzaamheid betreft is dit vleesch even goed, zooniet beter dan versch vleesch en de aandacht vestig ik er -op dat de volmaakte koelinrichtingen en vervoer middelen ten opzichte der goede bewaring alle waarborgen opleveren. Wie zich daar van wil overtuigen begeve zich naar de sta pelplaats van Yper. Dekoelinrichting onder gebracht in de kazematten der vroegere versterkingen, opgevat naar d'e moderne principes van voortbrenging van kunstmatige koude (NH3) laat toe van warmtegraden van minus 2 tot - 12u te hereiken, alsook voch tigheidsgraden verschillend van 65 tot 90%. Al de vergankelijke waren tot welk soort zij ook behooren, worden hier dus met het maximum van waarborgen bewaard. Ruimte is er voor 100 m3 bevroren vleesch, en een ijsbak voor 100 kg. ijsopbrengst per uut is in aanbouw. De verkoop te Yper bedraagt maandelijks, van 25 tot 30 ton bevroren vleesch En te Poperinghe Veel, menschen leven in 't geniep van brood en aardappelen. Hunne gezondheid en die hunner kinders zou er merkelijk bij winnen kregen zij dage lijks een degelijk stukje vleesch te verorberen maar aan den prijs van 't versch vleesch is hun dat niet gejund. P. B. voor 192% aan 30 eent. komt te verschijnen.—Vraag hem ter druk kerij van dit blad. In het Herault-Departement in Frank rijk hebben ten gevolge der stortregens, •erge overstroomingen plaats. Verscheidene rivieren zijn uit hunne oevers getreden, en hebben veel schade aangerichi. Te New-York is de woningnood nog een graadje erger dan in andere steden. Er is een tekort van 60.000 woningen en de huren zijn tot zulk een hoogte gestegen, dat duizenden gezinnen niet meer in staat zijn deze te betalen. Het getal werkeloozen wordt geschat op 4 millioen De Belgische politie heeft in bezet Duitschland 32 duitsche officieren aange houden, die in 't geheim vergadering hielden. Soldaten uit Lotharingen, tijdens den oorlog door de Russen krijgsgevangen ge maakt, en sedert lang door hunne families als gesneuveld beschouwd, keeren nog ge durig naar de heimat terug, uit Sibeiië waarheen ze werden gezonden. Met de winsten opgedaan binst den oorlog, zijn in Japan 10.000 nieuwe million- nairs die vroeger weinig bemiddeld waren. Het schijnt dat er in Oostenrijk.ge- Toe... ga nu maar en doe voor de mijnen wat ge kunt. We moeten ons nu maar in Gods hand stellen. De knecht poogde thans niet langer. Ver- eecke bleef somber gestemd achter. 't Was toch waar... hij stond hier als gevangene, zonder rechten, overgeleverd aan de willekeur van die vreemden. Een menschenleven telde niet meer. Hoor, die kommandant, majoor of gene raal, wat was hij... huilde weer als een razende stier. Dat noemde hij bevelen geven. Och Heere, hoe gaat dat allemaal eindigen! zuchte de boer. Weldra steeg er nieuw lawaai op. Een bende kwam op het hof... De bevelhebber kon haar niet goed onder scheiden. Hij schreeuwde een order en soldaten moesten licht maken, door een strooimijt in brand te steken. M'n ziele, 't begint hier nu ook kloeg Vereeke, maar dan ontstelde hij nog meer. De woeste soldaten omringden een groep je burgers, die met koorden aan elkaar wa ren gebonden gelijk moordenaars. En toch waren zij vreedzame lieden van het vlaam sche land. Vereeke herkende baas Craaie, den ouden boer, die op een kortwoonst leefde en nooit iemand kwaad had gedaan. Wie zijn die lieden vroeg de bevel hebber. Een veldwebel stond als een beeld voor hem en vertelde iets, dat Vereecke niet kon1 hooren. Maar daar riep Craaie 't Zijn leugens Waarmee zoun we ge schoten hebben... met eene blaaspijpezeker of met onzen duim... 'k Heb niet lange meer te leven en ge m<jogt me nu naar de eeuwig heid zenden, maar dien sloeber daar laten liegen, dat doe ik toch niet... Ook de anderen betuigden, sommigen al weenend dat ze nooit op de Duitschers had den gevuurd Muul halten donderde de bevelheb ber. Ja, Ja De rnuile houden... maar toch liegt die vent hernam Craaie. 't Is een schande alzoo met burgers te leven en ons te binden lijk baanstroopers. Hij kreeg een kolfslag, zoodat zijn hoofd bloedde. Eendelijke lafaard... een oude man en die dan nog gebonden is 1 hernam Craaie woedend. Ewel, vermoord me maar ik zeg u toch, dat ge onrechtvaardig handeldt en God zal u vinden. Winnen doet ge niet Anderen fluisterden hem toe toch te zwij gen. Zij dachten aan hun vrouw en kinde ren Als deerlijke weerloozen stonden ze daar overgoten door 't wiegelend schijnsel van de brandende mijt. De bevelhebber sprak met een officier en deze beval de burgers tegen den muur van de schuur te drijven. Och, Heere, ze gaan ons dood doen gilde een van hen. Genade schreide... Om de liefde Gods... Mijnheer... ik heb vier kinderkens... jonge schaapjes... ik moet er i vaar bestaat voor eene oproerige beweging der keizersgezinden. De ongelukkige staking in Noord- I Frankrijk, ondergang der handelaars en armoede der werklieden, duurt nog altijd voort. Terwijl de soldaten in het artilleiie- park van Victoria, in de Spaansche provincie Al va, bezig waren met oefeningen te doen, j ontplofte er plotseling een houwitser. Een i aantal granaten, die in de nabijheid lagen, sprongen op hunne beurt en een regen van hagel, schroot, ijzer en lood kwam neder over de stad, waar eene onbeschrijflijke verwoesting aangericht is. Vele gebouwen zien er uit alsof zij een verwoed bombarde- j ment ondergaan hebben. Er zijn drie dooden en acht gekwetsten. M. Alexis Antony, eigenaar te Oloron, bracht een bezoek aan zijne nicht, wonende te Lasseube (Neder Pyreneeën Frankrijk), toen de knecht van Mej. Loustalot, hem ne mend voor een binnengedrongen misdadiger, een geweerschot op hem loste. M. Alexis Antony werd getroffen en op den slag gedood. In New York heeft het reeds gesneeuwd, en men denkt dat de koude zal aanhouden, Maandag namiddag, bij klaarlichten dag, wilde een schurk den incasseerder van 4een drankhuis plunderen. De incasseerder die koelbloedig was gebleven stiet den aan valler achteruit en schoot dan rakelings zes revolverkogels op hem af. De dief zeeg neer, morsdood, door vier kogels in het hoofd I getroffen. Men leeft te Londen op het oogenblik in ,een tropische atmosfeer. De rozen bloeien en de parken en bloemen van geheel ver schillende seizoenen pronken naast elkander in heerlijke zomerkleur. De stoomboot «Rowan», die 37 man schappen en 56 reizigers aan boord had, is Zondag aan den ingang der Clyde-golf ge zonken na in botsiag gekomen te zijn met twee andere stoomers, ter oorzake van den dichten mist. Drie reizigers en dertien man schappen zijn verdwenen. De eerste aanva ring geschiede een weinig na middernacht, toen bijna al de reizigers slapen waren. On geveer tien minuten later, greep de tweede botsing, plaats, en een minuut nadien was de Rowan door de golven verzwolgen. In Engelsch Indie werden er engelsche troepen overvallen door de oproerlingen. Deze moesten het onderspit delven en vluch ten; zij lieten een 50 tal dooden achter. De Grieken en de Turken melden weer, elk langs zijnen kant, eene over winning. De pest woedt, in haar gruwelijksten vorm, te Jubulpore, in Hindoustan. De menschen die door den geesel aangetast worden, zijn letterlijk overdekt met afzichte lijke en stinkende etterbuilen. De sterfte is zoo groot dat er schier geene mogelijkheid bestaat de lijken behoorlijk te begraven. In de straten liggen allerwege stervende men schen of lijken die een overdragelijken geur verspreiden. Het getal slachtoffers, van de vreese- lijke spoorwegramp nabij Parijs, die wij de verleden week meldden, is geklommen tot 28. Een langdurige storm heeft te Petrograd groote verwoesting aangericht. Het water voor werken. En we hebben niets misdaan. Hij snakte aan zijn banden, wrong woest zijn lichaam, in de zucht naar vrijheid en levensbehoud. Heere God,ze gaan dat toch niet doen! riep Vereeke... en die uitroep was als een gebed om ontferming, Maar soldaten stelden zich op en rechten de geweren. De weerloozen riepen en weenden door elkaar. Akelig klonk hun gekrijt over het hof, dat in den rossen gloed lag van den brand. Ge.gaat moorden, wreed moorden 1 riep Craaie. Voor mij zeg ik dat niet Neem mij alleen. maar die anderen hebben vrouw en kinderen... Peins er toch aan... Niemand heeft geschoten. Neen niemand! klonk het in koor. Al de wapens zijn binnen. We hebben geen geweer... O, om de liefde Gods... laat ons leven. Ze'baden en smeekten, kermden en ween den, drongen tegen elkaar op, zochten nog een uitweg. Maar van alle zijden dreigden nu de loo pen, welke glinsterden in hetschijsel. Mogen we den priester niet spreken vroeg Craaie. Dat weigert men zelf aan een veroordeelden moordenaar niet... en wij zijn eerlijke menschen en ge hebt ons niet veroordeeld. Vrienden... dan zal ik voor lezen... 't zal voor ons Heere ook wel zijn.. En hij bad luid Onze Vader die in den Hemel zijt, Gebenedijd is uw naan, Ons toekome uw rijk... Vervolgt,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1