BANQUE DE COURTRAI HET NOTARIEËL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD Nieuwsblad voor Poperinghe en Omstreken. Apotheek Frans Van de Plas 06 bloem van bet Vrijboseh Société Générale de Zondag- 4" December 1921. 15 Centiemen. 18e Jaar. Nr 49. MEUBELS Officieel© uitslagen. Liefdadigheid. Alle DRUKWERKEN Sansen=Vauneste, 15, Gasthuisstraat, POPERINGHE 1 Jaar in Stad tehuis besteld. 6.50 fr buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland10.50 fr. E. MONCAREY* SANSEN 20, Gasthuisstraat, POPERINGHE De Provinciate Kiezingen, Arrondissement Yper. De Samenstelling van den nieuwen Senaat. leest u verspreien no roperiHpe|aar ken heeft> ik vraag het uis het geen raad. Wederbelegging in Frankrijk Oorlogsschade. KapitaalFr. 62.000.000 Voorbehoud445.099.540,46 Maatschappelijke som Fr. 207.099.540.45 HET ACHTURENWERK. Bij het Spaansche vreemdenlegioen BUipiiGEiPF Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichlkaarten Anierikaansche bureau's Buréelme>. bels f.ieub-lpapier Linoleum Toile Ciréc IC**. bij asr Den Zondag na middag gesloten. FOPESDIGHENAAR Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen 7,ich wenden tot E. DUQUESNE Zoon, Marnixstraat, 30, GENT. Telefoon 1669. Aboiiaciiientprijs s UiTOPVKlt t V. SA1^SK.\ - VAIVMKlfcTE Drukkerij - Papierhandel, Gasthuisstraat, 15, POPERINGHE. postcheckrekeninq n1 15570. Afïll&tOlltligillgeil s Berichten 50 cent. de regel. Notarieels berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijzen op aanvraag. Alle annoncen zijn vooraf te betalen en moeten voor den VRIJ dag noen ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Verlot M^nagegerief Stooi s Gordijnen Gemaakte Bloemen Rouwkronen Geschenken ENZ. ENZ bij 's Zondags gesloten. De Kiezingen van Zondag laatst zijn eene bevestiging geweest van den Katholieken triomf van Zondag 20 November. Door gansch het land bestatigt men eene merke lijke aanwinst van stemmen. De provincieraden zijn als volgt samen gesteld WEST-VLAANDEREN 54 katholieken, 11 liberalen, 15 socialisten. OOST-VLAANDEREN 50 katholieken, 24 socialisten, 14 liberalen en 2 Daensisten. BRABANT 36 katholieken en christen demokraten. 27 liberalen en 27 socialisten. ANTWERPEN 38 katholieken, 14 libe-j ralen, 26 socialisten en 2 frontisten- HENEGOUW 27 katholieken, 15 libera len en 48 socialisten. LUIK 41 socialisten, 21 katholieken, 17 liberalen en 1 landbouwer. LUXEMBURG 30 katholieken, 12 libe ralen en 8 socialisten. NAMEN 32 katholieken, 10 liberalen en 18 socialisten. LIMBURG 40 katholieken, 9 liberalen en 1 socialist. Het Kanton Poperinghe gafSocialisten, 119. Katholieken, 2096. Kantonale Belan gen, 280. Liberalen, 1143. Het Kanton Rousbrugge gafSocialisten, 42. Katholieken, 1552. Kantonale Belangen. 774. Liberalen319. Het Kanton Meessen gaf Socialisten, 429. Katholieken, 1299. Kantonale Belangen, 774. Liberalen 319. Kamerkjezing van 20 November 1921. In het District Poperinghe. Socialisten 590 Katholieken 4,917 gek. Lebbe, Brutsaert. Kantonale Belangen 1,850 gek. Lepoutre. Liberalen 2,215; gek. Colaert. In het District Yper. Chrislene Werklie den 2,188 gek. Deweerdt. Socialisten 3,005 gek. Mahieu. Liberalen 1,876 gek. Masschelein. Katholieken 7593 gek. Verhaeghe, D'Huvettere,Van Elslande, Vanneste. In het District Dixmude behaalden de katholieken 6,311 stemmen gekozen De quidt, Devos, Proot Liberalen 3,801 gekozen Rabau en Delaunoy. De provinciale verkiezingstrljd, was om zeggens heviger dan deze der wetgevende kiezing. In onze stad waar de liberalen eene verpletterende nederlaag ondergingen, heb ben ze hen verwoed geweerd en eene wan hopige propaganda ingericht. De Zaterdag nacht was de stad als belegerd en in benden trokken ze uit en overstroomden straat, muren, en woonhuizen met plakbrieven en nummers. Hun geweld heeft bitter weinig geholpen. De eerste uitslag was dat de Katholieken als gekozen hadden Lebbe en Brutsaert. Door de eindverdeeling der zetels en dank zij het systeem der stemkoppeling werden den Dinsdag, de Kantonale belanger Lepou tre en de liberaal Colaert als gekozenen uitgeroepen. De uitslag in ons Kiesdfstrict mag schitte rend genoemd worden. Wij zullen dus in de provinciale raad vertegenwoordigd worden door drie Katholieken tegen een Liberaal. In onze opgave der verledene week kwamen er eenige kleine misslagen voor. We geven heden de cijfers volgens de offi- ciëele tabel. Getal uitgebrachte stemmen 26.569. Witte en ongeldige 1 831 Geldige stemmen 24.738 Kiesdeeler 8.246 Lijst 1. Socialist bekomt 3.829 stemmen. Lijst 2. Katholiek 9.478 stemmen. Lijst 3 Ch. Werklieden 2.593 stemmen. Lijst 4. Liber len 3.226stemmen. Lijst 5. Front 5.610 temmen. Het Kanton Rousbrugge gaf den vol en den uitslag: Socialisten 69, Katholieken 1126, Werklieden 70, Liberalen 103. Front 1334. Het kanton MeessenSocialisten 647, Katholieken 1412, Werklieden 176, Liberalen 695, Front 507. Het kanton Yper: Socialisten 1334, Ka tholieken 3552, Werklieden 881, Liberalen 970, Front 2546. Het kanton Wervick: Socialisten 1567, Katholieken 1655, Werklieden 1210, Libera len 773, Front 458. Het kanton Poperinghe: Socialisten 212, Katholieken 1733, Werklieden 256, Libera len 689, Front 765. Behaalden een zeker getal voorkeurstem men Katholieken Colaert 358 Vandrom- me 1597 Vander Mersch 111. Liberalen Glorie 321 Colaert 46 Billet 18. Werk lieden Gesquiere 150 Deforche 75 Cot- tyn 35 - Socialisten Missiaen 83 Van- Raes 41 Barbry 19 Officieel wordt ons op het Ministerie van Binnenlandsche Zaken medegedeeld dat de nieuwe Senaat als volgt zal samengesteld zijn Werden rechtstreeks verkozen door het kiezerskorps 42 katholieken, 18 liberalen, 33 socialisten. Zullen worden verkozen door de provin cieraden op grondslag van de evenredige vertegenwoordiging 21 katholieken, 7 liberalen, 12 socialisten. Zullen worden verkozen door de Senators zelfs (coöptatie), insgelijks op grondslag van de evenredige vertegenwoordiging 10 katholieken, 3 liberalen, 7 socialisten. De Senaat zal dus zijn samengesteld uit J.'l katliolieken, 28 liberalen, 5*4 socialisten. u ucptad 1 cddc ucmdt De winter heeft in de laatste dagen sterk De Heeren HECTOR LEBBE, HENRI jingegrepen en meteen werd in veel huisge- BRUTSAERT, FRANCOIS VERBEKE en (zinnln ellende geleden. JULES OLL1VIER houden er aan de talrijke j O men zegt zoo gemakkelijk: in deze kiezers die hun de voorkeur gavenvan har-1 tijden is er geen armoede meer, het werkvolk te te bedanken, om het vertrouwen dat zij. wint meer dan genoeg, er kari geen gebrek hun geschonken hebben. De gekozenen meer geleden worden, zullen, evenals in het verleden, steeds de belangen der streek en der bewoners ter harte nemen. Dat zegt men zoo gemakkelijk 1 Maar doet men de moeite om dat eens van wat nader bij te onderzoeken. Eerst en vooral, niet alle werklieden win nen veel geld er zijn nog veel te veel dag uren die onmogelijk een gezin, ik spreek nog niet van een heel talrijk, behoorlijk door de wereld kunnen helpen. In den winter, hoeveel daguren gaan er verloren, en mag men dan nog spreken van "groote winning als men niet dagelijks kan werken. En waar de vader nog niet werkeloos is, Opvolger van S. VANDEN 8F.RGHE, Bertenplaats, 8, (Kleine Markt), - 1» O P E ïi i i\ G II E. - I ppcf f.„ vprsnrpifli "I)a Panprinrrhpitaar" ,naar vier- viF of meer kinderen °P te kwee- Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 49j door A. HANS. - Ze wilde niet. Zoo zijn de Vlamingen, "tlsde gehechtheid aan het eigen plekje grond. Zoo ben ik ook... Ik wilde niet weg uit leper. De bonnnen vielen als hagelstee- i nen en ik zat in mijn kelder. Ze haalden i hier en daar lijken uit... Ze droegen gewon-j der, weg; 't was vreeselijk... O, er zijn zooveel drama'3 voorgevallen... Eindelijk moest ik ook gaan. Mijn huis stond boven mij te waggelen Ik vertrok met den dood in het harte... Zoo zijn onze menschen alle-! maal. Peinst ge dat een landbouwer maar op 't eerste gerucht zijn hoeve in den steek laatO ik begrijp het, dat Godelieve niet; wilde vertrekken en gij hadt bij haar moeten blijven... Dat was uw plicht, ook al achtte: gij het gevaarlijk. Daarom keer terug Wat! zult ge hier als een doolaar loopen 1 En dan komt de onrust toch. De wroeging, het ver langen... Nu is er nog kans.. I Ik zal er over peinzen, zei De Vuist. Ge moet het mij beloven Ewel ik beloof het Op uw eerewoord -• Ja, op mijn eerewoord. Mijnheer Poesenare stak hem de hand toe. Flink gesproken, zei hij. En zorg nu vandaag nog voor uw papieren... Stel niet sel, hoe in deze dure tijden, dat huisgezin zich kan boven water houden. Ik schrik bij de gedachte aan de ellende die rnoet heerschen in de gezinnen, waar de vader en eenige broodwinner, dagen en soms weken ziek of werkeloos is. O, gij, mikladige herten en welhebbende lieden, sluit niet met voorbedachtheid oog en oor, maar'zoek veeleer de armoede op. Zie rondom u en veel ellende zult gij te leni gen vinden. Help en ondersteun uwe Pries ters die rapst en gemakkelijkst de ellende te weet komen en ontdekken. Daar is, bij voorbeeld, een werkmansge- zin met veel kinderen De moeder heeft het niet onder de markt, en na een overgevulden dag, moet de sloor nog, bij 't late lamplicht, duchtig aan 't werk met naald en draad, om heur jongens 's anderdaags weer te kunnen' naar school zenden. En dikwijls genoeg zit ten er in de buurt jonge meisjes hun tijd te verknutselen in ijdelheid zij achten het be neden hun weerdigheid, of denken er meestal niet eens aan, de afgetobte vrouw een handje toe te steken. Dat zou nochtans welbegrepen naastenliefde zijn en practische liefdadigheid. y!~ T s» En ouderlingen Worden die ook ge woonlijk niet vergeten De gevallen zijn niet zeldzaam, dat de naastbestaanden zelf de ouden te vervelend, te lastig of te vuil vinden. Voor zieken wordt er wel eens een goede ziel aangetroffen, die een nacht wil waken en de taak der vermoeide huisgenooten voor een poos wil overnemen. Maar over't algemeen zijn er niet zoove- len, die de handen uit de mouwen willen steken om te helpen, waar het nood doet. Wees liefdadig. Is het niet de geest van Jezus' leering, of liever, is het niet een strenge verplichting voor ieder zijn teveel te gebruiken ten be hoeve van den noodlijdenden broeder Werpt gij nu op.dat die en die Christenen het niet doen, zoo neemt dit niets weg van de verplichting. Maar hoeveel werken van Christen naastenliefde bloeien er niet de besten hebben zich gansch geofferd voor weezen, armen, gebrekkelijken Dat er werkelijk strenge verplichting be staat mede te deelen inzake aardsche goede- deren, blijkt klaar uit de Evangelie-verhalen. In purper en fijn lijnwaad ging de rijke vrek gekleed in feestmalen en lustige par tijen Sleet hit Ziin dacon- En _:j„ jaiir kioeg de armoede Lazarus, ziek, verlaten, ellendig om te aanschouwen, de rijke, in blinde zelfszucht, liet den arme aan zijn lot over, rnaar werd daarom door God voor eeuwig verworpen. En wordt daar op een ander plaats niet gesproken over de naaldenoog en de moeite welke de rijke hebben zal om dan hemel binnen te komen Om welke reden anders dan om de zelfszucht, den trek naar meer en nog meer, de geweldige hebzucht, die geen afstand kan doen van geld en goed 1 En hebt ge nooit gelezen dat in den jong- sten dag, bij 't oordeelvellen, de eeuwige Rechter zeggen zalWat gij deedt aan den gering sten der mijnen, hebt gij aan mij ge daan 2. Moet de Rechtbank voor oorlogschade, ingezien de wet, de wederbelegging van roerende goederen in Belgie, toestaan in Frankrijk Neen zelfs de rechtbank voor oorlog- schade, mag die wederbelegging, in Belgie, toestaan of niet toestaan, gelijk aan wie, zoowel in Belgie als in Frankrijk. 3 Mag de rechtbank voor oorlogschade, ingezien de wet, de wederbelegging van roerende goederen, toestaan in Frankrijk Ja aangezien de wet aan de rechtbanken toelaat wederbelegging toe te staan, of niet toe te staan, gelijk aan wie en gelijk waar. Enkel is er vereischt, dat de staatskom- missaris zulks vraagt en dat de drie rech ters t'akkoord zijn. 4. Dat ingezien, is het redelijk, dat de iechtbank voor oorlogschade de wederbe- legging van roerende goederen, toestaat in Frankrijk Ingezien de toestand onzer geteisterden in Frankrijk, ingezien de redens aangehaald in De Poperinghenaar van 30 oktoberja en nog ja bij zoo verre, dat ik met over tuiging herhaie hetgeen ik in voornoemd nummer schreef Dat alles ingezien, heet ik het eene schande en onvaderlandsch, aan onze geteisterden, in Frankrijk, de weder belegging te weigeren aan onze geteister- den, die, na onze moedige soldaten de meest beproefde Belgen zijn, en toch zeker wel Beigen blijven, alhoewel zij door de duitsche barbaren uit hunne heersteden verdreven wierden. Is het wel redelijk, dat, na de openbare schuld van Belgie, grootendeels door het hatelijk Staatssocialismus, welhaast zal ver- tiendubbeld zijn, eenige millioenen te sparen op den rug onzer geteisterden van de vlaam- sche vuurlijn Wat sommigen er over denken, wat som migen oordeelen over de beweegredens van verschenen artikels, over de gegronde be langen onzer Vluchtelingen in Frankrijk, vind ik het rechte n zelfs plicht, die belangen door woord en pen te verdedigen, door zoo veel het niet tegenstrijdig is met de recht- reerdigheid, de kristelijke liefde en de ver schuldigde onderdanigheid aan de wettige overheid. Ik ben ten allen tijde bereid in te trekken en te herroepen wat strijdig is met een van die drie punten. Jr?&mkg gen van ons Vlaamsch Ras, ons gevierd Boerenras door zijn geloof, zijne zeden, zijne werkzaamheid, zijne boerenontwikke- ling het eerbiedweerdigste Boerenras van den aardbol. Karel Van Eecke, J)alnjoezet)i»r dep Vlaarqsclje Boerei) ii) Nornjandie. Antwoord aan landgenoot A. T. Ik zou over schrijven van A. T, in het blad der Vluchtelingen in Frankrijk, eene breed voerige rechtskundige bespreking willen aanvatten maar de kolonnen van De Po peringhenaar «^zouden niet breed genoeg zijn om ze over te nemen. Ik zal mij dus bepalen aan de vraag j welke hij stelt, korten klaarte antwoorden.' Zijne vraag is Kan de wederbelegging van roerende of onroerende goederen in Frankrijk gedaan worden Schrijver zal mij toelaten, voor de klaar heid en duidelijkheid van de antwoord, zijne vraag, in vier vragen verdeeld, als volgt te stellen, en op die vier vragen te antwoorden: 1Mag de Rechtbank voor oorlogschade, ingezien de wet, de wederbelegging van on roerende goederen in Belgie gelegen, toe staan in Frankrijk Neendie wederbelegging moet in Belgie geschieden. En om redens aangehaald, in nummer van De Poperinghenaar van 30 Oktober, keurt die wetsbepaling goed In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op l'n Augusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden BR1ELEN. Demarez Honoré 391 Vandenbriele Aloïs 1210 uit, want de toestand verandert thans rap Dat hebben we al genoeg ondervonden Zie ik dank God, dat ik u ontmoet heb. Voor zeker bid Godelieve voor u en uw terug keer. Gij doet haar veel groeten. En wat zijn uw plannen Hier rond leper zwerven tot ik er weer terug kan geraken. De groote slag is nu gedaan, zegt men, en die sloeber van een keizer heeft leper niet gekregen. Hij moest er op Allerheiligen zijn intocht houden. Maar de stag zal herbeginnen. Wie kan er iets zekers zeggen. De een spreekt van een korten en de ander van een langen oorlog. Weten de groote koppen het zelf wel Toch blijf ik zoo dicht mogelijk bij mijn stad... En wie weet wat er gebeurt moesten wij elkaar nooit meer terug zien... wees altijd een goede man voor Godelieve. Zij verdient het. De heer Poesenare nam afscheid. De Vuist gevoelde zich vreemd te moede Hij had nu beloofd terug te keeren en moest zijn woord gestand doen. Och, 't was geen verlangen naar Gode lieve... Hij was zijn reisgenoote moe. Zij wilde rijk leven en De Vuist gevoelde wel dat ze hem volgde meer oni zijn geld dan om hem zelf Zijn fondsen waren snel ver mindert Zijn bezit lag ginds aan de andere zijde. Om zijn belangen wilde hij naar Schoon- velde... om zijn bezittingen daar. Hij had gelezen, dat veel Belgen terugkeerden naar Antwerpen, Mechelen, Luik, en de Duit- schers hun veiligheid voor persoon- en eigendom waarborgden. Te Brussel en te Gent ook scheen het leven vrij normaal te zijn. De Vuist zag nog menschen uit zijn streek, maar vermeed nu 't liefst nog ver dere ontmoetingen. Hij verlangde er naar uit Poperinge weg te zijn. Mijnheer Poese- naere had gelijk... hij moest zijn reis nu maar niet langer uitstellen de toestand kon telkens veranderen. Op Scboonvelde was het betrekkelijk rus tig. Men zag het ook hier, dat de eerste strijd uitgewoed was. Het front lag als versteven een tien, twaalf kilometer verder en tot tegen de eerste loopgraven waren er menschen teruggekeerd. Godelieve woonde met de Rommelare's op de villa. De Vereeke's bevonden zich op hun hof. Godelieve treurde om haar man... Ze had het gevoel, of hij nu voor goed van haar gescheiden was. Hij moest over leper zijn... of in Frankrijk en tusschen hen lag een niet te overschrijden barrikade. De officier, die een kamer der villa betrok, beweerde, dat de tweede slag pas na den winter kon beginnen. Water nu voorviel, waren slechts scher mutselingen en wederzijdsche beschietingen. Het werd December. Droevige winter onder die vreemde bezetting. De komman VLAMERT1NGHE. Verly Camille Heugebaert Emiie Degeest Remi Vanexem Maurice Barbry Jules Maricou Charles Storme Edouard Pype Doolaeghe Marcel VOORMEZEELE. Gherardyn Carolus DICKEBUSCH. Becquart Mathilde WEST-NIEUWKERKE. Goudezeune Jules Bervoet Fleurisse Tourlouve Cyrllle Fertin Emile WYTSCHAETE. Denturck Bouten Bekaert Cyrille Dewachter Pierre MEESSEN. Denys Edouard Logler Camille 510— 640- 440 2300 1020- 267 450 1 420- 530 1072 1887 4 400 4990 1470 14420- 1750 575- 664- 1035 danten van 't dorp wisselden ai en men trof er menschelijke en onbarmhartige. Het eene bevel of verbod volgde op het andere, maar ten laatste mocht men de gemeenteniet meer verlaten. De avond viel en Godelieve zat met haar huisgenooten bij een kaarsje. Men kon aan geen petroleum meer geraken en weldra zouden ook kaarsen ontbreken. Men sprak over de nieuwe verordeningen, aanhoudingen van bekenden, een wegvoe ring naar Duitschland, zooals het nieuws van alle dagen. Eensklaps werd er geklopt Wie kan daar nog zijn? vroeg Gode lieve. Ze ging zelf open doen. Goeden avond 1 klonk het. Plots begon de jonge vrouw te beven... Louis 1 kreet ze Gij Ja... en de man kuste zijn echtgenoote en zei Wat een geluk weer thuis te zijn I O, is het waarIk kan het bijna niet gelooven... en toch ge staat daar... Godelieve weende en lachte tegelijk... Ja, ik ben het in ware gedaante, her nam de Vuist en zijn vrouw in het middel vattend, leidde hij haar naar de kamer waar zijn komst niet minder verbazing wekte. Ha, ge zit toch niet alleen hernam hij. Neen... 't zijn de Rommelare's... hun hof is afgebrand... en och Heere nonkel is dood... Door een ongeluk. STORTINGEN 0? DE SPAARBOEKJES GEVENDE 3 o/o INTEREST ZUIVER VAN BELASTINGEN. Voor alle inlichtingen zich wenden tot de Agentschap der Sociéte Générale de Belgique BIJHUIZEN TE Audenaerde, Avelghem, Cortemarck, Dixmude, Iseghem, Lichter- velde, Meenen, Moescroen, Poperinghe, Ronse, Rousselaere, Sottegem, Thielt, Vla- mertinghe, Waereghem, Yper. De BANQUE DE COURTRAI is aangesteld oru de Kasbons der Stad Kortrijk 5 o/o 1917 uit te betalen aan pari of ze te vernieuwen voor een termijn van 5 jaar aan den intrest van 6 per honderd 's jaars. WESTOUTER. Bouw Benoit 3 385 Wc Louise Adam Derathé 2200 DRANOUTRE. Lequien Henri 1455 Gauquie Charles 2 432 KEMMEL. Goemaere Frédéric 5135 Notredame Benjamin 1446 Vandamme Henri 692 Temperman Henri 689 Devos 'Mélanie W° Benoit Dumortier 200 - Dequirez Désiré 2961 RENINGHE. Proot Emile 3375 Gombeer Basile 915 - Gauquie Jules 7140 Rebere Henri 1886- Deconinck Isidore 1850— WOESTEN. Vlaemynck Désiré 2909 ZUYDSCHOTE. Depoorter Honoré 2170 Vanacker Félicle We Victor 1660 OOST-VLETEREN. Vermeulen Arthur 10935 Morlion Aimé 3 801.25 Wulieman Joseph 450 Vandenbussche René 183550 Pinket Emile 561250 Soenen Virginie We Louage 4 708 - Noodlottige wet. Handelwijze van andere ianden. Algemeene klachten. De Zwitsersche Bondsraad heeft het ont werp op de achturen-wet met groote meer derheid verworpen. In Engeland wil inen volstrekt niet weten van die vrijheidschen- dende bepaling en noch in Frankrijk noch in een enkel land van Europa, behalve in Duitschland,wordt de duur van den werkdag door de wetgeving bepaald. Die volkeren, waarvan velen niet zoo erg als wij door den oorlog geleden hebben, en wiens ekonomische toestanden dus vee! gunstiger zijn dan de onzen, handelen verstandiger dan het Belgisch volk, Zij beseffen maar al te wel dat in dezen tijd van krisis, de dringende noodzakelijkheid zich voordoet van een grootere voortbrengst en zij hebben zich wel gewacht een nieuwigheid in te voeren welke handel en nijverheid deerlijk verlammen moet. Nauwelijks is ten onzent de acht-urenwet in voege, of ontelbare klachten rijzen ten allen kant op, niet alleen vanwege de werk gevers die het bestaan van hunne nijverheid bedreigd zien, maar vooral vanwege de arbeiders zelf die door de gedwongen beper king hunner arbeidskrachten in hun gewin gekrenkt worden. Overigens de aard van het werk zelf, is in strijd met de achturen-wet.De bouwwerk- lieden die in de verwoeste streken aan den heropbouw werken, lieten zich volgender- wijze uit over bedoelden maatregel Wel hoe, men wil ons beletten langer dan acht uren te arbeiden en die heeren meenen dat wij ons hier acht uren gaan nederzetten met gekruiste armen, om de doodsche puinen en de akelige oorlogsvelden te bezichtigen, terwijl vrouw en kinderen thuis naar ons loon zitten te wachten Wij zullen die acht uren in luiheid en vadsigheid doorbrengen als er middel isj om door werken onzen toestand te verbeteren Dat zij afkomen wij nemen ons alaam en getuig op en trekken naar het Fransch Noorden, dat wat meer vrijheid aan de werklieden laat... Zou iemand die menschen durven ongelijk geven? En zal de heropbouw van de frontstreek er niet fel onder lijden De steenbakkers zijn veeltijds verplicht het werk stil te leggen wegens de aanhou dende regens. Met .September wordt de steennijverheid opnieuw onmogelijk, Aldus moeten onze Vlaamsche steenbakkers trach ten zooveel mogelijk voort te brengen terwijl zij aan het werk zijn, anders schiet de pro ductie te kort, en verdienen de arbeiders geen voldoende loon. Wil men ze aanpassen op de landbouw- werklieden. dan wordt het spelletje belache lijk. Een voorbeeld zal dit klaarlijk aantoo- nen. Bijv. de oogstwerklieden. De oogst moet rap geschieden, want men mag er niet aan beginnen vóór hij volkomen rijp is. Ligt het koren gepikt, dan is er 'haast bij om het binden, te mangelen en binnen te doen om de schade welke regens en onweders kunnen veroorzaken te vermijden De suikerbeeten moeten optijds uitgedaan worden, .ota/ii/ïf 33R ÖrffiSWfóDrêken er altoos armen en beperkt men den arbeidsduur op 8 tot 10 uur, dan zouden de noodlottige gevolgen niet lang uitblijven. Men kan niet beter de draagwijdte der noodlottige gevolgen dier ongelukkige wet beseffen dan wanneer men ze aan zijn eigen lijf bespeurt :een nieuwsblad, dat maar één maal in de week verschijnt kan het onmoge lijk tegenover zulke wet uithouden, zooveel te meer dat het niet toegelaten is het werk volk den Maandag verlof te geven. En zoo is het in de meeste nijverheidstak sen van ons ekonomisch leven gesteld in plaats van op de vermindering der loonen, en dus ook van den levensstandaard, af 'te gaan,sturen wij met de achturenwet recht op eene algemeene rijzing der prijzen aan. Wij hebber, de zwaarste offers gebracht om den oorlog te winnen wij staan op het punt, door de schuld der achturen-wet, den vrede te verliezen. Neen, door de Duitschers doodgesto ken... O, er zijn hier vreede dingen gebeurd, maar thuis is alles wel. Had ik geen gelijk met te zeggen, dat we moesten vertrekken, koppig wijfje? her nam De Vuist vriendelijk. Ja... ik heb er dikwijls aan gepeinsd En we zouden voor heel lang geschei den kunnen geweest zijn... Ja... inaar God zij geloofd, gij zijt hier terug. En dan weet ge nog niet van waar ik gekomen ben... Van Oostende..? Neen... neen... van den overkant van 't front... van Poperinge. Maar hoe is dat mogelijk Poperinge is niet ver hé, maar ik heb moeten reizen over Frankrijk, Engeland en Holland. In Holland kreeg ik een pas voor Bruggemaar daar wilden ze me niet ver der laten gaan. En ge zijt toch gekomen. Wat gaan de Duitschers hier zeggen Ze zijn zoo streng. O,ze kunnen niets zeggen, want eindelijk kreeg ik toch toelating. Anders zou ik hier niet geraakt zijn. Ge botst op de posten. O, ja... wij mogen de gemeente niet verlaten-.. Ik ben terug gekomen voor u... maar anders, we zouden in Frankrijk rustiger gezeten hebben. Ja, rnaar hier zijn we in ons eigen huis Zijn er Duitschers op de villa... Eenige maanden geleden ontstond oproer in Spaansch Marokko. Duizenden engelsche werkloozen verkochten zich aan Spanje om den oorlog mede te maken. Hoe ze het stelden kunnen we uit volgen de regelen besluiten. Uitgeput, gestoken in lompen en totaal verarmd, zijn ongeveer 52 jonge mannen, die zich bij het Spaansche vreemdelingenle gioen hadden laten aanwerven, uit Marokko te Londen teruggekeerd. Een hunner, een jongen van even 17 jaar, afkomstig uit York. vertelde onder andere Eens, toen ik te Melilla een wandeling was gaan maken en vier ure was weggeble ven, werd ik bij mijn terugkeer in de gevan genis gezet. Dagelijks heb ik toen, acht weken lang, zweepslagen gehad en kreeg af en toe ook vuistslagen of stompen met geweerkolven. Een officier... maar we hebben er geen last van... Ze hadden elkander veel te vertellen en lang zaten ze nog te praten, nadat de Rom- melaere's reeds te bed waren. Hoor eens Godelieve, zei Louis dan, ik heb alle medelijden met uw familie..., maar we zullen ze stillekens zien ergens anders te krijgen. Wat klonk dat hard I Maar Godelieve durfde nu nog geen rechtstreeksche tegenspraak aan te voeren. Louis, ze hebben geen huis, zei ze zacht. We gaan ze ook niet op straat zetten. Ik zal ze op een van mijn hofstee's plaatsen. Ze hebben al zooveel afgezien en onze villa is zoo groot. Kindje, ik spreek ook in uw belang. Op den duur zal u dat samenwonen ook vervelen... en dan scheidt ge met ruzie. En die menschen zullen, nu ik weer thuis ben, zich veel meer op hun gemak gevoelen, op een hof. Ik zag dat ze nu al zoo verlegen waren. Ze zijn zeer bescheiden. Ik heb van hen veel vriendschap genoten. En zij van u Maar we zullen ze nog helpen... Als ze weg zijn, krijgen we voorzeker veel soldaten in kwartier. Wees maar gerust... ik zal daarvoor wel zorgen. Enfin ze moeten percies morgen nog niet verhuizen en we zullen er nog wel eens over klappen. (Vervolgt.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1