=z 8UREELMEU8ELS Russisch zaaiiijnzaad SNUIF BRANDKOFFERS. In 't Binnenland. Hier en Daar. Coliseum-Cinema. Burgerstand van De Dood in Vlaanderen, V. O. H. I'operin^Iic. Vrouwenstemrecht. HOPPE. Geele TOILE-CIRÉE voor BEDDEN MENGELINGEN EXAMENS SPORT Football-Club Poperinghe Leest en verspreidt "DePoperinghenaar" Belangrijk Bericht. Firma JOHN RUCKER CRIGA - VERMAKELIJKHEDEN. Zondag J 6 October. Xe Koop. Gevraagd. Vraagt plaat». G' De eerste reeks Brandkofl'ers zijn aangekomen in de "liiin- (|ue tie groote markt te I*o- pei*ing;lie, ten dienste van liet publiek. Nopens de verhüuring, gelieve men zich te wenden aan het win ket gelast met dezen dienst. HET BESTUUR Antwerpen's Bonw= Hypotheekbank BANK VAN POPERINGHE I voor de stad is 8 1/2 voet boven den gemid delden stand opgejaagd. Heele wijken staan blank. Er zijn tal van huizen ingestort en er vallen ook menschenlevens te betreuren. Een sneltrein is te Lebryn, in Spanje, met een krijgstrein in botsing gekomen. Er zouden twee dooden en een gekwetste zijn. De algemeene werkstaking is uitgeroe pen in de Spaansche provincie Pontemedra. Ook de landbouwwerklieden hebben zich bij de stakers aangesloten. De staking heeft zoo heel den schijn eene oproerige beweging te zullen worden. Vrouwenopstand. Een aardige op stand had plaats in een gesticht voor oude vrouwen te Breda in Holland. De vrouwen in dit gesticht, wel zeven honderd in getal, krijgen iederen Zondag een wit doosje en- gelsche pepermintsnuif waarop een haantje gedrukt staat. Deze doosjes waren verleden week niet aangekomen en zulks werd aan de ouderlingen medegedeeld. Nauwelijks was dit nieuws verspreid of al de vrouwtjes sprongjen woedend naar vensters en deuren en sloegen die aan stukken De gendarmerie werd geroepen'en men had nogal moeite om de moedertjes tot bedaren te brengen. Wat een engelsch snuifje al kan teweeg brengen Men was verplicht om den snuif te telegra- feeren en hem per expres te doen toekomen StadHiiieuwM. Zondagrust.Alle apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddagalleen M. KESTELYn. Davidsfonds. Heden avond, om ure, in den Katholieken Kring, belangrijke voordracht door Hoogleeraar Carnoy. Wie de vergadering van het Davidsfonds begeert bij te wonen, kan zich, in deze ver gadering, als lid laten opnemen door een der bestuurleden. 't Is uwe eigene schuld! indien gij nog aan hoofdpijn of rheumatiek lijden wil want iedereen weet nu dat de Monopoeders deze pijnen onmidcjelijk stillen en altijd ge nezen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, Poperinghe, in doozen van 1,75 fr. en van 3,00 fr. Turngilde. Zondag laatst werd in de Jongelingskring eene Turnafdeeling ge sticht. Deze week werden reeds de eerste oefeningen gedaan en gezien den iever der inrichters en turners, verhopen wij, binnen enkele maanden, eene flinke turngilde, met trommels en klaroenen aan 't hoofd, door onze straten te zien trekken Piien. Van heden af pilen voor zak lampen te verkrijgen, in 't groot en in 't klein, bij M. Beauprez, Yperstraat, 25, Poperinghe Muziekleer aar. Mijnh. Neirinck, Muziekleeraar, Bestuurder van het orkest uit dén grooten Schouwburg en Kapelmee ster, aan de Hoofdkerk te Gent, de nieuwe muziekoverste der Harmonie uit den Katho lieken Kring, biedt hem aan als leeraar van Viool en van Piano Hij belast hem ook met het stemmen of accordeeren van pianos. Verdere inlichtingen kunnen bekomen worden in den Katholieken Kring of ten bu- reele van dit blad. Vlaamsche Vrienden. Woensdag avond, aanstaande, om 8 u. gewone veertiendaagsche vergadering in den Katholieken Kring. Oudemanhuis. De herstellingswer ken en gedeeltelijk herbouwen van het Oude manhuis zijn, in openbare aanbesteding, toegewezen aan den aannemer Burton van Gent. Stadshorloge. Het uurwerk op het stadhuis is wel het onwilligste ding dat be staat Het loopt vooruit, het draaft in galop, nokt, vertraagt, valt stil. Kortom het wil naar niemand luisteren, en blijft koppig en onwillig. Men zal nog verplicht zijn zijn dienst op te zeggen en het uurwerk naar den weerlicht te zenden. Beenhouwerij. Cyr Bostyn-Deroo, opent met Allerheiligen eene nieuwe been houwerij, in zijne woning, Veurnestraat, 86. Wie komt cr nu alhier Een piot en een grenadier. Wat is er van uw beliefte Een pure crêmtje als 't u belieft Maar dat kost 2 frank M Dat komt er niet op aan Geef er ons 5 stukjes Dan krijgt gij seffens 10 frank. Veroordeeling. De genaamde C. die op den dag der gemeentekiezing aan eene messteek toebracht, is tot 7 maanden gevang veroordeeld Hij werd onmiddelijk naar het gevang van Veurne overgebracht. Bericht. Om alle misverstand en kwaadwillige uitleg te doen ophouden, ver zoekt men ons te melden dat de V O. S. van Poperinghe, alhoewel deze titel op het pro gramma gedrukt stond, tot het Invalieden- feest te Yper £ondag laatst NIET WERD uitgenoodigd, en dus niet geweigerd aan het feest deel te nemen. X'lamcrtiiiglie. V. O. S. Op dinsdag l8don October, 's avonds te 8 uur zeer stipt in de Oude Kerkalgemeene verplichtende vergadering. Alle leden van den bond moeten er aanwezig zijn en vooral alle bestuursleden. De weduwen en ouders van gesneuvelden worden ook dringend uit genoodigd. Dagorde. 1. Mededeeling door het Hoofdbestuur over de Begiftiging. 2. In lichtingen over de Spaarboekjes en de uitbe taling. 3. Mededeelingen aan de invalieden. 4 Herkiezing van het bestuur. 5 Mede deeling van verschillenden aard. Het Bestuur. Gullegliem. Vlasfabriek in de lucht gesprongen. Terwijl al de werklie den aan den arbeid waren is in de fabriek Vandenbulcke, Donderdag rond 10 ure, de stoomketel gesprongen. Gansch het gebouw stortte in en al de werklieden werden onder de puinen gedolven. Veel werklieden kon den van tusschen de puinen wegsukkelen en kwamen er met lich'te verwondingen van af Een begin van brand ontstond die spoedig kon uitgedoofd worden. Twee werklieden H. Pottié, 25 j. en A. Demeester 22 j. wer den dood van onder de puinen gehaald. Een tiental, waarvan een in levensgevaar verkeert, werden erg verbrand. l|litiiikeiil>ci-£;lie. Ontploffing. August André, wonende Gaststraat werd door het ontladen van een granaat, die ont plofte, zoo erg gekwetst dat hij er zijn rech terhand en een oog bij verloor. Ook zijn 13 jarig dochtertje werd aan hoofd en beenen gekwetst. Zijn 6 jarig zoon tje werd het linkerbeen verpletterd. Men denkt dit lidmaat te moeten afzetten. iNppfhein. Overreden. - Kamièl Kerkhof. 38 jaar oud, die langs de spoorbaan huiswaarts keerde, werd door een trein ver rast. Hij werd den schedel gekloven en let terlijk aan stukken gereden. Hij was gehuwd en vader van zes kinderen. Adinkci-ke. Vreeselijk ongeluk. Vrouw Desodt, 23 jaar, is in de vaart van Duinkerke gesukkeld en verdronken. Haar broeder Richard, 18 jaar, sprong haar ach terna en is insgelijks verdronken. Beide lijken werden opgevischt. Koo-ti-ijk. Droevig ongeluk. René Staessens, 20 jaar oud, werd in de statie, door den trein uit Brugge verrast, en onder de wielen vermorzeld. Yper. Benoeming. In de geheime jongstledene zitting van den gemeenteraad werden de HeerenVandendriessche Josef, Ampe Maurits, Serrijn Hugo en Platteau Robert met algemeenheid van stemmen tot leeraars aan de Staatsjongensschool aange steld. Beste gelukwenschen. De Dood in Vlaanderen is de titel van een prachtigen roman, door A. Hans, schrij ver van ons mengelwerk. Vlamingen, een boek voor u Op boeiende, meesleepende en roerende wijze vertelt hij ons in De Dood in Vlaan deren den terugkeer der eerste Vlamingen naar het front achter den wapenstilstand hun ontberingen, hun miskenning, maar ook hun moed, hun hartewensch nieuw le ven te brengen in het doode land. Het is dus de geschiedenis van onze streek na den oorlog, het is, lezers, uw geschiede nis, van velen toch. Het boek telt talrijke prenten van het toen doode land. De inhoud der drie honderd groote blazijden zal ver slonden worden* door ieder, die de lezing begint. Het is ook het boek der Vossen die hun naoorlogsche teleurstellingen en achter uitstelling zullen herkennen in de lotgeval- en van verscheidene personen in dit werk. Deze roman zal ook vee! lauwe Vlamingen de oogen openen. Wie het boek helpt ver spreiden als in V.O.S.-kringen, doet flink Vlaamsch werk en strijdt daardoor ook tegen het militarisme. De Dood jn Vlaanderen kost zeven frank en is te verkrijgen op het bureel van ons blad of voor wie verder af woont na een postkaartje aan B. H. Hans, Huis Guido Gezelle, Kontich bij Antwerpen. C. C. heeft Op de laatste vergadering voor de V.O.S.- sen op den koer der Stadschool, werd beslo ten de noodige voetstappen aan te wenden bij het Gemeentebestuur opdat eene eeuwig durende vergunning toegestaan worde aan de gesneuvelde militairen, begraven op het stadskerkhof —Nu komt de heer minister een omzendbrief rond te sturen, waarbij hij herinnert dat al de Belgische en geallieerde militairen welke in gemeentekerkhoven be graven zijn, er van ambtswege eene eeuwig durende vergunning genieten en dat de gemeenten het recht niet hebben deze graf steden ie doodigen. Onze aanvraag aan het gemeentebestuur is dus niet noodig Deze week zijn nog enkele spaarboekjes (een dertigtal) toegekomen. Zooals zondag laatst zullen wij heden tusschen 11 en 12 ure ter beschikking zijn onzer leden om allen uitleg nopens hel uitbetalen der Spaarboek jes te geven Tusschen diezelfde uren ook, is ons klachtenbureel open. Een buitenkansje Abonnementen van nu af tot einde van 't jaar cp het flink weekblad de V. O. S. voor één frank in te schrijven in ons lokaal. HET BESTUUR. Cirombeke. VOS. Heden zon dag, om 6 uur buitengewone vergadering, In de Voorstad bij de kinders Regheere Dagorde: 1. Over de uitbetaling van de spaarboekjes. 2. Het vieren van den 11 Nov. Dus V O.S:sen allen op uwen post. Nie mand mag er ontbreken, want het is in iedereens belang daar tegenwoordig te zijn Brielen. Inhuldiging. Op Zon dag 30en October aanst. zal alhier de inhul diging van den Heer Emiel Verbiese als Burgemeester plaats grijpen Een prachtige stoet zal den Heer Burgemeester voorafgaan met de medewerking der Philharmonie van Yper. Na deze plechtigheid zal er een ban ket aan onzen nieuwen Burgemeester aange boden worden. Alle inschrijvingen tot het banket zijn toegelaten Men kan zich laten inschrijven op het Sekretariaat. er voorzien wordt in de uitrusting en in de bewapening van 800.000 manschappen. Tot hiertoe heeft Duitschland nog geen enkele krijgsbegrooting opgemaakt welke gelijk vormig is aan hetVredestractaat Zoo komen zekere kredieten, toepasselijk op de bestuur- diensten van het leger, voor in het kapittel van het burgerlijk bestuur. In algemeenen zin behoudt Duitschland de kaders van een leger dat buiten alle verhouding is met de 100.000 manschappen voorzien door gezegd traktaat. He UiiiiNclie verliezen. Er zijn over de Duitsche verliezen in den oorlog reeds vele statiestieken afgekondigd gewor den. Het Duitsch militair tijdschrift geeft nu de volgende cijfers op Dooden 1 miljoen 608 duizend 545 benevens 14,000 dooden in de koloniale troepen gekwetsten 4 mil joen, 247 duizend 143. De oorlog, die vree- selijke geesel door de Duitschers ontketend, is die lieden dus heel duur te staan gekomen. Een Oorlog voorspeld. Eene hoogere officier van de Japaansche vloot heeft verklaard dat de oorlog tusschen de Vereenigde Staten van Amerika en Japan volstrekt onvermijdelijk is, en dat hij zal uit breken zoodra de groote bewapeningen die nu uitgevoerd worden, zullen geëindigd zijn, 't is te zeggen in 1925 ten laatste. De officier voegde erbij dat de vijandelijk heden tusschen de twee genoemde naties zullen beperkt blijven. Wacht u van valsche profeten. De papicrengcld-omloop. De omloop van papierengeld in België bereikte den 20 januari laatst het hoogste cijfer se dert den wapenstilstand, 't zij 6,241 miljoen. Dit cijfer zakte onder de zes miljard in de tweede helft van Februari. Den 29 Septem ber bedroeg het 6,212 miljoen, zijnde sedert den 23 JiAi in aanhoudende klimming. I.ord Freneli en Yper. Lord French, burggraaf van Yper, heeft tot de Engelsche bevolking een oproep gericht ten voordeele der Ypres League». Yper is voor ons, zegt hij, wat Verdun voor Frankrijk is De verdediging van Yper kostte ons 250,000 man. De Engelsche bond voor Yper is van zin te Yper een groot gasthof te bouwen, waarin tevens een inlichtingsbureel en slaapgelegen heid zouden ingericht worden voor de En- gelschen, die de graven hunner gesneuvelde» komen bezoeken. Engeland eu Vlaanderen, In het Engelsche tijdschrift «Looking forward» liet Dr Degruyter een artikel verschijnen om de Britten in te lichten over de Vlaam sche Beweging. Deze pogingen tot toenade ring tusschen Engeland en Vlaanderen, twee landen, wier politieke belangen evenwijdig loopen, verdient hartelijke instemming, We vestfgerj tevens de aandacht der Vla mingen op het groote belang van voorlich ting van het Fransche publiek. De echte vrijheidslievende Franschen kunnen niet vijandig staan tegen een rechtmatige natio naliteitsbeweging lijk de Vlaamsche Bewe ging. Het ligt trouwens ih hun belang zich niet te kanten tegen een beweging, die toch niet tegen te houden is. Het Vlaamsche volk en de Vlaamsche Beweging verlangt niet beter dan in hartelijke verhouding te kznnen staan tot het Fransche Volk, In een Brusselsch blad, schrijft juffer Louise Van der Plas, de groote katholieke voorvechtster van het vrouwenstemrecht De socialisten en liberalen, die de vrouw haar stemrecht ontzeggen, omdat, naar zij beweren, zij geen trouw hebben in hare politieke beginselen, doen haar te kort in eene van onze duurbaarste grondwettelijke vrijheden. Zij schijnen het er op aan te leggen om het misdrijf van opinie hier te wil len invoeren. Zij benadeelen de katholieke vrouwen, door ze, omdat ze katholiek zijn een recht te onthouden dat zij gewettigd achten; daarenboven benadeelen zij al de andere burgeressen, gezien zij die van het zelfde recht onthouden De socialisten heeten hun program lie gen om een element achteruit te houden dat zij bewarend bestempelen. Ons schijnt het gewaagd te beweren, dat de vrouw bewarend *5', in- de enge beteekenis van het woord waarheid is het dat de vrouw bang is voor beschreven en dat zij het in de drij groote partijen houden met de verdedigers der orde. Zelfs de socialistische partij zoude kans loo pen door de vrouwlijke medewerking ver braafd te worden het is denkelijk daar voor dat zij bang is zich aan dit gevaar bloot te stellen De koppige vijandelijkheid der liberaler is onverstaanbaarder. De kiezingen zan 24 April hebben de vrees der liberalen logen- achtig gemaaktzij mag rekenen op aan- kleefsters wier breede goedhartigheid eene spijtige houding heeft vergeven Dfe partij is het niet die de uitbreiding van het vrouwenstemrecht te duchten heeft. De libe ralen moeten met een blind anti-katholicis- mus behebt zijn, om eens te meer in de kaart der socialisten te spelen, en om de vrouwen uit de politiek te houden, de vrou wen, die nochtans de betrouwbaarste bond- genooten zijn van de beginselen van orde, die de liberalen beweren te verdedigen en voor te staan bij Sansen-Vanneste, Gasthuisstraat, 15 Pop. ROUSBRUGGE, van 1 Oogst tot 30 Sept. 1921 Geboorten. Laseure Agnes. Maerten Marie. Van Kerckhove Armanda Wouters Gauric. Goet- gheluck André. Verlynde Camille. Van Isacker Mariette. Verly Roger. OvERLtjDENS. D'Artois Marie-Therese, 80 J. wed. Scharre Louis.—Souiliiaert Jan-Baptiste, 77 j. ong.— Liebaert Elodie, 60 j ong. Huwelijken. Desimpel Henri en Leys Martha. Staelens Achille v. Poperinghe en Vandenberghe üa- briclle v. Rousbrugge Beloften. Boudein Cyrille v. Rousbrugge inet Vercruysse Lazarie v. Hondschoote.Berquin Lucien v. Rousbrugge met Decaesteker Zulma v. Proven, Bouthez Georges v. Rousbrugge met Saesen Alida v. Proven. hij SANSEN-VANNESTE, Poperinghe. WAT0U, van 1 tot 30 September 1921. Geboorten. Gantois Alice, d. v. Leonard en Julia Faes. Sohier Godelieve, d. v. Marcel en Marie Vanneste. Lezeune Romeo, z. z. Achille en Maria Depuydt. Deheegher Robert, z. v. Camiel en Augusta Roetynck. Haghedooren Michel, z. v. Victor en Houvenagel Marguerite. Leplot Simonne, d. v. Louis en-Maria Bonte. Fioen Anna, d. v. Henri en Maria Vandamme. Lenoir Godelieve, d. v. Henri en Leontlne Deroo. Alleweireldt Maurice, z. v. Jeröme en Madeleine Sweerlvaegher. Thoré Clara, d. v. Maurice en Zoë Derycke. Overlijdens. Dewulf Jeannette, 17 d. Ver- waerde Sophie, 86 J. wed. Francies Couture en Leop. Verhaeghe. Mostaert Lucie, 78 j. ong.Deketelaere Albert, 3m. - Capoen Madeleine. 22 J. ong. (van Roebaais). Fioen Anna, 5 d. Meersdom Lucie, 7 in. Huwelijken. Verhaeghe Julien, 23 J. tolbeambte en ierstraete Bertha, 22 j. z. b. Vermeersch Hérois 29 j. beenhouwer en Trève Julia, 31 j. z. b. Depuydt Arthur, 44 j. landbouwer en Busschaert Marie, 38 J. landbouwster. Vercaigne Maurice, 24 j. werkman en Maria Bagein, 31 J. naaister. Coudron Henri, 38 j. tolbeambte, wed. v. Christlaen Clothilde en Spilleboudt Ennonie, 37 j. herbergierster, wed. v. Maurice Clays. Beloften. Louf Valere, handelaar, Yper en Van- dooren Maria, z. b., Kortrijk. Vanbelle Henri, sto ker te Malonne en Roetynck Dewilde, werkster te Watou. Decreus Achiel, werkman te Watou en Le- febvre Zoë, dienstmeid te Steenvoorde. Demaeght Georges, landbouwer te Watou en Vanheule Maria, landbouwster te Yper. Lagotie René, werkman te Watou eu Hédin Blanche, werkster te Clairmarais. Zegelrecht op Kwijtscliriften.— Luidens artikel 24 der wet van 28 Augustus 1921. houdende invoering van nieuwe fiscale middelen, hetwelk met ingang van 10 Octo ber van kracht wordt, is het zegeirêeht voor de kwijtschriften ten bedrage van 500 frank en minder op 10 centiem gesteld. Derhalve is het recht van 5 centiem geves tigd bij artikel 1 der wet van 24 October 1919 voor de vrijmakende geschriften ten bedrage van meer dan 10 trank doch 100 frank niet overtreffende afgeschaft. De vrijstelling bestaande ten gunste der kwijtschriften welke tien frank niet overtref fen, blijft voortbestaan. Ëeeiiing 8"/<> tot ConsolideeHng. Zooals de prospectussen en aanplakbrie- venhetaankondigen, magde nieuwe Leening 6% tot Consoiideering niet bij vervroeging uitgekeerd worden vóór 15 October 1931. De inschrijver is dus verzekerd gedurende ten minste 10 jaar een interest van 6% op zijn geld te ontvangen- Maar, vraagt men ons, wat zal er na die 10 jaar gebeuren? Mag de Regeering ons opleggen onze titels 6% om te zetten in obli- gatiën een minderen interest opbrengend? Stellen wij algauw onze lezers gerust Na de tien eerste jaren, indien de huur van het geld zich op den huldigen voet be houdt, wordt er niets veranderd; de houder blijft 6% interest trekken. Maar indien op gelijk welk oogenblik na die tien jaar, de geldwaarde daalt, mag de Regeering de houders de keus laten tusschen de terugkeuring aan pari der titels 6°/o of de ruiling van deze tegen nieuwe obligatiën eenen minderen interest opbrengende. Deze dubbele bewerking gewoonlijk «Omzetting» genoemd kan den houder niet schaden, vermits hij dan de terugbetaling zijner titels 6% kan eischen op eenen hooge ren voet als dien der uitgifte. Kiczing. De Kamers en Senaat zijn eindelijlc't akkoord gerocht over de kieswet. De steimning zal plaats hebben vember voor de Provincie en op ber voor de Kamer en Senaat op 13 No 20 Novein- Xikkelstukke». Dit jaar heeft de munt meer dan 3.700 000 nikkelstukken aan de Nationale Bank bezorgd En het slagen dezer munt wordt op groote schaal voortgezet. Zou men niet denken dat deze muntstuk ken moedw illig verzameld en uit den omloop gehouden worden. Het Osiitsch leger. Het Engelsch blad de Times wijst op het Duitsch mili tarisch gevaar De bepalingen van het vre deverdrag betrek hebbend op de ontwape ning van Duitschland, worden door Duitsch land niet nageleefd, maar wel in koelen bloede overtreden De getalsterkte van het Duitsch leger werd door het Vredesverdrag bepaald op 100.000 manschappen ln werkelijkheid maakt deDuit- sche regeering eene bcgrooting op waarbij Aan den oorlogsgod. De alge meene inspecteur van den legergezondheids- dienst in Frankrtijk, Dr Troubert, heeft een onderzoek ingesteld over de verliezen door het Fransche leger geleden. In de vuurlijn gedood 670.700 Gestorven wegens kwetsuren 250.000 Verdwenen in de vuurlijn 235 300 Gestorven aan ziektoorzaken 175.000 Totaal: 1 miljoen 325 duizend. Diiitseliland. Het Fortuin van Wilhlem II Kuntüinig, die als minis terieel ambtenaar bij de vereffening van het fortuin van den keizer behulpzaam was, verklaart in zijn boek Die Hohenzollern dat de private kas van Wilhelm II, 40 mil- lioen mark bevatte, waarvan er 18 uitge spaard waren. Tot op het einde van 1920 werden hem 690.000 mark naar Nederland gestuurd, Ue rookers en het bandjessrs- teein. Een Brusselsch blad verzekert dat sigarenfabrikanten, handelaars en reizi gers putten klagèn in den grond over den verkoop, die, sedert het bandjessysteem in voege is, zeer sterk is afgenomen, daar de klanten dien taks te hoog vinden en dan ook meer pijpen rooken En het blad voegt er bij dat het Gouvernement die zakking in den verkoop niet heeft voorzien en heel waar schijnlijk van de bandjés niet genoeg zal ontvangen, om het talrijk personeel te beta len,, dat aangesteld is om de kontrool van den fiscus uit te oefenen. Hij die vreugde in 't lijden vindt, Die den vrede steeds bemint, En zijn hoogmoed zet op zij, Is het waar geluk nabij. Geen enkel mensch op aarde leeft, Die niet Gods bijstand noodig heeft. Oude ware spreuken* Twee kosters in een kerk, Twee handen aan een werk, Twee vrouwen in een huis, Twee katten aan een muis, Twee honden aan een been, Komen zelden overeen. Zieke tot den notaris) Thans wil ik mijn testament maken. Ik vermaak alles aan mijne kinderen. Mij ne vrouw krijgt slechts eene lijfrente, doch indien zij hertrouwt moeten haar 25,000 fr worden uitbetaald. Notaris. Maar, vriend lief, dat is te veel. Zieke. Niets te veel, die haar neemt verdient die 25,000 fr. zuur genoeg. Meer dan tijd Weduwe; «Hier hebt ge een paar schoenen van mijnen man zaliger. Bedelaar: Dank u! (ze bekijkend en zien de dat zij versleten zijn) «'tWas meer dan tijd, Madameken, dat uwen vent er van ondertrok, geloof mij. Zijn Vrienden. Fluppe Bonmarché had op de markt te Audenaarde een ezel gekocht en kwam met het beestje naar huis Aan de Kruisssens ge komen, begon de ezel vervaarlijk te balken Eenige studenten, die daar voorbij kwa men, wilden Fluppe eens voor den aap houden. Zeg eens, Fluppe, waarom schreeuwt uw kameraad zoo? vroeg een der studenten. Wel, dat is zijn gewoonte, antwoordde Fluppe zoo rap als de wind. Dat doet hij al tijd als hij zijn vrienden ontmoet 1 Aalst, 8 October. Sedert eenige dagen is de markt veel vaster geworden, met eene prijsverhooging van 50 tot 60 frank per hondprd pond. In den hankel bieden de Koopers 460 tot 470 frank, doch de verkoo- pers zijn op hun weerhouden. In cultuur gaat de opkoop geweldig, mits 450 tot 500 fr- volgens kwaliteit. Haqenau, 10 October In cultuur koo- pen de handelaars alle goede waar opgroe ne hop 725 tot 750 frank; middelbare hop 680 tot 700 frank zelfs is er veel vraag naar gewas van 1920. Weinig zaken worden ver handeld voor rekening van Fransche of Belgische brouwers; omtrent al de aange kochte waar gaat naar Neurenberg (Beieren). De markten van Saaren Neurenberg blij ven vast, met behouden prijzen. Brussel, 12 October. In den Belgischen hophandel houdt die buitengewone bedrij vigheid aan, dank zij de aankoopers voor Elzas en Duitschland. Handelswaar, per lot van 25 balen Aals en Poperinghe, noteert heden 460 fr. op levering October-Novem ber; en 480 fr. op levering December- Januari. Op de vrije hopmarkt te Assche, 11 Octo ber, werd de hop verkocht: 500 tot 530 fr. volgens kwaliteit, Poperinghe, 14 October. In cultuur koopen de vreemde handelaars steeds groe ne hop aan 470 tot 500 frank; de beschik bare voorraad in gansch de streek bedraagt mogelijks nog 100.000 pond. waarvan er enkel 46.000 pond lagert voor Poperinghe- stad. Zoo smelt de beschikbare voorraad even snel in Boeschepe en omstrekenin het dorp Boeschepe blijft er, volgens facteurs, niet meer 15.000 pond te verkoopen bij de boeren. Robert Thibaut van Locre die in Juli zijn examen van 2C kandipatuur in geneeskunde aflegde, komt nu zijn lc Doctoraat met on derscheiding af te leggen bij Em. Lobeau, Groote markt, Poperinghe. Zaterdag om 8 ure en Zondag om 1 1/2, 4 1/2 en 8 u. 1. Het afgekocht verleden, cow-boy dra ma in 5 deelen door William Hart. 2 De doodsdragonder in 12 ep door Maria Wal camp 1 en 2 ep. in 4 deelen. 3. Komiek. Maandag en Dinsdag om 8 ure. 1. De plaatsvervanger, cow boy drama in 4 deelen. 2. Het verloren gewest, 5 en 6 ep. in 4 deelen 3. Komiek. Kinderen worden toegelaten. Heden Zondag om F. C. Pop. le elftal - 3 u. match Engelsch Elftal. BIJ OVS TE VERKRIJGEN DE DOOD IN VLAANDEREN, oorlogsroman door A Hans, schrijver van De Bloem uit het Vrijbosch Prijs 7 fr. 50. DUIMPJESALMANAK voor 1922 POPERINGHE, van 8 tot 15 October 1921. Geboorten. 259. Maes Simonne, d. v. Jules en Maria Bonduelle. 260. Cappoen René, z. v. Eugène en Angela Vandenberghe. 261Bruneel Julien, z. v. Hector en Marie Top. 262- Desegher Allee, d. v. Cyrille en Gabriqlle Declercq. 263 Bucquoye Nor- bert, z. v. Gaston en Adrleiine Deleu 264. Bour geois Rachel, d. v. Jules en Maria Smaggbe. 265. Sansen Paula, d. v. Vajère en Madeleine Vanneste. Overlijden?. - 210. Antoinette Marquis, 24 j. echtg. v. Leon Delalande, Hondstraat. 21 i. Ida Mahieu, 18 j. Ouderdom?teen\veg. 212. Jean Delalande, 5 d. Hondstraat. 213. Verhaeghe Julie, 81 j. echtg. v Herou Jules, Gasthui®. 215. Robert Webb, 11 d. Cr.qmb.eke steenweg. 216 Valerie Vermeersch, 78 J. S. Middel. - 217 Charles-Louis Barroo, 76 j. wed. v. Virginie Leire, Statieplaats. 218. Julien Decp- ninck, 23 j. ong. Statieplaats. Huwelijken. 160. Bonduelle Jeröme, 32 j. brou wersgast en Crombez Marguerite, 29 j. huishoudster b. v. Poperinghe. 161. Vandewynckele Emile, 39 j. bakker v. Gheluwe en Deweerdt Maria, 42 j. land bouwster v. Poperinghe. 162 Indervuyst Georges, 25 j. postbediende v. Yper en Hauspie Malvina, 21 j. z. b. v. Poperinghe. 163. Dumon Joseph, 35 j- meester-kleermaker en Catnerlynck Martha, 28 j. z. b. beiden v. Poperinghe.164. Quaghebeur Joseph, 23 j. landbouwer en Vercruysse Hilda, 25 j. z. b. bei den v. Poperinghe. 165. Castryck Marcel, 36 j. bediende en Cordonnier Elisa, 34 j. winkelierster b. v. Poperinghe. 166. Druant Ernest. 24 j autodrijver en Battheu Marie, 21 j naaister b v. Poperinghe. Beloften —232. Lobeau Remi, landbouwer en Van- overberghe Leonie. iandbouwster b. v. Poperinghe.— 233 JJelbecque Jeröme, wagenmaker en Suffis Jeanne, z. b beiden v. Poperinghe. 234- White Albert, bloemist v. Folkenstone en Room Martha, huishoud ster v. Pooeringhe. 235. Defrancy Julien, werk man v. Reninghelst en Terry Julienne, werkvrouw v. Poperinghe. Een lading komende van de aloudbekende wordt binnen kort te Antwerpen verwacht. De hoedanigheid is dezelfde als voor den oorlog en de kiemkracht bedraagt minstens 87 o/o. Het zaad wordt zooals vroeger gele verd in geloode zakken inhoudende een kaart met handteeken van Heeren JOIIX BE CKER O, RIGA als waarborg dat het zaad verkocht als Choix Superieur of «Extra Puik» werkelijk (Joor hun verzonden is. Vooralle inlichtingen zich wenden aan G. VERS I» R E E E W E X C 69, HOOGSTRAAT, ANTWERPEN. Aigemeene Verkoopagenten voor Belgie Holland Eerste tap. «Au Bienvenu» bij Victor Verstraete, Statieplein. Eerste tap. Konijn te versmijten en te verhollen. In de Bankelinde» bij Germain Delporte, Crombekesteenweg. Herbergkermis. «In deSper» bij Gar^on Room, Braband- hoek, Poperinghe Konijn van 5 K. te verhollen. In de Voorzienigheidbij Hector Du rand gegeven door Albert Thoris. ABEELE. Herberg kermis. «Au pont de Pierre» bij de We Declerck- Canèle. Prijsbolling: le prijs, 3 m. pane; '2C prijs 5 fr Begin om 3 ure. Konijn van 4 K te versmijten, gegeven door J. Van- renterghem. WESTVLETEREN Herbergkermis In de Rustplaats (De Muis) bij Oiner Allerweireld.20fr. te verhollen met de vloer- bol, zonder inleg. WESTVLETEREN Herbergkeonis. 1 haas te verhollen. In 't Vliegende Peerd bij Pieter Pacco. WESTVLETEREN Eerste Tap. In 't Capellehof bij Camille Ruzeré VLAMERTINGHE Herbergkermis «In de Zon» bij Camiel Debrijcke, Brand hoek. Danszaal. St-JAN-TER-BIFZEN Eerste Tap. 1 Geit te verhollen. ln de Spuit bij René Maerten. PROVEN Groot Dansfeest. Bij Arthur Deraeve, in de tent op de plaats. Beste Engelsche PEPPERMINT voor Neusverstopping Hoofdpijn Kortademing Vermoeidheid, Zenuwverzwakking, enz. enz Te verkrijgen bij E. BL^NDEEL P0LLEY Casselstraat, 67, Ëoperinglic. Gerievig renteniershuis met hof, Cassel straat, 177 bis, Poperinghe; seffens te bewonen. Zich wenden bij J. Vandermarliere, gasfabriek, Poperinghe. Omtrent 120 kassen met elk 12 ledige flesschen van 80centil. aan 5 fr. de kas, 1 civier, 1 koffietrommelbol alleen, 5 paar- deslielen. Adres ten bureele. Schoone barakken uit het engelsch kamp bij S. Jozef' school40.000 kgr kolen, houten billen, waterbakken, enz. enz. toe- behoorend aan Jules Verhaeghe, op het kamp verblijvende, Yper. Twintig groote zware kisten, aan voordee- lige prijzen, bij Et. Moncarey-Sansen Poperinghe. Nieuwe mansvelo, en occasie vrouwvelo bij J. Lammey, Casselstraat, 4, Pop. Tent, groot 8 m. op 6 m., in dubbel pan- neelen, afdraaiende -in boulons; dienstig voor winkel en herberg, vier groote plaatsen. Staande te Westouter, Molenberg. Inlichtin gen te nemen bij Petitjean, Westouter. Schoone occasie spreekmachienbij Gus- taaf Slosse, Statie. Schoone tent 10 m. op 4 m. 50. Gedekt met platen; in goeden staat; genadige prijs. Henri Leppinois, Elverdinghe steenweg bij De Zon Poperinghe. Jachtstoof zonder oven met toebehoorten, in goede staat Adres ten bureele. Driewielkar in zeer goeden staat, driedui- mer bij Jerome Cornette, Nieuwstraat, 167, Abeele Camjonette Sumbeam en motocyclette Triumph; een id. Royal Enfield; een torpelo Ford. Alles in zeer goeden staat. Zich te wenden bij M' Webb, 135, Crombe- kestraat. Barak van 8 m op 7 m. verdeeld in 4 schoone plaatsen en stalling, gebouwd op 9 a. grond eigendom te koop Langs de baan van Yperhoekje naar de Wegwijzers, genaamd Oude Veurnestraat, Yper. Bekwame smidsgast bij Jozef Desmyter smid te Renighelstgoed loon. Goede meid, word gevraagd in de Ban- que de CourtraiGroote Markt, Pop. Bekwame vakmannen, voor toezicht van werken in de omstreken van Yperen. In lichtingen te bekomen bij den heerBiebuyck, Toeg. Kon. Commissaris, te Yperen. Goede meid. voor burgershuis te Rijssel. Zich wendenof schrijven rue Solferino, 301, Lille. Meid voor alle werk, goed loon. Adres ten-bureele. Schilder gasten, goed in 't vak; goed loon, volgens bekwaamheid, bij Ferd. Perme- ke, 36, Boeschepestraat. Jongen van 1^, jaar voor alle werk Zich wenden Cyriel Kuylle, villa La Paix bij het Zwijnland. Halve gast van goede familie bij de gebr. Ollevier, lattestoormakers en schrijn werkers. Ypersteenweg, bij de statie, Pop. oedc meid voor alle werk. Goed loon. Adres ten bureel. Deftige meid 16 tot 18jaar voor twee per sonen in gesloten huis te Brugge zich aan te bieden te Poperinghe, Bertenplaats, 4. WAAROM MAAKT GIJ GEENE REKLAAM STEL UW TERING NAAR UW NERING want... BETER EEN VOGELIN DE HAND, DAN ZEVEN IN DE LUCHT. - Als voor zichtig mensch, in plaats van groote intres ten na te jagen, of U in gevaarlijke specula ties te wagen, wendt U in volle vertrouwen, voor uwe spaarpenningen, tot onze Agenten uwer streek, die met de meeste bereidwillig heid en kosteloos, alle inlichtingen zullen geven. Verzekerde uitzettingen op a) Spaarboekjes op zicht aan 3,60 0/0 b) Spaarboekjes voor 5 jaar aan 4 0/0 c) Kasbons voor 5 jaar aan 4 1/2 0/0 d) Grondobligaties 10 jaar aan 5 0,0 's jaars. Alles Vrij van taksen. e) Check-Rekeningen op zicht. f) Leeningen op Vaste Goederen, alleen in eersten Rang van Hypotheek g) Uitwisseling van vreemde munten en koepons, koop en verkoop van Fondsen, Inschrijvingen op Leeningen, en aller hande finantiëele zaken aan de voordee- ligste voorwaarden. Naamlooze Maatschappij. Kapitaal VIJF MILJOEN FRANKS. Zetel: XII Maandenstraat. Nr 13, ANTWERPEN Gesticht in 1909. Postcheck-Rekening 019. Telefoon 3081. N. B. Waar de Maatschapbij niet verte genwoordigd is, kunnen alomgeachte petso- nen zich voor een agentschap aanbieden. AGENT voor Pooeringhe: J. Vanlxru- «iiH'iii'. Noordstraat, 16. NAAMLO' 'ZE MAATSCHAPPIJ Scliaalstraat, n° O. Geldplaatsingen in loopende rekening en op Spaarboekjes van 3.50 tot 5 vol gens den duur der storting. Aflevering van CHECKS voor Belgie en in den vreemde. ^.ankoop en verkoop van Beur^weerden. Alle inschrijvingen op nieuwe uitgaven van Staatsfondsen of andere beursweerden worden Kosteloos aanvaard. Uitbetaling van koepons Leening van geld op titels van Oorlogsschade alsook op beursweerden. Allerhande Wisselbewerkingen. Verhuring van Rrandkoil'orN. onder de volgende voorwaarden - 'I .lAAII Nr 1 Hoogte 11 cm. - Breedte 21 cm. 25 Fr. 15 Fr. Nr 2 12 cm. - 32 em. 35 Fr. 20 Fr. Nr 315 cm. - 32 cm. 40 Fr. 25 Fr. N' 4 20 cm. - 32 cm. 50 Fr. 30 Fr. Al deze koffers hebben eene diepte van 6o cm, 4 Deze koffers, gemaakt volgens de laatste stelsels, leveren volledige waarborg van veiligheid op, tegen Brand en diefde.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 2