SCHITTERENDE ZEGEPRAAL DER KATHOLIEKEN Nr 2 BELANGRIJK BERICHT. 4 2 Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. HE EREN KIEZERS HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD r De bloem van bet Vrijboseb Apotheek Frans Van de Plas Kanton Poperinghe. Kanton Dixtnude. Société Générale de BANQUE OE COURTRAI Zondag 27" November 1921. 15 Centiemen. 18- Jaar. Nr 48. MEUBELS KATHOLIEKE VLAAMSCHE GEDACHTE. Katholieken Ofïicieele uitslagen. Katholieke Kiezers, Opgepast BUHEEIiGEHIEF Alle DRUKWERKEN SansenYanneste, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE ar Den Zondag na middag gesloten. AboiiiiéiiientpE*ij^ 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland10.50 fr. V. SALFVSEW - VArcrVISÉVrifc Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE, Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den vrij dag noen ingezonden worden. E. M0NCAREY= SANSEN 20, Gasthuisstraat, POPERINGHE Wellevende kfeziiur vttn SiO I^ovemher 1991. In gansch het tand zien de Katholieken het getal hunner stemmen merkelijk aangegroeid. Hutten verwachting is het getal hunner zetels van geklommen tot De kiezing is eene prachtige overwinning geweest der Namens het Katholiek Kieskomiteit van Poperinghe, hebben wij de eer al onze Katholieke Kiezers te bedanken voor het vertrouwen dat zij ons Zondag 20 November 11. gegeven hebben met de Heeren COLAERT en VAÏNDROMME, onze ieverige Volksvertegenwoordigers, zegepralend tiit den kiesstrijd ld halen. Hierdoor heeft onze bevolking op ecne afdoende 'wijze bewezen dat zij ons Katholiek Programma van Orde, Vrijheid en Voorspoed bijtreedt en onze duurbaarste belangen Eerbied voor onze geestelijke instellingen Behoud van onzen politieken toestand in het land Heropbeuring van ons duurbaar Vaderland wil vrijwaren. Aan allen dus onzen innigsten dank VN'ij drukken insgelijks den wensch uit Zondag aanstaande voor de PROVINCIALE KIEZINGEN, denzelfden triomf te mogen beleven en dat onze kandidaten MM. LEBBE Hector, BRLT- SAERT Henri, YERBEKE Francois OLLIVIER Jules, zullen zegevieren. Stemt allen ondei' nummer- twee. Gezonde gedachten. Provinciale Kiezing van Zondag 27 November 1921. Vereenigde Kantons van Poperinghe - Meessen - Rousbrugge. Rond de Riezing. Copies de Lettres, Registres, Beste Copieerinkt, Verhaeghe Jean, Werviek. D'Huvettere Constant, Yper. Van Elslande Auguste, Comen Vanneste Florimond, Woesten Iweins d'Eeckhoutte H. Yper. Sobry Henri, Yper. Vermeulen Benoni, St Jan. DEQÜIDT, Loo. DEVOS, Dixmude. PKOOT, Couckelaere. RAERT, Dixmude. DUCHATELET, Oostkerke. KapitaalFr. 62.000.000 Voorbehoud145.099.540,45 Maatschappelijke som Fr 207.099.540.45 Arrondissement Yper. Leest en verspreidt "DePoperinghenaar" Oorlogsschade. Zondag aanstaande stemt gij te Poperinghe, Reninghelst, Westouter, Locre, Dranouter, l Westnieuwkerke, Ploegsteert, Meessen, SUS Waesten, Wulverghem, Kemmel, Proven, i i ztrm Rousbrugge, YYacou, Crombeke, Westvlete- Uil (UT II' ren, Wytschaete In liet Insulten Yper lil tiet I^suitoil lliviiiiide I Onder nr Onder nr Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaarten Amerikaansche bureau's Bureelmeubels Meub lpapie Linoleum To:le Cirée -- E I%l X. - bij PQP0UNCHEKAAK Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden tot E. DUQUESW- Zoon. Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. YITU^VKK s Drukkerij - Papierhandel, PoSTCHECKREKENING ltr 15570. ^aakoüdi^iii^en Berichten 50 cent. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Vet lot Menage-gerief Stoois Gordijnen Gemaakt:- bloemen Rouwkronen Geschenken ENZ. ENZ bij 's Zondags gesloten. NAMENS HET KATHOLIEK KIESKOMITEIT Devos René, Lebbe Etienne, Vandenberghe Octave, Cassiers Julien, Brutsaert Henri, Lebbe Hector, Boucquey Emile, Debaene Marcel, Dehouck Denis, Fiers Oscar, Notre- dame Hilaire, Van Eecke Wilfried, van Merris Leon en Van Walleghem Joseph. We krijgen in handen een brief door M. Ruzette, katholieke minister van landbouw aan al zijne kiezers gezonden. We deelen er eenige uittrekkels van mede, te meer dat het juist deze gedachten zijn die altijd verdedigd werden door M. Brutsaert provinciaal Raadslid. De ondervinding van den laatsten oorlog heeft ons te veel stroomen bloed gekost en te veel puinhoopen achtergelaten, om niet overtuigd te zijn dat ons land zich moet voorbereiden, wil het in staat zijn zich des noods krachtdadig te verdedigen. Ik acht dus dat, zoolang als wij niet mogen ontwa penen, wij een leger moeten hebben bekwaam om ons doelmatig te verdedigen. Maar men moet daarom niet in eene te genovergestelde overdrijving vallen. Wij moeten de noodige opofferingen doen om een leger te hebben dat ons kan verdedigen, zonder meer of zonder min. Men moet aan 't land geene lasten opleggen boven hetgene bewezen is noodzakelijk te zijn, noch in per soonlijke noch in geldelijke opofferingen. Waar is de juiste maat? 't Is hetgene de vakmannen moeten bestudeeren en klaar vaststellen. Als diensttijd en als toelagen zal ik maar stemmen hetgene klaar bewezen is noodzakelijk te zijn, maar ik zal alles stem men wat men betoont waarlijk onontbeerlijk te wezen voor de verdediging van ons land. Het ware volgens mij dwaas van nu af den dienst te beloven van 0 maanden, 8 maanden of min dan 12 maanden. De uitslag der studiën van bevoegde mannen zijn ons nog niet medegedeeld. Men kan alleen zeggen Ik zal den kortst mogelijksten dienslplicht stemmen die met de vorming van een goed leger vereenigbaar is. En de Waalsche en Vlaamsche eenheden Wat de verdeeling van 't leger in Vlaam sche en Waalsche regimenten aangaat, ik verwerp dit uit volle kracht. Het is een maatregel die, volgens mij, de scheuring van het land in twee stukken zou teweeg brengen, hetgeen ik ten geenen prijze noch onder geen voorwendsel hoegenaamd wil. Overigens, Mengelwerk van «De Poperinghenaar»48 door A. HANS. Och niets Ge ziet zoo bleek... 't Verdriet... Ja om nonkel... 't Is al zoo wreed 1 En waar is mijn man? Wiet weet, hoe lang we gescheiden zijn Tante Lotte was nu ook tot hier gesuk keld en betoogde telkens dat heel deze oor log een straf was voor al het kwaad der menschen en in 't bijzonder voor de lichtzin nigheid der jeugd. Dit begon boerin Rommelaere geweldig te vervelen en ze vroeg heftig, of haar man dan zoo'n slechterik was geweest, dat hij als een der eerste slachtoffers van den oor log viel. Vrouwe Vereeke wist tante Lotte te bedui den, dat ze zwijgen moesten 't nu te ernstige tijden waren, om te schimpen op hen, die niet haar gedacht of ouderwetsche begrippen aankleefden. Zoo wachtte men op de komende gebeur tenissen.. Eindelijk staakte 't geweld eenigzins- Men mocht terug naar Schoonvelde, ofschoon 't dicht bij de linie lag. De Rommelaere's vestigden zich bij Godelieve in de villa. Daar woonde ook een officier. Hij was be leefd en stelde zich tevreden met een kamer. het programma van 't Vlaamsch Verbond bevat zulks niet: het draagt Vlaamsche een heden. Dit kan ik aanveerden. Overigens, ziet gij een overste verplicht, in een gevecht, een gansch Vlaamsch of gansch Waalsch regiment te kiezen, welk hij de dood zal moeten inzenden in eene of andere gevaarlijken aanval? Welke verantwoorde lijkheid en welke gevolgenWelke verdacht makingen en welke beschuldigingen 1 Het ware eene onverdragelijke en voor de natio nale eenheid eene hoogst nadeelige verant woordelijkheid. En eindelijk ditover de Hoogeschoolkwestie: Maar, zult gij mij zeggen, wat denkt gij van de vervlaamsching der hoogeschool van Gent? Vóór den oorlog was ik er partijganger van en ik ben het heden nog Iedereen acht dat de Belgen van Vlaamsche taal het recht hebben zich een volledig onderwijs in hunne eigene taal te verzekeren Er moet dus eene hoogeschool ter hunner beschikking gesteld worden. Om dit doel te bereiken, denk ik dat men juist deze der twee staatshoogescholen in 't VlaamSche land bestaande, ter hunner be schikking dient te stellen. Elke andere oplos sing zou mank gaan; zij zou geenszins de eischen voldoen van de groote meerderheid der Vlamingen en ware zeer kostelijk. De voornaamste bewijsreden is dat de wondedie men in 't nationaal belang moet sluiten, open blijft; de eisch ware niet voldaan en de strijd zou voortduren. De vervlaamsching der Hoogeschool van Gent heeft vóór den oorlog aanleiding gege ven tot een ontwerp riedergelegd door MM Van Cauwelaert, Franck en Anseele. Het is billijk en voorziet eenen langen overgangs tijd. Het eerbiedigt de bekomen toestanden. Het versmacht ons geen middenpunt van wetenschap, zooals men het hoogdravend zegde. Overigens, al de meest bevoegde Vlaam sche leidsmannen eischen dat in de Vlaam sche hoogeschool, verschiilige leergangen voort in de Fransche taal worden gegeven, omdat zij willen dat de jonge advocaten, de jonge geneesheeren, de jonge ingenieurs uit De slag woedde toch voort om leper en van daar tot aan de zee en 't ging den Duitscher niet naar den zin. IX. Louis De Vuist was van Oostende naar Duinkerke gevlucht. Daar had hij zijn vrien din gelaten, want hij wilde naar Poperinghe om zoo mogelijk wat nieuws van Schoon velde te hooren Zijn geweten was toch niet gerust. En hij wist dat er te Poperinghe veel vluchtelingen verbleven. In 't begin van October had men hier Duitschers gezien. Sedert den 12" waren ze echter verdwenen. Toen kwamen er Fran schen. Alen zag op den Catsberg de kanon nen losbranden. Den 14" trokken wel 21.000 Franschen door en op het stadhuis was de groote staf gevestigd Bij Delaleau's hofstede werd een vliegplein aangelegd. Ook Engel- schen verschenen en hun staf vestigde zich in 't College. Men barrekadeerde de wegen en groef loopgrachten Ruiters trokken dreu nend door en dan weer daverde de stede onder de zware omnibussen en auto's. Den 20" werd Poperinghe bestormd door duizen den vluchtelingen. Velen overnachten in de kerken die den ganschen nacht openbleven. Na 8 uur mocht geen burger meer op straat blijven.. En welk een voortdurende weme ling van soldaten. Britten vooral, met geschut, wagens, auto's. Het kanon bul derde geweldig Met bracht gewonden bin- neu en begroef bezwekenen. Dan zag men i met verbazing Senegaleezen, met hun vreemd j wezen, deze hoogeschool gekomen, niet minder waard zouden zijn dan de andere en volko men bekwaam zijn hun beroep in ons twee talig land uit te oefenen. Daarom moeten zij ae kennis der wetenschappelijke vakwoorden in de twee talen geleerd hebhen. Wat de Vlamingen betreft die het Fransch als voertaal hebben, waarover zouden zij kunnen, klagen? Zij willen, irdi.en 7V 'if begeeren*;'"* nog drie hoogescholen hebben waar zij de hoogere studiën in 't Fransch kunnen doen: Luik, Brussel en Leuven. Kiezers die dit programma aankjeeft stemt heden voor de katholieken. Opvolger van S. VANOEN BERGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - 1» O P E at I 4. II E. De Kiezing van 20 November is eene schitterende overwinning voor de Katholie ken. Overal zagen zij hun stemmental mer kelijk vermeerderen en het getal hunner zetels is geklommen met 9 Zoodat zij, zoo als voor de kiezing, de sterkste groep in de Kamer vormen. De Socialisten die gemeend hadden den politieken toestand te bemeesteren, verliezen overal een aantal stemmen en daarbij beko men zij 4 zetels min dan vroeger. De Liberalen komen ook gehavend uit den strijd, behalve in de Arrondissementen waar ze gestreden hebben met overtuigde Vlaamschgezinden. Ze bekomen ten slotte 2 zetels min dan vroeger. Nergens was hun ne klopping grooter dan in de Arrondisse menten Yper en Kortrijk waar ze maar een man meer door kregen in de Kamer en geen enkel in 't Senaat. De voorspelling van de liberale Gazet van Poperinghe alhoewel de Katholieken met eene groote nederlaag uit de stembus zullen gekomen zijn is dus op eene verkeerde wijze uitge vallen, 't Was een ware verplettering voor de liberale partij in 't Westland. De Katholieke Partij komt dus versterkt uit den strijd. De uitslag, die nu goed is, zou nog beter geweest zijn indien overal eenheid bestaan had. In de toekomst moeten overal alle geschillen bijgelegd en de een heid hersteld worden de inrichting der standen, die uiting geeft aan alle wettige belangen en aan iedereen voldoening geeft, moest overal als grondslag aanveerd worden Wij weten dat de Vlaamsche kwestie hier een moeilijkheid oplevert. Doch na de kie zing van 20 November moeten alle menschen van goeden wil hunne oogen open doen voor een FEIT dat niet kan weggegoocheld wor den. En dit feit is dat het Vlaamsche volk volstrekt WIL en onherroepelijk besloten is de gelijkheid met de Walen op alle gebied te verkrijgen. Dit feit niet erkennen en de Vlaamsche kwestie onopgelost laten is olie gieten op het vuuren zulke gevaarlijke politiek is enkel aan de Wallonisanten en aan de Frontpartij voordeelig. Heden Zondag, moeten de kiezers wederom uitspraak doen in het aanstellen der provin ciale raden Nog eens moeten en zullen de katholieken hunnen plicht doen voor God en Vaderland. Geen enkele onzer stemmen mag naar eene lijst gaan, die niet vlakaf en zui ver katholiek is. te verkrijgen ten onzen bureele. Den 26" heerschte er een bange spanning. Men vertelde, dat de Belgische staf uit Veurne aangekomen was. De Koningin ver toefde op de Lovie Men vreesde voor de bezetting van Duinkerke. Maar 's ander daags keerde de staf naar Veurne terug en Scheen de toestand verbeterd. De maand eindigde in geweldig kanonge bulder. De ruiten rinkelden aanhoudend. Vluchtelingen uit Yper, Boesinghe, Elver- dinghe, Vlamertinghe vertelden, dat de gra naten hun woonplaats bestookten. In den avond zat de hemel rood aan vlammen Triestige Allerheiligendag In de Veurne- straat vielen twee vliegerbomtnen.. Ze richtten slechts stoffelijke schade aan, maar waren dan toch als voorboden van erger, dat stond te gebeuren. Allerzielen dag der dooden, werd geboren midden in het gedon der van 't geschut, 't gekreun van sterven den, 't gekerm van gewonden Men hoorde dat de Duitsche keizer ginds aan de over zijde was om zijn soldaten aan te wakkeren het zoo begeerde leper te veroveren.. Te Poperinghe zag men Poincaré, Joffre, minis ter Millerand... leper was op de vlucht en men hoorde gruwelijke verhalen van dood en verwoesting.. Maar op het bloedig slagveld van Meesen 1 en Wytschaete was de eerste kamp om leper] beslecht Hijgend lagen beide legers op hun j stellingen. De oude Vlaamsche stad was de. onze gebleven. En ook aan den Yzer, was. de vijand afgedeinsd, voor den heldenmoed van ons leger en voor de macht van Viaan- j derens ouden bondgenoot... het water. Even kon men wat verademen. 't Was toen, dat Louis De Vuist te Pope- ringe aankwam. Uit de legerberichten had hij kunnen bemerken dat Schoonvelde aan de andere zijde der strijdlinie lag. Toch ont moette hij vluchtelingen van zijn dorp 'tWas echter geen aangename ontmoeting. Onze kommandant... m'n ziele, hij is daar terug van Brugge hoorde hij roepen, toen hij op de markt door 't volk drong. 't Was de lange, slanke boschkanter, Pier Deroek, die hem zoo verwelkomde tot vroo- lijkheid van eenige parochianen, die hem vergezelden. Louis werd rood. Hij beheerschte zich echter. Vrienden, zei hij, de gebeurtenissen hebben mij verrast. Ons ook, hernam Deroek, maar gij wist er iets van, dat ge zoo rap uit de gaten waart Weet gij niet, waar mijn familie is Voorzeker nog te Schoonvelde, en eer ge er bij geraakt, moet ge 't heele Duitsche leger verslaan. Nu voor den kommandant yan de Schoonveldsche garde-civiek is dat een kleintje. Gij moet zwijgen of ik klaag u aan 1 riep De Vuist woedend. Hoor eens, mijnheer de grondeigenaar, gij hebt hier al zoo veel te vertellen als wij. Als ge nu zoo veel moed hebt als thuis met uw mond, ga dan met ons mee 1 wij enga- geeren ons Verzekerde Deroek. Ik heb van u geen lessen noodig. De gendarmerie zendt al de vluchte STORTINGEN OP DE SPAARBOEKJES GEVENDE 3 o/o INTEREST ZUIVER VAN BELASTINGEN. Voor alle inlichtingen zich wenden tot de Agentschap der Sociéte Générale de Belgique BIJHUIZEN TE Audenaerde, Avelghem. Cortemarck, Dixmude, Iseghem, Lichter- velde, Meenen, Moescroen, Poperinghe, Ronse, Rousselaere, Sottegem, Thielt, Vla mertinghe, Waereghem, Yper. De BANQUE DE COURTRAI is aangesteld om de Kasbons der Stad Kortrijk 5 o/o 1917 uit te betalen aan pari of ze te vernieuwen voor een termijn van 5 jaar aan den intrest van 6 per honderd 's jaars Getal uitgebrachte stemmen Witte en ongeldige Geldige stemmen Kiesdeeler Lijst 1. Socialist bekomt Lijst 2. Katholiek Lijst 3. Ch. Werklieden Lijst 4. Liberalen Lijst 5. Front 26 569 1 831 24.738 8.246 3.829 stemmen. 9.478 stemmen. 2.593 stemmen. 3 226 stemmen 5 610 temmen. Het Kanton Rousbrugge gaf den volgen den uitslag: Socialisten 69, Katholieken 1054, Werklieden 69, Liberalen 99. Front 1334. Het kanton MeessenSocialisten 385, Katholieken 789, Werklieden 113, Liberalen 521, Front 262. Het kanton Yp^rSocialisten 1327, Ka tholieken 3560, Werklieden 881, Liberalen 971, Front 2546. Het kanton Werviek: Socialisten 1546, Katholieken 1314, Werklieden 1098, Libera len 588, Front 250. Het kanton Poperinghe: Socialisten 212, Katholieken 1733, Werklieden 256, Libera len 685, Front 765. In het kanton Poperinghe behaalden de verschiilige partijen in 1919: Socialisten 276, Katholieken 1711, Liberalen 518, Front 488. In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werdde schade oplen Augusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden POPERINGHE. Kesteman Charles 3209 Halfmaerten Charles 1010.80 Moyaert Joseph 3805 Lebbe Charles 2176.50 Blanckaert René 335 Folcque Jules 4 156.83 REN1NGHELST. We Beirnaert Tillie 8 165.24 Opsomer en zust 15 465.75 We Désiré Behaeghel 10779.78 ELVERDINGHE. W" Jean Taillieu Leterme 11758 82 Dehreuck Honoré 1815.40 Defrancq Léopold 1 048 Hauspie Henri 4 327.31 Coene Jules 010 Cornette Stephanie 1940.96 BOESINGHE. We Deraedt Alois 19000 Thoma Hoorelbeke 2157 LANGHEMARCK. Claereboudt Fél. 1517 Boudry Evar. 3191 W" Staessens Verly 1445 Ghusquiere Huyghebaert 1995 Debergh Camille 3663. Lefexvre Noyelle 2 430 Hoorelbeke Verslype 1662 Deboutte Descamps 2105 lingen naar Frankrijk. Wij gaan als soldaat, maar gij zeker als een kindof een vrouw. De Vuist ging verder, 't Was beter de woordenwisseling te staken. En hij voelde zijn ongelijk. Hij was laf gevlucht... Godelieve zou dus nog te Schoonvelde zijn... Bij De Vuist kwam een verlangen op naar huis Nog kon hij er geraken... over Engeland en Holland. Maar hij nam geen besluit. Toch had hij een onvoldaan gevoel. Daar sprak mijnheer Poesenare hem aan. Moest hij dan alleen menschen ontmoet ten, die hij 't liefst vermijdde Tiens. gij hier ook riep de bejaarde Ieperling verbaasd uit. Ja... En Godelieve Zij is te Schoonvelde... Maar hoe is dat mogelijk Nu zijt ge gescheiden en de Hemel weet voor hoe lang 't Is buiten mijn schuld. Maar zijt gij dan alleen gevlucht Hoe kunt ge zoo iets veronderstellen Ik moest voor dienstzaken weg en de ge beurtenissen hebben ons verrast. Voor dienstzaken Ik was bevelhebber der burgerwacht en had instructies te halen naar leper. Plots kon ik niet meer terug. Zoo ja, kommandant van de Schoon veldsche garde civiek herhaalde mijnheer Poesenaere Enfin, 't is een Staatsinstelling en we moeten er eerbied voor hebben als goede burgers.. Maar Godelieve achterlaten! Ge doet of het mijn schuld is Kondt ge haar waarlijk niet meer be reiken De Vuist werd kwaad. Ik ben die insinuaties moe. Dat lompe boeren mij beleedigen, zooals daar op de markt Hebben ze dat gedaan Van zulk volk versta ik het.. Boeren zeggen gewoonlijk de zaken onomwonden. Ha, gij geeft ze gelijk.. Wel nu denk ik nog meer, dat gij licht zinnig uw vrouw achtergelaten hebt En ik heb het recht daarin een woordje mee te spreken... Ik heb uw vader aangeraden in uw huwelijk toe te stemmen... ik was over tuigd, dat gij het eerlijk meende.. Ik meen het nog eerlijk. Dat hoop ik van ganscher harte. Daar om is het uw plicht naar huis te gaan. Ge kunt nog over Engeland en Holland. Gode lieve wacht op u. Zij heeft haar lot aan u toevertrouwd- Wees nu niet boos., ik was zoo goed met uw vader bevriend, dat ik nu een beetje als tot mijn zoon spreek. Ik heb Godelieve niet achtergetaten. Ze wilde niet mee gaan, hernam De Vuist eensklaps veel kalmer. Ze wilde nietZoo zijn de Vlamingen., 't Is de gehechtheid aan het eigen plekje grond. Zoo ben ik ook... Ik wilde niet weg uit leper.. De bommen vielen als hagelstee- nen en ik 2at in mijn kelder.. (Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1