HET NOTARIEEL EN NIJVERHEIDS ANNONCENBLAD B A N 0 U E OE COURTRAI Nieuwsblad voor Poperingheen Apotheek Frans Van de Pias OORLOGSSCHADE Société Générale Behjique BUREEliGE^IEF Alle DRUKWERKEN SanseiuYannesle, 15, Gasthuisstraat, PQPERINuHE Zondag 11» December 1921. 15 Centiemen. 18c Jaar. N< 50. De rechte Lijn getrokken. fooxtii ome it t prlj s s i Jaar m'ötaci tehuis besteld. 6.50* fr buiten Stad met de post 8.00 fr. Buitenland 10.50 fr. V. MÜSSTBO Gasthuisstraat, 15, POPERINGIIE. !laiikoii(ligingen s Alle annoncen zijn MEUBELS E. MONCAREY- SANSEN 20, Gasthuisstraat, POPERINGHE De Belgische wisselkoers. Herstellingen der Hoppevelden Russischs toestanden, Klei als voedsel. (Samenwerkende Vennootschap ite POPERINGHE. fk h nam Vrift hftf onsSemakziin- We gevoelen ons dankbaar, De Samenwerkenda Vennootschap voor Oorlogschade te Poperinghe, houdt op Zondag 18 December om 14 -1)2 ure, eene algeineene gewone en buitengewone vergadering in het Stadhuis. Alle Leden deel makend der Vennootschap sedert minstens 18 November 1 1. worden eens te meer op deze vergaderingen uitge- noodmcT. De Vrijstaat Ierland. Brief uit China Florent Boudewyn, njiss. van Scheut, geboortig van Reninghelst. Oorlogssch a de KapitaalFr. 62.000.000 Voorbehoud445.099.540,45 Maatschappelijke som Fr. 207.099.540.45 RS.8 ©NS TE VERKRIJGEN In 't Buitenland. Aan onze Abonnenten Provinciraad van Wast-Viaanderen. Er moet gespaard worden. Geele T01LE-CIRÉE voor BEDDEN Amerikaanscho en andere bureaus, SNOECR'S ALMANAK Schoolgerief Boekhandel Speelkaarten Zichtkaarten Arnerikaanschc bur^'&u :s Bureelmeubeis Meubelpapier Linoleum Toiie Ci'ée bij 5IT Den Zondag na middag gesloten. PDPERINGHENAAR Voor aankondigingen der provincie Oost-Vlaanderen zich wenden to! E. ÓUQUFSNE Zoon M&roixstraat, 30, GENT, Telefoon 1669. ""•SF» annaHi Er zijn noch hoogere noch lagere stan den wij kennen slechts hoogstaande en laagstaande menschen, en die vindt men in alle standen Zoo zegt E. P. Rutten. Inderdaad De ronkende volzinnen van hoogere en lagere standen, hebben haren tijd uitgediend. Wel zijn er verschillige standen, met verschiiiige economische belangen, maar het vooroordeel dat, naar men met de beuis om den hals was geboren, of uit een nederige woning kwam, men hoogere of lagere rnensch moest zijn, is iang opgevouwen. Onze demo cratische iijd heeft aan ieder gelijke rechten en plichten gegeven. Maar er zijn hoogstaande en laagstaande menschen. II at ziju hoogstaande iiunuadtcnf Hoogstaande menschen zijn personen, die oog en hart open hebben voor het welzijn van volk, godsdienst en vaderland. Hoogstaande menschen, intellectueelen en arbeiders, geestelijken en leeken, die ge leerdheid, talenten en tijd besteden aan 't goed doen en die met een edelmoedig hart er immer voor op de bres staan. Hoogstaan de menschen die met de behoeften van den tijd meegaan, en een breeden kijk hebben op ons maatschappelijk leven Hoogstaande menschen, rijken die van hun aardsche goederen een ruim gebruik maken om liefde, hulp en genegenheid te betoonen. Hoogstaande menschen, patroons die hunne arbeiders een deftig en voldoende loon betalen, en ze behandelen als menschen Hoogstaande menschen, handelaars die niet woekeren, middenstanders, die een eerlijken handel drijven Hoogstaande menschen, onze deftige en vlijtige werklieden, die een eerzamen, vlijti- gen en eerlijken levenswandel hebben Hoogstaande menschen, deftige huisva ders, eerzame moeders en brave kinderen. Wat zijn laagstaaude measchesi Laagstaande menschen, zij wier hart en beurs gesloten zijn voor anderen, en die door grijp en ikzucht geleid, slechts de ver meerdering van hun eigen bezit betrachten Laagstaande menschen, lieden soms met verstand, die in alles een eigen gedacht heb ben, en alles tegenwerken wat hun eigen persoontje niet denkt Laagstaande menschen, de rijken, die al leen leven om het geld, en die zich door eigen genot en al wat meer, van de alge meenheid vervreemden Laagstaande menschen, handelaars die woekeren, middenstanders die niet eerlijk handelen, woekeraars die opjagen Laagstaande menschen, zijn rijke ver kwisters of arbeiders die hun zuurgewonnen loon verbrassen en hun gezin in ellende dompelen Laagstaande menschen zijn luiaards, ledig- gangers en ander uitschot Laagstaande menschen, slechte vaders, zedelooze moeders en miskweekte kinderen Ziedaar de lijn getrokken. Waar zijn nu hoogere en lagera standen Wie zijn nu hoog- en laagstaande menschen? HITtiEVGK Drukkerij - Papierhandel, postcheckrekeninq 15570. «shmb» Berichten 50 cerit. de regel. Notarieële berichten 50 cent. Rechterlijke Eerherstellingen en vonnissen 1 fr. 50 de regel.—-Rouwberichten, niet boven de 10 re ken 5 fr. Grootere herhaalde annoncen, prijeen op aanvraag. vooraf te betalen en moeten voor den vrij- dag noen ingezonden worden. Stoelen IJzeren Bedden Matrassen Sargien Spiegels Glas en Gleisch Verlot Mcnagegerief Stoots Gordijnen Gemaakts Bloemen Rouwkronen Geschenken ENZ. ENZ bij 's Zondags*gesloten. De Belgische frank is in den laatsten tijd in den wisselkoers op Londen weer fel gezakt. Het Engelsehe pond is geklommen tot 60 Belgische franks, terwijl het over eenigen tijd op 45 franks gedaald was. De flnanciee- le bevoegdheden beweren dat het Engel sehe pond thans zijn hoogtepunt bereikt heelt en dat onze frank niet lager zal vallen Er is niet te vreezen voor eene instorting, in den aard van deze van den Dultschen mark. De huidige toestand is te wijten aan de ontoereikentieid van onzen uitvoer en aan onzen grooten invoer van grondstoffen en van voorwerpen van allereerste behoefte. Het schijnt dat de grootste invoer van een voedingsprodukten op dit oogenblik voor gansch jaar achter den rug is. Ander zijds moet de daling van onzen frank onzer, uitvoer begunstigen. Er is ook dikwijls gezegd geworden dat waardevermindering van onzen frank te wijten is aan den ontzaglijken omloop van papieren geld. De verslagen der Nationale Bank wijzen er op dat de papieren geldom- loop niet meer verhoogt, maar integendeel aan 't dalen is. De Belgische schatkist neemt haren toevlucht niet lot de uitgifte van pa pieren geld om hare uitgaven te dekken, zooals dit in Frankrijk en in Engeland ge beurd is De schatkist kan voorloopig de hulp der Nationale Bank missen, zulks ten gevolge harer laatste financieele verhande lingen, van den uitslag der leening 6 p. c der konsolidatie, van den gunstige plaatsing der Bons op 6 maanden en van de Duitsche betalingen De papieren geldomloop in België is op dit oogenblik 6 miljard 150 miljoen frank. De groote oorzaak hiervan ligt in het feit, dat België voor 5 1/2 miljard marken heeft moeten uitwisselen in franks Voor de eigen lijke handelsbehoeften des lands is onze pa pieren geldomloop slechts 650 miljoen Langs deze zijde is er dus geen gevaar voor bankroet Het eenige wat België er terug kan boven op heipen, is de uitbreiding van zijnen uitvoer en de beperking van zijnen invoer Het land moet dus door zich zelf, door zijne eigene voortbrengst, gered worden. Opvolger van S. VANDEN BERGHE, Bertenplaat», 8, (Kleine Markt), POPËRIfVG 8-1. -- Ten einde de landbouwnijverheid zooveel mogelijk op te helpen en inzonderheid den streek eigen hoppekweek terug mogelijk te maken op groote schaal, heeft het Ministerie van Landbouw besloten te voorzien in de onkosten der herinrichting van de vernielde hoppevelden. De herstelling zal gebeuren bij middel van kontrakt zooals bij gewone grondvereffe- ning. De vergoeding der onkosten zal gedeelte lijk geschieden in natuur door recht- streeksche levering der- noodige kepers die in Duitschland zullen opgeeischt worden en gedeeltelijk met geldelijke tegemoetko ming voor het dekken der onkosten van handwerk en aankoop der noodige materia len, draad, blokjes, zogers, enz. De opgeeischte duitsche kepers zullen aan de belanghebbenden afgeleverd worden als vergoeding van de verloren staken j Er zijn inschrijvings-en aanvraag lijsten j voor kepers, neergelegd ten gemeentehuize |van ieder gemeente, waar alle inlichtingen te bekomen zijn, j De belanghebbenden, der gemeenten waar geen inschrijvingslijst mocht berusten, kun nen zich wenden voor alle inlichting, ten bureele der Motoculture te Yperen. De inschrijvingen zuilen gesloten worden op 20 dezer. In mijn vestzak heb ik een kiompje blauwe klei en ik denk nu en dan aan diners voor den dag te halen, om mijzelf en anderen fe herinneren aan de menschen, die ik in de laatste dagen in Rusland heb ontmoet, waar zij aan tafels van kale planken zitten zoo schrijft Sir Philip Gibs uit Kasan, in bet Russische hongersnoodgebied aan de Dai ly Chronicle Deze klei is afkomstig van een heuvel bij een plaats, genaamd Bitijarsk, niet ver van de Wolga oevers, en wordt verkocht voor 500 roebel het pond, ongeveer het zestigste deel van een ton. De vrouw, die haar inij gaf, hield me een handjevol voor en weende erbij. Ik durfde niet meer dan een klein stukje nemen, want met deze klei hield zij zich zelf en haar kin deren nog een poosje in leven. Duizenden menschen m het hongergebied slikken dit goedje om zich zelf het leven te geven, gevuld te worden, hoewel ten koste van vreeselijke inwendige pijnen. In sommi ge boerenhuizen, die ik bezocht, was geen ander voedsel dan deze handvol harde klei en een kleine pot met appelboomblaren, die tot poeder gemalen waren als een soort meel. In één huis was dat er zelfs niet. Er was niets dan een Russisch gezin, dat stierf van den honger en dichter aan den dood toe was dan alle buren. In een dorp aan de overzijde van de Wol- ga ongeveer vijf mijlen van Tetiuschi was bijna niemand op straat te zien De president van de gemeentelijke sowjet vertelde van de ellende in de hongerlijdende dorpen die hij onder zich had. Het volk voedt zich met hooi, gras en bladeren, maar nu de sneeuw valt, zijn zelfs gras en bladeren moeilijk ie verkrijgen. Er heerschte veel typhus en er kwamen ook gevallen van pest en cholera voor. Medecijnen voor de zieken zijn er niet. Vele geneesheeren waren overleden. In een dorp, genaamd Lubimvko, zag de correspondent de menschen in het allerlaat ste stadium. Met den plaatselijken agent van de Amerikaansche keukens trad hij een woning binnen Een man van middelbaren leeftijd stond op als Lazarus, verrijzend uit het graf. Hij was zoo mager, dat zijn kleeren van zijn lichaam vielen.Hij had geen vleesch meer op het lichaam alleen geel vel. Hij bloedde uit den mond en was te zwak om op te staan. Zijn oogen lagen diep in de kas sen en zijn gelaat was niet meer dan een schedel. Boven de kachel lagen een vrouw en een meisje en bij het raam zat nog een jongen van 18 jaar Zij waren allen te zwak om te spreken. De correspondent gaf den man wat geld, maar hij monpelde dat hij er niets mee kon doen- En dat was juist. Hij had hem 100.000 roebel gegeven en twee zwarte broo- den kostten 80.000 roebel Mengelwerk van «De Poperinghenaar». 501 heeft gelijk Nu hij weer thuis is, zult gij look anders moeten leven... op zijn heer's... .fik versta dat... en wij zouden toch niet op 1A.> AUUuill VQU liet KiJJWUDülijdat mijnheer De Vuist ons een verblijf door A. HANS 'geeft... Wat wilt ge..? We zijn sukkelaars... 5 Als ge geen eigen dak hebt is het tjolen... Baas en bazin Vereeke waren ook ver- f en wij weten nu toch waarheen... heugd, toen ze Louis' terugkeer vernamen. Boer Vereeke vond het ook onvriendelijk We hebben weer al te slechte gedach van zijn schoonzoon. ten gehad, zei de boer. Je ziet wel, dat Tot zijn vrouw zei hij echter Louis zijn vrouwtje toch gaarne ziet. j 't Best is te zwijgen over die zake En al de parochianen, die De Vuist omjLouis is meester in de villa En 't gaat nu zijn vlucht hard beoordeeld hadden, spraken f goed met hem en Godeüeve en dat mag door nu milder over hem. jfamilie niet bedorven worden. Menschen Hij had toch voorzeker groote moeitefals wij zouden alzoo niet handelen. och moeten doen, om van Poperinge tot hier'neen... maar hij is een lieer... En dc familie te geraken. fis onder dak... Ware 't anders... wel, ze Gaarne zouden ze iiem eens uitgehoord j kunnen altijd hier komen, hebben over den toestand ginder, maar! De officier, die op de villa gelogeerd was, De Vuist was weinig spraakzaam. vertrok naar Rusland. Dadelijk had hij den nieuwen toestand 1 Schoonveide kreeg een nieuwe komman- begrepen. en om dezen nog beter te beseffen fdant, een jong kapitein, van hooge aikomst, hield hij zich vooreerst nog terzijde. ^naar zijn ordonnans veitelde. 't Was er een Voor de Romrnelaere's vond hij plaats op-van den Pruisischen adel. Hij woonde op een hoeve, ten Noorden van het dorp, bij een kasteel aan den Rijn en was zeer rijk... een boer, die daar alleen met zijn vrouw Zijn naam was niet een vongelijk al woonde, daar zijn kinderen gevlucht waren. Jde nobelen... Godeüeve had nog voor haar familie Von Halle heette hij... eigenlijk nog met gepleit, inaar te vergeefs. een staart er bij, maar die kon men niet Louis zti het zelf aan de weduwe, dat zij onthouden... moest vethuizen. En kapitein von Halle kwam den tweeden Godeiieve maakte verontschuldigingen,dag naar de villa De Vuist, maar haar tante zei De huishoudster was gevlucht en Gode- Och, kind...'t is best alzoo... Uw man lieve deed zelve open. c> I, Algemeeno gewone Vergadering. 1) Verslag van den Beheerraad. 2) Verslag der Commissarissen. 3) Goedkeuring der balans 1920. 4) Verkiezingen. 5) Verscheiden. 88, Aigemeene Buitengewone Vergadsrü-g. Wijziging der Standregels Art. 22 45 en 48 Hat Bestuur. De Engelsch-Iersche Vredeconferencie, te Londen, is eindelijk tot eene overeenkomst gekomen. De vrede tusschen Engeland en Ierland is gesloten en Ierland wordt erkend en gevestigd als een Vrijstaat. Deze brandende kwestie, die reeds zoo veel bloed heeft doen vloeien en zoovee) rampen veroorzaakt, wordt du» eindelijk op tene vredelievende manier opgelost. Ierland erkent trouw aan den Koning van Engeland en blijft een deel uitmaken van het Britsche rijk, maar verder heeft het eene eigene regeering en onafhankelijk bestuur, gelijk Canada, Australië enz. In financieele zaken zal Ierland het opper gezag hebben in zijn eigen parlement. Ierland erkent de billijkheid om een deel der Britsche nationale oorlogsschuld te betalen. Het lersch parlement Dail Eireann zal kortelings bijeengeroepen worden om het verdrag te bekrachtigen.Het Engelsch Lager huis zal in 't begin van het nieuwe jaar het traktaat goedkeuren. Ta ingze, 4 Oktober 1921 Ik weet sedert lang dat De Poperinghe naar gelezen wordt onder alle natiën en landen der wereld, en daarom verhoop ik een dat briefwisselaar uit China zal wel getomen ijjn. Niet benauwd zijn Ik ben geen Tjin Het schijnt mij goed dit vooraf te verklaren aangezien de Tjins in het Westland in geen geur van heiligheid staan. Wilt gij weten waar ik woon Neemt de kaart van China, legt uw vinger op de mid daglijn 120, daalt dan af naar den evenaar toe, tot op 40 graden. Een weinig daar boven, niet ver van den stroom Sira muren ligt het mij zoo dierbaar Ta ingze. 't is een christen dorp, verloren onder de heidensche, vergeten op de wereldkaart, maar bemind door twee katholieke zendelingen die er werken in den wijngaard des Heeren. Wat is het getal Christenen in deze streek nog klein, als men het vergelijkt bij het groot getal heidenen die nog gebukt gaan onder het juk van Satan. Een Chinees bekeeren is zoo gemakkelijk niet als sommigen wel denken. Een heiden heeft een steenen, baatzuchtig hart. Hij kan niet verstaan dat een missio naris naar hier komt om hem goed te doen. Een zendelidg voor hem is iemand die zijn eigen, verachterd, barbaarsch land verlaat om hier geluk en welstand te zoeken. Om bij een Chinees te geraken moet men i trachten hem voordeel te doen in zijn stcf- tftlijke belangen Zoo krijgt men er pak op, jinenkan door onderwijzing en leering tot j zijn ziel spreken en hem langzamerhand voor bereiden tot het doopsel. Is hij eens goed i gesteld dan zorgt de goddelijke gratie er jvoor dat hij zich voege bij de groote kudde s waarvan Christus de opperherder is. ik hoop in het vervolg u eenige bijzonder heden te kunnen rnededeelen over China, over de Chjneezen, over ons missiewerk en wensch U, beste Lezers, in afwachting een zaligen Kerstdag en een gelukkig nieuwjaar. Ik weet niet of mijn wenschen u op tijd zul len kunnen medegedeeld worden in De Poperinghenaarmaar ze zullen alleszins vroeg genoeg vóór 's Heeren troon voor u alien ien beste spreken In de laatste zitting der Scheidsrechterlij ke Kommissies werd de schade op len Augusti 1914, als volgt vastgesteld voor de hierna- vermelde geteisterden LANGEMARCK. Burggraeve Emile Engel Charles Pauwels René Deroo Théophile Noyelle Cyrille Vandaele Callewaert Six M. Dedier STORTINGEN O» DE SPAARBOEKJES GEVENDE 3 o/o INTEREST ZUIVER VAN BELASTINGEN. Voor alle inlichtingen zich wenden tot de Agentschap der Societe Générale de Belgiquc BIJHUIZEN TF2 Audenaerde, Avelghem, Cortemarck, Dixmude, Iseghem, Lichter- velde, Meenen, Moesereen, Poperinghe, Ronse, Rousselaere, Sottegem, Thielt, Vla- mertinghe, Waereghem, Yper. De BANQUE DE COURTRAI is aangesteld om de Kasbons der Stad Kortrijk 5 o/o 1917 uit te betalen aan pari of ze te vernieuwen voor een termijn van 5 jaar aan den intrest van 6 per honderd 's jaars. gawan in inj—ini uw nu |,wffWPCiWMa|gMBwaiM mi ir«iiH8WB3BgwBBags»awaawMffi'Tiri>iWMBBMWMMBMWPW|ggBMM!Bi*MBMi aamBsmmmtast» St JAN. Terryn Henri Deconinck ZILLEBEKE. Degryse Virginie W* Forret Emile YPER. Libberecht Arthur en Clémantine Jacques Pierre Duflou Frangois Vandevyver Carnille Buytaert Alleman Petrus Dewulf Maria We Dewulf Carrein Henri Burggraeve Gustave 2001 18025 17030— 2885 2092 1404 - 998 4S7.50 2749 1000 2400 690 8 370- 1309 855 2135 4 750— DE ÖQÜD IN VLAANDEREN, oorlogsroman door A Hans, schrijver van De Bloem uit het Vrijbosch Prijs 7 fr. Per post gezonden tegen 7 fr. 50 in man daat of postzegels vooraf te zenden. Volksalmanak voor 1922 Kriebeleire en Dulle Griete, 250. bladzijden lezing voor 0 95 fr. per post 1 fr 10. Sedert het begin hunner heerschappij, hebben de communisten in Rusland, de vol gende terechtstellingen voltrokken 28 aartsbisschoppen en bisschoppen, 1,215 priesters, 6,578 professoren en onder- 5 wijzers, 8,800doctoren en ziekenverplegers, 54600 officieren, 260,000 soldaten. 10,500 {gendarmen en politieofficieren, 48,500 poli- jagenten, 122,950 grondbezitters, 355,250 in- (tellectueelen eii 815,108 boeren. Twee legervliegtuigen die te Lawton (Oklahama Ver. Staten) op eene hoogte van 2000 Eng voet aan het oefenen waren, zijn met elkander in botsing gekomen en geval len. De vier inzittende vliegers zijn gedood. De Pruis keek haar door zijn monocle met zekere bewondering aan en vroeg in het Fransch of zij de mevrouw was. Dan wenschte hij mijnheer te spreken. Louis kwam reeds de trap af en maakte een diepe buiging. Monsieur De Vuist vroeg von Halle. Om u te dienen, antwoordde Louis in 't Fransch. Ik ben de nieuwe kommandant van Schönfeld... kapitein freilierr von Halle zü Dallinge Zeer vereerd kennis met u te maken, antwoordde De Vuist onderdanig. Godeüeve had zich teruggetrokken. Ik ben op zoek naar een kwartier, ver volgde de Duitscher. In het dorp bevalt het mij niet. Hij sprak vloeiend Fransch en scheen er preutsch op. Mag ik u een deel van mijn villa aan bieden vroeg Louis beleefd. Mijn bureel is op het dorp, maar ik zoek een rustig persoonlijk vei blijf. Men heeft mij uw landgoed zeer geroemd. Wil u de kamers eens bezichtigen. Er is veel plaats, want ik woon hier alleen met mijn vrouw. Gijzijt zeer minzaam... Mag ik dan zoo vrij zijn - en kapitein von Halle wees naar 't salon. Louis opende de deur. De freiherr keek rond en knikte goed keurend- Dat bevalt mij zeer, hernam hij. Bij de wanordelijkheden te Weenen werd alleen aan stukgeslagen spiegelruiten voor 600 millioen kronen schade aangericht De openbare gebouwen, de banken en de beurs worden door de politie beschermd. Volgens schatting der sowjetregeering bedraagt de buitenlandsche schuld van Rus land, 12 milliard 749 millioen roubei goud, waarvan 5 milliard 960 millioen zijn ver schuldigd aan Engeland, 5 miliiard 5 mil lioen aan Frankrijk en 822 millioen aan de Unie. Volgens de laatsle gegevens zijn er in Zweden thans ongeveer 100.000 werkloozen. Een bediende der «Banque de France» te Parijs nam onlangs de vlucht met eene som van 40*9.000 frank.Maandag iaatst werd hij te Brussel aangehouden. Eene groote ontploffing heeft Dinsdag plaats gehad in eene fabriek van springstof fen te Saarwellingen (Grondgebied der Saar). Tot nog toe zijn er dertien dooden en een twintigtal gekwetsten. Het schijnt dat het ongeval ontstaan is door eene kuip welke machtige ontploffings- stoffen inhield, en vuur vatie. De fabriek werd door de ontzettende ontploffing groo- tendcels vernield. Van de huizen, welke zich in de omgeving bevinden, werd het dak weggeslingerd, en tot op grooten afstand vlogen de ruiten stuk. Een naburig woud vatte vuur en brandde af. De prinses van Hoheniohe, verblijven de te Parijs, bevond zich Donderdag namid dag in een groot magazijn van den rechter oever der Seine. Een behendige gauwdief heeft er de prinsc-s hare handkabas ontsto len, inhoudende eene som van 600.000 fr. en verscheidene zeer kostbare juweelen. Te Dusseldorf in Duitschland heeft men een bankbediende aangehouden die voor eene som van 10 millioen geldverduis- tering gepleegd had. Men heeft enkel voor eene weerde van 5 1/2 millioen terug ge vonden. De paster van Calcola in Italië, binst dat hij bezig was niet mis te lezen, werd door eenen boer doodelijk gekwetst met een revolverschot. De moordenaar ging zich ge vangen geven. Op de Spaanscne zeekust heeft een vreeselijk tempeest gewoed. In sommige ha ven is er reusachtige schade en verscheidene huizen zijn ingestort. Een magazijn, inhoudend verscheidene honderden kwintalen van zeer machtige ont- ploffings3toffen, gelegen nabij South Queen- sterry, niet ver van Londen, is Zondag avond, in de lucht gevlogen. De slag was omzettend en werd vijftien mijlen ver gehoord. Er zijn geen slachtoffers. Te Roebaais werd de weduwe Abis, 54 jaar, in haar huis vermoord gevonden. De moordenaar, die het schelmstuk bedreef om te stelen, werd ontdekt en aangehouden. Volgens berichten van de Duitsche leden van het Roode Kruis, die in de Tar- taarsche republiek werkzaam zijn, zouden zich daar pokken, cholera, viektyphus, rood vonk en miltvuurvoordoen, waartegenover men vrijwel machteloos staat Het aantal sterfgevallen is buitengewoon groot. De toe standen zijn zoo verschrikkelijk, dat gedu rende den nacht gestorven patiënten vaak door ratten worden beknaagd vóór men hen 's morgens kan begraven. Onze aitosineiitcu uit Frankrijk en andere vreemde landen, lieven ons hei hedrag wan hun ahoanemeiit op te sturen. Wie een abonnement begeert voor 1922, schrijve ons een kaartje. Van heden af ontvangt hij ons blad kosteloos en wij doen dan ontvangen met de post. LET OP Aan dezen die rechtstreeks door de post bediend worden, die ons blad dus zonder band ontvangen, zal de post in de eerste dagen een kwijtschrift aanbieden. Daar dit kwijtschrift maar eenmaal aange boden wordt, gelieve men zijne huisgenoo- ten te verwittigen, en het kwijtschrift te voldoen, dit om alle onregelmatigheid of verachtering te vermijden. In zijne zitting van Woensdag heeft de raad zijn bureel gekozen als volgt Voorzitter, M. Brutsaert, van Poperinghe; ondervoorzitter, M. d'A^rdoye, van Iseghem; leen 2e ■sekretarissen, MM. De Gfaeldere van Heyst en Ronse van Ghistel; le en 2e hülpsekretarissen, MM- Goeghebeur van Oostende en Boen van Rocsselaere; kwestors, MM. Jos. Drrutricourten BenoitVan Eeghem, beiden van Brugge. MM. Boen en Van Eeghem zijn socialisten; de anderen zijn ka tholieken. De liberalen hebben geweigerd deel te maken van het bureel. Werden gekozen tot leden van de besten dige afvaardiging Voor het arrondissement Brugge M. Bernoletvoor liet arrondisse ment Kortrijk: M- Mullié; voor het arron dissement YperM. Jean Verhaeghe voor het arrondissement VeurneM. Valcke. Vlottende afgevaardigdenMM. Delaey, van Hooglede, en Jos Vandenberghe, van Roesselaere. Al de bestendige afgevaardig den behooren tot de rechterzijde. Als zitkamer is het mij voldoende. En een slaapkamer boven... en een andere voor mijn ordonnans, zal volstaan. O, er is ruimte genoeg 1 Mag ik u weer voorgaan. Ook boven drukte de Pruis zijn hooge tevredenheid over de vertrekken uit. Ten slotte vroeg hij nog een karnerke voor zijn knecht, die ook kok was en zeker wel eenige uren daags over de keuken zou mo gen beschikken. Louis maakte niet de minste bezwaren. Kapitein von Halle besprak dan, dat hij in den namiddag zou komen. Mag ik u dan tot het diner uitnoodl- gen vroeg De Vuist. Zeer gaarne neem ik dat aan... En met mijn kamaraad, luitenant von Burbach Luitenant von Burbach zal ons welkom zijn. En buigend deed De Vuist den nieuwen kommandant uitgeleide Te vredtn kwam hij bij Godeiieve We kiijgen den nieuwen kommandant in kwartier, zei hij En zijt gij daarover zoo tevreden Zeker 1 Hij is de groote man van Schoonveide, de opper-baas, de almacht. Dat weet ik, maar hij zul veel kompli- menten verkoopen. Hij ziet er zeer beleefd uit... Als ik goed met hem sta, zal mij dat zeer voordee- lig zijn. Dan krijg ik passen, om naar andere gemeenten te gaan,., kan daar ons goed nazien. Dreigen er rekwisities, wij De uitgaven van de staatsbesturen beloo- pen tot 1500 millioen per jaar, 't zij vijf maal zooveel als al de officieele inkomsten van het land. De spoorwegen die voor den oorlog 100 millioen opbrachten, hebben nu een tekort van 250 millioen. De bevoorrading heeft op drie jaar tijd, een tekort van 600 millioen gelaten.En wan neer rnen de rekeningen ervan goed zal ken nen, zal dit reusachtig cijfer nog klimmen. Het ministerie van kunsten en wetenschap pen kostte aan het land voor den oorlog 40 millioen en nu 300 millioen, 't is te zeggen zooveel als heel het budjet van 1914. Zeker daar wierden allernoodzakelijkste verbete ringen ingebracht, maar er wierd ook veel geld verkwist 1 Waarom zit het land zoo in de schuld Omdat de socialisten te vee! en te lichtzinnig uitgegeven hebben en het getal ambtenaars grensloos vermenigvuldigde I Het kan alzoo niet blijven duren Ten onzen bureele te verkrijgen. zullen er aan ontkomen. Och voor honderd andere dingen, is dat ons nuttig. Hij en een luitenant zullen dezen achternoen bij ons dineeren. Maar Louis toch 1 -- Laat mij maar doen I Dat maakt een goeden indruk. We zullen een goeden tricot gereed maken en fijne merken boven halen.. Voor onze vijanden Ja, dat weet ik wel, maar in dezen tijd moet ge huilen met de wolven, die in het bosch zijn.'f,Is mijn schuld niet, dat de DuU- schers hier baas zijn en hoe beter ge er mee staat, hoe voordeeliger. Aan den anderen kant van 't front en té Havre, waar onze rc- geeringzit, kunnen ze goed babbelen... wij moeien met den vijand leven Anders is het een aarden pot tegen een ijzeren... Weet ge wel, dat zoo'n kommandant ons buiten de villa steken kan 'k Zeg niet, dat ge u tegen de Duit- schers moet verzetten, maar wc kunnen ze zonder viiendschapgchooizamen, We zijn toch Belgen. Hoor een keer, laat mij nu doen hé 1 hernam Louis wat diiftig. Ik ben verant woordelijk voor de zaken En wat zullen de parochianen zeggen? Die zien niet wat er hier gebeurt. En nog anderen spelen met den vijand mee... Maar ge moet een voorbeeld geven, Louis. Een voorbeeld geven Ik misdoe 't va derland niet door den kommandant be leefd fe ontvangen. Ik moet toch niet aan tafel komen. Ha, neen, zeker Dat zou juist een beleediging zijn, alsof ik die heeren niet vertrouwde tegenover mijn vrouw. En ge zult u schoon kieeden Maar Louis Ja, dat wil ik Die kommandant is van adel... een deftig rnensch... en hij mag we ten, dat wij ver boven de boeren staaii. —Vader is ook een beor... Och, toe, ge weet nu wel, wat ik zeg gen wil Gij zijt Madame De Vuist en door met mij te trouwen hebt gij plichten op u genomen, plichten van mijn stand... Met Duitschers aan tafel zitten... binst dat Duitschers op onze jongens schieten. Dat is nu de oorlog en wij hebben er geen -schuld aan. En binst dat ze hier eten kunnen ze niet op onze mannen schieten. En wat gaan de menschen zeggen Kom, laten we nu niet langer twisten... We moeten nu zorgen, dat we een goede tricot hebben... Godeiieve sprak niet meer tegen. Ze be greep wel, dat haar wil van geen tel meer was en ze zich onderwerpen moest. Maar ze vond het verschrikkelijk, dat haar huis en tafel zoo ten dienste der Duit schers werden gesteld. (Vervolgt.) voor f anti aan 311 e«nl. komt te verschijnen.—Vraag hem ter druk kerij van dit blad.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1921 | | pagina 1