BANQUE DE COURTRA! HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Soeiélé Générale de Deltju/ue De bloem van bet Vrijboseb Apotheek Frans Van de Plas Zondag SO October 1921. 15 Centiemen. 18e Jaar. - Nr 44. In 't Buitenland. BUREEIiGERIEF Alle DRUKWERKEN Sansen=Vaiineste: 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE AbonneiiitMïtpi'ijs 1 Jaar in Stad tehuis besteld. buiten Stad met de post Buitenland 6.50 fr. 8.00 fr. 10.50 fr. 8 A [*l SIS i- VA A A HiWX E Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, /\unkon(Iigin^cn MEUBELS E. MONCAREY* SANSEN 20, Gasthuisstraat, POPERINGHE Allerheiligen —Allerzielen. Het feest van 11 November. Kapitnaï Voorbehoud Fr. 62.000.000 445.009.540,45 Maatschappelijke som Fr.207.099.540.45 Het Schandaal van den Uzer. Oorlogsschade. Geeie TG'LE-CiRÉE voor BEDDEN Amerikaansche en andere bureaus, Een sprekends Vergelijking. De Dood in Vlaanderen. Ja... V. O. S. Poperinglie, ?rf53OTr,®' Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaartf n Am; rikaansche bureau's Bureelmeubels Meub lpapier Linoleum Toile Cirée K.V/. E^Z. bij tw- Den Zondag na middag gesloten. POPÏRmGHENAAR Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot E.-DUQUESNE Zoon, Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. -SM" UITGEVER Drukkerij - Papierhandel, postcheckrekenino tlr 15570. Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Vs; lot Menagegf rief Stoots Gordijnen ut maakt' Bloemen Rouwkronen Geschenken ENZ. ENZ bij 's Zondags gesloten. Wie der rnenschen vermag het geheim van het leven te doorgronden God alleen beheert de dood hij alleen vermocht ze te overwinnen. Al wat geschapen is onderstaat den strijd van komen en gaan Het bladje der boomen, het vogelke onzer bosschen, de leeuw onzer woestijnen... dit alles verschijnt ora te verdwijnen. De mensch alleen kreeg van den schepper de overleving. Allerheiligendag viert, in blijde hoop, het zalig verlangen van het menschelijk hart naar een beter leven. De Hemel 1... de Godloochenaars begeer den hem te sluiten en in hunne haatvolle begoocheling, meenden zij hunne volgelin gen wijs te maken dat het graf het mensche lijk bestaan vermag te beginnen. Ja hunne hopelooze leering wil het dierlijke afsterven van den mensch doen doorgaan als een zegepraal van het stof. Edeler is ons bestaan 1 Het geloof dat steunt op rede en recht, leert ons dat het graf eene rustplaats is en de deur naar het eeuwige leven. De Dood is Godsgeheiin en daarom blijft zij omgeven met de wet der gelijkheid, welke noch verstand, noch macht, noch geld kunnen breken of ontloopen. Hoe troostelijk is die waarheid. Onze lieve en onvergetene afgestorve nen... leven, bij den Heer. Eens zullen wij ze wederzien- Wat zou het menschelijk leven droevig worden en het bestaan op aarde strijdig we zen, bleef de liefde het graf niet overleven en het weldoen onbeloond 1 De waarheid ligt zij niet in het Zielge noegen Hebben zij het raadsel der dood ontsluierd, zij, die roepen en tieren tegen ons heilig Geloof en Hemel en Hel sluiten. Heelt ooit de loochening van het ander leven de wonden van het menschelijk hart kunnen zalven I Er is meer troost en zalving in een traan tje, vallend op het houten kruisje, dat het graf onzer lieve dooden belommert, dan in al de holklinkende woorden der welspreken de godloosheid, die hare dooden doet zuch ten onder de gemaakte bloemen en de gekleurde glasperelen Het stoot tegen de edelste gevoelens van het menschelijk hart te beweren dat aan den boord van het graf, alles eindigt. Grooter is ons geluk 1 Hooger blijft onze hoop 1 Daarom noodigt de kerk, onze Moeder, hare kinderen uit om Allerzielendag te hei ligen, in het zalig herdenken onzer beminde afgestorvenen en bij het troostend gedacht van een verblijdend wederzien. In het kruis ligt onze verrijzenis. Al. Novo. Het instellen van den 4 Augustus als nationalen feestdag, is eene ontgoocheling geweest voor hen die geloofden arme wedu wen en weezen te doen jubelen ter gelegen heid der verjaring van den tijd waarop levensblijde echtgenooten, teerbeminde va ders hnn werden ontrukt en den dood ingejaagden oude geknakte vaders en moeders te doen dat huis bevlaggen waar binnen zij op dien droeven verjaardag, elk in zijn hoekje van den heerd zitten, stil hun verdriet uit te schreiën om de nieuwe dolk steek dier verjaring, die vliemt in hun ouderherte, scherp en grievend. De eerste Augustusdagen zullen'ïteeds kervende mes sen blijven in het herte van hen die in den krijg hunne geliefden zagen omkomenen de poging om van 4 Augustus een feestdag te maken, is een kwetsende hoon voor al wie offers bracht in den oorlog. Voor ons telt een andere datuum:de 11 November, de dag die een einde stelde aan den massamoord, aan de wereldverdierlijking welke het menschdom onteerde de dag van den terugkeer tot de beschaving en de menschweerdigheidde dag der verlossing; de dag..., o, als oudstrijder kan ik hem niet anders noemen, dan de dag onzer tweede geboorte, de dag waarop ons het leven werd weergegevenons jong-jeugdig leven dat het oorlogsmonster onverbiddelijk had inge- klauwd om er mee te spelen, méér dan vier jaar lang, en er mee te goochelen en te kaatsen zooals 't hem en zijne grillen belief de; en om het dan koud en onverschillig te verbrijzelen als 't hem behagen zou. Gij die de offensief weken hebt meegeleeft, Gij zult mij verstaan; en Gij ten minste, zult mij van geene effectzoekende overdrijving be schuldigen, want bij U, evenals bij mij, ligt hetnogversch en frisch in het geheugen, hoe Gij in die laatste weken eiken dag uw hoopje mannen zaagt verminderen, en hoe Gij eiken avond, ten langen laatste meer verwonderd dan gelukkig waart nog te le ven,.want des te zekerder waart Gij,den vol genden dag óók te vallen, en er overeind te blijven geplakt liggen in het sluk, met open gereten huik of verbrijzelden kop, gelijk die anderen, waarop gij in 't voortvechten even gekeken hebt, of die Gij in 't voorbijgaan, met hunne afgrijselijke wonden naar den grond hebt gekeerd omdat ze zoo leelijk waren, en omdat ze nu toch dood waren 1 In de laatste week dier offensiefbeweging, viel mijn Waalsche strijdmakker, met door schoten buik, langs mij neeren stervend kreunde hij, toen ik hern wilde verzorgen Ne t'exoose pas pour moi, je t'en prie, je meurs quand inême! Stel U niel in ge vaar voor mij, ik sterf toch. En in zijne laatste stuiptrekkingen had hij zijne handen samengevrongen, en met eene bitterheid, die alleen bij een stervenden jongen man kan waargenomen worden, steende hij pijnlijk: Ah, qu'il est cruel de mourir a vingt ans! Ach, wat is het wreed te sterven op twintig jarigen leeftijd! En op dien oogenblik, beter dan ooit anders in mijn leven, heb ik de ijselijkheid begrepen van den oorlog;... en bij dat besef kwam als eenige troost opdagen, de met den-dag grooterwordende zekerheid van ook algauw met den kop tegen den veiën grond te vallen,... om er te blijven In zulke gemoedgesteltenis verraste de tijding van den wapenstilstand... O Gij, ongekunstelde rnenschen, die uwe handen noch uw geweten met geen oorlogs- woeker hebt besmeurdGij die met ons voeldet hoe de oorlog jaren lang ons warm ste bloed uitzoog, met stage gedurigheid en hoe het eindottensief gulzig en met volle teugen, bloed dronken slokte. Gij kuntoor- deelen over den indruk welke de mare op ons maakte, dien blijden II Novemberdag: Jongens, 't is nu uituw leven is weer 't uwe; Gij doet er weer mee wat Gij wilt. Het oorlogsmonster is eindelijk zatgedronken aan uw levenssap: 't zal vrede zijn!... 't Zal vrede zijn 1. Gij allen, sukkelende slijkjongens, die reeds wat van uwe grafaar- de om uwe kleeren draagt, ontvang uw verpande leven terug en loop uwe moeder, uwe vrouw, uw kind, uwe verloofde omhel zen, met de boodschap dat Gij niet moet sterven nu; dat 't uit is met de slachting!... Dat is de 11 November voor ons, dat is hij voor allen die door den oorlog leden. Laten wij in dankbare vreugde deze verjaring vieren, want geen andere dan deze, kan het feest der vredelievende rnenschen zijn. Piotje. Mengelwerk van «De Poperinqhenaar». 44 door A. HANS. De duitschers sprongen van hun wagen en lichten bij Er lagen meer dooden, eenige duitschers en Franschen te midden van gebroken ge weren, bajonetten, ransels, kogelpatronen. Droevig ruischten de bladeren van een troppeltje boomen. Ruw sleurden de mannen de lijken in een gracht. De dieren hadden meer ontzag gehad voor dooden dan zij. Begraven vroeg toch een der soldaten Maar de anderen wilden niet. 't Ging hun niet aan, dat er hier een schermutseling plaats had gehad. Ze moesten op tijd terug zijn, anders werden ze uitgemaakt voor stommelingen, luiaards, door een officier. En de wagen reed voort. Sneuvel dan! dacht Vereecke... Och Heere wat is nu een mensch... Een redelijk schepsel Gods Ja, maar ze smijten u als een verzopen beest in een dijk... Morgen kunnen vliegen er op azen. En toch zijn allen entwiens kinderen... Ze hebben een moeder gehad, die ze met liefde opkweekte. Waarom? Om hier te sterven in den bloei der jaren. En waarom te sterven Ja vaa-orr. ons MEESSEN. Devacht Adèle 656 - WYTSCHAETE. Cotligny Léonie 3511 Tittillion Jules 2G00 - BOESINGHE. Grimmonprez René 6 450 Deberdt Debil Annibal 700 Vandendorpe Jules 0261 St JAN. Debeuf Petrus 1350 LANGHEMARCK. Debergh Arthur, metser 995 Verkinderen Jules werkman 1 510 Dewinter Henri landbouwer 3910 Thiteca Henri werkman 3075 Vanderhaghe René werkman 2275 YPER. Vansevenant Cyrille 7875 Meesdom René 11U0 Cherchie Louis Camille 1 100 Vansevenant Petrus 2800 Faict Henri 3 595 Hof Marie We Simoens L. 2 100 In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op l'n A ugusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden POPERINGHE. Verbeke Katherine We Bossaert 1 692.53 Coucke Marie 2082.70 Verhamme leeraar 1495.79 Degrauwe Louise 2527.31 Van Elverdinghe Léonie 1 700 Hauspie Flora Marie 377.10 De Keirsgieter Emile schoolbestJ" 2354 Kaestecker Alp steenhouwer 1561.82 Uzeel Henri 572.40 Van Engeland Henri landbouwer 4 919.10 RENINGHELST. Hennebel Achille, landbouwer 4 337.35 Dumortier Hector, Dickebusch 6022.80 WEST-NIEUWKERKE. Denys Emma 2670 Quintin Adélaïde 815 Schreel Err.ile 1533 Verly Théophile 1535 Boudry Maurice 3 400 Reubrecht Henri 2355 Over twee jaar zei Minister Renkin in eene vergadering te Dixmudc Men spreekt en schrijft van het schandaal van den Ijzer, maar er is maar één schandaalHet Duitsch schandaal. Wij deden de bemerking dat Minister Renkin gelijk had maar dat er nochtans gevaar was voor een schandaal van den ijzèr, namentlijk de toestand onzer vluchtelingen in Frankrijk. Tegenwoordig scluijven is niet gericht tegen den volksgezinden, werkzamen Minis ter Vandevyvere, wiens iever men voor de herstelling van het Westvlaamsche front be wondert maar 't is geschreven over den toestand mijner vluchtelingen hier in Fran krijk gevestigd. Over zeven jaar plakte men op de muren van YperVluchtelingen hebt moed, alles zal u teruggeschonken worden. Ik weet niet wie dat deed uitplakken. Maar 'k weet, dat, na 7 jaar, het de groote uitzon dering is, deze, die in Frankrijk, na vele schrijven iets bekwamen. In welke omstan digheden mijn volk hier in Frankrijk aan 't leven ging, deed ik vroeger breedvoerig uiteen oin heel De Poperinghenaar niet völ te schrijven, zal ik dat niet herhalen 'k zal mij enkel bepalen met te zeggen, dat, ware het niet geweest, dat ons Westvlaamsch boe- renras een heldenras is van moed, werk zaamheid, initiatief en vooruitzicht, die den moed niet lieten vallen en meer dan 70 met geleend geld eene boerderij aangingen, zij voor altijd op den disch waren. De aan vraag voor vergoeding van oorlogsschade van eenige mijner boeren kwam voor den Rechtbank. De wet zegt dat de wederbelegging VAN ONROERENDE GOEDEREN moet in Bel- gie geschieden. Die wet keur ik ten vojle goed. Immers het eerste doel is Belgie hér stellen, 't is klaar en onwedersprekelijk, daarenboven wie eigendommen in Belgie heeft, is in de mogelijkheid weder te keeren. 't Is dus heel aanveerdeiijk dat deze die in Belgie zijne eigendommen niet hersteld en kel de weerde van 1914 krijgt. Wat men er ook van zegge Waar staat het in de wet, (ik spreek niet van omzendbrie ven, rechtstoepassing of rechtsuitspraken) dat de wederbelegging van ROERENDE GOEDEREN (meubelen, alaam, bestiaal AAN DEN PACHTER TOEBEHOOREN DE) MOET IN BELGIE GESCHIEDEN? De wetgever heeft daarin zeer verstandig gehandeld Want, kan de eigenaar altijd herstellen,het is zoo niet voor den pachter? In 't geheele niet. Ziehier het klaar bewijs Vele mijner vluchtelingen zijn in de onrno gelijkheid weder te keeren om verschillige redens, waarvan zie hier de bijzonderste a) Eenige boeren kunnen niet wederkee ren omdat hun vroeger eigenaar in Belgie hunne hofstede verkocht om er van at te zijn. b) Andere hebben de noodige middels niet om hunne hofstede te hernemen zij wierden éénmaal geruïneerd en zoeken het geen tweede maal te zijn. c) Andere hebben de gelegenheid niet ge had hunne vroegere hofstede te hernemen zij wierd voor hunne neuze verpacht aan nieuwe rijken, die met hunne zakken mark- jes af kwamen van achter den duitsch, en hier en daar aan 100 tot 150 fr. het geinet, versch effengemaakten grond, zonder barak of iets, pachtten aan zekere joden. d) Andere zijn nog 2, 3, 5 jaar door pacht verbonden in Frankrijk enz. enz. Ziehier de economische toestand Weinig hofsteden in 't front zijn nog te| krijgen, en in welken toestand en voorwaar-! d<Töen 95 mijner boeren nog in Frankrijk STORTINGEN 0? DE SPAARBOEKJES GEVENDE 3 c/o INTEREST ZUIVER VAN BELASTINGEN. zullen zijn, toen heel het front zal opgevuld zijn door nieuw volk van achter den Duitsch met hunne markjes gekomen, zullen er nog in Vlaamsch Belgie 25.000 jongelingen zijn, die heel gemakkelijk eene flinke, werkzame, brave boerin kunnen vinden maar geen hof- stede. Een bewijs dat de wet de wederbelegging op roerende goederen in Frankrijk toelaat is het volgende De Rechtbank van Brugge aanveerdde voor een boer van Slype de wederbelegging in FRANKRIJK, de Staat gaat er tegen in beroep, wij gaan in tegenberoep. Bovengehaalde ingezien, ingezien de on mogelijkheid mijner boeren terug te keeren, ingezien de wet niet bepaalt waar de weder belegging van roerende goederen moet ge schieden, durven wij verhopen, dat onze vluchtelingen van 't front, die toch, na de soldaten de ongelukkigste aller geteisterde waren, niet zullen uitgesloten worden van eene herstelling welke redelijk en wensch- baar is. En na dat men in Belgie miilioenen en inilliarden verkletst heeft aan allerhande huishoudkundige stelsels van Staatssocialis- mus, ware het schandig eenige miilioenen te versparen op de rug onzer boeren van 't front Die zaak wierd breedvoerig besproken in de afdeeling der geleisterde in het kongres van September te Rousselare. In naam mijner boeren in Frankrijk, be dank ik den verslaggever der afdeeling der geteisterde Eerw. Heer DeJaegher, .proost der hoerengilde van Poperinghe, die met on weerlegbare bewijzen de belangen der ge- teisterden in Belgie en Frankrijk verdedigde. Karei VariEecke Aalnjoezeijier der Vlaanjsclje Boeren in Nornjandie. BOOD Ten onzen bureele te verkrijgen. T"*'ll1IHü¥il iifflTirT - De prijzen der levensmiddelen in België In Juli 1921 fr. 1,03 0,65 Voor alle inlichtingen z:eh wenden tot de Agentschap der Sociéte Générale de Belgique BIJHUIZEN TE Audenaerde, Avelghem, Cortcmarck, Dixmude, Iseghem, Liehter- velde, Meènen, Moescroen, Poperinghe, Ronse, Rousselaere, Sottegem, Thielt, Vla- mertinghe, Waereghein, Yper. De BANQUE DE COURTRAI ontvangt Kosteloos aan hare winket ten de inschrijvingen op de nieuwe Belgische Leening 6 lot Consolideering van 1921. f.l -■■I.IIÉÉ.MIIIM .1 M. Dimitroff, die zich per auto naar Kustan- del begaf, werd Zaterdag morgend met ge weerschoten afgemaakt, evenals zijn voerder en twee andere personen die zich in den auto bevonden. De moordenaars zijn tot nog toe niet gekend. Te Wyoming, in Ontario, zijn vier ge maskerde bandieten in een bank binnenge drongen, bedreigden er de beambten met hun revolvers, en verplichtten hen op den vloer te blijven liggen tot een hunner al de geldwaarden uit de laden gehaald had. Met eene som van 14 000 dollars sloegen zij op de vlucht. De gewezen Koning van Hongarie heeft weer gepoogd opnieuw den troon te bezet ten. Zijne poging heeft weer eens het land in beroering gebracht, maar is opnieuw deerlijk mislukt. Men heeft te Massa Carrara eene aard beving waargenomen, die drie seconden duurde Gansch de bevolking vluchtte ver- Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - 1» O a* E R I N CS BI E. Weer die raadselen, die vragen zonder antwoord. Men naderde eindelijk de plaats, die wel dra het front zou heeten. Een post hield den wagen staande. Niet verderverbood den schildwacht. Gewonden halen 1 zei een der soldaten. Neen... ze zijn ginder aan 't vechten Hoor maar En Vereeke schrok geweldig. Ja daar waren ze bezig. Dat geweervuur, die woeste kreten als van een bende wilden. Ze zullen de gewonden hier brengen, verzekerde de schildwacht. Wacht maar... En ook zij, die ginds neerlagen, verbrij zeld in koorts, in hevig lijden, die moesten maar wachten... Zij waren voor het oogen blik toch onbruikbaar menschenmateriaal Later zou men zien of men het weer op lap pen kon voor de oorlogsmachinen, en men schenmateriaal was er thans genoeg. Het golfde aan langs alle wegen van West-Vlaanderen. Te Brugge stroomde het door de Smede poort, waar de wegen van Torhout en Gistel scheiden. Te Torhout gudste het langs het oud slot van Wijnendale en dan de baan op, die naar Diksmuide voert. Te Roeselare zond men het al den Ruiter en Oost Nieuwkerke, langs Sleihage en Hooglede. Te Kortrijk stropte het op den weg naar Bisseghem, Wevelgem, Meenen,.. Vermoeid naar ziel Ueha.'.ir. z;.t V *eeke 2,40 In April 1914 Menagiebrood, fr. 0,28 Aardappelen, het kilo 0,09 Kof tie, het kilo 2,25 Chicorei, het kilo 0,46 Rijst, het kilo 0,60 Suiker, het kilo 0,65 Boonen, het kilo 0,55 Volle melk, den liter 0,20 Boerenboter, het kilo 3,00 Rundvleesch, het kilo 1,60 A Rundvet, het kilo 1,59 Varkensvleesch, het kilo 2,00 Spek, het kilo 1,80 Reuzel, het kilo 1,80 Worst, het kilo 1,45 Haring, 't stuk 0,10 Tafelbier, den liter 0,15 Eieren, 't stuk 0,10 Azijn, den liter 0,60 Chocolade, 2,26 Botermelk, den liter 0,16 Keukenzout, het kilo 0,08 Margarine, het kilo 2,00 Zeep, het kilo 0,40 Macaroni, het kilo 0,86 Sardines, 0,45 Manskostuum met veston Vilten bolhoed, 3,60 Werkpet, 0,95 Hemd, 3,50 a 5,50 Sokken, 1,10 a 2,15 Mansschoenen, 15,00 Geheele verzoling, 4,00 Steenkool, 32,0 Gas, den m3 0,13 Lucifers, pak 12 dooz. 0,08, nu 10 Uit deze statistiek overgenomen De Dood in Vlaanderen is de titel van een prachtigen roman, door A. Hans schrij ver van ons mengelwerk. Vlamingen, een boek voor u Op boeiende, meesleepende en roerende wijze vertelt hij ons in De Dood in Vlaan deren den terugkeer der eerste Vlamingen naar het front achter den wapenstilstand hun ontberingen, hun miskenning, maar ook hun moed, hun hartewensch nieuw le ven te brengen in het doode land. Het is dus de geschiedenis van onze streek na den oorlog, het is, lezers, uw geschiede nis van velen toch. Het boek telt talrijke schrikt de velden in. De aangerichte schade prenten van het toen doode land. De inhoud j is groot der drie honderd groote bladzijden zal ver- j Over de stad Florentië is eene windhoos slonden worden door ieder, die de lezing'gekomen, die talrijke boomen ontworteld begint Het is ook het boek der Vossen diejen eigendommen verwoest heeft, hun naoorlogsche teleurstelling en achter-, Qrje bandieten hebben 's avonds in uitstelling zullen herkennen in de lotgeval eene straat van New-York een postauto aan- !en vari verscheidene personen in dit werk. gerand en zich meester gemaakt van vier Deze roman zal ook vee! lauwe Vlamingen zakken met aanbevolen brieven, voor eene de oogen openen. Wie het boek helpt ver- waarde van 1 miljoen dollars. De stoutmoe- spreiden als in V O.S. kringen, doet flink dige dieven verdwenen per automobiel met i Vlaamsch werk en strijdt daardoor ook <jen buit tegen het militarisme. j De Grieken zitten in een benarden toe- De Dood in Vlaanderen kost zevenstanc) met hunne veroveringen in Klein Azie. franken is te verknigen op het bureel vanity worjen erg (joor jurken bestookt en ons blad oi voor wie verder at woont na een schijnen van eene ka|e rejs je jlujs t3 komen. B H. Hans. Huis Guido J postkaartje aan Gezelle, Kontich bij Antwerpen. Met de post verzonden 7.50 fr. opden desse! van zijn wagen.Even sluimerde hij in... maar met schrik werd hij weer wak ker. 't Gedruisch was opgehouden. Zou de strijd ten einde zijn Wie was de overwinnaar Zeker de Duitschers, want zie soldaten stappen rustig heen en weer. Anders zouden ze vluchten. Uit gesprekken maakte Vereeke op dat men naar Yper wilde, doch de Engelschen en Franschen verstopten den weg. Doch waar zouden dan de Belgen zijn Heden middag had een feldwebel gezeid De Belgen Bah., in Duitschland. Holland of Engeland, maar 't leger bestaat niet meer... Waar zofin onze arme jongens zijn vroeg Vereeke zich telkens af. Sprak die Duitscher waarheid... Groote God, wat een drama in zijn landeke Men bracht lantaarns bij. Ze komen met de gewonden, zei een soldaat tot den boer. Is de wagen gereed Ja- Er zijn er veel. Is 't gevecht gedaan En wie gewonnen - Wij natuurlijk.. Wij winnen overal... In Duitschland luiden ze de klokken, omdat we Antwerpen genomen hebben en nu naar Calajs marcheeren. Naar Calais... Aan de zee... en dan naar Engeland! Ha, daar blijft geen steen op den anderen 05,00 10,14 4,36 9,00 7,91 6,73 3,95 0,28 0,37 0 55 1,61 6,07 0,50 0,43 6,80 1,35 3,80 2,15 .286,00 3<>,00 6,40 18,20 a 21,50 6,03 a 9,40 72,75 13,70 151,75 0,55 0,64 uit het Arbeidsblad van Augustus, blijkt duidelijk hoe sommige levensoehoeften en kleederen het vijfvoudige, ja het achtvoudige kosten tegen in 1914. 4,90 1,38 1,74 2,87 1,40 0,78' Vrijdag heeft er in den put Gustaaf der 12*48 i koolmijnen Victoria Mathias, te Essen, eene grauwvuurontploffing plaats gehad terwijl de mijnwerkers volop aan den arbeid waren. Het volledig getal slachtoffers is nog niet gekend, daar men nog altijd bezig is met de reddingswerken. Tot hiertoe zijn er reeds drie lijken en twaalf gekwetsten opgehaald. Men meldt uit Parijs Een tram heeft gisteravond op de Jean Jaurès-laan een rij tuig aangereden dat heelemaal tot splinters werd geslagen. De drie inzittenden, een lieer met zijn vrouw en zoontje, hebben bij deze schrikkelijke aanrijding het leven ingescho ten. De staking in de textielnijverheid is feitelijk geëindigd. De werklieden hebbende verhooging van 15 c per uur aangenomen. Uit Constanitza komt de tijding toe dat, in 't zicht der haven van Sexopol, de sleepboot Jeny de stoomboot Sofia aangevaren en in den grond geboord heeft. De bemanning, bestaande uitzeven koppen, is omgekomen. De Tweede Kamer van den Bondsraad had onlangs de bijtreding verworpen aan de overeenkomst van Washington, aangaande de naleving van den acht uren arbeidsdag in de nijverheidsgestichten. De Hooge Kamer van den Bondsraad heeft nu op hare beurt de invoering van den acht uren-arbeid3dag verworpen, met 22 stemmen tegen 1. De Bulgaarsche minister van oorlog, In het Noorden van Schotland is over vloedig sneeuw gevallen. Ten gevolge van eene staatsgreep is het landbestuur in Portugal weer eens omverre geworpen en vervangen. Verscheidene mi nisters werden gedood. Nabij Grasse in Frankrijk is er brand ontstaan in het struikgewas, het vuur woedde weldra over eene uitgestrektheid van 100 Ha. Na eene meeting der Kommunisten te Parijs werd eene bom geworpen naar de politie die debetoogers wilde uiteendrijven. Er waren 15 gekwetsten. De Engelschen zullen 't weten wat ze gedaan hebben met ons aan te vallen. Vereeke beheerschte zich. Waarom te antwoorden Zij waren de meesters, de brutale mees ters... Op berries droeg men de gewonden aan. De eerste had slechts zijn linkerarm meer. Aan den rechterschouder zat een stomp. 't Was een jonge man, bleek als de dood zelf nu, en in dat witte gelaat blonken de groote oogen van koorts. Een tweede was in bloederig linnen verpakt. Zal het niet lang meer maken, fluister de een soldaat tot zijn medehelper. De inge wanden hangen uit zijn buik. Dan volgden er met afgerukte ledematen en met hoofdwonden, en allen werden op het stroo van den wagen neergelegd. Groote God, is dat oorlog 1 mompelde Vereeke ontzet. Huiverend keek hij naar zijn allerdroevig ste vracht. Is dat ooilog Al die sohoone, kloeke jongens, toch ook iemands kinderen Groote God, wat was het mensclidom boos 1 De boer verliet even den wagen. Dit too- 'neel kon hij niet langer aanzien. Met regel- matigen stap kwamen de dragers, torsend hun last, als vervoerden ze levenlooze waar Maar plots ontstelde de landman nog meer Hij was tot achter een hoefje gegaan, als ontvluchtend die verschrikking. Burgers r i n een langen kmi, daar waar i.j th We v. Wij noodigen al onze leden vriendelijk uit om den ROUWDIENST bij te wonen, die zal plaats hebben in St-Bertinuskerk, op Allerzielen, te negen uur's morgens, voor de overleden militairen en burgerlijke oorlog slachtoffers van Poperinghe. Vergadering in ons lokaal ten 8 1/2 ure, om van daar stoetsgewijze met ons vaandel naar de kerk te gaan. Makkers het geldt hier te toonen dat gij, die het geluk hadt den ooilog te overleven, uw gesneuvelde wapenbroeders niet vergeet 1 Zondag, 30 Oktober, is ons klachtenbu reel niet open. Alleenlijk worden inlichtingen verstrekt over de spaarboekjes. Ter gelegenheid der verjaring van den wapenstilstand, zal er o. in. een vrienden maal gehouden worden op Zaterdagavond 12 November. Van heden af tot zondag 6 November (inbegrepen kan er voor dit maal ingeschreven worden in ons lokaal. HET BESTUUR. lochtirig dahlia's, stokrozen, zonnebloemen hadden geprijkt, die nu verslensten vertrap- peld lagen. En wachtend op hun begrafenis, rustten in 't gras een twintig gesneuvelden. Op den rug uitgestrekt, met 't witte wezc-n als he melwaarts gericht, schenen ze zwijgend ge tuigen van al de wreedheid in naam van 't Duitsche vaderland gepleegd. Sommigen wier oogen niet gesloten waren, blikten nog als droevig opwaarts, beschuldigend diege nen, welke hen hier naar Vlaanderen joegen om er ontijdig te sterven. Heere God, moeten ze daarvoor in Duitschland de zegeklokken luiden kreunde Vereeke. En 't zijner nog maar twintig hier! Wat komt gij doen vroeg een der bur gers, op zijn spa leunend. Ik moet gekwetsten halen. -- Ja, dat moeten veel boeren. Wij moe ten dooden begraven. Gister avond zonden ze ons vlak bij 't front otn loopgraven te maken. Er zijn burgers gewond geworden. Die gevlucht zijn hadden 't meeste verstand Ja, had ik 't al geweten Werkengebood een soldaat die op eenigen afstand de wacht hield, kalm zijn Duitsche pijp rookend. Een militair kwam ook naar Veteekezien. Niet wegloopen! vermaande hij. Of ge krijgt den kogel De boer keerde naar zijn wagen terug. Weldra was de vracht geladen, die vracht van menschelijke wrakken. eerst 6 7 rijden zei een soldaat. Zoolang er daar plaats is, moeten we er gewonden brengen. 't Voertuig vertrok. Bij 't schokken be gonnen eenige lijders te kermen. Op 't dorp heer.schte groote verwarring. Auto's daver den toetend over den weg. Paarden steiger den voor wagens. Soldaten marcheerden aan en tusschen al die beweging kwam 't Roode Kruis met zijn droevigen last. Verbrijzelde mannen, die men straks keu ren zou, als nog bruikbaren of al val. De nog bruikbaren konden later weêrkee- ren, als voedsel voor de nimmer verzadigde oorlogsmachine. De afval zou naar huis teruggebracht worden. Misschien kregen de verminkten een ijzeren kruis, om dat ander kruis, hun op 't geschonden lijf gelegd, eenigen tijd te doen vergeten. De kerk was een groot lazaret. Men had banken en stoelen buiten op een hoop ge worpen, en de vloer met stroo of ook met vlas belegd. En daar lagen ze in lange rijen, als witte pakken, die spoedig rood werden gevlekt of als mismaakten, menschelijke wrakken, al die jonge mannen, in volle kracht naar Vlaanderen gekomen. Een scherpe geur van genees- en verband middelen walmde door de ruimte. Sommige lijders lagen doodstil, bewusteloos, anderen kreunden, weer anderen kermden luider. Nu en dan droeg men zoo 'n wit pak weg. Een doode f.'

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1